Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Winkelnieuws. Mol Gaat Voor. i FEUILLETON Badpakken voor Dames, Heeren en Kinderen. iuitstó Gemeenteraad. ZWEMSPORT. NUMMER 61. ZATERDAG 29 JULI 1933. 66e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. By contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des moigens om uiteriyk 9 uur in ons bezit zün. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 24 Juli 1933 n.m 8 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer Burgemeester. Secretaris de heer Couwenberg, Aanwezig alle leden. Na voorlezing der notulen der vorige vergadering merkt de heer van Hemert op dat het door hem gesprokene inzake de aanschaffing van schoolbanken voor Hedikhuizen niet juist is weergegeven. Door den Voor zitter was n.l gezegd dat het geld hiervoor wel gevoteerd was, doch dat er geen definitief besluit tot aan schaffing van schoolbanken genomen was Spr is er van overtuigd dat wel degelijk dit besluit genomen is, het geen z i wel blijkt uit het feit dat aan den inspecteur nog gevraagd is om de kosten hiervan over 2 jaar te mogen verdee'en. De heer Winkel is eveneens over tuigd dat dit besluit door den raad genomen is en het gaat zijn verstand te boven hoe het mogelijk is dat dit besluit niet is uitgevoerd en men het uitgetrokken bedrag naar een anderen post heeft overgebracht. De Voorzitier zegt dat aanvankelijk besloten was deze aangelegenheid te behandelen bij de begrooting Toen die begrooting werd behandeld is daarop een post van f250 uiige, trokken met de bedoeling om aan het verzoek van het schoolbestuur te voldoen, zonder dat echter een for meel besluit werd genomen tot aan- scha'fing der schoolbanken over te gaan Later is deze post bij een af en overschrijving naar een anderen begrotingspost overgebracht, De raad heeft een en ander goed. gekeurd en het staat in de notulen aldus vermeld. De heeren van Hemert en Winkel wenschen alsnog in de notulen opge- nomen te zien dat zij overtuigd Voor de aanschaffing van de benoodigdhadan voor de Zwem- sport naar MOL. Uiterst lage prijzen. MQL blijft goedkooper. waren dat definitief tot aanschaffing van bedoelde schoolbanken was be- sloten. Hieraan zal worden voldaan De Voorzitter zegt dat in de vorige vergadering ook was besloten om, indien Ged. Staten in weerwil van het afwijzend standpunt van den raad en van de commissie uit de inge zetenen, toch de annexatie plannen zouden doorzetten daartegen hooger beroep aan te teekenen. Spr vindt dat niet in de notulen vermelden acht het wel gewenscht dit alsnog op te nemen. De heer Winkel zou er maar niet te veel kosten aan verspillen. De Voorzitter zegt dat de raad aldus besloten heeft De heer Winkel informeert welke kosten aan dat beroep verbonden kunnen zijn. De Voorzitter kan dit niet precies opgeven, maar veel zal het nooit zijn, hij zal het zoo goedkoop mogelijk aanleggen. Het zal z.i. de f75 nooit te boven gaan. Besloten wordt dit besluit alsnog in de notulen op te nemen Aan de orde I Ingekomen stukken. Rekening en begrooting van de Gezondheidscommissie. Door deze gemeente is een bijdrage verschuldigd van f70 35 Wordt goedgekeurd. Verslag van boeken controle en proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger. Wordt voor kennisgeving aange nomen. De Voorzitter zegt dat de N C.B. voornemens is met bekwamen spoed tot de oprichting van destructors over te gaan in nader aan te wijzen plaatsen Reeds meermalen is deze kwestie in den raad besproken en het komt spr. gewenscht voor thans een besluit te nemen. Aansluiting bij den Boerenbond lijkt hem de beste en goedkoopste gelegenheid. De kosten bedragen 2 cent per inwoner en 2 cent per H.A. hetgeen voor deze gemeente een bedrag van f46— uitmaakt. Verder doet spr. nog voorlezing van de tarieven en andere bepalingen uit de voorwaarden van aansluiting De heer M. v. d. Water informeert of de gemeente dan wel de betrokken landbouwer de kosten te