Toegewijd aan Handel, en Gemeentebelangen. FEUILLETON mm LogiscHi! $2volötreHliing. Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers Winteravondcursussen VELO'S zijn niet duur Wlnkelnieuws. Mol Voor. I te Waalwijk. van 2 October 1933 -1 April 1934. Gaat Vertrouwen Geboren uit Kwaliteit. EJ3 SUSJStó r'MMER 75. ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1933 ÖOe JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 33. Telegr.-adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Zl) die zich thans op ons blad abonneeren, onf. vangen de tot October ver schijnende nummers GRATIS. EEN NIEUW POLITIEK TIJDPERK? Om verschillende redenen achten we het feit van de opening der nieuwe zitting van de Staten Generaal op Dinsdag a.s van een groot nationaal belang, ver uitgaande boven dergelijke plechtigheden in andere jaren. Het belang schuilt in de eerste plaats daarin, wat we met Colijn's regee ringsprogram op de hoogte zullen komen. Toen het kabinet-Colijn na de incidenteele Kamerontbinding van dit voorjaar en de daarop gevolgd zijnde verkiezingen aan het bewind was ge komen, was er voor de samenstelling van een serieus regeeringsprogram nog geen gelegenheid geweest. We weten van den nieuwen minister.president, dat hij een krachtig bestuur wil voeren en dat hij geen ongewone middelen zal schuwen om in een uiterst critie- ken tijd als we beleven, het schip van staat behouden in veilige haven binnen te loodsen, maar eerst nu mag van Dr. Colijn worden verwacht, dat hij het volk eenigszins nauwkeurig op de hoogte brengt van de uitkomsten van zijn beraad en overleg, en dat hij de groote lijnen van zijn beleid voor ons zal uitstippelen» In materieel opzicht zal ons het komende regeeringsprogram altijd tegenvallen, laten we daarop wél bezinnen. Niet omdat het van Colijn moet komen, maar omdat de maat schappelijke nood van het volk zoo erg hoog is en de schatkist zoo be angstigend leeg. Van Colijn mogen we gelukkig niet verwachten dat hij de perspectieven hoopvoller schildert dan ze zijn, noch dat hij zal pogen om door lapmiddeltjes de staatsmisère wat slepend te houden en de mate- van „De Echo van het Zuiden". EERST KWALITEIT, daaraan hebben wij ons steeds stijgend succes en een steeds g r o o t e r wordende klantenkring te danken. Ondanks betere kwaliteiten LAGEN PRIJS. MOL blijft goedkooper. rieele volksreserve nog wat te sparen, tótdat misschien! zich nog eens een onverwachte uitkomst voordoet, of wat meer waarschijnlijk zou zijn de maatschappelijke en economi sche ruïne niet meer te ontgaan zou blijken. Van Colijn mag ongetwijfeld worden verwacht dat hij nut voor aanstonds, de zwaarste offers eischen zal, opdat onze maatschappij voor nu geholpenenvoordetoekomstgeredmoet woraen. Populair kunnen zulke maat regelen nooit zijn, omdat de meeste menschen nu eenmaal niet verder weten te blikken dan tot de lengte- punt van hun neus, maar in de toe komst zal het volk den chirurg eens dankbaar wezen, die er de voorkeur aangaf om de zieke deelen diep weg te snijden inplaats van het lichaam van den staat aan haar kankerende wonden te laten wegteren. Het komende regeeringsprogram zal o.i. méér bevatten dan de aankondi ging van nieuwe drukkende lasten en ingrijpende bezuinigingen alléén. On getwijfeld zal uit het staatsstuk, hetwelk de Koningin op Dinsdag a.s. zal voor lezen, een nieuwen politieken geest adèmen. En vooral de komende regee- ringsdaden zullen van dien geest ge tuigen. Colijn zal laten blijken van zijn methoden ter onderdrukking van de geestelijke verwildering, welke gevolg is van de maatschappelijke nooden. Die middelen zullen straf zijn, omdat ze zónder dat nutteloos zouden wezen. En velen zullen met hun critiek klaar staan. Laten we ons niet dadelijk onder dezulken scharen. We mogen niet vergeten dat de regeering van den heer Colijn een nieuwe politieke aëra moet inluiden. In een zeer