»E BH HU BT ZOIDEN. Abonneert U op het Waalwijksche en Lang- straatsche blad, dat ook voor Uwe advertenties het aangewezen or gaan is, omdat 't in deze plaats en streek alge meen gelezen wordt. Gemeenteraad. No. 71. Zaterdag 2 Sept. 1933, 56e Jrg. DERDE BLAD. Wij ontleenen aan „De Schoen", off. orgaan van den Ned. Bond van •/"hoenmakerspatroons. en schoen- keiiers vereenigingen, een artikel ovt »tiaia" van de hand van den heei H. Hij komt met klem op voor de belangen van de Ned. Schoen- en Lederindustrie en roept „de Centrale" op krachtig te ageeren tegen de vestiging van Bata in Nederland. In hetzelfde nummer van De Schoen houdt C R. een warm pleidooi voor dezelfde Centrale, welk artikel wij bij gelegenheid zullen opnemen. „De Centrale" die met alle macht werkt tegen de vestiging van Bata, terwijl C. R. die deze „Centrale* pro pageert, elders een juichtoon aanheft in 't vooruitzicht van Bata's komst 1 Hoe rijmt zich dat te saam Intusschen volgt hier bedoeld ar tikel BATA IN BEST, BATA HET LEST. Een gevaarlijke invasiedie een escapade dient ie ivo. den. Contingenteering smaatregelen verijdeldals Bata binnengehaald wordt. Het is reeds zoo dikwijls in „De Schoen" vastgelegd, dat ons land in dezen tijd geen import van overbodig en inferieur schoeisel behoeft, dat onze regeeriug zich heusch den noodtoestand der nationale schoen, en lederindustrie wel wat meer mag aantrekken, dat zij in elk geval de consequenties der contingenteering aanvaarde. Ingeval nu de opperste Regeerings- organen hier inderdaad consequent zijn gegeven het geval, dan mag men zeker verwachten, dat provincie en gemeentebesturen het voorbeeld der hoogere leiding zullen volgen niet alleen het nationale product aanbe velen, gebruiken, het gebruik er van desnoods gebiedend voorschrijven, doch zeker geen buitenlandsch fabrikant of dito industrieele organisatie, de gelegenheid gunnen, om door vestiging vaneen buitenlandsche schoenindustrie dien noodtoestand nog meer te verer geren met de daarvan vooruit te be rekenen fatale gevolgen. En dat staat de Nederlandsche 9choen- en lederindustrie toch te wachten, als we een kort bericht over „Bata's toelating in Best* en „Hoe de werknemers er over denken", in het Dagblad vnn Noord-Brabant van 19 Augustus j 1. mogen gelooven en dat we hier naar den tekst laten volgen. Bij de lezing er van maakten wij al direct de opmerking: als de werkgevers in eerste instantie het gemeentebestuur nu maar meer in-en doorzicht toonden dan de werknemers, zou de hachelijke situatie misschien nog te redden zijn en dat verder de eindelijk eenigermate geconsolideerde „Centrale* nu eens voldoende eendracht en energie blijkt te bezitten om een geenszins denkbeel- dig economisch en sociaal gevaar.dat de nationale schoenindustrie en ook haar afnemers bedreigt, zal afwenden. Laten we echter eerst hier den tekst van het bericht U ter lezing aanbieden „BATA IN BEST. Hoe de werknemers er over denken. Dat hij zou komen in Nederland, is de laatste 3 jaren meermalen ge. schreven en gezegd, doch daar bleef het dan bij Hiermede rekening hou dend meenden wij goed te doen en het genoeg van belang te achten een nader onderzoek in te stellen naar de al of niet juistheid der laatste pers- berichten over de komst van Bata, bij meer tot oordeelen bevoegden Vandaar dat wij ons verstaan hebben met het gemeentebestuur van Best, waar men ons voor zoover het mogelijk was welwillend te woord stond. Na informatie bleek ons dat de gemeente Best metterdaad aan Bata een opper vlakte van 160 H.A grond verkocht had, onder voorwaarde, dat de grond geen andere bestemming mag