betalen krijgt als een gestorven en afgekeurd stuk vee moet worden opgeruimd De Voorzitter meent dat de ge- meente alle kosten zal hebben te betalen. De heer M. v. d Water zou deze zaak nog een tijdje willen aanhouden; men kan altijd nog aansluiten. De Voorzitter zegt dat aansluiting wettelijk verplicht zal zijn. In ver schillende deelen des lands zijn die destructors reeds in werking De N. C. B zal zoodra 90°/o der gemeenten de overeenkomst hebben geteekend, met het bouwen beginnen. Spr. acht aansluiting bij de N. C. B voor deze gemeente het beste. Na eenige discussie wordt tot toe treding bij den N. C B. besloten. Verzoek van de firma Princen en van Halder alhier om ontheffing vol gens art 42 van het Motor- en Rij wielreglement voor hare vrachtauto voor binnen de bebouwde kommen ge. legen wegen. Ook van de Provincie en de ge meente Heusden mocht zij deze ont heffing ontvangen. De Voorzitter zegt dat de groote weg door de gemeente in onderhoud is bij de Provincie. Adressante zal zich dus tot de Provincie moeten wenden. Voor wat de wegen in onderhoud bij de gemeente betreft stellen B. en W voor de gevraagde vergunning te verleenen. Aangenomen. Aanbieding rekeningen 1932 van de gemeente en van het elcrciriciteits bedrijf en van het Burgerlijk Armbe stuur. De Voorzitter stelt voor om dezelfde heeren die zich het vorig jaar zoo ver dienstelijk van hun taak gekweten hebben ook thans weer te benoemen tot leden der commissie van onder zoek. Het waren de heeren v Hemert, v. Bokhoven en v d. Brandt. Aldus wordt besloten. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). Ondanks zichzelf, hief ze haar oogen op naar zyn gezicht. Er scheen een in vloed, een overwicht van hem uit ,te gaan, die ze niet kon verklaren. Haar ge dachten kwamen moeiiyk, haar psyeni- sche vermogens leken verlamd, de ge waarwording, die zich van haar meester maakte, grensde aan vrees. Er viel een stilte, waarin het meisje haar hart wild voelde kloppen. Ze zou niet hebben kun nen zeggen, waarom zyn woorden haar zoo vreemd bewogen, maar ze was zich bewust van een electrische spanning in de atmosfeer, van een soort magnetische kracht, welke van Endellion's persoon lijkheid uitging. Je zou er natuuriyk nooit aan kun nen denken om met Arthur te trouwen, zei^ hy ten laatste. Zyn autoritaire toon ergerde haar en dat verbrak de betoovering. Welk recht heb je om dat te zeg gen?, vroeg ze scherp. Welk recht? Hy lachte. Dat hoef je toch warempel niet te vragen! Toch vraag ik het. Ze voelde zich wonderlyk opgewon den; ze had een sensatie alsof ze tegen een onzichtbaren vijand vocht. Omdat een meisje als jy geen kerel als Arthur als echtgenoot zou kunnen accepteeren. Wat weet je ten nadeele van Arthur? Ik? Absoluut niets! Voor zoover ik weet is hy een voorbeeldigé jongeman, een model van braafheid. Maar ik ken jou, Miriam. Ik verzeker je, dat Je je vergist. Geen sprake van. Ik ken je door en door je bent een meisje met idealen en fantasie. Je zou je nooit gelukkig kun nen voelen met een man, dien je niet als je meerdere, als je meester erkende, die geen sterker persoonlykheid was dan jy. Je zou een man, over wien je de baas kon spelen, dien je naar je hand zou kunnen zetten, minachten. Dat is de re den waarom je Arthur Dulverton nooit als echtgenoot kunt accepteeren. In haar boosheid wikte en woog ze haar verweer niet en impulsief antwoord de ze: Om je te bewijzen dat je je vergist, zal ik iets vertellen, waarover ik eigen- lyk niet het recht heb te spreken en wat jij geen recht hebt om te weten. Ik ben, practisch gesproken, besloten om met Arthur Dulverton te trouwen. Je hebt zyn aanzoek nog niet aan genomen, hield Endellion rustig vol, en als je het had gedaan, zou je nog niet met hem trouwen. En waarom niet, uls ik vragen mag? Omdat ik het je niet zou toestaan. Omdat jy het niet zou toe staan. Zy herhaalde zyn woorden met hor tende tusschenpoozen en haar veront waardiging deed haar