No. f)8. Woensdag 23 Aug. 1933. 56e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 23 Aug. 1933. Gedaagd. Geslaagd voor het examen hoofd- de heeren J. A. Bominaar, Onderwijzer aan de R.K. Jongens school te v.m. Besoijen en M. A. M. Eijkemans te Dommelen, vroeger onderwijzer aan de R.K. Jongens school te v.m. Besoijen. Dierstvak der Dir. Belastingen. Bij resolutie van den Minister van Financiën is verplaatst de adj.- commies M. A. J. Huijnen van het kantoor Eijsden (station) naar de Inspectie Waalwijk. Jubileum J. Timmermans Wzn.. Het zeldzame jubileum van den heer J. Timmermans Wzn., die Zaterdag 75 jaren directeur was der N.V. „Noord-Braband" Maatschappij van Verzekering op het Leven alhier, is dien dag gevierd met een korte doch indrukwekkende plechtigheid ten kantore. Te 12 uur, na afloop der kantoor uren, kwam het personeel in de directie-kamer, waar met de jubilaris ook de overige directie-leden hadden plaats genomen, bijeen. De heer van Zeist, chef de bureau, sprak den oudsten directeur namens het personeel toe. Hij herinnerde er daarbij aan dat reeds hij het 60-jarig jubileum van den heer Timmermans in 1918 werd gewezen op het zeld zame karakter van deze herdenking. Het feit dat thans herdacht werd, meende spr. met recht met den sportterm „record" te mogen noemen. De heer van Zeist stelde nog eens in het licht welk een bijzonder groote verdiensten de oudste directeur, mede-oprichter der Maatschappij, die thans tot een zoo groot lichaam is uitgegroeid, voor „Noord-Braband" gehad heeft. Spr. bood ten slotte een prachtig bloemstuk aan als bewijs van waar deering en hoogachting. De heer mr. B. Timmermans sprak namens den jubilaris een dankwoord tot het personeel en stelde dit de werkkracht en energie van den oudsten directeur ten voorbeeld. Ook bracht spr. een hartelijk dankwoord aan de velen die op een of andere wijze belangstelling in dit zeldzame gebeuren hadden gesteld. Spr. deelde voorts mede dat op voorstel van den jubilaris door de directie besloten was een bedrag van f 10.000 te storten in het pensioen fonds voor het personeel. De plechtigheid was hiermede ten einde en feestbetoon bleef geduren de den dag achterwege. Ned. Heru. Kerk v.m. Besoijen. A.s. Zondag des avonds 6 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk te voormalig Besoijen voor de gemeente op te treden de heer Smit van Heemstede, Diac. Godsdienst-onder- wijzer aan de stichting voor lijders aan vallende ziekten aldaar. Nieuwe zaak, De van ouds bekende manufac turenzaak van den heer Jan van Mil, v.h. Gez. v. d. Sanden, heeft een nieuw onderdak gekregen. Ter plaatse waar de oude winkel stond is thans een geheel nieuw modern winkelpand verrezen. De nieuwe zaak zal naar wij vernemen a.s. Zaterdag worden geopend, als wanneer wij daarop nader terug komen. R. K. Fabrieksarbeidersbond afd. Lederbewerkers. De Lederbewerkers van de afdee- ling Waalwijk van de R.K. Fabrieks arbeidersbond „St. Willebrordus", kwamen Maandagavond in den Gildenbond in vergadering bijeen. De bijeenkomst was zeer goed be zocht. De Voorzitter, de heer F. Passier, opende met den Christelijken groet en heette daarna de leden welkom. H ij zeide dat deze vergadering speciaal is belegd ter bespreking der deelname aan de groote meeting te Eindhoven op 3 September a.s. De heer van Gorcum, secrelaris, las daarna