Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. LoniseiiK Mtnttlii. FEUILLE TON Winkelnieuws. IS i Mol Voor. Gaat MOL bii|ft goedkooper. NUMMER 73. ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1933. 56e JAARGANG. JBSS* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rjk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prjs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zyn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Vl|l en dertig laren regeering. Vijf en dertig jaren Koningin. zóó spreekt men wel over het huidige vorstelijke jubileum, maar dat is onjuist. Toen in 1890 koning Willem III ontslapen was, werd het jonge prinsesje, waarop Nederland zoo trots was, daarmee Koninginne der Nederlanden, maar deregeerings- taak werd voorloopig in handen gesteld van haar koninklijke moeder, die als regentes optrad. Wat we thans vieren, is het regeeringsjubileum der Koningin. De regeeringstaak viel aan de Ko ningin op haar I8en verjaardag ten deel. Ze werd haar bij proclamatie door het toenmalige kabinet op de schouders gelegd, »op God ver trouwende zooals het in het staatsstuk heette en met de bede, dat Hij Haar zou mogen sterken üp 5 September 1898 volgde toen de blijde intocht binnen de hoofd stad van het rijk en op 6 September de plechtige inhuldigingen beeëui- ging als Koningin. »Ik zweer aan het Nederlandsche »volk, dat ik de grondwet steeds »zal onderhouden en handhaven. »Ik zweer, dat ik de onafhanke lijkheid des Rijks met al mijn «vermogen zal verdedigen en be- »waren, dat ik de algemeene en «bijzondere vrijheid en de rechten «van al mijn onderdanen zal «beschermen, tot instandhouding «en bevordering van de algemeene «welvaart alle middelen zal aan- «wenden, welke de wetten te «mijner beschikking stellen, zooals van „De Echo van het Zuiden". De Manufacturenzaak van Mol Is van al zijn branche.artikelen vol Mol levert steeds het bewijs Alles aan concurreerenden prijs Het adres is tegenover de R. K. Kerk Alle artikelen zijn er solied, dus sterk. Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). Absoluut zeker, was het antwoord. We zullen hem nooit terugzien. En daarop bracht Arthur zijn vader op de hoogte van het onderzoek dat hij, zon der er den ouden heer iets van te zeggen, in Australië had laten instellen naar de antecedenten van den bewoner van Dul- verton Hall en waaromtrent hij kort te voren voorloopige telegrafische mededee- lingen had ontvangen. Hij had zijn ont hulling willen bewaren tot hij bijzonder heden zou hebben vernomen om dan met een theatraal effect zijn mededinger te kunnen ontmaskeren, maar er bestond nu geen aanleiding meer tot stilzwijgend heid. Enkele minuten later waren de advo caat en zijn zoon op weg naar Dulverton Manor. HOOFDSTUK XXIX. Hue de schuld betaald werd. De volgende dagen verkeerde de heele streek in een toestand van de hevigste opwinding; er werd letterlijk over niets anders gesproken als over de verdwijning van den bewoner van Dulverton Manor. Het bedrog was zoo onbeschaamd en stoutmoedig geweest, dat velen niet eens konden gelooven dat er bedrog in het spel was. De oude Peters bleef strak en stijf volhouden, dat het meneer Bob ge weest was en niemand anders, die maan denlang zyn meester was geweest en Mevrouw Dixon was het roerend met hem eens. Een verklaring voor zijn vreemd gedrag konden zy weliswaar niet «een goed koning verschuldigd is «te doen. «Zoo waarlijk helpe mij God «Almachtig In diep besef van de consciëntieuse wijze, waarop Koningin Wilhelmina haar plechtige eed aan het volk heeft gehouden, herdenkt datzelfde volk nu in dankbaarheid en met ontroering het vijf-en-dertig jarig regeeringsjubileum, waarvan de openbare viering culmineert in het groote huldigingsdetilé, dat op Zater dag 9 dezer, binnen de poorten van het Amsterdamsche stadion zal worden gehouden en waaraan tien duizenden