No. 72. Woensdag 6 Sept. 1933. 56e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 6 Sept. 1933. De Kuninytiiiir/eesLcii. De Koninginnef. esten van j.l. Zaterdag werden begunstigd door uitstekend weer. Een heele tegen stelling met het vorige jaar toen de kinderspelen zoo jammerlijk ver regenden. Nu lieerschte er op de speelterreinen een vroolijke drukte en was er overal een prettige stem ming, zoodat de kinderen een aan gename middag hebben gehad. Minder geslaagd zijn de avond feesten en hiermede is o. i. weer opnieuw bewezen dat het onmogelijk is met de huidige regeling een grootsche feestviering op touw te zetten. Bepaald druk was het 's avonds nergens, en wel het minst in het centrum, waar toch ook het centrum van feestvermaak moest zijn. Hierop komen we nader terug. Centrum. In het centrum begonnen de fees ten van «Oranje Huis» 's middags met een kinder-optocht die trok vanaf het Hoekeinde door Groen- steeg, Grootestraat, Mr. v. Cooth- straat, Julianastraat en Stations straat naar de Ma» kt. Er waren tal van met oranje en roodwitblauw getooide fietsen, hollanders, wagens e. d.. en ook groote stukken zooals vliegmachines en booten. De har monie St. Crispijn begeleidde den optocht die veel bekijks trok. De jury stond voor een moeilijke keuze toen zij de prijswinnaars moest aan wijzen. Er was aardig werk van gemaakt. De kinderen van het centrum brachten daarna den verderen mid dag op zeer vroolijke wijze door in het B.D.B.theater, waar een 3-tal zeer komische kluchten en een ver filmd sprookje van Grimm werden vertoond. Het laat zich begrijpen dat de groote zaal van tijd tot tijd ge vuld werd door de spontane uitingen van de jeugd die geheel in de film voorstelling opging. Het was bij half zeven, toen de jongens en meisjes, bepakt met de tractaties en prijzen, de zaal weer uitstroomden. Dit was een groot Om half acht begon de W.G.V. haar marsch door de straten en toen zij weer op de Markt terug was maakte zij zich in gereedheid voor de demonstratie op het plancher. We kregen een keur van vrije oefe ningen en werk aan de toestellen, door leden zoowel als door adspi- ranten. Met d® afwerking van het pro gram vlotte het echter niet zoo best en het was al over half tien, het tijdstip waarop het concert van Sophia's Vereeniging moest aanvan gen, toen men met de ringoefenin- gen klaar was, waarna nog een 4-tal nummers moesten volgen. De muziek wacbtte en wachtte, maar moest toch beginnen en zoo kwam het dat Sophia's Vereeniging tenslotte dwars door de gymnastiek-demon stratie heen concerteerde. Intusschen begon de belangstelling geleidelijk aan al te verminderen en met de pauze stroomde het overgroote ded van het publiek weg, om niet meer terug te komen. Jammer was het voor deze bekende harmonie, die een superieur programma gaf met dito afwerking, maar daarvoor al heel slecht beloond werd. St. Antonius parochie. «Trouw aan Oranje» in de St. An- toniusparochie begon om half drie met een kinder-optocht, die werd opgesteld in de St. Crispijnstraat en vandaar naar het sportterrein der R.K. Jeugdvereeniging irok. Vooral een uitstekend nagebootste «Graf Zeppelin» viel onder de vele mooie stukken op. Bij de kinderspelen was groote belangstelling en op het keurig in vakken verdeelde terrein was het een bonte bedrijvigheid van met oranje getooide kinderen, die elkaar in een der vele nummers be streden. De harmonie «Kunst na Arbeid» uit Capelle zorgde voor de muziek op het terrein. Na alloop werden in café van Daelen en in de R.K. Meisjesschool de prijzen uitgereikt en 's avonds