Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. DE TROONREDE. HM ar FEUILLETON .NUMMER 76. WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1933. 56e JAARGANG. Waalwyksclie en Langstraatstbe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 88. Telegr.-adres: ECHO Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Gistermiddag had op de gebruike lijke plechtige wijze de opening plaats van de nieuwe zitting der Staten-Ge- neraal door H.M. de Koningin. Hare Majesteit sprak daarbij de vol gende Troonrede uit: Leden der Staten-Gerieraal, Mij we derom in Uw midden bevindende, ge voel ik Mij allereerst gedrongen uiting Ie geven aan Mijne gevoelens van medeleven in «ie moeilijke omstandig heden, waarin ons volk nog.steeds ver keert. Voortbrenging, handel en verkeer bieden over de geheele wereld nog een beeld van grondige verwarring, waar onder ook ten onzent de volkswelvaart ernstig lijdt. Bij de productie zoowel als bij den ruil van goederen openbaren zich voorts overal verschuivingen, die in menig opzicht een blijvend karakter schijnen te dragen. Onze landbouw en nijverheid wor den evenzeer als onze handel en scheepvaart door deze wijzigingen in de economische wereldstructuur voor eischen van aanpassing gesteld, waar bij leiding, hulp, zelfs drang van de zijde der Regeering in toenemende mate noodzakelijk zullen blijken. Met vermijding van gewaagde proef nemingen op monetair en economisch gebied zullen nu ook de Londensche Conferentie niets tot stand kon bren gen, lot hel verkrijgen van redelijke verhoudingen in het goederenverkeer verdergaande maatregelen moeten worden genomen in het belang van den afzet onzer producten binnen de eigen grenzen. Tevens zal aan de bevordering van onzen uitvoer naast andere in die richting werkende middelen onze in voer dienstbaar moeten worden ge maakt. De reeds jaren aanhoudende af brokkeling onzer welvaart doet ook in van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). 44. Een succesvol en welgesteld kolonist, maar noch door zijn persoonlijkheid, noch door zijn manier van spreken maak te hij den indruk van een Australische „farmer" en vaak werd de opmerking gehoord dat hij door zijn uiterlijk, zijn manieren en zijn ontwikkeling het type was van den academisch gevormden Engelschen aristocraat. Had hij in het jaar van zijn parlements- lidmaatschap de reputatie gevestigd van een vlot redenaar en een bekwaam man, thans ontpopte hij zich als een staats man van groot formaat. Want toen hij naar zijn plaats terugging, had zich het zeldzame feit in de parlementaire ge schiedenis voorgedaan, dat een spreker, alleen door de kracht van zijn overtui gend woord, zonder politieke handig heidjes van geven en nemen de zienswijze van de overgroote meerderheid zijner medeleden grondig had doen wijzigen. Bijna allen, die dien ochtend naar de zit ting waren gegaan met het vaste voorne men tegen den Premier te stemmen, stemden nu voor hem. Het was een meesterlijke rede voering geweest, die de geschiedenis van een natie een anderen loop had gegeven. sterke mate haar invloed gelden op den toestand der publieke geldmidde len en heeft bet evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten op verontrus tende wijze verstoord. Dc Regeering zal daarom in het ko mende zittingjaar in de allereerste plaats uw aandacht vragen voor een reeks van maatregelen, die onmisbaar zijn voor het financieel herstel. Het streven is er voor alles op ge richt, dit herstel te bereiken door aan zienlijke beperking der uitgaven. Die beperking zal ten deele worden verkregen door eene redelijke verla ging van de salarissen en loonen van bet Rijkspersoneel. Een nieuwe salarisregeling, die op 1 Januari 1935 in werking zal dienen te treden, is iri voorbereiding. Verdere inkrimping der uitgaven zal vooral moeten worden bereikt door doelmatiger organisatie en door be snoeiing van verschillende diensten. Ondanks de reeds aangebrachte en de op korten termijn nog te verwach ten verdere