I E a a| e n sir a e toestand in (Jostenrij De sociaal-democraten hebben in den Oostenrijkschen bondsraad een krachtige waarschuwing tot de regee ring gericht, dat zij op den duur den strijd op twee fronten, tegen de socialisten en de Nazi's niet zal kun nen volhouden en dat fascistische maatregelen tot socialistisch verzet en tot een chaos zouden voeren. Het Neues Wiener Tagblatt meldt geruchten over Duitsche vredesvoorwaarden aan Oostenrijk, die volgens den Weenschen corres pondent van de Temps aldaar als een proefballon worden beschouwd. Nadat een poging was onder- e voorste rijen waren voor de ge- noodigden gereserveerd. Wij zagen daar naast Deken van Riel met de be stuursleden der vereeniging, de burge meester en mevr. Moonen, Weth. Ei bers, Weth. Smolders, de heer J. van Mierlo, gem.-secr., pastoor Buys, pas toor v. Erp, pastoor Verhagen, rector Vriens uit Kaatsheuvel en Mevr. B. de Roy van Zuidewijn, die den Bosschen Diocesanen Vrouwenbond vertegen woordigde. In de zaal zaten voorts nog verschillende H. H. Geestelijken en af gevaardigden van de K. J. V. en van de Kaatsheuvelsche tooneelclub. Openingswoord. Nadat een loto van het bestuur was genoemden ciaium werd ge- burg; de Missietëntoonstelling te sciie- opend en geleid door Mgr. Mutsaers, veilingen; dei Vrouwenlanddag te Veg- wiens taak voortaan verricht zou wor- hel, georganiseerd door de Federatie den door den inmiddels tot geestelijk van R.K. Vrouwenbonden; het Maria- adviseur benoemden Deken van Riel. congres te Nijmegen op 8 Aug. 1982 Dat er veel ambitie voor den R. K. Vrouwenbond bestond blijkt wel zon neklaar uit het feit, dat zich terstond reeds, 250 dames als lid opgaven, welk getal binnen het jaar aangroeide tot 756. Tot leden van het Bestuur werden meteen gekozen: Mej. Nelly Timmer mans, presidente; Mevr. Donkers, Vi- ce-presidenle; Mej. Maria Rubbens, Secretaresse; Mej. A. Verwiel, pen- ningmeesteresse; Mej. M. de Graaf;, Mej. M. Smolders, Mej. Klerx, Mevr. Mombers, Mej. G. v. d. Noort, als be stuursleden. nomen om de staking bij de Alpine ^mailkt' ^'erd <Ie bijeenkomst door Montan in Stiermarken tè hervatten,J10 P'^'dente, nievr. Donkers geopend heeft de Oostenrijksche regeering1 ,"e '0ken groet. Zij heette De aansluiting bij den diocesanen meteen noodverordening ingegrepen 1 daarna al,e aanwezigen van harte wel- Bond en liet verkrijgen der Kon. Goed en een regeeringscommissaris be-,n^ het bijzonder richtte zij zich keuring op de statuten, waren slechts noemd. In het centrum van 't Wolfsegg- Brauntaler Kolendistrict is het tot ernstige botsingen gekomen tusschen Heimwehrlieden en nat.-socialisten, aïs"inlèrprögram^ermX''steat,Ten welke botsingen eindigden met een gewapend ingrijpen van de gendar merie. Hierbij werden 4 nazi's neer geschoten en 8 anderen zwaargewond. Dollfuss wordt dictator. Te Weenen hebben voortgezette besprekingen plaats gevonden tus schen den bondskanselier en den vice-kanselier en bondspresident Miklas. Besloten werd het kabinet- Dollfuss te reorganiseeren. Deze reorganisatie zal geschieden in den vorm van een kabinet van persoon lijkbeden. Bondskanselier Dollfuss zal in het nieuwe kabinet ook de geheele leiding van de uitvoerende macht van den staat op zich nemen. Erkenning uon de Sowjel-unie door Roosevelt Uit goede bron wordt vernomen, dat de Ver. Staten de Sowjet-Unie zouden erkennen vóór de bijeen komst van het Congres in Januari. Aanslag op ministers. Toen de Turksche ministers zich verslag zal geven, wat de Vrouwen bond gedurende 127* jaar heeft gepres teerd, aldus vervolgde spr. Maar enkele bijzonderheden wil ik nog even aanhalen. Toen in het jaar 1920 onze Hoog Eerw. Deken een oproep heeft gedaan aan verschillende dames, om een R. K. Vrouwenbond op te richten, en Zijn Eerw. ons het goede doel uiteen zette, hebben wij onze