BUITENLAND Hl'j 8 New York weer in geldnood. De stad New York, die eens als de rijkste stad ter wereld werd be schouwd, werd slechts van een bankroet gered door het »vinden« van een som van 8.500.000 dollar. Dit was ongeveer het bedrag, dat noodig was voor de betaling dei rente op diverse bankleeningen waarvan de coupons hedenochtenc zijn vervallen. De bankiers hadden verklaard dat zij de stad niet verder zouden helpen, wanneer de rente niet were betaald. Het gemeentebestuur zat in zak en asch, totdat men te elfder ure op het denkbeeld kwam, voor de betaling der rente bet geld te gebruiken, dat voor werkloozensteun en voor de betaling der loonen aan politie-agenten en andere categorieën gemeentebeamblen was gereserveer Op die wijze slaagde men er in, de linancieele débacle af te wenden. De financieele chaos, waarin de stad is komen te verkeeren, is voor een groot deel een gevolg van de enorme uitgaven, die zij zich in de periode van voorspoed heeft geper mitteerd. Verwacht wordt, dat het gemeen lebestuur thans noodgedwongen tot herziening der begrooting zal over gaan, daar men geheel op den steun der bankiers is aangewezen. Legernilbrciding van Oostenrijk goedgekeurd. Flet Foreign Office heeft aan den Oostenrijkse hen zaakgelastigde te Londen een nota overhandigd, in antwoord op de nota van 30 Augus tus, waarin door de Oostenrijksche regeering werd gevraagd, of de ro geering van Groot-Britlannië be zwaar zou maken tegen een tijdelijke erhooging der effectieven van het Oostenrijksche Bondsleger van 22.000 tot 30.000 man. De Britsche regeering zal geen bezwaar maken tegen de schepping der door Oostenrijk gewenschte aan vullende legermacht en tegen de handhaving ervan, zoolang de bij zondere omstandigheden van thans blijven bestaan en speciaal zoolang de terroristische campagne tegen de huidige Bondsregeering voortduurt. Hel Nazi-Congres te Neurenberg. Op de te Neurenberg, in verband met het nalioriaal-socialistische par tijcongres, gehouden bijeenkomsten werd o.m. het woord gevoerd door den rijksminister voor Propaganda- wezen, dr. Göbbels, over het Joden vraagstuk, door Gottfried Federover de beteekenis van industrie en han del, door onderstaatssecretaris Hierl over den Duitschen arbeidsdienst, door Alfred Rosenberg over rassen kwestie en buitenlandsche politiek, terwijl Hitier een rede hield tot de nationaal-socialistische jeugd en Darré, de rijksminister van Land bouw, hel bevolkingsvraagstuk be handelde. Er werden door 340 extra treinen ongeveer een mill, menschen verzet. Het is een overweldigende demon stratie geworden, zooals de wereld niet kende. Frank rijks minister van marine overleden. Naar een Reutertelegram uit Parijs meldt, is gisteren de Fransche mi nister van marine, Leygues, op 76-jarigen leeftijd overleden. Italië—Rusland. In het Palazza Venezia is door den chef der Italiaansche regeering, Mussolini, alsmede den Russischen gezant te Rome een vriendschaps- niet-aanvals- en neutraliteitsverdrag onderteekend. Gandhi uit de politiek? Men stelt pogingen in hel werk, om Gandhi over te halen, zich uit de politiek terug te trekken en zijn leven te wijden aan de zaak der onderdrukte kasten. Gandhi heeft ten deze echter nog geen beslissing genomen. Een paleis der techniek te Moskou. De Sovjet-regeering heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een ontwerp van het te Moskou te bouwen «Paleis der Techniek«, dat het grootste bouwwerk der Sovjet- Unie moet worden. Dit paleis zal in omvang het Duitsche museum te Miinchen 15 maal overtreffenhet krijgt een inhoud van 4.400.000 kub. meter en zal een oppervlakte beslaan van 117.5 hectaren. Samengaan der Iersche oppositie. De Iersche Centrumpartij heeft besloten in een fusie met de Cos- grave-partij en de nationale garde van generaal O'Duffy, toe te stem men. Weer arrestaties in Duitschland. nische wonder voelt men pas aan, ia i a u„uu„„ welk een enorme wetenschappelijke De bevoegde _mstant.es J^ebben arbeM aan de constructie v^raf is gegaan. De uitkeeringen uit het Gemeentefonds. Het voor enkele weken door het geconstateerd, dat onder leiding van bekende functionarissen van com munistische onder-organisaties, de K.P.D.