besparingen op dc uitga ven is een nadere versterking der mid delen onmisbaar gebleken. Daartoe strekkende voorstellen zul len onverwijld worden ingediend. Aan bet misbruik, dat in steeds toe nemende mate wordt gemaakt van den rechtsvorm der Naamlooze Vennoot schap, ten einde de betaling van be lasting te ontgaan, zal paal en perk worden gesteld. Voorstellen te «tier zake zijn in voorbereiding. Met het doel den overgang van de eerste naar de tweede vijfjarige uit- keeringsperiode weer geleidelijk te doen plaats hebben, zal het vraagstuk der financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten opnieuw in onderzoek worden genomen. In afwachting van de resultaten van dit onderzoek zal op de uitkeeringen uit het Gemeentefonds over het jaar 19341935 een korting moeten wor den toegepast, welke verband zal hou den met de gemeentelijke draagkracht. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal U dezer dagen bereiken. Dc geldelijke toestand van verschei dene Gemeenten maakt voorts een verscherpt toezicht op het financieele beleid der Gemeenten noodzakelijk. Dit brengt mede een versterking van Dat hij zich voldaan voelde, was on twijfelbaar. Maar toch toonde hij over zijn succes niet de uitbundige blijdschap, die men verwacht zou hebben. Er was een gesluierde blik van droefenis in zijn intelligente oogen, alsof iets hem de vreugde der overwinning vergalde en de gelukwenst-hen, die hem van alle zijden ten deel vielen, schenen hem onbewogen te laten. Maar hij had volbracht wat hij zich voorgenomen had een wet, die hem zegenrijk leek voor het algemeene belang, in het Staatsblad te brengen. Ik feliciteer je van harte, Endellion, zei de Minister-president na het sluiten van de vergadering. Je redevoering was dc beste die ik me herinner ooit gehoord te hebben. Het heele land zal erover spreken. Dat is niet van zooveel belang, ant woordde de ander. Het voornaamste is, dat we bereikt hebben, wat we in het belang van het volk achtten; dat geeft me voldoening. Natuurlijk, en je hebt bovendien de Regeering gered, om van mijzelf niet te spreken. Geen ander dan jou was dat ge lukt. W'e stonden aan den rand van den afgrond de meeste van onze eigen menschen waren op het punt om over slag te gaan. Welik zal vannacht eindelijk weer eens ongestoord kunnen slapen. Dat doet me genoegen, verklaarde Endellion rustig-vriendelijk. Ga je mei me mee naar huis?, vroeg de Premier. Ik wilde wel eens op mijn gemak met je praten. Ik was van plan met den express van half 9 te vertrekken. Mijn zaken roe pen me. Maar als ik u van dienst kan zijn Dat kun je, beste Endellion; je kunt me buitengewoon van dienst zijn. Wil je den invloed van het centraal gezag op de locale bezoldigingsregelen van het personeel in publieken dienst, mede met het doel uitwassen af te snijden en niet te rechtvaardigen verschillen in de belooning van Overheidsperso neel weg te nemen. Voorstellen lot wettelijke regeling van de afbetalingsovereenkomst, mits gaders tot herziening van het in het Wetboek van Koophandel vervatte Binnen vaartrecht zullen U worden aangeboden. Op het gehied van executierecht worden voorzieningen voorbereid wel ke in de bijzondere tijdsomstandighe den geboden zijn. Daarbij zal voor zoo veel noodig door bijzondere middelen er voor worden gewaakt, dat schuld- eischers niet onredelijk worden bena deeld. Zoodra bet evenwicht in dc Rijksbe- grooting zal zijn verzekerd, zullen u voorstellen worden aangeboden ten doel hebbende door uitvoering op rui» me schaal van productieve publieke werken werkverruiming in het leven te roepen, ten einde de ellende der werkloosheid te lenigen. Bevordering van woningbouw tegen verlaagde kosten zal van deze plannen een deel uitmaken om voor arbeiders woningen te verkrijgen, waarvan de huurprijs meer in overeenstemming is met hel loonpeil. vijf minuten wachten? Dan ben ik tot je beschikking. Vele oogen waren op de twee mannen gericht, terwijl ze bij de Ministertafel stonden te praten. Het is een grootc dag voor En del- lion, merkte een der leden op. Ja, en een groote dag voor het land, voegde een ander erbij. Het zal niet lang j duren of Endellion is Minister. Enfin, hij verdient heter is geen flinker, be kwamer kerel in heel Australië. En een knappe, gedistingeerde vent om te zien, hé? 