Brief uil de Himhe naai „Be EcliD nan hel zunen" IEMAND KERKKLOKJE Drunen, 14 September 1933. Mu n heer. Zoo es altij, begin ik vandoag wir mee te vroagen, hoe dè ge 't mokt. Zedde nog nie vurdreugd? Nog nie, nou dan moette mèr us bij ons komen wonen, dan zudde ur gauw bij zijn, denk ik; bij de vurdreugde dan altij. Nie wè betreft 't wotter, mèr ook wè ongoi 't gewoon léven. 't Is woar, de pomp lopt oanhoudend paf en doar is niks oan te doen, zee Pieter. Dus dè loaten we zoo mer. Ge moet nie kwoad worren, mun- lieer, mèr vandoag zak 't nie veul te gen jouw hebben, want doar is iemus aanders diek te woord moet stoan. Gij kint urn hoogstwoarschijnlijk, mèr ikke nie. Ik bedoel, dun dieë, die dun Zoater- dag, dun negende van dees moand, un ingezonden stuk hee geschreven, dè bedoeld is es un aantwoord op nnin- nen brief, die ik op Koninginnedag oan jou geschreven heb. Hij noemt zijn eige „Unne vriend van me, mee de noam Barth". Joa, zuuk dè mèr uit, wie dè nou zijn moet. Doar zak mun eigen vandoag mèr nie druk over moaken, mèr toch hak gère dè tie zun eige wè beter bekind mokte. Dè kan tie heel hendig es ie bijvur- bild un klein briefke schreef oan jouw, munheer, dan stuurde gij dè wel wijer, is nie zoo? Kèk us, ik weet gère uit welken hoek oew geluid komt, Barth. Dan verzuuk ik oew hij oons op un bakske koffie en dan kannen we soa- incn us kalm en op oons gemak over leggen.. Dus, munheer, krijdde gij linnen brief veur meen, zed dan zoo goed en stuurt urn efkus deur. Nou hek 't nie meer tegen jouw, munheer, mèr nou gok tegen Barth oan redeneeren (op papier). Ge zalt hoop ik, wel zoo goed zèn, om di ook op te nemen in oewen kraant van de Zoaterdag. Veurirst Barth, 't doei me groot ple zier dè gij meen brieven leest. Nou weet ik (zoo ik uit oew schrij ven opmoak) dek 't nog zoo vurkeerd nie veur heb, al wordt dè soms wel us vlak in mun gezicht gezeed. Gelijk hedde, Barth, 't is een onge lukkige verdeelde boel in Drunen. Dur zèn om zoo te zeggen twee partijen. Dè is woar, mèr woar hedde dè nou nie? Bekaand op elk durp is dè zoo! Kn wè ge dan wijer schrijft is ook woar „de kender zen dur dun dupe van". In een van mun vurrige brieven oan de Munheer van dun Echo hek al us geschreven over de meensen in Dru nen; hoe die mekare 't léven onge- mekkelijk moaken om nietige bakke- tellen; hoe ze dur eige soms te groot kinnen om di of dè te doen of doar oan mee te doen of iets aanders. Dè is nie zoo es gij dè noemen wult „bekende Drunensche lompigheid en domheid". Neeje Bart, es ge dè zeggen wult van Drunen, dan zèk 't nie mee oew eens. Zoo zudde gij Drunen in un mooi(?) bloike brengen! Wuk oew nou us zeggen woarom Drunen zon roar durp is, woar gin léven in zit, omdè tur veul zen die mekare nog nie kannen zien of luch ten. f*us zeker nie mee mekare in un vureeniging kannen zitten. Dè is gin „lompigheid of domheid"; dè is gewoon afgunst of zooiets. Neeje Barth heel de burgerij is zoo nie. Goddank, dur zén bij oons best meensen om mee te proaten; mèr het is ook net es altij, „wie bend de kat de bel oan?" Gij wult ur meen veur spannen. Ik vijn 't heel oarig, dè gij zon ver trouwen in meen stelt. Mèr hoe moet ik van hier uit, van uit de maast en haai de dingen in Drunen op pooten zetten? Net zook zeg, Barth, mokt oew eigen us bekind, dan kannen we wijer zien, is nie zoo! Es gij denkt Barth, dè tur in Dru nen niks veur de kènder gedoan wordt dan witte 't nie goed. Got Zondags us op 't Kloster kijken. Hoeveul zurg, moeite en geld wordt ur nie besteed oan de kender. En wè is 't dan nog? Hoe ondankboar is dan nog 't groot ste deel van die kènder. Ge kant ze en maadde ze