DE ECHO 1 BET ZB 0VALINE kachelglans No. 58. Woensdag 19 Juli 1933. 56e Jrg. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 19 Juli 1933. 'erslag Gem een tebedrijven (Slot.) Algemeen overzicht. Waterbedrijf. De hoeveelheid opgepompt water be droeg 207862 M3. Dit beteekent een vermeerdering t.o.v. 1931 van 6452 M3 of 3,20 pCt. Het grootste aandeel in deze toene ming heeft gehad de categorie particu liere aangeslotenen per meter, doch ook de andere groepen verbruikten meer water dan in 1931. De financieele resultaten waren gun stig. De winst bedroeg f 10008,65 en overtrof dus de raming met f3015,41. De totale bronnencapaciteit bedraagt c.a. 150 M3 per uur. Brands tojJen. Verbruik in 1932 10580 K.G. steen kolen. 30330 K.G. cokes en 109260 K.G. cokesgruis. Bovendien is uit de ontijzering ver stookt een hoeveelheid van c.a. 9000 K.G. cokes. De totale hoeveelheid brandstoffen bedroeg dus: 159170 K.G. Bovendien werd met de centrifugaal- pompen opgepompt in 1931 11340 M3 electriciteitsver- bruik 3184 KWH, in 1932 52546 M3 electriciteitsverbruik 14522 KWH. Totaal opgepompt water 207862 M3. Het buizennet bestond op 31 Dec. 1932 uit 15702 M. buis met een inhoud van ca. 193 M3. Wa ter a fltvtring. In 1932 werden aan de verschillende categorieën verbruikers de volgende hoeveelheden water afgeleverd Per watermeter. Particulieren 50087 M3 a 30 ct. Industrie 8599 „18 5261 „16 29023 „14 Woningbouw 1325 20 Gemeentewerken, brandweer en besproeiing 1103 4 Geslaagd. Aan de R.K. School voor Maat schappelijk Werk te Amsterdam slaagde voor Jeugd- en Fabrieks- leidster mej. Luciè Timmermans alhier. Geslaagd. De heer Jac. van Mierlo alhier slaagde dezer dagen voor de acte „Belastingconsulent" (examen vakken Belastingrecht, Privaatrecht en Boek- j houden). Geslaagde genoot zijn opleiding aan het Instituut voor Handels wetenschappen te Leiden. Lyceum 's Boscli. In ons bericht van j.l. Zaterdag betredende de Overgangsexamens aan het St. Jans Lyceum te 's Bosch was uitgevallen den naam van A. Duquesnoij alhier, die bevorderd werd van de derde klas gymnasium naar de vierde. Rijksvakschool. Wij herinneren er nogmaals aan dat morgen, Donderdag, 's morgens 10.45 de sluiting der cursussen aan de Rijksvakschool zal plaats hebben. De tentoonstelling van hel werk dei- leerlingen is Vrijdag van 2—5 en Zaterdag van 9—12 en van 2—5 uur. Belanghebbenden zijn hierbij van harte welkom. Kostelooze Rijwielbelasting merken. De Rijksontvanger deelt mede, dat met afwijking van het lot nu toe ingenomen standpunt tol het niet afgeven van kostelooze rijwiel merken aan werkloozen en losse arbeiders die het rijwiel noodig hebben om werk Ie zoekende Minister van Financien thans heeft bepaald, dat indien bedoelde arbeiders kunnen aanloonen dat zij hun rijwiel wer kelijk daartoe moeten gebruiken, een kosteloos merk kan worden verstrekt. eeniglng in het Biidom 's Hertogen bosch uitgereikt. Per abonnement Verlies en spuiten 95398 105964 6500 207862 Het aantal waterverbruikers per meter vermeerderde met 33, terwijl het aantal abonnementen met 2 steeg, zoodat op het einde van 1932 waren aangesloten Per watermeter 30 ets. tarief 691 industrietarief 38 woningtarief 7 gemeentewerken 6 Abonnementen 1213 Totaal 1955 aangeslotenen. Productiekosten van het water f 14.70 per 100 M3. Overzicht over de jaren 1922—1932. Bevolking in de Langstraat. Wij laten hier een vergelijkend bevolkingsstaatje volgen waaruit blijkt dat de bevolking in