Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON II Miflilelüare Janflelsavonöcursus In (Mijn. ÏIKIIIIS Aangifte van nieuwe leerlingen Gemeenteraad. QQQR, ERVARING. FR NUMMER 70. WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1933. 56e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO, Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. HAARSTEEG-HEDIKHUIJZEN. Vergadering van den raad der ge meente Hedikhuijzen op Donderdag 24 Augustus des n m. 7 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer J Heereveld. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die met een kleine bemerking van den heer Winkel worden goedgekeurd De heer Winkel zegt dat in de notulen is opgenomen, dat hij ook wel eens grint van de gemeente heeft gehad,- dit is niet waar. Dit was gruis dat de gemeente gedeeltelijk voor zich en gedeeltelijk voor particulieren be. steld had, de grint was uitsluitend voor de gemeente gekocht Met deze opmerking zal in de notulen van deze vergadering worden rekeninggehouden. Ingekomen stukken Verzoek van Bruijsters en Pullens om ontheffing van schoolgelden. B. en W. stellen voor, deze ver zoeken van de hand te wijzen, werd ontheffing voor de toekomst gevraagd dan was het een ander geval. Adres, santen hebben zelf den tijd laten verstrijken om ontheffing te vragen. Daarbij moet men uiterst voorzichtig zijn met het toestaan van ontheffing, geelt men het deze, dan zullen er meer aanvragen volgen Waar voor beide adressanten bijzondere omstandighe den aanwezig ziin, die wettigen hun vrij te stellen van de betaling van schoolgeld, zullen zij voor de toekomst worden vrijgesteld. Schrijven van Ged. St. over veria ging van het salaris van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand met ingang van 1 Januari 1934 en wel met 25 pCt De raad kan zich met deze verlaging vereenigen De Voorzitter kan den raad mee- deelen, dat hij naar aanleiding van de besprekingen in de vorige vergadering de achterstallige pachters nog eens heeft aangeschreven, wat een gunstig gevolg heeft gehad. Verschillende hebben betaald, zoodat over '32 aan bouwland nog slechts f 55,50 en weiland van „De Echo van het Zuiden". f103 achterstallig is. Waar de pachters hun goeden wil hebben getoond,zouden B. en W. voorloopig geen strenge maatregelen willen nemen om dit laatste met dwang in te vorderen, zij zouden daarmede nog even willen wachten. De raad gaat hiermede accoord. De heer v. Hemert stelt voor om bij de verpachtingen die in de toe. komst gehouden zullen worden, de bepaling op te nemen, dat de pacht voor 1 Augustus betaald moet zijn, dat anders beslag op de schoof zal worden gelegd. De Voorzitter en ook de andere raadsleden kunnen zich daarmede vereenigen. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1932. Deze rekening is door een commissie onderzocht, namens welke commissie de heer v d. Brand verklaart, deze in orde te hebben bevonden. Ze wordt voorloopig vast- gesteld met een nadeelig saldo van f 4032,67 den gewonen dienst betref, fende en den kapitaaldienst met een batig saldo van f 6452,31. De rekening van het G.E.B. sluit met een winstsaldo van f 1471,06 en wordt eveneens door den raad met algemeene stemmen goedgekeurd. Op voorstel van den Voorzitter wordt de behandeling van het Burgerl Armbest. aangehouden tot de volgende vergadering, aangezien deze nog niet is onderzocht door de commissie. Rondvraag. De heer v. Hemert maakt de op merking dat 's avonds het electrisch licht reeds brandt, dat evenwel de twee lichtpunten in Hedikhuijzen, die waren toegezegd nog steeds niet zijn aangebracht. De Voorzitter belooft, dat voor de donkere avonden gaan komen de lichtpunten zullen worden aangebracht. De heer v. Hemert vestigt verder de aandacht op den meer dan slechten toestand van de wegen in Hedikhuizen. De heer v. d. Heijden heeft in de vorige vergadering wel gezegd, dat de raadsleden uit Hedikhuizen hun best doen voor de plaats en hun mondje flink roeren, maar als men de toestand van de wegen ziet, moet men toch wel tot de gedachte komen, dat