Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ui: MGDÖDSRABAND «\^ALWÜÏ» i FEUILLETON Gemeenteraad. WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1933, 56e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: W AAL WIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bü contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Zf| die zich thans op ons blad abonneeren, ont. vangen de tot October ver- schijnende nummers GRATIS' NIEUWKUIJK. Vrijdagavond 7'/a uur kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester G. van de Ven. Secretaris de heer W. van der Leede. Afwezig de heeren J. Wilgers en H. van Engelen. Eerstgenoemde met kennisgeving. Ingekomen stukken. Schrijven Ged. Staten betreffende regeling jaarwedde ambtenaren van den burgerlijken stand. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. hier zich met deze wijziging kunnen vereenigen om het salaris van bedoelden ambtenaar met "/4 te verlagen. Voorloopige vaststelling gemeente- rekening 1932. Deze wordt voor den gewonen dienst vastgesteld met een batig slot van f 1234.07. Voor den kapitalen dienst met een batig slot van f 302.62. Aanbieding gemeente—begrooting 1934. I Alsmede de punten 4a, 4b en 4c, respectievelijk, heffing van 200 op-j centen op de hoofdsom der perso- neele belasting, 100 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelas- ting. Vaststelling eener nieuwe leges- verordening. Een en ander ter i behandeling bij de begrooting. j Vaststelling pensioensgrondslag C. F. van den Broek. j Wordt voor kennisgeving aange- nomen. De Voorzitter deelt nog mede dat alleplaatselijkesubsidies, uitgenomen die van het Wit-Gele Kruis, met 50°/0 zullen worden verlaagd. Alle leden stemmen hiermede in. Nog wordt mededeeling gedaan dat het uurloon in de werkverschaf fing hetwelk tot op heden hier nog 24 cent bedroeg, zal worden verlaagd en met andere gemeente worden gelijk gesteld op 21 cent. De Voorzitter zegt dat het niet billijk is dat de loonen in de werk verschaffing nog hooger waren dan in vele vrije bedrijven en hij daarom deze verlaging wil toepassen. Goed gevonden. Daarna sluiting. BUITENLAND. Duitschland en het Vaticaan. Bij het ratificeeren van het con cordaat tusschen Duitschland en het Vaticaan zijn moeilijkheden gerezen. De gebeurtenissen in Duitschland schijnen aldus Reuter ten volle de vrees van den Heiligen Stoel te rechtvaardigen, dat de vervolgingen tegen bepaalde katholieke groepen geen einde hebben genomen. Boven dien is de verheerlijking van het Duitsche ras in beteekenis toege nomen en die verheerlijking is in strijd met de katholieke leer, welke belijdt dat voor God alle rassen gelijk zijn. Voorts wordt bevestigd, dat het Vaticaan ontsticht is, omdat de Duitsche regeering, naar het schijnt, niet bereid is haar verplichtingen na te komen ten aanzien van het ka tholieke onderwijs. Men wijst er op dat de Duitsche seminaristen, die geen deel uitmaken van militaire organisaties, in hun kerkelijke loop baan worden gehinderd. Zondagmiddag heeft de uitgestelde ratificatie toch plaats gehad, nadat de rijksregeering zich tegenover den Heiligen Stoel bereid heeft verklaard, over deze punten zoo spoedig mo gelijk te onderhandelen en tot over eenstemming te genaken, overeen komstig den tekst en den geest van het concordaat. Lerroux kabinetsformateur in Spanje. De socialistische leider Lerroux heeft volgens een Reuterbericht uit Madrid de opdracht om een kabinet te vormen, aanvaard