de notulen voor, die on veranderd werden vastgesteld. Daarna was het hoofdpunt der agenda aan de orde. De Voorzitter deelde mede dat het bestuur de meening heeft uitgespro ken dat de deelname zoo groot mo gelijk moet zijn, daar de arbeiders vooral in dezen moeilijken tijd voor hun principes moeten durven uit komen. Om de deelname te stimuleeren jeeft het bestuur dan ook besloten voor te stellen een belangrijke re ductie te geven aan die leden welke de reis zullen meemaken. Dit voor stel behelst n.l. aan de geheel werk- looze leden een gratis biljet te geven en de andere leden 75 ct. vergoeding. De reiskosten bedragen heen en terug slechts f 1.25 en zullen dus voor weinigen een beletsel vormen. Spr. hoopte dan ook dat allen van deze mooie gelegenheid zullen gebruik maken. Onder applaus werd dit voorstel aangenomen. De oorzitter deed nog de mede- deeling dat de extra trein om 11.34 ^an het station Waalwijk zal ver- Hekken en om 7.22 weer in Waalwijk zal arriveeren. Het bestuur zal a.s. erdag van 78 uur zitting houden °m de kaarten uit te reiken. Ook de harmonie zal de tocht meemaken. Spr. spoorde alle leden aan om de meeting bij te wonen. Ook de vrouwen en meisjes kunnen mee komen, doch voor hen, uitgezonderd natuurlijk de vrouwelijke leden, geldt niet de reductie uit de vereenigings- kas. Hiermede werd van dit punt af gestapt en kreeg de voorzitter ge legenheid nog enkele mededeelingen te doen. De eerste betrof „Herwonnen Levenskracht". De wijkboden zullen n.l. spoedig rondkomen met bonnen ten bate van den bouw van het nieuwe Sanatorium, waarvoor nog een bedrag van f125.000 tekort komt. Als alle leden der R.K. Arbeiders organisatie wilde meewerken door 5 bonnen van 5 cent te koopen zou de benoodigde som er zijn. Spr. sprak de hoop uit dat niemand der aan- wezigen ooit van het Sanatorium gebruik zou behoeven te maken, doch hij voegde eraan toe dat het een groote geruststelling moet zijn te weten dat men bij eventueele ziekte kosteloos kan worden verpleegd. De tweede mededeeling betrof de jeugdwerkloosheid. Terwille der pas ingestelde commissie vroeg spr. alle leden die jeugdige werkloozen op te geven die nog niet zijn ingeschreven bij de Arbeidsbemiddeling, jongens zoowel als meisjes, niet-leden zoowel als leden. Het is de bedoeling voor hen cursussen te organiseeren. De secretaris drong nog aan op geregelden betaling der contributie, vooral in verband met de ministrieele voorschriften inzake de steunver- leening. De vergadering werd hierna ge sloten met den Chr. groet. De Centrale voor de Schoen- en Lederindustrie. Naar wij vernemen is de »Centrale voor de Schoen- en Lederindustrie« koninklijk goedgekeurd. De bespreking van 't Dagelijksch Bestuur van de «Centrale voor de Schoen- en Leder-industrie« met de veertien lederfabrikanten, die lot nog toe niet bij genoemde Centrale waren aangesloten, heeft naar wij vernemen tot resultaat gehad,jdatdeze fabrikanten thans allen een aan- vraag-formulier voor 't lidmaatschap hebben ingediend. De Kerkstraat. Naar wij vernemen zal thans ook de Oostzijde van de Kerkstraat bebouwd worden. De heer A. van der Hoeven-van Wijlen te Sprang zal daar 4 woningen zetten. Chr. Gymnasliek-Vereeniging »Kracht en Vlugheid*. De Chr. Gymnastiek-vereeniging «Kracht en Vlugheid» te voormalig Besonen kwam j.l. Vrijdagavond in algemeene