Eewnlrail Waalwijk. bestellen, maar mag een Waalwijk9ch telegram niet meenemen. Wat hierbij voorzit begrijp ik niet, bezuiniging kan het moeilijk zijn, want men belet de menschen te telegrafeeren en een man moet er toch voor andere telegrammen aanwezig zijn. Met dank Een ingezetene. §DRUNEN. Zondag 20 Aug. feest dag van den H. Bernardus, arriveer den omstreeks 9 uur te Ulicoten honderden pelgrims per autobussen uit Drunen, Elshout, Heusden, Herpt, Haarsteeg, Nieuwkuik, Vlijmen, Box tel, Esch, Tilburg, Göirle, Biel, Alphen, Baarle-Nassau en Rijsbergen, allen onder-afdeelingen van de Dru- nensche processie. De kerk te Ulicoten, niettegenstaande de ver grooting, bleek veel te klein. Onder de plechtige Hoogmis, hield een Eerw. Pater Capucijn na het evangelie, een gloedvolle predicatie over den H. Bernardus. Onder het Lof, na het Ave Maria, trok de processie, het kruis voorop en het Allerheiligste, gedragen onder balda kijn, voorafgegaan door strooiende bruidjes en geëscorteerd door fakkel dragers, door den prachtig aangeleg- den tuin achter de kerk, onder het gelui der klokken. Achter het miraculeuze beeld van den H. Bernardus volgde een menigte groote en kleinere vaandels, gevolgd door een biddende of zin gende menigte mannen en vrouwen waaronder ook de Eerw. Zusters. De processie werd opgeluisterd door muziek die de geestelijke liederen begeleidde. Teruggekeerd in de kerk werd het tantum ergo gezongen, waarna de zegen werd gegeven met het Aller heiligste, daarna vereering der reli kwie van den H. Bernardus. Omstreeks half vijf werd de terug reis aanvaard. Hel was een stich tende goed geordende bedevaart, waarvan de pelgrims zeer voldaan huiswaarts keerden. Onze dorpsgenoot de heer G. A. Duijpen, slaagde op 18 Augustus te Breda voor het examen Hoofdacte. Zondag j.l. speelde V. J. C. I alhier, haar laatste tournooi-wedstrijd tegen de Sporters II uit Drunen. Er werd forsch, zoo niet ruw, gespeeld door laatstgenoemde club, waarbij hun leden-supporters door hun op treden weinig blijk gaven van be schaving. V.J.G. hoopt in het vervolg van dergelijk onvriendschappelijk gedoe bevrijd te blijven. De eindstand was 17 in het voordeel van de Sporters. Op 3 September zal de beslissende wedstrijd gespeeld worden tusschen E. S. V. I uit Elshout en de Sporters 11 uit Drunen. CAPELLE. Gedurende het tijdvak van 2 tot 29 Juli 1933 werd ten behoeve der gemeentelijke werkver schaffing in de gemeente Sprang- Capelle uitbetaald f3505.38, terwijl over hetzelfde tijdvak door de werkloozenkassen werd uitgekeerd f1280.97. Aan den dienstplichtige der lich ting 1933 dezer gemeente, den heer G. C. Paans, is hij beschikking van den Minister van Defensie voor een jaar uitstel verleend, wegens .per soonlijke onmisbaarheid. v Het Muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" maakte j.l. Zaterdag middag in verband met het Dinsdag 15 dezer te Grave behaald succes een muzikale wandeling door de Kom en over Winterdijk, Hoogevaart en Nieuwstraat, hetgeen heel wat volk op de been bracht en door de in woners ten zeerste op prijs werd gesteld. l/— De postduivenvereniging »De Luchtvaart", gevestigd in het café van Mej. Wed. A. v. d. Haart aan de Nieuwevaart hield j.l. Zondag een wedvlucht vanuit Noijon met den volgenden uitslag: M. de Jong 1, 2, 4, 7, 17 en 23; J. van Doornik 3, 9 en 36W. Man- demakers 5 en 25H. Dekkers 6 W. Versteeg 7,31 en 32A. Brouwers 10 en 