H. de Bont-v. Huiten SPAART KOSTEN EN MOEITE Katholieke Illustratie. 67ste jaargang No. 49. Naast .De Vuurdood van den Krakatau", het artikel, dat herinnerin gen aan 50 jaar geleden wakker roept, treffen we in dit nummer interessante foto-series aan, die met pakkende, korte artikeltjes een en ander verdui delijken. Het zijn: .Een Zondag in het Zwarte Woud", door P S. „Wilde dieren en hun meesters". „De Schupo als kindermeisje", en „Technische merkwaardigheden". „Een verregende vacantie, alleen voor hen, die van kinderen houden", door C. T. Roeping", door Guus Betlem Jr. en „Het tweede begin" door Johan Peerdeman, bieden met den roman „Het rechte spoor", door Joh. v. d. Eist een genoeglijk uurtje van geestelijke ontspanning Tusschen ernst en luim herbergt „De Witte Raaf" .Hun kind", door Albert Voortman, „De Ring", door Jan J Hazewinkel en .Avontuur", van G. J. Wildring. De Nederl. Ledernijuerheid in 1932 In afwachting van de publicatie van de statistiek van voortbrenging en verbruik van bovengenoemden tak van nijverheid over 1932 maakt bet Centr. Bureau v. d. Stat. reeds thans de volgende voorloopige cijfers bekend omtrent die onder nemingen, welke in het jaar van telling ten minste 2000 buiden be werkt hebben. Ter vergelijking zijn daaraan eenige overeenkomstige ge gevens uit de statistieken over vorige jaren toegevoegd. Gem. Grootestraat Telefoon 109. 9260 8410 9800 8630 8620 8600 387 349 350 751 455 400 3110 3040 2900 Vóór 1931 zijn ook medegeteld de ondernemingen andere dan kuiplooierijen welke in het jaar van telling minder dan 2000 huiden hadden ingewerkt. Haar aantal bedraagt in 1930 6; hare productie minder dan 0 2% van de geheele lederindustrie. »Electro-Kookboek». Het feit, dat 7 8000 gezinnen, die in Nederland reeds de electrische kookwijze in toepassing brengen, tot beden toe nagenoeg niet beschikken over een handleiding waarin deze kookmethode wordt beschreven en war,"1- ^phrp,lr«»an""j'ir3 be treffende de benoodigde toestellen alsmede een opgave van recepten voorkomt, is de aanleiding geweest welke de Vereeniging van Directeu ren van Electriciteitsbedrijven in Nederland (Centraal Bureau) Nach tegaalspad 1 te Arnhem, er foe ge bracht heeft het »Eleclro-Kookboek» uit te geven. Dit boek, dat 115 blad zijden en 36 figuren bevat, is eenige weken geleden verschenen. Zooals den lezer bij nadere beschouwing blijken zal bestaat het uit 2 deelen. In het eerste wordt op sobere wijze gewezen op de vele voordeelen welke het electrisch koken biedt, wordt de manier aangegeven waarop van deze voordeelen ten volle kan worden geprofiteerd, en wordt een beschrij ving gegeven van fornuizen en andere kooktoestellen, alsmede van de wijze waarop zij moeten worden onder houden. Een en ander is gebaseerd op uitvoerig research-werk, dat ten deze in de laboratoria voor huis houdelijke toestellen van de N.V. tot Keuring van Electrotechnische Materialen is verricht. In het tweede deel is ten slotte een groot aantal recepten en uitge werkte menu's behandeld, welke alle het resultaat zijn van vele kook- proeven, verricht in de aan het Centraal Bureau der V.D.E.N. ver bonden electrische leerkeuken waar in een aantal fornuizen van de in ons land het meest gebruikte typen zijn opgesteld. Vooral uit deze menu's kan men ervaren dat het electrische koken zoo eenvoudig is, dat