NATIONALE HULDEBETOOGING VOOR H. M. DE KONINGIN. Défilé van honderdduizend personen. De hulde-betooging aan H. M. de Ko ningin, ter gelegenheid van haar 35- jarig regeeringsjubileum, Zaterdag te Amsterdam gehouden, is een feit van historische heteekenis geworden. Het stadion, waar het groote défilé werd gehouden, was geheel bezet en telde meer dan 3U.UÜU belangstellenden. [den en is ook in de koloniën uitstekend Hieronder waren tal van hoogwaardig- I doorgekomen. heidsbekleeders uit alle deelen van liet I Te kwart over drie begon het défilé, land. I dat tot negen uur geduurd heeft. Het Ds. van Hoogenhuijze, Voorzit- I aantal deelnemers, die uit alle deelen ter van de commissie van advies, heeft I van het land daarvoor naar de hoofd- H. M. toegesproken. Aan zijn rede ont-1 stad waren gekomen, wordt op bijna leenen wij de volgende passage: I honderdduizend geschat. „Een eenig, partijloos juichend volk i)e terugtocht van de Koninklijke heelt zich heden in het Amsterdamsche familie van het Stadion naar het pa- stadion vereenigd om aan Uwe Majes- I jejs 0p den Dam is een triomphtocht teit een nationale hulde te brengen, I geworden. Onbeschrijflijk was het en- daartoe gedreven enkel en alleen door I thousiasme van de menigte die voor de innige liefde voor Uwe Majesteit, I het Paleis wachtte, die er leeft in de harten van Neêr-1 -s Avonds is de Koningin weer naar lands volk. En nu is dit het bijzondere I (ien Haag vertrokken, terwijl Prins van deze huldiging, dat die is voorbe-1 Hendrik het diner van het huldigings- reid en uitgevoerd door Neêrlands I comjté bleef bijwonen, jongeren, die nu nog staande in den I A ,r bloei der jeugd, straks de plaatsen zul- Dankbetuiging van H. M. de koningin. len innemen, door de ouderen ledig ge-1 ^'en Persoonlijk woord van dank van laten, en die heden aan Uwe Majesteit |^e Koningin luidt als volgt; en aan heel het Koninklijk Huis willen I Det is mij een behoelte nogmaals toonen, dat er een jong Nederland is, I uiting te geven aan mijn diep gevoel- dat onverzwakt en ondubbelzinnig zich |den dank jegens allen, die Zaterdag uit schaart om Uwer Majesteits troon. Een I a"e deelen des lands in het Stadion te jong Nederland, op hetwelk Uwe Ma-1 Amsterdam zijn samengestroomd om jesteit rekenen kan, dat ten allen tijde mÜ blijk te geven van hun liefde en bereid is, om, als dat, wat God verhoe-1 aanhankelijkheid en die dezen dag tot de, ooit noodig zou zijn, alles voor Uwe Ieen onvergetelijken leestdag voor mij Majesteit te offeren. Daaraan heden hebben gemaakt, voor Uwe Majesteit uiting te geven, is hun een voorrecht en een eer." De Koningin antwoordde hierop met de volgende toespraak, die wij Zater- sehappen en de werkende leden van St. Jan. De voorzitter de heer C. Pullens, nam het eerst het woord. Baardwijk viert vandaag feest en met Baardwijk naar wij hopen onze heele gemeente, aldus spr. Welk feest gaan wij vandaag vieren en waarvoor heeft het comité zich reeds weken achtereen met koortsachtigen spr., dan doe ik dat niet omdat ik een 10-jarig bestaan voor een muziek gezelschap, onder de levensomstan digheden waarin St. Jan verkeerde, iets bijzonders vind, maar dan doe ik dat om hulde te brengen aan de bijzonder groote toewijding en ijver waarmede de opvolgende bestuurs leden, directeuren en leden van St. Jan zich hebben gegeven aan de ner radio uitsezon- I ij'ver bezig gehouden met den om"schoone taak die zij zich 10 jaren Lloniën.,iKtPkPndlva.nJ"JkeI?,, arbeid ,die vooraf8in8? 