Hedikhui. zen stiefmoederlijk wordt behandeld, er is in geen 2 jaar een korrel grint opgebracht. De Voorzitter antwoordt dat men bezig is met het afbikken der steenen van het fort, zoodra men daar een paar werkloozen kan missen, zullen die aan de wegen in Hedikhuizen beginnen. De opzichter acht het be- bezwaarlijk er nu een paar te missen, omdat dan de ploegen uit hun verbad worden gerukt, er zijn nog slechts 12 15 personen aan het werk. De heer v. Hemert zegt, dat het nu al een jaar hangende is, als de natte periode komt, dan kan men er heele- maal niet meer door komen. Nu het nog goed weer is. zal het werk ook veel beter opschieten. Spr. merkt op, dat men in Hedikhuizen den indruk heef', dat B. en W. het met het oog op de te verwachten vereeniging maar laten hangen. De Voorzitter antwoordt dat men niet te veel waarde moet hechten aan de praatjes van menschen. Een dergelijke bewering is onwaar B. en W. zullen zoo spoedig mogelijk een paar menschen sturen. De heer Winkel vraagt of er ook al grint voor besteld is, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. De heer Winkel meent, dat men dit dan wel direct mag doen, spr, zegt 'dat toch wel den indruk wordt gewekt, dat de bewering van de in- gezetenc-n vaa hedikhuizen juist is, het putje dat reeds lang gemaakt zou zijn, verkeert nog steeds in zijn ouden kan geschieden: voor Meisjes op Maandag 4 September 7-8 uur. R K. H. H. S. Mr. v. Coothstr 27. voor Jongens op Dinsdag 5 September 7 8 uur. R. K H. H. S. Mr. v. Coothstr. 27 De lessen worden hervatDonderdag 7 September half 7. De cursus omvat 'n 3-jarige cursus aansluitende bij het 7e leerjaar der lagere school. 2-jarigen examencursussen ter opleiding voor de practijk examens Boekhouden, FranscheDuitsche- en Engelsche Handelscorrespondentie. een cursus voor Stenografie en voor machineschrijven. De Directeur: J. SI E MER. a. b. c. Uit het Engelseh van Joseph Hocking (Nadruk verboden). 38. Ik heb mij een plaats toegeëigend, waarop ik geen recht heb, ik woon als heer en meester in een huis dat mij niet toebehoort, maar, maarom 's he melsnaam, Miriam, kijk me niet op die manier aan! De wanhoopskreet werd veroorzaakt door den blik van radelooze verschrik king in de oogen van het meisje. Maar waarom waarom -O, kom niet dichter bij me kom niet dichter bij mehijgde ze. Ik heb het je verteld, omdat ik niet anders kon, riep hij uit, als een antwoord op haar gestamelde vraag. Ik kon niet weggaan zonder je alles te bekennen. Jou waarheidsliefde en vertrouwen heb ben het mij onmogelijk gemaakt mijn be drog vol te houden. O, ik voel zoo goed hoe ontzettend pijn ik je doe ik voel het aan wat ik zelf lijd op het oogenblik, maar nog eens: ik kon niet weggaan zon der het je gezegd te hebben. Weggaan? Ja je begrijpt toch wel, dat ik niet langer blijven kan. Neen, neen; je kunt niet blijven. Maar laat me even nadenken als ik kan. Jij, jij bent de zoon van dien man, je bent niet Bob. Je bent je hebt ge stolen waar Arthur recht op had, je hebt in zijn huis gewoond je bent door en door onoprecht valsch. Ja, je hebt volkomen gelijk, dat ben ik. Maar ik ga weg ik zal niemand meer tot last of ergernis zijn. Jk zie aan je dat je wilt dat ik ga en het spreekt vanzelf dal ik je niet om vergiffenis vraag. Dat zul je niet verwachten en ik zou je vergiffenis ook niet verdie nen. Adieu. Ze keek hem een moment aan met haar wijd-open angst-oogen en het scheen dat te iets wilde zeggen. Toen sloten die oogen zich en Miriam Donnithorne zonk bewusteloos in haar stoel achterover. Het eerste oogenblik vreesde Endellion dat zijn bekentenis haar gedood had, zoo vaal en vertrokken was haar gezicht en hy had een gewaarwording of hij gek zou worden. Hij voelde zich volmaakt hulpeloos en buiten staat iets te doen. Zijn oog viel op een belknop bij den schoorsteenmantel en hij drukte erop als een waanzinnige. Miss Miriam is plotseling ongesteld geworden, zei hij tegen het binnentre dende kamermeisje. Kun je zal ik ik zal even den dokter gaan halen. Tegeli,jk sloeg Miriam de oogen weer op leven en