Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON 1K6DIS „HOC93DBRABAND WMLWUft^ U ERVARING. WTEXm Gemeenteraad. NUMMER 68. WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1933. 56e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. VLIJMEN. Destructor. Bouwverorde ning. Hypotheekrecht. De raad der gemeente Vlijmen vergaderde Vrijdagavond ten ge meentehuize, onder voorzitterschap van burgemeester G. R. v. d. Ven. Afwezig de heer J. v. Wagenberg. De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Hieronder zijn slechts eenige brie ven van Ged. Staten, houdende goed keuringen van genomen raadsbe sluiten. Reductie Landpacht. 2. Voorstel van B. en W. tot reductie van landpacht over 1932. De Voorzitter herinnert eraan dat het vorig jaar het percentage is vast gesteld na overleg met den kanton rechter. 13. en W. stellen thans voor om dezelfde perceelen ook voor 1932 dezelfde reductie te geven. Het be treft uitsluitend bouwland. De heer v. d. Griendt acht het wenschelijk dat er in de toekomst met andere pachters een dergelijke regeling wordt getroffen. De Voorzitter gelooft dat dit een zeer moeilijke regeling zou worden, gezien het groote aantal der pachters. De heer v. d. Griendt merkt op dat er verschillende pachters zijn die niet hebben gereclameerd, of schoon ze even duur gepacht heb ben. Voor hen zou het dus een strop zijn. De Voorzitter wijst erop dat de van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). inkomsten zoo weinig mogelijk moe ten beknibbeld worden, om de mid delen te hebben om de uitgaven te doen. Spr. vreest dat er trouwens verschillende bij zullen zijn die niet voor restitutie in aanmerking zouden komen. De pachters zijn door hunne organisatie voldoende ingelicht. De heer v. Heesbeen meent dat er weer vele pachters zullen zijn die zich tot den kantonrechter zullen wenden. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 3. Goedkeuring der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1932 en van de begrooting over 1934. De inkomsten bedroegen in 1932 f8566.77'/3 en de uitgaven f9943.23, zoodat er een nadeelig saldo is van f 47ö.46'/2. I)e rekening wordt gesteld in han den der commissie. De begrooting sluit op f9735, met een gemeentelijke subsidie van f8U00. 4. Aanbieding der rekening van de gemeente en van het G.E.B. over 1932. De gemeenterekening wijst inden gewonen dienst een nadeelig saldo aan van f218.77 en in den kapitaal- dienst een batig saldo van f21.22. In 1931 resteerde een batig saldo van f4800. Het G.E.B. maakte een winst van f6826.78. Ook deze rekeningen worden ge steld in handen der commissie, waar van leden zijn de heeren v. Hees been, v. d. Griendt en Boom. Destructor. 5. Voorstel van B. en W. tot her ziening van de overeenkomst met de N.C.B. tot oprichting van een destructor. De Voorzitter zet de situatie uiteen. Wegens de moeilijke tijdsomstandig heden is de N.C.B. genoodzaakt een jaarlijksche bijdrage te vragen van 2 ct. per inwoner en per H.A. Dit komt de gemeente op f 114.38. B. en W. stellen voor het contract in dezen geest te wijzigen. Weth. v. Buul wil deze zaak nog aanhouden daar de lasten voor de gemeente te zwaar zijn. Het vee kan z.i. evengoed ter plaatse begraven worden. De Voorzitter vreest dat de ge meente in minder goede positie zou komen als zij later zou willen aan sluiten. De heer Boom is het daarmede eens en wil niet het risico loopen dat de gemeente een eigen destructor moet bouwen. De heer v. Helvoirt gelooft dat het bedrijf voor den N.C.B. wel winst zal afwerpenhet is z.i. »een goed zaakje.» De heer v. d. Griendt is voor aan- Als in een droom liep Endcllion naar het aangeduide vertrek. Hij had bij zich zelf uitgemaakt, hoe hij haar zou tege- moettreden. Zoodra ze hem zag, wist hij, zou ze op hem toekomen met oogen waar in een wereld van liefde en teederheid lichtte, maar hij zou liefkoozingen aan vaarden noch geven en haar onmiddel lijk zeggen dat hij gekomen was om voor altijd