om half acht werd als laatste num mer van het programma voor de jeugd een lichtstoet gehouden, waar in weer verschillende mooie stuk ken te bewonderen vielen en tallooze lampions boven de hoofden zwaaiden. Om half negen begon hier het avondprogramma dat verzorgd werd door de harmonie St. Crispijn en het dubbel mannenkwartet Zang en Vriendschap. De kiosk was op het St. Antoniusplein opgeslagen. Beide gezelschappen gaven een uitstekend programma, dat stellig een grootere belangstelling verdiend had. Na alloop van het concert trokken de feestgangers in een vroolijke taptoe die flink belangstelling trok naar de zaal van café van Daelen. Hier heerschte nog enkele uren een ge zellige sfeer, terwijl er de prijswin naars der loterij werden bekend gemaakt. V. m. Besoijen. In Besoijen marcheerden de school kinderen reeds om twee uur vanaf de Haven, via het Westeinde en de Besoijensche straat naar het voetbal terrein van R. W. B., dat voor de kinderspelen was in gereedheid ge bracht. De belangstelling op het terrein leek ons niet zoo groot als vorige jaren, doch aan de vreugde der kinderen deed dit heel weinig af Er werd door de jongens en meisjes ijverig gewerkt, hier met zakkenloopen, daar met mastklim- men en met nog tal van andere vermaken. De jeugd ging dan ook zeer voldaan en trots op de verdiende prijzen huiswaarts. Om zeven uur begonnen de avond concerten op de kiosk voor het oude gemeentehuis. Het eerst traden op de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Halleluja" en de Gem. Zangvereen. „Vooruitgang zij ons Doel", die beiden hun nummers op zeer ver dienstelijke wijze vertolkten. Daarna was de beurt aan de Drunensche harmonie „de Volharding", die den verderen avond vulde met een uit stekend programma. Een taptoe,die als altijd zeer goed slaagde, sloot hier het feesl. V.m. Baard wijk. In v.m. Baardwijk trokken dc jongens en meisjes, vanaf hunne school, eerst naar de muzieknis. Daar werden enkele liederen gezon gen en werden de kinderen toege sproken door den heer C. Rullens, voorzitter van „Oranje Boven". Voorafgegaan door de harmonie „St. Jan" trok de stoet dan door de Baardwijksche straat naar het Pa- tronaatssporlterrein. Daar werden de kinderspelen gehouden die voor de jeugd een middag van uitbundige vreugde zijn geworden. Elk kind kreeg een prijs of tractatie mee naar huis. 's Avonds concerteerden op de muzieknis de harmonie „St. Jan" en de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". Hetgeen beide muziek gezelschappen ten gehoore brachten was van zeer goede kwaliteit, en de publieke belangstelling was zeer bevredigend. Tijdens de pauze werd het publiek door den Voorzitter van „Oranje Bo ven" toegesproken. Gewezen werd op 't geen Oranje voor ons steeds geweest is en we daarom ook „trouw aan Oranje" moeten blijven. Hij riep den voortdurenden steun in voor de Oranje-vereeniging. Na alloop van het concert werd er ook hier ge-taptoe-d, en het laat zich begrijpen dat het er daarbij gezellig toeging. Een woord van lof voor de ver schillende comité's die zich werkelijk veel moeite gegeven hebben, om een goed programma saam te stellen, waarin zij ieder in z'n afdeeling uit stekend geslaagd zijn. Tot zoover 't verslag der feeslelijk- heddn in vier gedeelten van onze gemeente. Wij mogen daaraan een klein commentaar toevoegen. Op de eerste plaats zouden wij nog eens willen on derstrepen hetgeen weschrevenin ons vorig nummer, n 1. dat het Konin- ginnefeest in de toekomst gevierd moet worden op den Koninginne- verjaardag zelf, dan is er de ware en juiste