toezegging gegeven, om zijn voorstel zoo goed mogelijk ten uitvoer te brengen. Met onzen Adviseur hebben wij een prettige samenwerking in ons bestuur gehad. Zijn raadgevingen, zijn mede leven en mede werken waren ons een richtsnoer, om den Vrouwenbond hoo- ger op te werken en hem te brengen tot hetgeen hij vandaag geworden is. Onze R. K. Vrouwenbond heeft steeds het doel voor oogen, om degelijke, flinke huisvrouwen te vormen. Haar op te werken tot een godsdienstig en maat schappelijk leven, bijgestaan door de krachtige middelen van naai- en kook school, om zoodoende de jonge meis- naar Sofia begaven, is er op Turksch I Jes te vormen tot echte huisvrouwen. daarbij tot den HoogEerw. heer Deken een quaestie van korten tijd. Genoemd \an Riel, die 12'jaar de vereeniging bestuur beijverde zich met hart en ziel als adviseur heelt geleid. jn den zooveel belovenden Bond, het Het ligt niet in mijn bedoeling onze nuttige met het aangename te vereeni- secretaresse vooruit te gaan, die, zoo- gen. Een propaganda- tevens tooneel- en zangclub, onder leiding van Mej. e.m.a. In April 1925 werd een tentoonstel- ling gehouden van handwerken, ge maakt door de meisjes der naaischool. Enkele firma's hadden op deze ten toonstelling een stand ter demonstra tie van verschillende handwerken. ersehillende daaraan verbonden ver makelijkheden droegen tot het wel slagen dezer expositie veel bij. Met bijzondere voorliefde werkte de Bond voor charitatieve doeleinden. Zoo zamelde zij voor de slachtoffers van den bekenden stormramp in 1925 het aanzienlijk bedrag van 1870. in. De slachtoffers van den watersnood in 1926 werden zooveel mogelijk van meubels en kleedingsstukken voorzien. Hierbij sluiten zich onmiddellijk aan haar belangrijke werkzaamheden ten bate der R. K. Missiën. Na een welge slaagden, alhier gehouden Diocesanen Katholiekendag in Sept. 1926, waarbij Onze naaischool is intusschen over gegaan tot een industrieschool, waai de meisjes zich geheel in haar vak kun nen bekwamen. En zoo tijd en midde- i 'en 'le* toelaten, hopen wij nog een- De eerste dag van het Rijksdag-1 maai een Huishoudschool te kunnen gebied een mislukte poging gedaan om hun trein tot ontsporing te brengen. Het Rijksdag-proces. proces te Leipzig heeft nog weinig belangrijks opgeleverd. Om de portee van hetgeen den geheelen dag is gebeurd en vermoe delijk ook nog de eerste volgende dagen in beslag zal nemen, te vatten, moet men in het oog houden, dat de overeenkomstige rechtshandelin gen in Nederland nauwelijks enkele minuten plegen te duren. De be- op'richten om daardoor de opvoeding nog meer te kunnen bevorderen. Spr. roept dan een hartelijk welkom toe aan de Z.Eerw. heeren Geestelij ken, die steeds volgaarne steun hebben verleend aan het werk van den Vrou wenbond. Vervolgens richt sp'r. zich tot het gemeentebestuur, welks tegenwoordig heid haar ten zeerste verheugt. Zonder klaagden moeten hun geheelen le- de medewerking van de gemeente zou vensloop vertellen, of zij worden gelijk in dit geval naar hun levens geschiedenis uitgevraagd en als een en ander in het relaas niet schijnt te kloppen, met andere gegevens, of niet recht verklaarbaar schijnt, dan kan over dat punt onder om standigheden weer een lieele reeks getuigen worden gehoord. Van de meeste beteekenis was een verklaring van v. d. Lubbe dat hij niet lot de Communistische Partij behoort. Hij zeide tevens geen relaties te hebben met Nat.