No. 60. Woensdag 26 Juli 1933. 56e Jrg. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 26 Juli 1933. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 27 JULI 1933. Geslaagd. Geslaagd voor diploma Mercurius Duitsche Handelscorrespondentie de heer Ad. de Jong, die zijn opleiding genoot bij den heer üdekerken, leeraar Hoogere Handelsschool alhier. - Te Tilburg slaagde voor het exa men Fransche Hantlelscoriesponden- tie der Vereeniging van leeraren onze plaatsgenoot de heer Jos. Slaats. Geklaagde genoot zijn opleiding hij den heer Drs. G. van Imbeeck, leeraar aan de R.K. H. H. S. alhier. Bevorderd. Aan de Middelbare Technische School te 's Bosch, slaagden voor het overgangsexamen van de 2e naar 3e klas, in de aldeeling Burgerlijke Bouwkunde de heer fh. bijan en in de aldeeling Werktuigbouwkunde de heer Ad. Verhulst, heiden te Waalwijk. Benoemd. Met ingang van 5 September is de heer M. Drunker te Schagen benoemd tot Ontvanger der Regxsiratie en Do meinen alhier, in opvolging van den heer P. Roggeveen. Liedertuftl Uejtning en Vermaak». Zondag-ochtend had voor de wer kende leuen der liedertaiei «Oefening en Vermaak» en ecinge helangstel lenden in «Musis Sacrum» een korte, doch impoiieerende plechtigheid plaats, 'loeii toch werd het presi dentschap van ons oudste muziek gezelschap opnieuw overgedragen aan den heer A. G. var. der rleijucii, die dit zoovele jaren heelt bekleed. De tegenwoordige president de heer Theo Festen sprak daarbij ais, volgt De heer A, C. v. d. Heijden ant woordde Na afloop werd den scheidenden en nieuwen president het «Lang zal hij leven» van Van Paeschen toege zongen en werd de nieuwe titularis door allen hartelijk gefeliciteerd. De directeur de heer G. Gerritse, nam de gelegenheid te baat den nieuwe president als voorbeeld te stellen aan alle leden, waar het geldt zelfverloochening, opoffering en trouw aan de vereeniging. Zoo moei ieder lid het offer brengen om de vereeniging steeds hoog te houden en geen enkele repetitie te verzuimen. Overplaatsing. Bij resolutie van den Minister van Financiën is met ingang van 1 Sept. 1933 verplaatst de adj.-commies A. Reniers, van de Inspectie Waalwijk naar het kantoor der accijnzen te Amsterdam. D. V. S. V. De tooneelvereeniging D. V. S. V., onderafdeeling van de R. K. W. V. heeft onder leiding van den heer Jac. M. Didden in studie genomen het blijspel in drie bedrijven «Zuur en Zoet» van Jan Grosfeld en Gerard Nielen. Rectificatie. In het verslag der cursussen aan de Rijksvakschool alhier komt een fout voor. In het dankwoord van den heer Tan Kang Hoay was ge noemd «de praktijk-leeraar Herwij nen», bedoeld was echter «de prac- tijkleeraar Berkelmans». Als geslaagde voor de afd. Looierij aan de Rijksvak'school voor Leerlooiers en Schoenmakers alhier, was in ons vorig nummer genoemd L. Roestenberg uit Kaatheuvel. Dit moest zijn A. P. C. v. d. Steen uit Rijen, met het praedicaat voldoende. Successen der W. G. V. Ie Nijmegen. De W.G.V. heeft Zondag j.l. deel genomen aan den grooten turndag van den Dioc. R.K. Gymnastiekbond in het bisdom 's Bosch. Zondagsmorgens trok de vereeni ging met een tweetal groote auto bussen al vroeg op pad. De deel name aan de wedstrijden was een groot succes, wat destemeer opvalt waar de verwachtingen wegens het gemis van den leider niet hoog ge spannen waren. De turners wisten op keurige wijze beslag te leggen op 4 eerste en 2 tweede prijzen n.l. eerste prijzen in vierkamp derde graad, marschwedstrijd, pyramide- wedstrijd en personeelen tweede prijzen in vierkamp adspiranten voor boven en beneden 14 jaar. Vooral het succes van den heer W. Eikenbroek, die den personeelen prijs wist te bemachtigen, (een prach tig verguld zilveren Medaille) dient