zoodat de politie moest ingrijpen. Na veel moeite slaagde zij er in de orde te herstellen. Twintig personen werden gewond en honderd gearres teerd. Het W. B. verneemt uit Wec- nen dat de Oostenrijksche regeering een staatscorporatie-systeem voorde jeugd voorbereidt, naar het voorbeeld van Italië en Hongarije. Ford steil nieuwe arbeiders in dienst. Naar uit Detroit wordt gemeld, zal Ford 5000 oorlogsveteranen in dienst nemen, allen vaders van ge zinnen. Ford blijft weigeren de auto code te teekenen. De helft der Chineezen werkt niet. Volgens de jongste statistieken over de werkeloosheid is China het eenige land ter wereld, waar ongeveer de helft der bevolking zonder werk is. China's bevolking bedraagt ca. 400 millioen en het aantal werkloozen wordt aangegeven met 200 millioen. Men moet echter in het oog hou den, dat de werkloosheid in China altijd schrikbarend geweest is en ook wel zal blijven, als gevolg van het eigenaardige familiestelsel, vol gens hetwelk de Chinecsche bevol king leeft. In het binnenland waar visscherij en landbouw de eenige middelen van bestaan vormen, is het hoofd der familie de eenige kostwinner. In zijn huis wonen niet alleen zijn eigen gezin maar ook zijn bloedverwanten, vaak ongeveer 50 in totaal. Volgens een oude traditie moet het hoofd der familie allen onderhouden, die ook maar eenigszins als zijn fami lieleden moeten worden beschouwd. De lage levensstandaard in China stelt hem in staat hieraan betrekke lijk gemakkelijk te voldoen, doch dit verklaart tevens het op het eerste gezicht schrikbarend hooge getal werkloozen. Proviandeering bedreigd te Philadelphia. Men vreest, dat de levensmiddelen voorziening der stad Philadelphia door een algemeene staking wordt bedreigd. Vijfduizend bestuurders van vervoertuigen zijn in staking gegaan, met het gevolg, dat goederen ter waarde van honderd millioen dollar niet vervoerd kunnen worden. De helft dezer goederen is onder hevig aan bederf. De situatie op Cuba zorgwekkena. Er blijft groote bezorgdheid be staan ten aanzien van de situatie op Cuba. De regeering der Ver. Staten blijft zich gereed houden troepen naar Cuba te zenden, ten einde zoo noodig leven en bezit der Ameri kanen te beschermen. Slaking op suikerplantages. De arbeiders van de Cubaansche suikerplantages zijn in staking ge gaan. Zij hebben zich van de be drijven meester gemaakt en arbei dersraden gevormd. De Fransche eigenaars van suikerraffinaderijen hebben protest aangeteekend. Te Manzanella wordt gestaakt in alle bedrijven die aan Amerikanen toebehooren. Er zijn ijlings troepen naar Man zanella gezonden, waar de algemeene staking heerscht Herrioi over Rusland. Ilerriot is van zijn reis door Rusland te Lyon teruggekeerd. Naar Reuter van daar meldt, was hij opgetogen over zijn uitstap. Herriot zeide in Rusland een onge wone koorts om te weten te hebben waargenomen en hij voegde hier de opmerking aan toe, dat, wanneer men rustig en onpartijdig waarneemt, men verplicht is te zeggen, dat Rusland een land is, strevende naar een macht, die in grootheid, die van de Vereenigde Staten zal nabij komen. Gandhi zwicht. Gandhi heeft na gesprekken met Jawaharlal Nehroe verklaard, dat hij tot 3 Augustus 1935 geen bur gerlijke ongehoorzaamheid meer zal prediken, om aldus uit de gevan genis te blijven, doch deze verkla ring heeft geen invloed op de individueele ongehoorzaamheid, die hij na het congres van Poena aan beval. Göbbels naar Genëve. Behalve de Duitsche minister van buitenlandsche zaken von Neurath is ook de Duitsche Rijksminister voor propaganda Göbbels aangewe zen als gedelegeerde van Duitschland op de a.s. plenaire Volkenbonds vergadering. Naar dictatuur in Japan