-afdeeling Duisburg-Hamborn opnieuw zou worden opgericht. Zondagochtend tegen half zes heeft Corr. Bureau te Den Haag verspreide politie, gesteund door S. A., in het bericht, dat de verminderde uitkeering geheele stadgebied Duisburg-Ham- uit het gemeentefonds reeds voor 1934- born een actie doorgevoerd. Gear- 1935 ge]df, is door een der bladen resteerd werden in totaal 76 per- tegengesproken sonen. Naar aanleiding hiervan heeft het Boycot tegen Ford. Corr. Bureau te bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen. Het heeft De gouverneur van den staat daarbij vernomen, dat het oorspronke- I enns}lvania, 1 inchoi, heelt ver- ijj[je bericht nog in alle opzichten klaartl, dat zijn staat geen bord- weergeeft wat in het voornemen der automobielen zal koopen, zoolang regeering ligt. bord weigert de Xira-code te teeke- j-jet bureau vernam voorts, dat de nen. Dit voorbeeld is gevolgd door voorbereiding van het aangekondigde gouverneur Brann van den staat wetsontwerp in het staiium verkeert, Maine. dat de adviezen van den Raad van De. termijn voor liet indienen der State en van de Rijkscommissie van vrijwillige charters is verstreken; Advies voor de Gemeentefinanciën generaal Johnsen heeft thans het dezer dagen net betrokken departement recht maatregelen te nemen, ten- hebben bereikt, einde codes voor te schrijven aan weerspannigen en laatkomers. uitkeering van vijf gulden per koe% Uit statistieken blijkt, dat reeds De heer Buckman, regeeringscom- 800 0 der Amerikaansche industrie missaris voor uitvoering van de Crisis- de Nira-codes heeft aanvaard. Voor zuivelwet, heeft op de vergadering te de staal-industrie bedraagt dit per- Tilburg van den N.-B. Chr. Boerenbond centage zelfs 97. I11 weerwil van het de volgende mededecling gedaan feit, dat de loonuitgaven met vijf1 .De minister van Economische millioen dollar per maand zijn ge- Zaken heeft de noodige stappen gedaan stegen,- heeft deze industrie besloten om bij algemeenen maatregel van de huidige prijzen te handhaven. bestuur een zoodanige regeling vast te stellen, dat voor iedere koe, melk gevend of niet melkgevend, op 31 Augustus bij de Rundveecentrale op gegeven, f5 zal worden uitgekeerd. Hiermede zal de zuiveipot van de Crisis Zuivelcentrale zoowat zijn uitge put, waarmede aan een wensch der boeren zal zijn voldaan." Circus Sarrasani weer naar ons land. BINNENLAND. Demonstratie Bossche Diocesane Werkliedenbond. Te Eindhoven werd Zondag de demonstratie van den Bosschen Dio. cesanen Werkliedenbond gehouden. Vijf extra treinen en 150 autobussen en talloos vele extra trams brachten de deelnemers aan dezen bondsdag uaar Eindhoven. Ruim 16000 personen hebben eraan deelgenomen. Aan den optocht namen 153 afdee- lingen deel, afgewisseld door 28 mu ziekcorpsen. Voor het kerkportaal zagen wij behalve den bisschop van Den Bosch, deken dr. Jos, Maas, de heer K. v. d. Putt, lid van de Tweede Kamer, de leden van Ged. Staten van Noord Brabant J. J de Vlam en A. v. Rijen, vertegenwoordigers van het Eindhovensch gemeentebestuur, de heeren Uijen en v. Beek, burgemees ters van Waaire en Deurne en vele anderen. Het défilé duurde ruim één uur. De massale meeting, die op het défilé volgde werd gehouden op het sport terrein van het R.K. Gymnasium te Eindhoven. Honderden vaandels en banieren werden in den optocht mee gevoerd en boden op het sportterrein een grootschen aanblik. Na het zingen van de bondsliederen sprak de bondsvoorzitter, de heer A. Rijen het openingswoord uit. Onder daverend applaus besteeg daarop de eerste spreker pater J. Jacobs M.S.C het podium om een gloedvolle rede te houden over het sociaal en geestelijk herstel van de maatschappij. Hij gaf daarbij de mid delen aan, om dit te bereiken en wees in dit verband vooral op de Pauselijke ncycliek „Quadragesimo Anno". Mgr. Diepen celebreerde een