te worden vermeld. Hij bereikte het hoogste aantal punten, nl. 36'/2. Na afloop werd deze turner dan ook in het kleedlokaal door den Voorzitter der W.G.V., den heer J. Dumoulin, gefel citeerd met dit mooie succes. Terwijl hij hem als voorbeeld stelde voor alle leden bood de Voor zitter den winnaar een bloemstuk aan. In Berg en Dal brachten de turners daarna nog enkele prettige uurtjes in de prachtige natuur door. Het was reeds laat toen men van dit mooie oord afscheid nam om de terugreis naar Waalwijk te onder nemen. Zeer voldaan over dezen preltigen en succesvollen dag kwamen de gymnasten om half twaalf weer thuis. „Kunst en Kracht De leden der Patr. Sport Vereen. „Kunst en Kracht" met een aantal spiranten togen Zondag j.l. met hun leider den heer L. v. Drunen per autobus naar Nijmegen om er te gaan deelnemen aan den Bondsdag van den R.K. Gymn. Bond. Maar niet alleen deze bondsdag met de daaraan verbonden wed strijden was het doel van dezen toent, men zou ook den resteeren- den tijd benutten om zooveel mo- gelyk yan het schoons te genieten IJmegen en zijn schitterende omgeving te bieden heeft. En bet is zoodoende niet alleen een succesvol, maar vooral een heel genotvol en vroolijk uitstapje geworden. Wat de diverse wedstrijden be treft waaraan „Kunst en Kracht"- leden deelnamen, kunnen we zeggen dat ze zich kranig gehouden hebben. Met een ploeg die door onvoorziene omstandigheden zeer verzwakt was, wisten ze in den vierkamp gymna stiek 3e graad totaal 137 punten te behalen, waarmede haar den lsten prijs ten deel viel, terwijl de wissel beker, die „Kunst en Kracht" het vorig jaar in deze afdeeling bemach tigde, gewonnen werd door een Til- burgsche ploeg die 140 punten wist te behalen. Hoewel de turners nog meer punten behaalden dan vorig jaar zagen ze zich ditmaal om een zeer gering puntenverschil den beker ontgaan, doch gezien het hooge aan tal punten mogen ze met trots op deze prestatie terugzien. Een volgen de keer met wat minder tegenslag achten wij hen best in slaat zich weer aan den kop te plaatsen en den beker in de wacht te sleepen. De aspiranten beneden 14 jaar werkten hun vierkamp ook zeer behoorlijk af en kregen een tweeden prijs toegekend. In den marschwedstrijd zoowel als in den Pyramidenwedstrijd wist „Kunst en Kracht" ten slotte nog op een tweeden prijs beslag te leggen wat gezien haar kleine groep deel nemers eveneens een mooi resul taat is. Kon men dus over de verrichtin gen in de wedstrijden zeer tevreden zijn, niet minder voldaan was men over het verdere programma van dien dag dat bestond uit een bezich tiging van de meest bekende beziens waardigheden van Nijmegen en om geving zooals: Valkhof, Belvedère, Cronenburgerpark, Berg en Dal, Duivelsberg en niet te vergeten het glippertje over de Duitsche grens met bezoek aan een heel gezellig en schitterend gelegen Duitsch hotel letje. De jongens hebben genoten van het prachtige natuurschoon in de keurig onderhouden parken en in de mooie bosschen tegen de berg hellingen en niet minder van de prachtige panorama's die men op verschillende punten bezichtigen kan. Het werd ongemerkt laat eer men van al dat moois afscheid nemen kon en het middernachtelijk uur was reeds gepasseerd eer men weer be houden en uiterst voldaan alhier arriveerde. Athletiek-wedstrijd aan Roestelberg. De alhletiek-vereeniging S. S. S. gevestigd bij 't buitenverblijf van P. van Eeuwijk aan de Roestelberg, zal op 13 Aug. a s. aldaar groote Athle- tiek-wedstrijden houden bestaande uit Verspringen, hoogspringen, kogel- stooten, Duitsche driesprong, touw trekken, enz. enz. De inschrijving is voor ieder open gesteld 5 15 cent. 