LOON-OP-ZAND. Uitbreidingsplan. Subsidie Bijz. Vrijiv. Landstorm. Werkversch affing. Woensdagavond vergaderde de raad der gemeente Loon op Zand ten raadhuize te Kaatsheuvel. Voorzitter burgemeester J. van Besouw. Secretaris de heer M. A. v. d. Wee. Afwezig de heer Vrinten. De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde Beëediging. 1. Beëediging van den nieuw be noemden Gemeenteontvanger. Nadat de heer v. d. Hoven de vereischte eeden in handen van den voorzitter heeft afgelegd, wordt hij door dezen gelukge*enscht met de bijzondere onderscheiding reeds op zoo jeugdigen leeftijd tot dit ver- trouwensambt te zijn geroepen. Spr. hoopt dat de nieuwe functionnaris nog vele jaren deze eervolle betrek king tot volledige voldoening van den raad zal vervullen. De heer v. d. Hoven dankt den voorzitter en den raad voor het «Dat zal dan wel niet zoo erg zijn. Ik heb je heelemaal niet hooren huilen.» «Nee, ik dacht ook, dat U niet thuis was.» DIE KINDEREN TOCH LeeraarFrits, iemand, die on waarheid spreekt, noemt men een leugenaarmaar hoe heet nu iemand, die de waarheid spreekt?» Frits: «Een vlegel, Mijnheer!» o «Hoe smaakt de bonbod, die ik U gegeven heb, tante Bertha «Een beetje raar, kind «O, dan was het toch een motten- balletjeFikkie had het ook al uit gespuwd.» Oplossingen. 1. H do pro boor Hoorn 2. E ons raken pothuis Enkhuizen pruilen wezel pen n 3. Als twee honden vechten om een been, loopt de derde er mee heem 4. Postkantoor: roos, tros, stok, stap, rook, pan, tank. 5. Doornroosje. vertrouwen dat zij in hem gesteld hebben en zegt dat bij er naar zal streven dit vertrouwen niet te be- schamen. Daarom zal spr. al het mogelijke doen om zijn plichten als ontvanger -en ambtenaar zoo stipt mogelijk te vervullen. Subsidie Landbouivschool. 2. Verzoek van het bestuur van de R.K. Lagere Landbouwschool te Udenhout om subsidie. Adressant .vraagt een subsidie van flü per jaar voor eiken leerling die de school uit deze gemeente zal be zoeken. Momenteel zijn er dit 5, zoodat het totaal subsidiebedrag voor 1933 over f50 loopt. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. De raad gaat daarmede accoord. Winkelsluiting. 3. Schrijven van den Minister van Economische Zaken, waarbij mede gedeeld wordt dat hij geen sanctie kan verleenen aan het raadsbesluit tot het openstellen der drogisten winkels op Zondagen. De Minister schrijft dat waar er door de apotheken der geneesheeren voldoende in de behoefte aan deze artikelen kan worden voorzien en deze ook op Zondagen bereid zijn om op aanvrage genees- en verband middelen te verstrekken, hij geen aanleiding kan vinden om de open stelling van drogistenwinkels op Zondagen toe te staan. Voorts kan, naar de Minister op merkt, de verkoop van geneesmid delen in kleine hoeveelheden voor dagelijksch gebruik door drogisten niet geschieden zonder de wet op de uitoefening der Artsen ij bereid- kunst te overtreden, terwijl de aan koop van grootere hoeveelheden, bij wijze van voorraad, niet juist op Zondag behoeft te geschieden. Ten slotte komt het hem voor, dat het toestaan van den verkoop van andere artikelen, die in drogis tenwinkels plegen te worden ver kocht en die geen genees- of ver bandmiddelen zijn, tot ongewenschte bevoorrechting van drogisten tegen over andere winkeliers leidt. Besloten wordt zich bij de beslis sing van den Minister neer te leggen. Uitbreidingsplan. 