Al deze verslagen worden ter in zage gelegd. Van A. J. Verbunt is ingekomen een verzoek om een vergoeding van f 36.75, ingevolge der L. O.wet. Deze vergoeding wordt verleend volgens de verordening. Een dergelijk verzoek van J. H. van Zuilichem; wordt tot onderzoek aangehouden. Op hun verzoek wordt aan wed. J. de Bont, Leeggangers en T. Hak ken, de hondenbelasting over het af'geloopen jaar geheel of gedeeltelijk gerestitueerd. Een verzoek van de U.K. Blin- denzorgvereeniging St. Antonius om een subsidie van 1 cent per inwoner wordt aangehouden tot behandeling der begrooting. Een verzoek van deAsbestfabriek te Amsterdam om wijziging der Bouwverordening, wordt uitgesteld tot de behandeling dezer verorde- ning. Een verzoek van Ged. Staten tot wijziging der Winkelsluitingsveror dening wordt in handen van B. en W. gesteld tot het uitbrengen van prae-advies. De rekening en verantwoording van den Warenkeuringsdienst wordt ter inzage gelegd. Een subsidie-verzoek van het Gorcumsch Proeftuinbedrijf wordt opnieuw afgewezen. Destructor. Van den N. G. B. is een verzoek ingekomen om een wijziging te bren gen in het indertijd aangegane con tract, inzake oprichting van een destructor. Met het oog op de tijdsomstandig heden is het de eerste jaren onmo gelijk een dergelijk bedrijf rendabel te maken. Daarom vraagt de N.C.B. aan de gemeenten een bijdrage van 2 ct. per inwoner en per H.A. het geen voor deze gemeente zal neer komen op een bedrag van f 76. De Voorzitter wijst op het groote nut dat een destructor voor deze gemeente zal afwerpen en stelt voor deze wijziging in het contract aan te brengen, temeer daar de Vereeni- ging van Ned. Gemeenten zich er mede accoord verklaard heeft. Het voorstel wordt aangenomen. 2. Aanbieding gemeente-rekening 1932. Het batig saldo in den gewonen dienst bedraagt f 2672.06. Als leden der commissie tot on derzoek van rekening en begrooting worden aangewezen de heeren Her mans, v. d. Zouwen en v. Balkom. Streekplan. 3. Aansluiting bij het streekpla n Midden- en West-Noord-Brabant. Van de Streekplancommissie is te dezer zake een schrijven ont vangen. Daarin wordt erop gewezen welk groot belang deze gemeente heeft bij aansluiting aan het plan, vooral door het uitoefenen van in vloed op den aanleg van groote ver keerswegen. De Voorzitter betoogt dat het land van Heusden en Altena een geheel afzonderlijke streek is, die niet bij dit streekplan kan worden onder gebracht. Voor den wegenaanleg be staat al een wegencommissie. B. en W. stellen voor niet bij het streek plan aan te sluiten. De raad gaat daarmede accoord. Opheffing school. 4. Ophefling der Openbare Lagere School wijk A No. 49. De Voorzitter doet mededeeling van de hierover ontvangen corres pondentie. De minister van onder wijs heeft geschreven dat de school behoort te worden opgeheven en heeft den voorzitter verzocht de op heffing te verdedigen. Ged. Staten hebben verzocht hun het opheffingsbesluit op te sturen in verband met art. 19 der L.O.wet. Voorts schrijven zij dat de school kan worden opgeheven per 1 Mei 1934. B. en W. stellen voor daartoe over te gaan. De Voorzitter merkt op dat de opheffing dezer school reeds dikwijls aan de orde is geweest. De regeering doet thans een beroep op den raad om mede te werken aan de pogin gen tot bezuiniging. Ook voor de gemeente zou de opheffing der school een bezuiniging beteekenen. Indertijd is afwijzend beschikt op het voorstel tot opheffing, doch spr. vertrouwt dat de raad in dezen tijd een offer zal weten te brengen. De beer Jongbloets is tegen op heffing daar de school vooruitgaande is en thans 41 leerlingen telt, De heer v. d. Zouwen is eveneens tegen daar de school nog lang niet aan het minimumaantal leerlingen (16) is. Hij acht zich niet verantwoord aan de opheffing mede te werken. De heer Koekkoek vreest dat men weer een aanvrage zal krijgen voor oprichting eener bijzondere school als deze school wordt opgeheven, hij vraagt hoeveel leerlingen er moe ten zijn om op zoo'n aanvraag te moeten ingaan. De voorzitter zegt dat er dan minstens 60 leerlingen moeten zijn. doch hij voegt eraan toe dat