uit alle streken van het land spontaan hun medewerking hebben toegezegd. Wij zijn, naar onzen volksaard altijd eenigszins traag met het uit dragen van wat ons binnenste beroert, maar bij bijzondere gelegen heden hebben we toch altijd be hoefte om te toonen, dat we geen ondankbaren zijn en dat we durven te laten blijken van de liefde, welke we in ons hart omdragen. Echte liefde voor Oranje en in het bijzonder voor onze regeerende vorstin, ligt in het hart des volks diep omsloten. Liefde, trouw en aanhankelijkheid. Dat alles is niet zoo »van-zelf« gegroeid, maar Koningin Wilhelmina heeft het zich waardig gemaakt dooi de streng-rechtvaardige opvatting van haar taak en door haar zeer bijzondere zorgen voor de welvaart van het volk. Een staatshoofd en zeker onze koningin, beteekent ook in onze dagen altijd nog heel wat meer dan een sieraad alleen. Het zou tegen de constitutioneele op vattingen onzer vorstin zijn, als we zouden willen aannemen, dat ze ooit persoonlijke zienswijzen tegen den wil van het volk en dezer ver tegenwoordigers in, heeft doorge dreven. Slechts door haar edele persoonlijke karaktertrekken heeft ze soms een machtigen indirecten geven, maar niettemin was hun overtui ging niet aan het wankelen te brengen. Dominee Borlase daarentegen ver klaarde dat hij van het begin af wantrou wen had gekoesterd en hij twijfelde geen oogenblik, of ze waren allen beetgeno men. Maar wie was hij? Waar kwam hij vandaan en hoe konden twee menschen zoo onwaarschijnlijk veel op elkaar lij ken? De een zei dit, de ander dat; maar niemand scheen de waarheid te vermoe den. Een ding was in ieder geval een feit: de jongeman was verdwenen zon der een spoor achter te laten; even plot seling als hij was opgedoken, was hij. weer vertrokken. Maar niemand sprak onvriendelijk of hard over hem. Integen deel, menigeen keurde het in Advocaat Dulverton en zyn zoon af, dat deze den ander van bedrog beschuldigden, en zoo gretig van alles bezit genomen hadden. En het algemeene oordeel werd in dit opzicht nog ongunstiger, toen het bekend werd, dat er geen penny ontbrak. Wat den vreemde ook verweten kon worden, zeker niet verkwisting of het aanwen den ten eigen bate van de geldmiddelen van het landgoed. Daar kwam nog bij dat Dolgeth en Binns beiden verklaarden dat door het toegewijde en zaakkundige beheer van den verdwenen bewoner en de uitvoering van verschillende door hem voorgestelde verbeteringen, de waarde der bezittingen aanzienlijk was toegenomen. Hij had zich een in elk op zicht uitnemend landheer met helder commercieel inzicht getoond. Ook de boeken, die hij had bijgehouden, waren volmaakt in orde, terwijl het saldo op de bank duidelijk bewees dat, welk motief hij ook mocht hebben gehad, het verlan gen om zich te bevoordeelen uitgesloten was. Tot op een stuiver na klopte alles en niets van de groote bedragen, die door zijn handen waren gegaan, had hij voor zichzelf gebruikt. Dit alles maakte het mysterie, dat En- dellion's persoonlijkheid omgaf nog duis terder; hij had zich gemakkelijk duizen den ponden kunnen toe-eigenen en nog geen penny had hy genomen. Zelfs de kleeren, die hij had gekocht, waren uit zijn eigen zak betaald. Dat is het eenige, wat ik van de zaak niet begrijp, en om de waarheid te '1643 zeggen, is dal het eenige wat my min of meer angstig maakt. Het was Advocaat Dulverton, die dit zei, toen hij, na het diner met zijn zoon in de bibliotheek van Donnithorne Hall zat. Waarom maakt je dat angstig?, vroeg de heer des huizes. Omdat ik my afvraag of het ten slotte Bob niet toch was. Het ligt heele- maal in zijn lijn om mij een of andere poets te willen bakken. Misschien is mijn vrees kinderachtig, maar ik vraag je, Donnithorne, welke verklaring kan er anders voor zijn handelwijze zijn? Acht jij het bestaanbaar dat iemand schurk genoeg is, om maandenlang onder een valschen naam te