afscheid te nemen. Met heftig bonzend hart opende hij de deur en toen vervlogen al zijn vaste voornemens in rook! Miriam vloog op hem toe en het volgend oogenblik lagen ze in eikaars armen. Het zoete geluk van hun liefde drong elke andere overwe ging op den achtergrond het was of verder niets ter wereld er wat op aan kwam Wat hadden waarheid of eer te beteekenen, als hij de eenige vrouw die het leven voor hem waard maakte ge leefd te worden, aan het hart drukte? Neen, hij kon haar niet opgeven hij zou haar niet opgeven! Alleen liefde tel de, al het andere zonk daarbij immers in het niet. Het meisje stond met haar hoofd op zijn schouder geleund, maar geen geluid kwam over zijn lippen, de woorden sche nen bevroren op zijn verlamde tong. Haar intuitie waarschuwde haar dat er iets niet was, zooals het wezen moest en vragend hief ze het gezicht naar hem op. Wat is er, Bob? hygde ze, in plotse linge ontsteltenis, toen ze den blik in zyn oogen zag. Nog sprak hij niet. Toe Bob, zeg het me. Er is iets! Het was alsof een ijskoude hand zich op zyn hart legde en ieder spoor van leven en hoop eruit perste. Er is niets, klonk het toonloos. Onzin, er is wel wat; ik zie hel dui delijk aan je. Zeg me toch wat je hindert, liefste. Hun oogen ontmoetten elkaar en hy wist dat hij nu spreken moest, dat er geen ontkomen was aan zijn noodlot. Hy kon niet voortgaan een levende leugen te zijn, terwyl hij stond in het groote licht van haar blik vol eerlijkheid en vertrouwen. Geef me nog een kus, Bob en vertel me dan alles. Ik hoop dat het niets ergs is, voegde ze er angstig bij. Hij maakte zich van haar los en ging een paar passen achteruit. Neen, ik kan je geen kus geven ik moet je nooit meer kussen. Wat bedoel je in 's hemelsnaam? O liefste, je moet je moet ziek zyn! Ga zitten, verzocht hij, en zijn stem was hard wreed leek het Miriam toe en ik zal je vertellen wat voor my den ondergang beteekent. De oogen van het meisje openden zich wijd, in stomme verschrikking en als in trance liet ze zich door Endellion naar een stoel brengen. Hijzelf bleef staan. Ik weet niet hoe ik je het vertellen moet, kreunde hij. Martel me niet langer, Bob zeg wat het is. Ik moet je martelen, dat is een deel, het vreeselijkste deel, van mijn straf. Het andere heeft daarbij vergeleken, niets te beduiden. En je zult me nooit kunnen vergeven, nooit. Maar Bob Zoo moet je me niet noemen, ik heb geen recht op dien naam. Neen, val me niet in de rede. Tracht te zwijgen, als je kunt, terwijl ik tracht je de heele afgrij selijke waarheid op te biechten. Hij zweeg enkele seconden, terwijl Mi riam hem met verbijsterde, haast glazige oogen aanstaarde. Het was jouw goed en liefdevol ver trouwen, dat mij wakker heeft geschud, vervolgde hij. Zoolang je aan mij twijfel de, antipathie tegen mij toonde, kon de heele zaak mij niets schelen, had ik er zélfs een soort grimmig plezier in je te 'f—f houding. Besloten wordt de kwestie in de volgende vergadering opnieuw ter sprake te brengen. Bouwverordening. 6. Voorstel van B. en W. tot her ziening van de bouwverordening. De Voorzitter merkt op dat de nieuwe verordening is ontworpen door de Vereen, van Ned. Gemeenten en de goedkeuring heeft gekregen van den Inspecteur der Volksgezond heid. De bedoeling is voor alle ge meenten een uniforme regeling te krijgen. Belangrijk is de nieuwe rege ling der rooilijn. Was deze vroeger 8'/, M. uit den as van den weg, volgens het ontwerp wordt ze ge projecteerd voorbestaande en nieuwe wegen buiten de bebouwde kom 12M. Is de weg breeder dan 10 M., dan op een afstand van 7'/3 M. van den kant van den weg. Voor bestaande wegen binnen de bebouw- de kom geldt als rooilijn de lijn die j de voorzijden van de twee naaste huizen verbindt. De verordening wordt conform ontwerp vastgesteld. 