de toestemming tegenwoordig niet meer zoo gemakkelijk gegeven wordt. De heer v. Daal vraagt of de ge meente de eventueele uitbreiding der school te Meeuwen zal moeten betalen, indien de kinderen van deze gemeente die school zullen gaan bezoeken. De Voorzitter antwoordt ontken nend. De gemeente behoeft aan Eethen c.a. slechts te betalen f 15 per leerling en per jaar. Spr. wijst erop dat Eethen ten opzichte van Heusden in dezelfde omstandigheden verkeert. De heer v. Daal heeft geen be zwaar tegen de opheffing mits de ge meente er niet financieel op achter uit gaat. De heer' Leeggangers sluit zich aan bij de woorden van den heer v. d. Zouwen. De Voorzitter wijst op de hooge kosten van het onderwijs in deze gemeente. Alleen het openbaar on derwijs kost f 10.000, wat voor een gemeente van 3700 inwoners teveel is. Als de regeering een beroep doet op de gemeente om mede te werken aan bezuiniging die werkelijk noodig is, vindt spr. het een eigenaardig standpunt van den raad als deze er zonder ernstige motieven tegen is. Het eenige motief zou kunnen zijn dat er gevoeligheden worden geraakt en dat het onprettig is voor het onderwijspersoneel. Dat bezwaar voelt spr. ook, en hij zou dan ook niet tot opheffing overgaan als het niet zeer hard noodig was. De kleine vermeerdering van het aantal leerlingen beteekent voor spr. niets, daar de nieuwe leerlingen hoofd zakelijk katholieken zijn die hun eigen school om een of andere reden hebben verlaten. Gewoonlijk varieert het getal tusschen de 30 en 40, waarvoor dan nog 2 leerkrachten moeten worden onderhouden. De heer v. d. Zouwen is van meening dat de menschen hun kin deren in eigen gemeente naar school moeten kunnen sturen. Hij wijst er op dat de gemeente nieuwe kosten zal krijgen voor het vervoer der kinderen naar de school te Meeuwen. De Voorzitter gelooft niet dat deze kosten hoog zullen zijn. Hij vindt het geen afdoend motief om tegen deze bezuiniging te zijn. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 63 stemmen voor de heeren v. Dijk, v. Daal, en M. v. d. Pluijm, tegen de heeren v. d. Zouwen, Koekkoek, Leeggangers, v. Balkom, Herman en Jongbloets. De Voorzitter wil hierna aan de orde stellen het voorstel tot het aan gaan van een overeenkomst met de gemeente Eethen om de kinderen uit deze gemeente toe te laten op de openbare school te Meeuwen. Spr. verwacht n.l. dat Ged. Staten zelf standig de school zullen opheffen. De heer Jongbloets gelooft dit niet en vraagt dit voorstel pas te behandelen als de school in Wijk A definitief is opgeheven. Daartoe wordt besloten. De vergadering wordt hierna ge sloten. BINNENLAND. Wijziging van het systeem der Contingenteering. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Crisis Invoerwet. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: De crisisinvoerwet heeft de regee ring, wat hare toepassing betreft, van den aanvang af voor tal van moeilijkheden geplaatst. Aanvanke lijk bleken deze niet geheel onover komelijk te zijn, doch deze werden echter allengs grooter en wel om de volgende redenen. Het bestaande systeem, waarbij de invoercontin genten werden vastgesteld op basis van den invoer gedurende tenminste twee voorafgaande jaren, moest tot een verstarring in de handelsbe trekkingen leiden, welke verstarring ernstige consequenties met zich brengt. Om die redenen is het noodig, dat voor den invoer van gecontin- genteerde artikelen de mogelijkheid geschapen wordt, bijzondere contin genten vast te stellen voor bepaald aan te wijzen landen, welke niet automatisch overgaan op landen, welke niet bepaaldelijk zijn aange wezen. Om hiertoe te kunnen over gaan, zal de procedure, welke bij de contingenteering gevolgd wordt, aanmerkelijk moeten worden ge wijzigd. Voorop staat, dat vastgehouden zal moeten worden aan het criterium van den overmatigen invoer, welke geweerd zal moeten worden door den betreffenden maatregel. Zooals reeds herhaaldelijk betoogd werd, zal bij het vaststellen van hetgeen overmatige invoer is, mede rekening moeten worden gehouden met den invoer in een voorafgaande periode toen de gevolgen van de verstorende