de kookster in staat is »op de klok te koken», zoodat het benoodigde toe zicht werkelijk tot op een minimum is gereduceerd. Voorts is aan elk HET ADRES voor een 364 jBETERE HEERENKLEEDING I harding«, de heer A. C. v. d. Heijden te Waalwijk, zal het gezelschap ver gezellen. iy Gedurende de maand Aug. 1933 werd op het postkantoor alhier voor de rijkspostspaarbank ingelegd f 13.868.13 en terugbetaald f5748.48. Voor den Vleeschkeurings- dienst wei den in de maand Augustus ter secretarie alhier aangegeven 13 rui^deren en 44 varkens. De Kinder-retraite, die vorige week alhier gehouden werd door 73 kinderen, 40 jongens en 33 meisjes, is een waar succes geweest. Gedu rende drie dagen stonden deze kin deren onder leiding van onzen Z.E. heer pastoor Goossens van 's morgens 8 tot 's avonds 6 uur. lederen avond werden de oefeningen beëindigd met een Lof in de kerk, dat door de kinderen werd gezongen. Den laat- sten dag had een algem. H. Com munie plaats. Na afloop der retraite werden de kinderen feestelijk ont haald. Dat zulk een driedaagsche oefening voor de kinderen goede vruchten afwerpt valt niet te ont kennen, zoo stichtend als zij zich gedragen hebben. Moge dit voor beeld ook in andere parochies na volging vinden. SPRANG—CAPELLEV.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags half tien zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, terwijl des namiddags 2 uur hoopt voor te gaan Ds. Schlemper van Waalwijk. Geref. Kerk v.m. 9,30 uur en n.m. 5 uur preek Ds. J. C. Hagen. De smid B. alhier had dezer da gen het ongeluk met de boormachine zoodanig in zijn hand te boren, dat hij een ernstige wonde bekwam en zich onder behandeling van Dr. W. moest stellen, die de wonde heeft gehecht. CAPELLE. In verband met Koninginne-verjaardag maakte de muziekvereeniging „Sirena" te Vrijh.- Capelle een muzikale wandeling door het dorp en Sprang, wat begrijpe lijkerwijze heel wat volk op de been bracht. 3 ^ahnxiagmjddag maajtten de leerlingen der O. l. School a. d. Loonschendijk oncU.«. leiding van 't onderwijzend personeel een naar Burgers Dierenpark te Tilburg. De Kerkeraad der Geref. Kerk alhier besloot de Zondagavond- godsdienstoefening in het vervolg des middags te houden nu 't najaar zijn intrede heeft gedaan. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. P. K. Keizer. De heer J. H. bleef aan een rijdende auto hangen en werd en eind meegesleurd. Wonderlijk bracht hij het er slechts met eenige ontvel lingen af. CAPELLE. Voor de Ned Herv. gemeente aan den Loonschendijk hoopt a s. Zondag des nam 2 uur op te treden Ds. van der Vlucht uit Drunen. Gedurende de maand Augustus werden ter gemeentesecretarie van Sprang-Capelle voor den Vleeschkeu. ringsdienst aangegeven: 31 runderen, 65 varkens, 1 schaap en 1 geit Tijdens de werkweek van 25—31 Augustus 1933 bedroeg het aantal tewerkgestelden bij de gemeentelijke werkverschaffing 91. Het muziekgezelschap .Kunst na Arbeid* zal as Zaterdagmiddag deel nemen aan het te Waalwijk, ter viering van het 10-jarig bestaan der Harmonie St. Jan in voormalig Baard wijk, te houden festival. De Chr. gemengde zangvereeni- ging „Hallelujah" zal as. Dinsdag avond in een der lokalen van de Bijzondere school in de Nieuwstraat haar jaarvergadering houden. Na de opening en notulen worden de jaar exemplaar een aantal bakrecept- verslagen