mflapimiirsEMipr eb mimi i, mmi houw eb ANTON HOLTGREFE ffliggeMd. Brief uit Waspik. Amanddspeculaas No. 73. Zaterdag 9 Sept. 1933. 56e Jrg. DERDE BLAD. Zij die zich thans op ons blad abonnerren, ont. vangen de tot October ver- schijnende nummers GR AÏlS' Waspik, 7 Sept. Iy33. Geachte Lezer I het Zeer jammer vind ik het dat eerst thans weer mijn beurt is, om een brief te plaatsen. Want ik had 't eens willen hebben over de kermis, en wel speciaal over de revue Kermis Waspik 1933. Ondanks den gruimen tijd, die in- tusschen weer verstreken is, kan ik het toch niet nalaten. Vooraf mijn hartelijke felicitatie aan den Heer v. d. K. die een dergelijk werk wist te creëeren. Waren de verwachtin gen over al dat geheimzinnig gedoe van «Entre Nous» zeer hoog gespannen, de uitvoering heeft nog alles overtroffen, en het uitbundig applaus bewees telkens opnieuw het reuzensucces dat zoowel «Entre Nous» en de schrijver hadden te boeken. Waarrahtig kwam ook nog de onbekende en nieuwsgierige figuur van ondergeteekende op de planken. I En hoewel mij deze Adeptliguur nu niet bepaald het schitterendst voorkwam, was het toch aardig ge vonden, en paste heel goed in de structuur van het geheel. Ue revue was geheel op rijui en duurde on geveer I'/, uur, en hiernaar te oor- deelen, begin ik haast te gissen, wie Rijmelaar kan wezen, die geregeld Ingezonden stukken in dit blad plaatst. Maar... gissen kan misSen... Enfin, ik wil me daar ook niet ver der in verdiepen, want dan zon ik al een heel slecht voorbeeld wezen, voor degenen die nog steeds naar mijn eigen persoontje zoeken. Op het matinée heb ik er weer ver schillende met Adept hooren betite len, terwijl de gekste motieven voor de diverse onderstellingen werden opgediept. Om op de revue terug te komen, allen vonden het tooneel van het Crisisspook, met op de ach tergrond de Nederlandsche Maagd, wel het meest succesvol, terwijl ver schillende toeschouwers dit tooneeltje gaarne als een waardige slot-seène hadden gezien. Misschien wordt dit nog veranderd als, naar vast beweerd wordt, een tweede opvoering wordt gegeven. Na afloop bracht de heer W. een dankwoord, maar hierbij is iemand vergeten geworden, hetgeen ik alsnog wil trachten goed te maken. Een woord van dcaik is n.l. ter gden aan iviej. M. Sn. Zonder hare ïr edewerking had geheel de scène «Trouw aan Oranje» moeten ver vallen. terwijl in de slotscène zij ons weder vergastte op hare bekende, bijna onverbetei lijkezangkwaliteiten. Marrianne, onze hartelijke felicitatie In Hotel Montens troffen we weer het hier overbekende duo «Joe en NellyHier kunnen wegerustspre ken van ras—komieken. Want het zal lang niet iedere artist gelukken, om jaren achtereen voor hetzelfde publiek een matinée te geven, zonder dat hij het publiek gaat vervelen. Bij Joe en Nelly is dit verre en zij weten dan ook, door hun steeds nieuwe creaties en hun buitenge woon komische aanleg, steeds tjok volle zalen te trekken. Wij hopen dan ook maar dat hun «Tot ziens» weer werkelijkheid mag worden. Over de verdere vermakelijkheden zullen -wij niet verder uitweiden. Men zegt dat er flink kermis gehoud. n is, al hebben dan ook de zakenlui niet hun recette van vorige jaren benaderd. Jammer is het, dat ker- misvieren nog maar steeds niet kan geschieden zonder dronkenschap en daaruitvolgende vechtpartijtjes. Ge lukkig is 't dit jaar wel niet zoo erg geweest, maar toch hebben we weer enkele van die gevalletjes moeten constateeren Volgend jaar nog beter. Jongelui, 't is maar vijftig weken meer....! Onze Harmonie moeten we deze keer ook eens een pluim geven. Met Koninginneverjaardag hebben we een concert te genieten gekregen, zooals we dat vroeger gewend waren. Ge opend en gesloten door een paar populaire marschen met echt vader- landsche