29; C. Verhagen 11A. Blom 12 P. Nieuwenhuizen 13, 33 en 35 C. Broeks 14 en 34A. de Jong 15, 18 en 30; J. Versteeg 16; A. Kloot wijk 19 en 26E. Haverhals 20 en 28 A. Versteeg 21P. Verhagen 22 P. de Roon 24 en C. Rosenbrand 27. O verduiven M. de Jong, W. Man- demakers en II. Dekkers. De eerste prijswinnende duif werd geconstateerd om 11.54.16 en de laatste om 12.58.13. A.s. Zaterdagmiddag tusschen 2 en 3 uur zal gelegenheid zijn tot inkor- ven van oude en jonge duiven voor een wedvlucht op a.s. Zondag vanaf Bergen op Zoom, alwaar de duiven des morgens 9 uur gelost zullen worden. De vereeniging houdt a.s. Zaterdag avond 8 uur in haar clublokaal bij Mej. Wed. A. v. d. Haart een alge mene ledenvergadering. Het aantal tewerkgestelden bij de gemeentelijke werkverschaffing bedroeg in de afgeloopen werkweek 89. Bij het plaatselijk agentschap der arbeidsbemiddeling bedraagt het aantol ingeschrevenen momenteel 135. De hengelaarsvereeniging »De Maasmond" behaalde op het j.l. Zondag te Waalwijk gehouden hen- gelconcours den 7en korpsprijs, be nevens den prijs voor de eerst inge schreven vereeniging, alsmede een beker voor de vereeniging met het grootste aantal deelnemers. In den personeclen wedstrijd werden behaald den 14en, 31en en 41en prijs. Bij den j.l. Zaterdagmiddag ge houden schietwedstrijd van de afd. Sprang-Capelle van den Bijz. Vrij- willigen Landstorm op de schietbaan aan den Horst te Kaatsheuvel was de uitslag als volgt J. van Herpen 46 punten, le prijs, P. van der Schans 42 punten, 2e prijs, H. van den Hoven 42 punten, 3e prijs, T. van Dongen, 42 punten, 4e prijs, D. van der Werken, 39 punten, 5e prijs, J. Vos, 37 punten, 6e prijs, J. Rozenbrand, 34 punten, 7e 'prijs, H. A. van Vuuren, 33 punten, 8e prijs, J. Hommel, 32 punten, 9e prijs, A. Braspenning, 32 punten, 10e prijs, J. van Dongen, 31 punten, 11e prijs, H. Zwart, 31 punten, 12e prijs, G. Schiedon, 30 punten, 13e prijs, G. Boer, 29 punten, 14e prijs, C. van Dongen 29 punten, 15e prijs, E. Haverhals 28 punten, 16e prijs en A. Versteeg, 28 punten, 17e prijs, terwijl onder degenen, die voor geen prijs in aanmerking kwamen, een tweetal prijzen verloot werden. De heer G. J. van Willigenburg, wethouder der gemeente Sprang- Capelle en voorzitter der plaatselijke afdeeling van den Bijz. Vrijw. Land storm, woonde dezeri wedstrijd bij. De werkzaamheden hij den aanleg van een kabel voor de P. N. E.M., welke thans gevorderd zijn tot in onze gemeente, zijn j.l. Maandag morgen weder voortgezet met ruim 40 werkwilligen. Rijks- en gemeente politie doen nog geregeld dienst om overlast van de stakers te voorkomen WASPIK. De Heer v. S. alhier had het ongeluk van een wagen te vallen en zijn been op twee plaat sen te breken en zijn schouder te ontwrichten. Dr. W. verleende ge neeskundige hulp. Bij gelegenheid der kermis, die alhier wordt gehouden van Zon dag 27 tot en met Dinsdag 29 Aug. is het sluitingsuur voor café's be paald op 12 uur. Vergunning voor dansen wordt verleend tot des avonds 9 uur. RAAMSDONK. Zondagmiddag om 3 uur had de tweede groote wieler wedstrijd plaats op de Raamsdonk- sche baan »Het vliegend wiek. De drukte was, ondanks het mooie weer, niet zoo groot als bij de opening der baan. De Oosterhoutsche kermis zal wel velen naar die plaats hebben gelokt. Toch stond er nog 'n dikke haag toeschouwers om de baan hun aantal kon op ruim .100 worden geschat. Het publiek heeft weer