krijgen dan voor industrie-terrein. Daar deze grond aankoop door Bata, den grootindustrieel in schoenen geschiedt, kunnen wij veilig aannemen, dat het doel der te bouwen industrie, eveneens de productie van schoenen beoogt. Hoe het zij, van arbeiders standpunt beschouwd, kan men hun glimlach over de komst van Bata als schoenfabrikant in ons land en zeker in de provincie Noord-Brabant wel begrijpen. Immers door de komst van dezen schoenenkoning zal allicht de voor vele arbeiders ongunstige verhou ding tusschen vraag en aanbod een keer krijgen zoodanig, dat de speculatie op lag? loonen der laatste jaren, daar het aanbod de vraag overtrof, zoo niet uit zijn, dan toch zeker danig beperkt worden In dat geval is het voor onze schoen makers zeker geen bezwaar. Integendeel, ze kunnen beter in de gemeente Best werken tegen een goed en behoorlijk weekloon, dan elders met weinig of geen werk tegen een alleszins te laag loon. De schoenmakers zien het zoo, en alleszins verklaarbaar". Het met geestdrift inhalen van zulk een werkgever als „Bata" door som mige arbeiders zal begrijpelijk en daarom vergeeflijk zijn, voor wie denkt aan de wreede plaag, te willen en niet te kunnen werken, geld willen verdie nen inplaats van de hand op te houden, behoefte aan perspectief voor de toe komst. Maar de insiders onder de arbeiders weten daarnaast, dat voor Bata te werken concurrentie van de nationale industrie, het werkloos maken van andere vakbroeders en het pro duceeren van minderwaardig schoeisel en dus benadeelen van den consument beteekent. Het verschijnsel op zich zelf is niet nieuw. Gelijk het na den Belgischen Opstand de politieke revolutie was, die de industrieelen, handelaars en reeders van het Zuiden naar het Noorden dreef,iets wat na den val van Antwerpen in 1585 hier ook al gezien was zoo is het thans de economische revolutie, de belangen, strijd, de daling der conjunctuur, die een zelfde gevolg scheppen. Toen na 1830 De Heyder uit Lier naar Leiden kwam, Prévinaire te Haarlem zijn katoendrukkerijen en -weverijen ves- tigde, werden zij en andere buiten- landschefabrikanten door de armoedige fabrieksbevolking voor de poorten van Haarlem en Leiden met vreugde be groet, ja als koningen ingehaald, omdat ze werk kwamen brengen, en dat beteekende: voedsel, kleeding dekking. Zoo gewerd ook Jhr. Charles de Maere uit het land van Waes, die te Enschede de eerste bontweverij slichtte met garenververij en daar een voor dien tijd uitstekende modelfabriek deed verrijzen. Of wij zouden nog aan De Cock te Rotterdam kunnen herinneren, die het mogelijk maakte, dat de Maasstad na 1830 grooter koopvaardij, vloot had dan Amsterdam en wiens naam door de droogmaking van den Eierlandschen polder op Texel nog voortleeft in Cocksdorp. Maar hetzij deze Belgische industri eelen en reeders hier om werkelijk oi vermeend belang en voordeel kwamen en werk gaven aan werkzoekenden en werkloozen, zij brachten in elk geval iets nieuws dat hier niet bestond, zij verschaften werkgelegenheid, die niet in concurrentie trad met bestaande bedrijven, die zelfs in de meeste ge. vallen in een behoefte voorzag. Der- halve was hun invasie een zegen voor de nationale industrie en welvaart, een weldaad voor werknemeren consument, een vernieuwing en verbetering van bestaande productie.methoden en dus ook van het product zelf. En dat nu i3 niet het geval met de Bata invasie, die het product verlaagd heeft, de bestaande productie metho den versneld, doch niet verbeterd heeft, geen bestaande behoeften vol doet, maar wel het kwantum der nationale productie onevenredig ver hoogt door toevoeging