De Japansche minister van Finan ciën, Takahasji, heeft op een bijeen komst van journalisten verklaard, dat als de toestand zich in de tegen woordige richting blijft ntwikkelen, gevreesd moet worden, dat in Japan de dictatuur zal worden ingesteld. BINNENLAND. Disconto opnieuw verlaagd. De directie der Nederlandsche Bank bericht, dat het wisseldisconto met ingang van 19 September door haar is vastgesteld op 2'/2 °/0, terwijl het promessendisconto, de beleening van effecten, de beleening van goe deren en de rente voor de voor schotten in rekening-courant met ingang van denzclfden datum op 3°/o zijn vastgesteld. In vergelijking met de noteeringen welke op 15 Augustus van kracht werden, geVen alle tarieven dus wederom een verlaging van '/«"/o te zien. Wethoudersverkiezing in Den Haag. De gemeenteraad van 'sGraven- hage heeft Maandag den heer J. R. Snoeck Henkemans (C.H.) gekozen tot wethouder in de vac.-Vrijen- hoek (S.D.) Wethoudersverkiezing Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Maandagavond de heeren Abrahams (V.D.), Kropman (R.K.), (beiden aftr.), Baas (A.R.) Boissevain (Lib.) en Rustige (C.H.) tot wethou ders gekozen. De vervulling der zesde vacature 't voorstel Romme om slechts vijf wethoudersplaatsen te houden was eerst verworpen bleek na verscheiden stemmingen voorshands onmogelijk, daar geen andere candidaat gekozen werd dan de heer De Miranda (S.-D.) die tot tweemaal toe bedankte. Millionnairs minder in aantal. De laatstverschenen statistiek der inkomens en vermogens in Neder land over 1931/32 geeft belangwek kende cijfers over de daling der vermogens in Nederland. Het totale bedrag van het rijks vermogen bedroeg f 14.300.209.01)0 (v. j. f 15.623.203.000) met 194.227 aangeslagenen (v. j. 197.501) en een opbrengst in hooldsom van f 13.497.000 (v.j. f 14.831.000). Bijna 44'pCt. (v. j. 43.13) der aangesla genen hadden een vermogen van f 16.000 tot f 30.000, ruim 23'/2 pCt. (iets minder dan v. j.) van f 30.000 tot f 50.000, enz. Het percentage daalt met het stijgen van het vermogen, zoodat sléchts 0.54 pCt. van de aangesla genen een vermogen hadden van f 1.000.000 en hooger._ Het getal millionnairs bedroeg 1057 (v. j. nog 1306) met een totaal vermogen van f 2.322.507.000 (f 2.931.224.000). Van de drie grootste sleden had Rotterdam het hoogste percentage (39.35) vermogens van f 16.000 tot f 30.000, (Amsterdam 35.92 en 's-Gravenhage 30.68); 's-Gravenhage had het hoogste percentage (3.58) vermogens van f 500.000 en hooger (Rotterdam 3.32 en Amsterdam 3.13). In het grootste aantal gemeenten (298, v. j. 295) was het gemiddeld vermogen van f 40.000 tot t 50.000. In slechts vier gemeenten (6) Bloemendaal, Maarn, Rozendaal en Wassenaar was het gemiddeld vermogen f 200.000 en hooger. Het hoogste gemiddeld vermogen had Rozendaal met f 375.000 (f393.000), het laagste Montfort (L.) met i 19.000, (v. j. Vlodrop met f 19.000). Te Amsterdam bedroeg hel gemid deld vermogen f 104.000 (1 113.000), Rotterdam f 112.000 (1 115.000), 's-Gravenhage 1' 116.000 (f 131.000), Utrecht f 80.000 (f 88.000), Gronin gen f 71.000 (f 76.000), Haarlem f 75.000 (f 83.000), Rijksgemiddelde f 74.000 (f 79.000). I Het Uniformverbod in werking. De wet tot invoering van het z.g. uniformverbod is reeds Dinsdag in werking getreden. Het dragen van uniformen en zichtbare onderschei- dingsteekens met politieke strekking is dus niet meer geoorloofd. Nederlands bacon-uilvoer naar Engeland. Naar het Corr. Bureau meldt is het contingent, dat Engeland aan ons land heeft toegestaan voor bacon- export vastgesteld op 57.170 cwt. per periode van vier weken. Deze over eenkomst moet gelden tot 28 Febr. a.s. Het vorige contingent