van een fraaien, spannenden strijd kunnen genieten. Natuurlijk ging weer de grootste belangstelling uit naar het koppel Dalmaijer-van Leest en het is weer gebleken dat die de sterkste waren. De renners Schepens en v. Gein waren niet verschenen. Dezelfde juryleden als bij de ope ning der baan fungeerden weer, tot volle tevredenheid van het publiek. Het programma opende met een sprintwedstrijd over 3 baanronden, waarvan de uitslag was als volgt De eerste serie werd gewonnen door Dalmaijer, 2. van Genen. In de tweede serie was 1. Zijl mans, 2. Rosenbrand, 3. N. Pol. In de linale, die even later werd verreden, toonde Dalmaijer zich de sterkste man, 2. Zijlmans, 3. v. Ge nen, 4. Rosenbrand, 5. N. Pol. Hierop volgde vestiging baanrecord over 1 baanronde. De ronde werd door van Leest in den kortsten tijd gemaakt en wel in 132/5 sec., Zijl mans in 133/5 sec., van Boxel 134/5 sec., Dalmaijer 134/5 sec., v. Genen 134/5 sec., D. Pol 14 sec., de Gast 14'/5 sec., van Berkel 143/5 sec., N. Pol 144/5 sec. Zijlmans, die een lee- lijke valpartij maakte, bracht het hij de tweede kans die hem gegeven werd, nog op de tweede plaats. De ploegachtervolgingswedstrijd, die hierna volgde, werd gewonnen door Dalmaijer-van Boxel in 5 mi nuten en 16 seconden. Het slotnummer was de koppel wedstrijd over 240 baanronden met 4 klassementen. Verschillende premies waren door inwoners uit deze gemeente voor dit nummer beschikbaar gesteld, waaronder een van f10. Het eerste klassement verliep we gens jachten. Uitslag 2e klassement: l.v. Leest- Dalmaijer, 2. Zijlmans-van Berkel, 3. Pol-v. Genen, 4. N. Pol-v. Boxel. Door het koppel van Leest-Dal maijer worden verschillende premies in de wacht gesleept, o.a. een van f 5-voor het inloopen van een ronde. Uitslag 3e klassement: 1. Pol-van Genen, 2. Zijlmans van Berkel, 3. v. Boxel-N. Pol, 4. v. Leest-Dalmaijer. Xa dit klassement werden weer verschillende premies verreden. Een premie van f5.die is uitgeloofd voor hem die een ronde weet uit te loopen, komt te vervallen en zal worden verdeeld in het laatste klas sement. De uitslag is hiervan1. v. Leest- Dalmaijer 8 punten, op 3 ronden 2. Pol-v. Genen 12 p., 3. Zijlmans- v. Berkel 7 p., op 5 ronden 4. de Gast-Rosenbrand, 5. v. Boxel-N. Pol 6 punten. De Rijksnajaarskeuring voor springstieren zal voor deze gemeente worden gehouden te Oosterhout op Dinsdag 12 September a.s. voormid dags 10 uur. De heer J. Nollen, onderwijzer aan de R.K. Bijz. Jongensschool, slaagde dezer dagen te Breda voor de hoofdakte. Bij het lossen van een wagen met graan had de landbouwer A. v. S. het ongeluk van den wagen te vallen. Met een ernstige heenfractuur werd hij opgenomen en naar zijn woning vervoerd. Dokter Wijffels, die de eerste geneeskundige hulp verleende, constateerde dat het heen op twee plaatsen was gebroken. Het uitdiepen van de Melkha- ven is gegund aan den laagsten in schrijver C. Zijlmans van Raams- donksveer voor de som van f 144.