de meeste plaatsen der Langstraat en van het Land van Heusden en Altena lang zaam vooruitgaande is. Drunen 3449 3513 D ussen 3686 3716 Keihen 2353 2350 Geertruidenberg 2815 2785 H edik huizen 1417 1407 Herpt 587 604 Heusden 1832 1819 Loonopzand 10110 10647 Made en Drimmele 5342 5376 Nieuwkuijk 1475 1502 Oudheusden 1084 1095 Raamsdonk 7171 7150 Sprang-Ga pelle 4872 4909 Vlijmen 4171 4222 Waalwijk 10126 10274 Waspik 3455 3414 De Kermis. De laatste kermisdagen zijn even goed verloopen als het eerste gedeelte der week. Vooral op Vrijdag en Zondag was de drukte zeer groot. Volgens oude traditie waren het Vrijdag speciaal de boeren die hun uitgangsdag hadden. Tot vanuit den verren omtrek kwamen zij naar de .boerenkermis" en reeds in den voor- middag waren de verschillende café's dan ook goed bezet. De laatste Zondag sloeg wat het bezoek betreft een record. De café's konden op sommige uren van den dag al het volk nauwe lijks herbergen en op het kermis terrein zelf was het in de middag- en avonduren een gekrioel van jewelste, zoodat men zich niet dan met veel moeite een weg door de menigte kon banen. In de verschillende attracties en vooral in de dansgelegenheden was de drukte navenant, de vloeren waren werkelijk overbevolkt. De thé-dansant die Zaterdagmiddag door de vereeniging W.S.C. werd ge geven in Musis Sacrum, was niet zoo druk bezocht. De revue „De Bilt Seint" In de Schouwburgloge van Dassi trok drie avonden achtereen een volle zaal en dat wil heel wat zeggen bij een ruimte ais deze schouwburg biedt. Thans ligt de kermis 1933 weer achter ons. nog weinige dagen en het centrum onzer plaats heeft weer het gewone aspect gekregen. Maar wij houden de herinnering aan een prettig feest, dat door alien spontaan is mee gevierd en dat gelukkig door geen enkele wanklank is verstoord geworden. Er zal wel zelden zoo'n drukke kermis in 't centrum der Langstraat gevierd zijn, en 't is er in elk opzicht zeer prettig naar toe gegaan. Autorit Beauraing. Men schrijft ons Vrijdag j.l. werd door den heer Mulders-Sars een autotocht onder nomen naar Beauraing. Gereden werd met 2 chauffeurs onder le'ding van den heer Box die enkele jaren in deze buurt heeft gewoond. Hadden we ons een mooi reisje voorgesteld, de werkelijkheid over- trol nog verre de verwachtingen der deelnemers. Van Brussel tol Beau raing zagen we onvergetelijk natuur schoon. Van Namen naar Dinant is wel het schoonste gedeelte; hier slingert de weg langs de Maas, met zijn torenhooge rotsen en met de schilderachtige huisjes aan den over kant. Dan weer gaat de weg onder langs de Maas, om er enkele minuten later een hondertal meters bovenuit te klimmen. Het dorpje Beauraing zelf ligt in een dal, omgeven door hergen, waar tegen weer dorpjes gebouwd zijn. A\ ij hebben den hoorn gezien waarin O. L. Vrouw verscheen en op de juiste plaats hangt een kleine me daille. Honderden kaarsen branden hier en er hangt een zware stilte, onderbroken door Duitsche, Fran- sche en Hollandsche biddende pel grims. Naar schatting waren er ca. 5000. Wij hebben ook de kinderen gesproken, die vrij en vriendelijk alles beantwoorden wat wij vroegen en weer met een handdruk van ons afscheid namen. Om 6 uur vertrokken we weer uit Beauraing. Doorgereden werd tol Antwerpen waar 2 uur werd gerust. Dan wordt de laatste etappe geno men en ca. 2 uur arriveerden we weer in Waalwijk. Dat de reis niet vermoeiend is geweest bewijst wel het feit dat een 79-jarige dame de reis