invoerbelemmeringen in het buiten land nog niet merkbaar waren en valutadepreciatie practisch niet be stond. Daarnaast speelt de daling van de binnenlandsche koopkracht een groo te rol, waarmede bij de vaststelling van hoeveelheidscontingenten reke ning moet worden gehouden, terwijl bij waardecontingenten een prijs- correctie mede om deze reden noo dig is. Vervolgens zal, waar moge lijk, rekening gehouden moeten worden met exportverliezen van de Nederlandsche industrie. De nieuwe gedragslijn, welke gevolgd zal moe ten worden, blijft binnen het kader van deze overwegingen, doch zij moet ten aanzien van de houding tegenover de verschillende landen meer vrijheid laten dan tot dusver bestond. Wanneer de Staten-Generaal aan de regeering de gevraagde bevoegd heden zullen hebben verleend, zal, naar de minister overtuigd is, de regeering over bevoegdheden be schikken welke vruchtbare bespre kingen met het buitenland op han delspolitiek gebied mogelijk maken. Kernvorming in de R.K. Staatspartij. Het Bestuur der R.K. Staatspartij heeft aan hare rijkskieskringorgani- saties een schrijven gericht waarin wordt aangespoord tot oprichting van plaatselijke kernen. Het algemeen doel, dat de Partij leiding vooropstelt is: De Partij moet sterk leven en ook tot de massa spreken, tenminste op een groot aantal voorname punten van het land. Het algemeene middel moet zijn tweeledig: le. Verdieping van staat kundig inzicht in het algemeen, en kennis van feiten en verhoudingen, kennis van den concreten inhoud van het werk. Meer levendige werkzaamheid, een grootere beweeglijkheid van de Partij, waardoor de massa meer zal worden bereikt, ook buiten verkiezingstijden. In dezen algemeenen opzet heeft de Partijleiding een aantal bijzondere middelen gesteld, waarvan er een is: de plaatselijke kernvorming. De taak der kernen is allereerst om voor zich zelf tot eigen bezit te maken de gezonde gedachten op algemeen staatkundig gebied, en het juiste inzicht omtrent concrete po litieke maatregelen en vraagstukken. Ten aanzien van elk der onder- deelen, geeft de Partijleiding, door middel van het partij-maandblad afzonderlijke circulaires, korte, vlug schriften, enz. het noodige mate riaal. De fusie der katholieke democraten. In een te Apeldoorn gehouden congres van de Roomsch Katholieke Arbeiderspartij en de Katholieke De mocratische Partij is definitief tot fusie besloten De nieuwe partij heet Katho lieke Democratische Arbeiderspartij. De besturen der beide vorige partijen zijn samengevoegd. Nederland en Rusland. Naar de Berlin Börsen.Courier meldt, heeft het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken te Moskou visa verleend voor de leden van een Nederlandsche handelsdelegatie, die met de handelsautoriteiten aldaar over de mogelijkheden van een uitbreiding van het Nederlandsch-Russisch han- delsverkeer zullen onderhandelen. De delegatie wordt aan het einde van deze week te Moskou verwacht. Zooals reeds is gemeld, zullen de onderhandelingen, waarop hierboven gedoeld wordt, niet door regeerings- afgevaardigden doch door vertegen woordigers van handel en nijverheid worden gevoerd. Verwarming door middel van warm water. Het verwarmingsbedrijf van de N.V. Provinciaal en Gemeentelijk Utrechtsch Stroomleveringsbedrijf, kortweg P. E. G. U, S genaamd, ondergaat een groote uitbreiding, die het bedrijf in staat zal stellen een groot gedeelte van de binnenstad van verwarming te voorzien door middel van warm water. Utrecht is de eerste en tot nog toe ook de eenige stad in ons land, die de z.g. stedenverwarming in toepas, sing brengt. Het verwarmingssysteem, dat hier wordt toegepast, berust hier- op, dat het warme water door een complex van buizen in de woningen wordt gevoerd, waar het zijn warmte afgeeft en vervolgens weer naar het uitgangspunt terugkeert om, opnieuw verwarmd hierin terug te keeren, een circulatie-systeem dus. Middenstand gaat demonslreeren. Onder leiding van den Koninklij ken Nederlandschen Middenstands bond zal op Woensdag 20 September, 's middags te halftwee, een groote demonstratie gehouden worden in den Dierentuin te 