en heeft den ministerlijst reeds samengesteld. Vijftig communisten gevonnist. Reuter meldt uit Sofia, dat in de stadSjoemen wegens communistische propaganda en cellenvorming in het garnizoen 16 personen zijn ter dood veroordeeld, voorts 6 tot 16 jaar, 13 tot 8 jaar en 14 tot tuchthuisstraffen van anderhalf tot vijf jaar. Mandsjoekwo en de Soivjets. De regeering van Mandsjoekwo heeft tot de Sowjetregeering een »laatste nota« geripht, waarin zij waarschuwt voor «ernstige gevolgen» wegens het onbeantwoord laten van een protestnota en alsnog veront schuldigingen eischt wegens de jongste grensincidenten. Nieuwe Cubaansche president benoemd. De revolutionnaire junta heeft een nieuwen president van Cuba be noemd, met name Gran San Martin Na de officieele installatie van Martin hadden er te Havana manifestaties plaats tegen Amerika. Martin ver klaarde dat de nieuwe Cubaansche regeering de buitenlandsche schulden zal erkennen en in het bijzonder met Amerika goede betrekkingen j wenscht te onderhouden. Amerika zou een afwachtende houding aan nemen. De regeering van Argentinië heeft achterdocht te kennen gegeven tegen de Amerikaansche vlootde- monstratie in de Cubaansche wate ren. Nog negen Amerikaansche des troyers zijn op weg naar Cuba. Schelde-tunnels geopend. De Schelde-tunnels te Antwerpen zijn Zondag onder zeer groote be langstelling voor het publiek open gesteld. Koning Albert heeft deze plechtigheid verricht en was zelf de eerste die de- tunnels passeerde. De beide kokers liggen ongeveer een kilometer van elkaar af. De groote verkeers-tunnel is 2.110 M. lang met een helling van 3,5 pCt. die over een afstand van 150 M. aanwezig is. Men komt er hij het Rijnplein met zijn wagen in en rijdt dan eerst onder de Ankerrui. De oude Leeuwenrui en de Brouwers- vliet door alvorens onder de Schelde terecht te komen. De diameter van het gewapend-betonnen gevaarte bedraagt aan de binnenzijde 8.30 en aan den buitenkant 9.40 M. terwijl de geplaveide rijweg 6.75 M. breed is. Langs een der wit-getegelde muren is een pad ten behoeve van het personeel aangebracht. In den kleinen tunnel voor de voetgangers geschiedt de ventilatie eenvoudiger. De lucht gaat en komt er heel natuurlijk, met dien ver stande, dat er in verband hiermee in beide toegangsgebouwen een soort van schoorsteen is verwerkt. Ver melden we nog van deze tunnel, dat hij 555,60 M. dus ruim een halve K.M. lang is, dat de nuttige breedte van den vloer 3,80 M. en de diepte van gemiddeld- hoog wa ter tot dien vloer 28,27 M. bedraagt verder dat er een lift voor 90 per sonen is en roltrappen, die een transportvermogen van 16.000 per sonen per uur hebben. Voorloopig zullen degenen die van de tunnels gebruik maken, daarvoor moeten betalen. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). Zijn sporen schenen volkomen uitge- wischt. Of hij zich in Engeland bevond of niet, of hij nog leefde clan wel gestor» ven was het was alles een groot onop losbaar raadsel. Dikwijls bekroop haar de vrees, dat hij dood was, omdat het zoo geheel en al onmogelijk leek, iets om trent hem gewaar te worden en toch kon ze het niet gelooven. Het was alsof een inwendige stem haar zei, dat hij ergens in de wijde wereld moest zijn, al zouden ze elkaar misschien ook nooit meer zien. Toch is het eigenaardig, zei de jon ker op een avond, nadat vader en doch ter geruimen tijd zwijgend in de biblio theek van Donnithorne Hall hijeen had den gezeten. Wat is