stemming, die men later absoluut mist. Voorts heeft deze feestviering weer opnieuw bewezen en wij gelooven dat iedereen, die eerlijk voor zijn meening uitkomt, het met ons eens moet zijn, dat de feestviering, wij bedoelen hier speciaal de avond feestviering voor de ouderen en vreemdelingen, op vier plaatsen een fiasco is Dat kan ook niet anders in een plaats van 10.000 zielen. Overal in de steden, neem den Bosch, Breda e.a., concentreert zich de avondfeestviering op één punt en wij veroorlooven ons hier de weelde van vier avondfees en, die geen een van alle voldoende publiek hebben. Zonderen we het optreden van de W.G.V. uit en de taptoe's hier en daar, dan was er b.v. voor het pracht-concert der Sophia's Vereeni ging veel te weinig belangstelling, na de pauze was 't zelfs droevig en hoe verging 't Crispijn en Volharding in de St. Antoniusparochie en v.m. Besoijen Neen, het is nu al een paar jaar duidelijk gebleken, dat we hiermee op den verkeerden weg zijn. De kinder- en middagfeesten in de vier deelen der gemeente, de avond feesten in 't centrum der plaats, waarvoor dan ook een goed pro gramma kan worden saamgesteld, dat is o.i. de weg. Dat is tenminste onze meening. Wij willen door 't bovenstaande niets afdingen op den ijver, ambitie en het goede en vele werk der ver schillende comité's,integendeel, maar ook zij kunnen 't niet helpen dat op vier plaatsen tegelijk niet steeds voldoende belangstelling zijn kan, wat ook op het vreemdelingenbezoek zeer verlammend moet werken. Wij hopen dat men dit wil en zal inzien en hierin in het belang der feestviering en der gemeente ver andering zal aanbrengen in de toekomst. Wij ontvingen van het bestunr van het Oranje-huis in het Centrum hedenmorgen nog een zeer uitvoerig verslag en hoewel wij zelf hierboven reeds een algemeen verslag geven, zullen wij het toch gaarne plaats- ruimte verleenen, al wijkt het hier of daar van onze zienswijze af. O ra nj cuereen iging O ra nj e-11 nis", Waalwijk (Centrum.) Het jaarlijks door onze vereeniging georganiseerde Koninginnefeest is dit jaar in alle opzichten geslaagd en kan het Bestuur met groote voldoe ning er op terugzien. Liet het weer zich aanvankelijk weer slecht aanzien, tegen den middag evenwel klaarde het op, in tegen stelling met dc weerberichten, om later op den middag en 's avonds zelfs ideaal te worden voor dezen tijd van het jaar. Het programma werd geopend door de kinder-optocht, welke hoewel niet bijzonder groot door hel aantal der deelnemers, toch geslaagd mag heelen en een zeer aardig onderdeel van ons programma genoemd mag worden. De jury had geen gemak kelijke taak. De volgende prijzen werden toegekend, welke Zaterdag namiddag aan de Openbare School kunnen worden afgehaald om hali'3 op dc speelplaats, tegen inlevering van het uitgereikte »Oranjebiljet». Versierde fietsen. (Totaal 30 punten.) Ie prijs Keesje Oudkerk 29 pnt. 2e Zus Hooijmaijer 28 pnt. 3e Nico van Helden 20 pnt. 4e Frans Hoffmans 25 pnt. 5e Iet Hoffmans 24 pnt. 6e Tonny Hoffmans 24 pnt. 7e Catolje Mulders 23 pnt. 8e Nelly Hombergen 21 pnt. 9e J. 20 pnl. 10e Netje Ketelaars 20 pnt. Verder kwamen nog voor een prijs in aanmerking P. v. d. Houdt, André van Nunen en Henkie Mulders. Vliegende Hollanders. Ie prijs Nelly v. d. Griendt 28 pnt. 5e Toosje v. Nunen 17 pnt. Autopeds en steps. Ie prijs Paula Bossaerls 30 pnt. 2e Thérèse Weijers 25 pnt. 3e Keesje van Nunen 21 pnt. 4e Ant. v. d. Bergh 20 pnt. 5e Cor Hombergen 18 pnt. Zeilschip met matroos. Ie prijs: Ant. Spitters, 24 punten. Duo Groepen. Ie prijs: Versierde wagen Hoffmans 30 punten. 