4. Voorstel om art. 36, 4e lid der Woningwet toepasselijk te verklaren voor het plan van uitbreiding dat vanwege de gemeente in voorberei ding is. Aan het prae-advies ontleenen wij Bij de laatste wijziging der Wo ningwet is in art. 36 onder lid 4, aan den Raad de bevoegdheid ge geven, om te bepalen, dat de vast stelling of de herziening van een plan van uitbreiding voor de ge meente of een bepaald deel der Gemeente wordt voorbereid. Onze adviseur geeft ons in over weging, een voorstel te doen, om van die bevoegdheid gebruik te maken met betrekking tot het deel van de gemeente, genaamd Kaats heuvel, omsloten door de navolgen de grenzen Verlengde Hoofdstraat, Vaartstraat volgende verder de grens der gemeente SprangCapelle lot de Sprangsche-Vaart, de Sprangsche Vaart, den Horst loopende tot de Tramlaan, de Tramlaan, de Gast huisstraat loopende tot de Telefoon straat bij den heer H. van Woensel en de Telefoonstraat loopende tot het punt van uitgang. De bedoeling van dit besluit is, om hangende het ontwerp van het betrekkelijk uitbreidingsplan, be bouwing te kunnen tegen gaan, welke daarmee in strijd zou zijn. Zoodanig raadsbesluit blijft niet langer dan een jaar van kracht, binnen welken termijn het uitbrei dingsplan gesanctioneerd behoort te zijn. Met afwijking voor wat betreft het aanhouden van eventueele beslis singen op bouwaanvragen, mogen bouwvergunningen binnen het boven aangegeven gebied, enkel en alleen met toestemming van Gedeputeerde Staten worden gegeven en eerst dan indien blijkt dat het bouwplan niet met het ontwerp van het uitbrei dingsplan in strijd zal zijn. Het wil B. en W. voorkomen dat de totstandkoming van een uitbrei dingsplan wordt gediend door een voorafgaan besluit als bovenbedoeld, omdat wanneer er zoo'n besluit is, gedurende het tijdsbestek waarin de administratieve behandeling van het betrokken ontwerpplan plaatsvindt, het ontwerp tegen event, daarmede strijdige bouwplannen wordt be schermd. Uit dien hoofde stellen zij voor, met betrekking tot het bovenbedoeld deel der gemeente, een besluit te nemen waarbij wordt bepaald dat de vaststelling van een plan van uitbreiding wordt voorbereid. De heer Roestenberg meent, nu men met de voorbereiding van het uitbreidingsplan bezig is, er de aan dacht op te moeten vestigen dat er in Berkdijk ernstig naar gestreefd wordt daar de uitbreiding te helpen bevorderen. Spr. gelooft dat daar voor iets te zeggen valt omdat het particulier initiatief zich daar steeds meer begint te ontwikkelen en er een goede weg ligt. Het is niet ge makkelijk om een dergelijke wijk op te halen, maar als het kan ligt het naar spr. meent op den weg der gemeente aan de pogingen steun te verleenen. De heer Beerens geloofi dat het voorstel zooveel beoogt als 't leggen van een bouwverbod op deze wijk. Spr. vindt dit een groot bezwaar, daar er den laatsten tijd veel ge bouwd wordt. Spr. verwacht dat Ged. Staten hangende het uitbrei dingsplan elke bouwaanvrage nauw keurig zullen bekijken, en dat daar mee telkens voor de menschen die bouwen vullen veel tijd verloren zal gaan. De Voorzitter merkt op dat dit toch de gewone weg is die gevolgd moet worden. Het kan soms onaan genaam zijn voor sommigen, maai de gemeente kan daar niets aan doen. Wordt het besluit niet genomen dan loopt men het gevaar dat er huizen gebouwd worden, die straks bij de uitvoering van het uitbreidingsplan in den weg zullen staan, zoodat de gemeente ze dan zal moeten af- koopen. Spr. wil wel zeggen dat hij zal trachten event, bouwaanvragen zoo spoedig mogelijk af te werken. De heer Snoeren vraagt of door B. en W. al iets gedaan is om een nieuwen weg te krijgen langs de fabriek van »Neerlandia» te Loon op zand. De Voorzitter zegt dat het ge meentebestuur daarover in onder handeling is, doch dat het zal af hangen van de voorwaarden die door den betrokken grondeigenaar gesteld worden. Zijn de kosten te hoog, dan doen B. en W. geen voorstel, doch dan moet de raad zelf maar z:en wat hij ermee wil doen. De heer Snoeren vraagt dit omdat er ter plaatse bouwgrond in aange vraagd voor iemand die daar een woning wil bouwen. Het zou voor de bewoners van den Hoogesteen- weg z.i. een mooie oplossing zijn, want zooals thans is de toestand onhoudbaar. Spr. wijst erop dat dit geval niet op een lijn te stellen is met de verbindingsstraat die men in Kaatsheuvel gelegd heeft. