Kent gij ow kiadereo eigeolijk wel KANTONGERECHT niet in de werkverschaffing is opge- orde nomen, zoodat hij thans met f 3 per j zelf tuigen week van het Burg Armbestuur moet rondkomen, ondanks het feit dat hij een goed getuigschrift had waarin stond dat hij later weer in het bedrijf zou kunnen komen De Voorzitter zegt dat hij nog steeds de verklaring wacht dat de heer W. v. d. Wiel zijn beleedigende woorden intrekt. Als de heer W. v. d. Wiel verklaart dat het niet zijn bedoeling geweest is spr. bij voorbaat als leu genaar te betichten, dan is spr. bereid te antwoorden. De heer W v. d. Wiel heeft tegen het afleggen van die verklaring geen bezwaar. Spr beweert alleen gezegd te hebben dat hij den voorzitter in de zaak der Werkverschaffing niet geloofde, De Voorzitter zegt dan dat de bouw van het brandspuithuisje is opgehou den doordat de aannemer ander werk had, thans is het eindelijk gereed ge komen. De toestand op het Werkverschaf fingsterrein eischte van B. en W. een besluit om daar niemand te laten en zeker niet menschen die zich met de werkwijze zelf ophielden. Onder deze bepalingen viel ook de heer W. v. d. Wiel. De heer W v. d. Wiel ontkent dat j hij zich met de werkloozen zou heb- 1 ben opgehouden, hij heeft alleen op i de vergadering over een en ander gesproken. Spr. vraagt waarom anderen wel op het terrein mochten komen. De Voorzitter acht het niet van be- lang verder over deze zaak te dis cussieeren. Op ieder besluit zijn uit- zonderingen mogelijk, doch voor den heer W. v, d. Wiel zijn die niet ge- maakt. Wat betreft het niet aannemen van een werklooze zegt spr. dat de mi nister geen genoegen heeft genomen met het getuigschrift van den patroon het is gebleken dat bedoelde persoon niet geheel zonder eigen schuld werk. loos is. De heer W. v d. Wiel vindt dat niet handhaven. Op het meereen directe vlucht naar Kowno, zijn in voeren en lagen ontelbare vaar-de Neumark verongelukt. en Toen de vliegtuigen in het zicht kwamen, heerschte er een ge weldige geestdrift. Talrijke Ameri- kaansche legervliegtuigen begeleidden het eskader. Meer dan 500,000 menschen hebben te Chicago de aankomst gade geslagen van het Italiaansche eskader dat onder leiding van minister Balbo van Italië naar Chicago was gevlogen. De geest drift der toeschouwers was groot. Be halve de 2g watervliegtuigen der Italianen waren er nog 40 Ameri- kaansche vliegtuigen in de lucht, welke laatste een knap stukje vlieg techniek vertoonden door zich hoog aan den hemel zoo op te stellen dat zij het woord Italië vormden. Te Rome en elders in Italië is op geestdriftige wijze uiting gegeven over de aankomst van Balbo's eskader te Chicago. Welk een schitterende prestatie ge neraal Balbo en zijn eskader op vlieg- gebied hebben geleverd, kan blijken uit het volgende overzicht van den tocht Orbetello Chicago 1 JuliOrbetello.Amsterdam, 1400 K M in ca, 7 '/a uur. 2 Juli Amsterdam Londonderry. 1000 K M., in ca. 4 uur. 5 Juli Londonderry Reykjavik 1500 K M in ca 5 '/a uur. 12 Juli Reykjavik Cartwright 2400 K M in ca. 12 uur. 13 Juli: Cartwright-Shediac, 1200 K.M. in ca 6 uur. 14 JuliShediac Montreal, 800 K.M. in ca. 3 '/a uur. 15 Juli: Montreal-Chicago, 1400 K M. in ca. 7 '/a uur De terugweg is nog niet gekozen; eerst gaat het naar New-York, waar Balbo president Roosevelt bezoekt. De onderteekening van hel uier- mogend heden-verdrag. Het viermogendhedenverdrag is, te Rome geteekend De De wrakstukken van hun vliegtui werden in de nabijheid van Soldin gevonden. Het ongeval is des te tragischer daar het den belden Litauschen Oceaan vliegers boven Pruisen heeft getroffen, nadat zij op succesvolle wijze den Atlantischen Oceaan hadden overge stoken. BINNENLAND. ue neer w. v d. Wiel vindt dat ^c. onderteekening van het pact i vreemd als men zoo'n getuigschrift êesch'edde aan Mussolini's schrijftafel Qevormd is thar meebrengt. in het Palazzo Y'enezia. De Duce en Democratische Partij, meebrengt. De Voorzitter zegt dat op het