ook nie kwoalijk nemen, want ze weten nie beter. Ze bedoelen 't altij nie zoo vurkeerd. Mèr toch is 't zoo Kènder kande ondankboarheid nie kwoalijk nemen, mèr groote meensen wel. En nie zoo zuinig. Gij zegt „domme verdeeldheid en afgunst". Kèk us, Barth, doar kannen wij slécht over oordeelen, mèr dè geleuf ik wel, dè de vurdildhed in oons durp vortkomt uit dun afgunst van de meensen onder mekare. En es ge rcje wult zuken om nie mee mekare op en aaf te goan of om iets tot staand te brengen, dan zen die mistal gauw gevonden. Rèkent ur mèr gerust op Barth, dè tè zoo mèr nie vuraanderd in Drunen mee die „twist en tweespalt" (zoo es gij dè noemt). We zullen soamen oons best doen? I)e Sunt Niekloas moet di joar vur- zocht worren, om in Drunen overdag ook us te komen kijken. (Nie veur dun een of aanderen winkel). Doar is nie veul veur noodig. Eonen brief noar Spanje en dè is veur mekare. Mèr wie zal turn ontvangen, zoete lieve Gerritje; zeeged liedje. Wie zal dè betoalen, zoete lieve meid; sto tur wijer. O, zoo! Munheer, nou vroag ik jouw wè. Van veurig joar weet ik nog, dè bij jullie de Sint ook is gewist. Kunde gij meen nou nie us efkes schrijven wie en hoe dè bij jullie ge regeld was. Kèk, es gij oons zoowè inlicht, dan kannen we vast wè prubeeren. Joa, net zoo ge zegt, Barth, we ko i- nen Drunen veul gezelliger moaken en zeker veur de kènder kannen we nog Zonder schriftelijke toestemming is eeni ge overname uit deze rubriek verbod- n. OE AAP VAN OOM ED. «Oom Ed, vertel nog eens wat. Hè toe!!», vleiden de kinderen. Oom Ed lachte «Ach, kinderen, ik weet niets meer. Ik heb jullie al alles verteld!» «Nee, dat is niet waar. Daar is niets van aanwerd er geprotes teerd en Tineke, ooms lieveling, ging aan zijn arm hangen, «U hebt ons beloofd nog eens te vertellen van Jokke, Uw aap». «Hè, ja, van Jokke, riepen de anderen in koor. «Toe oom, van Jokke Tegen zooveel aandrang kon oom Ed niet op. «Nu goed dan; maar dan gaan we in den tuin zitten. Het is veel te mooi weer om binnen te blijven». Stoeiend en ravottend holden ze den tuin in. Het was een heerlijke zomer vacantie; alle nichtjes en neeQes logeerden op het groote buiten van Oma en Opa. En oom Ed, de jongste zoon van Oma en Opa was toevallig thuis. Oom Ed was stuurman op de groote vaart en vertellen, dat hij kon Zoo ook nu weer. Oom ging op de oude bank zitten, die heelemaal aan het einde van den tuin stond; blonde Tineke nestelde zich dadelijk op zijn schoot, terwijl de andere kinderen om oom heen gingen zitten of staan. Oom Ed keek eens lachend het kringetje van zijn jeugdige toehoor dei s rond. Blauwe, bruine en grijze kijkers waren vol verwachting op hem gerichi. Toen begon hij «Jokke was een middelmatig groote chimpansé, die ik eens van een paar negers in Afrika had gekocht. Het was een trouw dier en erg aan mij gehecht. Maar Jokke zat vol grapjes en dat was voor sommige menschen niet altijd aangenaam. Zoo gebeurde het eens, dat ik van een reis terug kwam en eigenlijk geen huis had. Jullie hoeven niet zoo verwoederd te kijkenDat kwam omdat Oma en Opa juist op reis waren en ik had geen zin om alleen in het groote huis te wonen voor die paar weken. Zoo besloot ik dan zoolang maar ergens in pension te gaan. Maar nu kwam de groote moeilijkheid Jokke, die moest met mij mee. Het dier was zoo arn mij nehecht, dat ik hem onmogelijk zoolang in een asyl of iets dergelijks hadden kunnen over- meer doen. We zallen probeeren, wè we kannen, dè is 't noste. Wè we dan mee Korsemus doen, kannen we nog zien over virtien don gen, doar hèk nog niks veur in muo nen kop. Un konkoers, zoo es gij wult, dè be schouw ik (persoonlijk dan altij) es iets, dè zomers gehauwen moet wor ren. Ik kan het best vurkeerd veur heb ben, dè geef ik gère toe. Nou Barth, zoo wijd zèk tegen jouw uitgeproat. Tot zien,s Barth! Munheer, hoe hedde gij 't gesteld mee Koninginnedag? Ge wit, soavus zèk me Driekas noar 't Kloster gegoan om te lusteren noar 't konsert, dè deur de Hermenie ge geven wier, tur eere van Koninginne- vurjoardag. De Hermenie en durren Directeur zeker, komt alle lof toe. Zullie hebben dur best gedoan om in Drunen iets te doen veur de viering van Koninginnedag. De nummers die ze gaven waren schitterend en goed aafgewerkt. Mèr de meensen, die stonnen en za ten te lusteren, die lééfden nie mee. Hoe jammer? Nou wier tur dan iets gedoan en nou wor 't nie oangenomen, zoo es 't moes. Hoe komt dè? Om dè 't midden in de wèèk was, linnen gewonen werkendag mèr? Loaten we hopen dè 't doar on lig. Dan hoeven we de schuld nergens aan ders op te schuiven. Daander joar, war Barth, dan zam- me dè aanders veur mekare zien te boksen. Doar heurde nog wel van, munheer, waacht mèr. Zondags noa Koninginnedag gaaf oons aander Hermenie un konsert in den hof van Doreske Elshout. Doar was de muziek en ook nie te vurgeten de nummers van de liedercn- toffel „Zang en Vriendschap" in goei haanden. We hebben schonne muziek en zang geheurd. Hier konde 't zien en heuren. De stemming zaat ur in. Alles lèèfde mee en din zun best om 't mekare zoo pluzierig meugelijk te moaken. Joa, munheer, dè ging doar best. Zukke konserten maag de „Volhar ding" gerust meer geven, want doar hebben ze sukses mee. Dè hèk wel gezien 't Komt host uil wèk doar krèk schreef, of liever bedoelde: zukke din gen moette op Zondag loaten gebeuren dè go tur béter in. Es nou oons twee Hermenieën us soamengewerkt han en mekare aaf- gelost bijveurbild. Sjonge, sjonge, wè zu dè mooi ge wist zèn. Doar droom ik nog us over! Munheer, denkt om mun vroag: „Wie ontvangt bij jullie Sunfer Kloas?" Vast bedankt war en de groeten van meen en Driekas. Veul pluzier den lesten dag van 't festival. Hou doe. TIENUS. brengen. Dan had hij vast en zeker zink geworden. En jullie weten, als apen uit hun eigen klimaat gehaald worden, dan kunnen ze niet veel hebben. Na lang zoeken had ik dan einde lijk een pension gevonden, waar ik Jokke bij me mocht houden tegen goede betaling. Ik was natuurlijk heel blij, want om jullie de waarheid te zeggen, ik had Jokke ook niet goed kunnen missen. Eerst was Jokke wat schuw in de nieuwe omgeving; maar dai duurde niet lang want spoedig begon hij zijn oude grappen weer uit te halen. Er waren in het pension natuur lijk nog meer menschendaar was b.v. de dokter. Een vriendelijk man en erg stipt. Zoo had hij de vaste gewoonte om 's morgens' om acht uur uit te gaan met zijn hoed op en dan in den tuin rustig de krant te gaan zitten lezen. Was het weer te slecht, dan kroop hij in het prieel. Jokke nu, was spoedig op de hoogte met deze gewoonte. Het was een heel verstandige aap. Maar nu weten jullie nog niet, dat Jokke vrij in huis mocht zijn. En 's avonds sliep hij meestal op den divan in den salon, warm toegedekt met een deken. Jullie weten, apen zijn erg gevoelig voor kou. Op een goeden ochtend nu, toen de dokter zijn hoed wilde pakken, om in den tuin in het ochtendblad te gaan lezen, hing deze niet op de gewone plaats, overal zocht hij, geen hoed te vinden. Jokke lag rustig op zijn divan te slapenlater werd het heele huis doorzocht. Maar de hoed was er niet. Dien dag ging de dokter uit met een oude alpinomuts op. 