was 65.000 cwts., zoodat de vermindering onge veer twaalf procent bedraagt. Er moeten nog onderhandelingen gaan de zijn tusschen de betrokken in stanties van beide landen. meening, dat de oudercommissie zich niet moet hezig houden met de politieke gezindheid van het betrok ken schoolhoofd. Er zou volgens dit bestuur eerst reden zijn dit wel te doen, wanneer het onderwijs, dat door het bedoelde schoolhoofd ge geven wordt, niet meer een neutraal karakter zou dragen, zooals dat op een openbare school noodzakelijk is. Nog geen beperkingen voor Duitsche dienstboden. Naar de „Tel." verneemt heeft de regeering geenszins het voornemen om na aanneming van het ontwerp tot het weren van vreemde arbeids krachten, van de daarin aan haar verleende bevoegdheden gebruik te maken om Duitsche dienstmeisjes te weren. Intusschen opent hel wetsontwerp ook ten aanzien van deze categorie de mogelijkheid om zoo noodig maatregelen te nemen. Wanneer dus in de toekomst de trek van Duitsche dienstmeisjes naar Nederland zoo groot mocht worden, dat ingrijpen noodzakelijk zou zijn, kan de regee ring dat zonder meer en zonder eenigen omslag doen. Ontvangsten der spoorwegen. Indien men de ontvangsten van de maand Mei met die van de over eenkomstige maand van het vorig jaar vergelijkt, valt voor wat betreft de rubriek reizigers en bagage een teruggang in ontvangsten te consta- teeren van f 1.625.697.17, voorver- voer van goederen en levende dieren een minder bedrag van f907.246.13; de diveree ontvangsten brachten echter méér op f 110.99. In totaal bleven de ontvangsten van de maand Mei f2.532.832.31 beneden die van dezelfde maand in het vorige jaar. In de eerste vijf maanden van dit jaar brachten de ontvangsten van de Nederlandsche Spoorwegen in totaal f8.172*905.40 minder op dan de ontvangsten over dezelfde maanden van het afgeloopen jaar. Rectoraats-overdrachten. Maandag heeft aan de Nederland sche Universiteiten en Hoogescholen de rectoraats overdracht plaats ge had. Prof. dr. T. Brandsma, rector- magnificus der R.K. Universiteit te Nijmegen, memoreerde het 10-jarig bestaan dezer universiteit. Hij wees op het voordeel dat de instelling vopr het Katholieke volksdeel heeft. „Heeft" aldus spr. „de ka tholieke universiteit zich in de tien eerste jaren van haar bestaan een eervollen naanr verworven door de eischen, welke zij aan de verkrijging barer graden stelt, zij mag er zich ook over verheugen, dat aan haar hoogleeraren erkenning en onder scheiding werd geschonken. De uit komst heeft bewezen, dat door de stichting der kath. universiteit be oefenaars der wetenschap in veel nauwer samenwerking met de man nen der wetenschap in het niet- katholieke kamp zijn gebracht, dan zonder die stichting denkbaar zoude zijn geweest. Dit is voor ons katho lieken een niet genoeg te waardceren voordeel, maar we mogen het toch ook een voordeel noemen voor de beoefening van de wetenschap in het algemeen en het wordt in niet- katholieke kringen ook steeds meer aldus gezien." Bij de recloraatsoverdracht aan de R.K. Ilandelshoogeschool, hooge school van economische en sociale wetenschappen, te Tilburg, heeft de aftredende rector-magnificus prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen een rede ge houden, waarin hij o.a. het volgende zeide „Heeft het Katholiek hooger onder wijs met alle hooger onderwijs, zoo als dit in ons land wordt verstaan gemeen, dat het zich tot laak stelt de vorming tot zelfstandige beoefe ning der wetenschap en de opleiding tot het bekleeden van maatschappe lijke betrekkingen, waarvoor een wetenschappelijke vorming is ver- eischt, het wenscht echter meer. Overtuigd, dat de cultureele vor ming, die het