R. D. B. THEATER „DE UERLIEFOE LOODGIETER". Rieiiis nil RaalsDelvgl Zaterdag 23 en Zondag 24 Sept. '33 No. 76. Woensdag 20 Sept. '33. 56e Jg. Zij die zich thans op ons blad abonneeren, ont. vangen de tot October ver schijnende nummers GRATIS. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 20 Sept. 1933. Bij het 12*12-jarig bestaan van den R.K. Vrouwenbond te Waalwijk. Wij nemen met instemming on derstaand artikel uit het Kerkklokje over Woensdag 20 September herdenkt de R.K. Vrouwenbond zijn 12'/a-jarig bestaan. Dit feit zal niet onopgemerkt voorbij gaan, doch zal op eenigszins feestelijke wijze worden herdacht. Waar het doel van deze vereeni- ging volgens hare statuten is: op krachtige wijze de katholieke vrouw op te voeren tot werkdadige mede werking aan eigen volmaking en aan de ontwikkeling en den bloei van het godsdienstig en maatschappelijk leven, met uitsluiting echter van alle politieke actie, lijdt het geen twijfel of een llinke organisatie der katholieke vrouwen is in dezen tijc van groot belang. 12'/j jaar nu bestaat deze organi satie in onze gemeente. Door het organiseeren van cursussen in naai school en kookschool, door het doen houden van lezingen voor de leden heeft zij getracht de belangen der vrouw ook in onze gemeente te behartigen. Door haar toedoen kwam de naaischool tot stand en de kook school staat tot op heden nog onder hare leiding en biedt een gemakke lijke, niet te kostbare gelegenheid om de jongeren de noodige vaardig heid bij te brengen in een kunst, welke elke huisvrouw zoozeer dage lijks noodig heeft. Hierdoor kan veel worden bijgedragen tot het welzijn onzer gezinnen, vooral nu door de dagelijksche bezigheden van de meisjes op kantoor of fabriek voor velen de gelegenheid ontbreekt om dit thuis volledig te kunnen leeren. Door het organiseeren van lezin gen werd de gelegenheid gegeven om over verschillende onderwerpen een beter inzicht zich eigen te maken, terwijl door de oprichting van de missienaaikringen en het organisee ren van missietentoonstellingen, de belangstelling der - vrouw werd ge vestigd op het missiewerk en hare medewerking in de uitbreiding van onzen heiligen godsdienst werd in geschakeld. Daardoor werd vanzelf een hoogere waardeering gewekt voor de gave des geloofs en een grootere ijver om het missiewerk der kerk mede te helpen bevorderen. Wat door onderlinge samenwerking in deze te bereiken is, toonden de missietentoonstellingen, welke ge houden werden. Wij mogen dan ook niet nalaten het bestuur en leden te feliciteeren met het 12'/2-jarig bestaan van den bond en den wensch te uiten dat door den R.K. Vrouwenbond in de komende jaren nog zeer veel in het belang der vrouwen en meisjes en door haar aan kerk en maatschappij zal kunnen worden gedaan. Mede feliciteeren wij van harte den Hoog- eerw. Heer Deken, die vanaf de oprichting adviseur was van de jubileerende vereeniging en die leden van het bestuur, welke vanaf de oprichting zitting hadden in het bestuur en voor wie de dag van 20 September ook een jubilédag is, n.l. Mevrouw Donkers en Mej. Alida Verwiel. Moge Gods zegen op haar arbeid en dien van de geheele vereeniging blijven rusten. Om dezen te ver krijgen en tevens als dank voor den ontvangen zegen gedurende de afgeloopen 12'jaar, is hedenmor gen in elk der 4 parochiekerken een heilige Mis tot die intentie op gedragen. Vanavond zal een feest- vergadering worden gehouden waar op de, teden allen dringend worden uitgenoodigd. FESTIVAL. Ontvangst ten Raadhuize. Evenals vorige week begon ook Zondag het Festival met een ont vangst der deelnemende vereenigin- gen door het gemeentebestuur ten raadhuize. De stoet werd aan de Mr. van Coothstraat opgesteld en kwam om half twee op het Raadhuisplein aan. In de raadszaal werd het festival comité met de deputaties der corpsen die