'houw aan Oranje. De Koninginnevereeniging der St. Antonius—parochie «Trouw aan Oranje» heeft Zondag vergaderd. Er werd besloten den verjaardag der Koningin weer met evenveel luister als vorige jaren te vieren, 's Mid dags zullen de kinderfeesten plaats hebben, die bestaan uit optocht, spelen en lichtstoet. 's Avonds staat een groot concert op het programma, dat met een taptoe besloten zal worden. Tevens zal op dezen dag de loterij dezer vereeniging uitspelen. Waalwgks Belang. Middag- en Avondfeesten. De vereeniging Waalwijks Belang zal ter bevordering van het Vreemde lingen-verkeer naar onze gemeente, op Dinsdag 15 Augustus a.s. een namid dag en avondfeest organiseeren. Dit zal bestaan uit muziek-uitvoe- ringen in den namiddag en des avonds bal champêtre op een plancher op hel schitterend verlichte Marktplein. Wij hopen spoedig meer nadere bij zonderheden te geven. Burgerwacht. Gisteravond was een aantal leden van de voetbalvereeniging WSG uit- genoodigd tot bijwoning van een be spreking inzake de oprichting van een Burgerwacht in onze gemeente. Een flink getal aanwezigen gaf zich op als lid van de te stichten Burgerwacht. Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Zaterdagmiddag houdt de Afd. Be- soijen van den B.V.L. op de speel plaats der Chr. School te v.m. Be- soijen de jaarlijksche onderlinge prijs- verschieting. Concert op Berg en Dal. Den heer P. van Eeuwijk, onder nemer van de mooie ontspanning «Berg en Dal» aan den voet van den Roestelberg, komt de eer toe het eerst aldaar een concert te zullen organiseeren. Hij heeft daartoe uitgenoodigd onze harmonie «St.. Crispijn», die aldaar zal concerteeren op Zondag 30 Juli a,s. des namiddags om 6 uur. De harmonie zal zorg dragen voor een mooi programma, voeg daarbij het heerlijke zitje in deze mooie en lommerrijke omgeving, dan lijdt het geen twijfel of dit initiatief van den heer van Eeuwijk, zal tot een groot succes leiden en dat vele honderden zullen opgaan uit de geheele streek om dit eerste concert aan den Roes telberg bij te wonen, waartoe thans zulk een mooie weg een goede gele genheid schept. Men zie voorts de advertentie in dit nummer. Een verre reis. L.l. Zondag heeft de Waalwijker de heer Jacques Trimbach Jz., per rijwiel z'n reis naar Rome aanvaard, in gezelschap van een inwoner van Uden_en Nijmegen. Hij denkt een 0 5 7 weken op reis te blijven en zal van zijn ervaringen geregeld mededeeling doen in ons blad. Dat onze gemeente buitengewone wielrenners op baan en weg telt, is genoegzaam bekend, we behoeven slechts den naam Slaats te noemen maar ook op '1 gebied van tourisme telt zij bijzondere krachten. Zoo vertrok de heer H.deRuijtcr Zaterdag 2 uur met z'n 14-jarig zoontje per fiets naar Rijswijk om daar den 25 uren koppelwedstrijd bij te wonen. Zij kwamen daar aan om 7 uur en woonden de wedstrijden op de baan bij tot de neutralisatie ten half vijf in den morgen van Zondag. Toen stapten ze wederom op de fiets en arriveerden ten tien uur gezond en fit in Waalwijk. We noemen dit een kranige pres tatie 1 Een grappenmaker als spook l Men schrijft ons Een niet alledaagsch verschijnsel kon men Maandagavond omstreeks middernacht waarnemen. Toen zag men in de Grootestraat een spook ronddwalen in de buurt van 't klooster der Eerw. Zusters. Het z.g. spook in witten mantel gekleed liep al zwaaiend met zijn armen links en rechts, over de straat en had zelfs de aardigheid (misschien mag dit een spook doen) om bij een der bewoner;, in de nabijheid tegen het raam te kloppen, allicht met de bedoeling de menschen te laten schrikken. Een voetganger sprak »het spook« aan, waarna »het« de beenen nam en verdween Deze spookgeschiedenis is mis schien een gevolg van den hoogen warm te-graad of iets anders waar door men soms uit z'n evenwicht raakt. Jammer