bijzonderen en zeer moei lijken tijd als dien welke webeleven, is het niet mogelijk om de bestuurs- methoden ongewijzigd te handhaven. Zoomin als de volksrechten en -vrij heden. Een stuurman, die zijn schip tijdens een typhoon over de zee voert alsof er geen vuiltje aan de lucht was, gaat met zijn schuit ten onder. Wan neer het kabinet geen andere bestuurs- methoden ging toepassen, dan zou dat beteekenen, dat het volk binnen af- zienbaren tijd zou worden overgele verd aan communistisch geweld of fascistische willekeur. De regeering moet aan communisten en fascisten, aan alle gegadigden voor dictatoriaal geweld, den wind uit de zeilen nemen door het stellen van de krachtige daden, welke in een tijd van zware economische crisis benoodigd zijn en van welke een suggestieven invloed kan uitgaan. Daarbij zullen misschien sommige aloude volksrechten en vrij heden moeten worden aangetast, zij het langs wegen van wet en te stellen recht, maar een zieke moet nu een maal medicijn weten te slikken. Door bepaalde rechten tijdelijk te verkorten kunnen ze wellicht worden gered voor de toekomst, wanneer de omstandig heden zouden zijn vervallen welke tot de getroffen maatregelen hebben geleid. Onderwezen worden a. MACHINALE SCHOENMAKERIJ. Bovenwerk modelleeren Gradeeren bovenmodellen. Snijden van Overleder. Stikkerij Jongens. Stikkerij Meisje». Zooileder Calculatie. Handzwikken (onder 17 jaar). Mach. Zwikken en Mc. Kay.Afdeeling (boven 17 jaar). Onderwerk en Uitpoetserij-afdeeling*(boven 17 jaar). b. LOOIERIJ AFDEELING, Al naar gelang er belangstelling is. Lesgeld van 12.50 tot 17.50, liefst bij de aangifte te voldoen. Indien beslist noodig kan hiervan vrijstelling verkregen worden. Aangifte aan de Rijksschool op Maandag 25 September van 7 8 uur voor de meisjes en op Dinsdag en Woensdagavond 26 en 27 September van 7 8 nor voor de Jongens. Indeeling der Manl. deelnemers over de verschillende cursussen op Don Jerdag avond 28 September om 7 uur aan de Rijksschool. De Directeur, 5°728 VAN DER WAERDEN. 1 2 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. WASCHMACHINES van at 11.30.- WRINGM4CHINES van af II 13— Denk je dat hy ooit terugkomt? Wordt vervolgd. Wulijjtsfkt en Lanptraatsclie Conranïj Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bü contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiteriyk 9 urn- in ons bezit zün. 43. Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). Hij maakte den indruk van een gezeten werkman, een fabrieksbaas of zoo iets hel zou ook een boer kunnen geweest zijn. Daar ik de situatie nogal zonderling vond, ondervroeg ik hem scherp, maar ik kan niet veel uit hem krijgen. Het eeni- ge wat hij wilde loslaten was, dat een vriend van hem Mr. Dulverton vijf hon derd pond schuldig was voor huur en hem had gevraagd, omdat hij toch naar Engeland ging, dat bedrag by een goed- bekend staande advocatenfirma te depo- neeren en te zorgen dat het geld aan Mr. Dulverton gestuurd werd en een kwitan tie daarvoor in ontvangst te nemen. Na eenige overweging verklaarden we ons bereid onze bemiddeling te verleenen. En de man betaalde u de vijfhon derd pond? Ja en merkwaardig genoeg in goud. Daarop zonden we Mr. Dulverton een cheque voor het bedrag. Maar dat kan toch onmogelijk alles zijn. Het scheelt niet heel veel. Daar de bezoeker geen adres gegeven had, be waarden we Mr. Dulverton's bericht van ontvangst, tot, hy weer zou komen. Eer- gisterenochtend kwam hy. Toen we hem de kwitantie gaven, zei hij dat hij een belangrijk deel van de opdracht van zijn vriend vergeten had, namelijk dat u be richt moest hebben van de betaling aan Mr. Dulverton. Ik vroeg of we er nog een nadere verklaring voor U aan moes ten toevoegen en hij antwoordde, dat hy van niets wist, maar dat zijn vriend ge zegd had, dat u het wel begrijpen zou. Hy drukte ons op het hart vooral niet te vergeten u op de hoogte te