medemaakte en bij aankomst nog even frisch wa* als bij het vertrek. Allen waren uiterst tevreden over de reis in de comfortabele touringcar. R.K. Leergangen. Aan het Conservatorium der R.K. Leergangen slaagden voor het diploma Organist A de heeren Br. Eduard (P. W. A. Willemsen) Baarle Nassau, W. A. Kuppens, Dongen-Vaart, Br. Theo- dordus (Q. J. Schellekens) Oudenbosch en voor het diploma Koor-directeur de heer P. J. Q. M. Raaijmakers. Tevens werd aan alle geslaagden het diploma der St. Oregorius—Ver- Week-end naar 's-Herlogenbosch. De actieve Vereen, v. Vreemdelin- genverkeer te 's-Bosch heeft het ori- gineele idee opgevat om gedurende het vacantie-seizoen een 4 tal week ends te organiseeren naar deze oude Hertogstad, met haar vele historische en moderne bezienswaardigheden en haar prachtige omgeving. Deze actie van het V.V.V.-bureau te 's Bosch past zich ui'stekend aan b|j de van alle zijden betoogde wensche- lijkhcid om zooveel mogelijk de vacantie in eigen land door te brengen. In het eigen land, ja in onze aller- naaste omgeving valt nog zooveel schoons te bewonderen ais men er zich maar even bijzonder voor wil interes seeren en dankbaar gebruik wil maken van de voorlichting en hulp die men alierwege van de Vereenigingen v. Vreemdelingenverkeer, van den A. N. W. B. e.a. geheel gratis kan bekomen. Het streven van het Bossche V. V. V.-bureau verdient dus allen lof en steun en toen het dan ook de ultnoo- diging tot de Nederlandsche pers richtte om nader te komen kennis maken met het week-end programma door dit bureau opgesteld, gaven ver schillende bladen gaarne hieraan gevolg. Zoo was Zaterdag j I. een 20-tal journalisten de gast van de V.V.V. te 's-Hertogenbosch en werd daar met echt Brabantsche hartelijkheid en gul heid ontvangen en rondgeleid. Wat het gezelschap in dien korten tijd heeft gezien en genoten zou een lange, enthousiaste beschrijving van dit heerlijke uitstapje alleszins rechtvaar, dlgen. Wij voor ons, die onder den rook van Brabantsch hoofdstad wonen en die meenden den Bosch en zijn omgeving heel goed te kennen, moeten thans eerlijk bekennen dat we nog bedroevend weinig wisten van de his torische schatten en vele andere be zienswaardigheden die deze oude hertogstad binnen haar muren en in haar omgeving herbergt. Als men o a. onder leiding van den unieken oudheid-kenner burgemeester v. Lanschot het historisch kunstge wrocht, de majestueuze kathedraal van St. Jan, van buiten zoowel als van binnen kan bewonderen, alsmede het fraaie stadhuis met zijn kunstzinnig Interieur, dan begint men dat alles met geheel andere oogen te bezienmen wordt een en al bewondering voor die kunstwerken uit het grijze verleden en men schaamt zich dat men voor heen aan die historische schatten haast onverschillig is voorbij gegaan. Naast de kathedraal en het stadhuis zijn het Prov. Noord-Brab. Museum, het Zwanenbroedershuis en het Gou vernementsgebouw om hun kunstvolle, antieke verzamelingen, schilderstukken e.d. een bezoek overwaard, terwijl tal van typisch oude geveltjes, straatjes en hofjes de pittoreaque bekoring schenken die een oude stad eigen is. Maar ook staaltjes van moderne architectuur, wegenaanleg, bruggen bouw en voortvarend, zakelijk beleid van het gemeentebestuur zijn er te bewonderen. We noemen allereerst de geheel overdekte veemaikthallen waar soms meer dan 2000 stuks vee wordt aangevoerd, de Kon. School voor K. T.A., de Wilhelminabrug, Vughlerbrug met schitterend