Lof op een altaar, dat op het sportterrein was opgeslagen. Na eenige dankwoorden van Mgr. Diepen, die 'n propagandistisch woord sprak en den bisscnoppelijken zegen gaf, was deze welgeslaagde meeting geëindigd. Weer 13.000 arbeiders bij Philips. Wij vernemen dat het aantal arbei ders bij Philips, aileen te Eindhoven weer gestegen is tot boven 13 000, De werkloosheid te Eindhoven blijft gestadig afnemen: de laatste week wederom met pl.m. 200 man, zoodat ^et totaal getal officieel als geheel werkloos ingeschrevenen, thans voor iet eerst gedaald is beneden 4500. Nieuwe gloeilampenmachine bij Philips. Philips brengt nieuwe gloeilampen in den handel. Jaren heeft het ge duurd, voor men zoover was, om iet denkbeeld van een dubbel ge- piraliseerden gloeidraad, met de daarmede berekende verhooging van redement der lamp lot werkelijkheid te njaken. Tal van moeilijkheden moesten overwonnen worden. De nieuwe machine werkt bijna zonder tusschenkomst van menschen- ïanden. Zij is te beschouwen als een condensaat van menschelijk vernuft en taai volhardingsvermogen. Op verschillende plaatsen worden de benoodigde grondstoffen aan de machine toegevoerd en aan het eind evert zij de lampen, in ongeveer c uizend stuks per uur, kant en klaar oor het gebruik gereed, af. Dat dit alles uiterst precies werk is, behoeft geen nader beloog. Eerst lij het aanschouwen van dit tech- Uit Arnhem wordt bericht, dat het circus - Sarrasani, dat enkele jaren geleden een lournée door Nederland maakte, opnieuw een bezoek aan ons land zal brengen De fioancieele moei. lijkheden waarmede men te kampen had, zijn blijkbaar overwonnen Reeds hebben B. en W dier gemeente bij den raad een voorstel ingediend om een deel van de groofe weide van Sonsbeek aan Sarrasani in gebruik af te staan Openstelling nieuwe hoogspanningslijn GeetruidenbergEindhoven. De officieele oper ing van de nieuwe hoogspanningslijn Geert ruiden bei g Eindhoven met de nieuwe onderstations in die plaatsen zal Donderdag 21 September geschieden door Zijne Excellentie den Minister van Water staat Het gezelschap zal zich in GeertTui denberg verzamelen -en van daaruit de hoogspanningslijn bezichtigen en het hoogspanningsonderstation te Eindhoven, waarna aldaar de lunch zal worden gebruikt. De Nederlandsche regeering zegt het tariefbestand op. De Nederlandsche regeering heeft het tariefbestand, gesloten in verband met de oeconomische en monetaire conferentie, opgezegd De Nederlandsche regeering betreurt het te moeten vaststellen, dat tot dus ver de pogingen van de conferentie geenszins hebben geleid tot een stabi lisatie van de monetaire betrekkingen, noch tot een vermindering van de belemmeringen van den internationalen handel Onder deze omstandigheden acht de Nederlandsche regeering zich gerechtigd, haar volledige vrijheid van handelen te hernemen en zij ziet zich genoodzaakt het bestand op te zeggen met een termijn van een maand van den datum van dezen brief af. Najaarsbeurs te Utrecht. Gisteren is te Utrecht de 29ste Nederlandsch Jaarbeurs geopend, die tot 16 Sept. zal duren Deze najaarsbeurs is die van het vorige jaar voorbijgestreefd. Het aantal deelnemers bedraagt 1109 tegen 1053 ter najaarsbeurs 1932; het aantal vierkante meters verhuurde uitstal- ruimte steeg van 12 309 M2. tot 12886 M2. Niettegenstaande geweldige economische beroeringen zijn alle groepen quantitatief onverminderd en qualitatief onverzwakt behouden ge bleven Het terrein Vredenburg is eveneens wederom in najaarsformaat in gebruik. In het jaarbeursgebouw zelf zijn in totaal 750 M2. méér ver huurd. De Raad van Ileesch thans in staking. Een nachtelijke vergadering. In de gemeente Heesch, waar iedere gemeenteraadsvergadering het tooneel is van heftige oneenigheid tusschen burgemeester en raadsleden heeft zich het eigenaardig geval voorgedaan, dat een gedeelte van de raadsleden in staking is gegaan. De burgemeester had op Zaterdag namiddag 4 uur een spoedeischende vergadering uitgeschre ven. Er kwamen slechts 5 leden, zoodat