van secretaris en penning kaarten toegevoegd, welke voor elk type fornuis de juiste schakelstanden en -tijden, voor het gebak vereischt, aangeven. Het boek is verkrijgbaar bij het Centraal Bureau van bovengenoemde vereeniging en bij den boekhandel voor den prijs van fl.50. DRUNEN. A.s. Zondag zal bij het kasteel van Drunen bij den Graaf H. d'Oultremont een concert worden gegeven door de harmonie »De Volharding», waarvan deze be schermheer is, terwijl de zangvereen. »Zang en Vriendschap» eveneens enkele nummers ten uitvoer zal brengen. Het lid van verdienste der »Vol- meesteresse behandeld, waarna be stuursverkiezing volgt. Na afhandeling der huishoudelijke aangelegenheden, zal men het één. jarig bestaan op eenigszins feestelijke wijze herdenken. Naar we vernemen zal door de hengelaarsvereeniging De Maasmond evenals vorig jaar ook dit jaar weder een hengelconcours voor jeugdige hengelaars organiseeren, waarvoor weder verschillende mooie prijsjes zijn uitgeloofd Dit concours zal a. s. Woensdagmiddag plaats hebben. A. s. Zondag des avonds 6 uur hoopt voor de Ned Herv gemeente alhier op te treden Ds. Guittart uit Raamsdonk. 's Morgens half tien lees dienst. J 1. Donderdagmorgen had de echtgenoote van den landbouwer T. v B uit Sprang, doordat op den Winterdijk alhier de as van de kar brak, het ongeluk boven van de lading hooi op den weg te vallen. Zij klaagde over erge pijn en werd naar haar woning te Sprang vervoerd. WASPIK. De Heer C. S. verpleegd wordende in het St. Franciscusgesticht had het ongeluk zoo ernstig te vallen, dat hij een enkel brak Dr. W. ver leende geneeskundige hulp. Bij den Heer v. S. stierven dezer dagen 9 jonge varkens aan de besmet telijke veeziekte Mond- en klauwzeer. RAAMSDONKSVEER. De oudste inwoonster der gemeente Raamsdonk de 94-jarige Mej. Wed W. Oosterling is j 1 Dinsdag overleden Nu is de oudste inwoner der gemeente de heer Barth. Sneijers, wonende in de Ber genstraat op het Dorp, die 93 jaar is. Van den landbouwer J M.deB is dezer dagen een melkkoe gestorven, die lijdende was aan Mond- en klauwzeer Het cadaver is onder politietoezicht begraven. De Eerw. Zuster Henriette. verpleegster in het R K. Ziekenhuis, is overgeplaatst naar Geldrop. RAAMSDONK. De dienstplichtige B. Steijlen, der lichting 1931, is voor. goed vrijgesteld, wegens opleiding tot een geestelijk ambt. De reeks van festiviteiten, geor ganiseerd op Woensdag 6 September j 1. door de Oranjevereeniging, ter gelegenheid van Koninginneverjaardag hebben een vlot en gezellig verloop gehad. Met genoegen kan de Vereeni ging op haar werk terugzien. Aan het verzoek om door het uitsteken van de nationale vlag de feestelijke stemming te verhoogen, was door zoo goed als allen gehoor gegeven Met een reveille en gelui der klokken werd om 8 uur de feestdag ingezet. Om half tien had in de Schansstraat de opstelling plaats van den optocht, die van 10 tot 12 door het Dorp zou trekken Van alle kanten kwamen belangstellenden toe gestroomd om den optocht van nabij te zien. Het was dan ook iets bijzon- ders. Raamsdonk(dorp) heeft er alle eer van, om in zoo'n korten tijd van voorbereiding, zoo iets buitengewoons in elkaar te zetten. Ieder heeft er het zijne bij gedaan, om den stoet zoo prachtig mogelijk te maken. Om 10 uur zette zich de stoet ili beweging, vooraf, gegaan door gardes