8eleden bebben gesteld, omhulde dag-middag reeds bulletineerden: Mijnheer de Voorzitter, WILHELMINA. Garantieregeling kippen- en eenden eieren. Namens den minister van Economi sche Zaken, maakt de Regeeringscom- missaris voor de uitvoering van de ga- Het is mijn wensch persoonlijk I rantieregeling 1933 ten behoeve van de Neerlands Jongeren, die de voor-1 kippen- en eendenhouderij bekend, dat bereiding van deze grootsche en I de uitkeering voor de week van 11 tot indrukwekkende betooging op zich I en met 16 September is vastgesteldi op namen, en allen die zich opmaak- 130 cent per 100 stuks uit te voeren ten daaraan deel te nemen, mijn I versche kippeneieren, tot een gewicht hartgrondigen dank te betuigen voor I van maximum 50 K.G. per 1000 stuks dit blijk van hun aanhankelijkheid I en-op 30 cent per 100 stuks uit te voe- en trouw, nu ik 35 jaren zoo nauw I ren eendeneieren, aan mijn Volk verbonden ben ge- Ook ,Kzerns en vl gen ïerboden? weest. Hierbij gedenk ik ook de I talloos velen, die deze ure uit de I ^r- Boon c.s. hebben op het wets- verte met ons medeleven, zoo in I °nHverp tot aanvulling van het Wet- het Vaderland als in Nederland I')oek van Strafrecht met het oog op onder de keerkringen, en breng hen I kleedingstukken en onderscheidings- daarvoor mijn bijzondere erkente-1 teekenen, welke uitdrukking zijn van lijkheid. [een bepaald staatkundig streven (het Als ik op dit tijdperk terugzie, dan I °ntwerp inzake het z.g. uniformver- is het met een hart vol dankbaar-1 bod) een amendement voorgesteld, heid voor al het schoone en goede, I waarvan de bedoeling is, om onder het dat ik van mijn Volk heb mogen I nieuwe artikel 435a van het Wetboek ondervinden, dan word ik steeds van Strafrecht ook het uitsteken van opnieuw getroffen door de bewijzen partijvlaggen en andere emblemen (be- van verknochtheid en den steun mij, [zems en dergelijke), die uiting zijn van niet het minst in moeilijke en zorg-[een bepaald staatkundig streven, op te volle dagen ten deel gevallen en I nemen. welke ik thans in deze ure, ander- Destructie van afgekeurd vee en maal op ondubbelzinnige wijze on- dervind. vieesch. Pogen mijn plicht te vervullen De N. Brabantsche Chr. Boeren- en tegenover het Vaderland is mij in I Tuindershond heeft aan Gebr. Stork donkere tijden meer dan ooit een I opdracht gegeven voor den bouw van voorrecht en bron van blijdschap, j een destructor-installatie (systeem waar ik mij gedragen weet door I Hassel) ten behoeve der destructie van Uwe trouw en medeleven. [afgekeurd vee en vieesch in het Zui- De Nationale gedachte bindt ons [den des lands. hier allen te zamen Muitery op „De Zeven Provinciën". Wij willen ons zeil zijn en blijven. Wij willen voortbouwen op de I Naar wij vernemen is de kapitein grondslagen door onze Vaderen ge- I luitenant ter Zee P. Eikenboom, des- legd, Ons bewust van onze roeping I Hids commandant van Hr. Ms. „De Ze- tegenover ons zelf en in het groote I ven Provijiciën", in verband met de gezin der Volkeren. I aan boord va ndien bodem plaats ge- Wij willen putten uit de schatten I bad hebbende muiterij en de vermees- ons door een groot Voorgeslacht I tering van dat schip door de muiters, nagelaten, overtuigd daarin ten allen I door den commandant der zeemacht tijde overvloedig te vinden hetgeen I bi Ned.-Indië naar het Hoog Militair wij behoeven om met taaie volhar-1 Gerechtshof te 's-Gravenhage verwe- ding en zich steeds weer vernieu-1 zen. wende kracht te streven naar de eerewijn ge- aanpassing bij gewijzigde wereld omstandigheden, welke onder Gods zegen ons weer een gelukkige toe komst brengen kan. Ik bid God om wijsheid en sterkte om U in den tijd die voor ons ligt I Idarmonie St. Jan plaats gehad. Met vastberaden daarin voor te gaan de weersomstandigheden hadden de Mij thans in het bijzonder rich-1 JJvenge organisators het moeilijk tend'tot de Jongeren 'wensch ik tot be!er. ku™en treffen en we