20stuks I5snts NIEUWE VOORPAAD JUIST AANGEKOMEN fMuweel voor de (zeel 6. Cursus Zoolleder-calculatie. Tot onze spijt heeft deze cursus het vorig jaar geen doorgang kunnen vinden, wegens onvoldoende deelname. We kunnen echter moeilijk aannemen, dat een dergelijk be langrijk onderwerp niet in staat zou zijn voldoende belangstelling te trekken, zoodat we dezen cursus nogmaals uitschrijven. In dezen cursus wordt behandeld de zool- lederkennis, de uitgifte van het Ieder, de controle van het gestanzde materiaal en de calculatie van het stanzresultaat naar ver schillende methoden. Het zal aan eenieder zonder meer duide lijk zijn, dat, wil men met vrucht dezen cur sus volgen, men goed op de hoogte moet zijn met de rekenkunde, daar het calculee- ren voor het grootste gedeelte rekenwerk is. 7. Cursus Handzwikkerij (onder de 17 jaar). Zooals de meesten hekend zal zijn, wor den in dezen cursus de schoenen met de hand gezwikt, en verder klaar gemaakt tot en met het opzolen, om dan vervolgens ge heel machinaal te worden afgewerkt, behal ve het zetten van de hakken, dat eveneens met de hand geschiedt. De cursus, welke is bestemd voor leerlingen onder de 17 jaar, is bedoeld als een voorbereiding voor de cur sussen onder 8 en 9 aangegeven. 8. Cursus Mach. Zwikkerü en McKay af deeling (boven de 17 jaar). In dezen cursu^ wordt behandeld het ma chinaal overhalen, zwikken, aankloppen, etc., waarvoor het hoven- en onderwerk ge heel voorbereid wordt bijgegeven. Uit organisatorische overwegingen is de Mackay-afdeeling aan de zwikkerij toege voegd, zoodat de leerlingen, in dezen cursus de schoenen klaarmaken tot en met het houtenpennen, doornaaien of aflappen. Er worden n.l. 3 fabricage-systeinen toe gepast, n.l. houtgepend, Mackay en Mackay Welt, waarvan echter door den betrokken leeraar, voor zoover noodig, kan worden afgeweken. 9. Onderwerk- en Uitpoetserij- afdeeling (boven de 17 jaar). Deze cursus is geheel zelfstandig ten op zichte van de vorige, allegn worden hier voor de schoenen, zooals die in den zwik- kerij-cursus zijn gemaakt, overgenomen. Hieraan moeten dan alle verdere bewer kingen worden verricht, te weten: glatten, kanten-schrooien, hakken zetten, hakken schuren, etc. Zooals U uit dit overzicht moge blijken, wordt bij het onderwijs de grootst moge lijke volledigheid betracht. We hopen, dat velen hierin een aanspo ring zullen vinden, van de lessen gebruik te maken. Omtrent de cursussen eventueel aan de Looierij-afdeeling te geven, kan thans nog niets met zekerheid worden gezegd, omdat zulks afhangt van de belanghebbenden. Wij wekken allen, die er belang bij heb ben, op, zich voor deze afdeeling te laten inschrijven. De inschrijving is bepaald op Maandag 25 September voor de meisjes, en op Dinsdag 26 en Woensdag 27 September voor de jongens, telkens van 78 uur, aan de Rijksvakschool. De Directeur: VAN DER WAERDEN. KANTONGERECHT WAALWIJK. Donderdag 14 Sept, Politieke lingen. Partijgenooten L. H. en ...K uit Waalwijk beijverden zich in den verkiezingstijd met het aanbrengen van S.D.A.P.reclames op alle hoe ken en palen. Zij gingen in hun ijver zelfs zoover dat zij een plak kaat wilden bevestigen op de deur van een juwelierswinkel, alsof dit vanuit deze omgeving het beste tot de arbeidersmenigte zou spreken. Maar het ongeluk wilde dat hoofd agent Kuijpers de kameraden bij dat werkje betrapte, met het gevolg dat beiden op de bon gingen. Alleen H., was verschenen, maar alleen om te ontkennen. Verbalisant wist echter wel beter, hij had persoonlijk geconstateerd dat H. en K. de deur met een plak middel bestreken. Het is niet waar, edelachtbare, hij kan niet gezien hebben dat wij geplakt hebben. Heb je dan niet geplakt Nee,.... tenminste niet zoo dat Kuijpers het gezien heeft. Dat is duidelijke taal, tenminste voor de heeren duidelijk genoeg om er conclusies uit te trekken. De twee propagandisten moesten dan ook hun rooden ijver met f 5 boete of 3 dagen brommen bekoopen. Maar H., informeerde direct waar hij zich voor hooger beroep moest vervoegen De geradbraakte Ford. ^In Drunen, bij de Torenstraat, werd 13 Mei 1.1. een Fordje, dat om «de