d'honneur, gevolgd door het feest en het eerecomiié De praalwagens van de Stoomzuivelfabriek, ^-abantsche koffietafel en de Voetbal vereeniging .het Wapen van Raams donk" trokken bijzonder de aandacht. Op de pui van het voormalig Gemeen- -tehuis werden de deelnemers toege sproken door den Burgemeester. Circa twaalf uur werd de stoet ontbonden op het feestterrein, waarna de prijzen door de jury werden bekend gemaakt. De uitslag was alsvolgt; le prijs Stoomzuivelfabriek „Nooit Gedacht", 2e pr. Brabantsche Koffiemaaltijd, 3e pr Terug van het Concours, 4e pr. Boerenverhuizing en 5e prijs Voetbal vereeniging „het Wapen van Raams donk". De uitslag van de versierde fietsen, vliegmachines, enz. is: 1 C. Oome, 2 C. Broeders, 3 C Goossens, 4 H de Groot. 5 M Kanters. 6 P.de Bruijn, 7 B. van der Westen, 8 D. v. Amels- voort, 9 P. Verbunt en 10 W. Boer. Versierde fietsen, enz. voor groote jongens en meisjes; 1 W. Kanters, 2 J Pruijssers, 3 J. Damen en 4 J. Pruijssers. Van half twee tot vijf uur werden de kinderspelen gehouden op het feestterrein aan de Schansstraat. Een groot aantal belangstellenden woonde deze kinderspelen, die soms tot ver makelijke tooneeltjes aanleiding gaven, bij en volgde met spanning de ver richtingen der kleineren De uitslagen hiervan waren alsvolgt: Zakloopen voor jongens le prijs J de Groot, G. van Strien, A Boer en P. Bouman, 2e pr. H Timmermans, A. van Onzenoort, J. Roosenbrand en C. Roosenbrand. Blokjesrapen voor jongens le prijs J de Bont en J Barel, 2e prijs C. Broeders en A Pruijssers Voor meisjes le pr. M. Roosenbrand, 2e pr. Adr. Pruijssers. Balloopen voor meisjes le prijs J. Bouman, 2e pr W. Konings Naald en draad: le prijs D. van Turnhout en M. Pruijssers, 2e pr. C. van Helvoirt en A. Boer. Staart aan een varken prikkenle prijs Anna de Bont, 2e pr. Corry Kanters. Aardappelrijden: Lientje v. Dongen, le prijs en Adri van Amelsfoort 2e pr Stoelendans: le pr Maria de Bont, 2e pr. Jo van Dongen. Loopwedstrijd: le pr. Maria de Wijs en L. Zagers, 2e pr. A. Boons en N. van Amelsfoort. Sprietloopen voor jongens le pr. J Joore, 2e pr. H. Kamp. Hindernisloopen voor jongens le pr. T. de Bont, 2e pr. J. van der Wesien Hardloopen met hindernissen le pr. C de Rooij 2e pr. C. Pruijssers Voor groote jongens le pr. J. de Rooij. 2e pr. H. Bouman. Stoelendans voor meisjes le prijs J. Blom, 2e pr. A Pruijssers. Van 5 6 uur had de demonstratie plaats der Rij vereeniging „Juliana". De belangstelling was hier ook groot, valpartijtjes kwamen nog al eens voor De uitslag was alsvolgt: Wedloop 100 Meter stap, 100 Meter draf en 200 Meter galop: 1 J. Verschuren, 2 J. Boons, 3 Jos. de Bont 4 J van Steenoven, 5 M Schellekens. Worsthappen: 1 Christ de Bont, 2 T. Buijks, 3 J. Verschuren, 4 J. van Steenoven. 400 Meter draf, daarna zakloopen 1 J. Verschuren, 2 Jos. de Bont, 3 P de Bont. 4 Christ de Bont, 5 Jac. van der Rijken. 