stem heesch en onnatuurlijk klinken. Juist; omdat ik het je niet zou toe staan. Ze stond nu vlak voor hem, met booze, fonkelende oogen. Het was een nieuwe Miriam Donnithorne, die Endellion op dit oogenblik ontdekte: een trotsche, ver toornde, jonge godin. En haar boosheid verleende in Endellion's oogen een zeld zame, onweerstaanbare bekoring aan haar schoonheid. Iiy had zich altyd ge realiseerd dat Miriam Donnithorne een bizonder mooi meisje was, maar dit be- wustzy'n was tot nu toe volmaakt objec tief geweest, het had hem inneriyk on beroerd gelaten. Maar thans zette die schoonheid zyn hart cn ziel in felle gloed ze werkte in hem als een bezetenheid en hy wist dat hy zou vechten als een waan zinnige om te beletten dat zy de vrouw werd van den jongen advocaat. Op dat moment leek hem dat bezit van den naam en de familiegoederen der Dulverton's ydele nietswaardigheid vergeleken by 'n glimlach uit de oogen van het meisje daar voor hemHet besef van de waarheid was met een schok gekomen; hy wist nu dat hy van Miriam Donnit horne hield met alle vezels van zyn yve- zen en dat niets ter wereld zoo be- langryk voor hem was, als het winnen van haar liefde. Miriam's felle ergernis werd hoe lan ger hoe heviger. Zijn koele, brutale zelf verzekerdheid had haar trots gewond. Dank je, zei ze op snydenden toon. Je oordeel over my is buitengewoon vleiend; het is alleen jammer voor je, dat ik op dit punt myn eigen ideeën heb en niet van plan ben als Ik trouw me aan jouw voorschriften te storen. Endellion was zich volkomen bewust, dat hy, door haar boos te maken, afbreuk deed aan zyn eigen zaak, maar hy was niet in de stemming om zich te laten lei den door nuchter-verstandeiyke overwe gingen. Hy bedelde niet om de gunst van dit meisje; hy vocht een hartstochteiy- ken stryd met haar uit hij was vast besloten haar afkeer en haar vooroordeel te vernietigen, met wortel en tak uit te roeien. Hy zou zyn wenschen niet be pleiten; hy zou haar dwingen door gees- teiyke overmacht. Dit was geen gedrags- lyn die hy vooruit in bedaard overleg uit gestippeld had; het was de inspiratie van net oogenblik misschien ingege ven door zyn intuïtief juisten kijk op Miriam's karakter. Mirry, verklaarde hy kalm, als je trouwt, zal het volgens inyn voorschrif ten zyn. Ik spreek in vollen ernst je zult zien dat ik geiyk heb. Je bedoelt dat je iets over my te zeggen zult hebben? Inderdaad. En wie zal je daar het recht toe geven? jyzelf. Je hebt het absoluut mis. Ik heb het niet mis. Ik weet precies wat er op dit moment in je omgaat. Je bent boos op me, omdat je je gegriefd voelt, omdat je denkt, dat ik je beleedig, maar daarin vergis je je. Geen man be- leedigt een vrouw, wanneer hy haar ver telt, dat zy alles ter wereld voor hem be- teekent en dat hy eiken hinderpaal uit den weg zal ruimen om met haar te trouwen. Om met jou te trouwen? Om met je te trouwen; jawel. Myn neef Arthur Dulverton past niet by je en zal nooit by je passen. Maar jy en ik zyn voor elkaar geschapen en dat weet ik. Je kent me heusch kennis toe, die ik niet bezit. Onzin. Ik zie heel goed in, dat je ertegen vecht, maar in het diepst van je j hart ben je bewust dat ik gelyk h;b. O, ik ken je beter, dan jy jezelf, Miriam. En ik weet ook, dat ik de man ben. die by je past. i Zyn onbesuisde durf liet niet na in druk op haar te maken, hoe boos ze ook j op hem was. Ze slaagde er niet in .zich- i zelf wys te maken, dat er niet een he melsbreed verschil was tusschen hem en Arthur. Ze dacht aan de manier waarop J de jonge rechtsgeleerde blyk gaf van zyn j gevoelens voor haar, aan wat hy dezen zelfden dag nog tegen haar gezegd tiad en ofschoon Arthur haar in bepaalde op- j zichten meer aantrok dan deze krachtige ja heerschzuchtig een brutale bewonde- raar, moest ze erkennen dat zyn woor- den haar nooit zoo ontroerd en tot in het diepst van haar gemoed geschokt hadden, als die van dezen man het de den. En ze had heelemaal