Bij den 75sten Verjaardag van Koningin Emma. Een leven van groote werkzaamheid. ^Fredericks, ïfilisabclk GharïrU^y )un "Wa/dcck, Graruuic 2X1 ^OnmfyA ,'Yafiaii Cuiemion; van/ BIJ m ILLUSTRATIES. Twee eigenschappen hebben wel immer het leven van de Koningin Moeder ge kenmerkt: te leven voor haar plicht en te leven voor anderen. Toen hij het overlij den van Koning Willem ITT de gebruike lijke eerewachter voor het paleis het T.oo dienden vervuld, was het Koningin Emma, die er zorg voor droeg, dat die eerewaehten van de plotseling ingevallen scherpe kou de zoo weinig mogelijk te verduren zou den hehhen. door den tijdsduur der wach ♦en te beperken, veelvuldige afl >ssingen te "-plasten en de manschatren regelmatig ■"arme koffie re later verstrakken Getui •mnd van een diep mensehknndig inzicb' ■s nok haar rersnrnli'ke beschikking, de' de rouw estrade, waarop het Koninklii' «verschot ter bezichtiging stond, niet toe Tankeliik was voor kinderen beneden den 'epffHd van viiftien iaar Gedurende gansch den lijd van haar re genfschap heeft Koningin Fmma immer weten te accentueeren dat zij. als Ko ningin Regentes, niet was de eigenlijke draagster van hel gezag: 9lechts de verte genwnordigster van de Koninklijke mach' hegperde zij te wezen Bij al haar ver pehiinep in het openhaar heeft de Koningin Moeder deze door haar zelf gewilde ver houding, niet alleen staatsrechtelijk, maar voor-al ook persoonlijk tot daadwerkelijke uiting weten te brengen Na de uitvaart van Koning WiPem Til verleende zij na tuurlijk audiënties aan vreemde vorsten en afgezanten van buitenlandsche vorsten: reeds bij die audiënties was de nog slechts 10- jarige Prinses Wilhelmina, de eigenlijke toekomstige Koningin van Nederland, tegen- woordig. Gehuld in zwaren rouw legde Ko ningin Emma op den 8sten December 1890, in de Vereenigde Verga dering van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, den eed af. als regentes en voogdes van hare doch ter. Kalm en waardig legde de Koningin-Moe der eerst de eed als Re gentes af. Doch war mer klonk haar toon bij het afleggen van den eed als voogdes, vooral op het oogenblik toen zij den nadruk legde op de liefde die zij de jeug dige, toekomstige ko ningin zou inboezemen voor het Nederlandsche volk. Dat, juist dit, ge voelde zij als het be langrijkste deeh van haar actieve taak. Hier week uitdrukkelijk de regentes op den achter grond, gevoelde zij zich Moeder, daardoor voogdes van de minder jarige koningsdochter. het handhaven van het op Lombok bedreig de Nederlandsche gezag. Wie de thans 75 larige Koningin kennen, roemen om strijd haar warme en eenvou dige menschelijkhpid; met menschen van allerlei 9lag weet zij om te gaan: zij be weegt zich buitengewoon gemakkelijk: zij bezit een rustige waardigheid en eenvou- lige voornaamheid Met groote dankbaarheid en genegen heid zal thans, hel Nederlan isrhe volk een vorstin herdenken, die nu al meer dan 44 lange jaren het openbaar leven van ons land met den zachten en inniven glans van haar persoonlijkheid vervult. Op den 2den Augustus 1983 zal gansch het Nederlandsche volk in de Koningin- Moeder een vrouw eeren die zich waarlijk Landsvrouwe heeft getoond, die zich als zoodanig de liefde van breede lagen der bevolking heeft verworven, die gewerkt heeft zoolang het dag was! kwam. die hel ergste deed vreezen. Volko men onverwacht verscheen de Koningin Regentes toen op een avondfeest bij den Kngelschen gezant in het gebouw van het Rngelsche gezantschap in het Hooge West einde te 's Gravenhage. waardoor de goede verstandhouding tusschen Nederland en Engeland bleef bewaard. De opvoeding van Haar doch ter Wilhelmina. Hoe de nu 75-jarige vorsi'-n haar eenig kind heeft opgevoed, komt wellicht het best tot uiting door de woorden aan te ha len. die Koningin Wilhelmina in haar pro clamatie op den 31sten Augustus 1898 to' bet. Nederlandsche volk gericht, heeft ge bruikt. de woorden „Mijne innig geliefde Moeder, aan wie ik on uitsprekelijk veel ver schuldigd ben. gaf mij het voorbeeld van een