leven en zich als heer en meester van een bezitting als Dulver ton te gedragen en dan met de Noorder zon te vertrekken zonder een penny mee te nemen. Daar moet toch wat achter ste ken! Misschien, antwoordde de jonker langzaam, was hij in den grond geen schurk. Misschien wie zal 't zeggen hield hij er toch een geweten op na en belette dat geweten hem in een schande lijke leugen te volharden. Dus jij gelooft niet, dat het Bob was? De jonker schudde ontkennend het hoofd. In elk geval is hij weg, mengde Ar thur zich in het gesprek, en ik ben vast overtuigd, dat uit de inlichtingen die ik uit Australië verwacht, afdoende zal blij ken dat het Bob niet was. Ik geloof ook, dat we nooit meer iets van hem zullen hooren. Laten we dankbaar zijn dat de zaken zijn wel zooals ze zijn. U weet dat ik hem niet mocht lijden; maar ik moet toegeven dat hij een pientere ke rel was. Hij heeft iedereen bedrogen, en al was hij nog zoo'n groote leugenaar en oplichter, hij slaagde erin alle menschen voor zich te winnen; iedereen scheen van hem te houden. Ik geloof niet, dat hij een oplichter was. Er was een booze klank in Mr. Don- nithorne's stem, toen hij dit zei. Hij heeft anders toch maar maan denlang in ons huis gewoond, luidde Ar thur's repliek; hij heeft onze paarden bereden; van de diensten van onze be- invloed op het verloop der staats zaken laten gelden. Haar grootste verdienste b.v. zal het voor heel de geschiedenis blijven, dat ze in een tijd van heftige internationale ver troebeling der geesten en bij ver warrende complicaties, het hoofd heeft koel gehouden en door den kalmeerenden invloed van haar persoonlijkheid t de stormen deed luwen, welke door prikkelingen van buitenaf waren gewekt in het ge moed van degenen, die naast onze nationale veiligheid ook voor onze nationale eer hadden te waken. Daarmee heeft onze Koningin het N ederlandsche volk inderdaad buiten den verschrikkelijken wereldoorlog gehouden. Niemand minder dan wijlen Prof. Treub, die overigens ook steeds de volle waardeering voor eigen prestaties bezat, heeft dat erkend, toen hij zijn werk .»Oorlogstijd« opdroeg «Aan onze begaafde Landsvorstinne«. Het volk heeft de groote ver diensten der Koningin uit de oorlogs jaren bij intuïtie aangevoeld en ze gewaardeerd. En de liefde tot Oranje werd daardoor versterkt tot een echt-Hollandsche trouw aan de Koningin, waarvan bleek, toen na den oorlog troonen wankelden en vorsten van machtige rijken over vluchtpaden moesten gaan. Een dienden gebruik gemaakt, op onze kos ten gegeten en gedronken en op onzen naam zaken gedaan. Als dat niet het werk van een oplichter is, weet ik het niet! Aha, daar komt Mirry. Wat zeg jy ervan, Mirry? Je vader is het niet met mij eens dat die vent, die ons zoo gemeen be drogen heeft, een oplichter is. Ik ben benieuwd jouw opinie te hooren. Miriam, die juist de kamer was binnen gekomen, keek zwijgend van den een naar den ander. Het zenuwachtige bewe gen van haar handen verried dat het haar moeite kostte zich te beheerschen. Ik geloof dat het doelloos is om te rede twisten over menschen, wier motieven zoo mijlenver van de onze afstaan, ver klaarde ze ten slotte. Heb je nog pogingen gedaan om hem te achterhalen?, vreg de jonker, blijk baar om een andere wending aan het ge sprek te geven en Miriam keek in span ning naar den advocaat. Neen. Ik vond dat het geen zin had. Wat! Heb je heelemaal geen naspo ringen meer gedaan? Ik dacht dat Arthur gedreigd had hem te zullen ontmaskeren en een aanklacht tegen hem in te dienen. Ik heb dat plan weer opgegeven, deelde Arthur mede. Ziet u och, ik wilde niet, dat we nog meer over den tong zouden gaan dan toch al het geval was, bovendien twijfelde vader eraan of we succes zouden hebben met een klacht gesteld dat we hem hadden gevonden. De situatie was vry zonderling, nietwaar? We kunnen in rechte eigenlijk niets eischen