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit absoluut niet doen. Zij mcenen echter dat het aanbod billijk moet zijn. Naar aanleiding der opmerking van den heer Roestenberg zegt spr. dat B. en W. aan Berkdijk de noodige aandacht besteden. Geleide lijk zal men van het eene tot het andere moeten komen. Het voorstel wordt aangenomen. 5. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van het perceel, gelegen aan de Bernsche Hoeve, Nr. 82, eigen dom van H. van Noye te Kaats heuvel en van het huis staande in het Hoekje nr. 67, eigendom van de Wed. W. Bruurs. Beide huizen zijn niet bewoond. Met het oog op de omstandigheid dat deze woningen in een totaal bouwvalligen en desolaten toestand verkeeren, waaraan onherstelbare gebreken kleven, wordt door de Gezondheidscommissie, zetelende te Waalwijk tot onbewoonbaarverkla ring geadviseerd, bij welk advies B. en W. zich geheel aansluiten. De raad gaat er mede accoord. 6. Aanbieding der gemeentereke ning over het dienstjaar 1932. 7. Benoeming van een Commissie van onderzoek, tevens belast met het onderzoek der gemeentebegroo- ting voor het dienstjaar 1934. Tot leden der commissie van onderzoek, die ook de begrooting 1934 zal onderzoeken, worden be noemd de heeren Beerens, Nijkamp en v. d. Hoven. Salarisverlaging. 8. Schrijven van Gedeputeerde Staten in zake de verlaging van de bezoldiging van de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Voor zoover deze functie naast de betrekking van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger wordt be kleed, zal deze verlaging, voor wat onze gemeente betreft, loopen over 50 pCt. De heer Nijkamp vraagt wat deze vermindering de gemeente zal op leveren. De Secretaris zegt dat de ge meente er f450.voordeel bij heeft. De raad betuigt instemming met het plan van Ged. Staten. 9. Schrijven van Gedeputeerde Staten in zake de in de vorige ver gadering vastgestelde Bouwverorde ning dezer gemeente. Ged. Staten verzoeken een kleine wijziging in de verordening te brengen, waartoe besloten wordt. Voorts worden op voorslel van B. en W. enkele kleine wijzigingen in de verordening aangebracht en wordt, naar aanleiding van een ingekomen verzoek, de bepaling dat geen asbestplaten als dakbedekking mogen worden gebruikt geschrapt. Subsidie Bijz. Vrijw. Landstorm. 10. Adres van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, Berkdijk, verzoekende een subsidie van f 25.- te willen verleenen voor het houden van prijsverschietingen. Idem van de Afdeelingen Kaats heuvel en Loonopzand om subsidiën van respectievelijk f 100.en f 50. De Voorzitter merkt op dat de op de begrooting uitgetrokken post voor deze subsidies slechts f 100. bedraagt. Kaatsheuvel heeft altijd slechts f 50.gehad. De heer Roestenberg vraagt naai de meening van B. en W. De Voorzitter zegt dat de be- grootingspost slechts een gezamen lijke subsidie van fl()0.toelaat. De heer C. Dingemans herinnert er aan dat Loonopzand en Kaats heuvel vorig jaar op gelijk niveau zijn gebracht. Waar Berkdijk thans een afzonderlijke afdeeling heeft acht spr. het gewenschtden begroo- tingspost te verhoogen. De heer