edele en verhevene op vatting der plichten, die nu op mij rusten. Ik stel mij tot levensdoel dat voorbeeld na te vol gen, te regeeren zooals van een vorstin uit het huis van Oranje wordt verwacht." Kon schoo ner hulde der als Regen tes aftredende vorstin worden gebracht? Een Nationaal Comi té, onder voorzitter schap van Mr. Sjoerd A Vening Meinesz, burge meester van Amster dam, heeft vervolgens namens het dankbare Nederlandsche volk aan de Koningin-Moeder 'n Nationaal Huldeblijk aangeboden, bestaande uit een fraai album, be nevens een som van driehonderdduizend gulden. Bij de aanvaar ding van het geschenk sprak de vorstin o.a het volgende: „Ik hoop eerlang de vrije be schikking te krijgen over het landgoed Oranje Nassau's Oord bij Renkum en dit af te staan voor het doel, dat harer beste handhavers van eerwaardige traditie gevondi n. Reeds dadelijk nè 'sKonings dood volgde zij diens voetspoor, door te bepalen, dat alle door den overledene genomen beslis singen. ten opzichte van liefdadigheidsin stellingen en die van wetenschappen en kunsten tijdens hef leven van den Koning genomen, onveranderd vervuld dienden te blijven. Een enkel voorbeeld moge hier volstaan Den 27sten April 1892 bracht de Koningin Moeder een bezoek aan hef kinder zieken huis te Amsterdam Den 29slen April 189? kwamen de heide Koninginnen daar de zie ke Amsterdamsehe kinderen verblijden In 1899 kreeg dit ziekenhuis het recht den naam der Koningin Moeder als Bescherm vrouw te voeren en droeg het voortaan den naam Emma Kinder Ziekenhuis. Wie zal tellen, natuurlijk nog minder be grooten, de giften door Koningin Emma ge schonken hij nationale rampen, bij alle mo gelijke gelegenheden, waar leed en nood te lenigen viel? 7«o arbeiden de commissies van weldadigb te Baarn en te Soest ge heel voor ha- -kening Een belangrijk gedeelte van be' wild, geschoten op de jachtpartijen door de heeren der hofhou ding, ontvangen de liefdadigheidsinstellin gen .gelegen in den omtrek tusschen Amersfoort en Utrecht. Toen het landgoed Oranje Nassau's Oord bij aanbouw verre de beschikbaar gestelde som van het Nationaal Huldeblijk had overschreden, aarzelde de Koningin-Moe der niet de garantie voor rente en aflossing van het ontbrekende bedrag van f 150.000 te verleenen en ten overvloede nog een ren teloos voorschot van f40.000.— ter aan schaffing van meubilair en inventaris ter beschikking te stellen. Door de stichting van het Emmafonds, waaraan zij 'n dota tie deed van f3.000.vertrouwde de Ko ningin-Moeder, dat ook aan arme longlij ders, die niets, of slechts weinig, konden betalen, de gelegenheid geboden bleef in het sanatorium Oranje Nassau's Oord ver pleging, kon het, herstel te vinden. De jeugd van Koningin Emma. Wij zullen nu nog iets vertellen over de opvoeding, die Koningin Emma zelf kreeg, om haar te bekwamen voor de taak, die haar hier te lande zou wachten. De in 1878 pas twintigjarige Prinses dien de uiteraard voorbereid te worden voor de taak, die haar in Nederland wachtte, ken de natuurlijk ook geen Nederlandsch. De keuze 'de aanstaande vorstin op de hoogte te brengen van land, volk en taal viel op Dr. Laurens Reijnhart Beijnen, die korten tijd te voren ontslag had gevraagd als rector van het toen malige gymnasium te 's Graven hage. Aan het einde van 1878 heeft Dr. Beijnen, vergezeld van zijn dochter, toentertijd mejuf frouw L. Beijnen, later gehuwd met den heer Doorman, vrij lan gen tijd aan het hof te Arolsen vertoefd, waar hij de jonge prinses onderrichtte in de aard rijkskunde, de geschiedenis, de kunstgeschiedenis van Neder land en natuurlijk vooral ook in de Nederlandsche taal, waarbij zijn dochter hem. door met de prinses te converseeren, belang rijke hulpdiensten bewees. Boven in het midden: Het laatste portret van Koningin Emma; daaron der: het ouderlijk paleis te Arolsen; links onder: Koningin Emma in 1881; rechts onder: Een uit de 17de eeuw dateerend wapentableau, waaruit de ver knochtheid van het huis Waldeck met de Nassau's blijkt; daarboven: Koningin Wilhelmina