vergadering bijeen. Be sloten werd om op Maandag 2 Oct. a.s. een feestelijke jaarvergadering te houden, waarbij ook de donateurs zullen uitgenoodigd worden. Tevens werd besloten gedurende de maand September geen entrée-g'dd te heffen van eventueel toe te treden nieuwe leden. Tot bestuurslid in een bestaande vacature werd benoemd mej. L. Versteeg. Nog werd besloten voor de adspirantleden een wedstrijd-avond te organiseeren. Op Zaterdag 26 Aug. zal de club een fietstocht organiseeren naar Oisterwijk. In behandeling kwam nog een verzoek van de Vereen. «Koninginne dag® om evenals vorige jaren zich aan te sluiten bij den te organi seeren optocht naar het feestterrein ter viering van Koninginnedag. Op voorstel van het bestuur werd besloten hierop afwijzend te be schikken, omreden de Vereeniging Koninginnedag aan de Gymnastiek- vereeniging geen gelegenheid geeft naast de op hel feestterrein te hou den spelen ook gymnastiek-demon- straties te geven. Kinderoploch t O ra nje-Hu is« Waalwijk (Centrum). Voor deze optocht hebben reeds een flink aantal kinderen ingeschre ven en belooft het een aardige afwisseling te worden. Toch zijn er velen, die ook ons streven zouden kunnen steunen door medewerking te verleenen. Er zijn er ook die tot het laatste oogenblik wachten om zich op te geven. Vooruit jongens en meisjes talm niet langer, geeft U op door een briefje in de bus te stoppen, Stationsstraat 28 en aan het werk. Tijd is er genoeg en kosten behoe ven niet gemaakt te worden. Ook de eenvoudigste versiering die van smaak getuigd zal gewaardeerd worden. Leest vooral goed het oproepings biljet dat aan [ieder huis is thuis bezorgd, daarin staal alles aange geven. Uitstapje. Begunstigd door zeer fraai weer heeft de Sociëteit «Ons Genoegen«, gevestigd in café W. van Helvoirt alhier Zondag j.l. een bijzonder geslaagd uitstapje gemaakt naar Valkenburg. Onder leiding van den oud-Baard- wijker den heer J. v. Leent, aldaar woonachtig, die reeds verschillende malen als gids voor gezelschappen uit deze streek optrad, werden de verschillende bezienswaardigheden van het aan natuurschoon zoo rijke Valkenburg bezichtigd, o.a. het Rotspark met openlucht-theater, de Gemeente-grotten, de Lourdes-grot, de Imitatie-kolenmijn, de Wilhel- minatoren, de ruïne, enz. In hotel Lennards werd 't keurig verzorgde diner alle eer aangedaan. Zoowel de heen- als terugreis per autobus hadden een zeer vlot en prettig verloop, zoodat alle deel nemers buitengewoon voldaan waren over dit heerlijke uitstapje. Trekking W. S. C. loterij. Maandagavond had in «Musis Sacrumonder groote belangstelling de trekking plaats der door de ver eeniging \V. S. C. georganiseerde 4e pr. Hengelaarsver. «Oosterbeek 103 gr. 5e pr. «Ons Genoegen«, Tilburg 77 gr. 6e pr. «Petrus en Paulus, Tilburg 65 gr. 7e pr. «De Maasmond«, Capelle 62 gr. 8e pr. «De Nieuwe Hengelaars- vereen.» 's Bosch 43 gr. Vughtsche Hengelsport- 9e pr vereen. »Vught«. M - 10e pr. «Nieuw Leven«, Zalt— loterij. 