's-Gravenhage. De Bond, zoo wordt in het offi cieel orgaan medegedeeld, wenscht maatregelen tot leniging van den huidigen nood en ter verbetering der positie van het zelfstandig klein bedrijf. De volgende punten zullen onder werpen van bespreking vormen: bijzondere credietverleening aan dooi de crisis getroffen middenstandsbe- drijven en steun aan noodlijdende middenstandersopheffing van knel lende bedrijfsbelastingen en herzie ning van drukkende crisismaatrege len; herziening van de Winkelslui tingswet voor die bedrijfsgroepen, welke zulks behoeven; wettelijke regeling van het cadeaustelselrege ling van het uitverkoop-wezen en eenvoudige gerechtelijke incasseering van kleine vorderingen. BUITENLAND Een massa uittocht van Duilsche joden Op de te houden bijeenkomst van het Zionisten-congres te Praag zal worden voorgesteld, 250,000 Joden uit Duitschland te doen vertrekken en zich in Palestina en andere lan den te doen vestigen. Dollfuss bezoekt Mussolini. De Oostenrijksche bondskanselier Dollfuss heeft zich naar Rimini aan de Adriatische zee begeven, waar bij een onderhoud heeft met Mussolini. Spanning in Ierland neemt toe. Volgens de Daily Telegraph» heeft de «nationale garde» (de Blauwhem- den) heden de regeering getart en haar voorgenomen parades over de geheele Vrijstaat toch gehouden, on danks de bedreiging, dat alle orga nisaties, die optochten van geünifor meerden zouden organiseeren, ver boden zouden worden, Tot op heden was er geen be richt ontvangen omtrent ernstige ordeverstoringen of een officieele actie tegen de organisatie van ge neraal Duffy. De spanning in ge heel Ierland is echter toegenomen. Gandhi in het ziekenhuis. Wegens groote zwakte is Gandhi, die zich nog altijd in hongerstaking bevindt, overgebracht van deJeraw- da gevangenis naar het ziekenhuis. De verwachting wordt steeds groo ter, dat Gandhi op medische gronden uit de gevangenis zal worden ont slagen, ondanks de verklaring der Britsch-Indische regeering, dat zij niets zal doen, om de hongerstaking te onderbreken. De Mahalma zelf weigert nog al tijd hardnekkig het aanbod der re geering om hem vrij te laten, te aanvaarden, hoewel daarbij slechts als voorwaarde is gesteld dat hij zal beloven zich van politieke actie te onthouden. Amerika's nationaal herstel. Generaal Johnson de leider van de Nira, is er, na langdurige onder handelingen in geslaagd met de werknemers in de staalindustrie tot een accoord te komen over de code, welke voordeze industrie, als een der belangrijkste der Vereenigde Staten, zal gelden. In de petroleumindustrie hebben de onderhandelingen niet het be vredigende resultaat opgeleverd. Pre sident Roosevelt heeft daarom be sloten zichzelf te benoemen tot lei der van het bureau. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Bata! Mijnheer de Redacteur. Met buitengewone belangstelling, maar niet minder stijgende verbazing heb ik in Uw blad van 1.1. Zaterdag het Ingezonden stuk gelezen van den leider der Lederbewerkers, den heer C. R(oestenberg). Werkelijk ik kon mij niet gelooven dat hier een leider aan 't woord was. Een leider, mijnheer de redacteur, moet toch niet een man zijn, die in 't openbaar uiting geeft van een impulsie, van een plotseling opkomend gevoel, een blijdschap van een oogenblik, die bij nader inzicht geen blijdschap kan en mag zijn hij moet toch iemand zijn die nadenkt over de gevolgen van een gebeurtenis en niet minder van zijn optreden. Het betreft hier, de lezer weet het reeds, de a.s. komst van „Bata" te Best, een feit van groote beteekenis voor de schoenindustrie, de schoen, reparatie, de lederindustrie in Neder land, speciaal voor de Langstraat en omgeving, tenminste als de feiten zich zullen ontwikkelen in overeenstemming met de plannen, die thans verluiden. De heer R. verlustigt zich al dat onze arbeiders zullen optrekken naar Best en daar een goed stuk loon zullen verdienen 1 Heeft de heer R. niet eens overwogen dat het niet het systeem van Bata is geschoolde arbeiders weg te halen? Weet hij niet dat Bata een systeem heeftom arbeiders, welke dan ook in korten tijd dat onderdeel van 't