vreemd?, vroeg Miriam. Ze hield zich onwetend, maar begreep best waarop hij doelde. Wel, van dat jongmensch, was het antwoord. Ik ik had vast gedacht dat hij nog eens geschreven zou hebben of iets van dien aard. Ik zou wel eens wil- len weten of hij nog leeft. Hoe komt u daar ineens op? vroeg het meisje nerveus. Het is al haast drie jaar geleden dat hij de Manor verlaten heeft en nie mand heeft ooit taal of teeken van hem I vernomen. Als hij nog in het land der levenden is, zou ik wel iets omtrent hem hebben gehoord. Waarom?, klonk het gretig. Och ik enfin, als je het dan weten wilt ik heb een onderzoek naar hem laten instellen. Hoe bedoelt u? Ik had het je eigenlijk niet willen vertellen, Mirry; maar ik ik ben naar Londen gegaan en heb een detective aan het werk gezet. Ik heb natuurlijk niet meer dan het hoognoodige verteld, en en nu, hij heeft niets kunnen ont dekken. Waarom wilde U weten waar hij was? Omdat ik veronderstelde dat het jou zou interesseeren en omdat ik dacht dat hij misschien hulp noodig had. En zoudt u hem geholpen hebben, als dat zoo was? O ja. Ik mocht den jongen, Mirry. Als hij mijn eigen zoon was geweest, had ik niet meer van hem kunnen houden. Wat hij deed was absoluut verkeerd, daar hoeven we niet over te praten, maar toch had hij, door dat „testament" of hoe je het noemen wilt, een soort zede lijk recht op Dulverton Manor. En toen hij tot het besef kwam van wat hij had gedaan, wel, toen heeft hy zich gedragen als een man. Hij is in verzoeking gebracht en bezweken en we zouden eerst zelf in gelijke omstandigheden moeten verkeeren om te zien of wij sterk genoeg waren om de verleiding te weerstaan. Daarom mo gen wij hem niet te hard beoordeelen en toen ik een beetje over den eersten schok heen was en in staat was rustig over de zaak na te denken, verlangde ik ernaar iets van hem te hooren. Maar het is ver loren moeite; hij is weg en het is mis schien het beste daar dankbaar voor te zijn. Miriam gaf geen antwoord en staarde droomerig uit over het park. Jij kunt hem niet vergeten, hé Mir ry?, vroeg de jonker zacht. Neen vader; en ik ben het geweest, die hem verdreven heeft. Hy heeft ons nooit laten weten waar hij is omdat hy dacht Wat dacht?, vroeg de jonker, toen ze den zin niet afmaakte. Dat ik hem nooit zou kunnen ver geven, ging ze voort. Toen hij my alles opgebiecht had, liet ik hem gaan zonder een woord. Ik was zoo van myn stuk gebracht, dat ik niet wist wat ik deed. Ik herinner me dat ik met een soort wil den afschuw naar hem keek en dat zal ik mezelf nooit vergeven. Het was alsof ik zijn doodvonnis aan hem vol trokken had. Enfin, het is voorbij vader; t we zullen hem nooit terugzien. Hun gesprek werd gestoord door de komst van den postbode, die de avond post bracht en eenige minuten later zag 1 Miriam dat haar vader belangrijk nieuws ontvangen moest hebben. Mirry, riep hij opgewonden, kijk dit eens. Wat kan dat beteekenen? Hij zwaaide een brief heen en weer en het meisje haastte zich naar hem toe. Lees het, Mirry, lees het! vervolgde hij. Hij is van een of ander advocatenkan toor in Londen, en en enfin, kyk zelf maar! Hij moet dan toch nog in leven zijn! De brief, die Mr. Donnithorne zoo bui ten zichzelf bracht, luidde aldus: Zeer geachte heer, Wij ontvingen opdracht U te be richten, dat wij aan Mr. Arthur Dul verton, Dulverton Manor, Petherick, Devonshire, de som van 500 (vijf honderd pond) toezonden voor het gebruik van zijn huis enz. van 2 