's Avonds, toen iedereen in het salon zat en het licht opgedraaid werd, zag de dokter plotseling zijn hoed aan de lamp hangen. Dat kon natuurlijk niemand anders dan Jokke gedaan hebben. Die leeperd had zich 's morgens onschuldig slapend gehouden. Maar er zou nog iets veel mooiers BOEKBESPREKING. Ford Wereld. Vk ij ontvingen het September nummer van Ford wereld, een nummer met rijken inhoud. N. Colas geeft er een uitgebreid en levendig verslag van de schitterende prestaties der Fords in de internationale Alpen rit. Voorts wordt een prachtige tour de force van een nieuwe Ford be schreven. in één dag van Eindhoven naar LourdesHet zeer lezens waardige nummer bevat nog tal van andere bijdragen, o.m. Ford op de Jaarbeurs en de Brabant Grensrit. De wereld van Boven. Douwe Egberts tabaksfabriek, koffie en theehandel N.V. te Joure heeft een nieuwe reclame uitgave het licht doen zien. De heer A. Viruly, piloot der K. L. M. heeft in dit fraai uit gevoerde boek zijn ervaringen in het yliegwezen beschreven. De lectuur is voor jong en oud zeer interessant en in hooge mate leerzaam, terwijl tal van prachtige K. L. M.-foto's het geheel illustreeren. Wij kunnen ieder aanraden dit werkje in zijn bezit te krijgen. Men krijgt het tegen inzending van 200 punten I). E. Koffie, Thee en Tabak. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Drunen, 13 Sept. 1933. Insinuaties. Vol verwondering heb ik het ingezonden stukje gelezen, dat als antwoord moest dienen op den brief uil de Haai van Tinnus van der Padden. De waarde inzender wil het laten voorkomen als zou het de schuld zijn van de Drunen sche ingezetenen dat er zoo'n ver deeldheid heerscht. Hij schrijft ondermeer van de bekende Drunensche domheid en lompigheid. Doch tegen deze be naming moet ik ten zeerste protes teeren. Men kan zulk geschrijf niet verwachten van een beschaafd en welopgevoed mensch. Mij dunkt dat zoo iemand niet in staat is om de organisatie der kinderfeesten op zich te nemen. Daarboven wil hij een zangers- en muziekconcours op touw zetten, met behulp van anderen. Doch let wel waarde heer, met lompers valt niet te redeneeren. Wil men den toestand in Drunen veranderen dan dient men het niet zoo aan te leggen. Doch zoolang er de persoonlijke kwesties en de hartelooze dwarsdrijvers tusschen zitten zal dat niet gaan. U geachte redactie vriendelijk dank. ANDRE. Waspik, 13 Sept. 1933. DE STAKER. Tienus was een ferme werkman, Vlug, vertrouwd en ijzersterk, Maar ondanks deez' hoedanigheden Door de crisis zonder werk. Na een half jaar werkeloosheid Mocht hij nu weer werken gaan. gebeuren. Toen we er een paar dagen waren, kwam er een nieuwe gast, een dame. Maar een vervelende dameoveral had ze iets op aan te merken en te mopperen. Voor Jokke was ze doodsbang en omgekeerd had Jokke een hekel aan haar. Verder was ze buitengewoon nieuwsgierig. Men had er haar al een paar keer op betrapt, dat ze achter de deur stond te luisteren. Eens op een avond zaten alle gas ten rustig te praten. Jokke was ner gens te vinden en de oude juffrouw was op haar kamer naar alle waar schijnlijkheid. Het licht brandde, de overgordij nen waren gesloten. Ik voerde juist een interessant ge sprek met den dokter over Afrika, waar hij ook geweest was, toen er plotseling een gil weerklonk, van achter de gordijnen, die plotseling heftig begonnen te bewegen. We schrokken allemaal op, de dokter sprong al in een dreigende houding, toen vanachter de gordijnende de oude juffrouw te voorschijn kwam. Maar, met een kaal hoofd. Daar boven, hangend aan de gordijnenroe, zwaaide Jokke triomfantelijk met'... een pruik. Hij had opgemerkt, dat de juffrouw altijd stiekum achter de gordijnen stond om te luisteren, wat er gezegd en Jokke. met zijn ondeugende