2e pr. Vliegmachine Schomaker 28 p. 3e pr. v. Bladel 27'/a p. 4e pr. Stoomboot van der Lee 27 p. 5e pr. Vliegmachine Marks 24 p. Groepen. Ie pr. Ziekentransport van Hullen 30 punten. 2e pr. Versierde wagen Trommelen 27 P- 3e pr. Versierd schip Burmanje25 p. Hierna werd de kinderfilmvoor- stelling gegeven, welke blijkbaar zeer in den smaak is gevallen en waarover wij van kinderen en ouders de groot ste tevredenheidsbetuigingen moch ten ontvangen. Ook de verrassing werd zeer op prijs gesteld. Wij hopen een volgend jaar de kinderfeesten nog uitgebreider te maken, mits wij het leden-aantal met een 100 leden kunnen uitbreiden. Ouders vraag het Uwe kinderen of het de geringe contributie waard is. Hiermede was het kinderfeest af- geloopcn. Het avondfeest werd geopend met een marsch van de W. G. V. en vervolgens een demonstratie op het plancher, welke oudergewoonte een schitterend verloop had en een buitengewone belangstelling trok. Het avondconcert door de Har monie „Sophia's Vereeniging te Loon- op-Zand heeft de verwachtingen nog overtroffen en trok vooral voor de pauze eene enorme belangstelling. Het publiek uitte dan ook zijn be wondering na ieder nummer door flink te applaudiseeren. Wij hopen dat de Heeren muziekliefhebbers die nog geen lid zijn het volgende jaar willen gedenken dat er geld noodig is om een dergelijke avond te orga- niseeren. Alles en alles bijeengenomen kun nen wij zeggen dat hel Koninginne feest i933 volkomen geslaagd is. Geen enkele wanklank is er gehoord. Tot slot willen wij nogmaals een woord van dank richten aan de Heeren Hens, Bossaerts en Froklage voor de onpartijdige en kundige wijze waarop zij zich van hun taak als jury-lid bij den kinderoptocht gekweten hebben, aan de Harmonie St. Crispijn voor het opluisteren van den kinderoptocht, aan de R.K. Werkliedenver. voor het beschikbaar stellen van de zaal in den R. K. Gildenbond, aan de Directie van het R. D. B. theater voor de- verleende medewerking aan de kinderfilm, aan de W. G. V. voor deelname aan ons programma door een marsch en demonstratie, aan de ver. Waalwijks Belang voor het belangeloos ter be schikking stellen van de kiosk, aan den Heer Directeur der Gemeen telijke Lichtbedrijven- voor het opstellen der schijnwerpers, aan den Heer Inspecteur van Politie voor de tactvolle wijze van optreden en aan het geachte publiek dat op bijzondere wijze medewerkte om het geheel te doen slagen. Vermelding verdient nog dat door de firma Rud. van Mil de noodige vaten voor het plancher gratis werden beschikbaar gesteld en gratis werden aangevoerd en afgehaald. Het past ons ook aan het adres van den heer van Mil een openlijk woord van dank te richten. Wij willen hierbij nogmaals een speciaal woord van dank richten aan de Redactie van „De Echo van het Zuiden" voor de voortdurende op name onzer berichten. Het Bestuur van „Oranje Huis". Fed. van Schoenfabrikanten. Naar wij met genoegen vernemen heeft de heer ir. C. Raming alhier, zijn benoeming tot voorzitter der Federatie van Ned. Schoenfabrikanten aangeno men. Handelsavondschool. Naar wij vernemen hebben zich tot op heden reeds 21 nieuwe leerlingen voor de Handelsavondschool aange meld. Nieuwe schoenfabriek. In het fabrieks-gebouw aan het Laageinde waar voorheen de riet- meubelfabriek „Industria" gevestigd was, thans eigendom van den heer Snijders, heeft de heer Adr. Klerks te Elshout een schoenfabriek inge richt. Voorloopig bedraagt de productie "n 150 a 200 paar per week speciaal meisjes- en dames-schoeisel, onder het merk „Eterna", docht