1 i Bommel. Alvorens de trekking begon richtte j lle pr> ))De Gouden Voorn«, de heer Spijkerman, oorzitter van - utrecht W. S C zich tol de aanwezigen die u p D Snoekbaars., Hedel. hi dank bracht voor de belang10 t n u Ur stelling. Hij voegde hieraan nog ten I J3e pr. «Let op je Dobber«, Waspik, openlijk dankwoord toe aan het adres Eerst ingeschrevenen 1. Zalt van de loterij-commissie die zich op Bommel, medaille, 2. Lapelle, med. alleszins verdienstelijke wijze van Grootste aantal deelnemers (per- haar taak gekweten heeft. centsgewijs)Capelle, zilveren beker. Daarna werden de nummers door Koningskruis Dekkers, 's Bosch, een tweetal adspiranten, onder toe-1 Verstkomende vereeniging «De zicht der gemeente-politie, uit de bus Qoede Hoop«, Blerick, zilv. schild. gehaald. De uitslag was als volgt le Vaandelpr.«Petrus en Paulus«, qoa Tilburg, miniatuurvaandel, 2e pr. lste prns no. 924 Ameublement; XT. T D S V v. «Nieuw Leven«, Zalt-Bommel, zil- winnaar: 1 rommelen, Besoijen. 2de prijs no. 900 Rijwielwinnaar: F. de Haan. veren schild. Personeele prijzen. 1 Dekker, 's Bosch 2 Willems, Blerick 200 3 A. v. d. Rijdt, Tilburg (R.) 199 4 T. Bruinzeel, 3e prijs no. 174 Schemerlamp winnaar: W. van Oers. 4 6535 654 6 446 7 309; 8 250; 9 92; 10 369; 11 50912 890; 13 589; 14:416 5 Schoonwater I, Blerick 15 89216 629 17 258; 18-159/6 H. Beerens, Tilburg (R) 19 276; 20 364; 21 519; 22-266;1 7 J. Koenen, 23 907; 24-71; 25—104; 26-517;8. H. v. Sandbeek, Vught 27 392; 28 708; 29 3130 9;9 H. de Laat, Oisterwijk 359 gr. 31 152; 32 624. De prijzen kunnen worden afge haald bij Jos. de Folter, Meubel magazijn, Grootestraat. Militaire Zaken. Naar het Bureau voor Militaire 164 162 118 110 104 80 10 A. Zwerts, 79 11 J. Pijnenburg, Tilburg (OG) 77 12 A. v. Oorschot, (Pen P) 65 13 W. Buster, (R) 62 14 A. Schonfeld, Capelle 62 15 W. Mozes, Tilburg (OG) 53 16 Z. v. Overdijk, Oisterwijk 52 Zaken ons meldt zullen, behoudens 17 H. Luites, Hedel 38 18 A. Verhuijlen, Tilburg (R) 38 37 35 33 10 onvoorziene omstandigheden op 1 October 1933 naar de aanvullings19 W. Smulders, reserve overgaan: 20 v. Beveren, 'sBosch a. De gewone dienstplichtigen der f?!r?cs' ,s ?oscd i landmacht, behoorende tot de lich- F v' d. Ley, /.-Bommel 2 ting 1918, met uitzondering van hen, Schoenmakers, Blerick 10 die de eerste oefening met een andere -f Y; Yught, s lichting hebben beëindigd; boenen, Iilburg (R) 0 26 M. Pijnenburg - 10 b. De gewone dienstplichtigen der 27 L. Rademakers, Tilburg (R) landmacht van andere lichtingen, die. 23 Bodar s Bosch met de lichting 1918 de eerste oefening 29 H. v. d. Wouw, Tilburg (OG) hebben beëindigd, met uitzondering 3() p. Knuyver, Tilburg (R) van hen, die reeds eerder naar de 31 A> v. d. Waals, Capelle aanvullingsreserve zijn overgegaan. 32 A> Schellekens, Hedel De tot de aanvullingsreserve be- 33 Jos. Philippus, Oisterwijk. hoorende dienstplichtigen zullen in 34 Jo v. d. Heuvel, Vught. geval van mobilisatie eerst behoeven 35 Brekelmans, 's Bosch op te komen wanneer zij daartoe bij 36 H. v. d. Oven, Waspik afzonderlijke openbare of persoon- 37 J. v. Bruchem, Zalt-Bo Bommel lijkekennisgeving worden opgeroepen 38 H. Breddels, De rijksgoederen, verstrekt aan de 39 C. Schellekens, Waspik dienstplichtigen, die op genoemden 40 A. de Jong, Zalt-Bommel datum naar bedoelde reserve over- 41 Joh. van Beek, Capelle gaan zullen met uitzondering van 42 Bisschops, Blerick haarkam roskam en spons - in Liederlafel 0efening en Veimaak. October 1933 moeten worden mge-.x leverd. Blijkt bij de inlevering dat ^!n(?s gerilim?n tijd bestond er bij ergoederen ontbreken of dat deze de liedertafds «Souvenir des Montag- niet in den vereischten staat vernards» te lilburg