6 H. Kuijsters. Stoelrijden: 1 J. Verschuren, 2 J Klerkx, 3 C Langerwerf 4 Christ de Bont, 5 M Schellekens. Des avonds om zeven uur gaf de Harmonie „St. Bavo" een concert op het feestterrein, dat de feestvreugde nog verhoogde. De belangstelling was enorm. De ten gehoore gebrachte nummers kwamen alle zeer goed tot hun recht. Na dit concert, dat tot negen uur duurde, werd de lichtstoet opgesteld. De harmonie van Raamsdonk(dorp) voorop, gevolgd door een enthousiaste menigte met lampions en dergelijke, trok de stoet door het Dorp. Tot laat in den avond duurde de feestelijke stemming voort; geen wan klank werd gehoord, zoodat hier op waardige wijze de feestviering plaats heeft gehad van onze geliefde lands vorstinne. Het weer heeft er het zijne ook bij gedaan om het feest naar wensch te doen slagen. Een woord van dank, in de eerste plaats aan het feestcomité, en verder aan allen die in welk opzicht dan ook bijgedragen hebben tot slagen van het feest is hier wel op zijn plaats. RAAMSDONKSVEER. Zondag zal Ds. Guittart des voormiddags om half tien op het Veer en om 2 uur op het Dorp optreden. Naar wij vernamen bracht het «gezellig middagie« voor het Protest. Vereeniging^gebouw 168 gld. op; ongeveer twaalf gulden meer d^n het vorig jaar. Gedurende Augustus pas seerden 2017 op- en afvarende schepen de Rolbrug. Totale inhoud 234.868 ton. Gedurende Augustus werd hoj Postkantoor alhier inge legd f 40339,35 o»? Wu<*betaald f 47542,28. Dinsdag maakten de lerr- lingen der Veersche Mulo een uit stapje per fiets naar de Roestelbergen, nabij Waalwijk. Natuurlijk zeer vol- (|aan keerden ze huiswaarts. A.s. Zondag 10 September zal in dtze gemeente een bloempjesdag worden gehouden, waarvan de op brengst komt ten bate van het Verpleegfonds der Noord-Brabant- sche T.B.C. bestrijding. De Schippersvereen. «Schutte- vaer«, waaronder hooren de onder- afdeelingen »Dongestroom«, »Berg- scheveld« en »Almstroom«, zal op Zaterdag 9 September a.s. een ver gadering houden in Café »het Cen trum» bij P. J. Gamers aan de Keizersdijk. Door het Hoofdbestuurs lid Mr. van Dam zal een uiteenzet ting worden gegeven over de wettige evenredige vrachtverdeeling onder de binnenscheepvaart. In het eerstvolgend tijdvak van veertien dagen is de onvermengde margarine voor rechthebbenden ver krijgbaar bij de volgende winkeliers op het Veer: bij F. A. Canters en E. M. van Seeters en op het Dorp bij Adr. de Bont. A.s. Zondag 10 September zul len door de Wielerclub »het Vliegend Wiek alhier weer wedstrijden wor den gehouden, uitsluitend voor de leden van de club. GEERTRUIDENBERG. Vergade ring der r.k. middenstandsvereeni- ging te Geerlruidenberg in het r.k. parochiehuis. De voorzitter, de heer W. Sassen, opent de vergadering met den chris- telijken groet heet alle leden, speciaal de nieuw gekozenen welkom en hoopt dat zij in het belang der vereeniging werkzaam zullen zijn. Verkiezing nieuwe leden. Zes nieuwe leden hebben zich opgegeven lid te worden der vereeniging. Met meerderheid van stemmen worden allen gekozen. Ingekomen stukken. Van de Santoscommissie is een verzoek ingekomen om medewerking te verleenen tot het houden van een bloempjesdag ten bate van de bestrijding der tuberculose. Besloten wordt hieraan medewer king te verleenen en binnen korten tijd een bloempjesdag te houden. Van het hoofdbestuur van den r.k. diocesanenmiddenstandsbond is een schrijven ingekomen over het instandhouden der handelsavond school te Geertruidenberg. Nadat de noodzakelijkheid eener goede boekhouding bij den midden stand door den voorzitter is uiteen gezet, wordt besloten alles in het werk te stellen om deze cursussen |\-oor de gemeente te behouden, i Van den heer van Gastel is een schrijven ontvangen waarbij hij ver zoekt bij de bevoegde autoriteiten er i op aan