niet de ge waarwording dat ze met haar ouden makker sprak die overweging speel de niet de minste rol in haar verwarde gevoelens het was alsof ze met een volslagen vreemde te doen had, die pas aan den horizon van haar bestaan was verschenen. I Wat verwacht je eigenlyk, dat ik op dit alles zeggen zal? vroeg ze na een I lange pauze. I Niets. Verbazend attent van je. I Ik verwacht geen antwoord ten- I minste niet nu. Maar dat antwoord komt j daarom wel je zult het me geven als het oogenblik daar is. Vanavond mis schien ook morgen en overmorgen zul je nog boos op me zyn, maar myn uur zal komen! En zullen we nu naar binnen gaan? Morgen kom ik een visite op de Hall brengen HOOFDSTUK XXII. Miriam's Verjaardag. Ik hoop dat Bob vroeg komt, zei 4. Benoeming afgevaardigden naar de openbare vergadering van Ged Staten inzake grenswijziging op 31 Juli 1933, De Voorzitter zegt dat deze ver gadering a s. Maandag in 's Bosch ge. houden zal worden, waarop dan de verschillende belanghebbenden hun standpunt nader kunnen toelichten en verdedigen. Bij de behandeling dezer aange legenheid bij de andere betrokken instanties hebben zich weinig nieuwe gezichtspunten voorgedaan. Hoe men in Nieuwkuijk en Vlijmen hierover oordeelt hebben de leden uit de couranten verslagen goed kunnen op. maken. Naar spr. s meening beschouwt men het in Nieuwkuijk te veel als een geldkwestie, alsot dat alleen maar een gemeentebelang is Hij is het roerend een9 met Vlijmens wethouder die van een machtsmisbruik tegen den zin van de betrokkenen niets moest hebben. Dat was mannentaal die getuigde van een breeden kijk. Om than9 tot een aanwijzing van vertegenwoordigers over te gaan zou de Voorzitter in overeenstemming met de commissie uit de ingezetenen en B en W, willen adviseert n om aller eerst Corn, van Hemert als vertegen woordiger aan te wijzen die dan in eerste instantie de zaak kan bepleiten. Jonker Donnithorne den volgenden mor gen aan het ontbyt. Endellion had by het afscheid gisteravond de aankondiging van zyn bezoek tegenover Miriam's va der herhaald. Misschien komt hy heelemaal niet, antwoordde het meisje onverschillig. O, hy komt vast; het zou me niet verbazen als ik op ditzelfde oogenblik zyn paard in de oprylaan hoorde. U bent wel buitengewoon met hem ingenomen. Dat hen ik inderdaad. De jongeu stelt me telkens voor nieuwe verrassin gen. Neem nu eens die speech van giste ren wie had tien jaren geleden kun nen denken dat hy tot zoo iets in staat was? Maar onze vriend heeft zyn licht al die jaren onder de korenmaat gezet! En wat is hy aardig en gezellig als hy myn eigen zoon was, kon ik niet meer van hem houden. Aha, daar hebben we hem En de landheer stond haastig op om den bezoeker tegemoet te gaan. Neen, vertel me nu niet, dat je al ontbeten hebt, riep hy uit, terwyl hy Endellion's hand greep. Miriam en ik zyn net begonnen. Geen excuses, waarde heer; ga zitten. Wat beteekent nu twee maal ontbyten voor een boom van een kerel als jy! Bovendien, je hebt een ste vige nrit achter den rug. Mirry, laat voor Bob bydekken en op het buffet staat al lerlei, waar je wel wat van zult lusten; zoek zelf maar uit. Endelion begroette Miriam harteiyk; hy scheen haar koele terughouding niet op te merken en evenmin aandacht te schenken aan het feit, dat ze direct na zyn komst de iamer verliet. Hy was by- zonder opgewekt, hy bedankte zyn gast heer nogmaals voor alles wat deze man den vorigen dag had gezegd en gedaan en sprak vrijuit over zyn plannen en ver wachtingen voor de toekomst. De beide mannen bleven geruimen tijd praten, maar Miriam kwam pas terug toen Ralph op het punt stond naar Dul verton terug te ryden. Maar hy kreeg ge legenheid een oogenblik alleen met haar te zyn. Miriam, begon hy, heb je me ver geven? Neent klonk het kortaf. Waalwybsclie en Langstraatsche Conrant, Bij Apoth. eritOrogisten Een VELO wascht electrisch voor 6 cis. 29.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1