wijsjes, kregen we een zeven, acht flinke nummers te hooren, terwijl de kwaliteit schijnbaar voor de quantiteit niet wenschte onder te doen. En ditzelfde zouden we ook willen zeggen voor de Harmonie St. Bavo te Baamsdonk, welkej.l. Zondag hier concerteerde. Volhouden man nen, we zijn op den goeden weg 1 Waspik is tot heden nog steeds in een soort «staat van beleg». Bij den kabelaanleg van de P.N.E.M. en de daarbij «postende» stakers is nog steeds een heele politiemacht op de been. Bij iederen wagen, ieder stuk materiaal, enz. kunnen wij nog steeds een politieman aantreffen, 't Is zelfs zoo ver, dat een staker, die in een winkel op Den Dijk, een pet wenschte te koopen, een veldwachter mee kreeg om daar te mogen komen. Waarom die pet persé daar gekocht moest worden, weten we niet, maar we vermoeden een weddenschap, dat hij toch op voor hem verboden ter rein zou weten te komen. Gelukkig nemen de lui heel deze beweging nogal gemoedelijk op. En waarom ook eigenlijk niet? Veronderstel dat hij een inschrijving een aannemer de laagste is. en dat al de anderen, die een hooger cijfer berekenden, bij zijn werk zouden gaan posten. Onverschillig, wie in dit geval gelijk heeft, wij vinden het zeer gewoon, dat de een gaarne 42 cent per uur verdient, terwijl een ander, die er misschien weer wat harder voor zit, met 35 cent genoe gen neemt. Welnu, stakers, bond of geen bond, als gij zelf het werk niet wenscht (gij hebt de eerste kans ge had) mauk het Uw medearbeiders niet lastig. Wie weet, wat gij zelf nog ooit zult doen 1 ADEPT. PROVINCIAAL NlEUWfc. Waalwijk, 8 Sept. 1933. Benoeming. Naar wij vernemen is door den HoogEerw. Pater Generaal tot rector van het St. Antonius-Missiehuis te Kaatsheuvel benoemd de ZeerEerw. pater Vriens, ook in onze gemeente een goede bekende, waar hij vooral in de parochie van O. L. Vrouw, maai ook in die van St. Jan Baptist zeer dikwijls op vervanging was en waar hij om tal van redenen ieders hoogachting wegdraagt. Wij feliciteeren Z.Eerw. van harte. Gemeentezaken. Naar wij vernemen zijn B. en W. erin geslaagd den gemeenteraad een sluitende begrooting aan te bieden, zonder belasting verhooging, waarin rekening is gehouden rnet een even- tueele vermindering der rijksbijdrage. Begrijpelijkerwijze is de begrooting zoo sober mogelijk moeten worden opgezet en zijn hier en daar bezui nigingen aangebracht' Groote werken worden vanzelfsprekend niet voor gesteld, wel een radicale verbetering van 't Marktplein met trottoirs enz. en 'n goede en fraaie oplossing van 't vraagstuk Raadhuisplein, zoodra het oude raadhuis zal zijn afgebroken. R.K. H.H.S. en H.B.S. Deze week is het nieuwe school jaar aan de R. K. H.H.S.H.B.S. alhier aangevangen. De aangifte van nieuwe leerlingen was dit jaar zoo groot dat alleen voor diegenen, die verhinderd waren het eerste toela- tings-examenbij te wonen, een tweede examen kon worden gehouden, doch niet voor nieuwaangegevenen. De bezetting der klassen is thans als volgt le klas -malingen (hetmaximum •ic. '2e klasse 21, 3e klasse '21,4e klasse 7, 5e klasse 7. In totaal dus 89 leerlingen, tegen 78 het vorige jaar. Aanbesteding. Woensdag 1.1. had in het café van den heer A. v. Berkel de aanbesteding plaats voor het bouwen van een woonhuis voor de kinderen J. en J. Hornes onder architectuur van den heer A. C. Snijders. J. v. d. Meijs, Waalwijk f 3365. J. v. d. Aa, »3349.— H. Kramer, 3329.— Th. v. d. Broek, Waspik 3322. G. v. Heesch, Waalwijk 3250. J. Kooien, »3195. B. v. Oers, Drunen 3188. H. Boot, Waalwijk 3096. C. A. Kramer, Genderen *2950.