-Soc. Mein Kampf verboden. In Polen is bevel gegeven het boek van Adolf Hitler »Mein Kampf» in beslag te nemen. Dit besluit berust op de bepaling in het wetboek van strafrecht betreffende het smadelijk bejegenen van de Poolsche natie. Tornado boven Zuid-Servië. Door een tornado, die 't zuidelijk deel van Servië heeft geteisterd, is zeer groote schade aangericht. Twee personen werden gedood. De oogst is grootendeels vernield, hoornen zijn de bond voor vele moeilijkheden staan en spr. hoopt dan ook dat hare ver eeniging door haa'r werk steeds het vertrouwen van het gemeentebestuur mag behouden en dat een krachtige samenwerking nog veel goeds zal tot stand brengen. Spr. herinnert aan het werk van de Eere-Presidente Mej. Timmermans, die met zooveel ijver en zorg heeft mede gewerkt aan de oprichting en 't voort bestaan van den R. K. Vrouwenbond. Jammer genoeg heeft Mej. Timmer mans wegens omstandigheden haar ontslag moeten nemen. Zij is voor ons steeds een voorbeeld in haar werk ge weest, zegt spr. Voorts verwelkomt spr. nog Mevr. Moonen, die na mej. Timmermans het presidentschap heeft opgenomen en vele jaren met den meesten ijver haar werk heeft verricht. Zij brengt Mevr. Moonen dank voor alles wat zij heeft gedaan en verzekert dat haar leiding door allen werd gewaardeerd en dat haar heengaan ten zeerste betreurd wordt. Ook aan mej. M. Rubbens, die 12 Louisa Rubbens, zou hiertoe machtig veel bijdragen. Dank zij de medewerking van het Kerkbestuur en de Eerw. Zusters van J. M. J., mocht de Vereeniging een mooi succes boeken door de opening op 5 Maart 1922 van een Kookschool, waar van een gediplomeerde Zuster van het Theresiagesticht de leiding op zich wou nemen. De groot<> moeite en kosten, aan dit bij uitstek nuttig werk verbon den, werden door Waal wij ks Gemeen teraad ten zeerste gewaardeerd, en ge steund met een bijdrage van 750. Ook blijve niet onvermeld, dat de tooneelclub op 31 Jan. 1923 voor het eerst optrad met het middeleeuwsch drama „Schuld en Boete" dat een bui tengewoon succes oogstte en aan hon derden stichting en genoegen verschaf te. Het was wel jammer, dat mej. Loui sa Rubbens, de ziel dezer club, wegens huwelijk ontslag moest nemen. Geluk kig kon zij als leidster worden opge volgd door haar zuster mej. Elsa Rub bens. gen der vereeniging heeft behartigd, ontworteld, telefoon- en telegraaf- jaren aIg yverigJsecretaresse d; belan. palen omver geworpen en daken van 1 huizen afgerukt. I brengt spr, dank. Ten slotte roept de presidente het welkom toe aan Mevr. de Roy van Zui dewijn, aan de afgevaardigden van ver schillende vereenigingen, aan de leden en niet in het minst aan de tooneel club, die dezen avond weer zal op luisteren. Toen het applaus eenigszins bedaard was werd door alle aanwezigen het „Lied der 'roomsche vrouw" ingezet, waarbij mej. Gragtmans aan de piano begeleidde. Overzicht over 127* jaar. Mej. Mies van Iersel, secretaresse, kreeg vervolgens gelegenheid om een overzicht te geven over de werkzaam heden van den bond in de 1272 jaar van zijn bestaan. Wij laten dit over zicht hier volgen; Toen het „Vereenigt U op Katholie ken grondslag" uit 's Pausen mond over de geheele wereld geklonken had, zag men spoedig en alom een ernstig dium en de bestuurstafel boden, be-1 streven, het vurig verlangen van den last als zij waren met prachtige bloem- algemeenen Vader der Christenheid in stukken, Daarbij waren er o.m. van daden om te zetten. Ook Waalwijk kon noch wilde daarbij achter staan. En zoo zagen wij den HoogEerw. Heer Deken van Riel (destijds nog Pastoor) het initiatief nemen en aan het werk tijgen tot de oprichting van een R. K. Vrouwenbond, die op 30 Nov. 1920 tot stand mocht komen. De eerste verga- Feestvergadering ter her denking van het 127*- jarig bestaan. Er hing een werkelijk feestelijke sfeer in de groote zaal van de R.K. Werk liedenvereniging, toen de R.K. Vrou wenbond daar Woensdagavond zijn 127»-jarig bestaan herdacht. Bij dergelijke gelegenheden heeft de vereeniging in den regel niet te klagen over gebrek aan belangstelling, maar deze avond was de opkomst toch wel buitengewoon groot. Er waren vele leden die van een der ijlings bijgezette stoelen in de zijpaden moesten ge bruik maken en anderen