mogen hen een woord van oprechte waar-1 1 0 naast de goede organi- deering te spreken voor den ijver fatiew.?ov eJengroot deel hieraan en de voortvarendheid, welke zij toeschnJven d»t het muziekfeest zulk hebben aan den dag gelegd bij de een groot sllcces 1S geworden, voorbereiding van deze voor mii I Offïcieele opening. De offïcieele opening had Zater- en toewijding aan mij en mijn Huis. dagmiddag te vier uur plaats in de hen schoone toekomst Zij voor hen Patronaatszaal, die voor deze ge- weggelegd, indien zij langs de be- legenheid een feestelijk cachet had proefde wegen, zooeven door mij gekregen. aangeduid, straks hunne krachten Op het podium hadden met den gaan wijden aan den opbouw van voorzitter van St. Jan, de heer C. het tijdperk dat voor ons ligt. aar Pullens, plaats genomen de leden zij in de groote figuren die Neder- van het eere—comité, die bijna zon land heeft voortgebracht de idealen I der uitzondering aanwezig waren, verpersoonlijkt zien, welke ook zij We zagen er het voltallige dagelijk- nastreven, zullen zij er krachtig toe sche bestuur der gemeente, pastoor kunnen bijdragen het schoonste uit v. Erp, kap. Allard en de heeren onze historie in heden en toekomst O. Donkers, beschermheer, Jud. te doen voortleven in zich steeds Timmermans Phzn., voorz. Waal- vernieuwenden en verjongenden wijks Belang, Jos. v. Heijst, eere- vo™- i rT bestuurslid, Aug. v. d. Heijden, Jos. len besluite richt ik mij tot U I Loeff, Th. van Leent en N. Klerks, allen ouderen en jongeren te zamen, Van Mr. P. H. Loeff, president ja tot de bevolking van geheel het der Bossche Rechtbank en lid van ijk, om als een en ondeelbaar het eere-comité, was bericht van ver- olk de handen ineen te slaan hindering ingekomen, teneinde eendrachtig samen te wer- In de zaal zaten de leden van het ven om dezen zorgvollen tijd te uitvoerend comité, verschillende af- loven te komen. j gevaardigden der deelnemende gezel- Als van zelf gaat ons aller blik naar onze fiere driekleur, symbool van ons willen en kunnen, zinne beeld bovenal van ons dierbaar Vaderland. Zij waaie steeds over de Wereldzeeën tot in de verste landen en doe daar kond van onze een dracht en onze wilskracht. Leve het Vaderland. Hoezee Deze rede werd Wij willen vandaag gaan vieren te brengen aan de vorderingen die het tweede lustrum van de harmonie I St. Jan in die 10 jaren gemaakt heeft St. Jan. Was het gewenscht dat wij en tengevolge waarvan zij zich door reeds na tien jaren arbeid een feest I muzikaliteit en correctheid reeds in zouden opzetten Naar mijn meening I de eerste afdeeling heeft weten te zeer zeker en allen zullen dit gaarne I plaatsen, en tenslotte om hulde te beamen. In dezen tijd van omvor- brengen aan den buitengewoon ming op elk terrein is het moeilijk sympathieken gemeenschapszin die een vereeniging op muziek-gebied in I in Baardwijk leeft, stand te houden en toch is het juist Moge St. Jan uit dit festival nieuwe in dezen tijd zoo noodig dat derge-1 kracht putten en met dezelfde toe- lijke vereenigingen blijven bestaan. I wijding den weg blijven volgen die Het is immers niet voldoende dat naar omhoog leidt, en moge zij op wij vereenigingen hebben waar sport dien weg begeleid blijven van de beoefend wordt en waar de spieren 1 belangstelling niet alleen van Baard worden gestaald. Neen, wij hebben I wijk, maar van geheel Waalwijk, juist in dezen moeilijken tijd noodig I dan ben ik er zeker van dat het vereenigingen waar de kunst beoe- St. Jan goed zal gaan. fend wordt en waar wij worden op-1 Spreker's »Leve St. Jan» vond gevoerd tot hoogere idealen. natuurlijk algemeenen bijval. Waarvoor, vroeg spr., hebben wij I Het laatste voerde de heer Jos. v. dit festival