m No. 77. Zaterdag 23 Sept. 1933. 56e Jrg. TWEEDE BLAD. Zij die zich thans op ons blad abonnecren, ont. vangen de to! October ver schonende nummers GR nTIS. BINNENLAND. De Pers over de Troonrede. Wij laten hier eenige knipsels volgen uit beoordeelingen der Troonrede in de bladen De Maasbode (r.-k.) besluit zijn overzicht met de opmerking, dat de Troonrede lijnen trekt van een plan, dat zeer veel goeds in zich ver bergt. »Het Huisgezin« (r.-k.): l De Troonrede is lang en mat, een verzameling van niet nieuwe algemeenbeden en weinig beant woordend aan den nieuwen geest, die door ons volk waart, een geest die om aanpakken en daden roept. Zal de regeering nu, eindelijk, vast beraden een handelspolitiek voeren, in overeenstemming met de eischen van den tijd en de behoeften van ons volk »De Tijd« (r.-k.): Al is bet de toon, die de muziek maakt, dan klinkt de muziek van deze Troonrede bijzonder onwel luidend. Er van afgezien, dat men de bittere noodzaken van 1933 in een verzorgder vorm had kunnen zeggen dan in een zoo slordige,, departementale stijlloosheid, de warme, nationale stem wordt niet geboord. Met afbraak en bezuiniging maken we geen huishouden waar blijft bet positieve, de constructieve welvaart- politiek »De Standaard« (a.-r.): De eerste Troonrede in welke, in dit parlementaire tijdvak, de He- geering haar program in enkele groote lijnen teekent en den weg aanduidt waarlangs zij hoopt te gaan in dezen voor Overheid en volk zoo zwaren tijd mag een kloek en evenwichtig staatsstuk heeten. Kloek door bet ernstig blijk van haar werkelijkheidszin en haar logischen bouw. Evenwichtig door haar voorzichtigheid, die wel kracht moet kennen, maar geen krachts- overschatting. »De Rotterdammer« (a.-r.) Resumeerend moeten wij dus herhalen, dat de Troonrede voldoet aan de eischen, welke er thans aan gesteld mogen wordenze is een logische weerslag op dé tijdsom standigheden, waarin we leven ze spreekt niet van onvervulbare beloften, doch beangstigt evenmin door te spreken van onoverkome lijke moeilijkhedenze is het pro gram van een Regeering, die, op God vertrouwend, tot verhoogde krachtsinspanning opwekt om waar dig te dragtn, wat onvermijdelijk is. »De Nederlander« (c.-h.) Alles tezamen een kloeke Troon rede, waarvan de ernst vertrouwen inboezemt en die in algemeene strekking beantwoordt aan de beste verwachtingen, al zal omtrent de onderdeelen uiteraard de concrete inhoud der ontwerpen, met de daarop gegeven toelichting, moeten worden afgewacht. »Nieuwe Rotterdamsche Crt. (lib.) Op enkele hoofdpunten, als het herstel van het evenwicht der rijks- begrooting, het verscherpte toezicht op het financieele beleid der ge meenten en de handhaving van het gezag, bevat de door H. M. de Koningin in de Staten Generaal uitgesproken Troonrede mededee- lingen, welke hoeveel vragen zij ook nog openlaten met instem ming kunnen worden begroet. Op economisch gebied had daaren tegen een beslister geluid kunnen klinken, waarvan dan meer leiding waré uitgegaan. Wat 't financieel herstel betreft, wekt het voldoening dat zij er voor alles naar zal streven het herstel te bereiken door aanzienlijke be perking van de uitgaven. »Alg. Handelsblad« (lib.) De regeering van dr. Co lijn be vestigt vandaag in de troonrede het vierhoeksprogram van werkelijk nationale politiek« dat zij reeds onmiddellijk na haar optreden in Mei van dit jaar aangaf. En dat ons kan behoeden voor het fascistische voorbeeld aan onze oostgrens, dat uit wanhoop werd geboren. In de afgeloopen maanden is deze koers reeds met vaste hand ge stuurd. »De Telegraaf« (Neutraal): De handhaving van de pariteit van den gulden leidt tot noodzake lijke en harde conseqenties. De kortzichtigen moeten echter heden- ken, dat de verliezen, die zij zullen lijden aanzienlijk geringer zullen zijn dan die, welke uit een depre ciatie van den gulden zouden voort spruiten. Wij hopen dat de minister president krachtig zijn plannen tot werkverruiming zal doorzetten. Groote productieve werken zijn een remedie tegen de werkloosheid, die men in andere landen slechts met behulp van een revolutie heeft kunnen toepassen. »Hel Volk« (soc.