7. Voorstel van B. en W. tot af stand van een aan de gemeente toekomend zakelijk recht van hypo theek. De Voorzitter zegt dat het betreft de zekerheid van den gemeente ontvanger. Deze heeft indertijd als zakelijke zekerheid hypotheek ge geven op zijn vaste goederen. Daar van heelt hij thans 5 Aren verkocht en B. en W. stellen voor afstand te doen van de hypotheek die op dit gedeelte rust. Het overblijvende per ceel behoudt nog een ruime over waarde. Wordt goedgevonden. 8. Wijziging der begrooting 1933. De raad gaat accoord met de lijst bedriegen, maar toen je me had verteld dat je me vertrouwde, omdat je me niet in staat achtte tot een leugen, toen ik je liefde gewonnen had, toen toen Neen, ik moet je alles vertellen. Hij sprak afwezig, als iemand die tegen zichzelf praat en zijn oogen waren hard i en strak, alsof hij naar een ver-verwy- derd punt tuurde. Je zei dat je alles zou kunnen ver geven, behalve bedrog, ging hij voort, en ik ben de incarnatie van leugen en be drog geweest. En ik moet wreed zyn ofschoon ik er mijn leven voor zou over- j hebben om je pijn te besparen. Maar dit wil ik je op den voorgrond zeggen, Mi riam; wat ook leugen mag zijn, myn liefde voor jou is geen leugen! lederen druppel van myn bloed zou ik voor je willen geven mijn laatste adem voor jouw vreugde en geluk. En juist mijn liefde voor je is de reden dat ik wreed moet zijn. Daaraan mag je nooit twijfelen. Maar in dat geval doet al het andere toch niets ter zake, bracht het meisje op gewonden in het midden. Niets kan mij schelen zoolang je van mij houdt. Maar je weet de waarheid niet en die moet je weten. Je hebt er recht op, alleen weet ik niet, hoe ik het je vertel- Jen moet. Maar laat ik het probeeren. Neen, zeg niets én kom ook niet bij me. Hij ging weer een paar passen van haar weg terwijl hij trachtte zijn gedach- ten te ordenen. En toen begon hy zijn schokkend relaas. Ik veronderstel dat je te jong bent om je te herinneren, dat het is tus- schen acht en negen jaar geleden de couranten vol stonden met de schandda den van den grootsten schurk die ooit in Engeland heeft geleefd. Hij werd millio- nair door het laaghartigste bedrog dat je je denken kunt; hij bedreef de grootste gemeenheden onder het mom van een hoogst respectabel man te zijn. Hij heette Endellion herinner je je dien naam? Ik zie dat je het doet, zelfs jy, die toen nog een kind was, herinnert je hem. Het kan ook haast niet anders, het heele Vereenigde Koninkrijk sprak over dien zwendelaar, dien vervalscher, dien hui chelaar, ja, dien moordenaar, want dat was hij ten slotte ook, die onverdiend aan de galg ontsnapte. Endellion Ralph Endellionik zie aan je ge zicht dat je je de heele geschiedenis her innert. Maar daar heb jy toch niets mee te maken? klonk het zwak. Luister verder. Die Endellion had een zoon. Met een schitterend eindexamen kwam hij in Cambridge. En laat dit in het voordeel van dien zoon gezegd worden: toenter tijd was er niets op zijn moraliteit aan te merken. Hy wist niets van de praktijken van zijn vader. Maar toen alles aan het licht kwam, verliet hy de universiteit, hij moest practisch -gesproken weg. Na den dood van zijn vader je weet dat die alleen aan de galg ontsnapte doordat hij plotseling stierf bleef hij achter, dakloos, zonder vrienden, zonder geld. Laat dit tot zyn eer worden gezegd, dat hij geen stuiver wilde hebben van wat hij misschien uit de wrakstukken van zijn vaders grootscheepsche zwendelonderne- mingen had kunnen redden. Hy zei dat hij de schandvlek op zyn naam wilde uil- wisschen. Het was een goede naam, een van de oudsten in het Westen van Enge land en hy besloot eer en reputatie terug te winnen, zoodat hij voor niemand van zijn landgenooten de oogen behoefde neer te slaan. Maar het bleek hem onmogelijk hy werd geschuwd als een melaatsche, niemand wilde iets met den zoon van Ralph Endellion uitstaande hebben en op het laatst stierf hij haast van gebrek. Ten slotte verliet hij het land. Volg je me? Ja, maar in welk verband staat dit met jou en mij. Bob? Dat zul je direct begrijpen. Die jonge Endellion belandde in Australië en verdiende zijn brood op een