pomp» heen kwam tuffen, door een grootere broeder, die uit de richting Waalwijk kwam, geramd. De bestuurder van den grootsten wagen, M. P. A. v. d. V. uit Kaats heuvel, weet het ongeval aan de gladheid van den weg, waardoorzijn auto nog doorschoof toen bij remde. «Met dergelijke omstandigheden dient een automobilist rekening te houden«, redeneerde Kantonrechter. Er waren nog drie getuigen h charge en een decharge, C S. en M. S. beiden uit Heusden, de bemanning van de Ford, wisten van de eigenlijke botsing weinig te vertellenop hetzelfde moment dat zij de «Pompstraat» uitzwaaiden werden ze gepakt, ondanks het feit dat ze signalen hadden gegeven en met «een fietsgangetje» reden. Daarentegen wierp get. J. Th. v. W. uit Kaatsheuvel de schuld op de Heusdenaren, die met een vaart van 25 K.M. uit de Torenstraat kwamen en daardoor de bocht moesten af snijden. v. d. V. kreeg f20.— subs.'10 da gen en mag bovendien f 17.50 her- stelkosten betalen, al was de oude Ford het naar zijn meening niet meer waard. David en Goliath. Op den weg van Drunen naar Nieuwkuijk had H. W., bloemist te Oisterwijk, een der groote autobus- Éen cursus wordt gesteld, dat de betreffen- e leerling minstens twee jaar den cursus Bovenwerk-modelleeren heeft gevolgd, daai anders geen behoorlijk resultaat kan wor den bereikt. 3. Cursus Snijderij. Deze cursus heeft ten doel de leerlingen een inzicht te geven in de indeeling van, hei vel, de rekrichting en rekverdeeling, alsoof hen vertrouwd te maken met de algemeene snijregels. Voor beginners wordt met hei uitleggen van vellen begonnen, waarna on middellijk tot het snijden wordt overge gaan. Daar deze cursus meestal twee avonden per week gegeven wordt, is de eene avond bedoeld voor beginners, en de andere voor meer gevorderden, zoodat ook hier op de reeds aanwezige kennis wordt voortge bouwd. 4. Cursus Stikkerij (Jongens). Het vorige jaar was deze cursus bij uit zondering minder goed bezet, doch we heb ben goed vertrouwen, dat dit jaar de be langstelling weer aanmerkelijk grooter zal zijn. Begonnen wordt met eenvoudige schoe nen, welke echter geheel door de leerlingen worden klaargemaakt. Voor zoover moge- jlijk, wordt daarbij gebruik gemaakt van de (aanwezige speciaal-machines. Aangezien 1 stikken meer speciaal een routinewerk is, ilverdient het aanbeveling dezen cursus twee i jaar te volgen, ten einde voldoende vaar- digheid te verkrijgen. Wanneer de leerlin- t gen voldoende vorderingen maken, wordt I het tweede jaar beter stikwerk in bewerking i gegeven, zoodal ook hier, tot op zekere 1 hoogte, de eene cursus een vervolg is van l den anderen. 5. Cursus Stikkerij (Meisjes). Wat van den cursus Stikkerij Jongens 1 gezegd is, geldt ook hier. We zijn van mee ning, dat de deelname aan dezen cursus veel grooter kan zijn, omdat allerwege stik- sters gevraagd worden, zoodat de opleiding van het allergrootste belang is. Wanneer men n.l. een goede vooropleiding heeft ge noten, dan zal het veel gemakkelijker val len, direct een goede plaats als stikster in te nemen, ook, al is men nog vrij jong. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat de leerlingen ook hier de schacht geheel zelfstandig klaar maken, dus geen ver deelden arbeid eventueel met inbegrip van omboeken. Wie stak den Rijksdag in brand Gisteravond hebben de Moro Giafferi en Torres in een vergadering belegd door de «Ligue contre l'an tisemitisme», de pleidooien uitge sproken, welke zij voornemens waren geweest voor het Staatsgerechtshof te Leipzig te houden, Zij hebben Göring als de schuldige van de brandstichting aangewezen. 