dat onze actieve politie dit spook niet aantrof. Zij had »het« dan misschien een koele plaats in een der koele cellen van ons nieuw gemeentehuis kunnen bezorgen. Examen politie-diploma. De heer A. Th. Peterse, hoofd agent van politie te Hengelo (O.), is aangezocht als examinator zitting te willen nemen in de Commissie belast met het afnemen van het te den Bosch te houden examen voor het politie-diploma met aanleekening van den Ned. R.K. Politiebond „St. Michaël". Opgepast. Zondagmiddag werd van een fiets die aan het Zwembad «het Hoefs- wiel» geplaatst was, de electrische lantaarn ontvreemd. Uitstapje. De sociëteit «Onder Vrienden» ge vestigd in Hotel Verwiel alhier, maakt vandaag per autobus van den heer Mulders—Sars een uitstapje naar Antwerpen. Dresseer club. De Dresseerclub «Hondensport», onderafdeeling van de Waalwijksche Kynologenvereeniging hield Zondag in café «Galgenwiel» een vergadering. Besloten werd om op Zaterdag 5 Augustus a.s. onderlinge wedstrijden te houden en die met een gezelligen feestavond te besluiten. Zangersdag te Dongen. Te Dongen wordt op Zondag 30 Juli a.s. een groote propaganda-dag voor kerkmuziek gehouden, die onder leiding staat van de St. Gregorius- vereeniging en de Liturgische-veree- niging van het bisdom Breda. Het programma vermeldt een ope ningswoord van den HoogEerw. heei S. P. de Wit, en daarnaast een 2-tal redevoeringen. Pastoor Oomen uit KleinDongen, behandelt «di Taak van den Kerkzanger» en patei van Gennep, Benedictijn te Ooster hout zal spreken over «de Kunst waarde van het Gregoriaansch». Aan de uitvoeringen die door de verschillende koren gegeven worden, werken o.a. mede het St. Bartholo- meuskoor van Waspik, het St. An- toniuskoor van Waalwijk en het St. Janskoor van Kaatsheuvel. De zaal van het Leo XlII-gebouw, waar de uitvoering gegeven wordt is voor het publiek toegankelijk. Collecte T. B. C. De collecte van het provinciaal fonds voor de bestrijding der T. B. C. heeft opgebracht f 122.05. In aanmerking nemende de vele collecten die de laatste weken zijn gehouden, een mooie opbrengst, waarvoor en de milde gevers en de volijverige collectanten hartelijk dank. De opbrengst is ten zeerste waard voor het goede doel waarvoor het is gegeven. Spaarvereeniging. Zaterdagavond werd in 't café van den heer W. van Ilelvoirt, alhier een spaarvereeniging opgericht onder den naam «'t Proefcentje». Tot voorzitter werd gekozen de heer Frans van Helvoirt, tot secre taris de heer M. Maas, penningmees ter de heer G. Gadellaa. Drinkwaterleiding in Heusden en Altena. In verband met de onderhandelin gen over de drinkwatervoorziening van het Land van Heusden en Altena kan thans worden gemeld, dat er tusschen het college van Gedeputeer- de Staten van Noord.Brabant en de N V. Drinkwaterleiding Maatschappij .Noord- West Brabant" te Oudenbosch i alsnog een zoodanige financieele rege ling is getroffen, dat de totstandkoming van een drinkwaterleiding voor deze streek verzekerd is, zoodat met de uitvoering der nuodige werken reeds in het komende najaar een aanvang kan worden gemaakt. a-Ons Nederland De uitgever van 1 «Ons Ne derland» officieel orgaan van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemde lingen-verkeer stelt zich voor om in samenwerking met het gemeente bestuur en het bestuur van «Waal wijks Belang» binnenkort een spe ciaal Waalwijknummer van dit blad te doen verschijnen, in navol ging van tal van plaatsen als Deven ter, Dordrecht, Breda, Tilburg e.m.d. De bedoeling is aan de Waalwijk sche fabricaten, handelsartikelen, z'n natuurschoon enz. in Nederland meerdere bekendheid te geven. Wij juichen dit plan ten zeerste toe en hopen dat degenen, om wier medewerking wordt gevraagd in wel ken vorm ook, in 't belang van plaats en industrie dezen gaarne zul len verleenen. Uit het Gemeentefonds. De uitkeeringen aai', gemeenten Bij beschikking van de Ministers van Financiën en Binnenlandsche Zaken zijn de uitkeeringen vastgesteld, welke de gemeenten uit het Gemeentefonds zullen ontvangen, over het jaar 1 Mei 1933—30 April 1934. buiten de 75 pCt. van de jaarwedde van den burgemeester en den secretaris tot een ma ximum van 3000 gulden. 