April tot 17 Juli 19.Onze cliënt, die dit bedrag bij ons deponeerde, deelde ons mede, dat geen verdere toelich ting noodig is, maar hy gaf ons de nadrukkelijke instructie dat U on middellijk hiermede in kennis ge steld moest worden. Met de meeste hoogachting, Gilchrist Mc. Ilready. Ik vraag je nogeens, wat beteekent dat? hijgde de jonker, toen Miriam klaar was met lezen. De oogen van het meisje straalden. Dat beteekent dat hij in Engeland is, in Londen! riep ze op een juichtoon. Het beteekent dat hij het de Dulvertons voor goed onmogelijk heeft gemaakt om zich over hem uit te laten zooals ze steeds de den. Het beteekent o, ik ben zoo blij ik ben toch zoo bly. En verrukt sloeg ze de armen om den hals van haar vader. Het schynt hem goed te gaan, dat hij zich dit kan permitteeren, meende de jonker; hij moet toch een kraan van een kerel zijn, Mirry; ondanks alles. En hij heeft ons niet vergeten! vul de Miriam aan. Natuurlijk niet; hij stelde er pry's op dat wy zouden weten hoe hij, nadat hy een keer heeft gefaald, al het mogelijke gedaan heeft om zich te rehabiliteeren. Kunnen we vanavond nog naar Londen, vader? Naar Londen? Vanavond? Ja zeker; begrijpt U het niet? Hy moet in Londen zyn. Ik wil hem vertel len dat dat o, begrypt u het niet, vader? Hij heeft verkeerd gedaan, maar hij heeft zijn schuld betaald; hij heeft al les gedaan wat in zijn macht lag om het goed te maken. Ik heb hem verdreven. Ik wist dat het zijn hart brak, maar ik gedroeg me als een lafaard, als een hui chelaarster. Ik wist dat hij in den grond een rechtschapen man was, maar ik heb niets gedaan om hem te helpen, om hem te troosten. Ik schaam my diep. Mis schien heeft hij my noodig en als dat zoo is o, begrijpt u het nu, vader. Misschien is het een voor-de-mal- houderij, hernam de jonker; misschien heeft Dulverton het geld niet eens ge kregen. Vader, hoe komt u erbij?, protes teerde het meisje. Ik ga direct naar de Dulverton's om uoolshoogte te nemen, kondigde Mr. Don nithorne aan. Maar laat niets los over dezen brief, waarschuwde Miriam. De jonker liet zyn paard zadelen en reed naar Dulverton Manor, terwijl Miriam naar boven ging en na lang en aandachtig haar spiegelbeeld te hebben aanschouwd, begon ze haar koffers te pakken. Het was al laat eer de jonker terug kwam, maar Miriam was op hem blyven wachten. Ze hebben het geld ontvangen, deel de hij in antwoord op haar vragenden blik mee. Vertelden ze het? Neen, maar ze hebben het ontvan gen. Hoe weet u dat zoo zeker? Door ze op een diplomatieke ma nier uit te hooren. Ze waren er heelemaal niet op gesteld, dat ik het zou weten, maar het is vast en zeker dat ze de 500 pond gekregen hebben. Ze hebben toch niet gemerkt dat u op de hoogte was? O, neen, ik ben heel behoedzaam te werk gegaan. Maar direct vertellen deden ze niet? Integendeel; ze deden extra hun BINNENLAND. BEZUINIGING OP DEFENSIE. Staatscommissie ingesteld. De 'regeering heeft een staatscom missie ingesteld die het vraagstuk van de vermindering van de kosten der weermacht in Nederland en Neder- landsch-Indië, alsmede dat van de ver deeling van lasten tusschen de beide gebiedsdeelen zal onderzoeken. Minister Colijn heeft deze commissie geïnstalleerd en in zijn rede op de noodzakelijkheid van verdere bezuini ging op defensie gewezen. Hoewel erkend moet worden, dat ook op deze uitgaven reeds en zelfs sterk bezuinigd werd, blijft de druk der Defensie-uitgaven volgens den mi nister voor Ned.