—. GEMENGD NIEUWS. Moordpartij te Boxtel. De eerste dag van de Boxtelsche kermis kenmerkte zich door een aan. tal vechtpartijen. Een daarvan nam een wel zeer droevig einde. Omstreeks 9 uur in den avond ontstond in de Onrooysche straat een vechtpartij. Zekere A. P. een bekend vechtersbaas kreeg daarbij een aantal messteken in het hoofd. Doodelijk gewond viel hij neer. Ook de dader zekere van W. bekwam verschillende verwondingen. De jongelui die elkaar kennen spraken elkaar aan maar 't duurde niet lang of hun praatje werd 'n hevig twistgesprek. Er ontstond n.l. geschil over een kwestie, die op zich zelf van zeer nietige beteekenis was. Dit laat- ste nam niet weg, dat aan beide zijden de woede opbruiste en als op com- mando haalden beiden een mes (ge. woon zakmes) te voorschijn, 't Vol gende oogenblik reeds staken zij als razenden op elkaar in. Lang duurde de strijd echter niet, want Pooters ontving zulk een hevige steek in 't hoofd, dat hij bloedend ineenzakte. De dader deed geen moeite om te ontvluchten, en gaf zich zonder verzet over aan de politie, die enkele minu ten later reeds arriveerde. Ook de dader M. Willems had bij 't gevecht een verwonding opgeloopen aan het gezicht, die wel niet ernstig wa3, maar toch geen centimeter verder had toegebracht mogen zijn, of ook hem zou wellicht 't ergste lot hebben getroffen. Terwijl de dader, naar men ons van verschillende zijden verklaarde, zeer gunstig bekend staat, wist men van den verslagene te vertellen, dat hij vroeger nog al eens in vechtpar tijen is gewikkeld geweest. Zijn kostbaas verzekerde ons echter met nadruk, dat er den laatsten tijd niet 't minst op hem aan te merken was geweest. De verdachte blijft ontkennen met een mes te hebben geslagen. Zijn mes is ook niet gevonden, wel dat van den verslagenen Droevig ongeluk bij Wassenaar. Te Wassenaar is een droevig on geluk met doodelijken afloop ge beurd bij de zandafgravingen te Duinrell, dicht bij de Wassenaar- sche slag. Met een zandauto was het 13-jarig knaapje V. M. C. uit Oegstgeest meegekomen. Het kind stond tus schen den auto en het afgravings duin te spelen toen er plotseling een zandverschuiving boven aan den top ontstond, die het knaapje bedolf en tusschen den auto bekneld deed raken. Hoewel men vrij snel het hoofdje bevrijdde, bleek het ventje reeds overleden te zijn. Het uitgra ven duurde niettemin nog ruim een uur. Dokter Baart de la Faille con stateerde den dood. Van eenige schuldkwestie schijnt geen sprake te zijn. Vatsche rijwielplaatjes. De Centrale Recherche te Rotter dam, is er in samenwerking voor namelijk met de Duitsche politie dezer dagen in geslaagd een uitge breid complot van vervalschers van rijwielbelasting-merken op het spoor te komen. Tal van valsche rijwiel plaatjes, die bijna niet van de goede zijn te onderscheiden zijn in beslag genomen en een groot' aantal per sonen dat direct of indirect bij deze falsificatie is betrokken, is gearres teerd. Onmiddellijk al na het ingaan van het nieuwe belastingjaar op 1 Aug. j.l. kwam de recherche tot de ont dekking dat er valsche rijwielplaat jes in omloop waren. Enkele van de in beslag genomen exemplaren wa ren minder goed, andere echter uit stekend nagemaakt en deze laatste waren bijna niet van de echte be- lastingmerken te onderscheiden. Alles werd er op 'gezet om de ver valschers zoo spoedig mogelijk op het spoor te komen. Het bleek dat een groot aantal plaatjes vanuit Duitschland werd over de grens gesmokkeld. In samen werking met de Duitsche politie mocht het gelukken de schuldigen te ontdekken. Een hunner bekende dat er in totaal 4500 plaatjes gefabriceerd wa ren en dat enkel een tijdelijk gebrek aan contante middelen den verderen gang van het «bedrijf» voor een oogenblik gestagneerd had. De be doeling was binnenkort nog 20.000 valsche merken naar Nederland te exporteeren. Naar aanleiding van dit alles wijst