hooger onderwijs geven wil, haar hoogste voltooiing juist bereikt door het zuiver natuur lijke weten te ordenen op het boven natuurlijke; overtuigd dal weten schap en geloof, met elkaar Ver hoog ing spek prijzen voor buitenland. Naar de „Telegraaf" verneemt overweegt de Crisis Varkenscentrale een verhooging van de spekpi ijzen scjiap en geloof, met elkaar inwer- yoor het burtenland. Een beshssmg kdijkheid nQoit -n strijd kunnen is echter nog niet genomen. Op j gerakeil> waar beide de waarheid tot oogenblik zijn de buitenlandsche voorwerp hebben overtuigd, dat de prijzen wat lager dan de prijs vooi wetenschap in het verleden machtige het binnenland, hetgeen verband i diensten £eeft bewezen en in het houdt met meerdere vraag naai spcv jieden en jn (je toekomst nog steeds tegen den winter. j bewjjzen j{an bij de ontwikkeling, ontplooiing verklaringen verdediging der geloofswaarheden en anderzijds GEMENGD NIEUWS. Wielrenner gedood bij wegkampioen- sclmp. Bij het op het Veluwe-traject verre den clubkampioenschap van Neder land op den weg zijn enkele ernsiige ongelukken gebeurd. De renner L. P. Kooyman van „Voorwaarts" (Den Haag) was op een gegeven moment een eind achterop geraakt. Om weer bij te komen liet hij zich trekken door een motorrijder. Ter hoogte van de Woeste Hoeve is hij met zijn wiel in aanraking met het motorrijwiel gekomen en den weg op geslingerd, juist toen daar een auto. die met den wedstrijd niets te maken had, passeerde. Hij werd door den auto overreden. In zeer ernstigen toestand werd de ongelukkige renner naar het Gemeente Ziekenhuis te Arnhem vervoerd, waar hij tengevolge van een zware schedelbreuk spoedig overleed. De Rotterdammer Viergever kwam in de scherpe bocht Apeldoornscheweg Schelmscheweg te vallen, waardoor hij zijn sleutelbeen brak. De renner Spruyt Blokker, die eveneens gevallen was, moest naar het ziekenhuis ver- voerd worden. Vrachtauto onder den trein. Maandagavond is een trein van Amstelveen naar Amsterdam op den onbewaakten overweg gereden op een vrachtauto van den aardappelhande laar Smit. De 22 jarige knecht was op slag dood. De auto is vernield. De auto kwam van den Van Borse- lenweg, die langs de spoorbaan loopt. De bestuurder heeft niet gelet op den trein, die in dezelfde richting reed. Toen S. linksaf sloeg, om den Molen weg te bereiken, greep de trein de auto De botsing was zoo hevig, dat de brokstukken alle kanten heenvlo- gen. Een tweejarig kindje dat ook in de cabine zat, werd ter zijde van de spoorbaan gevonden. Het had een bloedende hoofdwonde, doch maakte het verder goed. De jongeman was ongehuwd Moord in een hotel te Batavia. Zondagnacht heeft in een hotel te Batavia een moord plaats gevonden, waarvan het slachtoffer is mevr. W. Bogaard-Denkers. Het slachtoffer was nog in leven toen men haar vond en verklaarde, dat een zekere G. R. uit Makassar de dader was. De dader werd in de kamer van mevr. B. gearresteerd. Iiij deed een verward verhaal over zijn echtgenoote uit Makassar, die beiden zou hij heb ben willen vermoorden. Het slacht offer is 34 jaar. Zij vestigde zich in November 1932 met twee zoontjes te Bandoeng en kwam uit Makassar, waar haar echtgenoot ambtenaar bij de P.T.T. is. Mevr. B. had al eens uit Makassar een dreigbrief van R. ontvangen tol. terugbetaling van ge leend geld. Hierin wordt voorloopig de aanleiding tot den moord gezien. Vier maanden geleden schreef haar echtgenoot uit Makassar een brief aan de politie te Bandoeng, waarin hij verzocht zijn vrouw tegen R. te beschermen, wanneer deze te Ban doeng mocht komen. De dader is geboren te Boskoop en 58 jaar oud. Hij was reeds jaren in Indië. Beiden hadden zich in het ïotel als