en «Oefening en keeren, dan stelt de dienstplichtige hermaak» alhier een plan om in wien het aangaat, zich o.a. aan be- komende seizoen elkaar een straffing bloot. concert aan te bieden. Na een be- De ingeleverde zakboekjes worden, spreking tusschen de besturen van na wijziging of vernieuwing bij het keide vereenigingen, gisteravond in korps, wederom aan de dienstplich- Hotel de 1 wee kolommen gehouden, ti„en verstrekt. heeft dit plan een meer vasten vorm Nader zal aan belanghebbenden aangenomen. Onvoorziene omstan- worden bekend gemaakt, wanneer digheden buiten beschouwing gelaten en waar de inlevering moet plaats zal Souvenir des Montagnards, onder hebben. leiding van den heer Henri v. Loon, tegen half November naar Waalwijk Lüiputters-dorp. komen om in Musis Sacrum een Naar wij vernemen zal het be- keurprogramma uit te voeren. De kende Liliputtersdorp ook onze datum waarop Oefening en Vermaak plaats bezoeken. De groote tent te Tilburg zal concerteeren is nog wordt opgeslagen op het Raadhuis- niet vastgesteld. Wij hopen binnen plein en de voorstellingen zullen kort nadere mededeelingen te kun- worden gegeven op Vrijdag, Zater- i nen doen. heeft1 VernaMijkH^belasUng. overal een uitbundig succes, ook in Naar wij vernemen lueft de vei- de groote steden als Amsterdam, makelijkheidsbelasting gedurende de Rotterdam, enz. Zij komt thans van kermisweek opgebracht f Moo.40, de M.I.T.O. te Oisterwijk waar men tegen vorig jaar 1931.39. er enthousiast over was. 1 Men ziet er alles. Lilliputters met hun huisjes, stadhuis, postkantoor, winkels. Er worden circus— en variëté-uitvoeringen gegeven een Waalwijksche Vereeniging van Vergunninghouders. De Waalwijksche Vereeniging van Vergunninghouders maakt heden iïil^t iif e'en IL'i'lliput-Woensdag per autobus een plezier- café met idem bediening. 1 iei^e naar Valkenburg. I 't Moet er buitengewoon aardig Des morgens precies zes uur zal en gezellig zijn en daarom in dl gestart worden op de Markt; de a.s. dagen te beginnen a.s. Vrijdag eerste etappe is Eindhoven, de I allen naar de «Dwergen—stad« en't Eveede bittaid. 'entree is billijk genoeg f 0,50 en f0,25. i Valkenburg zullen bezocht 1 Men zie verder de reclame. j worden de ru.oe, Lourdesgrot, Rotspark met openlucht-theater, Hengelconcours Visschersludgemeentegrot, Catacomben, Uitzicht- i Zondag hield de hengelsport- toren, enz. j vereeniging »Visscherslust« alhier,' Hes namiddags diner in Hotel- aangesloten bij den A. H. B., haar Restaurant «Prins Hendnk«. jaarlijksch concours, dat ook dit Fmdinp nnl 'jaar weer uitstekend geslaagd is. j u 's Middags was er bijeenkomst in Het 13-jang zoontje van den heer café Keetels, vanwaar men om half C. B. nabij het Drongelsche eer, een vertrok naar de Maas. De kwam bij het boomklimmen zoo muzikanten van «de Gouden Voorn« danig te vallen dat het zijn seheen- in hun witte broeken .luisterden been versplinterde en de voet boven den stoet op door hun vroolijke dien in ernstige mate blesseerde, tonen. Nabij het Drongelsche Veer De jongen werd door dr. Lange- werden de hengels uitgeworpen. meijer met z n auto naar het M. In café Keetels had na afloop Nicolaas Ziekenhuis overgebiacht. van den wedstrijd de prijsuitreiking i Onqeval. plaats. De voorzitter van «Visschers- y w lust®, de deer Q. v. d. Hoven, sprak I In de machinefabriek van