aangelegde Vughterweg, moderne winkel-palelzen enz. enz. De omgeving van 'a-Bosch is niet minder rijk aan natuurmonumenten, historische kasteelen, bad- en ont spanningsoorden en niet te vergeten het typische Brabantsche landschap. Om slechts een korte opsomming te geven; Het kasteel van Heeswijk met z'n historisch museum, het buitengoed De Wamberg, het villa dorp Vught met z'n pompeusen Gothische toren, de .IJzeren Man" het in prachtige bosschen gelegen meertje met paviljoen en bad gelegenheden, de schitterende duinen reeks waarin Glersbergen en Roestel bergen de schilderachtige rustpunten zijn, Oisterwljk met zijn bekoorlijke vennen, enz. enz. Al deze bezienswaardigheden en ontspanningsoorden in de omgeving zijn zoowel voor automobilisten, als fietsers en velen zelfs voor wandelaars gemakkelijk te bereiken en die wil deelnemen aan de georganiseerde week ends heeft voor het zeer lage tarief niet alleen logies en ontbijt en leiding en toelichting bij de beziens. waardigheden in den Bosch, doch zal gratis per auto ook de meeste der hier opgesomde schoonheden in de om- geving kunnen gaan bewonderen. Als bijzondere attractie zullen verder op deze week-end-dagen volksconcer ten op de markt worden gegeven, de bioscopen zullen exlra verzorgde pro gramma's brengen en den deelnemers 50 °/o reductie op de entiée's toestaan, ferwtjt de café's en restaurants hun beste beenlje zullen voorzetten om tegen zoo billijk mogelijk tarief (met 10 °/0 korting voor de deelnemers) de heerlijkste spijzen en dranken te ser veeren onder het genot van goede muziek. Dat de Bossche hotelhouders de kunst verstaan om hun gerenommeerde keukens en kelders nog meer populair te maken hebben de pera»mannen Zaterdag ondervonden toen zij in de verschillende voornaamste hotels op heerlQk bereide en keurig geserveerde spijzen en dranken werden onthaald in Hotel Noord-Braband (Plet Mulders ZnHotel Royal, Hotel Central, Rest. Lohengrin, Hof van Brabant, Haagsche Lunchroom, Oranje Hotel en Paviljoen „Ijzeren Man." Het versterken van den fnwendigen mensch en het uitrusten na de ver schillende uitstapjes zal in deze zaken een attractie te meer zijn van het week-end program. Wij wenschen het Bossche V.V.V.- bureau het beste succes met haar week-end actie en kunnen eenieder aanraden gebruik te maken van deze buitengewone gelegenheid om tegen lage kosten, onder deskundige leiding, zonder eenige vermoeienis te bewon deren en te genieten van het schoons dat den Bosch en zijn fraaie omgeving U te bieden heeft. De week-ends worden gehouden: 29 en 30 Juli, 12 en 13 Aug, 19 en 20 Aug. en 26 en 27 Aug. a s. Het secretariaat der V.V V. (Haven singel 8, 's-Bosch) geeft gaarne alle verdere inlichtingen. Gemeenteraad. Naar wij vernemen zal tic eerst volgende raadsvergadering niet op 28 Juli, doch op Vrijdag 4 Aug, ge houden worden. Gevonden voowerpen. Op het politiebureau zijn inlich tingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen zweep, doublé polshorloge, bril in étui, kinderschoen, blauwe werkjas, fietstasch met sleutel, 2 bossen sleu tels, huissleutel, kinderportemonnaie met inhoud, knapper geldstukken, en voorts over een zwarte hond (Groenendaler) die in de St. Anto- niusstraat is komen aanloopen. Prov. Staten. De Sch oen m a kers va k- school te Drunen. Aan de rapporten aer aiaeetingen voor het onderzoek der voorstellen van Ged. Staten onlleenen wQ: Nr. 31. Provinciaal Subsidie Drunen, Schoenmakersschool. In eene