-Indië ondragelijk. Als „uiterste maximum" werd in 1927 aan genomen, dat de Defensie-uitgaven voor Indië 27,5 procent der gewone ontvangsten zouden kunnen bedragen. Nochtans was bet percentage in 1933 niet minder dan 40.2 en zal het, na de nadere bezuiniging van 1934, oog on geveer 36 procent van de gewone in komsten en waarschijnlijk nog iets meer bedragen. Dit cijfer is onhoud baar, want bij een uitputtende belas tingheffing en rigoureuse bezuinigin gen bedraagt het tekort voor 1934 nog meer dan 100 millioen. Met nadruk heeft de minister er echter op gewezen dat ondanks deze bezuinigingen bet Indische verdedi gingsapparaat aan zijn doel moet kun nen blijven beantwoorden. Wat de grootte der totale bezuiniging, dus voor Nederland en de Koloniën samen, betreft, zeide min. Colijn, dat de regeering oordeelt dat in totaal een bedrag van( 25 5 30 millioen op de ge zamenlijke uitgaven voor de weer macht, volgens de ramingen voor 1933, behoort te worden bespaard, met dien verstande, dat de dru kder defensie- verstande, dat de druk der defensie minstens 15 millioen behoort te wor den verlicht, terwijl ook bet eindcijfer der staatsbegrooting met ten minste 12 millioen moet worden verlaagd. Een en ander buiten verminderingen voort vloeiende uit algemeene maatregelen op het gebied van salarissen en pen sioenen. best om mij nog eens goed te laten voe len wat een schurk en een oplichter hij toch eigenlijk was. Het is nu geen kwestie meer welke van de beide partijen de rechtschapenste is, riep het meisje uit en niet alleen straal de iiaar oogen maar er klonk een lach in haar stem. Den volgenden dag namen Mr. Don nithorne en Miriam een vroegen sneltrein naar Londen. HOOFDSTUK XXX. In den nevel. Het spijt me, meneer, maar ik kan het u niet vertellen. Ik weet niet waar hij is. Maar u deelde ons mee dat hij hier is geweest? Pardon, dat heb ik u niet medege deeld. Maar hij moet toch hier geweest zijn of geschreven hebben. Hoe hebt u anders het geld gekregen? De zaak heeft haar beslag gekregen door bemiddeling van een vriend. Die vertelde dat hij kwam voor den persoon die hem het geld gaf. Ik weet haast even weinig als U. Onze firma deed niets an ders als haar intermediair verleenen. Ik begrijp er niets van; u zoudt me ten zeerste verplichten met een nadere uiteenzetting. Er is veel aan gelegen. Mr. Donnithorne en Miriam zaten in de spreekkamer van een Londensch ad vocatenkantoor. Mr. Gilchrist, het oudste lid der firma was tegenover hen gezeten, gemakkelijk achterover leunend in zijn bureaustoel en amuseerde zich kennelijk met de opwinding van den jonker. Va der en dochter waren den vorigen avond aan zijn kantoor geweest, toen het al ge sloten was en toen de advocaat van mor gen om 10 uur gekomen was, wachtten ze reeds op hem. Ik zal u alles vertellen wat ik van de zaak weet, antwoordde Mr. Gilchrist, maar zooals ik U al te kennen gaf, is dat een bedroefd klein beetje. Enkele dagen geleden kwam hier een man, die onze bemiddeling inriep voor een aangelegen heid. die hij geregeld moest hebben. Hy verleide dat hij George Roberts heette en dat een vriend hem verzocht had om 500 pond te overhandigen, die gezonden moesten worden aan Mr. Dulverton van Dulverton Manor. Hy wilde geen adres geven of zeggen waar hy vandaan kwam. De Echo van het Zniden, WaalwUkscbe en Langstraatscbe ('#irii(, ryaremppy va* verzekering op het leve* a ABONNEERT U OP DIT BLAD. 42.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1