Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I FEUILLETON ME i Gemeenteraad. Nl'MMER 60. 4 WOENSDAG 26 JULI 1933. 56e JAARGANG. Dit blad verschynt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. PrtJs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. BU contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. KAATSHEUVEL. 'De heer v. Nieuwstadt geïn stalleerd. Destructor. Bouw verordening. De raad der gemeente Loonopzand kwam Maandagavond te 7 uur in openbare vergadering bijeen ten raadhuize. Voorzitter burgemeester v. Besouw. Secretaris de heer M. A. v. d. Wee. Aanwezig alle leden. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Aan de orde Installatie M. J. v. Nieuwstadt. 1. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den gemeenteraad, den heer M. J. v. Nieuwstadt en installatie. De geloofsbrieven worden door de heeren Vrinten, C. Dingemans en Snaphaan in orde bevonden. De heer v. Nieuwstadt wordt daarna door den Secretaris de zaal binnengeleid en legt in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. De Voorzitter wenscht het nieuwe lid geluk met zijne benoeming. De heer v. Nieuwstadt dankt en zegt zijn beste krachten te willen geven om het belang der gemeente te dienen. Destructor. 2. Voorstel om met het bestuur van den Noordbrabantschen Christe- lijken Boerenbond een contract aan te gaan betreffende de destructie van vee en vleesch. (Het prae-advies is in ons vorig nummer opgenomen.) van „De Echo van het Zuiden". 28. Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). Het nieuw-gevormde plan was vol char me, er was iets prikkelend-aantrekkelijks in de gedachte het verzet van dit mooie, trotsche, weerspannige meisje te breken, haar onder de bekoring van zijn persoon te brengen en, ofschoon hij geen liefde voor haar voelde, haar liefde te wekken. HOOFDSTUK XX. Vooruitgang. In de weken die volgden burgerde Ralph Endellion meer en meer in als heer van Dulvcrton Manor. De aanzien lijke families uit den omtrek kwamen hem bezoeken en spraken hun groote vreugde uit over zijn terugkeer. Hij ont ving ook verscheidene invitaties, die hij vrijwel alle aannam. Het was alsof de menschen met elkaar wedijverden om 't hem aangenaam te maken er. zijn een zaamheid van kort geleden had plaats gemaakt voor een leven vol afwisseling. Op iedereen maakte hij een gunstigen indruk; bij niemand rees ook maar eeni- ge twijfel of hij werkelijk Bob Dulverton was en naarmate de dagen verliepen ging het spelen van zijn rol hem gemakke lijker af. Hij voelde zich vol zelfvertrou wen. Miriam's vader hechtte zich steeds meer aan den jongen man en Ralph's bezoeken aan Donnithorne Hall of die van hem zelf aan Dulverton, vormden zijn gelukkigste oogenblikken. Hij had erop aangedrongen dat de jongeman zijn thuiskomst zou vieren met een publieke Krachtens art. 1 der overeenkomst verplicht zich de N.C.B. tot het a. opruimen en onbruikbaar ma ken voor voedsel voor mensch en dier, van alle cadavers en afval- deelen van slachtdieren, zoomede ondeugdelijke vleesch waren, voor zoover een en ander door den ge meentelijken keuringsdienst is afge keurd of krachtens de Vleesch- keuringswet voor onbruikbaarma- king in aanmerking komt. b. onschadelijk maken van ziek en verdacht vee, dat is afgemaakt of gestorven en waarvan de on- schadelijkmaking door het districts hoofd van den veeartsenijkundigen dienst in na te noemen fabriek wordt toegestaan. I)e destructor zal te Tilburg wor den gevestigd. Wat de financieele verplichtingen, die hieruit voor de gemeente voort vloeien, betreft het volgende Door de gemeente wordt aan den N.C.B. uitgekeerd, ingaande op den dag van den aanvang van den dienst, een bedrag van 2 cent per inwoner en 2 cent per H.A. per jaar, terwijl als jaarlijksche bijdrage een bedrag van f400.niet mag worden over schreden. Deze betaling geschiedt slechts zoolang en voor zoover als dit ter beoordeeling van de Directie