onder de teedere zorg van haar moeder. Leven voor anderen. Koningin Emma neemt de re geering in handen. Den 23sten November 1890 ontsliep Ko ning Willem ITT en drukte de last van op voedster voor het tienjarig Koningskind op do schouders der alleen-staande, pas 32-ja rige. vorstin in volle zwaarte. Het was toen dat Beefs. n& den lijkdienst op het Loo te hebben geleid, kon zeggen: ,,'k Zag Drie Oranje's op den troon, En Zeven, van zijn glans beschenen, Nu slaapt het Tiental bij de doón En 'k leef om ze allen te beweenen." Acht lange jaren heeft Nederland toen een Hoofd van Staat gehad, dat ons land heeft weten te besturen op een wijze, die den republikeinschen tegenstander van het huis van Oranje eerbied afdwong, iedere aanhanger van het regeerende vorstenhuis met innige dankbaarheid wist te vervullen Op politiek terrein maakte de Koningin Regentes al dadelijk de grootste moeilijkhe den mede daar >r> 1801 hot rochfscho kahi- De geschiedenis die zich herhaalde. Vorstin en volk nader tot elkaar. In het stamhuis der Oranje's is het al te vaak voorgekomen, dat de weduwen der gevallen regeerders de zorgen voor op voeding der nog jeugdige kin deren zich zagen toevertrouwd Na den moord op Willem den Zwijger was Frederik Hendrik nog geen jaar oud, viel de zorg voor zijn opvoeding ten deel aan Louise de Coligny, die tevens de vier dochters, gesproten uit het huwelijk van den grooten Zwij ger en Charlotte de Bourbon, had te ver zorgen en op te voeden. Acht dagen n& hef overlijden van Willem TT in het iaar 1650, schonk diens echtge. noofe. Maria Rtuart. het levenslicht aan den lateren Willem TIT. den Koning Stad houder, machtig veel en veel later als geen andere vorst uit het Huis van 'Vanie Nassau is geweest. De geschiedenis herhaalt zich steeds want toen .Tohan Willem Friso hij den Moerdiik verdronk, schonk weinige weken later Maria Louise van Hessel Cassel het iets oudere zusie een jong broertje, den lateren Willem IV. Als „Marijken-Meu" leeft thans nog in Friesland haar naam voort, als die van een moeder en een regen tes. van wie men slechts met eerbied pleegt te snreken. Zoo bleef, nè het overlijden van Willem IV. ook diens echtgenoote. Anna van Han nover. met een drie-iarig zoontje achter, den lateren Willem V. aan wien de stor men van den omwentelingsgeest van het einde der achttiende eeuw zwaar leed en groote moeiliikheden hehhen gebracht, Waardige opvolgster van T.ouise de Co- lignv van Maria Stuart, van Maria T.onisë van Hessel Cassel en van Anna van Han nover. heeft Koningin F.nima zich in alle opzichten voorzeker getoond! Ongetwijfeld is het haar gelukt het aan haar toevertrouwde kind nader te bren gen tot het land, dat dit kind betrekkelijk korten tijd later zou moeten gaan regee ren. Het is de wensch geweest van de Ko ningin-Moeder dat gansch het land, geen plek uitgezonderd, de toekomstige Koningin zou kennen van aangezicht tot aangezicht. Tijd, noch moeite heeft zij gespaard, op dat die wensch in vervulling zou gaan. Reeds in Mei van het jaar 1891 bezochten de beide vorstinnen de hoofdstad, waar het Prinses Wilhelmina was, die den eersten steen legde voor het Buiten-gasthuis, dus aanstonds gewend rakende aan haar latere representatieve functie. Zoo was het de Prinses, die eigenhandig op de borst van generaal Vetter het commandeurskruis der militaire Willemsorde hechtte, wegens Toen op den 3den Juni 1877 Koningin Sophie van Wurteinberg overleed en Koning Willem III weduwnaar was geworden, was het uitermate droef gesteld met de toekomst van het al oude stamhuis van Oranje-Nassau, sedert drie lange eeuwen nauw verbonden, schier innig verweven zelfs, met de geschiede nis der lage landen rondom de vroegere Zuiderzee Zóó oogenschijnlijk bloeide nog de Oranje sftam, edoch hier speelde schoone schijn der werkelijkheid parten. Behalve Koning Willem III waren nog in leven diens beide zoons: de Kroonprins, Prins Willem, toen ongeveer 37 jaar oud, bene vons Prins Alexander, in die dagen van 2(1 jarigen leeftijd. Verder leefde nog