willen houden? Niet als I Heijst, als oud-voorzitter der harmo- een soort kermisvermaak, het moet nie, het woord. Veel is er in die 10 een anderen inhoud hebben wij wil- jaren tot stand gebracht, zeide spr., len een zekere kunst geven en de I dank zij den ijver en de ambitie liefde voor de kunst overbrengen waarmede de leden steeds trouw op de bezoekers. Zoo heeft het comité I hebben medegewerkt tot ontwikke- dit festival opgevat. Wij moeten een ling der muzikale gaven, waaraan feest vieren waar opvoedende kracht I Baardwijk ongetwijfeld zoo rijk is. vanuit gaat en daarom hopen wij I Het was spr. een behoefte alle inwo- dat, als de festiviteiten zijn afgeloo-1 ners van Baardwijk hartelijk dank pen, wij zullen kunnen zeggen dat te brengen voor hetgeen zij hebben zij ons van nut zijn geweest. gedaan om de feesten goed te doen Spr. voegde er nog den wensch slagen. In het bijzonder dacht spr. aan toe dat diegenen, die thans mis- I daarbij aan het feestcomité dat alles schien nog twijfelachtig tegenover in het werk heeft gesteld om deze dezen opzet zouden staan, straks I dagen zoo luisterrijk mogelijk te doen eenzelfde getuigenis zullen kunnen I zijn. Spr. was zeer erkentelijk voor afleggen. I de dankbaarheid die hij van St. Jan Dan bracht spr. nog een hartelijk I ondervonden heeft. Spr. eindigde met woord van dank aan allen die hun I een «leve St. Jan», moreelen en financieelen steun heb-1 Hierna werd de ben gegeven om de feesten zoo goed I schonken. mogelijk op te zetten. De offïcieele plechtigheid was De heer Pullens wilde aan deze I daarmede afgeloopen en de harmonie rede nog een kort woord toevoegen, stelde zich daarna op de kiosk op daar op dezen dag zijn gedachten I om het festival »in te blazen», naar elders gaannaar de hoofd-1 Deels onder leiding van haren stad waar de grootsche huldigings- directeur den heer J. Thijssen, deels betooging ter gelegenheid van het onder instructeur den heer v. Loon, 35-jarig regeeringsjubilé van H. M. voerde het jubileerende St.Jan 'n 5-tal de Koningin wordt gehouden. Alom I goed gekozen nummers uit, waar- kunnen we constateeren dat het I mede het op waardige wijze demon nationaliteitsgevoel in ons volk weer I streerde tot welk peil het na een ontwaakt, zegt spr. Daarom zouden 10-jarig bestaan reeds was opge- wij vandaag een mooie daad kunnen I klommen. stellen door ook ons medeleven met I Aan het festival dat hierna aan- de huldiging te Amsterdam te be-1 ving namen achtereenvolgens deel tuigen. I De Chr. Gem. Zangver. Hallelujah Met luide instemming wordt het v.m. Besoijen. voorstel van den voorzitter begroet! Fanfare «Kunstna Arbeid» Capelle. om het volgende telegram aan Tl. M. I Gem. Zangver. Vooruitgang zij ons te zendenI Doel, Waalwijk, en de »Het Comité ter herdenking van I Kon. Erk. Harmonie Concordia het 10-jarig bestaan der harmonie I ud Loonopzand. St. Jan te Waalwijk (v.m. Baard- ,A1 deze gezelschappen bleken de wijk) in feestvergadering bijeen, I uiterste zorg aan de uit te voeren sluit zich in gedachte aan bij de I nummers te hebben besteed en nationale huldiging te Amsterdam I oogstten een welverdiend succes, en getuigt hiermede van aanhan-1 Speciaal het optreden der gemengde kelijkheid en trouw.» Ikoren viel zeer in den smaak en De voorzitter verzocht hieraa de P™ dat de .vo1 ^de harmonie het Wilhelmus ten gehoore Kead n'e, ™fr dergelijke te brengen, dat door alle aanwezigen I vnnrUwnmpn P Pr°8ramma staande werd aanhoord. I n r De Eere-voorzitter kreeg daarna T »vond-con««t| Con: het woord om de openingsrede uit h te spreken slechts éen roep. Hoe bekend Waar een sfeer van saamhoorig- gewaardeerd de prestaties van heid wordt gekoesterd en bevorderd, dlt„f^!s„chap