brengen, want ofschoon hij zijn vriend pas over een paar maanden weer zou ontmoeten, zou zijn eerste vraag ongetwijfeld zijn, of hy aan dit deel van de opdracht had gedacht. En Mr. Dulverton zond u een ont vangst bericht? Het was Miriam die dit vroeg. Ik meen, dat ik dat daarnet al ge zegd heb, juffrouw Donnithorne. En voegde Mr. Dulverton er nog het een of ander hij; een nadere explicatie of zoo?, vroeg ze verder. De advocaat keek een oogenblik na denkend voor zich uit, toen hieven zijn oogen even op het gezicht van het meisje rusten en hij hernam: Ik weet eigenlijk niet of ik gerech tigd hen die vraag te beantwoorden, maar enfin hij aarzelde nog even, ik wil li vertellen dat hij dit niet deed. Zijn briefje was alleen een korte, formeele bevestiging dat hij het geld ontvangen had, anders niets. En die meneer Roberts, hoe zag die eruit? - Hij was een man van voor in de vijftig, taxeer ik; een korte, gezette man met een eenigszins wilden peper-en-zout baard en dik grijzend haar. Zooals ik u vertelde leek hij een gezeten handwerks man of een boer. Ik zou het niet met ze kerheid kunnen zeggen. Was het een Engelschman? Hij sprak vloeiend Engelsch, maar wel met een accent. Ik kreeg het idee van een Engelschman die lang in de ko loniën geleefd heeft. Iemand uit Canada of Australië of Zuid-Afrika. Ook dat kan ik niet zeker zeggen. Heeft hij niets gezegd waaruit u kon afleiden, uit welk deel van de wereld hij kwam? Niets. En u hebt absoluut geen idee waar hy nu is? Geen flauiy idee, juffrouw Don nithorne. Ik heb er vijfhonderd pond voor over als u het adres kunt ontdekken van den man die hier voor zijn vriend dat geld kwam brengen, mengde de jonker zich bruusk in het gesprek. De advocaat schudde het hoofd. Onmogelijk, meneer Donnithorne. 1 Ik heb geen enkele aanwijzing. De man betaalde mij een zeer behoorlijk honora rium, maar hij weigerde ook maar iets naders te vertellen. kunt net zoo goed j trachten de spreekwoordelijke naald in den hooiberg te zoeken. Ik heb geen en- I kei houvast om hem op te sporen geen uitgangspunt om het onderzoek te begin nen. I De jonker zuchtte. Ik vrees ook dat het onmogelijk is, moest hij verdrietig toegeven. We tasten volkomen in het duister, Mirry, verklaarde hy zijn dochter, toen ze op de Hall terug waren. We kunnen niets doen. Blijkbaar wil hy niet dat wij j ontdekken waar hy is, al stelt hy er prijs op ons te doen weten dat hy een eerlijk man is en dat het hem goed gaat. Hij leeft en denkt nog altijd aan ons, antwoordde ze en er was een blik in haar oogen, die de jonker niet geheel begreep. Maar hij meende wel het te kunnen gissen De jaren namen hun loop en niemand in de omgeving van Dulverton Manor en Donnithorne Hall hoorde, na deze ge beurtenis. ooit meer iets van Ralph Én- dellion. De jonker liet zich regelmatig couranten uit alle deelen van de wereld zenden, maar in geen enkel ervan vond hij ook maar een enkele maal zijn naam vermeld. Een dichte sluier was over zyn persoon gevallen en slechts wat de uit- heemsch-uitziende man aan de Londen- schc advocaten had verteld, lichtte daar een heel klein tipje van op. Maar veel was het niet. Miriam rijpte van jong meisje tot jonge vrouw en ofschoon het haar aan huwe lijksaanzoeken niet ontbrak, gaf ze haar hand aan geen enkele van de pretenden ten. In de omgeving begon men zich eenigszins beangst af te vragen of de rijke erfdochter van plan was een oude vry- ster te worden en enkele vindingrijke geesten waagden de veronderstelling dat zij haar hart verloren had aan den man die enkele maanden op Dulverton Ma- nor ;Js heer en meester geresideerd had en op zoo'n mysterieuze manier was ver dwenen. Maar behalve meneer Borlase kende niemand de waarheid die de heele habbelzuchtige gemeente zoo dol graag wilde weten! En al vond men het jammer dat ze ongetrouwd bleef, bekla gen deed haar niemand, daarvoor was haar leven te rijk aan