afdeeling werd er over ge klaagd, dat nu nog een subsidieaan vrage. die op het jaar 1931 betrekking heeft, moet worden behandeld. Het lid, hier aan het woord, zou in dit zoo iaat komen op zich al voldoende reden vinden voor afwijzing. In een andere afdeeling werd in deze school bij den tegenwoordigen stand van de schoenindustrie en het schoen makersbedrijf geen belang meer gezien van eenige beteekenls. De leden, hier aan het woord, zouden zich alleen niet tegen het subsidie verzetten omdat het afloopend zal zijn. In weer een andere afdeeling werd gevraagd of het aanvullend en nage komen stuk Nr. 31, waarvan de leden slechts vluchtig kennis hadden kunnen nemen, aan gelijk aanleiding zou kunnen geven tot nadere overweging en tot wijziging van hun voorstellen. De leden, hier aan het woord, hebben naar de mee ning van de Commissie van Rappor teurs vermoedelijk over het hoofd gezien, dat dit aanvullend stuk, of schoon bij de leden der Staten eerst ingekomen op 13 Juni 1933. al dateert van 4 Mei 1933 en derhalve bij het schrijven van 7 Juni 1933 van Gede puteerde Staten al in overweging was geweest. Uwe Commissie kan die vraag van deze leden dan ook niet tot de hare maken en adviseert con form het voorstel van Gedeputeerde Staten te besluiten. ders werd voorgesteld om het aandelenkapitaal te verminderen van frs. 40 tot 30 mlllioen. 2500 aandeelen zullen worden afgelost, terwijl op de resteerende 37 500 aandetlen van frs. 1000 nominaal een bedrag van frs 200 zal worden terugbetaald. De Baity Schuhfabrik A.G. sluit het afgeloopen boekjaar af met een winst van frs. 339 105 tegen een verlies van frs. 2 12 mlllioen in het vorige boek jaar. Het winstsaldo wordt op nieuwe rekening overgebracht. De »Arbo« viert feest. Het personeel der N.V. Sioomschoen- fabriek vh. A. W. Roosen de Bakker te Oisterwljk vierde Zaterdag feest ter gelegenheid van het 40-jarig huwelijksfeest van hun patroon, den heer A. W. Roosende Bakker op Zaterdag 8 Juli j.l. Er had een grootsche huldiging plaats van negen personen, die reeds 12Vj jaar of langer bfj de „Atbo" werkzaam waren. De gemeenlebegrootingen voor 1934. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben de volgende circulaire tot de gemeentebesturen gericht In onze aanschrijving van 20 Juli 1932 gaven wij eenige richtlijnen aan voor de samenstelling van de be grooting 1933. Daarin schreven wij o.m., dat de uiterste soberheid diende te worden betracht bij het voteeren van uilgaven. Wij nemen aan, dat uw bestuur destijds nauwlettend hiermede rekening heeft gehouden. De nog immer ongunstige tijdsomstandigheden geven ons thans aanleiding u met aandrang te ver zoeken, van de hij genoemde be- giooting toegestane credieten voor- uitgaven een zoo spaarzaam mogelijk gebruik te maken. Uitgaven, die bij het opmaken van de begrooting 1933 nog toelaatbaar voorkwamen, met het oog op den financieelcn toestand der gemeente, kunnen thans door verslechtering van den toestand on toelaatbaar geworden zijn. De financieele toestand van zeer vele gemeenten is thans zoodanig, dat de uitgaven niet langer mogen worden getoetst aan de wenschelijk- heid met het oog op het gemeente belang, doch enkel aan de strikte noodzaak. De aldus tot het strikt noodzakelijke beperkte uitgaven zul len dan den grondslag kunnen strek ken voor de ramingen van de be- grooting 1934. Hoe meer het gemeentebestuur met ijver en voortvarendheid zijn medewerking in deze verleent, des te gemakkelijker