-dem.) Het is een nuchter en reëel staats stuk, zooals bij de moeilijke ver houdingen van het oogenblik past. Er is meer dan één punt, waarop de steller van dit document het accent anders legt dan door ons wenschelijk geacht wordt en aldus tot een andere politiek komt dan wij als heilzaam voor land en volk zien. Onzes inzien zullen rechtstreek- sche voorschriften omtrent het particuliere bedrijfsleven niet kunnen uitblijven. Amsterdam's zesden Wethouder. De gemeenteraad van Amsterdam heeft tot zesden wethouder benoemd dr. I. H. J. Vos. De ontevreden Middenstand. Woensdagmiddag is vanwege den Koninklijken Nederlandschen Mid denstandsbond in den Dierentuin te Den Haag een nationale demonstra tieve vergadering gehouden. De Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verbod- n. DE AAP VAN OOM ED. (Slot). »Oom», zei blond Tineke plotse ling, >nvat is er eigenlijk met Jokke verder gebeurd?» Oom Ed keek in de verte en zijn stem klonk heel zacht Jokke heeft op een van de reizen kou gevat, hij was in de mast ge klommen en wilde niet naar beneden komen. De matrozen die naar boven waren geklauterd konden hem er niet uit krijgen. Hij was ze te vlug af. Zoo heeft hij een heelen nacht in de kou gezeten, terwijl hij anders altijd lekker toegedekt in mijn kooi sliep. Den volgenden ochtend liet hij zich pakken maar toen was hij zoo ziekEen klein ineengedoken hoopje haar, alleen zijn oogen leef den en keken maar naar me. Ik heb hem verpleegd in mijn huthij had hard de koorts. En dat was het ergste, als ik opkeek zag ik altijd weer die oogen van Jokke. Het was of hij me verweet, dat ik hem uit zijn geboorte land gehaald had. Na twee dagen is hij gestorven. We hebben hem een menschelijke groote en de kleine zaal waren ge vuld. In een resolutie werd het bestuur opgedragen, de eischen van den middenstand aan de regeering ken baar te maken. De grieven betroffen o.a. de winkelsluitingswet en het uitblijven van een steunregeling. Mond- en klauwzeer. In het District 's Hertogenbosch van het Veeartsenijkundig Staats toezicht werden gedurende de week van 10 tot en met 16 September 1933 in totaal 678 nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd, waarvan in het gedeelte Noord- Brabant 471 gevallen, n.l. in de ge meenteAlem 5, Almkerk 25, Andel 5, Dongen 24, Drunen 7, Dussen 18, Eethen 27, Geertruidenberg 1, Gies- sen 2, 's Gravemoer 4, Herpt, 2 's Her togenbosch 3, Hedikhuizen 5, Loon- op-Zand 16, Made 7, Oudheusden 5, Raamsdonk 5, SprangCapelle 3, Udenhout 4, Veen 3, Vlijmen 2, Waalwijk, 5, Waspik 7, De Werken c.a. 7, Werkendam 3, Woudrichem 2, Wijk c.a. 3. Het aantal leden der verbruiks coöperaties. Het Centraal bureau voor de sta tistiek publiceert in de achtste afle vering van het Maandschrift een overzicht van het aantal leden van de verbruikscoöperaties in ons land, welke in het handelsregister op 1 Januari 1933 waren ingeschreven. Het totale ledental dezer 408 ver bruikscoöperaties bedroeg ruim 309.000, d. i. bijna 10.000 meer dan een jaar te voren. Per verbruiks coöperatie werden gemiddeld 758 leden geteld tegen 723 op 1 Januari 1932 en 634 op 1 Januari 1928. Zeer groote ledentallen komen bij de verbruikscoöperaties