bewustzijn keerden terug. Ze richtte zich op in haar stoel en haar afwezige blik dwaalde naar Endellion. Maar in hetzelfde moment herinnerde ze zich alles wat hij haar verteld had de jongeman zag het aan de mengling van ellende en namclooze minachting in haar oogen. Breng mij naar mijn kamer, Mary, verzocht ze met matte stem, ik voel me niet goed. En steunend op den arm van het meisje verliet ze hel vertrek, Endel lion verder geen woord of blik waardig keurend. Zoo was hun afscheid! De jongeman zocht wankelend zijn weg naar de stallen en enkele minuten later droeg zijn paard hem in een lusteloozcn gang door de duisternis naar Dulverton. Zijn hersens schenen verlamd, het was alsof zijn lichaam en geest gevoelloos waren, afgestompt. Nog iets van uw orders, meneer? vroeg Peters, toen hij het huis binnen kwam. Neen, niets; dank je. De oude bediende keek hem met een liefdevollen, bezorgden blik aan. Is er iets niet in orde? Niet in orde? Neen, de heele boel is niet in orde ik bedoel och neen, er is niets bijzonders, Peters. I' bent ziek, meneer; vast en zeker. Ik zie het aan u. Neen, er mankeert mij niets. Ik ben moe, dat is de heele zaak. De butler ging zuchtend heen. Hij had van jongeheer Bob met geheel zijn hart gehouden toen deze nog een kind was en nu had hij die groote toegewijde liefde overgebracht op den man, die thans als heer en meester van Dulverton resideer de. Ik zou wel eens willen weten wat er aan de hand is, peinsde hij. Misschien 'n kleine oneenigheid met Miss Miriam of met den Jonker, die hij zich erg aantrekt, maar ik moet zeggen, dat ik hem nog nooit zoo heb zien kijken! De Hemel geve dat er niets ernstigs is Urenlang zal Ralph Endellion in een toestand van halve verdooving wegge doken in een stoel, maar ten slotte begon zijn geest weer te werken en kreeg alles weer werkelijkheid en gestalte voor hem. Ik moet haar zooveel mogelijk ver- 1 driet besparen, dacht hij vol medelijden. Mijn eigen leed heeft niets te heleekenen tenminste, hel komt er niets op aan,- maar haar moet ik helpen, ik moet zor- gen dat ze er zoo weinig onder lijdt als maar eenigszins mogelijk is. Hij was nu weer in staat om de situa tie te overzien. Hij dwong zich tot zelf- beheersching en ging aan zijn schrijfta fel zitten. Zijn eerste plan was verschil lende brieven te schrijven, aan Mr. Dol- gelh, den rechtsgeleerden raadsman van de Dulvertons .en aan Binns, den rent meester, maar overwoog dal een vol doende was: aan advocaat Dulverton, den rechtmatigen eigenaar van het landgoed. Eerst wist hij niet wat hij schrijven zou, hij voelde zich bitter gestemd tegen den vader van zijn mededinger; evenals den echten Bob Dulverton hinderde hem de gedachte dat de prachtige bezitting in handen zöir komen van een zuren, inha- ligen man. die niemands sympathie be zat en die, het leven van het personeel en 50643 toestand De Voorzitter belooft met de ge maakte opmerkingen rekening te zullen houden. De heerv.d. Brand vraagt of hier in Haarsteeg ook niet wat grint op den weg kan worden gebracht. De heer v. Hemert acht daar niets op tegen, de wegen moeten zoo goed mogelijk in orde zijn. Spr. vraagt of de Voorzitter ook kan zeggen, welke bestemming aan het gesloopte fort wordt gegeven De Voorzitter wil hierover in be. sloten vergadering mededeeling doen. De openbare vergadering wordt hierop gesloten. (Nieuwsbl. van Heusden). OUDHEUSDEN-ELSHOUT. Biljart belasting. Bouw verordening. Landver- pachting. De raad der gemeente Oudheusden c.a. vergaderde Zaterdagavond ten raadhuize onder voorzitterschap van burgemeester mr. K. J. Th. v. d. Heijden. Aanwezig alle leden. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. de pachters ondragelijk zou maken. Maar dat deed niets af aan bet feit dat de ad vocaat de werkelijke eigenaar van Dul verton Manor was en dat bovendien deze brief was de onontkoombare consekwen- tic van zijn biecht aan Miriam. En hij schreef Geachte Heer, Toen ik enkele maanden geleden in En geland terugkwam, stond U in de overtuiging dat de werkelijke erfge naam van het landgoed der familie Dulverton overleden was, op hel punt daarvan den eigendom te aanvaarden. Daar ik thans Dulverton Manor voor goed verlaat, behoeft niets U meer te weerhouden aan uw voornemen van toen gevolg te geven. Voor zoover ik kan beoordeelen bevindt alles zich in de beste orde, terwijl Mr. Dolgeth en Mr. Binns mij verzekerd hebben, dat de bezittingen sinds mijn komst aan merkelijk in waarde zijn toegenomen door den persoon, die hier bekend was als uw neef, Robert Granville Dulver ton. Hij was niet heelemaal tevreden met wat hij geschreven had, maar na den brief nog eens en nog eens overgelezen te hebben, stak hij hem in een enveloppe en adresseerde die. Hij legde er een no titie bij, dat de brief direct bezorgd moest worden. Toen nam hij een spoorboekje. Ja, er was een sneltrein naar Londen, die aan een klein station op zes mijl afstand stopte. Als hij dien trein nam, kon hij den volgenden morgen tegen zevenen in Bristol zijn. En nu bleef er niets meer te doen over, dan dit huis en de omgeving te verlossen van zijn aanwezigheid? Hij had heel zuinig geleefd sinds zijn terugkomst in Engeland en bezat nog wat van zijn Australische spaarpenningen. I)at stak hij by zich, maar als bagage nam hij slechts het hoogst noodigc mee. Toen hij met de voorbereidselen voor zyn vertrek klaar was en bij de voordeur stond, waar Peters hem kort geleden zoo hartelijk had verwelkomd, poosde hy Van Ged. Staten mededeeling be- treffende voorgenomen salarisver laging van ambtenaren van den Burg. Stand, die tevens burgemees ter, secretaris of ontvanger zijn. Gevraagd wordt de meening van den raad omtrent deze kwestie. De Voorzitter meent dat er geen bezwaar kan zijn Ged. Staten te berichten dat de raad met deze ver mindering geheel accoord gaat, daar het aml^t van ambtenaar van den Burg. Stand geen extra werk voor buiten de kantooruren meebrengt. De raad betuigt zijn instemming met de voorgenomen vermindering. a. Besluit van Ged. Staten, waarbij goedkeuring verleend wordt aan het besluit tot wijziging der gemeente begrooting voor 1933. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Biljarlbetasting b. Verzoek van eenige caféhouders om vermindering van den grond slag biljarten voor de personeele belasting met voorstel van B. en W. De Voorzitter zegt dat B. en W. moeten erkennen dat de belasting van f 60 voor de kasteleins zeer zwaar is. Algeheele schrapping vin den zij echter niet gewenscht, wel even. Alles liet hij achter, wat hij met alle vezelen van zijn wezen had liefge- kregen, hij trok weg van het licht, om een groote duisternis binnen te gaan. Het is het beste voor haar en wel het minsie wat ik voor haar doen kan, zei de stem in zijn binnenste. Toen opende hij de deur. De Westelijke hemel begon in vlam mend goud te gloeien; de vogels hieven hun vroolyken groet aan den nieuwen dag aan en met een strakke, sombere blik in de oogen, aanvaardde Ralph Endel lion den zwaren tochtopnieuw de woestijn in. HOOFDSTUK XXVIII. Na hel vertrek. Is Miss Miriam naar bed gegaan? Ze is naar haar kamer, meneer; ze voelt zich niet erg goed. En meneer Dulverton; waar is die? Die is ongeveer een uur geleden weg gegaan, meneer. Jonker Donnithorne, die van zijn avondbezoek bij den predikant terug kwam, kreeg, waarom had hy niet kun nen zeggen, een voorgevoel, dat er iets niet in den haak was. Ga naar Miss Miriam's kamer en vraag hoe het met haar is. Er is toch niets ernstigs, wel? Ik weet het niet, meneer. De juf frouw is flauwgevallen en toen belde me neer Dulverton. Ik heb haar naar haar kamer gebracht, maar ze zei dat ze ver der geen hulp noodig had. Flauw gevallen? Miss Miriam? Daar begrijp ik niets van dat is haar nog nooit overkomen! En meneer Dulverton heeft die heeft die heelemaal niet gewacht? Neen, meneer; hij ging direct daarna weg. Dat is eigenaardig. Ga nu maar even naar haar kamer en kijk hoe het ermee is. Als ze nog niet slaapt, zeg haar dan dat ik thuis ben. Wordt vervolgd. cho van het Zuiden, Waalwykschc en Langstraatsche Courante

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1