van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten te 's Gravenhage noodig is, ter verzekering van een normaal rendement over de jaren, dat de destructor van den N.C.B. in bedrijf is geweest. Ten aanzien van deze regeling moge worden opgemerkt dat de gemeente, zal hebben te betalen 2 x 10G47 (aantal inwoners) f212,94 2 x 5213 (aantal H.A.) f 104,26 f317.20 De overige kosten zijn afhankelijk receptie en liet succes daarvan overlrof de stoutste verwachtingen van den jo- vialen landjonker. Ralph Endellion had er eerst niet zonder beklemming tegenop gezien, maar aan den anderen kant moest hij zichzelf bekennen, dat er wel licht geen beter middel was om zijn po sitie voorgoed onaantastbaar te maken. Het was een stralende vroeg-zomerdag; letterlijk iedereen uit de omgeving was present; een kleurige, vroolijke menigte vulde de tuinen van Dulverton Manor. En Endellion's toespraak vormde het hoogtepunt van den dag het was een oratorisch meesterstuk, dat nog lang in de heugenis van zijn gehoor bleef voort leven. Eerst was hij wat zenuwachtig, maar langzamerhand won zijn aangeboren wel sprekendheid het van zijn bevangenheid. Ilij herinnerde aan de opvattingen van zijn overleden vader omtrent de ver plichtingen van den landheer tegenover zijn pachters en gebruikte dit als aan loop niet alleen tot een hooggestemde beschouwing over verschillende sociale en politieke onderwerpen, maar ook om van zijn eigen verwachtingen en idealen te getuigen. De predikant luisterde met open mond was deze vlotte redenaar, wiens woorden blijk gaven zoowel van een groote algemeene ontwikkeling als van een idealistischen kijk op het leven, werkelijk dezelfde persoon als de los bandige, onintelligente jongen, dien hij zooveel jaren had gekend? en Jonker Donnithorne was eenvoudig buiten zich zelf van enthousiasme „Hiep-hiep-hiep- hoera voor den landheer!" schreeuwde hij opgewonden toen Ralph uitgesproken was. En daarop rustiger, met een verra derlijke trilling in zijn stem: „het zou me een lief ding waard zijn, als zijn vader dat had mogen beleven. Hij zou trotsch zijn op z'n zoon. En terecht.... Het is de schitterendste redevoering die ik ooit gehoord heb. Ik ben trotsch op hem we zijn allemaal trotsch op hem! Hij moet lid van het Parlement worden, viel een ander geestdriftig toe hoorder hem bij. Ook Arthur Dulverton behoorde tot 't auditorium; zijn vader en hij hadden het verstandiger gevonden geen aanleiding tot praatjes te geven door weg te blijven. van het aantal stuks vee dat in den destructor onschadelijk of onbruik- baar zal worden gemaakt. Indien deze onschadelijkmaking vee betreft dat aan een besmettelijke ziekte heeft geleden, waarop meer speciaal het vervoer in een afzonder lijken wagen en het onthuidings- verbod betrekking heeft, kunnen de betreffende kosten bij het Rijk worden gedeclareerd. Wanneer de dieren in een speciaal voertuig moeten worden gehaald wordt daarvoor 20 ct. per K.M. gerekend. De heer Nijkamp vindt het jammer dat de gemeente hier voor f317.20 zal moeten betalen in een tijd dat op alles bezuinigd moet worden. De heer Grootzwagers vraagt of dit geld misschien nog ooit aan de gemeente terug zal komen. De secretaris licht toe dat deze bijdrage moet worden verleend zoo lang het bedrijf zichzelf niet kan Miriam Donnithorne stond naast hem en beide hadden ze met gespannen aandacht naar Ralph's toespraak geluisterd. Hij heeft zich iu een nieuw vel ge stoken, klonk de hoonende critiek van den jongen advocaat. Maar Miriam liet de hatelijke opmer king onbeantwoord. Evenals de meeste andere hoorders, was zij diep onder den indruk van Endellion's redenaarstalent. Bovendien waren de sociale en politieke denkbeelden die hij verkondigd had, haar uit het hart gegrepen; hij had uit gesproken, wat zij reeds lang bij intuïtie had gevoeld, maar niet in staat was ge weest onder woorden te brengen. Vandaar dat Arthur's smalende uit lating haar onaangenaam aandeed. Ge