hier ook zyj t°ch is daar alleen mepndp *nr kan mpn men telkens weer een en albewon- voldoende belangstelling vinden voor de""g™or hetSe,e" de bekwame een zaak, die alleen door algemeene keur°orPs,Ult samenwerking tot een goede oplos- Lweten te halen. sing is te brengen. Zulk een zaak is SLÏ'1™"?' Z°° "a'0" het oprichten van een muziekver-Hf?s '„T't LT eenigingen het omhoogbrengen daar- 3 va" den heer van tot een peil, dat algemeen be- L' G™°1' de schitterende werken vrediging schenkt, want alleen door 'e d^ëen' groot! toewijding kan het hoofd Mj". T dezen leboden worden tan de zorgen van fp!df fadag kan men velerlei aard, die dagelijks naar voren I i v.oors'ell®n- Het taIr.jke treden publiek trotseerde daarvoor gaarne In deze gelukkige omstandigheid wjlte, ™n dezen overigens mooien verkeert, naar spr. meent, de ha1mo- LreP'^be,-a™nd e" volSde met nie St. Jan. Het is hem meermalen ^esteties muzikale opgevallen dat er onder de inwoners 1 n T van v.m. Baardwijk zulk een krach- L Ook de danssalon van Jacobs had tigen gemeenschapszin leeft, die tel- ft™klLTn kens weer tot uitdrukking komt gstemng te klagen. Ontvangst ten Raadhuize. Zondagmorgen stelden de gezel schappen, die dien dag aan het Het behoeft daarom geen ver- festival zouden deelnemen, zich in wondering te wekken dat het St. de Mr. van Coothstraat op. Vandaar Jan goed gaat, aldus spr., en dat zij, ging het in optocht naar 't raadhuis, niettegenstaande de velerlei zorgen In de raadszaal werden het voltallig en moeilijkheden die haar levensweg festival-comité en de besturen dei- hebben gekruist, toch staande is aanwezige ver. door den burgemees- gebleven en thans als krachtige ter en de wethouders ontvangen. 10-jarige jongeling zich aan ons I De burgemeester riep hen een voorstelt. St. Jan is samengegroeid I hartelijk welkom toe en verzekerde met Baardwijk, zij is als het ware dat ook het gemeentebestuur het op een veelgeliefde spruit van het groote hoogen prijs stelt dat zoo vele ver gezin Baardwijk. eenigingen aan dit festival luister Ook spr. dacht op dit uur aan de I willen bijzetten. Beoefening en be- bijeenkomst in 't Stadion te Amster- vordering der toonkunst is immers FESTIVAL v.m. BAARDWIJK. Zaterdag en Zondag heeft het eerste gedeelte van het festival ter gelegen heid van het tweede lustrum der wanneer voor een uitgesproken Baardwijksch belang algemeene samenwerking vereischt wordt. het comité van narte geiuk mei ai. resultaat en hoopte dat de banden, die St. Jan met de deelnemende gezelschappen heeft aangeknoopt tot hartelijke samenwerking zullen leiden. Nadat de champagne rondgediend was, brachtdeheer Pullens, voorzitter van het comité, dank aan B. en W. voor de buitengewoon sympathieke wijze waarop zij het comité in zijn moeilijk werk hebben gesteund. Spr. was hiervoor het gemeentebestuur bijzonder erkentelijk. De heer Pullens dankte ook voor de sympathieke wijze waarop het gemeentebestuur de deelnemende vereenigingen heeft ontvangen en hij was van meening dat dit in de omliggende gemeenten zijn nuttige uitwerking zeker niet zou missen, daar de gezelschappen een aange name gedachte aan Waalwijk zullen medenemen. Als voorzitter der jubileerende harmonie richtte spr. ook een woord van welkom tot de deelnemers en hij gaf hun de verzekering dat het comité alles in het werk zou stellen om hun den dag zoo aangenaam mogelijk te maken. De plechtigheid in de raadszaal als bijzonderheid kan vermeld worden dat dit de eerste offïcieele ontvangst in deze zaal was was hiermede ten einde. Buiten zetten de gezamelijke har monieën de feestmarsch van dhr. L. v. Cromvoirt in, in het arrange ment van dhr. Stravers. Deze mooie compositie bleek door de gezel schappen