'n Opvallend type. Ja, heelemaal geen „farmer". Je kent zijn geschiedenis natuurlijk? Neen, ik weet alleen dat hy den naam heeft heel rijk te zijn. Nu, zijn vader was een geniaal op- j lichter een boef, die een millioenen- fraude pleegde en zelfs tegen moord niet opzag. Alleen zijn plotselinge dood in de gevangenis heeft hem van «Ie galg gered. Och, je moet je die geschiedenis herin neren; het is een jaar of twintig geleden. De kranten van de heele wereld stonden vol over het Endellion-proces. Je wilt toch niet zeggen, dat hij de zoon is van dien schavuit! Dat is hij inderdaad. Nu, ik zou zeggen, dat het er wei nig toedoet. Als er een vlek aan zijn naam heeft gekleefd, heeft hij die dubbel en dwars uitgewischt! In dit vrye, ge zegende land kijken we niet op iemand neer omdat zijn vader een schooier was over dergelijke domme vooroordeelen zijn we goddank heen. Er is niets dat hem in den weg staat om minister-presi dent te worden. -Neen, absoluut niets. Alleen Alleen wat? Hij is geen man voor een druk so- ciety-leven en dat is natuurlijk een han- Daarnevens zullen maatregelen wor den getroffen om voor bestaande wo ningen geleidelijk huurverlaging mo gelijk te maken. Zoo lang werkverschaffing nog niet kan worden gemist, moet er naar wor den gestreefd, het particuliere bedrijf daarbij zooveel mogelijk in te schake len. De economische omstandigheden en in verband daarmede de financieele toestand in Nederlandsch-Indië blijven groote zorg eischen. Het budgetair evenwicht is er voor alsnog niet verzekerd. In verband met den reeds zoo uit puttend en belastingdruk zal na de laatstelijk aanhangig gemaakte voor stellen tot nieuwe heffingen van hc- laslingverhooging nauwelijks meer eenig resultaat te verwachten zijn en zal het financieel evenwicht in Indië dus slechts door voortgaande beper king der uitgaven zijn te herstellen. De ontwikkeling der politieke ver houdingen aldaar vereischt voortdu rende aandacht en waakzaamheid. In het algemeen belang der bcvol- king zijn nadere maatregelen getroffen ter beteugeling van het misbruik, dat door sommige volksleiders wordt ge maakt van de vrijheid van vereeniging en vergadering. Suriname heelt nog hij voortduring met economische moeilijkheden te kampen. Zoowel van overheidswege als van particuliere zijde wordt het mogelijke gedaan om de gevolgen van de crisis te verzachten. Het stemt tot dankbaarheid dat de economische toestand in Curasao, al thans tot dusver en de tijdsomstandig heden in aanmerking genomen, vrij bevredigend te noemen is. De moeilijkheden, in het begin de zes jaars ondervonden met een deel van het personeel der Zeemacht, heb ben ingrijpende maatregelen noodig gemaakt om te verkrijgen dat onder alle omstandigheden zal kunnen wor den gerekend op trouw aan de over heid en gehoorzaamheid aan het wet tig gezag. Mochten zich ook elders teekeiien voordoen, die wijzen op verzwakking ol ondergraving van juiste gezagsver houdingen, dan zal de Regeering het dicap. Een premier moet geregeld men schen ontvangen, recepties en diners ge ven en zoo meer, nietwaar? En Endel lion houdt niet van maatschappelijk ver keer; hij maakt geen vrienden, leeft bij voorkeur eenzaam en afgezonderd hy is eigenlijk gezegd, 'n tikje ongenaakbaar. Maar denk aan zijn enorme be kwaamheden, kerel! Dan zinkt een der gelijk bezwaar toch in het niet. En al houdt hij zich dan eenigszins op een af stand, verwaand of trotsch is hij heele maal niet. Misschien heeft die historie met z'n vader hem een beetje ongevoelig en schuw gemaakt. In ieder geval, op mijn steun kan hij rekenen. Tusschen haakjes, weet je ook of hij getrouwd is? Neen, hij woont alleen in een groot landhuis