van datgene wat hier reeds en solider gefabriceerd wordt. En dit verschil tusschen heden en verleden brengt ons juist waar we moeten zijn, een fel protest te doen hooren tegen de toelating van Bata in Nederland, of dit dan in Best, Tilburg of Kaatsheuvel zij! Best 1) kon daarom des .te eerder gekozen worden, wijl daar ter plaatse de klompen- en sigarenindustrie even eens een moeilijken tijd doormaken, zoodat er werkkrachten te over zijn en anderen, die graag eens een hooger loon zouden verdienen. Onder de huidige omstandigheden versterft het nationale gevoel en wie wat in het laadje kan brengen, hij of zij zij dan buitenlander of wel inge boren Nederlander, is welkom. Best is nu eenmaal een Noordbrabantsche gemeente, met ruim 1500 zielen en een grootendeels onvruchtbaren bodem van zand, heide en vennen, waar de akkerbouw en veeteelt wel hoofdzaak zijn, doch de industrie van klompen, sigaren, tricotage, enz., moet die werk nemers voeden, welke in den land bouw geen bestaan kunnen vinden. En die zijn er velen, zoodat de werk zoekenden elke gelegenheid aangrijpen om werk te vinden. In dit milieu is Bata een welkome gast en de op zware lasten zittende gemeente zal er te gemakkelijker toe overgaan, gronden te verkoopen aan industrieele concerns, desnoodsgronden beschikbaarte stellen voor industrieën in opkomst, omdat daar toch altijd een dubbel voordeel in zitontlast te worden van steun, verleening en ruimere verdiensten, die haar neringdoenden ten goede komen Als één lid lijdt, lijden alle leden mee en omgekeerd verdienen de arbeiders een behoorlijk dagloon, dan varen de neringdoenden er wel bij Maar hier is slechts een zeer denk beeldig plaatselijk en tijdelijk voordeel, want het is niet waar, gelijk de schrijver van dit stukje in het „Dagblad van Noord-Brabant" doet voorkomen, dat door de stichting van een Bata-fabriek te Be9t de ongunstige verhouding tusschen vraag en aanbod voor de arbeiders zich zou wijzigen. Indien Bata in on9 land werkelijk gaat fabri ceeren, meer schoeisel gaat fabriceeren dan het verbruik over de geheele linie vraagt, worden er door die meerdere productie toch zeker niet meer schoe. nen gedragen; de behoefte stijgt toch niet door meerdere voortbrenging! Verder worden de Regeering9maat. regelen der Contingenteering door de Bata-productie in ons eigen land tot ,'n paskwil, immers Bata gaat nu ten onzent gastvrijheid zoeken, om voor zijn Nederlandschen afzet des te meer te kunnen fabriceeren, nu dien afzet door de Contingenteering is beperkt geworden. Dan maar in Nederland zelf onze tenten opslaan, redeneert Bata, dan hebben we geen last van die beperking door contingenteering Maar natuurlijk lijdt daardoor de eigen Nederlandsche Schoenindustrie de schade, die reeds haar export tot een weinig beteekenend minimum beperkt zag, maar wel import zou moeten toelaten op een wijze, die haar Hamlet's woorden doet over nemen to he or not to be, that is the question (te zijn of niet te zijn, dat is de vraag). Als men toch voor uit weet, dat Bata's meerdere pro ductie geen paar schoenen meer zal doen verbruiken, dat zijn arbeids- methoden zoo zijn, dat hij met minder arbeiders meer produceert, dat hij van hieruit niet exporteeren kan.'. .