85°l o der werkgevers bij de N.l. R. A. De leider van de Nira, generaal Johnson, heeft medegedeeld, dat 85 procent der werkgevers zich bij de Nira hebben aangesloten en dat het land voor een vierde het terrein heeft heroverd, dat tijdens de crisis is verloren. Hedenmiddag zullen alle beurzen en zaken gesloten zijn wegens een overwinningsparade, die 250 000 werk. gevers en arbeiders langs Fifth Avenue zullen houden. sen der II. B. averij bezorgd door ze met zijn wagentje in de llank aan te rijden. Volgens verdachte lag de schuld uitsluitend bij den chauffeur der bus, die niet voldoende naar rechts uit week. Verdachte zelf stuurde zooveel mogelijk naar rechts, zoover zelfs dat hij in het mufle zand naast de trambaan terecht kwam. Hij veron derstelt dat niet hij de bus, maar de bus hem gegrepen heeft. Get. H. V., passagier der bus en K. chauffeur, hadden echter duide lijk gezien dat W. plotseling naar links week, toen hij bij de bus was, waardoor hij deze in de zijde raakte. De Ambtenaai achtte het ten laste gelegde bewezen. Op dezen weg kun nen twee motorrijtuigen elkaar ge makkelijk passeeren. De mogelijk heid dat W. in het mulle zand ge slipt is, zou spr. een verzachtende omstandigheid noemen, ware het niet dat verdachte blijkens de getuigen verklaringen zeer hard reed en na de botsing zelfs nog 75 M. doorreed. De eisch is f25.subs. 15 dagen. Mr. Ruijgrok, de verdediger, legde een berekening over, waaruit bleek dat de weg, met inbegrip van de Zui delijke verharde berm, 7.54 M. breed is. Wilde de bus de rechterzijde houden, dan mocht zij dus hoogstens 1.77 M. op de klinkerbestrating ko men. Daar de breedte der bus 2.20 M. is en zij niet van den klinkerweg is af geweest, was de chauffeur dus zeker in overtreding. Spr. vraagt zich daarom af waarom niet de ge- tuige-chauffeur als verdachte is op geroepen. Het is immers nog niet uitgemaakt of verd. de bus heeft aangereden ofwel andersom. Kantonrechter deed zijn uitspraak conform den eisch. Omdat het Baardwijk is. H. G. V. te Waalwijk, v.m. Baard wijk, was op een prettig feestavondje geweest en was wat hij noemt „aan den plezierigen kant", wat hij liet blijken door een flinke keel op te zetten en zoodoende de menschen uit hun slaap te houden. Nadat een politioneele waarschuwing niet ge holpen had, ging hij op de hon. Het heeft niet veel te beteeke- nen, zeide hij nu. Als het in Waal wijk was gebeurd, zou het niets ge geven hebben, maar bij ons in Baardwijk moeten ze ons altijd heb ben. Dan zullen jullie het er wel naar gemaakt hebben, meende kan tonrechter, maar om te toonen dat hij het met de Baard wij kers zoo kwaad niet meent, legde hij slechts een bescheiden straf op: fl.— of 1 dag. Wanneer moet ik die straf uit zitten, want ik ben werkloos vroeg verdachte laconiek. Nog een aanrijding. A. R„ aannemer te Waspik, nam op 28 April de bocht bij den molen in de Vaartstraat te Kaatsheuvel aan de linksche zijde, met het gevolg dat hij daar den wagen van den bankdirecteur R. M. de V. uit 's-Bosch aanreed. Hij is een raar man, die in zijn woordenvloed om zijn onschuld te bewijzen, zichzelf vastpraatte. Zoo begon hij met een uitvoerige situatieschets van het heele geval over te leggen. Maar een minuut daarna beweerde hij niet te weten voor welk geval hij nu feitelijk moest voorkomen, anders had hij wel ge tuigen 5 décharge meegebracht. Deze afwijking in zijn verklarin gen ontging de heeren natuurlijk niet en toen moest verd. zijn figuur red den door te zeggen„Ja, ik dacht wel dat het hiervoor was, maar ze kerheid had ik niet." Verd. beweerde voorts dat hij niet harder dan 2 5 3 K.M. per uur ge reden had en wel 30 of 40 keer „ge blazen" en dat alles terwijl er op heel de weg niets te zien was als een bakkerswagen. Daarachter uit schoot plotseling de wagen van getuige en die stopte toen hij zag dat het ver keerd zou uitloopen. Precies, dat was getuige ook ver plicht I constateerde kantonrechter. Verdachte snapte er niets van en hoorde toen maar lijdelijk aan dat hij f 15. boete of 10 dagen hech tenis kreeg. BUITENLAND. Communistische gruwelen. Verhalen over afgrijselijke mishan delingen door Chineesche communis ten in Noord Tsjetsjoean gepleegd, hebben Shanghai hereikt. In de steden Toenkiang en Patsjoeng zijn meer dan 200 000 menschen met mid. deteeuwsche ruwheid vermoord. Te Peijangpa, een dorp bij Patsjoeng zijn alle inwoners vermoord met uitzonde ring van een aantal bedelaars, die zich bij de communisten hebben aange sloten. Te Tsjangsji werden 600 in woners levend verbrand, zevenhonderd bewoners van Tahakou, een naburige stad, ondergingen hetzelfde lot. In Nangkiang, dat het meest van de benden heeft te lijden