behalve betaling voor het ge bruikte voedsel en zoo. Ja, het is beter geen slapende hon den wakker te maken, viel de advocaat zijn zoon bij, en toch ik voel me alles behalve op mijn gemak, het dient ner gens voor dat te ontkennen. De weken regen zich aaneen tot maan den, maar van den laatsten bewoner van Dulverton Manor werd niets meer verno men. Ralph Endellion had echter in de omgeving van het landgoed een onuit- wischbaren indruk achtergelaten. Velen geloofden nog steeds dat het Bob Dulver ton geweest was, die de Manor bewoond had en degenen, die dat niet geloofden, bewaarden toch ook aangename herinne- groote politieke leider bleek wel oog te hebben voor wat de geesten internationaal beroerde, maar hij had verkeerd geblikt in het hart der Nederlanders. En hij werd ten slotte gebracht tot de ruiterlijke erkenning, dat hij zich vergist had in de mentaliteit der Nederlanders. Dat was in de Novemberdagen van 1918. We herinneren aan het woord van den Prediker«Beata terra cujus rex nobilis est I« Gelukkig het land, welks koning een edele is. Deze woorden zijn ten volle van toe passing op ons eigen vaderland en op de regeerende vorstin. Als een edele in den hoogsten zin des woords heeft Koningin Wilhel mina haar volk gedurende 35 jaren geregeerd. Moge dat zegenrijke be stuur met Gods genade nog vele jaren voortduren tot ons aller wel zijn. We bidden het op heden Domine, salvam fac reginam nostramHeer, bewaar onze Ko ningin 1 BINNENLAND. De kosten van de maritieme defensie. De minister van koloniën, dr. H. Golijn, heeft in de vergadering van de Tweede Kamer meegedeeld, dat binnen enkele dagen een commissie zal worden ingesteld, die o.m. tot taak heeft, na te gaan, in hoeverre er aanleiding bestaat tot een gewij zigde verdeeling van de kosten der maritieme defensie tusschen Neder land en Indië. De contingenteeringen. Met ingang van 15 September a.s. zal de thans geldende uitzondering op de contingenteeringsbepalingen, dat bij invoer van postpakketten, ringen aan hem. Hij was jegens iedereen vriendelijk en voorkomend geweest en had zich by personeel en pachters be mind weten te maken. Ongeveer een paar jaar na zijn plotse linge verdwijning vroeg Arthur Dulver ton Miriam Donnithorne opnieuw zijn vrouw te worden; maar wederom zon der succes. Je zoudt me tenminste kunnen ver tellen waarom niet, Mirry, zei Arthur na haar weigering. Omdat ik niet voldoende van je houd, was het korte bescheid. Mirry, hernam Arthur. Ik kan er niets aan doen, maar ik geloof vast en zeker dat je van diendien oplich ter hield. Ik weet dat jij de eenige was, die inzag hoe een schurk hij was, maar ik ben overtuigd dat jy van hem hield, en dat, als hij niet tusschen ons stond, je met my zoudt trouwen. Al het bloed trok weg uit Miriam's ge zicht. Hoe durf je!, riep ze met fonkelen de oogen en voor Arthur tijd had van zijn verbazing te bekomen, had ze hem alleen gelaten. En toch moest hij zichzelf toegeven, dat hij den spijker op den kop had ge slagen. Zij, die waarheid en oprechtheid hoven alles stelde, had voorgoed haar hart gegeven aan een man, wiens leven een groote, schandelijke leugen was ge weest. Sinds hij weg was, had ze legen haar liefde gevochten. Wat hij van zich zelf gezegd had toen hij haar zijn beken tenis had gedaan, scheen in haar geheu gen gebrand en ze wist maar al te goed dat het waarheid was. Hij was de beli chaming van oneerlijkheid en bedrog ge weest en toch zou ze hem niet uit haar hart bannen. Zonder dat haar vader er iets van wist, had ze nasporingen naar hem gedaan, maar had niets kunnen ont dekken. Ze was naar Londen gereisd en had een van de beste particuliere detec tives in den arm genomen, maar ook daardoor was ze niets wijzer geworden. (Wordt vervolgd). De Echo van hei Zuiden. Wulvijkstht en kogstraatsche Courant* MÉ. 41.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1