de Centrale Recherche er nog eens met nadruk op dat men eigenlijk alleen zeker kan zijn van belasting- merken die aan de Postkantoren zijn gekocht. Men late zich nimmer ver leiden rijwielplaatjes beneden den vastgestelden prijs te koopen. Met deze merken moet wel iets niet in den haak zijn en alleen door ze te koopen stelt men zich al aan aller lei moeilijkheden bloot. De leden van den raad der ge meente Waalwijk zijn opgeroepen tot bijwoning eener openbare ver gadering, te houden op Vrijdag, 2;> Augustus 1933, des namiddags om 7 uur, ten gemeentehuize. Aan de orde komen de volgen de punten: 1. Ingekomen, stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. Goedgekeurd raadsbesluit van 4 Augustus 1933 tot het uitleenen van kasgeld. b. Van D. Bogers. Hilversum. Dankbetuiging voor de verleende tegemoetkoming wegens buiten het bestek uitgevoerd baggerwerk aan de haven. 2. Voorstel tot wijziging der ver ordening op den vleeschkeurings- dienst. 3. Vaststelling eener nieuwe ver ordening ingevolge artikel 9, eerste lid, der winkelsluitingswet. 4. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe verordening tot wijziging van enkele tarieven der wet van 16 April 1896, staatsblad nr. 72, tol regeling der personeele belasting. 5. Voorstel tot wijziging der poli tieverordening. 6. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Baard- wij ksche Straat. 7. Voorloopige vaststelling der ge meente- en bedrijfsrekeningen over 1932, alsmede vaststelling van de rekeningen der instellingen van wel dadigheid over dat jaar. Vleeschkeuringsdienst In de art. 12 en 12a der Veror dening op den Keuringsdienst van Vee en Vleesch in deze gemeente is bepaald, dat in de gemeente inge voerd of voorhande zijnde vleesch moet voorzien zijn van het goed- keuringsstempel van hel slachthuis. Bij arrest van den Hoogen Raad is beslist, dat, waar de Vleeschkeu- ringswet bij art. 18 bepaalt, dat bij algemeenen maatregel van bestuur worden uilgevaardigd voor het ge- heele land geldende voorschriften omtrent een aantal in de wet ge noemde punten, waaronder »op welke wijze slachtdieren en vleesch bij de keuring en de herkeuring worden gemerkt«, de gemeenteraad de bevoegdheid mist, om in de verordening op den keuringsdienst dit punt te regelen en keuringsmer- ken vast te stellen of door B. en W. te doen vaststellen. In verband met dat arrest zullen boven bedoelde bepalingen moeten worden herzien en stellen B. en W. voor die bepalingen te wijzigen en te doen lezen als volgt: Art. 12. „Vleesch, bedoeld in artikel 9, wordt na goedkeuring voorzien van het goedkeuringsmerk van de gemeente waarin het vleesch is ingevoerd." Art. 12a. „Het is verboden vleesch in bezit of in voorraad te hebben dat niet voorzien is van het goed keuringsmerk dezer gemeenle." Winkelsluiting Bij arrest van den hoogen raad van 16 Januari 1933 is beslist, dat verordeningen, vastgesteld krachtens artikel 9, eerste lid, der winkelslui tingswet, de bijzondere omstandig heden moeten vermelden, welke aanleiding hebben gegeven tot het vaststellen der afwekende bepalingen. Dientengevolge zou, wanneer in de bedoelde verordeningen deze om standigheden zijn weggelaten, daar aan door den rechter verbindende kracht kunnen worden ontzegd. Aangezien ook de voor onze ge meente geldende verordening op de winkelsluiting niet in overeenstem ming is met de voorbedoelde op vatting van den hoogen raad, stellen B. en \V. voor om, onder intrek king der verordening van 30 Sep tember 1932, een nieuwe verorde ning op de winkelsluiting vast te stellen, waarin de omstandigheden, die een afwijkende regeling voor deze gemeente noodig maken, 2ijn opgenomen. Wijziging Personeele Belasting. De Waalwijksche Vereeniging van Vergunninghouders richt tot Uwen Raad het verzoek om te willen be vorderen 1. dat de biljartbelasting wordt afgeschaft. 