de\\ed. daarbij nog een enkel woord waarin \ei hulst enZonen had j hij op het welslagen van dit groot- gisterenmiddag onBe OP\virht sche hengelconcours wees. Te goed zware ijzeren pilaten, ™et een fe^ zeven uur was deze plechtigheid van plm. 600 K.G op he J ^haam tpn einde te krijgen, met het gevolg dat hij De uitslag is als volgtzijn dijbeen brak. Dr Langemeyer b was spoedig aanwezig en liet het Korpsprijzen slachtoffer per brancard naar het le prijs «De Goede Hoop«, Blerick St. Nicolaas-Ziekenhuis overbrengen. 362 gr. i 2e pr. «De Sportvisschers«, Oister- De nieuwe sensatie. wijk 112 gr. De beide sprinters, Ivonst en van 3e pr. «De Ruischvoorn«, Tilburg Eggelen, schijnen er den smaak van 110 gr. beet te hebben. Zaterdagmiddag startten zij op den Winterdijk op nieuw voor de race langs het Stoom gemaal. Het was deze keer bedoeld als een revanche-rit, maar K. ver loor ten tweede male. De belangstelling voor deze bij zondere sportieve prestatie der oudjes was zeer groot. Vergissen wij ons niet dan is dit wielren-festein hiermede nog niet ten einde. K. moet z'n tegenstander nogmaals uitgedaagd hebben, nu op een andere route. »Batafabriceert ook carton en papier! »Bata« is er schrijft de Magya Kazgazdasüg onlangs toe overge gaan een cartonfabriek op te richten. Thans zal hij een papierfabriek gaan bouwen. Óe Tsjechische papier- Jm0nTHij gaf ean Üftëénzetüng3r industrie schijnt sterk tegen di plan de schatiing, waaruit bleek dat iede veeff üen1maa'' ci°enaar van !alld z0» moeten Vernieuwing rijbewijzen. Ter voorkoming van moeilijk heden met de politie wordt aan houders van rijbewijzen, welke in de maand September a.s. verloopen, aangeraden minstens acht dagen vóór den vervaldatum een nieuw rijbewijs aan te vragen ter secretarie hunner woonplaats. De geldigheid van elk rijbewijs eindigt twee jaar na de dagteekening der afgifte. Kijk eens na of Uw eigen rijbewijs niet verloopen is De N.C.B.-Destructor. Het Dagbl. v. N.B. schrijft Door den N.C.B. is aan de ge meenten medewerking verzocht inzake de oprichting van 'n destructor voor afgekeurd vee. Enkele ge meenten zegden die medewerking reeds toe, andere besloten de zaak nog eens te overwegen. Thans vernemen wij, dat uit ons gewest aan de Regeering inlichtingen gevraagd zijn of de inrichting van een destructor in verband met de vele zware finantieele offers die reeds van de gemeenten gevergd worden onvoorwaardelijk plaats moet hebben. In dat geval wordt over wogen of een goedkoopere destructor dan de N.C.B. voorstelt, niet moge lijk is, daar particulier initiatief te dezer zake (Schiebroek) 't voorbeeld heeft gegeven. Prinses Juliana te 's Hertogenbosch. Prinses Juliana heeft Zaterdag morgen een kort bezoek gebracht aan de Kathedrale Basiliek in Den Bosch. Zij was op doorreis, toen de auto voor het gebouw van de R.K. Lycea een lekken achterband kreeg. De Prinses, vergezeld van drie hof dames en een adjudant, steeg on middellijk uit en begaf zich naar de basiliek. Dit verwekte in het geheel geen opzien, daar zij tusschen het publiek doorschreed en door een zij-ingang de basiliek binnen— ging- De koster heeft het gezelschap eenige bezienswaardigheden getoond. Daarna begaf zich de Prinses naar den auto, waarbij zich inmiddels een aantal menschen had opgesteld. 