schoenmaken te leeren, wat de man in zijn productie-systeem moet kennen? Weet hij niet dat in Best, in Oirschot, in St. Oedenrode honderden en hon derden werklooze klompen, en meubel, makers rondloopen en Eindhoven duizenden arbeidsloozen heeft mannen, jongens en meisjes, die gaarne voor een matig of karig loon de fabrieken van Bata zullen vullen, om de millioe- nen paren te maken, die hij ©p de Nederlandsche markt zal gooien om daarmee de fabrieken van de Lang. straat en omgeving te beconcurreeren en daardoor die duizenden vaklieden op straat te krijgen, de aloude fabrieken te ontvolken en het daarin vastgelegde Nederlandsche kapitaal renteloos te maken of naar den kelder te helpen 1 Mogelijk zal Bata wel eenige prima krachten of leiders kunnen gebruiken en die hier uit de industrie weghalen, maar de rest zal hij recruteeren uit z'n omgeving, omdat die er volop zijn en gaarne voor een veel lager loon zullen en knnnen werken. Weet hij ook dat „Bata" overal naast z'n winkels reparatie inrichtingen uit den grond stampt, wat een moor dende concurrentie scheppen zal voor de meer dan 10 000 reparateurs in den lande, die het Brabantsche zoolleer gebruiken en daardoor grootelijks bijdragen tot instandhouding van de Nederlandsche zoolleerlooierij Weet hij dat de „Bata" fabrieken beschikken over een zeer bijzonder rubberprocedé. haast niet van zoolleer te onderscheiden, dat wat uitpoets, afwerking betreft haast niet voor een gewonen zool onderdoetl Voelt hij dan niet dat die millioenen paren, een geweldige handicap zullen worden voor de Ned. looierij, wier per soneel toch ook onder zijn leiding staatl Voelt hij dan niet, dat zoo de door hem toegejuichte plannen waarheid wor den, bloeiende gemeenten als Waalwijk, Kaatsheuvel, Dongen, Drunen, Gilze- Reijen en meer andere schoen, en leder plaatsen bij uitnemendheid zeer ge- voelige klappen zullen krijgen en in plaats van prospereerende gemeenten noodlijdende zullen worden, met al de ellende voor gemeentebestuur, voor fabrikant, werkman, middenstander daaraan verbonden. Wanneer de heer C. R. een en ander eens wil overwegen en wat verder kijkt dan z'n neus lang is, dan zal hij misschien tot de overtuiging komen, dat hij te vroeg gejubeld heeft zeker als leider der lederbewerkers organisaties, dat er geen reden is tot juichen, dat integendeel nagegaan moet worden of er niet alle reden is om met alle macht maatregelen te nemen en saam te werken om dezen ramp af te wenden en te voorkomen dat de Nederlandsche en Langstraatsche schoen-en lederindustrie ten onder gaat, of minstens enorm wordt benadeeld, en flinke plaatsen ten onder gebracht, alleen ten bate van één buitenlandsche firma met buitenlandsch kapitaal, die toch werkelijk ook niet meer kan bogen op lagere schoenprijzen voor 't volk dan de Nederlandsche markt. Zou hier niet een goed terrein openliggen voor de pas opgerichte „Centrale" die de geheele schoen- en lederindustrie omvat, voor de Kamer van Koophandel voor de Langstraat te Waalwijk, voor die te Tilburg, Breda, voor Waalwijks en Kaats heuvels Belang, Tilburg Vooruit enz. Nogmaals, in tegenstelling met de meening van den heer C. R. meen ik dat hier alle hens aan dek moeten en dat zeer spoedig en laten ten slotte ook de burgemeesters van gemeenten als Waalwijk, Loon op Zand, Drunen, Dongen, Gilze-Reijen e.m a. de hoof den bijeen steken om ten spoedigste de gewenschte maatregelen te nemen en te doen wat ten deze mogelijk is. Mijnheer de redacteur, op uw steun zal men zeker ook in deze gewichtige zaak, zeker mogen rekenen. Ik dank U zeer. X Mijnheer de Redacteur. L.l. Zondag wenschte ik een felici- tatie-telegram te verzenden uit en naar onze plaats. Tot mijn groote verbazing vernam ik dat zulks niet ging. Telegrammen hier opgegeven voor de plaats zelf worden niet bezorgd telegrammen van buiten wel. Gaat men dus een telegram elders ter post brengen dan wordt het besteld in Waalwijk, maar 't kantoor Waalwijk kan ze niet voor Waalwijk aannemen. De postbcsteller moet er dus wel zijn voor telegrammen van buiten te

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2