de voorzitter zich wel genoodzaakt zag de zitting wegens onvoltalligheid te sluiten. Wie schetst echter de verbazing der gemeenteraadsleden, toen zij eenige uren later bericht kregen, dat de be wuste raadszitting Zondagavond 7 uur zou worden gehouden. Ook nu wei gerde 't grootste gedeelte v. d. Raac ter zitting te verschijnen. Niet minder dan 7 van de 11 leden schitterden door afwezigheid, zoodat de voorzitter wederom gedwongen was de vergade ring te verdagen. De vergadering is eindelijk gehouden op Maandagmorgen zoo vroeg moge lijk, nl 's nachts om kwart na twaalf Om kwart voor twee waren de be sluiten genomen en konden de edel- achtbaren, die toen allen op een na verschenen, naar bed. Ford op de Jaarbeurs en in ,.De Handelsbeurs', te Utrecht. De N. V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek zal op de a.s. Najaarsbeurs te Utrecht (5 t/m 14 Sept.) over een buitengewoon groote standruimte beschikken, t. w. het geheele parterre van hel 3de Jaar beursgebouw, omvattende niet alleen het middengedeelte, doch ook de daarbij aansluitende gangpaden en monsterkamers ter weerszijden. Deze groote ruimte stelt haar m staat wel een zeer bijzondere expo sitie in te richten, die een goed beeld zal geven van Ford-transport in al zijn omvang, alsmede van de Ford-Service. Zooals bekend, worden op de Jaarbeurs, wat automobielen betreft, uitsluitend chassis, vrachtwagens of toepassingen der chassis, geen luxe wagens zijnde, tentoongesteld. De groote Ford-stand zal in de eerste plaats een volledig overzicht geven van hetgeen de Nederlandsche Ford fabriek zelf levert op het gebied van vrachtwagenchassis (4- en 6- wielige), met en zonder stalen cabine, en complete bestelwagens in diverse maten en uitvoeringen. Van de chassis vermelden wij nog, dat deze vervaardigd worden met de volgende wielbasis: 2,29 m, 2,70 m, 2,85 m, 3,35 m en 3,98'/2 m, de eerste twee met 4-cylinder motoren en de ver dere met 4- of 8-cylinder-in-V-vorm motor. Als bijzonder belangwekkend ten toonstellingsobject zal er ook een keurig in chroom en lak afgewerkt V-8 chassis van het nieuwste type zijn, geheel opengewerkt en waar van de werkende deelen in beweging zijn. Naast de wagens met standaard Ford en Fordson carrosserieën, waarbij ook voorbeelden zullen zijn van wat er in deze wagens geladen kan worden in den vorm van kist jes, doozen, enz., zullen er ook eenige voorbeelden zijn van speciale toepassingen van de Fordsonchas sis, zooals een 3,35 m wielbasis chassis met een 5/6 tons aanhang wagen (oplegger), een 3-zijdig kip pende stalen kipwagen, een motor- brandspuit, een bestelwagen van »De Bijenkorfa cn een 19-persoons touring car, geschikt voor derde klas wegen, met open dak (een Fordson 8-cylinder). Vermeldenswaard is hierbij, dat deze wagens alle, even als de standaard Ford-modellen, behalve het model »Y«, zoowel wat carrosserie, resp. uitrusting, als chassis aangaat, in Nederland ge bouwd zijn. Als bijzondere attractie voor tech nici zal er naast deze wagen-expo sitie een compleet, op de modernste wijze ingerichte Ford-dealer's werk plaats zijn met hydraulische hef- brug, verfspuitkamer, onderdeelen magazijn met stalen stellingen, enz. Dit belangrijke en uitgebreide deel dezer expositie zal een duidelijk beeld geven van wat de Ford-Servi ceorganisatie beteekent voor den Ford- of Fordsongebruiker. Voorts zal men hier ook een afdeeling der Fordson Industrie- en Landbouwtractors aantreffen en een voor Ford- en Fordsonmotoren voor industrieëele doeleinden en als boot motor, waarbij o.a. een fabrieks brandspuit met Fordmotor en een Fordson-bootmotor voor reddings booten, zooals gebruikt aan onze Noordzeekust. In een aan dezen stand grenzende zaal zullen doorloopende voorstel lingen der nieuwste Ford-Films worden gegeven. Eenige der zijka mers worden ingericht als kantoren, zoodat de bij den verkoop en service betrokken afdeelingen der N. V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek ter Jnarbeurs kantoor zul len kunnen houden. Gedurende