1 De enthousiaste barstten in een daverend De Koninklijke auto reed daarna in de richting van Tilburg weg. Lage Zwaluwe badplaats? Een casino aan den Moerdijk. In verband met het drukke en steeds toenemende toeristenverkeer heeft een commissie uit Scheveningen zich tot het gemeentebestuur van Lage Zwaluwe gewend met de be doeling aan den Moerdijk de oude gereformeerde pastorie, welke thans eigendom is van den heer Rombout uit Breda, aan te koopen. De be doeling is, dit gebouw in te richten tot een z.g. speelbank voor het beoefenen van het straperlo-spel. De heeren hebben tevens de aan den Moerdijk zoo druk beoefende zwemsport in oogenschouw genomen en besloten met goedvinden van het gemeentebestuur een zwemgelegen- heid voor eigen rekening te gaan exploiteeren en zoodanig in te richten, dat in de toekomst op het Hollandsch Diep roei— en zwem wedstrijden kunnen worden gehou den. DRUNEN. Maandag j.l. waren de Eerw. Paters Capucijnen uit Udenhout met de fraters-studenten op bezoek bij de Eerw. Broeders alhier, om een vrijen dag gezellig door te brengen. In de Congregatie zaal was voldoende gelegenheid om zich te amuseeren en velen hunner vermaakten zich met het biljartspel. Op het podium werden eenige zang nummers uitgevoerd, waarbij bleek dat zij goed geschoold waren in de muziek en over uitmuntend stem- menmateriaal beschikken. Met een tot wederziens het volgend jaar namen zij onder dank voor het vriendelijk onthaal afscheid en keer den zeer voldaan huiswaarts. Onze dorpsgenoote soeur Rosa Marie (Aloysa v. Delft) van het Gezelschap J.M.J. slaagde dezer dagen voor het examen Hoofdacte en is overgeplaatst naar Noordwijk. Donderdag a.s. zal de Eerw. heer A. B. C. F. Willems, kapelaan te Vught, met zijn patronaatsjongens een bezoek brengen aan het patro naat alhier. V/— Dinsdagavond ten 7 uur werd alhier in de zaal der Meisjescongre gatie een buitengewone algemeene jaarvergadering gehouden van de 'leden van den N.C.B., ter bespre king van het heerlijk jachtrecht en verkoop van rogge, tarwe enz. De heer v. Halder gaf een uiteen zetting over de levering van rogge tarwe en fruit, en deelde mede dat heden het nieuwe Crisisgraanbesluit in werking treedt. Het vooruitzicht wordt geopend dat alle rogge en gerst van oogst 1933 wordt gesteund Niemand mag dus in zijn eigen be lang rogge of gerst verkoopen in af wachting van nadere regeling ()0k zij die niet vallen onder de steun worden in hun eigen belang aan geraden met de verkoop te wachten tot de definitieve regeling in orde is. Vervolgens werd het woord ge geven aan Mr. van Besouw uit den Bosch, welke kwam spreken over jachtrechtaangelegenheden. Dejacht- commissie heeft haar beslissing oe nomen ten aanzien van het heerlijk jachtrecht van de Graven d'Oulter- betalen ongeveer f 12 per H.A. plus de i en te \nn 10 jaar, dus ongeveer f 19 f20. Daar het bestuur van de N.C.B. meende dat deze schatting veel te hoog is, was het plan hier tegen in beroep te gaan. Eenparig werd daartoe besloten. NIEUWKUIJK. Woensdag a.s. opent de heer A. Merkx zijn geheei nieuw ingerichte slagerij.' Wat de architect de heer J. v. Vlijmen hier ontworpen heeft getuigt van kunnen. De aannemer de heer J. Blankers heeft eer van zijn werk. De nieuwe zaak ziet er frisch en keurig uit. De tooneelvereeniging «Kunst na Arbeid» maakte j.l. Zondag een uitstapje naar Aken. De reis ge schiedde per autobus. Ten zeerste voldaan over deze reis keerde men laat in den avond terug. 