6.82591 3.4848 3.2494 4.8166 6.72150 5.6547 3 6380 5.7164 12.457701 4.6286 5 1343 3.81168 8.8981 4.6882 424.951.20 64.631.53 112.519.20 23.539 10 23.878.27 18.454.78 Schoenmakers en Schoen winkeliers. De Ned. Bond van Schoenmakers patroons- en Schoenwinkeliersveree- nigingen heeft zijn 2oste jaarverga dering gehouden, op welke 54 aan gesloten vereenigingen vertegenwoor digd waren, levens had de 12e jaarlijksche vergadering plaats van de tot den Ned. Rond behoorende Onderlinge Ziekte—RisicoVereeni ging voor het schoen bedrijf. Het jaarverslag van den administrateur, den heer F. Hessels eu het financieel verslag over 1932—'33 werd goed gekeurd. De periodiek aftredende bestuurders, de heeren M. D. Lan- kester voorzitter, F. Huykman secre taris en J, T. Drese, werden bij acclamatie herkozen. De 26ste jaarvergadering van den Ned. Bond stond onder leiding van den heer W. Donker Pz., uit Rot terdam, die in zijn openingswoord gewaagde van een gezonden kern van vakmenschen, die in deze benarde tijden niet bij de pakken neerzit, doch, haar kracht puttende uit orga nisatie, moedig kampt tegen ongunst en beunhazerij. Het jaarverslag en het financieel verslag, sluitende met een bedrag van f 82.781.38 in ontvangsten en uitgaven, werden goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuurders, de heeren M. D. Lankester, secretaris en J. W. Sterkenburg penningmees ter, zijn bij acclamatie herkozen in de vacature voor algemeen adjunct is voorzien door het kiezen van den heer D. Jansen uit Voorst. Na afdoening van huishoudelijke zaken heeft de heer Donker een in- letding gehouden op het voorstel tot aansluiting bij de onlangs opgerichte Centrale Vereeniging ter behartiging van de belangen van de huiden-, leder-, schoenen en aanverwante branches. Voor het doel en het streven dezer Centrale bleek veel belangstelling te bestaan, die zich uitte in levendige discussie. Onder auspiciën van de schoen- makersvereeniging «Ons Belang» te Apeldoorn en onder leiding van haar voorzitter, den heer G. A. Rodijk, maakten de congressisten een uit stapje in de omgeving van Apeldoorn. DRUNEN. Zondag na de Hoog mis had alhier een vergadering plaats voor de leden van de R K, Werk liedenvereeniging St. Jozef. Zondag j.l. had het jaarlijks Koningschieten plaats door de Hand boogschutterij der Jongens-Congregatie waarbij de heer Jan Muskens het Koningschap verwierf. De heer Frans Elshout alhier maakie per fiets een reis naar Beauraing. Hij vertrok Zondagmorgen en kwam Maandagavond in goeden welstand thuis. ■C— Dinsdag vertrokken uit onze gemeente vier personen mei den bedevaarttrein naar Lourdes, NIEUWKUIJK Zondag j.l. maakte de Liedertafel alhier per autobus een uitstapje naar Breda en omstreken Omstreeks middernacht arriveerde men wederom in Nieuwkuijk. Het gezelschap was ten zeerste over de reis en het genotene content. Met de Nationale bedevaart naar" Lourdes vertrokken Dinsdagmorgen uit onze gemeente niet minder dan 6 pelgrims. y Maandagnamiddag geraakte het kind van den heer A. van Mol bij het oversteken van den straatweg onder de auto van den heer Wolf uit Veghel. Hoewel men het ergste vreesde, constateerde de inmiddels ontboden geneesheer Dr. Weijers uit Vlijmen, slechts enkele lichte kneuzingen Wonder boven wonder is dit