in ons land slechts zelden voor. Er zijn 349 coö peraties met hoogstens 1000 leden, 51 met meer dan 1000, doch hoog stens 5000 leden, 6 met meer dan 5000 leden, doch hoogstens 10.000 leden, 1 coöperatie te 's-Gravenhage met bijna 19.000 leden en één te Rotterdam met ruim 53.000 leden. Onder de 408 verbruikscoöperaties kwamen 295 coöperatieve winkel- vereenigingen voor, met tezamen ruim 259.000 leden; de overige 113 coöperaties met ruim 50.000 leden bestonden uit bakkerijen, brand- stoffencoöperalies, wasscherijen, enz. Het aantal leden van verbruiks coöperaties per 100 inwoners be droeg op 1 Januari j.l. 3.8 het aan tal leden van coöperatieve winkel- vereenigingen 3.2. Neemt men aan, dat elk lid van een verbruikscoöpe ratie gemiddeld een gezin van personen vertegenwoordigt, dan be draagt het aantal personen in ons land, dat bij voorkeur verbruiks- artikelen van verbruikscoöperaties betrekt, rond 15 pet. en van coöpe ratieve winkelvereenigingen, rond 13 pet. van de bevolking. Een uitnoodiging aan den wethouder 't Spande er weer in den Bosschen raad! 't Ging over den verkoop van bouwgrond. De perceelen bouwterrein gaan in Den Bosch van de hand .als eieren uit den korf". Maar er was een strook grond in het plantsoen, die feitelijk geen bouwgrond was, doch een begrafenis gegeven. In zee natuurlijk. Jokke was een lieve vriend voor me geweest....» De kinderen bleven stil, ook oom Ed zweeg. Toen zette hij plotseling Tineke op den grond, en stond op. »Kom jongens, en nu gaan we wat krijgertje spelen. Anders krijg ik van Oma een standje, dat ik jullie hier maar stil laat zitten, terwijl het zulk mooi weer is, om te ravotten. Ik ben hem. Eén, twee drie weg De kinderen sprongen op en ren den weg en spoedig klonk weer lachen en lawaai in den grooten tuin, zoodal Bet, de oude keukenmeid haar hoofd schudde en tegen den tuinman zei «Mijnheer Ed is weer aan den gang met de kinderen. Hoor ze te keer gaan, Hij is zelf eigenlijk ook nog een kind I» Waarop de tuinman een pruimpje nam en bromde »Een beste vent, die Mijnheer Ed,» In de serre zaten Oma en Opa. Oma legde een paar oogenblikken het borduurwerk, waar ze aan bezig was op haar schoot, keek even glimlachend den tuin in, legde toen haar fijne hand op Opa's witte haar en zei een tikje ontroerd»Van a onze kinderen lijkt Ed het meest op jou. Want zooals hij nu met zijn neefjes en nichtjes stoeit, stoeide jij vroeger met onze eigen kinderen...» Mevr. De J.v. Z. VAN WIE IS HET HORLOGE? Opgewonden staan beiden voor den commissaris van politie. »Het is werkelijk mijn horloge, mijnheer de commissaris», zegt Pau van Dalen. »Hij vergist zich, als hi zegt, dat het zijn horloge is. Ik kan U zelfs het nummer van het klokje zeggen. Ik ben hier nu al een paar weken iedereen kent me en nu heb ik plotseling een horloge gestolen.» »Wat zeg jij daarvan vraagt de commissaris aan Jan de Waal. «Ver tel jij nog eens hoe het gegaan is.» En Jan begint »Ik ben hier ook al eenige weken voor mijn gezondheid. Vandaag heb ik voor het eerst mijn horloge af gedaan, toen ik ging zwemmen. opgehoopte vuilnisbelt, waarop geen villa kon verrijzen. Bij de uitgraving werd van alles opgediept, oud roest, flesschen, steenen, een stuk plafond, een heel ledikantDe kooper putterde er over en de wethouder van gemeentewerken, die inzag dat er )ouwgrond behoorde geleverd te worden, liet den ontstanen kuil aan vullenmet zwarten grond en daarmee was de zaak uit. Maar de oppositie groep Kuypers maakte er alweer een heibel over in de raadsvergadering. De wethouder, die het maar weer te slikken had liet zich ontvallen, dat vuypers zijn groepsgenoot had ge schilderd, als een, die „ze alle zes niet heeft" en .ze wel ziet draaien". Kuypers stoof op: „Je liegt het wethouder 1 Je bent een leugenaar! Als je me dat weer lapt, dan haal ik jou daar achter de tafel uit, versta je? .ij deugt niet voor wethouder! En als je lef hebt, kom dan na elven straks maar eens mee buiten dan zal ik eens met je afrekenen Volgde een storm over de conclusie op het onderzoek ingevolge klachten over den directeur van het slachthuis en die ongegrond bleken te zijn Wéér niet goed! Barbertje, de direc teur, moést hangen! De hooge amb tenaren werden gespaard, maar als iet maar eens een werkman was geweestEnzoovoort Mr. Dugs en de S. D. A. P. Wij lezen in de Tel.: Naar wij vernemen is thans een voorstel ingediend om het Kamerlid J. E. W. Duys te royeeren als lid der S. D. A. P. Tot dusver waren door vele af- deelingen der S.D.A.P. bij het partij bestuur moties ingediend, alle in houdende het verzoek, maatregelen te nemen jegens den heer Duys naar aanleiding van zijn bekende brochure. Het partijbestuur had tot nu toe aan de uitnoodigingen in deze moties geen gevolg gegeven. De heer Duys is lid der aldeeling 6 te 's Graven- hage van de S. D. A. P. en volgens de statuten kan een afdeeling een lid royeeren. Nu is hij de genoemde 6 een van toelichting voorzien voor stel ingediend om den heer Duys van het lidmaatschap der S.D.A.P. ver vallen te verklaren. Dit voorstel wordt in een Woensdag 27 Septem ber te houden vergadering behandeld. Wordt het aangenomen, dan is mr. Duvs dus geen lid meer van de S. I). A. P. Nederland en het Jodenvraagstuk. Heden doet te Genève het gerucht de ronde, dat de Nederlandsche regeering voornemens zou zijn het vraagstuk der Joodsche vluchtelingen, uit een econo misch oogpunt beschouwd, op de agen da van de Volkenbondsvergadering te plaatsen. Een Russische commissie van onder zoek naar Amsterdam. Naar de N.R.Crt. van goed ingelichte zijde verneemt, heeft liet Russische commissariaat voor den buitenland- schen handel besloten een oecomische commissie naar Amsterdam te zenden, ten einde aldaar de mogelijkheid van een uitbreiding van de oeconomische betrekkingen tusschen Sowjet-Rusland en Nederland te onderzoeken. Begin October zouden verscheidene ladingen Russisch graan naar Neder land worden verscheept. Het congres der cremici in de leder-industrie. De film over de runderhorzel. Op het te Amsterdam gehouden con gres van chemici in de lederindustrie is Dinsdag in het Koloniaal Instituut een film vertoond over de 'runderlior- zel-bestrijding. De film over de runderhorzel, die vervaardigd is| door dr. Baudet, docent in de vétérinaire parasitologie en para sitaire ziekten te Utrecht en secretaris- penningmeester van de Runderhorzel- bestrijdingscommissie, is een van de vele propagandamiddelen, die deze commissie gebruikt om de veehouders op te wekken den strijd tegen de run derhorzel aan te binden. Deze film laat verschillende ontwikkelingsstadia van de horzel zien en verder eenige behandelingsmethoden om de met lar ven besmette runderen daarvan te be vrijden. Men krijgt een goeden indruk van de onrust van het vee, wanneer het in de weide door de horzel bedreigd wordt. Opgejaagde kalveren rennen door de weiden (het zoogenaamde bir- zen). Verwondingen door de prikkel draadafrasteringen, waarmee de mees te weiden nog omgeven zijn, komen daardoor veelvuldig voor. In de film worden daarom ook enkele doelma tige en stevige weideafrasteringen ver toond zonder prikkeldraad, waardoor deze verwondingen voorkomen wor den. Dat het aangetaste vee in minder goede conditie verkeert dan de dieren, die vrij zijn van deze horzellarven be hoeft geen betoog. Ook de huidenhandel