het ligt in den opzet zoo spoedig mogelijk deze productie tot ongeveer het dubbele op te voeren. Wij wenschen den ondernemer gaarne het beste succes toe. Dienstvak der Dir. Belastingen. Bij resolutie van den Minister van Financiën is de surnumerair J. Woch- ter van dc directie Groningen gede tacheerd ter inspectie Waalwijk. Bij resolutie van den Minister van Financiën is verplaatst de rijksklerk W. Koudijs van het kantoor Leer dam naar de inspectie Waalwijk. Tentoonstelling Teekenschool. Zondag j.l. is in het gebouw der Gemeente-Teekenschool de jaarlijk- sche expositie gehouden van het werk dat de leerlingen in den vorigen cursus hebben gemaakt. Er viel in de verschillende afdeelingen weer zeer goed werk te bewonderen. Spe ciaal in de klasse der schoen teekenaars, die als gewoonlijk de grootste belangstelling trok, waren weer zeer goede ontwerpen. Ver schillende der reclam -platen ge tuigden van origineele idee en aest- tischen zin der leerlingen. Hetzelfde kan gezegd worden van dc decoratie ontwerpen. Dc teekeningen der leerlingen der bouwvak-afdeeling zagen er zeer ver zorgd uit, en ook in de klasse der handteekenaars blijken jongens met goede talenten te zitten. De tentoonstelling, die een flink bezoek trok, was opnieuw een bewijs van het hooge peil waarop het onder wijs aan deze school staat. Het zou dan ook zeer jammer zijn als om bezuinigingsredenen inkrimping noodzakelijk zou zijn. Afscheid. Zondagmorgen hield de eerw. pater Surig, die deze week naar de Missie in NoordAfrika zal afreizen, in de parochiekerk van O. L. Vrouw een afscheidspredicatie. Hij bracht daarbij dankwoorden aan pastoor Buijs, aan zijn familie, vooral aan zijn bejaarde moeder aan wie hij voor een groot gedeelte zijn roeping te danken heeft en aan de paro chianen van v.m. Besoijen. Het was een indrukwekkende plechtigheid. Terugkomst Rome-reiziger. Zaterdag ten omstreeks 1 uur is de heer Sjef Trimhach J/n., die per fiets de reis naar Rome heeft ge maakt, in Waalwijk teruggekeerd. Wie zijne prettig geschreven brieven in ons blad heeft gevolgd, en dat zullen er zeer zeker velen zijn, zullen met ons verbaasd staan over de ge weldige prestatie van dit jongmensch. 42 dagen op route, met een ge middelde van 100 K.M., dagen erbij van 150 tot 190 K.M., en dat door on bekende oorden en steden, waar men den weg moet vinden, waar nacht verblijf moet worden opgezocht, berg-op berg-af terwijl men 't vlakke land gewoon is en dat onder een temperatuur waarvan men hier geen begrip heeft, terwijl de kost schraal is en hemelsbreed verschilt met de Ilollandsche keuken, maar ook met een goeden boterham met spek, werkelijk dat is een prestatie die wij zeer hoog aanslaan. Hier komt niet alleen ausdauer, maar ook energie, durf, moed en volharding bij te pas. Wij feliciteeren den jongen Trim- bach van harte met deze prestatie, waarvoor we hem openlijk hulde brengen; wij verklaren gaarne trotsch te zijn op zulk een Waalwijker, die getoond heeft een kerel te zijn. Moge hem deze prestatie in z'n later leven van dienst zijn 1 Werkloozen. Het aantal werkloozen in deze gemeente is in de maand Augustus toegenomen «iet 13 en bedraagt thans 297. Fesliual Waalwijk 1933. De feestgids voor het op 9, 10 en 17 dezer te houden fesuval is ver schenen en zie? er wei-verzorgd uit. Naast diverse foto's van comiié leden, van de jubileerende harmonie, haren oprichter, directeur en voorzitter, bevat het een beschrijving van de belangrijkste gebeurtenissen gedurende het 10 jarig bestaan van „St. Jan*, alsmede het volledig programma der