's BOSCH. Gisteren is de dochter van den burgemeester mej. H. A. M. M. van Lanschol in het huwelijk getreden met den heer F E. Freiherr Ostman von der Leye. De plechtigheid ten stadhuize werd door den bu-gemeester zelf verricht Hei kerkelijk huwelijk had plaats in de Kathedrale basiliek, en werd voltrokken door plebaan Brekelmans. Er was enorme belangstelling, ook op de receptie na afloop Het feest werd voortgezet op huize „Zwijnsber. gen" te Helvoirt R AAMSDONK. Naar men ons mededeelt, circuleert onderstaand adres onder de ingezetenen der ge meente Raamsdonk Aan den Raad der gemeente Raamsdonk Geven met bescheidenheid te ken nen ondergeteekenden, allen ingeze tenen der gemeente Raamsdonk; dat zij met huivering in ontvangst namen een aangifte-biljet voor de brandverzekeringsbelasting, dat hun een dezer dagen werd uitgereikt; dat daarmede het aantal belastin gen, waarmede speciaal de inwoners van Raamsdonk worden getroffen, weder met één is vermeerderd dat bij informatie te bevoegder plaatse hun is gebleken, dat bij geval de opcenten op de gemeentefonds belasting en de opcenten op de per- Bosschenaren I soneele belasting tweehonderd be- •end gejuich los. dragen, de algemeene normen aanwezig zijn, waarop met kans op succes een Rijksbijdrage kan worden verzocht dat voor Raamsdonk een gunstige beschikking op een verzoek om Rijksbijdrage reeds daarom mag worden verwacht, omdat men hier in tegenstelling met vele andere gemeenten reeds met een straat belasting en een lichtbelasting is bezwaard, terwijl de druk, die dooi de verplichte aansluiting op de water leiding op vele ingezetenen wordt gelegd, hun financieele draagkracht verre te boven gaat; dat hun bij informatie te bevoegder plaatse is gebleken, dat een Rijks bijdrage in de gemeentehuishouding, zonder verplichting tot restitutie wordt verleend dat wel is waar bij het toekennen eener Rijksbijdrage van rijkswege controle op de gemeentefinancien wordt uitgeoefend, doch dat hiermede in de tegenwoordige tijdsomstandig heden geen enkel gemeentelijk belang wordt geschaad dat een van de oorzaken, dat Raamsdonk zich met zijn gemeente financien op den rand van den af grond bevindt, is gelegen iu de werking van de zeer onrechtvaardige wet op de financieele verhouding, waardoor Raamsdonk, dat vroeger zijn financien zuinig heeeft beheerd, relatief veel minder ontvangt dan andere gemeenten, die minder zorg aan hun financien hebben besteed dat dit op zich zelf reeds een ar gument is, om een Rijksbijdrage te vragen, opdat der Regeering duidelijk worde tot welke rampzalige gevolgen een averechtsche wetgeving leidt Redenen waarom ondergeteeken den uwen Raad verzoeken le. de onlangs vastgestelde Brand verzekeringbelasting en de verleden jaar gearresteerde Lichtbelasting zoo mogelijk in te trekken of te verlagen; 2e. te bevorderen, dat het Dage lijksch Bestuur der gemeente zich in verbinding stelle met de Rijks- regeering, opdat in de huishouding der gemeente mede door een Rijks bijdrage worde voorzien. Geteekend te Raamsdonk Aug. 1900 drie en dertig. RAAMSDONKSVEER. Mej. A, Guittart slaagde voor het examen Fransch M.O. B. S— Woensdag zal de eerste steen van het Protestantsch Vereenij gebouw worden gelegd door Guitart. 1/

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5