— L. Filters, Waspik 2945. A. de Graauw, Waspik '2899. Gegund aan den laagsten in schrijver. R K. Damesgymnastiek-vereeniging ,.Orova'\ Na een lange rustperiode waarin wegens ziekte der leidster Mejuffr. Verhoeven geen lessen konden ge geven worden, is het bestuur er na veel moeite in geslaagd een tijdelijke plaatsvervangster te vinden. Mej. Rijven uit Tilburg heeft zich bereid verklaard tijdelijk de lessen te zullen geven, en wij zijn er van overtuigd dat zij een waardige plaats vervangster zijn zal. De hervatting der lessen zal ge schieden op Dinsdag 12 en Woens dag 13 September a.s. De lesuren zijn eenigszinsgewijzigd en zullen tijdelijk als volgt zijn: te beginnen met de jongste club deze blijft als altijd op Woensdag van 4,15 tot 5.15. Verder alle clubs op Dinsdag resp. van 4.45 tot plm. 6.— uur 6,()0 7.15 uur 7.15 8.30 uur 8.30 10.15 uur Morgen wordt een uitstapje naar Nijmegen en omstreken gemaakt met 2 autobussenvertrekpunt op de Markt om half 10. Waalwijk—Tilburg Tot toonwerk uit te voeren dooi de liedertafel «Souvenir des Montag- nards» te Tilburg en »Oefening en Vermaak» alhier op de a.s. gezamen lijke uitvoeringen te Waalwijk en Tilburg, is gekozen de «Fiidjoff Sage» van Max Bruch, het bekende fraaie werk, met zijn mooie soli voor sopraan en bariton. Muziekschool. Dinsdagavond a.s. ten 8'/2uurzal het Bestuur der Waalwijksche Mu ziekschool de jaarvergadering hou den in hotel Verwiel. Een avond van kunstgenot. Donderdag 14 Sept. a.s. hoopt het Van Zanten-vocaal-kwartet een uit voering te geven in de Kerk der Ned. Herv. gemeente te Waalwijk. I Het Van Zanten-vocaal-kwartet, bestaande uit de dames Ankie van Wickevoort—Crommelin, sopraan, Jo van de MeentWalter, alt en de Heeren Evert Miedema, tenor en Bas de Groot, bas, heeft zijn naam gekozen naar de beroemde zang paedagoge Cornelia van Zanten, in wier school alle kwartetleden hun opleiding genoten. Zoowel in binnen- als buitenland hebben zij individueel groote suc cessen geoogst. Zoo is o.m. de sopraan, Ankie van Wickevoort— Crommelin, het vorige jaar als eenigste Nederlandsche zangeres op het eerste internationale concours voor zang te Weenen, waaraan meer dan 500 vocalisten uit alle deeh-n der wereld deelnamen, onderscheiden. Wij hebben tevens de beste her inneringen aan haar optreden hij 't concert der Liedertafel «Oefening en Vermaak». Ook het kwartet zelf heeft reeds in Nederland op kerkconcerten en in oratoria een klinkende naam ver worven. De organist, Henny Schouten, die op 't kerkorg 1 begeleiden zal en ook enkele soli zal spelen, is eveneens geen onbekende meer. Het programma is als volgt samen gesteld 1. Kwartet. a. Gebet. Fr. Schubert. b. Des Tages Weihe. idem. 2. Drie Duetten- a. Magnificat. J. S. Bach. b. Paulus. Mendelsohn Bartholdy. c. Judas Maccabaus. Hiindel. 3. Kwartet. Elegischer Gesang. Beethoven. 4. Orgelsolo. (Bach of Cesar Franck.) 5. Kwartet. Elias. Mendelsohn Bartholdy. 6. Drie Duetten. a. Het Angelus klept in de verte. b. Avondrust. c. Lente. (Cath v. Rennes). 7. Drie Kwartette a. De wereld zingt Gods lof. W. Franck. b. Komt nu met zang. Valerius. c. Die Ehre Gottes aus der Natur. Beetbovo-.i: Hel belooft du»-«cii prettige avond te worden van hoog kunstgenot. Om zeer velen van dit volksconcert onze zeer FIJN GEKRUIDE A 25 cent per half pond. D^"" Ook aan de wagens. Elec. Luxe Bakkerij PULLES-BEESBEEN Tel. 99. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau zijn inlich tingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen bril met schildpadmontuur, dames rijwiel. Ongeval. Een werkman uit Kaatsheuvel, werkzaam op de lederfabriek »De Kroon» had gistermiddag het ongeluk uit te schuiven over een huid en achterover in een put te vallen. Hij kreeg een flinke wonde aan het achterhoofd en raakte buiten bewust- zijn. Dr. Kolster direct ontboden, ver- teende den man de eerste hulp en liet hem per auto huiswaarts brengen; hij kon gelukkig constateeren, dat het ongeluk zonder ernstige gevolgen was afgeloopen. BIOSCOOP. R. D. B.