die het maar met een staanplaatsje moesten doen. Die prettige sfeer werd nog verhoogd door1 den kleurigen aanblik die het po- den R. K. Diocesanen Vrouwenbond in het bisdom 's-Bosch, van de 's-Bossche Zusterafdeeling, van de K. J. V. van Waalwijk, van de Tooneelclubs van Waalwijk en Kaatsheuvel, van de bei de oud-voorzitsters, Mevr. Moonen- Sassen en Mej. N. Timmermans. Hoezeer de R. K. Vrouwenbond de vaderlandsliefde als een deugd be schouwde, bleek bij gelegenheid van het 25-jarig jubileum onzer Koningin, toen bij de leden van den Bond een geldinzameling werd gehouden en en kele afgevaardigden van het bestuur deelnamen aan de huldebetooging te Amsterdam. Ook buiten Neêrlands enge grenzen sloeg de Vrouwenbond den blik. Op verzoek toch van het R. K. Huisvesti- gingscomité zamelde zij kleeren in voor het noodlijdende Duitschland, terwijl later een aantal Hongaarsche kinderen door hare bemoeiingen in Waalwijk werden ondergebracht. De naaicursus St. Prisea werd in Dec. 1923 door den R.K. Vrouwenbond overgenomen. Met groote opgewekt heid werd in Mei 1924 een feestverga- dering gehouden ter herdenking van het Zilveren Priesterfeest van den ZeerEerw. Heer Adviseur. Deze blijde gebeurtenis echter zou gevolgd worden door een minder pret tige. Mej. Nelly Timmermans, de vol ijverige Presidente, nam tot aller spijt in Aug. 1924 haa'r ontslag. Hare tal rijke en groote diensten, den Bond be wezen, zullen niet spoedig vergeten worden. Als Eere-Presidente van den Bond, hopen wij haar nog dikwijls in ons midden te zien. Tot haar opvolg ster werd bij acclamatie benoemd Mevr. Moonen-Sassen, die waardig de voet stappen harer voorgangster drukte.. Ook andere mutaties vonden nu en dan in het Bestuur plaats. Het zou ons ech ter te ver voeren die alle afzonderlijk te vermelden. Het werk der bestuurs leden was allerminst een sinecure en lang is de lijst der vergaderingen van Zusterverenigingen en feesten, bij eenkomsten en wat dies meer zij, waar op zij als afgevaardigden van onzen Bond fungeerden. Wij noemen in dit verband; den op 1 Sept. 1924 gehouden Katholiekendag onze R.K. Vrouwenbond de leiding der vrouwen-sectie-vergadering had, werd opgericht een Missienaaikring, die in elke parochie onder eigen leiding zou staan, en welke reeds in 1927 een Mis sietentoonstelling kon organiseeren, die klonk als een klok. Ook de 2e en 3e tentoonstelling, resp. gehouden in Sep tember 1936 en April 1933, mochten zich in een schitterend succes verheu gen. Het was echter niet voortdurend rozengeur en maneschijn in den boe zem der vereeniging. Beproevingen van velerlei aard bleven ook den Bond niet bespaard. Het heengaan van Mevr. Moonen-Sassen als Presidente en Be stuurslid, moest als een groot verlies beschouwd worden. Hare plaats werd het jaar daarop ingenomen door Mevr. Donkers-van Huiten, bijgestaan door Mevr. Tielen als vice-presidente. De viering van het 1272-jarig Pas toorsjubileum van den HoogEerw. Ad viseur, wien bij deze gelegenheid door het Bestuur bloemen werden aange boden, bracht weer eens een opgewek- ten toon in het Vereenigingsleven. Een nieuwe beproeving echter wacht te den Bond. Mej. Rubbens, de vol ijverige secretaresse, kon, wegens ver trek, niet langer als Bestuurslid fun geren. Mevr. Jansen-Huys belastte zich met de werkzaamheden, tot eindelijk als nieuw bestuurslid en secretaresse gekozen werd Mej. M. van Iersel. Ziehier in korte trekken de voor naamste gebeurtenissen uit de geschie denis van den R.K. Vrouwenbond, die zich opmaakt haar 1272-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Zonder ons aan eigenliefde of overdrijving schuldig te maken, mogen wij getuigen, dat de Vereeniging, ondanks haa'r gebreken en tekortkomingen aan het doel, waar voor zij is opgericht, naar best vermo gen heeft voldaan, en met lust en vlijt haar