^an kan men toch ook vooruit becijferen, dat Bata's komst ten onzent kwantitatief, absoluut en relatief de verhouding tusschen vraag en aanbod voor de arbeiders slech ter zal maken. De Brabantsche arbeiders zullen nog wel eens een ander deuntje fluiten, als zij eens onder Bata zullen moeten werken, gelijk de Engelsche schoenindustrie arbeiders het gewoon vertikten on der de J^sjechische voormannen in de in Engeland gebouwde Bata- tahriek te werken, zoodat deze lan gen tijd heeft moeten stilliggen. Als men daarbij in aanmerking neemt, dat Bata bij voorkeur zijn arbeiders uit andere bedrijven haalt om die op te leiden voor zijn indu strie en dan uit zulke bedrijven, die een laag loon betalen, bijvoorbeeld in eigen land de Tsjechische land arbeiders, dan begrijpt men, wat deze tactiek voor onze vaklieden in de fabriekmatige schoen- en leder branche beteekent: een onedele concurrentie en het binnenhalen van het Trojaansche paard door de arbeiders zelf. Tenminste, als men nog wat voelt voor het uniforme standaardloon. Als men nu bedenkt, dat Best en omstreken juist aan Bata derge lijke werknemers kan leveren plus goedkoopen grond en een zekere sympathie der bevolking voor elke nieuwe werkgelegenheid, dan ligt het voor de hand, dat hier het ideale terrein is voor de onbegrensde Bata-mogelijkheden. En nu de gevolgen voor de Schoenwinkeliers, die naast hun winkels de Bata-filialen zullen moe ten gedoogen, waar de schoenrepa ratie als nevenbedrijf de schoen reparateurs het werk uit handen zal nemen en beide bedrijven dus een geweldige concurrentie aandoende, waarnaast ook nog de Ned. Leder industrie genoemd kan worden, omdat Bata het wel uit zijn hoofd zal laten om daarvan zijn grond stoffen te betrekken. Is het dan niet zonneklaar, dat elk onderdeel van de Schoen- en Lederbranche in Nederland er schade bij zou lijden, om niet te spreken van den consu ment, die bij het gebruik van het inferieure Bata-product misschien eerst zou leeren, hoezeer hij het zooveel soliedere Nederlandsche product heeft te waardeeren en te bevoordeelen. Indien dan ook niet de »Centrale« ingrijpt om een krachtige actie te voeren over de geheele linie van het bedrijf, om het de Bata ten eenenmale onmogelijk te maken, hier zijn verderfelijken invloed op Nederlandschen bodem uit te oefe nen, dan wordt èn de Nederland sche consument èn de Nederlandsche producent in de schoen- en leder branche door een groot gevaar be dreigd. Sauve qui peut, redde zich, wie zich (nog) redden kan! Reeds hoorden wij fluisteren op de eigenaardige manier, die alleen in volksdeuntjes valt te beluisteren „En Bata komt in Best, Waar hij den boel verpest, Wat Bata maakt van „leer" Dat durft hier niemand meer Als Bata komt in Best, Loopt alles op z'n lest. Dus Bata-schoenen nooit meer, Gebruik slechts schoenen van leer. Van Hollandsch fabrikaat, Waarop ge veilig gaat! H. 1) Voor degenen onder onze lezers die zich niet op de geografische ligging van Best kunnen oriënteeren, willen wij even meedeelen, dat 't dorp van dien naam van ruim anderhalf duizend inwoners gelegen is 20 K M. van Den Bosch aan de lijn Eindhoven, met een R.K. Kerk, die in 1437 heet gebouwd te zijn, gewijd aan den H.Odulphus, die er volgens de overlevering pl m. 806 geboren i9. SPRANG-CAPELLE. Destructor. Grondverkoop voor industrie. Ziekteverzeke ring. Opcenten Pers. Belas- ting. Werkverschaffings kwesties. De Raad der gemeente Sprang-Capelle vergaderde Donderdagmiddag te 3 uur ten gemeentehuize onder voorzitterschap van burgemeester Meyer. Afwezig de heer Verheijden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten goedkeuring van het Raadsbesluit tot wijziging der begroo ting. Proces-verbaal van kas-opname bij den gemeente-ontvanger. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Destructor. Van den N.C.B. is een verzoek ingeko men tot wijziging van het indertijd aan gegane contract inzake de oprichting van een destructor. Daar wegens de veranderde tijdsom standigheden het destructorbedryf niet zal kunnen rendeeren, wordt aan de ge meente een garantiebydrage gevraagd ter dekking van het eventueele verlies. Voor deze gemeente bedraagt het gevraagde be drag 150. B. en W. stellen voor deze wijziging in het contract aan te brengen, temeer daar de Ver. van Ned. Gemeenten er zyn goed keuring aan heeft gehecht. De heer Michaël vindt zoo'n destructor „een heel aardig werk". Spr. vraagt zich af op welke wijze de gemeente van deze inrichting zal profiteeren. Dit voorstel lykt hem zeer eigenaardig nadat vóór 'n jaar een overeenkomst is getroffen tot verbranding van afgekeurd vee in den gasovcn der gemeente Loon-op-Zand. Nu doet men dit voorstel met de bedreiging dat de gemeente straks zelfs een destruc tor zal moeten bouwen. Spr. vraagt zich af, waarom de gas fabriek niet in staat is om het afgekeurd vee te verbranden. Is het soms iets waar van weer meer ambtenaren moeten profiteeren? Resultaten hebben we er nog niet van gezien, het lijkt me iets dat geen reden van bestaan heeft. En dan heeft men nog den stok achter de deur: dat we van hoogerhand verplicht worden een eigen destructor te bouwen, zegt spr. Spr. gaat niet met dit voorstel accoord. De heer Boer vraagt waarheen het vee zal moeten worden vervoerd als de ge meente hierbij aansluit, en wie de kos ten daarvan zal betalen. De heer Michaël zegt, dat de kosten op de eigenaars van het vee drukken. Dhr. Boer: Dan ben ik er beslist tegen, op het oogenblik kost het verbranden aan de boeren niets. De Secretaris merkt op, dat het ver branden van een beest in de gasfabriek 30.kost. Dhr. MichaëlDat was 2 jaar geleden toen de mutsert 6 cent kostte, maar die kost nu maar 3 cent. Voor die 200. die we aan den destructor betalen kun nen heel wat koeien verbrand worden. Wat betreft de verplichting om een eigen destructor te bouwen, dat kunnen we af wachten. Als het zoover komt, zal de Re geering wel anders pratnn. Als do Rogee- ring dergelijke voorschriften geeft, moet zij zelf voor de uitvoering zorgen, maar moet zij die niet overlaten aan particu liere lichamen. Weth. v. d. Willigenburg vreest dat de gemeente binnen korten tyd toch tot aansluiting gedwongen zal worden en dat daaraan toch niet te ontkomen is. Dhr. Michaël durft aannemen dat de gemeente nooit verplicht zal worden om een destructor te bouwen. Spr. moet het afkeuren dat van Regeeringswege dit buitenlandsche woord gebruikt wordt in plaats van: „vleeschverbrander", dat zuiver Nederlandsch is. De Voorzitter merkt nog op, dat de kosten van vervoer niet door de land bouwers, maar door de gemeente betaald worden. Het voorstel wordt aangenomen met ,stegen de heeren Boer en Michael. Schadevergoeding. G. v. d. Hoeven te Loon op Zand ver zoekt om een schadevergoeding van 35 voor de schade die door werkloozen is aangebracht aan zyn grasland ter West- zyde van de haven. De Voorzitter zegt, dat blijkens het rapport van den opzichter geen schade is aangebracht, waarom wordt voorge steld afwyzend te beschikken. De heer Vos vraagt of B. en W. zich zelf overtuigd hebben dat er geen schade is toegebracht. De Voorzitter vertrouwt op het rap port van den opzichter. Spr. vraagt zich af, waar het einde is van al die verzoe ken om schadevergoeding. Deze week is er weer iemand om geweest. De heer Boer kan niet aannemen dat er heel veel schade is toegebracht. Dhr. Michaël schat het beschadigde deel op kleiner dan 1 hont en een hont grasland mag men tweemaal voor 12 maaien Wordt afgewezen. Van de R.K. Blindenzorgver. St. Anto- nius verzoek om subsidie. Wordt afgewezen. Grondverkoop. Van de fa. A. L. Sneep te Capelle ver zoek om verkoop