-THEATER. Nagana Dit spannende filmwerk speelt in de binnenlanden van Afrika, waar heen drie doktoren vertrokken zijn om de Nagana-ziekte te bestrijden. Een hunner wordt de dupe van zijn liefde voor een hartelooze vrouw gravin Lubeska. In een inlandsch dorp werken de doktoren en trachten een serum samen te stellen om de ziekte te bestrijden Zij weten dat zij ver moord zullen worden als de koning door Nagana wordt aangetast. De gravin, die hen is nagereisd maakt de situatie voor hen nog wanhopiger. Als de koning werkelijk sterft wordt zij voor de krokodillen geworpen. Dr. Radnor weet echter aan de woede der inlanders te ontsnappen en redt haar nog op het laatste mo ment, waarna ze beide kans zien om te ontkomen. uitgaande van de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen, te laten genieten, is de entree zeer laag gesteld. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. LUXOR BIOSCOOP. Nicolette De ondertitel van deze film, »das Miidel van Montparnasse», zegt reeds dat de verhandeling zich afspeelt in het bekende Parijsche kunstenaars centrum. Nicolette leeft daar in bittere ar moede met 'n grafelij ken dichter, die door zijn papa de straat opgezet WprA r r^at hij weigerde een O.W.ers dochter te trouwen. Tenslotte stijgt den nood te hoog en besluit de jonge graaf de huwe lijkskandidate, die zijji vader hem wil aansmeren, maar te trouwen, om zich straks weer te laten scheiden als hij de bruidschat eenmaal binnen heeft.' Nu komt Nicolette met den ouden graaf in aanraking en deze HET ALLERBESTE IN KWALITEIT VOOR 1001 ARTIKELEN Fa. P. T. BIERLAAGH-VAN OER HEIJDEN „De Ijzer* en Verfhandel" HOEK RAAOHUliPLEIN TE WAALWIJK. Op werkdagen den geheelen dag geopend tot s avonds 8 uur. Des Zaterdags tot 's avonds NEGEN uur. Roestelbergen. Door den heer A. Vermeer, groenten- en fruithandelaar in het Loonsch- Hoekje, is een terrein aangekocht aan den Roestelberg, groot ongeveer 11 /2 H.A., toebehoorende aan den heer Antoon Gerris, oud-deurwaar der alhier. Dit terrein grenzende aan dat der gemeente Waalwijk, omvat een mooi gedeelte van den Roestelberg met 1 den z.g. steilen berg en loopt tot over den berg in den duin. Aan de noordzijde is het bouw- en weiland. De bedoeling is het niet meer als zoodanig te gebruiken, maar door aanplant enz. meer te doen aan sluiten aan de omgeving en er de noodige attracties te scheppen, kor tom er iets te maken, zooals de nieuwe eigenaar ons mededeelde, dat er tot nog toe in deze omgeving niet is. We zullen er later wel meer van kunnen vertellen. leert daardoor haar nobel karakter kennen. Zoo worden de moeilijk heden overwonnen en stemt papa toe. Nederlanders naar de Bata-fabrieken. Een twintigtal personen van 18 tot 25 jaar uit Best, zullen zich naar Tsjecho Slowakije begeven, teneinde in de Bata-fabrieken aldaar te wor den opgeleid tot arbeiders in de schoenindustrie. Onze voorspelling komt dus uit, Bata zoekt zijn personeel buiten de arbeiders der schoenindustrie. Arbeidscode vo-r de schoenenindustrie in de Vereen. Staten gereed. De arbeidscode voor de schoenen industrie is nu klaar. De kleinhandel- prijzen voor schoenen zijn de laatste maanden met ongeveer 0.50 tot 1 d. per paar gestegen. Scheikundigen in de Lederindustrie. Van 19 tot 21 Sept. zal in het Koloniaal Instituut te Amsterdam de algemeene vergadering worden gcliouuen van de ueicle gioote ver- eemgin&en van sciieikunuigen m de Leucimuustiie, Ue luiernationale Yerein uer LeUerinuusirie-CUemiker en Ue international bociely oi Leather Trades Cnemisls. De agenUa vermeldt o.a. referaten van ur. U. C. Heringa Amsterdam over »De Histologie van ue ieder- huiU en van uen nerl», van prol. Ur. H. R. Kruyi Utrecht over »De colioïd cnemie van lijuisloUeii en gelatine» en van ur. ïr. li. Priester Deventer over »Uuue en nieuwe gronusiolten voor leuerlakken», resp. te liouuen in ue Duitscne, nngeiscne en Duil- aclie taal. JUeueueelingen van de Gewestelijke Aaruappei-targanisaue voor oord- liraoaui, Kijk van JNymegen en Land. van lYiaas en Waal. Het Pestuur van de Gew. Aarüappel- orgainsaue ueelt mede: 1. Aaruappeien mogen niet zonder vervoerxjewjjs vervoeru woruen. 