mis aan sympathie voelen voor den per soon van den spreker, behoefde toch geen reden te zijn om aan zijn prachtige rede de welverdiende bewondering te ont houden. Ah Arthur, liet zich onverwacht 'n opgewekte innemende stem hooren, dat is aardig van je! Ik was bang dat je door het een of ander verhinderd zou zijn. Arthur Dulverton draaide zich cjm, stond van aangezicht tot aangezicht met Ralph Endellion en werd nog veel boo zer en ontstemder dan hij al was tenge volge van de succesvolle toespraak, waar van ook hij tegen wil en dank zich zelf de verdiensten had moeten beken nen. Ik was natuurlijk verlangend om mijn bescheiden stem te mengen in het koor van lof, waarmee mijn waarde neef vandaag hulde wordt gebracht, zei hij en hei ontging zoomin aan Miriam als aan Ralph, dat zijn woorden gedrenkt waren in azijn. Maar Endellion liet zich daardoor niet van tfijn stuk brengen. Dat bewijst je familiezin en je on bekrompen, edelmoedigen aard, ant woordde hy lachend. En op gullen gast- heertoon vervolgde hij: Je komt toch zeker mee in huis, als die heele menigte straks verdwenen is, hé? Een paar intieme kennissen en vrien den blijven nog wat en het spreekt van zelf dat jij, een van myn weinige familie leden, daarbij behoort. Mynheer Don nithorne heeft beloofd dat Miriam en hij bedruipen, daarna echter niet meer. De heer Maas vindt het onbillijk dat de kosten voor deze gemeente bijna even hoog zijn als voor Tilburg, waar ook het maximum van f400.— geldt. De heeren Snoeren en Roestenberg hebben ditzelfde bezwaar, de laatste vraagt den voorzitter daar tcgelege- nertijd de aandacht op te vestigen. Het voorstel wordt aangenomen. Zekerheidstel l ing 3. Voorstel om de zekerheidstelling voor den nieuwbenoemden gemeente ontvanger te stellen op f 10.000. (Het prae-advies was in ons vorig nummer opgenomen.) In het schrijven wordt erop ge wezen dat de zekerheid van f 15.000 f3000 hooger is als te Utrecht, f5000 hooger als in Arnhem en slechts flOOO beneden die van den Haag. De raad gaat met het voorstel accoord. Extra steun. 4. Voorstel om gebruik te maken van de extra hulp, welke door het Rijk ten behoeve van de werkloo/.en- zorg wordt disponibel gesteld. Evenals over het vorig jaar heeft de Regeering aan het Nationaal Crisis-Comité verzocht zich ook voor het jaar 1933 te willen belasten met het verstrekken van extra hulp aan werkloozen, uit een Rijksbijdrage, welke voor dat doel is disponibel gesteld. Voor wat deze gemeente betreft komen uitsluitend de arbeiders in de werkverschaffing in aanmerking en bedraagt deze hulp het drievoud in guldens van het aantal werkloozen ter plaatse, met dien verstande dat het Nationaal Crisis-Comité 50 pCt. van dit bedrag voor zijn rekening zal nemen, indien de gemeenteraad een overeenkomstige bijdrage be schikbaar stelt. van de partij zullen zijn. De invitatie liet aan hartelijkheid niets te wenschen, maar Arthur zette haar in zijn geest over in de grimmige taal van zijn eigen gevoelens. 't Spijt me, maar ik moet direct weg, verklaarde hy kortaf; ik heb nog een hoop werk te doen. En daarby, eer lijk gezegd, ben ik door myn vak geen bewonderaar van teruggekeerde verloren zonen; ik heb in mijn advocatenpractijk zoo het een en ander met dat soort hee ren meegemaakt. Hij was bleek van ingehouden drift, toen hij deze woorden uitstiet. Het was pas laat in den avond, toen Endellion zich opnieuw bij Miriam kon voegen en hij vond dat het jonge meisje er betrokken uitzag en een indruk van innerlijke onrust maakte. Ik heb wel een dozijn keer gepro beerd je te naderen, vertelde hij, maar het noodlot scheen telkens een hindernis op mijn weg te sturen. Maar tenslotte schijn je het noodlot dan toch overwonnen te hebben!, was het wederwoord. Dat doe ik altijd, wanneer het zich tegen my poogt te keeren. Er was een klank in zijn stem, die zy er nooit tevoren in had gehoord en zyn gezicht verried een onwrikbare vastbe slotenheid, die zijn