van een stuk grond ten Noorden van zijn fabriek ter breedte van 5 M. en ter diepte van het perceel. De Voorzitter zegt, dat bedoeld wordt een gedeelte van het z.g. gemeente-ter rein. De Raad heeft zich indertijd uitge sproken voor ruiling van dit stuk grond tegen achterliggend terrein op basis van 1 tegen 5. Adressant was toen bereid om op basis van 1 tegen 2 te ruilen, doch de Raad is daar niet op ingegaan. Thans wil de fa. Sneep den grond koopen. Dhr. Michaël vindt het gemeente-ter rein toch al groot genoeg, het heele ter rein is z.i. toch alleen geschikt voor in dustrie-terrein. Z.i. kan er voor de ge meente geen bezwaar zyn het perceel te verkoopen tegen 10.000.— per H.A. of 150. Weth. v. d. Willigenburg merkt op, dat de gemeente het terrein mogelijk in de toekomst nog zou kunnen gebruiken. Spr. zou het terrein tegen anderen grond willen ruilen op basis 1 tegen 5, met nog een geldelijke toeslag voor de gemeente. Dhr. de Rooij wil B. en W. machtigen den grond te ruilen op basis van 1 tegen 3 of desnoods 1 tegen 2. Weth. Middelkoop wenscht het terrein op billijke condities te geven; het best vindt hij het eenvoudig te verkoopen. Dhr. Kerst wil het terrein ruilen op basis van de waarde der te ruilen per- ceelen, die door een deskundige zou moe ten worden vastgesteld. Spr. acht het wenschelyk de industrie op billijke wyze aan grond te helpen. Op voorstel van den heer de Rooij wordt besloten het terrein op basis 1 tegen 2 te ruilen. Salarisverlaging. uil Led. Staten sein y ven nouuenUe ineueaeeiing van tiet voornemen om ue salarissen van amntenaren van den üurg. Mand, uie levens Durgeineesier, secretaris oi ontvanger zyn, mei üj-Oü'/t. ie verlagen. Dür. .vncnaël wil naar aanleiding hier- \an nog een axxuere opmerking maken, riy komt terug op lietgeen liy reeds au- deriiaü jaar geleden deelt gezegd. Toen nurgemeester, secretaris en ontvanger in iunctie traden, was dun satans gebaseerd op een zielental van beneden ue oUUU. Een oogenblik was del aantal inwoners hooger, wat tot gevolg dad dat de salaris sen dezer luncuonanssen stegen met resp. 1UUU.5UU.— en 37o.—Spr. acnt het een billyke bezuiniging als deze salarissen nu weer op het oude niveau worden gebracht. Burgemeester, Secretaris en ontvanger zouden er dan nog beter voorstaan als wie dan ook en het zou een besparing zyn van 1875.Spr. vindt zoo n toe stand belachelijk. oorzitter: Wie weet hoe gauw uw wensch zal vervuld worden! De Raad besluit zyn instemming met het plan te beluigen; tegen de heeren Michaël en Kraak. Rekeningen. 3. Goedkeuring Rekening Burg. Arm bestuur Capelle over 1932. 3. Deze rekening sluit op 5325.20 in ontvangsten en 0900.50 in uitgaven, dus met een nadeelig slot van 1081.30. Er is nog ƒ315.97 te verhalen, zoodat het juiste nadeelig slot is 1205.33. 4. Goedkeuring rekening Burg. Arm bestuur Sprang over 1932. Deze rekening vertoont in ontvangsten een Jotaal van 4712.04 en in uitgaven 2873.14, dus met een batig slot van 1838.90. Daar nog 179.75 te verhalen is, zal dit batig saldo tot ƒ2118.05 oploo- pen. De dienst begon echter met een ba tig saldo van 2480.04, zoodat er nog 'n teruggang te constateeren is. De rekeningen worden goedgekeurd. Ziekteverzekeringen. 