dien dag zouden deelnemen ontvangen door den burgemeester, de wethouders en den gemeente secretaris. De burgemeester verwelkomde de aanwezigen. Had hij vorige week het comité het beste succes toegewenscht, thans meende spr. te mogen zeggen dat dit succes ook inderdaad geko men is. Naast aan de medewerking van de Bilt en aan de toewijding van het comité, leek het spr. dat dit resultaat te danken was aan het doorzicht van het comité, dat de banden die tusschen St. Jan en het jiaardwijksche publiek bestaan, op je juiste waarde heeft weten te jchatlen. Daarvoor bracht spr. aan je organisators zijn compliment. Met groote ingenomenheid he ette hij de vertegenwoordigers iil'r deelnemende vereenigingen, en hij sprak de hoop uit dat dit festival de onderlinge vriendschapsbanden nog zal bevorderen. Spr. toastte op de eensgezindheid der gezelschappen die hun medewerking aan het fes tival verleenden. De heer C. Pullens richtte, als voorzitter van het comité een dankwoord tot het gemeentebestuur. Hij was zeer eikentelijk voor het geen B. en W. voor het festival heb ben gedaan en zeide dat de burgerij van geheel Baardwijk daarvoor zeer dankbaar is. Hij gaf de toezegging dat zijne vereeniging in de toekomst niets zal nalaten, wat de eensge zindheid kan instand houden of be vorderen, want deze moet zich uit breiden over geheel Waalwijk, ja zelfs over geheel de Langstraat. De heer Pullens legde er nog eens den nadruk op dat dit muziekfeest zich niet wil kenmerken door het opzetten van groote festiviteiten, doch dat de hoofdzaak moet zijnhet wekken van meer liefde voor de muziek. Voor het comité is het ver blijdend te mogen constateeren dat ook met dezen opzet een groot succes te boeken is en dat het doel van het festival dan ook bereikt is. Spr. verwelkomde de aanwezige vereenigingen en sprak de hoop uit dat hun bezoek aan Waalwijk hen aangenaam zal zijn. Baardwijk's in gezetenen zullen hun best doen om het hen zoo prettig mogelijk te maken. In het bijzonder dankte spr. het Ivaatsheuvelsche «Apollo«, dal on danks groote moeilijkheden gekomen is om bij deze ontvangst tegenwoor dig te zijn. De aanwezigen begaven zich daarna naar het bordes en de loggia om van daaraf de feestmarsch, door de ge zamenlijke muziekcorpsen onder di rectie van den heer .1. Thijssen ver tolkt, te aanhooren. De stoet werd daarna weer opge steld en onder de lustige tonen der harmonieën werd de marsch naar het feestterrein ondernomen. Langs den geheelen weg was de belangstelling weer zeer groot en er werd in v.m. Baardwijk druk gevlagd. Het festival dat te circa 3 uur een aanvang nam, had, begunstigd door schitterend weer, wederom een zeer vlot en succesvol verloop. Het allengs aangroeiend aantal bezoekers kreeg volop gelegenheid te genieten van de vocale- en instru- mentale-kunstuitingen der deel nemende gezelschappen, die meeren deels van hoog gehalte waren. Iedere vereeniging scheen zich terdege te hebben voorbereid en met zorg de nummers te hebben gekozen om in deze omgeving van muziek beoefenaars, -kenners en -liefhebbers een goed figuur te slaan, ja zoo mogelijk uit te blinken, wat inder daad met enkele deelnemende ver eenigingen dezen middag het geval is geweest. Achtereenvolgens traden op Harmonie »Apollo«, Kaatsheuvel. Zangvereeniging «Oefening en Ver maakt, Udenhout. Mannenzangvereen. «Volharding in Toonkunst«, Dongen. Fanfare der H. Familie, Ileusden. Zangver. »Wilhelmina«, Dongen. Kon. Muziekgez. »Éuphonia« Kaatsheuvel. Liedertafel «Oefening en Vermaak«, Waalwijk. Harmonie «De Volharding», Drunen. Dubbel Mannenkwartet «Zang en Vriendschap«, Waalwijk. Liedertafel «Tot Bloei der Toon kunst Waalwijk. Fanfare St. Caecilia, Ammerzoden. Het glanspunt van dezen dag, ja misschien wel van het geheele festival was het sluitings-concert, dat 's avonds door de vermaarde