Beerens is een voor stander van den B. V. L., maar vindt een subsidie van f 100.te hoog en wil Kaatsheuvel dan ook niet meer dan f50,geven. Weth. v. d. Horst zegt dat dit in de bedoeling ligt. De heer Roestenberg vindt de verhouding niet goed indien Berk dijk een flinke afdeeling heeft. Is het aantal leden echter slechts klein dan vraagt spr. zich af waarom de afdeeling zich van Kaatsheuvel heeft afgescheiden. De heer C. Dingemans zegt dat het motief voor Berkdijk >*as de slechte gelegenheid om te schieten. Daarvoor was wegens het groote aantal leden op de schietbaan in Kaatsheuvel te weinig tijd. De Berk- dijksche afdeeling is nu op heel anderen grondslag opgericht, men schiet daar n.l. met andere patronen, zoodat men geen schietbaan noodig heeft. De afdeeling is pas kort ge leden opgericht. Spr. wijst erop, dat ook de Moer een aparte afdeeling heeft, die zich echter aansluit bij Loonopzand. Zoo was de toestand vroeger ook hier. De afgescheiden afdeeling telt dertig leden. De heer v. d. Hoven is van meeing dat de begrootingspost zal moeten worden verhoogd. De heer Grootzwagers is geen voorstander van verhooging. Liever zou hij Kaatsheuvel en Loonopzand ieder flü.minder geven en daar mede Berkdijk helpen. Bij de nieuwe begrooting kunnen subsidies dan definitief geregeld worden. De heer Snoeren wil pas bij de volgende begrooting over de subsidie voor Berkdijk beraadslagen, dit jaar moet de afdeeling bij de prijsver- schieting dan maar aansluiten bij Kaatsheuvel. Spr. vindt het onge- wenscht midden in het jaar deze subsidie te geven. De heer C. Dingemans zegt dat de heer Snoeren niet goed van de werkelijke situatie op de hoogte is. Vorig jaar hebben de leden van Berkdijk geen aanschrijving gehad om de prijsverschieting bij te wonen. Dat is de aanleiding geweest voor het stichten van een eigen afdeeling. Spr. meent dat de B.V.L. in alle opzichten steun verdient en merkt op dat het ook vroeger voorgekomen kon zijn dat midden in het jaar subsidie gegeven is. De heer Roestenberg vindt f 100 voor drie afdeelingen een sober bedrag. Van Kaatsheuvel acht hij het een fout dat Berkdijk niet isge- inviteerd. De heer M. Dingemans merkt op dat de Burgerwacht f100 krijgt ter wijl de B. V. L. het met drie afdee lingen van eenzelfde bedrag moet doen. Die verhouding vindt spr. niet zuiver. De Secretaris licht toe dat de f 100 voor de Burgerwacht oefenings- gelden zijn die door het rijk worden terugbetaald. Daarenboven heeft de Burgerwacht vorig jaar f50.gehad voor de prijsverschieting. De heer Dingemans vindt den toe stand bij de Burgerwacht niet geheel in orde, er staan talrijke leden op de lijst maar in werkelijkheid zijn er slechts weinig. De Voorzitter zegt toe een nader onderzoek te zullen instellen daar hem van de afd. Berkdijk niets be kend is. Ook bij de Burgerwacht zal spr. informeeren. De verzoeken worden aangehouden. Rondvraag. De heer Snoeren vraagt of een adres is ingekomen van de bewoners der Klokkenlaan. De Voorzitter zegt dat dit adres eerst hedenmorgen is ingekomen en dus nog niet in B. en W. is besproken. Indertijd is al door B. en W. over deze zaak gesproken, toen zou weth. van Lier de zaak onderzoeken. De heer Snoeren meent dat het voetpad door een 10-tal werkloozen in enkele dagen zou zijn aangelegd. De Voorzitter zal de zaak bespre ken en er event, enkele werklieden naar toe sturen. Steunregeling en Werkverschaffing De heer M. Dingemans heeft moe ten constateeren dat bij de vakver- eeniging vele menschen uitgetrokken raken. Spr. vraagt daarom hoe het staat met het aanvragen van een steunregeling. De Voorzitter antwoordt dat daarin