zal het vallen om t.z.t. de begrooting voor het dienst jaar 1934 werkelijk sluitend te maken. Daarbij is, mutatis mutandis, in acht te nemen, hetgeen wij aanbevelen in onze, boven aangehaalde aan schrijving. Wij rekenen op uw medewerking om het beoogde doel te bereiken. Neen,die niet,geef mij maar dat is Nederlandsch Fabrikaat en Doosjes en tuben. de beste. Jaarverslag Kamer vanKoophandel Tilburg. Aan het jaarverslag der Tilburg- sclic Kamer van Koophandel ont- leenen wij 't volgende De Schoenindustrie had opnieuw veel te lijden van een tekort aan export en een te veel aan invoer. Reeds vanaf 1927 vertoont de export van lederen schoenen het voornaamste product der Neder- landsche schoenindustrie een Gedeputeerde Staten mo- sterk dalende lijn. j Bedroeg in 1928 de export van lederen schoenen nog 660.000 paar ter waarde van f 3.864.000, in 1932 was deze uitvoer ingeschrompeld lol het luttele cijfer van 76.000 paar ter waarde van 'f288.000. Aan het einde van 1931 was de toestand dan ook deze dat de Ne derlandsche schoenindustrie prac- tisch geheel op den afzet binnen onze eigen landsgrenzen was aan gewezen. Vergeleken met de overeenkom stige maanden in 1930 was de in voer van lederen schoenen in Sep tember 1931 met 73 pCt. gestegen, in October 1931 met 84 pCt., in Nov. 1931 met 147 pCt. en in Dec. 1931 met een recordcijfer van 182 pCt. Voor een niet onbelangrijk deel had deze toename van den invoer het karakter eener valuta-concur- rentie, waar een belangrijk percen tage van de toename op rekening van de Engelsche schoenen moet worden gesteld. De conlingenteeringsmaatregelen hadden voor de schoenindustrie een zeer groot belang. Voorkomen is toch dat het buitenland, in het bij zonder Tsjecho-Slowakije, zijn over productie ten volle op onze markt onder kan brengen, waardoor de catastrophe, die einde 1931 de Ne derlandsche schoenindustrie bedreig de, is afgewend, terwijl zelfs in den loop van 1932, naarmate de contin- genteering beier doorwerkte, een ge leidelijk herstel van werkgelegenheid viel waar te nemen. - Waterschapsbesturen. Bij Kon. besluit zyn benoemd: In de provincie Noord-Brabant: met ingang van 1 Juli, tot dykgraaf van het waterschap de Hooge Maaadyk van het Benedenland van Heusden, W. van Wijk, te Wijk c a., uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hy 70 jaar zal zyn geworden; met ingang van 1 Juli, tot dykgraaf van het waterschap Het Nleuwland van Altena, J. Snoek, te Almkerk; met ingang van 1 Juli, tot heemraad van het waterschap Het Nleuwland van Altena, W. Snoek, te Almkerk. C. F. Bally A. G. De C. F. Bally AG. Schöaenwerd. de holding-maatschappy van het Bal'y- concern boekte In 1932—1933 een netto winst van Zw. frs. 453 608 (v. j. 306 193), welk bedrag op nieuwe rekening zal worden overgebracht. Aan de op 15 Juli a.s. te houden al gemeene vergadering van aandeelhou- De Lederindustrie heeft een zeer moeilijk jaar meegemaakt. Ook hier TWEEDE BLAD. Jaar Totaal Aflevering Aflevering opgepomtM3 per meter M3 per abonn. 1922 134197 48970 85227 1923 130049 55951 74098 1924 145689 64004 81685 1925 152951 67884 85067 1926 159956 71701 88255 1927 166586 75027 91559 1928 176782 82776 94006 1929 188731 83854 105208 1930 206854 81945 124909 1931 201410 90575 110835 1932 207862 95398 112464 Bevolking Bevolking op 31 Uec. op 31 Dec. 1631 1932. WRIGLEY'S KAUWGOM «N DE MOND ,IS LEKKER EN CEZONDI VIER STUKS PAKJE

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5