echtpaar onder een valschen naam doen inschrijven. De dader ïeeft bekend. De moord te Numansdorp. Het gerechtshof te den Haag heeft arrest gewezen in de zaak tegen den 25-jarigen varensgezel F. L., een van de verdachten van den overval met roof, gepleegd in den avond van Januari 1.1. op den landbouwer de Reus te Numansdorp, die door twee gemaskerde mannen in zijn woning werd overvallen en later in den sta' door hen werd gedood. L. is ter zake door de Dordtsche rechtbank veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Het Hof nam de gronden van het vonnis der rechtbank over, doch vernietigde dit ten aanzien van de straf en veroordeelde L. tot twaal jaar gevangenisstraf. De eisch van den adv.-generaa luidde 16 jaar. Het drama te Nuth. C. Romme lector te Tilburg. Naar de „Maasbode" verneemt is benoemd Mr. C. P. M. Romme te Amsterdam tot lector in de sociale wetgeving aan de R.K. Ilandelshoo geschool te Tilburg. Schoolstaking te Utrecht. De gemeente Utrecht heeft sedert eenigen tijd een schoolstaking, welke haar oorzaken vindt in de bezwaren welke de ouders van sommige leer lingen hebben tegen een fascistisch gezind schoolhoofd. Het bestuur van de afdeeling Utrecht van Volksonderwijs is ook reeds met het geval bezig en is van de geopenbaarde, objectief gefun deerde geloofswaarheid een weg wijzer is voor den wetenschaps beoefenaar overtuigd ten slotte, dat de noodzakelijkheid van de speciali satie bij de beoefening der weten schap het groote gevaar meebrengt van de verabsoluteering van het eigen speciale kleine wetensgebied voor den wetenschapsbeoefenaar overtuigd van dit alles, eischt de Katholieke opvatting, dat wijsbe geerte en theologie op Katholieken grondslag de cultureele synthese brengen in het onderwijs." De politiemannen, onder wie ze9 maréchaussées uit Uden, waren wel genoodzaakt, handelend op te treden. Toen de tierende bende zelfs voor den gummistok en blanke sabel vrij baan weigerde te maken, werden verschil lende revolverschoten gelost Hiervoor had de opstandige menigte respect. Men stoof naar alle kanten uiteen. Een wilde jacht ontstond, waarbij de vluchtelingen over kramen en muren clommen De politie slaagde er echter in v. Z. uit Volkel, die zij als den aanvoerder beschouwt, te arresteeren en in te sluiten. Tijdens de ongeregeldheden, hebben ongeveer dertig personen verwondin gen opgeloopen. Er zullen nog meer arrestaties volgen. Door de tram overreden en gedood. Zaterdagavond is te Rotterdam de i5 jarige kantoorbediende A. F. Reymer, op den Schiedamschen weg onder de tram geraakt. Hij werd naar iet ziekenhuis vervoerd waar hij is overleden. -- Zondagochtend is te Rotterdam de 82 jarige mevrouw de Wed. H.R. op de Bergschelaan onder een tram wagen van lijn 5 geraakt toen zij on verwacht den rijweg overstak. Met zware verwondingen werd zij naar het ziekenhuis Bergweg overgebracht, waar zij kort daarna is overleden. Orkaan in Mexico. Uit Mexico wordt gemeld, dat in Tampico een hevige orkaan gewoed ïeeft, waardoor 32 personen gedood zijn Een groot aantal huizen is vernield en het aantal dakloozen bedraagt meer dan duizend. Duitscli smokkelaar veroordeeld. De vierde strafkamer te Duisburg ïeeft na een tweedaagsche strafzitting den beruchten smokkelaar Heinrich Kotters tot twee jaar gevangenisstraf en 750 000 Mark geldboete veroor deeld zijn helpers werden gestraft met gevangenisstraffen van ten hoogste één jaar en een gezamenlijke geldboete van 1 525.000 Mark. Een der voor naamste leden dezer uitgebreide smokkelbende, die de politie van dezen smokkelhandel op de hoogte ïad gebracht, werd wegens „Geistes- krankheit' vrijgesproken. Met den smokkelkoning Heinrich Kotters is de