ge- ambassadeurs van Frankrijk, Enge tuigschrift niet stond dat de man later 'anc* en Duitschland waren de onder weer zou worden aangenomen Nog. Aanhoudende daling der Rijksmiddelen. Eerste halfjaar 1933 twintig mii- lioen lager dan hetzelfde tijdvak van 1932. De daling van de Rijksmiddelen houdt nog steeds aan. De opbrengst over juni 1933: bedroeg f 28.727 905 (in 1932: f 30 888 649; in 1931 f 34842.685, in 1930: f 39.728 105; en in 1929: f 39.787.184J. Over het eerste halfjaar 1933 be droeg de opbrengst f 187,817.159 (in 1932: f 208.186 354, in 1931 f 232 914.703, in 1930: f 259 742 462 en in 1929: f249.775 678). Ook met de inkomsten ten bate van het Leeningfonds 1914 is het slecht gesteld. Bedroegen deze in 1931 over het eerste halfjaar f 45 474.701 en in 1932 f 32.075 454, dit eerste halfjaar brengt het slechts tot f 28 452 832 (over juni 1933 f 4.011 015, over juni 1932 f 4 796.967). De inkomsten (en bate van het Wegenfonds bedragen dit jaar over de eerste zes maanden f 8 611.996 (vorig jaar f 8 104.259) en van het Gemeentefond» f 41 395 266 (vorig jaar f 49 807.309). Kath. Dem. Partij opgericht. De Kath. Dem. Bond heeft met algemeene stemmen besloten tot fusie met de R K. Volkspartij, onder de voorwaarden, die bij vroegere bespre kingen zijn overeengekomen. thans de Katholieke waarvan de voor maals zegt spr. dat deze beslissing d ;or den Minister genomen is. Besloten wordt nog de houders van groote jachtacten toe te 9taan op de Wolfshoek te jagen. Waterleiding. De Voorzitter legt nog een verkla rin gaf betreffende de enquete die is in gesteld voor de toekomstige waterlei. ding. Spr. hoort dat de menschen deze zaak niet vertrouwen en dat begrijpt hij niet Daarom verklaart spr. dat iemand die teekent zich nog in het geheel niet bindt en B. en W. vol komen te vertrouwen zijn, Mocht het zijn dat iemand, die thans teekent later bezwaren heeft, dan behoeft hij niet aan te sluiten. De opzet is immers: een waterleiding zonder ver plichte aansluiting. De enquête is alleen inges eld om te weten hoeveel personen mogelijk bereid zouden zijn om aan te sluiten. Spr. legt er den nadruk op dat diegenen die eerst „de kat een9 uit den boom willen kijken/ daarmede zichzelf bedriegen. De voorwaarden zijn thans zoodanig dat het jammer zou zijn om deze gelegenheid te laten voorbijgaan. De heer van Drunen voelt niet vee voor de waterleiding en hij gelooft dat hij daarmede 99 pet. der boeren achter zich heeft. De Voorzitter legt er den nadruk op dat niemand verplicht zal worden om aan te sluiten. De heer W. v. d Wiel vindt de regeling van de kosten naar de ka- dastrale huurwaarde der perceelen niet in orde. De Voorzitter vindt deze weliswaar niet ideaal, doch wijst erop dat een dergelijke regeling bij alle waterlei. dingen wordt toegepast. Het kwantum water dat de abonné's mogen afnemen valt zeer mee, en is alleen voor boerderijen nie: voldoende. Spr. wij9t op het voordeel dat deze leiding thans in den goedkoopen tijd kon worden aangelegd waardoor de las en veel minder zwaar zullen zijn. De vergadering wordt daarna ge sloten. Hel BUITENLAND, Ralbo-eskader le Chicago aan gekomen. Het eskader van Balbo is te Chi cago aangekomen. Toen het eskader de stad naderde, was de geheele be volking op de been. Honderdduizen den vereenigden zich bij het meer van Michigan en op de tentoonstel lingsterreinen. Alle daken waren vol menschen. De auto 's konden de straten niet meer passeeren. De Michigan Avenue die grenst aan het tentoon stellingsterrein, was zwart van de menschen. De agenten konden de teekenaars. Het verdrag is voor 10 jaar gesloten. Gandhi's verzoekgeiveigerd. De onder-koning van Br. Indië heeft Gandhi geantwoord, dat de regeering niet met hem kan onderhandelen inzake de beëindiging van de onge hoorzaamheids - campagne, aangezien deze geheel onwettig is Deutsche Zeituug verboden wegens beleediging van Balbo. De Pruisische ministerpresident Ooering heeft de Deutsche Zeitung voor drie