fanfare «St. Caecilia« uit Ammer zoden werd gegeven. De 'roep die dit corps vooruit ging had een drom van belangstellenden naar het feestterrein getrokken, die met gespannen aandacht het schitte rend programma van dit keurcorps hebben gevolgd en zonder uitzondering enthousiast waren over hetgeen, het onder leiding van den eminenten di recteur den heer Baselaar, heeft te ge nieten gegeven. Het prachtige weer werkte er ook niet weinig toe méde om dit laatste concert schitterend te doen slagen en tot een avond van hoog kunstgenot te maken. Het vormde tevens een waardig slot van het zoo in alle opzichten geslaag de festival, waarop het actieve comité met groote voldoening kan terugzien en waaraan de talrijke bezoekers en de deelnemende vereenigingen een aangename herinnering zullen bewa ren. Het zijn dagen van hoogstaand muzikaal genot en gepaste feestvreug de geweest en zoowel ideëel als mate rieel hebben deze muziekfeesten aan den opzet volkomen beantwoord. R. K. Winkeliersvereniging. Maandagavond heeft de R.K. Win- keliersvereeniging, onderafdeeling van de R.K. Middenstandsvereeniging, een slecht bezochte vergadering gehouden in de zaal van! café Snijders. De voorzitter, de heer Bergmans, sprak het openingswoord, waarin hij speciaal het welkom toeriep aan de heeren Verbraken uit Roosendaal en ten Have uit Vught, die als sprekers zouden optreden. Aan de orde kwam daarna de be spreking der voorjaars-tentoonstelling. De voorzitter deed daaTbij de mede- deeling dat de besturen der winkeliers- vereenigingen en den voorzitter van de R. K. Middenstandsver., van Waal wij ks Belang het verzoek hebben ge had om een bespreking over dit punt te houden. De heer v. Liempt heeft daarbij medegedeeld dat de midden stand deze zaak reeds heeft overwo gen n en reeds zoover is gekomen dat de tentoonstelling in Mei a.s. zal wor den gehouden. B. en W. hebben reeds toegezegd dat men hiervoor over het raadhuisplein zal kunnen beschikken. Na deze mededeeling werd overge gaan tot het volgende agendapunt: voorlichting inzake de vele midden standsinstellingen. De heer Verbraken, inspecteur der Middenstandsonderlinge, besprak deze zeer nuttige bedrijfsvereeniging. Hij wees erop, dat de onderlinge, die spe ciaal voor den R.K. Middenstand is opgericht, in de drie jaren van haar bestaan aan de bijna 8000 aangesloten leden een voordeel heeft opgeleverd van 200.000.De gemiddelde pre mie bij de Raden van Arbeid en an dere Bedrijfsverenigingen £s n.l. 22,50 per mille of 3.50 hooger dan bij de M. O. In die drie jaren was ruim 60 millioen gulden loon bij de M. O. verzekerd. Er is een reserve gekweekt van 60.000.Spr. legde de aanwe zigen de vraag voor: waarom zoudt u bij anderen méér betalen, als de M. O. U voordeelen biedt? Eenige vragen, die naar aanleiding dezer rede door den heer v. Liempt gesteld werden, werden naar genoegen beantwoord. De voorzitter dankte en gaf daarna het woord aan den heer ten Have. Deze gaf een uiteenzetting van doel en werkwijze der velo instellingen van den R.K. Middenstands!). Op de eerste plaats het Santos-fonds voor de t.b.c.- bestrijding. Hij drong erop aan dit mooie fonds metterdaad te steunen. Van den middenstand, die de kern der maatschappij genoemd wordt, meende spr. te mogen verwachten dat men moet bedenken dat men eerst voor de eigen instellingen heeft te zorgen. WAALWIJK. Voorts behandelde spr. de brandver zekering, glasverzekering, autoverze kering, incasso- en informatie-bureau, alle instellingen van den Midden standsbond. Hij wees erop dat al deze instellingen van buitengewoon groote beteekenis zijn en dat het daarom verwondering moet wekken dat zoove- len zich nog niet hebben aangesloten. Vooral in deze streek kon het ledental veel grooter zijn. In den breede weidde spr. uit over het rabatzegelsysteem, dat meer en meer