Australische hoeve. De eigenaar van die boerderij leefde zoo ver van de bewoonde wereld, dat hy niets wist van de smet, die aan den naam van zijn assistent kleefde. Om kort te gaan, de jongeman bleef daar een jaar of drie, werkte hard, won het ver trouwen van den eigenaar en zag kans een goede driehonderd pond te sparen. Toen verliet hy de hoeve, in een blind verlangen om in de beschaving terug te keeren. Onderweg naar Melbourne werd hy door een vreeselyk noodweer overvallen en hij zocht beschutting in een eenzame van wijzigingen, die een totaal bedrag van f2262.45 beloopt. In dit verband wijst de Voorzitter op de groote uitgaven voor werk- loozensteun, die voor 1933 ongeveer f 10.000 beloopen. Spr. vreest boven dien dat de rijksuitkeering van f5.20 per inwoner nog met 15 h 20 pCt. verminderd zal worden. Rondvraag. De heer Berkelmans merkt op dat in het weiland in het Ven nog veel bandhout omhoog komt. De Voorzitter zegt dat dit voor weiland geen schade kan opleveren. In dit verband wordt aangeroerd de kwestie of de gemeente 26 H.A. weide zelf moet inscharen of moet verpachten. Deze kwestie wordt naai de pachtcommissie verwezen. Vervolgens wordt de vergadering gesloten. DUSSEN. De raad tegen opheJJ'ing der Openbare School. De raad der gemeente Dussen, vergaderde Zaterdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Snijders. Afwezig Wethouder T. v. d. Pluym en de heer Smink. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn de jaarverslag:n van de Vereeniging van Ned. Ge meenten, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, de Gezondheidscommissie te Waal wijk, de R.K. Reclasseeringsvereeni- ging te 's-Bosch en van de stichting tot bevordering van het verkrijgen van onroerend goed door Land arbeiders. kleine herberg, mijlen verwijderd van een stad of dorp. Het was een primitieve gelegenheid, aan een viersprong gelegen. Er was nog een andere gast, een jonge man van Endellion's leeftijd en toen deze binnenkwam, schrokken de waard en zijn vrouw van hun wonderlijke gelijke nis tusschen den nieuwen bezoeker en den gast, die kort te voren gekomen was, ze leken eenvoudig als twee druppels water op elkaar! Toch was er ook wel verschil: Endellion was sterk als een paard, door-en-door gezond, terwijl de ander niet veel meer dan de ruine van 'n mensch was, een lichamelijk wrak. Hij zag eruit alsof hij nog maar kort te leven had. Endellion zweeg een oogenblik. Dien avond in de herberg aan den viersprong herleefde in felle kleuren voor zijn gees tesoog. Maar weldra vertelde hy verder: Zoo kruiste zich het levenspad van twee jongelui, die zich niet herinnerden ooit tevoren te hebben ontmoet. Eerst noemden zij elkander hun namen niet of schoon al spoedig aan het licht kwam, dat zij tot dat deel van de Britsche maat schappij behoorden, dat men gentlemen noemt. Maar het duurde niet lang of zy werden vertrouwelijkerin de „rim boe" ver van de beschaving, plegen Europeanen, die elkaar onverwacht ont moeten, niet veel reserves in acht te ne men. Toen de herbergier en zijn vrouw naar bed waren, vertelde de zieke gast zyn geschiedenis aan Endellion. Weer pauzeerde de spreker en keek naar Miriam. Hij zag dat ze hem nog steeds aanstaarde met wijde angstoogen en dat ze blijkbaar haar geest pijnigde om het verband te begrijpen tusschen het verhaal en den man, die het vertelde: Toen ging hij verder: De zieke gast vertelde aan Endel lion dat hij Bob Dulverton heette en af komstig uit Devonshire. Hij had een los bandig, weinig-eervol leven geleid, zoo erg, dat zijn vader hem, met gebroken hart weliswaar, van huis had gejaagd. Maar niet lang geleden had de tijding hem bereikt dat zijn vader gestorven was en hy bevond zich op den terugweg naar Engeland, om het beheer van het familie- goed te aanvaarden; hij yas nu immers de landheer. Wordt vervolgd. Huli(jliSflf en Lanptraatsehe Courant* MAATSCMAPPy Vtk VföZEKf RJMG OP-HET lEYEfl 36.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1