feestelijkheden. De olficieete opening heeft plaats a s. Zaterdagmiddag 4 uur in het Patronaatsgebouw aan de Min. Loeft, straat, terwijl op beide Zondagen te 1 uur de olficieele ontvangst ten ge meentehuize, de uitvoering der festival- marsch en de muzikale wandeling zullen plaats hebben. ij hopen in ons volgend nummer op deze grootsch opgezette muziek, feesten nog nader uitvoeriger terug te komen. Aanbesteding. Gisteravond heeft arch. Bossaerts in Hotel de Twee Kolommen aan besteed het bouwen van een woon huis met garage aan de Oostzijde der Kerkstraat voor rekening van den heer G. de Waal. De inschrijvingen waren als volgt: L. Fitters, Waspik f6633 A. de Graauw en Zn., Waspik f 6500 J. Leijten, Raamsdonk f6275 J. Nieuwenhuizen, Sprang f6273 Treffers, Waalwijk f6265 G. v Heesch, Waalwijk f6250 L. v. Kampen, Waalwijk f6100 R. A. Kramer, Gendringen f5993 H. M. Kramer. Waalwijk f5900 Fa. Kouwenberg, Waalwijk f5897 A. v. Suilekom, R'veer f4995 Gunning in beraad. Droeve plechtigheid. Zaterdagmorgen had op de be graafplaats der Ned. Herv. Gemeente een droeve plechtigheid plaats. Het 13-jarig zoontje van den heer C. Bel, dat tengevolge van een val uit een boom het leven verloor, werd ter aarde besteld. Het stoffelijk overschot van den jongen werd gedragen door diens makkers van de voetbalver- eeniglng R.W.B. en gevolgd door de ldasgenooten van de Bijz. Chr. Jon gensschool te v.m. Besoijen. Aan het graf sprak de heer J. v. Kempen, hoofd der Chr. School, een woord van troost tot de diep be droefde ouders en familieleden, waarna de heer Scholten namens de familie dankte voor de belang stelling bij deze droeve uitvaart. Demonstralie te Eindhoven. Zondag-ochtend vertrokken van hier de deelnemers aan de demonstratie van den R.K. Diocesanen Arbeiders bond te Eindhoyen, met de harmonie voorop naar het station, waar een extra trein hen wachtte. Het aantal deelnemers der afdeeling Waalwijk bedroeg meer dan 200. Des avonds ten half acht keerde men zeer voldaan over den geslaagden dag en prettige reis weer per extra trein huiswaarts. Ongeval. Een zoontje van den heer J. v. d. D. alhier had dezer dagen het ongeluk uit een boom te vallen en daarbij zijn pols te breken. Dans-demonstratie. Wij herinneren eraan dat het dans instituut Eugène Smits uit Tilburg hedenavond in de achterzaal van Hotel erwiel een demonstratie in moderne dansen zal geven, waarbij gelegenheid zal zijn zich op te geven voor een even tueel dezen winter te geven danseur- sus. Baldadigheid. Enkele belhamels hebben Zondag nacht bij den winkelier B. in de St. Antoniusstraat ingebroken. Door een raam op te schuiven koden zij uit de etalage een flinke voorraad fruit weg halen. Bovendien smeten zij enkele schalen kapot. Vermoed, wordt dat een en ander uitj baldadigheid gebeurd is. De politie onderzoekt wie de daders zijn. Opgepast! Gistermorgen werd een jongen in de Stationsstraat bijna het slachtoffer van zijn roekeloosheid. Hij was achter op een vrachtwagen van v. Gend Loos geklommen en sprong er af juist toen van de andere zijde een auto passeer de. De chauffeur kon den vallenden jongen nog juist ontwijken, maar het scheelde slechts heel weinig of deze was het slachtoffer van zijn onvoor zichtigheid geworden. Hoe dikwijls moet er nog op gewezen worden dat het hoogst gevaarlijk is achter op rij dende voertuigen te klimmen Weggeloopen. Bij de politie zijn inlichtingen te be komen omtrent een witte geit, die van af het Drongelsche Veer met een fiet ser is komen meeloopen. SUCC6S.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5