toepassing verdient. Spr. haalt als voorbeeld aan 's Heerenberg, waar dit systeem reeds 20 jaren tot groote voldoening werkt. Ook in Kaatsheuvel bestaat het systeem, doch spr. vindt den opzet daar foutief. Men keert daar n.l. uit zoodra een boekje is volgeplakt, daardoor vormt zich echter geen ka pitaal. In 's Heerenberg werd slechts 1 maal per jaar betaald en veelvuldig kwam het dan voor dat de cliënten zooveel ontvingen dat zij er huur of hypotheek van konden betalen. Spr. wees op het groote voordeel dat men op deze wijze do klanten aan zijn zaak bindt. Hij achtte het een der beste ver dedigingen van den middenstand tegen de concurrentie der groote warenhui zen. i De voorzitter dankte beide sprekers voor hunne uiteenzettingen en sloot daarna de vergadering, daar er van de rondvraag wegens het vergevorderde uur geen gebruik meer werd gemaakt. Jonge Werkman Waalwijk. De Jonge Werkman van Waalwijk zal a.s. Maandag een feestvergadering houden ter gelegenheid van de tweede aanneming van leden van „de Jonge Werkman". De bijeenkomst wordt ge houden in den Gildenbond. Op het pro gramma staan o.m. toespraken van den Eerw. Adviseur en van den voor zitter. De tooneelclub zal haar mede werking verleenen door de opvoering van „De Eeuwige Strijd" van v. Geer- dael en v. Cuijk. H. Familie St. Antonius—parochie- De H. Familie in de parochie St. Antonius heeft Zondag een alge meen e vergadering gehouden in de Zusterschool in de St. Crispijnstraat, onder voorzitterschap van haren directeur den Z. E. heer pastoor Verhagen. Besloten werd de bijeenkomsten der Familie bij wijze van proef niet meer te houden op Zondag, doch op Dinsdagavond 8 uur. De eerste bij eenkomst is op Dinsdag 26 Sept. gesteld en de volgende telkens om de 14 dagen. Gunning. Het bouwen van een woonhuis aan de Burg. Smeelelaan voor reke ning van den heer v. Oostrum, onder architectuur van den heer Bossaerts, is opgedragen aan den laagsten in schrijver den heer Fressen uit Drunen. Ned. Herv. Kerk Waalwijk. Eerste lezing Donderdag 21 Sept. 1933, des avonds 8 uur precies. Spreker de Weleerw. Heer M. J. C. Visser, pred. der Ned. IIerv. Gem, te Leeuwarden. Onderwerp Ben Hur, met lichtbeelden. Entrée vrij. De lezing wordt gehouden in de kerk. Loterijen Festival. Zaterdagavond had onder groote publieke belangstelling de verloting plaats der loterijen A en B georga niseerd door het Festival-comité. De Harmonie „St. Jan" luisterde deze trekking met enkele vroolijke marschen op. De meeste prijzen zijn intusschen reeds door de gelukkige winnaars afgehaald. De eerste prijs loterij A (heerenrijwiel) viel op lot No, 685 in het bezit van den heer Vloeimans uit Waspik. De eerste prijs loterij B (kinderrijwiel) viel op lot No. 837 waarvan Mevr. Wed. van Liempt alhier de bezitster was. De volgende prijzen zijn nog niet afgehaald Loterij A: 7e prijs lot No. 66; 17e prijs No. 603; 19e prijs lot No. 255; 20e prijs lot No. 408; 23e prijs lot No. 554 en 26e prijs lot No. 633. Loterij B: 2e prijs lot No. 474; 4e prijs lot No. 50; 11e prijs lot No. 797; 18e prijs No. 144; 22e pr. No. 846; 23e pr. Nc. 398; 26e prijs No. 1211 30 prijs No. 1046; 31e pr. No. 443; 32e prijs No. 20; 33e pr, No. 805; 37e prijs No. 188 en 42e prijs No. 429. De prijzen kunnen worden afge haald bij den heer J. A. Thijssen, Min. Loeifstraat 25, vóór 1 Oct. a.s. Na dien datum vervallen zij aan het comité. Verloting geldprijzen onder de gezelschappen die aan het Festival deelnamen Prijs van f40.Harmonie «De Eendracht«, Nieuwkuik. Prijs van f25. Liedertafel «Oefe ning en Vermaak«, Waalwijk. Prijs van f 15.Liedertafel «Tot Bloei dei* Toonkunst«, Waalwijk. Prijs van f 10.Fanfare «Con cordia^ Oosteind (Oosterhout.) Prijs van f10.Liedertafel «Oefe ning en Vermaak«, Udenhout. Prijs van f10.Liedertafel «Echo der L)uinen«, Loon-op-Zand. Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse v. Ysselt. B. en W. van 's Hertogenbosch stellen aan den raad voor een straat in een nieuwe stadswijk «Sasse van Ysseltstraat» te noemen, naar Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, eere burger der stad, lid van de Eerste Kamer, oud—president van het Gerechtshof. De straat is gelegen nabij het Cen traal Brabantsch Museum, dat ook zijn «Sasse van Ysseltzaal» heeft om den verdienstelijken historicus en oudheidkundige blijvend te eeren. Ongevallen. Gistermiddag werd mej. D., die zon der voldoende op te letten uit een dam de Grootestraat in fietste, door een wielrijder aangereden. De botsing was vrij heftig, doch gelukkig bleven ernstige persoonlijke ongelukken uit. Wel liepen beide rijwielen flink wat averij op. In de Grootestraat kwam de wiel rijder N. uit Sprang gisteren in botsing met een autoportier dat juist geopend werd. Hij kwam leelijk te vallen en kreeg een flinke wonde aan zijn wang en klaagde bovendien over pijn in het been. Door den automobilist werd hij naar Dr. L. gebracht, die een verband legde. T. B.C.-vlucht. De T.B.C.-vluchten op 3 en 10 September door de postduivenver- eeniging «Ons Genoegen«, gevestigd in café van Engelen, gehouden zijn uitstekend geslaagd. De netto op brengst die aan het T.B.C.-comité kon worden afgestaan bedraagt f 45. De vereeniging verzoekt ons haar dank over te brengen aan diegenen die door het schenken van prijzen of op andere wijze hebben bijge dragen om de vluchten te doen slagen. Het ligt in de bedoeling om ook volgend jaar weer een T.B.C.- vlucht te organiseeren. Is Bata een gevaar voor het Schoenmakersbedrijf? Het verslag van den Breslauer Schoenmakersdag met vaktentoon stelling, voorkomende in het offi- cieele orgaan van het Reichsverband des Deutschen Schumachershand- werk, eindigt als volgt «Aan de Bondsdagen was eene goed bezette tentoonstelling van Maat- en Orthopaedische schoeisel verbon den waar tevens de modernste ma- chines en materialen geëxposeerd waren. Het verheugde ons te kunnen vaststellen, dat de vertegenwoordi gers der Regeeringslichamen en die der dagbladpers zeer groote belang stelling toonden voor den noodtoe stand waarin het schoenmakersvak verkeert, een noodtoestand die vooral in het Oosten van Deutschland en in 't bijzonder in het door Bata be dreigde Schlesiën katostrophale vor men heeft aangenomen En dan zijn er hier te lande nog die van Bata iets goeds voor het bedrijf verwachten. Vestiging van Zakenlieden. Een belangrijke vraag van Mr. van Hellenberg Hubar aan den Minister. Het Tweede Kamerlid de Heer v. Hellenberg Hubar heeft aan den Minister van Economische Zaken de vraag gesteld of het hem bekend is, dat den laatsten tijd tal van buitenlandsche zakenlieden zich hier in Nederland hebben gevestigd of maatregelen nemen zich te vestigen en of de Minister niet van meening is, dat het zeer ongewenscht is, dat in dezen tijd, waarin de meeste ge vestigde zakenlieden hun uiterste kracht moeten inspannen om het hoofd boven water te houden, aan buitenlandsche zakenlieden onbe perkt de gelegenheid wordt geboden zich hier te vestigen en ten slotte, of de Minister bereid is maatregelen tegen een en ander te nemen. DRUNEN. A.s. Donderdag 21 Sept. zal ten huize van H. van Dommelen een demonstratie worden gehouden van weven vanwege E.N.S.A.I.D. door Mej. Mijka, van 2—4 en van 79 uur. Verder ook voor Coupeuze en Costu- mière, enz. Bij het gehouden examen voor 't Politie-diploma te Amsterdam slaagde onze oud-dorpsgenoot L. de Krieger, zoon van H. de Krieger, gemeente veldwachter alhier. Hij heeft zijn opleiding genoten van den Inspecteur van Politie te Waal wijk, Houben. Op de groote algemeene Bonds vergadering van den Voetbalbond, werd de Afd. uit Drunen, TOP, inge deeld in de 2e klasse