maanden verboden en de verantwoordelijke redacteur naar een concentratiekamp gezonden, omdat het blad een artikel heeft bevat, waarin beweerd werd, dat de Italfaansche generaal Balbo een gedoopte Jood was. De premier zal voortaan krachtig optreden tegen elke courant, welker inhoud de betrekkingen van Duitsch land met het buitenland kan bena- deelen. Reeds meermalen is beweerd dat Baibo een Jood is, doch in Italië intresseert men zich voor deze vraag niet en meent men deze «beleediging" dan ook niet als zoodanig op. Wereldvlucht van Wiley Post. In 25 uur van New- York naar Berlijn. De Amerikaansche vlieger Wlley Post, die Zaterdagochtend van het FJoyd Bennett-veld bij New York was gestart voor een solovlucht om de wereld, is Zondagmiddag te Berlijn op het Tempelhofer Feld geland. Den afstand van 6000 K.M. heeft hij in slechts 25 uur en 40 minuten afgelegd. Het is de eerste maal dat de vlucht New York-Berlijn zonder tusschenlan- ding is volbracht. Slechts twee uur bleef Post te Ber lijn vertoeven. Daarna steeg hij op voor het afleggen der tweede étappe Berlijn-Novosibirsk een afstand van 7000 K M. Wegens hevig onweer moest hij bij Koningsbergen een noodlanding maken. Maandagmiddag kwam hg in Moskou aan. Deze maal maakt Post een wereld vlucht zonder memcheiyken metgezel, slechts met behulp van een „robot" een mechanischen piloot. Deze auto matische piloot is het beste, wat op iet oogenbllk op dit gebied bestaat. Jet apparaat, dat jaren lang door de Amerikaansche luchtstrgdkrachten op zyn deugdeiykheid is beproefd en gedurig verbeterd werd, maakt het mogeiyk automatisch een bepaalden koers te volgen, zoodat de piloot eigenlijk slechts den start en de lan- ding zelf heeft uit te voeren. Wereldvliegers verongelukt. De naamste bestuursfunctie'» als volgt zijn verdeeldvoorzitter: prof. dr. J. A. Veraartvlce-voorzitter: Houtsma secretaris: C D. Wesseling; penning meester: F. Evers. De overige elf leden van het hoofdbestuur zullen nader door beide partijen worden aangewezen. Het weekblad „Onze Vaan" zal voorloopig door de nieuwe party worden overgenomen, onder verantwoordelijke leiding van prof. dr. J. A. Veraart, waarnaast als redac teuren zullen optreden de heer C. D Wesseling en mr. A. Peters. De nieuwe party aanvaardt het programma van den Katholieken De- mocratischen Bond. Zy zal haar eerste congres houden op 23 en 24 Septem. ber a s. te 's Gravenhage. Lager ontvangsten bij de spoorwegen. De eerste drie maanden van dit jaar brachten de spoorweg-ontvangsten in totaal f 4 109.389.11 minder op, dan de overeenkomstige maanden van 1932. In de maand Maart werd wederom een teruggang in de ontvangsten ge constateerd. vergeleken by dezelfde maand van het vorig jaar. Thans bedragen deze verschillen in totaal f 1.991 105 04. U denkt zeker, dat ze geen pepermunt lusten, omdat die volgens hun zeggen „bitter smaakt". Maar wanneer U hun KING geefr, zult U bemerken, dat ze er dol op zijn. De kwestie is, dat de origineele KING Pepermunt bereid is uiteen edel natuurproduct, waardoor het de bittere smaak mist die alle kunstmiddelen eigen is KING is een lekkernij en medicijn tegelijk KING Pepermunt. WAALWIJK. Als vrouwen ruzie maken. Het was een periodieke uiibcutmg van een familie veete, waarvoor Jo hanna N. en Johanna Paulina v. D. uit de gemeente Loonopzand te biechten kwamen. Deze belde dames staan nl op gespannen voet met Anna v. G bewoonster van een woonwagen, dit nabij de woning van vrouw N. eer plaatsje heeft gevonden. Toen Anna op zekeren morgen weer eens wat kwam treiteren, koeide haar buur vrouwen haar woede op de schoont wasch die zy juist aan het ophanger was. Zy hadden ni. de aardigheid eenlge bakken met kolengruis over het waschgoed uit te storten, zoodat vrouw v. G. opnieuw aan de wasch kon. Woedend over deze laffe daad ging vrouw v. G. de politie roepen ei zoodoende gingen haar tegenstandster* op de bon. Kantonrechter had al heel gauw in de gaten dat de dames de rechtzaal