gehad, werden d« goederen, die in een pakhuis waren opgeslagen, er uit gehaald en de lijken van de slachtoffers der communisten er in opgestapeld. Te Patsjoeng werden 1600 mannen opgehangen en hun familieleden door de bandieten weg. gevoerd. De materieele schade veroorzaakt door dit barbaarsche optreden der communistische bandieten wordt op meer dan een millioen pond sterling geschat. Japan verlangt vlootpariteit. De Japansche minister van Marine, Osoemi heeft aan United Press mede gedeeld, dat Japan op de eerstkomende internationale conferentie om herzie, ning van de verhoudingscijfers voor de vloot zal vragen. De minister zeide zeer ontevreden te zijn over de verdragen, welke de verhouding van de vloot van Japan tot die van Amerika en Engeland stellen op 3:5:5. Pres. Roosevelt is ontevreden. President Roosevelt zou ontevreden zijn over d« geringe snelheid, waar- DRAISWA-vanVALKENBURCTS-' e- A iLEVERTR/ ■UvEUWARBEM- 28 Staten der V. S. „Nar. De staten Minnesota en Maryland hebben gestemd vóór afschaffing der prohibitie. In het heheel zijn thans 28 van de 48 staten .nat". Er ont breken nog 8 staten die .nat" moeten stemmen, opdat de vereischte tweederde meerderheid voor afschaffing der drooglegging bereikt wordt. legen den Joodsclien invloed in Palestina. Te Bombay hebben ongeveer veertig Mohammedaansche organisaties een openbare vergadering gehouden om te protesteeren tegen de sterke toeneming der Joden in Palestina. Deze verga dering was op touw gezet door het Pan-lndisch Kalifaats comité, het Mohammedaansche Comité en de Arabische bevolking van Bombay. De vergadering nam een resolutie aan, waarin de Engelsche regeering wordt ïerinnerd aan haar beloften, dat de onschendbaarheid van de Heilige Plaatsen zal worden geëerbiedigd en dat de statis quo gehandhaafd zal blijven. Campagne tegen het opiumschuiven. De regeering van de Chineesche provincie Kdangsi heeft besloten een krachtige campagne tegen het opium, schuiven te beginnen en begin der volgende maand alle opiumkitten te sluiten. Rijksdag-proces officieel aangekondigd. Officieel wordl medegedeeld, dat iet proces tegen de personen, ver dacht van brandstichting, in den Rijksdag Donderdag 21 September a.s., des morgens om 9 uur, in de groote zaal van het rijksgerechtshof zal beginnen. De namen der vijf verdachten uiden Marinus van der Lubbe; Ernst Toergler, voormalig communistisch Rijksdagafgevaardigde; Georg Dimi- troff, van beroep schrijver; Blagoi opoff, student; Wassil Taneff, schoenmaker. De aanklacht luidt: hoogverraad en andere misdaden. Tijdens de instructie zijn meer dan 500 getuigen gehoord. Van de verdachten is alleen Toergler Duitsch staatsburger. De hoofdverdachte van der Lubbe is, zooals bekend, Ne derlander; de andere drie zijn Bul garen. Het contra-proces in Londen. Gistermorgen is te Londen in de Court Room, Carey-street, de eerste zitting gehouden van de Intern. Commissie van Justitie, die een onderzoek naar den Rijksdagbrand zal instellen. DE POPULAIRE AMERIKAANSCUE SIGARET mede het aantal werkloozen V derf. Bij het begin van de groote herstel campagne in April j.l. werd het aantal werkloozen geschat op dertien millioen. Sindsdien is dit aantal slechts met twee millioen verminderd. Bovendien acht Roosevelt de prijzen der landbouwproductie niet voldoende opgeloopen. Het herstel der prijzen gaat volgens hem te langzaam en hij zou de tegenwoordige prijzen nogmaals met zestig procent verhoogd willen zien, Naar verluidt, zou president Roose velt thans druk uitoefenen op de banken voor het verstrekken van de noodige credieten aan de kleine han. delaren. Cubaansche officieren eischen aftreden van President. Driehonderd Cubaansche officieren hebben den staatspresident een ulti matum gezonden, waarin zij zijn onmiddellijk aftreden eischen. De president heeft op zijn beurt den officieren, die in het National Hotel te Havana verschanst zijn een ulti matum gezonden, waarin deze 36 uur respijt krijgen om met het bewind tot overeenstemming te komen. FIFTY- FIFTY- PBIJS »N holland: 0 ^gOPWlN^C? NEWYOPJ? US.A. L'fc m NBK$3

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6