B.K.V.B., District 's-Bosch. RAAMSDONKSVEER Aan den dienstplichtige Th H.J Vorstenbo9ch, der lichting 1931, is voor een jaar vrijstelling verleend wegens kostwin nerschap Zondag, Maandag en Dinsdag werd hier in het St. Henricusgebouw een Missietentoonstelling gehouden, die in alle opzichten geslaagd mag heeten. Dagen van te voren moest er hard gewerkt worden door de dames van den Missienaaikring, om alles in orde te hebben. Ze zijn daar dan ook in geslaagd, want het moet gezegd worden, dat ze alle eer hadden van hun werk, alles was keurig in orde. Zondags onder de H. Missen hiel. den twee paters missionarissen van de Witte Paters van Boxtel Dr. B, Zuure en Wijgergangs, welke jaren lang in de Afrikaansche Missie werk. zaam zijn geweest een gloedvolle Missiepredicatie over het leven en het werken in de verre Missies en tevens over den steun die men de missionarissen en de Missie kan schenken. Na de Hoogmis werd de tentoon- verkocht worden waarvan de opbrengt komt ten bate van de plaatselijke Lrtsiscomite's RAAMSDONK De heer K. kreeg dezer dagen een kan kokende koffie over zijn hoofd, waardoor hij brand wonden opliep in zijn hals en in het gezicht. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door de Waspiksche Harmonie werd j.l. Zondag een goed geslaagd concert gegeven op de kiosk in het Plantsoen op het Dorp Alle nummers werden op uitstekende wijze uitgevoerd We hopen de vereeniging nog meer dere malen in Raamsdonk terug te zien ST. JOACHIMSMOER. Zondao 17 September was 't voor de leden&der combinatie van Kruisbooggezelschap pen op 10 M. baan, Willem Teil uit Berkdijk en Onderlinge Vriendschap alhier, prijsschieten op de banen van O. V. De uitslag was als volgt: lste pr. E. Verhelst van O.V. met 42 p., 2de pr. P. Hamers van O. V. met 42 p., 3de pr. L. v. Gorp van Willem Teil met 41 p., 4de pr. A. v. Dongen van Willem Teil met 40 p., 5de pr. A. v. d. Hoven van O.V. met 40 p., 6de pr. A. Kouwenberg van O. V. met 40 p., 7de pr. J. Kroot van O. V. met 40 p., 8ste pr. G. v. Gorcum van O. V. met 40 p., 9de pr. J. v. Wanroij van Willem Teil met 40 p., 10de pr» H. Rolberg van O. V. met 40 p., 11de pr. C. v. Wanroij van Willem Teil met 39 p., 12de pr. G. de Jong van O. V. met 38 p. Kaatsh. 19 September 1933 Duivensport. De Kaatsheuvelsche Concoursbond hield heden een wedvlucht vanuit Halle (B). De uitslag was: 1 4 8 19 25 33 34 Fr. van den Assem, 2 13 P. Snoeren, 3 C. Steen bergen, 5 10 J. Bergmans, 6 J. Opperman, 7 28 P. de Nijs, 9 M. Zacht, 11 14 35 Jos. Snaphaan, 12 23 H. Netten, 15 Jan Zijlmaus, 16 29 G. Laros, 17 32 J. Kemmeren, 18 B. van der Linden, 20 W. van Best, 21 L. van Mosselveld, 22 31 van Seters, 24 30 A. van der Ven, 26 F. Damen, 27 G. de Bondt. Voetbal. Er was matige belangstelling voor de friendly game op den Horst, tusschen het competitie elftal van de Kaatsheuvelsche Boys en team veteranen van deze club. Het spel gaf verschillende goede momenten te zien waaruit vaak bleek, dat de veteranen meer met hun hoofd dan met hun voeten speelden en ze zoodoende niet waren opgewassen tegen het competitie elftal. De strijd eindigde met een 4—1 overwinning ten voordeele van de laatsten. Sociale Zondag. De sociale Zóndag op advies van het Episcopaat heden ook in Kaats heuvel gehouden zal niet de minste zijn van de demonstraties op dezen dag op diverse plaatsen in het Bisdom georganiseerd. Reeds in de H. Mis van kwart voor zeven was het te zien dat de leden van de Kaatsheu velsche Arbeidersorganisatie mee leefden. Honderden naderden onder deze H. Mis ter H. Tafel. Om goed formeerde zich x I vier uur formeerde zich in de steil,ng geopend en al gauw heerschte Schoolstraat een stoet opgeluisterd door onze drie Harmonieën. Alle er een gezellige drukte, vooral in den namiddag was het er dtuk, zelfs kwa men nogal enkele vreemdelingen