5. Aanvulling reglement voor Burg. Armbesturen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. met de Armbesturen beraadslaagd hebben over verlaging der uitgaafposten. Deze is alleen te verkrijgen door verlaging van den post ziekenhuisverplegiiig, in dezen zin dat geen ziekenhuisverplegiiig meer vergoed wordt voor iemand die zich te gen deze kosten niet verzekerd heeft. De nienschen die de verzekeringspremie niet kunnen betalen zullen daarin gehol pen worden door het Armbestuur. B. en «W. stellen voor een dergelijke regeling in te voeren. Dhr. Kraak vreest dat vele menschen de premie niet zullen kunnen betalen. Dhr. Michaël meent, dat het bedrag der verzekering door by na iedereen kan worden gedragen. Spr. is ervoor dat de nienschen zich verzekeren, want van al- es en nog wat een liefdadigheidsinstel- Img maken wordt z.i. ook bezwaarlijk. Er zijn menschen die zich uit principe niet willen verrckci cn, maar spr. vindt het toch gewenscht dat de menschen zooveel mogelijk voor zichzelf zorgen. W eth. v. d. Willigenburg merkt op dat b.v. Capelle reeds een achterstand heeft van 1300,voor welk bedrag de ge meente zal moeten opdraaien. Spr. vindt het een slechte gewoonte, dat de men schen al te gemakkelijk de zorgen van zich af zetten en maar naar het Burg. Armbestuur gaan, dikwijls terwijl ze nog wel centen hebben om de radio-distri butie te betalen. De menschen die de premie niet kunnen betalen, krijgen deze vergoed door het Armbestuur. Spr. acht deze maatregel tegelijk van opvoedende waarde en van belang voor de gemeente kas. I)e heer Kerst ziet eenige moeilijkheden in deze regeling. Er zijn groote groepen die meenen dat zij nooit in aanmerking komen om naar het Armbestuur te gaan. Alleen diegenen met armelijke inkomens zullen zich daarom verzekeren en voor hen zal het Armbestuur de premie moe ten betalen. Daarbij komt nog dat men schen die nu meenen geen verzekering te hoeven sluiten, een volgend jaar in moeilijkheden kunnen komen. Hoe zal het Armbestuur dan tegenover zulke menschen handelen? Dhr. Michaël acht het onbillijk dat die menschen die zich om principieele rede nen niet willen verzekeren, maar ten laste der gemeenschap komen. Moet ik dan omwille van hun principes mijn portemonnaie open maken!, vraagt spr. Weth. v. d. Willigenburg merkt op dat het dikwijls voorkomt, dat iemand de verzekeringskosten wel kan betalen, doch dat hij er eenvoudig niet voor voelt. Daarom is spr. voor deze regeling. Dhr. Michaël wijst erop, dat het hier gaat over de gemeente-financiën en dat men daarbij niet naar de gevoelens van iedereen kan kijken. In de werkverschaf fing zijn ook menschen die nooit hebben gewerkt en die ook nu liever hun oude leventje zouden voortzetten. Als men zich niet wil verzekeren moet men de kosten maar.uit eigen zak betalen, meent spr. Weth. v. Willigenburg zegt, dat men in dergelijke gevallen alty'd nog bij de Dia-* conie kan aankloppen. Dhr. Kraak weet uit ervaring dat by vele menschen die zich „uit principe" niet willen verzekeren, de premie beta ling de hoofdzaak is, als het niets kostte verzekerde iedereen zich. Het voorstel wordt aangenomen, alleen de heer Kerst is tegen. Personeele Belasting. 6. Wijziging heffing opcenten Perso neele belasting. De Voorzitter zegt, dat reeds meerma len is aangedrongen op ontlasting der lagere huurwaarden in de Pers. Belas ting. Dit is mogelijk op twee manieren, n.l. ten eerste door herclassificatie der gemeente, en ten tweede door wijziging in het tarief van opcentenheffing. B. en W. meenen aan den tweeden maatregel de voorkeur te moeten geven, daar de eerste een verlies oplevert van pl.m. 5000.wat de begrooting niet kan lyden. B. en W. hebben daarom een nieuw tarief voor de opcentenheffing ontworpen en wel het volgende: Bij een huurwaarde beneden 125 gld. 50 Opcenten; by een huurwaarde van 126155 gld. 100 Opcenten; bij een huurwaarde van 156250 gld. 150 Opcenten. Bij een huurwaarde boven 250 gld. 200 Opcenten.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 9