streken had besloten haar een poets te bakken. Toen ze er dien avond weer stond, had hij er zich van te voren verstopt en haar plotseling bij het haar gegrepen, om haar te doen schrikken. Wat niemand wist, kwam toen uit: de juffrouw droeg een pruik.... die losliet bij den heftigen ruk van Jokke. Jullie kunt begrijpen, dat ieder moeite had om zijn lachen in te houden. De j uffrouw rende weg naar haar kamer en toen lachte iedereen hardop. Jokke was de held van den avond, iedereen verwende hem want om jullie de waarheid te ver- Maar helaas! dit mooi vooruitzicht Was weer heel spoedig gedaan. Men zeiHij zou een loon verdienen »Van twee en veertig cent per uur». Maar de zoetheid der belofte Bleek ook hier inwendig zuur. 't Werken wasvoor hem maar spelen, Voor hem was «kabels leggen» niets, En even luchtig nog als 's morgens Sprong hij 's avonds op zijn fiets. Opeens, (dit was die zure zoetheid I) Een loonsverlaging, wat een kruis! Inplaats van achttien gulden vijftig Kwam hij nog met geen zestien thuis. Tien us echter was een kerel Die, als 't moest, zich schikken zou, Hij gaf toch (liever nog dan niets doen) Dus zestien gulden aan'zijn vrouw. Maar lang niet ieder was als Tienus. De ploeg, waarin hij werken moest, Proclameerde toen een staking. Die hielden zich dus niet zoo »koest». Langzaam, langzaam, maar toch zeker Werd een gif hem toegediend. En diegenen die dit deden Noemden zich brutaal »zijn vriend». Als ook hij zijn werk maar staakte Werd hem heel veel toegezegd. En Tienus (nu ook ontevreden) Heeft het werk toen neergelegd. Thans staat daar die ferme Tienus Door politiemacht bewaakt. Want ook hij hoort bij de «posters» En ook hij heeft meegestaakt. 't Weekloon, van »zijn bond» ontvangen, Brandt in zijn handen, want hij ziet Een ander werken en hij niets doen. Hij «verdiende» het dus niet. Wie eehter A gezegd heeft, weet het, Hij zegt ook B dat moet hij wel. Maar Tienus voelt hetIn de toekomst Is hij nergens meer in tel. Als straks zijn oud-patroon om volk vraagt Zal hij hem vast overslaan. Zoo peinst Tienus, en hij hoopt maar Dat het werk gauw is gedaan. Dan hoeft hij niet meer te »posten» Staat niet meer publiek te kijk. In 't vervolg staakt Tienus nooit meer, Zelfs, al werd hij daardoor rijk. RIJMELAAR. reclame wtl hebben voor plaats en Jtreek, plaatse zijne advertenties in Waalwqksche en Langstraatsche Courant, en het voor Kaatsheuvel, Loonopzand, Waalwijk en Waspik. Vollediger en beter reclame kan geen enkel blad bieden, men bereikt dan zoowat alle inwoners dezer streek. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N T1ELEN. tellen, we hadden allemaal een hekel aan de juffrouw. Den volgende morgen vertrok ze in alle stilte«we hebben haar nooit meer gezien.» «En had ze haar pruik terug, Oom vroeg Hansje. Oom lachte luid. «Ja, Hansie, Die heeft de dokter haar persoonlijk teruggebracht. De dokter was n.l. dolblij, dat hij niet heteenige slachtoffer was van Jokke's grappen. Hij klopte heel beleefd aan en op de vraag van de juffrouw, wie er was, zei hij, dat de pruik er was. De juffrouw stak toen een hand om de deur en greep de pruik zoo uit zijn handen. We hebben er, het is misschien niet erg netjes, nog heel lang plezier over gehad,» be- sioot Oom lachend. «Dat was dan de straf voor haar luisteren,» zei Else beslist. (Wordt vervolgd.) Oplossingen. 1 Brood 2 I brief de meest dor roede snel pyama Osaka wangen Ierland 3 Radioprogramma ram, raar, praam, gram, dag, middag, dom. 4 Als de kat van honk is, dansen de muizen. 5 Balk, kalk, tjalk, valk. uic ecu uusviuut v olledlge 99 99

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 7