dezer dagen wordt voorzien. Van morgen heeft spr. er een brief over gekregen van den Minister. Waar schijnlijk zal weer dezelfde steun regeling gelden van verleden jaar. De heer Beerens zegt dat de arbei ders indertijd gevraagd hebben steun beschikbaar te stellen voor diegenen die niet vallen onder de steunrege ling of de werkverschaffing, zoodat deze menschen geholpen kunnen worden zonder naar 't Armbestuur te behoeven. Voor de gemeentekas blijft dat volgens spr. toch hetzelfde. Weth. v. d. Horst zegt dat deze kwestie nog bekeken zou moeten worden. Het is moeilijk daarop aanstonds te antwoorden. De heer Beerens meent dat er tijd genoeg voor onderzoek is geweest reeds 4 weken geleden is het voor stel aan B. en W. gedaan. Weth. v. d. Horst weet dit niet, wel herinnert hij zich dat getracht is iemand in de steunregeling te brengen die 60 jaar was, maar daarbij kregen B. en W. nul op het recjuest. De heer M. Dingemans zegt dat Weth. v. d. Horst hem persoonlijk heeft medegedeeld dat het verzoek door B. en W. was afgewezen. Weth. v. d. Horst zegt dat dit sloeg op een andere kwestie. B. en W. beijveren zich steeds om de zwakkere werkkrachten het lichtere werk te laten doen, hoewel de in specteur verzekert dat het werk in de werkverschaffing niet te zwaar is. Daarom heeft de inspecteur ook gezegd dat B. en W. zich niets moeten aantrekken van de dokters briefjes. Ondanks dit advies wordt daarmede echter wel eenigszins reke ning gehouden. Spr. verklaart dat de bedoeling van dhr. Beerens bij B. en W. ernstige overweging verdient. De heer Beerens vreest dat de zaak weer op de lange baan geschoven wordt en wijst erop dat de menschen niet graag naar het Burg. Armbe stuur gaan. De heer Roestenberg moet het afkeuren dat de inspecteur geen waarde hecht aan de doktersbriefjes. De Voorzitter meent dat de zaak eerst in de commissie voor de werk verschaffing dient besproken te wor den. Spr. verklaart d^t de inspecteur altijd zeer ter wille is, ook in de aanvrage om een steunregeling. De heer Snoeren bestrijdt de be wering van den inspecteur dat het werk niet zwaar is N'oor fabrieks arbeiders is het veel te zwaar; hij moest het zelf maar eens doen, zegt spr. Weth. v. d. Horst heeft over de doktersbriefjes met de doktoren ge sproken en deze verklaarden dat zij iedereen die erom vraagt een briefje geven, en dat als het gemeentebe stuur nauwkeurige keuring verlangt zij daarvoor zelf maar een arts moet aanstellen. De heer Roestenberg vindt dat de doktoren daarmede geen goed stand punt innemen, temeer daar zij toch ook gemeentegeneesheer zijn. Deze zaken dienen naarspr. meent serieus behandeld te worden. Weth. v. d. Horst merkt op dat de doktoren, als zij het niet direct kunnen uitmaken, het ongunstigste geven en veronderstellen dat de men schen niet voor zwaar werk geschikt zijn. Ook voor de doktoren is het moeilijk. Spr. wijst erop dat de briefjes slechts heel vaag zijn en dat zij die erom vragen ook meestal niet tot de sterksten behooren. De heer Roestenberg meent dat het voor een geneesheer gemakkelijk te constateeren is of de menschen al of niet te zwak zijn. Weth. v. d. Horst zegt tenslotte toe dat B. en W. de zaak zullen bekijken en met een voorstel zullen komen. De heer Snaphaan vraagt waarom verschil wordt gemaakt in het staan geld der ijsco-wagens op Roestolberg. De voorzitter zegt dat daaraan niets te doen is, daar een der wa gens op particulier terrein staat. Weth.v. d. Horst zegt dat juist ijsco wagens in deze vrij zijn. De eenige oplossing zou zijn ook de wagen die op gemeenteterrein staat geen staangeld te laten betalen. De ver houding vindt