de broe der des Konings, Prins Hendrik, evenals de reeds hoogbejaarde oom van den Koning Prins Frederik. Maar de Kroonprins huw de niet, ondanks alle pogingen in die rich ting door Koningin Sophie aangewend- Prins Alexander was ziekelijk en hem scheen geen lang leven beschoren. Onaf wijsbaar moest het voorkomen, dat het door het Nederlandsche volk. in schier al zijn geledingen, beminde en zelfs voor de waarachtige belangen van Nederland on misbare' stamhuis Oranje-Nassau tot uit sterven gedoemd was. net-Mackay bezweek, plaats moest maken voor het liberale ministerie van Amsterdam's bur gemeester, Van Tienhoven, met Tak van Poortvliet, als minister van binnenlandsche zaken. De door Tak gewenschte kiesrecht uitbreiding struikelde op het amendement-De Meijier, waarna nieuwe verkiezingen 't oud-libe rale kabinet Roëll—Van Houten aan het bewind brachten, dat echter in 1897 reeds moest wijken voor een meer vooruit strevend liberaal ministerie on der leiding van Pierson en met Goeman Borgesius als tweede man. Voeg daarbij de intrede in de Tweede Kamer van de beide sociaal democraten Troelstra en Van Kol. van den onafhankelij- ken socialist Van der Zwaag en het zal een ieder duidelijk zijn, dat de Koningin-Regentes, niet van Nederlandschen oor sprong zijnde, zeer, zeer moei lijke dagen moet hebben door gemaakt, alleen reeds op het ter rein van de binnenlandsche po litiek. De dynastie der Oranje's voor ondergang behoed. Hof is aan Prinses Adelheid Emma Wil helminn Theresïa van Waldpck en Pvr mant. dochter van don regeerenden Vorst George van Waldeck en Pyrmonf en van Helena Prinses van Nassau voorbehouden geweest de dvnasfip dpr Oranje's voor on dergang te hebben behoed. Op den 7den Januari 1879 is de huidige Koningin-Moe der. wier 75sten geboortedag wij allen he den berdenken, op hef stamslot te Arolsen met Koning Willem I IT in het huwelijk ge treden, waaruit den 31sfen Augustus 1880 de tegenwoordige Landsvrouwe is ge sproten. Geen gunstige voorteekenen hebben dat huwelijk begeleid, want reed.j op den 13en Januari 1879 overleed de broeder van den Koning, Prins Hendrik, te Luxemburg aan de mazelen, waardoor de „blijde incomste" van het pas-gehuwde paar in Neêrland's hoofdstad diende verschoven, totdat de rouwtijd over het geleden verlies in de koninklijke familie zou zijn verstreken Daardoor was Amsterdam eerst op den 21sten April 1879 in de gelegenheid dei- nieuwe Koningin hulde te brengen. Korten tijd later, den 11den Juni 1879, stierf te Parijs de Kroonprins, Prin9 Willem, op 38-jarigen leeftijd* den 21sten Juni 1884 zou Prins Alexander, pas 32 har oud. hem volgen. Maar toen was het Prinsesje, dier reeds ver van. ons liggende dagen,-als bij na 4 iaar oud, daagde dus een zacht och tendgloren voor de toekomst van Neder land en Oranje. Moeilijkheden ballen de grenzen. Scherper voetangels en klemmen bleven haar buiten de grenzen evenmin bespaard In Nederlandsch Oost Indië had het op perbesfuur twee opstanden te onderdruk ken. in Atjeh. op Lombok, hetgeen ten koste van veel bloed en goed i? geschied F.en der meesl tactvolle, nu wellicht reeds weer vergeten daden van de Koningin Re gentes is wel geweest haar houding tijdens den inval van Jameson in 't begin van Jan 1896. waardoor te Londen de toestand voor de daar wonende Nederlanders zeer moeilijk was. aangezien hier te lande een ontstemming tegen Engeland tot uiting mij lief is. Door deskundigen voorgelicht, stel ik mij voor op dat landgoed het eer ste Nederlandsche Sanatorium te stichten." Met deze vorstelijke daad zette de Kongin gin Moeder metterdaad de kroon op haar weldadigheidszin! Vorstin der Weldadigheid. Beoefening der weldadigheid, bescher ming van kunsten en wetenschappen, de ze al oude twee eenheid aan alle vorsten hoven, terug gaande tot in het 9tof der vervlogen eeuwen, dubbele uiting van waarlijken vorstenzin. heeft in de vriende lijke oude vorstin, die thans op drie-kwart eeuw levensloop terug mag blikken, een

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6