de tentoonstelling met een bezoek ver. eeren. Maar wat er te zien was, was dan ook de moeite waard Op smaak volle wijze waren in de zaal kasuitels, enz. uitgestald, in een woord alles wat bij de H. Diensten in de kerk noodig kan zijn. Er was keurig werk bij, alles vervaardigd door de kunst, vaardige handen der dame9 van den Missienaaikring Borduur-, slop en handwerk en een partij naaiwerk van belang. De dames hebben dit jaar een cursus gevolgd in de paramentiek. Vertegenwoordigd waren ook op de tentoonstelling de Witte Paters van Boxtel met hun prachtigen stand over hunne Missie in Afrika, de verschil lende merkwaardigheden werden door de Paters toegelicht, hetgeen hun wel toevertrouwd was. Ook waren in de zaal vermakelijk, heden van allerlei aard aanwezig om „elck wat wils* te bieden Op aller hande wijze kon men zijn geld ten bate van de Missie kwijt worden. De dames verstonden maar wat goed de kunst de dikte van je portemonnaie en de goedheid van je hart te peilen. Tot slot had eiken avond een ver- loting plaats, waarvan prachtige prij zen beschikbaar zijn gesteld. De uit slag van Zondag was le pr no 133, 2 no. 50. 3. no. 28, 4 no. 348, 5 no 484, 6 no 59, 7 no 81, 8 no 78 9. no. 85, 10 no. 259 en 11. no 94 De uitslag van Maandag was le pr no 12, 2 no. 242, 3 no 345, 4 no 432, 5 no. 394, 6. no. 220, 7. no. 153 en 8. no 368 De dames van den Missienaaikring en de geestelijke leider mogen met tevredenheid op deze schitterend ge slaagde tentoonstelling terugzien. RAAMSDONKSVEER. Met de kabellegging van de PNEM ismen reeds de grens van Geertruidenberg genaderd. Het posten van de 9takers is dezer dagen opgeheven. De werk- willigen worden echter nog steeds gehaald en gebracht onder politietoe zicht, zoo ook het materiaal wordt nog 9teeds bewaakt. Op Woensdag 4 October a.s vereenigingsvaandels en drapeaux werden in den stoet meegedragen. Op de Markt was eei} groot plancier opgeslagen met als achtergrond een complex fabrieksgebouwen. Nadat de stoet zich rondom het plancier geschaard had opende de Voorzitter van de R.K. Werkliedenvereeniging de heer J. Beerens de meeting, met een welkom aan de aanwezigen speciaal aan den spreker van den dag de ZeerEerw. Zeergel. Heer Dr. P. C. de Brouwer uit Tilburg en den WelEd.Gestr. Heer Antoon van Reyen, Voorzitter van den Dio- cesanen Werkliedenb. en Lid van Ged. Staten in deze Provincie. Na het zingen van het strijdlied hield Dr. de Brouwer zijn rede met als onderwerp: «Brabant trouw aan Christus door de Roomsche Orga nisatie®. Deze bekende redenaar met zijn Brabant kennis, zijn Bra bant karakter, zijn Brabantsche laai en gebaar, zijn Brabantsch voelen en Brabantsch leven, sprak zijn toe hoorders aan met het korte ken schetsende »Brabanders«. Ilij me moreerde de geschiedenis van ons gewest vanaf de tijden toen hier een woest volk in onze woeste stre ken leefde dat niet noemenswaard kon beïnvloed worden door den beschaafden Romein, doch tot een heid gebracht werd door geloofs verkondigers uit Ierland en Gallië. Brabant werd Katholiek, was één, doch bleef arm. Ook in de 13e eeuw toen het Hertogdom Brabant zich in alle kracht ontwikkelde bleef de bevolking arm en eenvoudig. Eerst in de late middeleeuwen onder het huis van Bourgondië kwam er een tijdperk van bloei doch tevens hoog oplaaiend Katholiek leven waarvan onze groote schoone kerken en torens getuigen. Na dezen welstand kwam de reformatie. Brabant werd ge brandschat, gekleineerd, achterge steld, vervolgd. De plakaten van 1634 drukten anderhalve eeuw het Katholiek leven, doch konden het geloof niet verbannen. Juist toen wortelde dat Geloof krachtig en zijn deze eeuwen van ellende die Brabant zullen in de gemeente bloempjes I Katholiek gemaakt hebben zooals TWEEDE BLAD. ABONNEERT U OP DIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5