op zijn bezittingen ergens ver- weg in een halve rimboe. Twee dagen later was Ralph Endellion op weg naar zijn uitgebreide schapenfok kerij in het Australische binnenland. Hy verliet den trein aan een klein tusschcn- station waar een paard voor hem ge reed stond. Hij gaf enkele orders aan den man die het dier gebracht had, iemand van het personeel van zijn be drijf en reed weg. Bij de herberg hield hij halt. Aaron, Aaron Beel!, riep hij. Ja, ik kom al. O, bent u het, meneer Endellion. Wat is er van uw dienst? Geef mijn paard wat voer en wrijf het droog, wil je? Ik zal er voor zorgen, meneer. Blijft u vannacht? Neen, ik ga ineens door naar huis. Endellion steeg af, gaf het paard aan den herbergier over en vervolgde zijn weg te voet. Na enkele minuten geloopen te hebben, kwam hij bij een eenzaam graf Overheidsgezag met gelijke klem handhaven. Hoewel het huidige tijdsgewricht niet bevorderlijk is aan de ontplooiing der internationale samenwerking en het uitgroeien van den Volkenbond, blijf Ik hopen dat de ontwikkeling van de organisatie der Staten-gemeen- schap zich eerlang weer in opgaande lijn zal gaan bewegen. Het stemt tot voldoening dat de diepgaande veranderingen, welke op het gebied van het internationaal han delsverkeer zijn ingetreden, geen wij ziging hebben gebracht in de vriend schappelijke verhouding van Neder land tot de andere mogendheden. Met de bede dat God Mijn volk in deze moeilijke tijden moge sterken en levend in het vertrouwen dat het in staat zal blijken onder verhoogde krachtsinspanning moedig en waardig Ie dragen hetgeen onvermijdelijk is, verklaar Ik de gewone zitting der Sta- tcn-Generaal geopend. BUITENLAND. De loesland in Oostenrijk. Op een betooging van zijn »natio- nal-stiindische Front» te Graz heeft de Oostenrijksche vice-kanselierWink Ier erkend, dat er in de regeering twee stroomingen zijn en dat de toestand onhoudbaar wordt. Ilij ver zette zich tegen het fascisme van Starhenberg, die op zijn beurt te Kutstein, Winklers heengaan eischte. De Oostenrijksche socialisten ver klaren geen fascisme te willen dulden. De mijnwerkersstaking in Stier marken, die een nationaal-socialis- isch luchtje had, is na een ultima tum van dc Oostenrijksche regeering aan de Alpine Montan, geëindigd. Ernstige incidenten hebben in de hoofdstad van Stiermarken, Graz, plaats gehad bij de belooging van het »National-standische Front» Aan hangers der nationaal-socialistische partij begaven zich namelijk in groote getale naar de plaats, waar de be- tooging plaats had, wierpen met rookbommen en trachten onder het zingen van het Deutschlandlied dooi de formaties van regeeringsaanhan- gers heen te breken. Op verscheiden plaatsen hadden botsingen plaats, en in gedachten verzonken staarde hij naar het opschrift op de zerk. Hier rust ROBERT GBANVILLE DULVERTON. o Overleden 10 Februari 19.. in den ouderdom van 28 jaar. o Hij stierf met het aangezicht naar het Licht. Endellion zuchtte. Onweerstaanbaar werden zijn gedachten getrokken naar den dag dat hij Bob Duiverion, zijn spre kend evenbeeld, hier ter ruste had ge legd in vreemden grond. God voert ons langs wonderbare wegen, peinsde hij. Toen rukte bij zich los uit zijn gedroom en ging naar de her berg terug. Bent u naar het graf geweest, me neer?, vroeg Aaron op een verlrouwelij- ken toon, die toch ook eerbied inhield. Endellion knikte. Alles is sindsdien wel veranderd, praatte Aaron verder. Er kwam vandaag een reiziger langs, die van uw redevoe ring in het Parlement vertelde. Hij zei, dat het wel niet lang meer zou duren of u was eerste minister, tenminste als de Koning u niet naar Engeland haalde, om dat ze in het oude moederland doodver legen zijn om een man als u. Neen hoor; ze hebben mij aan den overkant niet noodig, Aaron. Des te beter dan, want we zouden u hier niet graag missen. Het is alleen jammer dat u een ding nog mankeert, meneer Endellion. En dat is? Een vrouw. Slot volgt.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1