2. dat gebruik wordt gemaakt van de bevoegdheid, neergelegd in artikel 1 der inmiddels tot stand gekomen wet van 28 Juli 1933, staatsblad nr. 388, tot wijziging der wet op de personeele belasting 1896. Met betrekking tot het gevraagde onder 2. zij opgemerkt, dat bij ge melde wet n.l. is bepaald, dat bij gemeenteverordening de perceelen of gedeelten van perceelen, uitsluitend dienende tot uitoefening van het bedrijf van houder van een koffie huis, restaurant of andere inrichting tot het gebruiken van spijzen en dranken tegen betaling, kunnen wor den gelijkgesteld hetzij met winkels en logementen, hetzij met gemeu beld verhuurde kamers. In het eerste geval gelijkstelling met winkels en logementen zal de huurwaarde slechts voor '/3 en in het tweede geval - gelijkstelling met gemeubeld verhuurde kamers slechts voor 2/3 als belastbare huur waarde worden aangemerkt. Ten aanzien van de waarde van de stof feering dier perceelen geldt onder scheidenlijk dan dezelfde regeling. Inwilliging van het door de ver eeniging gevraagde komt in het kort hierop neer, dat bij afschaffing van de biljartbelasting de personeele belasting in hoofdsom en opcenten ongeveer f. 1800,- minder zal opbren gen, terwijl gelijkstelling van café's met winkels en logementen of met gemeubeld verhuurde kamers voor de betrokken belastingschuldigen verder een verlaging dezer belasting beteekent van onderscheidenlijk ruim 71 en 42 °/0. Gezien den onzekeren economi- schen toestand en de daaruit voor de gemeente voortvloeiende gevolgen op financieel gebied, alsmede de dooi de regeering, blijkens berichten in de dagbladen voorgenomen verlaging der uitkeering uit het gemeentefonds aan de gemeenten, kunnen B. en W. geen vrijheid vinden den Raad voor te stellen het verzoek, zooals het daar ligt, in te willigen. Inwilliging van dat verzoek toch beteekent prijs geving van een niet gering bedrag van de opbrengst der personeele belasting, dat weer op andere wijze moet worden gevonden. Verlaging van deze belasting overeenkomstig het adres der vereeniging komt dus neer op een verschuiving van den belastingdruk. Waar evenwel niet ontkend kan worden, dat de personeele belasting zwaar drukt op het bedrijf van vergunninghouders, voelen zij er iets voor om de vergunninghouders in deze tegemoet te komen en wel door voor te stellen, de belasting voor het houden van een biljart voor hen op een lager bedrag vast te stellen. B. en W. stellen daarom voor, de bedragen, genoemd onder de letters a. en c. van artikel 31 unriecics dei- wet op de personeele belasting, res pectievelijk van f20,en f35, terug te brengen tot f 13,en f23, Hierdoor wordt voor de betrokkenen op dit punt de belasting verlaagd met ruim 33°/0. Aan hoofdsom en opcenten wordt dit voor de gemeente een mindere opbrengst van ongeveer f550.-. Voor het verlagen van de belasting wegens het houden zan een biljart door particulieren achten wij geen gronden aanwezig.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 3