spr. onbillijk. De heer M. Dingemans vraagt verlichting van de Molenstraat en van den rijweg naar Berkdijk. De voorzitter zal dit overwegen en in de lichtcommissie bespreken. Hij merkt op dat er langs deze we gen geen gasleiding ligt. De heer Snoeren zegt dat volgens den directeur der bedrijven de lam pen in de Molenstraat sieeds worden kapot gegooid, De heer Nijkamp vraagt of de ge meente al bij het provinciaal bestuur aandra- g heeft uitgeoefend om den weg bij «de Financiën» te verbete ren, het is daar een gevaarlijk punt. De voorzitter zegt dat de pogingen van B. en W. in deze nog zonder succes zijn geblevener dienen enkele boomen te worden opgeruimd. De heer Snoeren vindt het ver schrikkelijk dat de provincie de boomen niet mag opruimen en dat Jhr. Verheijen ze niet uit zichzelf wegneemt. Hij zou daarmede toch in het algemeen belang handelen. Spr. beschouwt Jhr. Verheijen als de aansprakelijke persoon. De vergadering wordt hierna ge sloten. heeft tegen een salarisvermindering van die ambtenaren van den R.S. die tevens burgemeester, Secretaris of ontvanger zyn. De Raad gaat daarmede accoord. Subsidie Jongen Boerenstand. 19. Aanvrage van uen Jongen boeren stand van efcn garantie van voor de te houden tentoonstelling. De Voorzitter zegt, dat B. en W. voor stellen de gevraagde garantie te geven. Het initiatief van den Jongen Boeren stand is z.i. te prijzen en de Raad moet daarmede dan ook zijn sympathie be tuigen. De gevraagde garantie wordt verleend. Rondvraag. De heer v. Drunen vraagt of er al iets gedaan is ter verbetering van het fiets pad op de grens van Nieuwkuik. De Voorzitter antwoordt, dat de be sprekingen met Nieuwkuik in het hon derd zijn geloopen door het aftreden van den burgemeester. Spr. zal de zaak thans opnieuw aanpakken. De heer W. v. d. Wiel vraagt, waarom een verzoek van een inwoner om ont heffing van de hondenbelasting niet in den Raad is gebracht. De Voorzitter zegt, dat aan den be trokkene geantwoord is, dat geen ont heffing kan worden verleend van een belasting die nog niet geheven is. De heer W. v. d. Wiel vraagt voorts, waarom een werkloos inwoner werk ge weigerd werd. De Voorzitter antwoordt, dat als regel gesteld is, dat iemand 1 jaar in de ge meente moet wonen om in aanmerking te komen voor steun of werkverschaf fing. Deze regeling geldt in iedere ge meente, om misbruik te voorkomen. De heer W. v. d. Wiel meent, dat het hier een ander geval betreft; de man is hier getrouwd en had werk toen hij in de gemeente kwam. Spr. vindt het van den Voorzitter on billijk dat hij dezen persoon gezegd heeft, dat hij maar niet had moeten trouwen. De Voorzitter merkt op, dat, als hij dit gezegd heeft, het geweest is naar aanlei ding van de uitdrukking van den man, dat hij geen voldoende weekloon had. Spr. ontkent, dat hij zonder meer gezegd heeft, dat de man niet mocht trouwen. De heer W. v. d. Wiel meent, dat de Voorzitter den man gezegd heeft, dat hij vast werk moest hebben voordat hij ging trouwen. Maar wie heeft er tegenwoor dig nog vast werk behalve ambtenaren en burgemeesters?, vraagt spr. De Voorzitter ontkent dit gezegd te hebben en veronderstelt dat de heer v. d. W. verkeerd is ingelicht. Spr. zegt, dat de betrokkene zich tot het Armbe stuur kan wenden. De heer De Wys vraagt verbetering van het fietspad naar Steegerf, waaraan tot nog toe niets gedaan is. Het pad wordt steeds slechter. De Voorzitter heeft aan den opzichter opdracht gegeven tot verbetering, in den zomer is een zandpad echter niet in en kele weken hard te maken. De vergadering wordt hierna gesloten.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6