en de lederin dustrie hebben belang bij deze bestrij ding, daar de door de larven bescha digde huiden minder waard zijn en het leder, dat uit dergelijke huiden bereid wordt, onbruikbaar is. Een stuk leder, uit een dergelijke huid vervaardigd, wordt in deze film getoond. Het groot aantal gaten (de oorspronkelijke ope ningen in de huid, waarmede de hor zellarven met de buitenlucht in ver binding stonden) is wederom een voor beeld van het nadeel, dat de runder horzel veroorzaakt. De film, die uit sluitend als propagandamiddel voor de veehouders is bedoeld, wordt op aan vrage door de commissie kosteloos in bruikleen afgestaan. BUITENLAND. Annie Besant overleden. Dr. Annie Besant, de bekende leidster van de theosophische ver- eeniging, is op 86-jarigen leeftijd te Madras overleden. Men weet dat Annie Besant de leiding had van de volgelingen van den wereldleeraar Krishnamurti. De aanhangers van den «nieuwen Messias» vergaderen jaarlijks zooals men weet in ons land en wel in 't bekende Sterkamp te Ommen. Ook in Indië en Californië komen zij ieder jaar bijeen. Ter bijwoning van de Ommensche vergadering van 1927 kwam Annie Besant per vliegtuig uit Indië. Zij maakte het kampleven mee en keerde per vliegtuig naar Indië terug. In Californië bezat zij een farm, waar zij «geestelijk en lichamelijk hoog ontwikkelde menschen» poogde te vereenigen voor het aangaan van «huwelijken van oppermenschen». Voor dien tijd mocht ik dat niet van den dokter. Ik legde het klokje in mijn strandstoeltoen ik uit het water kwam was het verdwenen. Ik heb nog een tijd gezocht, maar kon het niet vinden. Toen zag ik zooeven dezen jongen, die mijn horloge droeg. Want het is werkelijk mijn horloge, hoewel ik het nummer niet uit mijn hoofd ken. Wel staat het in een hoekje, maar dat heb ik op het oogenblik niet bij mij,» De commis saris kijkt de beide jongens eens goed aan dan zegt hij langzaam »Het horloge is van...... Tegen moet ik een vervolging instellen.» Kunnen jullie ook raden van wie het horloge hoort En hoe de com missaris dat wist Nu luistert dan: De commissaris had opgemerkt, dat de beide jongens erg verbrand waren, Maar Jan de Waal heeft op zijn pols een lichtere plek, waar het horloge aldoor gezeten heeft. Paul van Dalen daarentegen nietdat was dus voor den commissaris een bewijs, dat het horloge wel degelijk aan Jan hoorde en niet aan Paul. Raadsels. 1 x medeklinker x muzieknoot x dwaas x kleur xxxxx plaatsje in Drente. Op de kruisjeslijnen komt hetzelfde woord. 2 medeklinker prul, vod schim, geest onverwachte aanval Noordel. staat in Europa, kleeding waar we mee zien kip medeklinker Op de kruisjeslijnen komt hetzelfde woord te staan. x -x- i xxxxxxxxx Mijn geheel: 1231145674 2 is een carillon 12 3 1 uurwerk 13 2 tooverheks 5 4 1 lichaamsdeel 2 3 6 niet vast 13 1 spijsberijder 6 5 4 2 vlug 7 3 7 speelgoed van meisjes 2 4 6 onderricht Verborgen riviernamen a. »Rij niet te vlug» 1 zei Moeder tegen Vader. b. »Hé, Wil 1 In geen drie jaar heb ik jou gezien», zei de reiziger verbaasd. c. »Ma, asters zijn toch wel de mooiste bloemen in onzen tuin.» d. Vechten jullie toch niet altijd zoo 1», zei Moeder boos. x adelaar xsoort ooievaar x roofdier x zwemvogel x heilige Egyptische reiger x marterachtig roofdier x slangachtige visch een buitachtige kameel knaagdier x koning der dieren x kleine kever De kruisjeslijn van boven naar beneden gelezen, geeft een bekend gezegde. 1. Iedereen wil het worden, en niemand wil het zijn. 2. Die mij kent behoeft mij niet, die mij behoeft kent mij niet. 3. Wat doen alle menschen te gelijk. •X. ..X.. ...X.,. ..X.. .X. X

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5