ongeval nog goed afgeloopen. Den bestuurder treft geen schuld. u SPRANGCAPELLE (Voorm. Sprang). Ds. Gunning van Schoonhoven heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. Ds. J. C. Hagen, Geref. predi kant alhier komt voor op een tweetal voor het beroepen van een predikant bij de Geref. Kerk te Zuidland. Bij v. d. Z. alhier ontstond Dinsdag begin van brand doordat kleedingstukken welke dicht bij een gascomfoor hingen in brand geraakten. Het gevaar werd spoedig opgemerkt, zoodat het brandje nog bijtijds kon worden gebluscht. WASPIK. Zaterdag heeft de heer A. P. BrokxSmits in deze gemeente een nieuwe zaak geopend in manu facturen, meubelen enz. Het ruime heerenhuis, aangekocht van de fa milie de Roon, is onder bekwame architectuur van den heer A. G. de Bruijn, alhier, door de aannemers, de heeren Boom, timmerman, Savel- kouls, metselaar en van Gerwen, schilder, verbouwd in een naar de eischen des tijds ingericht winkel huis. In den nieuwen winkel zijn manufacturen en meubelen in ruime mate voorhanden en beslist tegen scherp concurreerende prijzen, zoo dat inwoners van Waspik niet meer naar den vreemde behoeven te gaan om hunne inkoopen te doen. De nieuwe zaak is op zeer gunstigen stand gelegen en is een sieraad voor de gemeente. Den ondernemer wen- sclien wij in zijne onderneming het grootste succes toe. Op Zondag 30 Juli hoopt de R.K. Voetbalvereeniging »Brabantia« haar éénjarig bestaan te vieren. Op dien dag worden op het vergroote voethalterrein te Waspik-Boven eeni- ge wedstrijden gespeeld, waarbij de voetbalvereenigingen D. V. C. uil Dongen en »Excelsior« uil Capelle hunne medewerkingzullen verleenen. Wij verwachten dan ook eenige wedstrijden vol spanning, waarvan niet vooruit te bepalen is, wie de overwinning zal behalen. De reserven van D. V. C. spelen tegen de gastheeren; twee ploegen die elkaar weinig zullen toegeven in krachtsterkte. Tevens is het terrein thans behoorlijk omheind, waarvoor de firma van Nelle te Rotterdam gratis reclameplaten beschikbaar stelde. Een woord van dank aan genoemde firma is hier wel op zijn plaats. Indien het weer meewerkt zal a.s. Zondag een ware propagandadag worden voor onze R.K. Voetbalsport te Waspik. Onze voormalige dorpsgenoot, de Weleerw. Zeergel. Heer Drs. G. van Aalst is benoemd tot professor aan het Klein-Seminarie te St. Michielsgestel. Door de Ned. Chroomlederfa- briek »Waspik« is aan het gemeen- tebestuur ingevolge de Hinderwet, vergunning gevraagd tot het uitbrei den harer fabriek. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk heeft een nieuw register laten aanbrengen in het Kerkorgel. Het register heet Tremolo, en het maakt een trilling in het geluid. Door dit register, krijgt men een prachtig effect in het geluid, het stijve wordt weggenomen en men krijgt een vloeiend spel. Het orgel stijgt dan ook dubbel in waarde, daar alle registers veel beter uitko men. Dit register is geleverd en geplaatst door den Orgelfabrikant M. K. Koppejan, Veenendaal. RAAMSüONKSVEER. Op Vrijdag 28 Juli a.s. hopen de echtlieden Huibert Leijten en Maria van Dongen, woonachtig in de Suikerstraat, hun 50 jarige echtvereeniging te herdenken. Om dien dag voor de krasse oudjes tot een onvergetelijken te maken, is dezer dagen een buurtvergadering ge- organiseerd, bij welke gelegenheid een feestcomité is gekozen. Een collecte is reeds in de buurt gehouden en ijverige handen zijn al in de weer om de noodige voorbereidingen voor het feest te treffen. Naar we vernemen zal de Kon, Erk. Harmonie .de Een dracht* dien dag het echtpaar een serenade brengen. De krasse oudjes zijn reeds een eind in de zeventig, doch er is nog nage noeg niets van een hoogen ouderdom aan hen te bespeuren Het zal zonder twijfel een feest worden, dat hen nog lang zal heugen. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de St. Theresiaschool is benoemd Mej. A C. M. van Gerwen. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met het leggen van een hoogspanningskabel van Geertrui- denberg naar Waalwijk. Door de leden der Afdeeling TWEEDE BLAD. Uischoon nog onder den indruk van het pioueiing overladen van nnjn broer, kan nt met nalaten nier een kort wooru te spreken. \vy verneugen ons, mhr. v. d. Heijden, U weer hier te zien en heeten U harieiyk welkom. Ontstond twee jaren geleden in onze vereenigmg een meeningsverschil, dat U aanleiding gal' van ons heen te gaan, thans hehuen wij het overtuigend bewys dat U de vriendschap voorstaat en dat zuilen wij dankbaar beantwoorden. In U begroeten wij een raseent Waal- wijker, die zoo nauw verbonden is met de geschiedenis van onze Liedertafel. Hebt U niet bijna een halve eeuw uw beste krachten geschonken aan de Ver eeniging? Was wijlen uw vader 73 jaar geleden niet een der moedige oprichters van Oef. en Vermaak. Dit alleen reeds is voor U een reden om de Liedertafel nooit te kunnen vergeten. Wij hebben respect voor uw persoon lijkheid, voor Uw leeftijd en in het bij zonder voor Uw hoogstaande nooit vol prezen welsprekendheid. Dit alles moet onze vereeniging ten goede komen. Hiermede treed ik gaarne terug uit mijne tijdelijke functie als voor zitter en ik ben ervan overtuigd dat de Liedertafel die ons zoo dierbaar is, on der Uw voorzitterschap zal groeien en bloeien. Mijne Heeren! Als men mij, een maand geleden, ge- zegü kau, dai ik op mijn reeus beuenke- ÜJk gevorderden leeftijd, nog vele dagen van inwenuigen strijd en besiuneioosneid zou moeien uoormanen, dan nad ik zuiks bezwaarlijk kunnen geiooven. En toch werd au wel uegeiyK werkelijkheid, loen een deputatie uit uw besiuur mij mei aandrang kwam uitnoodigen weer ais Voorzmer van O. en V. te willen optre den. „Hoe nu", sprak ik tot mezelf, ,,gi), reeds een halve kluizenaar, uie zien steeds meer terugtrekt met 'n boekske in ten hoekske, uie het grootste deel van den dag doorbrengt met lezen, schrij ven en de radio te beluisteren, gy zoudt opnieuw L begeven op het terrein der Manncnzangvereenigingen, waarop uwe geduchte concurremen, de wieier- en voetbalsport, de bioscoop, de radio en wat dies meer zij, U eiken voet gronds hardnekkig betwisten? Hebt gij dan vroe ger niet meermalen met klem van rede nen betoogd, dat de edele Musica steeds vaster gekneld raakt in den greep van de sport onder talryke vormen, en het wei schijnt of een zwaard van Damocles bo ven alle Liedertafels is opgehangen? Deze e.m.a. bezwaren, die ik naar vo ren bracht, stuitten echter als stompe pijlen af op het pantser der standvastig heid van Uwe deputanten, die wel door- urongen schenen van de waarheid van het spreekwoord: „De aanhouder wint". Na een hoor en een wederhoor, dat vaak geleek op een kruisvuur van vragen en antwoorden, gaf ik den derden Maan dag van hun bezoek my eindelijk gewon nen. En zoo sta ik dan thans, na een af wezigheid van 27 maanden, meer over reed dan wel overtuigd, weer voor U als Voorzitter van het oude Oefening en Ver maak, dat over 2 jaren zijn 75-jarig ju- bile, dus zijn diamanten feest hoopt te vieren. Verwacht van mij nu geen wonderen oi m.rakelen, ik kan die al evenmin, mis schien nog minder dan gij. Alles wat ik kan en doen wil is: in oprechte, onge veinsde vriendschap, met bijlegging van alle vroegere geschillen, met U allen zon- r onderscheid van personen, eendrach tig samenwerken aan de bevordering van hen groei en den bloei uwer Vereeniging. V\ illen wy echter ons doel bereiken, dan moeien ook Uwerzijds noodwendig, be slist aanwezig zijn