grootste smokkelaar, dien de Limburgsch-Duitsche grensstreek ooit heeft gekend, verdwenen. Deze beroepssmokkelaar heeft zich zijn geheele leven lang met den fraudu- leuzen in- en uitvoer bezig gehouden en opereerde dan hier dan daar langs de Limburgsche grens. Men neemt aan, dat Kotters den Duitschen staat met zijn smokkelarijen voor millioenen marken heeft benadeeld Een revolveraanslag bij Oss. Zondagmiddag om 4 uur kwamen twee voetbalsupporters uit Berghem van een in Haren gespeelden wed strijd op den terugweg per fiets door de Harensche steeg. Daar ontmoetten zij een zekeren Megens, supporter van een andere voetbalclub, die met een kapotte fiets langs den weg stond. Een der beide wielrijders uit Berg hem trok plotseling een revolver en loste twee schoten in de richting van M. De schoten misten gelukkig doel. De beide wielrijders maakten zich daarop snel uit de voeten. In verband met dezen aanslag heeft de politie Zondagavond laat te Berg hem een zekeren J. B. gearresteerd die van den aanslag verdacht wordt. Hij is naar Oss overgebracht en daar. voorloopig opgesloten. De rechtbank te Maastricht heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen J. J., 40 jaar, wonende te Houthem, thans gedetineerd, en hem ter zake van moord op J. H. Wevers te Nuth op 25 Juni, doodslag op diens echt genoote M. Moonen en opzettelijke brandstichting, conform den eisch veroordeeld tot 15 j. gevangenisstraf. Veldslag op de kermis te Volkel. De politie heeft naar 's-Hertogen- bosch getransporteerd den 28 jarigen landbouwer v. Z. uit Volkel, die zich schuldig had gemaakt aan een zeer ernstig en zelden voorkomend feit. Deze persoon, die als een lastig heerschap bekend zou staan, zou op den laatsten avond van de Volkelsche kermis een goed georganiseerden aanval j op de politie voorbereid hebben, Met knuppels en steenen gewapend, drong s een menigte van ongeveer 50 perso nen op het kermisterrein naar voren, die de politiemannen, onder het uiten van bedreigingen en scheldwoorden te lijf wilden gaan. De bende ontzag zich niet de politie met steenen en bierflesschen te bekogelen. DRUNEN. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Zang- vereeniging »Zang en Vriendschap", gevestigd bij A. v. d. Geld, werd besloten dit jaar wederom een zang cursus te houden, waarbij dit jaar speciaal studie zal worden gemaakt van muziekschrift en transponeeren. Er zijn geen kosten aan verbonden, alleen moet men lid zijn der zang- vereeniging, waarvoor men zich kan aanmelden bij het bestuur. JZondag 17 Sept. werd in de zaal der Meisjescongregatie een algemeene rayon-vergadering gehouden van het bestuur der R.K. Werkliedenvereen. vakafdeeling en instellingen. Als sprekers waren aanwezig de heeren F. Passier en P. Coppes, als verte genwoordigers van het hoofdbestuur. Deze laatste hield een rede over de noodzakelijkheid van het lezen van het eigen dagblad »de Volkskrant". Verschillende vragen werden nog gesteld, welke alle naar genoegen werden beantwoord, waarna de ver gadering werd gesloten. Zaterdagavond had in de zaal van de Mannenzangvereeniging, ge vestigd bij A. v. d. Geld, de huldiging plaats van den heer Ritselaar, Directeur der vereeniging, bij zijn 50-jarig zangersfeest. Het was in 1883 dat de heer B. Ritselaar ais zanger werd opgenomen op het zangkoor van het instituut St. Louis te Ouden- bosch. In de pauze der repetitie werd hem door den heer G. Elshout met een schoone toespraak een prachtige rooktafel aangeboden, die door de zangers gezamenlijk was aangekocht. De directeur dankte, hij was zeer onder den indruk van zooveel ge negenheid voor zijn persoon en

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2