te dringen het luidkeels venten op Zondagen zoo mogelijk te verbieden. Met algemeene stem- I men wordt hiertoe besloten, t Verder verzoekt de heer van Gastel om het uitponden door boeren tegen te gaan. Na toelichting van den heer Kemmeren wordt besloten dit euvel onder eigen kring Zooveel mogelijk tegen te gaan omdat een j landbouwer nu eenmaal niet in de plaats mag treden van een slager wiens bedrijf volgens de wet naai de eischen des t ij cl s moet zijn inge richt, terwijl in de meeste plaatsen de landbouwers in een schuur mo gen slachten. Door de r.k. middenstandsvereeni- ging zullen een aantal reclamezegels worden uitgegeven welke door eeni ge dames ten verkoop zullen worden aangeboden. Op voorstel van den voorzitter zal getracht worden een middenstands tentoonstelling, omvattende alle groe pen der vereeniging, te organiseeren. Dit onderwerp zal op de volgende vergadering uitvoerig worden be sproken. Van de rondvraag wordt door den heer G. de Bar gebruik gemaakt. Deze zegt, dat er aan de bestuurs tafel een persoon zitting heeft, die boter koopt van een leverancier bui ten de gemeente, terwijl de prijzen in de gemeente niet hooger zijn. De heer Jansen antwoordt hierop dat dit op hem geen betrekking kan hebben daar hij steeds de gemeente naren zooveel mogelijk laat leveren, hetwelk door hem met cijfers en bewijzen wordt gestaafd. Nadat door den voorzitter een ernstige aansporing is gericht tot de leden om trouw de vergaderingen te bezoeken, volgt met de gebruikelijke groet sluiting. j Het bestuur der vereeniging v> r. Pfriruidca b cz-gscb e Teek en sch ooi alhier deelt ons mede dat de lessen zullen aanvangen op Maandag 2 October a.s. des avonds 7 uur. De leerlingen welke de lessen wenschen bij te wonen moeten zich daartoe aangeven Zaterdag 16 Sep tember a.s. des avonds van 7 tot 8 uur in het schoollokaal aan de Haven. Het onderwijs bestaat in Hand- teekenen, Bouwkundigteekenen en Machineteekenen. Nieuwe leerlingen moeten een bewijs mede brengen van het Hoofd hunner school dat zij de 6e klasse doorloopen hebben. Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des v.m. 9,30 en des n.m. 2 uur voor te gaan de heer Weststraten uit Rotterdam. Woensdag j.l. had alhier een vergadering plaats van hondenlief hebbers om te komen tot oprichting van een hondenclub. Staande de vergadering gaven zich een veertiental personen als lid der vereeniging op. Het doel der vereeniging is honden te dresseeren. Tot oefenterrein is gekozen »De Hooge Schans« een weide in den polder. De vereeniging draagt den naam H. D. G. (Hondendresseerclub Geer truidenberg). Het bestuur werd als volgt samen gesteld: G. W. van Oorschot, voorzitter; W. Vermeeren, vice-voorzitter; N. v. d. Clundert, Secretaris-Penning meester; W. Sperber materiaal-com missaris; A. Bax, commissaris. en laat ons uwe advertenties plaatsen in andere bladen U behoeft niets te doen dan ze ons even op te geven. Wij doen de rest en het kost U geen cent meer. 1928/30 1931 1932 Aantal ondernemingen Totale waarde (x fl mil.) van het verbruik Van de productie Binnenlandsche afzet van: Chrooml.e.d. (x!000voet2) Vachezoolleder (x 1000kg.) Tuigleder (x 1000 kg.) Driefriemenled. (x 1C00 kg) Sterkte van het personeel op plm. 15 Sept. 119» 101 96 33.7 43.8 21.2 30.2 12 20

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 8