vlyt en goeden wil tot uitdrukking komend in een trouw en mcrig beleven der repetities en uitvoe- '"f"- i0°dat uwe directeuren hun ga- icn en krachten ten volle kunnen ont- p«ooien, en met lust en opgewektheid '-"-are moeielyke taak verrichten. \erhoede God, en ook gij, zangers stïeveiwl ",Ct' idaL,zii in, hun loffelijk l u ^°°r s,ech,e opkomst, laksheid gebrek aan ambitie bemoeielijkt be- emnierd, gehandicapt worden. lyt en goede wil moeten de basis, de grondslag, het fondament onzer Vereeni ging zyn; vlijt en goede wil, ziedaar de krachtige hefboomen, die ons op een hooger peil, een hooger niveau brengen kunnen; vlijt en goede wil mogen de tandradbaan zijn, die ons wel langzaam en moeilijk, doch vast en zeker den top van den helicon doet benaderen; vlijt en goeden wil zij eindelijk de frisschc, krachtige wind, die de dreigende wol ken, welke zich boven de Liedertafel mochten samenpakken, verscheurt en uit een drijft. Zouden er dan, ondanks alles toch nog enkele donkere vlekjes aan het uitspansel zichtbaar blijven, mogen die dan overschitterd worden door het mor genrood, ofwel versmelten in het avond goud van den nieuwen dag, het nieuwe tijdperk, dat, naar wij allen zoo vurig hopen, weer eens, en liefst spoedig, over het aloude gezelschap zal opgaan. Mijne heeren, een Ilollandsch spreek woord zegt: „Eere, wien eere toekomt!'* Ik voel me daarom gedrongen een op rechte hulde te betuigen aan den heer Theo Festen, die, in dagen van strijd en beroering, toen de betreurde kapitein en ook de eerste stuurman niet meer aan boord waren, met vaste hand het roer omknelde om het stootende, slingerende dansende schip door de kokende bran ding in veilige haven te loodsen en die bovendien thans een daad van zelfver loochening en solidariteit stelt, door vrij willig het presidentschap aan een ander over te dragen. In die hulde deele ook de heer Henri Aarts, die bereid was zijne functie van vice-voorzitter den heer Fes ten aan te bieden; hulde eindelijk aan allen, die op welke wijze ook, hebben medegewerkt aan de instandhouding der Liedertafel. Ten slotte hartelijk dank aan den heer Festen voor de woorden tot mij gesproken; zeker, zij waren overdreven, doch in ieder geval oprecht gemeend. Gij allen kunt er van verzekerd zyn, dat, zoolang hier vrede en eendracht naast elkander tronen, gij mij steeds in het voorste gelid, zoo noodig op de bres zult vinden, om te strijden voor de be langen, den groei en den bloei van Oefening en Vermaak. De uitkeeringen worden vastgesteld per inwoner en berekend naar het aantal inwo ners op 1 Januari van het voorafgaande uit- keeringsjaar, nu den 1 Januari 1933. Voor de volgende plaatsen ziet deuitkee- ringsstaat er als volgt uit Gemeente Breda Deurne Dongen Drunen Dussen Eethen Eindhoven Uitkeerlng Aantal p. inwoner inwonere v. li. ö-j. op tijdvak 1 Jan. '88 '81-'32-'36- 1936 46.740 11.147 9.106 3.513 3.716 2.350 94.554 üeertruidenberg 2.785 üilze en Rijen 8.165 's uravemoer 1.404 Hedikhuizen 1.407 rierpt 604 Den Bosch 43.965 Heusden 1.819 d. en L. Zwaluwe 4.994 Loonopzand Made en Drimm. Nieuwkuijk Oisterwijk Dosterhout Oudheusden Raamsdonk Sprang-Capelle Tilburg Udenhout Vlijmen Vught Waalwijk Waspik 10.647 5.376 1.502 6.675 15.542 1.095 7.150 4.909 82.795 4.210 4.222 11 048 10.274 3.414 90.9181 57.9811 12.3566 8.6766 6.4258 7.8531 73.8020 4.3340 3.9398 3 8879 6.4766 6.900 10.05521 2 9778 4.5902 Totaal voor het uit- keeringsjr. 1933-1934 697.827.43 12.070.19 32.17241 5.458.61 9.112.58 4.167.60 442.077.31 5.416.62 22.923.46 72 675.46 18.734.28 4.880.60 32.150.80 104 465.55 6.191.90 26.011.70 28 061.81 .031.435.27 19.486.41 21.677.01 42.111 44 91.419.08 16.005.51

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5