de Jaarbeurs houdt de Ford-fabriek tevens in het gebouw »De Handelsbeurs«, Mariaplaats, Utrecht een interessante tentoon stelling der Ford personen-automo bielen, alwaar een volledige collectie der nieuwste 4-cylinder en 8-cylinder modellen van dit merk te bezichti gen zuilen zijn. De toegang tot deze speciale Ford luxe-autoten. toonstelling is vrij en deze is tot Js avonds 10 uur geopend. N. Gemeentebegrooting I03k 's Bosch. B. en W. van 's Bosch bieden de begrooting aan voor den dienst 1934. Voor den gewonen dienst worden de inkomsten en uitgaven geraamd op totaal f4.323.796.94, voor den kapi- taaldienst op f 1.711.223.77. De begrooting sluit zonder dal tot belastingverhooging moest worden overgegaan. Bij de ramingen der inkomsten is de uiterste grens be reikt, zoodat er in de begrooting weinig speling is. De grootst moge lijke soberheid is dus gebiedende plicht. Vergeleken met de begrooting van 1933 is die voor den dienst 1934 ruim f 121.000 voordeeliger, bereikt daar het saldo van vroegere diensten een vermindering aanwijst van gelijk bedrag. De onvoorziene uitgaven zijn geraamd op f70.000, dat is f30.000 minder dan vorige jaren. B. en W. hebben zich thans nog onthouden van het doen van voorstellen om deze post wederom tot normale hoogte op te voeren. Onder de maat regelen die daarvoor in aanmerking komen zal immers ook een even- tueele korting op de salarissen en loonen van net personeel moeten worden gedacht, ten aanzien waarvan door het rijk maatregelen worden voorbereid. Mocht de finantieele toestand dei- gemeente zich in de naaste toekomst verder in ongunstigen zin ontwikke len, wat niet onmogelijk wordt ge acht, dan zal ernstig overwogen moeten worden schapping van som mige subsidiën, resp. verhooging van de bestaande crisiskortingen op sub sidie. Voorts wordt gedacht aan, zoo noodig, opheffing van de gemeente lijke muziekschool en openbare lees zaal, waarvan het belang onder de tijdsomstandigheden niet opweegt tegen de kosten. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Waspik, 29 Augustus 1933. HE»Mi2»IDYLLi:. Dagen was het nog voor kermis, Toen de kind'ren van vrouw X, Reeds over 't groot gebeuren praatten. Kermis Anders hoort men niks. Jantje vraagt een mooie draaitol Biet een auto, Kees een paard. Voor Mientje, Joke, Riek enJaantje Is een pop het meeste waard. Maar... trots deez' speelgoed'ren illusie Lijkt hun toch het grootst plezier: In den draaimolen te zitten Op het een of ander dier. Heel den dag zeurt men bij Moeder Over die draaimolen pret. Moe belooft hun «gouden bergen», En stopt de kleinen vlug in bed. Maar.... dan tobt ze vaak nog uren Hoe ze de hoop van «'t kleine grut» Toch voldoen zal straks met kermis. (Moeder zit wel in den put!) Vader is al maanden werkloos Al heeft hij alles «afgedaan». Het geld der steun is schraal voldoende Voor een heel sober bestaan. En dan na uren, dagen strijden. (Ach, wat gaat het haar aan't hart!) Besluit ze vast om thuis te blijven, ('t Is weer een nieuwe crisis-smart Zeven kleine kindermondjes Staan nu heel den dag niet stil. «Hoe zou 't komen, dat hun Moeder «Niet met hun naar de kermis wil Moeder, denk eens, wat een vreugde In zoo'n draaimolen, zoo fijn Heel den dag daar lekker draaien. Ach.... die «bloei» zijn nog zoo klein. Zij begrijpen niet dat Moeder Hun een des-illusie spaart, Maar voelen wel, dat aan deez' weig'ring Zich groote moederliefde paart. Eind'lijk wordt Moe overwonnen, Zonder '11 enkelen cent misschien, Gaat zij met haar zeven kleuters Om de kermis slechts te zien. 't Huilen staat haar echter nader Dan een gullen kermis-lach. En 't lijkt, of zij (laat staan genieten) De kermispret niet zien zelfs mag. Ze staan nu bij den mallemolen Te zien, hoe and'ren draaien gaan. De kind'ren zijn er doodeenvoudig Met geen stok meer weg te slaan. Oals zij toch eens één rit slechts Mochten draaien op zoo'n paard Dat zou kermis, kermis wezen Dat zou 't mooiste zijn op aard I (i i t

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2