woorden een diepere beteeken is gaf. Miriam, sprak bij verder, het is een avond uit duizenden ga je een poosje mee naar buiten? Een opwelling die zij niet verklaren kon, maar die sterker was dan zijzelf, deed haar toestemmen en enkele minuten later liepen zij naast elkander voort on der het dichte gebladerte van het park, dat zacht ruischte in den avondwind. HOOFDSTUK XXI. Een nieuw duel. Durf, durf en nog eens durf!, zei Endellion tot zichzelf, toen hij met Mi riam het huis verliet. Er waren nu verscheidene weken ver- loopen sinds hij zyn intrek bad genomen op Dulverton Manor, maar hij moest zich Ter bepaling van het aantal werk loozen eener gemeente zal worden genomen het gemiddelde cijfer over het tweede halfjaar 1932. Dit gemid delde is voor onze gemeente te stellen op 206. De uitvoering der regeling moet worden opgedragen aan een comité van de volgende samenstelling: le. Voorzitter: een lid van het College van Burgemeester en Wet houders of een ander vertegenwoor diger van het gemeentebestuur; 2e. Leden vertegenwoordigers van de voornaamste plaatselijke vakcen- Vóór het zonnebad 'J "CRÈME of~7'J"OUE tralen van werkgevers en werknemers. Indien in de gemeente een plaat selijk comité tot leniging van den crisisnood in het algemeen werkzaam is, zou het in het vorige lid bedoelde comité hiervan een subcomité kunnen vormen. De hulp dient individueel en niet dan na een terzake ingesteld onder zoek omtrent de aanvraag te ge schieden. Daarvan is een positieve verklaring te geven. Zij worden alleen dan verleend, indien daaraan drin gend behoefte bestaat; bij de beoor deeling der aanvragen zal op de eerste plaats de duur der werkloos heid, benevens de grootte van het gezin in aanmerking moeten worden genomen. De steun dient voorts in natura te worden verstrekt, slechts in zeer bijzondere gevallen mag een geldelijke uitkeering worden toege- zclf toegeven, dot hij met Miriam Don nithorne niet alleen niet veel opgescho ten was, maar ielfs een lichte beklem ming placht te voelén in haar gezelschap. Maar nu had hij zich voorgenomen een hoog, stoutmoedig spel te spelen. Mis schien dat het succes van den verloopen dag hem als champagne naar het hoofd was gestegen, maar nog geen enkele maal had zijn voornemen om den scheidsmuur tusschen het meisje en hem neer te ha len, hem zoo gefascineerd als vanavond. Bovendien, als hij eerlijk tegenover zich zelf was, kan hij niet ontkennen, dat hij een eigenaardige belangstelling voor haar voelde. Mirry, begon hy, nadat ze een poos je zwygend hadden voortgeloopen, ge loof je, dat je billijk tegen my bent? In welk opzicht ben ik onbillijk ge weest?, vroeg ze. In je heele houding en manier van optreden. Van het eerste oogeblik af, dat we elkaar hebben teruggezien, heb je een duidelijke antipathie tegen me aan den dag gelegd en daarin is in al dien tijd nog niet de minste verandering ge- koiqen. Wat heb ik gedaan om zoo'n be handeling te verdienen? Heb je me mee naar buiten geno men om me een standje te maken? luid de de wederrvaag. Neen, maar wel 0111 een poging te doen tot wederzijdsch begrijpen. Jouw koelheid is de eenige donkere wolk aan den hemel van mijn tegenwoordig leven. Dan moet je wel heel gelukkig zijn! klonk het met een vleugje ironie. Integendeel; jouw afkeer van me, maakt het me onmogelijk gelukkig tè zijn. Hoe anderen over me denken, kan me geen zier schelen; Arthur bijvoorbeeld, schuwt me als vergif en ik trek me er niet zooveel van aan. Maar met jouw ge voelens tegenover mij is het anders, Miriam. Praat geen onzin, verzocht ze ner veus. 't Is geen nonsens het is de volle waarheid, heilige ernst. Zie ik eruit als iemand die onzin uitflapt? De Echo van het Zuiden, Waalwytsche en Lanfstraalxrke Courant eerst de huid inwrijven met „Zif'-crême of „Zij"-olie. Dat voorkomt zonnebrand en Uw huid wordt tevens prachtig gebruind In pri|zen van 20-75 cl. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1