2. V ervoernewyzen zijn verkrijg- naar iuj ue DisirictsKantoren. De voi- ïeuige njst hiervan zal in ue landhouw- oiauen gepuonceerU woruen. 3. V ervoei oewijzen worden afgege ven tegen netanng van een neuing van j r.per luu k.u. te vervoeren aard appelen. De neianiig moet voonoopig gescmeuen op ue giroreüening ino. io/you van ue GewesieiijKe larwe-or- ganisatie voor lYoorU-uraoant, Land van Alaas en Waal en Kijk van Nijme gen. 'legen overlegging van het stor tingsbewijs zal het vervoerhewijs wor uen uitgereikt. 4. Aiieen aan erkende handelaren, grossiers, venters, telers en leveran ciers mogen vervoerhewijzen worden algegeven. 0. De verrekening tusschen teler en handel lieeit plaats via het gewest. De gang van zaken hierbij is als volgt: De handelaar draagt aan het gewest af het bedrag waarvoor hij de aard appelen van den teler heeft gekocht aidracht voor de grossiers-marge. Het gewest betaalt uit aan de teler 3/4 van de minimum prijs het bedrag dat de teler van de aardappelen gemaakt heeft boven de minimum prijs. Dat zijn b.v. Klei-Eigenheimers, verkocht aan den handelaar voor 2.30, dan wordt aan den teler door het gewest uitbetaald 3/4 van de min. prijs, dat is 3/4 van 2. is 1.50 -j- 30 cent die de teler voor de min. prijs gemaakt heeft. 6. De grossiersmarge is voorloopig vastgesteld voor het Gew. Noord-Bra bant enz. op 50 cent per) 100 K.G. 7. De teler-leverancier moet voor ieder te leveren kwantum aardappelen hij weer bij de aanvrage een stortings bewijs moet overleggen van 1.per 100 K.G. te leveren aardappelen is 1/4 van den min. prijs -j- het marge ver schil, hetgeen weer bedraagt 50 cent per 100 K.G. Dus hij betaalt voor het vervoerhewijs 1.50 -f- 1/4 gedeelte van den minimum prijs voor de soort van aardappelen waarvoor het vervoerhe wijs is aangevraagd, b.v. voor een ver voerhewijs van 1000 K.G. Klei-Eigen heimers te vervoeren in Noord-Brabant 10.voor de heffing f mar- geverschil -j- 5.dat is 1/4 van den minimum prijs. Maakt de teler meer dan de minimum prijs, dus maakt hij in het geval van de Klei-Eigenheimers meer dan 4.per 100 K.G., dan is dat meerdere rechtstreeks voor den teler. Autobusdiensten. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben aan de Algem. Transport Onderneming te Utrecht vergunning verleend voor de autobusdiensten van Waalwijk over Dongen naar Rijen (station) en van Gorinchem over Sleeuwijk, Geertruidenberg en Wagenberg naar Breda, voor zoover het Noord-Brabantsch grondgebied betreft. Nederl. ledernijverheid in 1932. Uit de voorloopige gegevens van het Centraal Bureau v. d. Statistiek blijkt, dat de productie der Nederl. ledernijverheid in 1932 naar waarde is gedaald, terwijl de afzet goed ge handhaafd bleef. Autobus inplaats van tram. De tramw^gmaatschappij 's Bosch Helmond—Veghel—Oss is voorne mens het bedrijf met ingang van 7 October aanmerkelijk in te krimpen. Uitgezonderd op marktdagen zal het personenvervoer voortaan uitsluitend geschieden met autobussen. Het goederenvervoer zal niet gewijzigd worden. Het besluit heeft tot gevolg dat ongeveer 30 employé's van de maatschappij met ingang van ge noemden datum zullen worden ont slagen. (Zie vervolg Prov. Nieuws 4e pagina.) Vraagt ons Smakelijk, voedzaam en gezond. Elec.' Luxe Bakkerij PULLES-BEESBEEN Tel. 99. 50639 opn ^'orvoerbfvwiis aanvraflp.n wfonmnr

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 7