goed te zijn ingestudeerd en voldeed dan ook zeer goed. Burgemeester en wethouders volgden vanaf het bordes en de comité-leden en deputaties vanuit de loggia van het raadhuis deze zeer geslaagde massale uitvoering. Met het comité voorop stelde de stoet zich daarna weer op om onder opgewekte muziek naar het feest terrein te v.m. Baardwijk te trekken. De belangstelling op het Raadhuis plein, in de Grootestraat en langs den geheelen weg die de stoet nam was zeer groot. Op het festival-terrein was aan vankelijk de publieke belangstelling nog niet zoo heel groot, doch allengs groeide het aantal bezoekers aan en omstreeks 6 uur werd de 1000 ste bezoeker voor dien dag geteldTegen den avond werd het overdruk en was het maar goed dat de ruime danssalon van Jacobs haar deuren kon openen en een groot deel dei- aanwezigen naar binnen werden geloodsd, waar het zeer vroolijk toeging. Vanaf 3 uur in den namiddag tot aan den aanvang der voor-avond en avondconcerten, traden onafge- aroken de deelnemende gezelschap pen op, waaronder uitstekende en alom-bekende vereenigingen, en gaven afwisselend een keur van muziek- en zangnummers ten beste, die met groote aandacht door de aanwezigen werden beluisterd. Het was een edele wedijver tusschen de gezelschappen die alle hun beste beentje voorzetten om hun reputatie te handhaven of te verbeteren. Achtereenvolgens traden op iarmonie «De Eendracht», Nieuw- kuijk. Zangvereen. «Vriendenkring», Haar steeg. anfare »Concordia», Oosteind. Zangvereen. »Zang en Vriendschap», Drunen. ion. Muziekgezelschap «Euphonia», Kaatsheuvel. iedertafel »Echo der Duinen», Loon op Zand. iarmonie »St. Crispijn», Waalwijk. Mannenzangvereen. der Congregatie «Uitspanning door Inspanning», Elshout, terwijl wegens het vergevorderd uur de festival-nummers van de harmo nie der Jongenscongregatie uit Dru nen en van het R.K. Mondorgelcorps «Juliana» uit Vught zouden worden uitgevoerd bij het door deze ver eenigingen te geven avond- en voor avondconcert. Het voor-avondconcert van het LK. Mondorgelcorps Juliana uit Vught bleek een bijzondere attractie te zijn. De zeer populaire nummers van het programma vonden bij het zeer talrijke publiek een aandachtig gehoor en oogstten zeer veel bijval. )eze jeugdige muzikantjes hebben hier zeer veel succes gehad bij hun eerste optreden. Onder groote publieke belangstel ling beklom hierna de harmonie der Jongenscongregatie uit Drunen de kiosk om onder leiding van den heer H. Brok-een pracht-programma uit te voeren. Wij wisten dat we van dit corps ook hooge verwachtingen mochten koesteren, maar dit buiten gewoon geslaagd avond-concert heeft deze verwachtingen overtroffen. De hartelijke dankwoorden welke de heer C. Pullens aan het slot sprak tot de harmonie voor dit welwillend dam, waar uitdrukking wordt ge- niet alleen een cultureel, doch ook aangeboden schitterend concert geven aan saamhoongheid en dank- een sociaal belang. Daarom heeftwaren dan ook wel op hun plaats, baarheid. Hij was den voorzitter het gemeentebestuur ook met groote De harmonie der Jongenscongregatie zeer dankbaar dat hij op deze wijze belangstelling de voorbereiding van mag gerust tot de beste gezelschappen uitdrukking heeft willen geven aan dit festival gevolgd. Dat het een 1 uit onze naaste omgeving gerekend de gevoelens die ongetwijfeld in succes zou worden, daarvan was worden allen leven. spr. overtuigd, doch het was hem Begunstigd door fraai weer is ook ia ,,g met haar een aangename verrassing dat het de tweede dag buitengewoon geslaagd. 0-jarig bestaan, aldus vervolgde I succes zoo groot was. Hij wenschte Er heerschte den geheelen namiddag - 1 V» y o o o

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2