inhoud. Ze was de goede engel van de streek, zooals ze het van haar vaders huis was; een be grijpende vrouw, die wist te helpen en op Ie beuren, die. zonneschijn bracht in de woningen van armen en lijdenden, wier woord troost en wier lach zegening was. Vijf jaar na Endellion's verdwijning stier/ advocaat Dulverton en Arthur werd landheer. Een jaar later trouwde hij met een gefortuneerde, oerdegelijke, maar vrij onaantrekkelijke jongedame uit een naburig graafschap. De gebeurtenis wekte weinig vreugde op het huis en on der de pachters. Als het meneer Bob en juffrouw Miriam waren geweest, zou je wat an ders beleefd hebben, zeiden verscheide- nen van hen, die nog altijd in de overtui ging verkeerden, dat de tijdelijke bewo ner van zes jaar geleden, de rechtmatige erfgenaam der Dulverlons was geweest. Moe vind jy de vrouw van Arthur, Mirry?, vroeg de jonker kort na het hu welijk aan zijn dochter. O, heel geschikt voor hem. Ze zal hoog tegen hem opzien en dat heeft hij noodig om te kunnen ademhalen. Ik had gedachl dal hy nooit zou trouwen, hernam de jonker, omdat hij ion niet kon krijgen. Hij heeft me wel fwintig keer verteld dat hij nooit aan een andere vrouw zou kunnen denken. Zoo ziet u alweer, vader niets verandelyker dan een mCnsch, lachte Miriam. Maar Mr. Donnithorne bleef ernstig. En jij, kind?, vervolgde hij. Ik hoop natuurlijk nog een aantal jaartjes tegoed te hebben zoo oud hen ik nog niet maar toch vraag ik me wel eens af, hoe het met jou moet gaan als ik er eens niet meer hen. Denk je er nog over te trou wen? Miriam bleef het antwoord schuldig. Ze staarde voor zich uit, als in een vage verte. Kun je hem niet vergeten, Mirry? Ze schudde het hoofd. Ik ben hang van niet. Maar als hy het doet Ze maakte den zin niet af, maar haar vader wist dat hij van haar, zooals van Arthur Dulverton, geen ontrouw aan haar groote jeugdliefde behoefde te verwach- len, dat er, buiten Ralph Endellion, voor haar geen man fer wereld bestond. HOOFDSTUK XXI. De Hailing. 1 i Het Australische parlement hield zyn laatste zitting voor het reces. Maar wat een bijzonderheid was by een dergelijke slotzitting, ieder lid bevond zich in zyn bankje. Er heerschtc een gespannen stem ming, de atmosfeer in de groote verga derzaal was als mei electriciteit geladen want het lot van de Regecring hing aan een zijden draadje. De minister-president had een maatregel voorgesteld, die niet alleen door de oppositie sferk werd be streden, maar ook onder zyn eigen aan hangers veel tegenstand ontmoette. De algemecne opinie was dat het hoofd der Regecring van het Australische gemeene- best niet alleen zijn party onherstelbare schade berokkende, maar tevens politie ken zelfmoord had gepleegd. Spreker na spreker beklom de tribune om zyn af keuring over het wetsvoorstel te kennen te geven en de man die enkele maanden geleden nog de afgod van zijn partijge- nooten was, werd thans door vrijwel iedereen als een gevallen grootheid be schouwd. Tot de geheele toestand op eens radicaal veranderde. Een lid had zich naar het spreekgestoelte begeven, iemand die zich onderscheidde door zijn objectief oordeel, geen heftig partyman. Bij deze gelegenheid steunde hij de Re geering en het was zijn redevoering, die den wondcrbanrlijken ommekeer teweeg bracht. Hij was pas sinds de laatste verkiezin gen lid van het Parlement, maar had zich door zijn persoon, zijn welsprekend heid en gedegen kennis daarin een over wicht veroverd, dat menig politicus met een langen staat van dienst hem mocht benijden. Langer dan een uur hield hij de aandacht van het Huis gevangen en meer dan eens werd zijn rede door toe juichingen onderbroken. Hij was een nog jonge man, achter in de dertig of schoon zijn gladgeschoren gezicht met diepe lijnen doorgroefd en zijn haar grijs was eigenaar van uitgestrekte gron den ver van de hoofdstad,

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1