betraden met een strydlut' als waren het adspirant-bokskam— pioenen. Hy begon dan ookwyseiyk maar met de waarschuwing: „jullie moogt alleen spreken als ik het vraag en je hoeft elkaar niette antwoorden.' En dat de waarschuwing op haai plaats was bleek later. Vrouw N. mocht het eerst praten en ze maakte daarvan een nuttig gebruik want als een stortbad kwamen de woorden uit haar mond gerold. Na tuuriyk ontkende ze en ze schoof de schuld maar op haar 88 jarige papa .i»Ik ben zoo onschuldig als iemand m {-i*au8ch® wereldvliegers, maar onschuldig kan zyn/ beweerde ze aie te New-York gestart waren voor Verbaasd over die smetteloosheid van geweten informeerde Kantonrechter «je bedoelt toch alleen maar in deze zaakl Overigens zie je er zoo on schuldig tenminste nog niet uit." In deze zaak ja. Ze komt expres vlak naast ons huis haar goed hangen om ons valsch te beschuldigen, terwyi ze zelf al tweemaal wegens beleediging veroordeeld is. Ze komt daar maar zingen en treiteren en sjouwen terwyi ze er niets te maken heeft. Als ze by haar eigen wagen blijft valt er niets voor. De tweede verdachte houdt zich van den domme en weet niets als dat de oude N. de asch heeft uit gegooid. Dan komt getuige Anna v G. los: Allebei de vrouwen hebben het gedaan. Wij hebben het zelf gezien en kregen nog een gedeelte in ons gezicht want we stonden er vlakbij. En toen ik vroeg waarom ze het deden riepen ze: Als we nog meer ïadden kreeg je nog wat! Verder is ze zelf den heelen dag aan het schelden geweest en heeft ze me voor beleediging laten opschrijven, waarvoor ik nog naar Den Bosch moest ook. Vróuw N. kookt van woede en is laar tong niet meer meester. Echter ïeeft Kantonrechter op haar uitval gerekend en hij smoort den woor denvloed in de kiem met een Heb ik het niet gezegd? Vrouw van G. raast dan weei verder: Ik heb geen vader van haar gezien. Ze hebben me nog uit staan achen ook omdat ik opnieuw aan de wasch moest. Anders gooien ze op die plaats nooit kolenasch. Vrouw v. I). stond op den weg en riep me om tegen haar te komen vechten. Mijn vader heeft zelf tegen de politie gezegd waar hij de asch ge gooid heeft! zegt vroiiw N. Jij ziet er ook niet zoo ge makkelijk uit! merkt Kantonrechter haar vriendelijk op. Die vrouw is iederen dag dronken en zedoet getuige er nog bij. Sst, bedaart Kantonrechter haai en hij stuurt haar van de verhooging om voor haar zuster, de tweede getuige, plaats te maken. Die brengt weinig nieuws in de zaak. De families hebben volgens haar nogal eens een keertje ruzie en deze maal hadden verdachten 3 kolen bakken voor het festijn vergaard. Heb je nog iets te zeggen vraagt Kantonrechter aan verdachten. Dat we onschuldig zijn. Ze hebben nu eenmaal wrok tegen ons. maar al staan ze onder eede, wij zijn zuiver van deze zaak. Zij konden echter niet zoo zuiver zijn of ze werden tot f5.subs. 3 dagen veroordeeld. Vrouw N. is ei niet mee tevreden en zal cassatie aanteekenen. poort opreed. En het was niet de eenige maal want herhaaldelijk wordt zij op deze plaats lastig gevallen. Als reden gaf verdachte op dat hij het meisje wat wilde vragen, maar toen kreeg hij de indiscrete vraag te hooren Wat dan Daarop gaf hij geen antwoord, maar het feit is dat Cornelia niet gediend was van die lievigheidjes, hoewel ze aan veldwachter Speelman moest toegeven dat ze wel eens ooit met den jongen was uitgeweest. Verdachte wilde nog even opmerken dat veldwachter Speelman zich ver giste toen hij de jongens voor ban dieten aanzag, maar daarmede haalde hij zich nog een ernstige berisping van den Kantonrechter op het lijf. De grap kost hem f5. Zijn vriend J. v. d. H. werd voor een dergelijk feit veroordeetd. RECHTZAKEN. Uitspraken. Aa. v. d. L. te Oiaterwyk, mishan deling, f 15 boete of 15 dagen hech tenis. W. B40 jaar, koopman te wyk, verboden vervoer van 900 kilo suiker, in 2 zakken, per rywiel onder Lage Mierde. Vonnis bevestigd, 14 dagen gevangenisstraf met verbeurdverklaring van suiker en rywiel. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Van den regen in den drup. De familie K. in Vlijmen had een hondje in haar bezit. Een allerliefst diertje dat ze «gekocht en betaald» hadden en waar het heele gezin dol op was. Niet zoo dol echter dat zij het beestje een hondenpenning aan gaven. Mama werd bekeurd toen de politie dat in de gaten kreeg en nu stuurde zij er haar zoon op uit met de boodschap dat het hondje niet aan haar behoorde. Ze was toch met het hondje uitgegaan, vroeg de Kantonrechter ïem. Nee. Was het hondje dan met haar uitgegaan Het is niet van haar. Van wie dan. Van mijn broer. Dan zullen we je broer dag vaarden, en we zullen er rekening mee houden dat jonge menschen een flinkere straf kunnen verdragen als moeders. Zoo kom je van den regen in den drup, man. Men moet ook maar smoesjes willen verkoopen. Lastige kerels. M. H. te Sprang-Capelle had op iet zgn. bruggetje in die gemeente een juffrouw lastig gevallen. Hij sprong haar achter op de fiets, met iet gevolg dat ze bijna tegen een Vlagt meer Rotterdam Juli 1933 In het algemeen wordt er op Natio nale feestdagen in Nederland weinig gevlagd. Dit is jammer, want vlaggen staan vroolijk, feestelijk. Rotterdams Comité ter Behartiging van Nationale Belangen, voorzitter Mr. Abm. van der Hoeven.secretaris H. Ringers, heeft zich al eenige jaren bezig gehouden met de vraag, waaraan het verschijnsel van het geringe vlag gen moet worden geweten en de mogelijkheid onder de oogen gezien om het vlaggen op vaderlandsche feestdagen te bevorderen. Het resultaat was, dat het comité besloot een zgn. eenheidsvlag inden handel te brengen. Dit is een wollen kleurechte vlag, 1 '/a M. lang bij 1 M. breed, met witgelakten grenenhouten stok en vergulden iepenhouten knop. Bij deze vlag behoort een gegoten ijzeren aluminium geschilderde koker en schroeven, welke koker heel ge makkelijk aan raam of deurpost kan worden bevestigd. Dit alles tezamen voor den luttelen prijs van f3 75. Kleuren der vlaggen naar keuze n m. rood-wit-blauw, oranje-wit. blauw of geheel oranje. In Augustus 1932 werden door de bemoeiingen der speciale vlaggencom- missie, welke door Rotterdams Comité werd benoemd, 2400 vlaggen geplaatst. Het lag echter niet op den weg dezer commissie een handel in vlaggen te drijven. Dit was dan ook de reden, dat reeds dadelijk met den vlaggen- handel contact werd gezocht. Het resultaat is geweest, dat de vlaggen- handelaars te Rotterdam, bovendien het Magazijn de Bijenkorf en de firma Vroom Dreesman,de vlaggen met toebehooren voor den prijs van f3 75 verkrijgbaar stellen, dank zijde medewerking der commissie, die den weg gevonden heeft om de stokken en bussen bij massa tegen een zeer lagen prijs te laten vervaardigen. De eenheidsvlag voorziet in een behoefte. Het uitsteken van deze vlag kost geen moeite. Vindt men de vlag wat klein, men plaatse er meer. Het ideaal zou zijn: voor elk venster een vlag Wat zou een huis, een straat, een stad er dan feestelijk uitzien Rotterdams Comité. Ier Be hartiging Van Nationale Be langen. GEMENGD NIEUWS. Auto vermorzeld. Ongeveer op dezelfde plaats op den Bredasche weg te Tilburg nabij Donge- wijk waar Zondagnamiddag een ernstig verkeersongeval plaats had, slipte des avonds een auto, bestuurd door den heer A. H. uit Eindhoven. In de auto zaten buiten den be stuurder H. de W. en mej v. E beiden uit Tilburg, benevens mej T. K. uit Eindhoven. De auto botste tegen de boomen en werd bijna geheel vernield. Twee van de vier inzittenden liepen ernstige verwondingen op. De heer de W. uit Tilburg werd n.I. met een schedelbreuk opgenomen en stervende naar het St. Elisabethszie kenhuis te Tilburg overgebracht, waar hij heden is overleden. Ook mej. K. uit Eindhoven bekwam zwaar letsel zoodat haar tijdens het transport naar het ziekenhuis het H. Oliesel moest worden toegediend. De verwondingen van beide anderen bleken van minder ernstigen aard.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2