zegenrijk werk voortzet. Dat zij, gesterkt door ervaring, zich aan de eischen van den tijd zoo ver doenlijk tracht aan te passen, blijkt voldoende uit hetgeen zij ook op intellectueel ge bied tot stand heeft gebracht. Wat al cursussen werden gehouden, wat al le zingen over onderwerpen van den dag gegeven! Werkelijk, het leek ons soms wel eens „des guten zuviel". Voor de zoo noodige ontspanning zorgde trouw de tooneel- en zangclub. Moge dan onder Gods onmisbaren zegen de R. K. Vrouwenbond groeien en bloeien, zoo tot eigen voldoening als tot heil en zegen harer honderden leden. Dat ook Kerk en Maatschappij de vruchten hiervan zullen plukken, behoeft geen nader betoog. Pastoor Rufis spreekt. Pastoor Buijs sprak een huidewoord namens de geestelijkheid van Waal wijk. Toen de Vrouwenbond in 1920 werd opgericht, zoo zeide Z.E., was dat op initiatief van pastoor van Riel, die daarbij echter geenszins de andere pastoors was voorbij gegaan. Hij heeft toen met ons consult gehouden en onze hulp ingeroepen, en gaarne hebben wij te Helmond, waar voor het eerst een hem dezen steun verleend. Als wij nu vrouwensectievergadering werd gehou- zien hoeveel nut de Vrouwenbond ge- den; het Eucharistisch Congres te Til- sticht heeft, en hoeveel nut hij onge- vijieitl nog zal sticiiten, dan mogen wij wel verheugd zijn dat wij Deken van Riel hebben bijgestaan. Namens de pastoors van Waalwijk feliciteert spr. den HoogEerw. Adviseur en hij hoopt dat deze nog lange jaren aan het hoofd van den bond mag staan. Spr. weet dat de Vrouwenbond voor Deken van Riel de appel van zijn oog is en dat hij altijd zijn grootste belangstelling heeft ge had. Z. E. bracht tenslotte zijn gelukwen- schen over aan het bestuur en in liet bijzonder aan de jubilaressen, en uitte de hoop dat de vereeniging zal mogen groeien en bloeien. De Burgemeester sprak namens het gemeentebestuur. Hij deed zijn gelukwensch van ganscher harte, gezien het groote belang dat de R. K. rouwenbond heeft te dienen. De vrouw immers heeft een overheerschen- den invloed in het gezin, vooral in deze gemeente, waar zij veelal ook de beheerscher is der huishoudkas. Een goed geleide vrouwenvereeniging is, naar spr. meent, een machtig wapen om de R.K. beginselen in de gezinnen te doen doordringen en toepassen. Spr. hoopte daarom dat het ledental der vereeniging zal groeien en dat de leiding vanj het bestuur weerklank mo ge vinden bij de leden, opdat de oogst in godsdienstig en maatschappelijk op zicht groot zal zijn en deze voldoening zal schenken aan adviseur en presi dente. Een K.J.V.-hulde. De leidster der K.J.V. in Waalwijk, mej. Zijlmans, sprak namens deze or ganisatie en haren directeur, pastoor Verhagen, woorden van felicitatie. Zij stelde het doet der K.J.V. in het. licht: de katholieke vrouwelijke jeugd te vo'r- men in diep godsdienstige zin, en haar voor te lichten voor het latere leven. Dit doel achtte zij nauw verwant aan datgene wat de Vrouwenbond nastreeft, en daarom verzekerde zij dat de K.J.V.- ers later degelijke leden van den Vrou wenbond zullen worden. Spr. wees op de wenschelijkheid van samenwerking tusschen deze beide vereenigingen en hoopte dat het in Waalwijk daartoe zal komen. Deken van Riel was de laatste spreker. Het heeft eenigszins den schijn, zeide Z.H.E., als of dit jubilé alleen den Adviseur geldt. Maar niets is minder waar. Wat ik. ge daan heb was slechts mijn plicht, en die heb ik met liefde en! genoegen ver vuld, omdat ik ten volle overtuigd was van het groote nut dat de Vrouwen bond in een plaats kan tot stand bren gen. Wij geestelijken moeten n.l. niet alleen het godsdienstig leven der men- schen trachten omhoog te brengen, doch wij moeten ook trachten hun maatschappelijke positie te verbeteren en moeders en jonge meisjes bijbren gen wat zij in maatschappelijk opzicht eiken dag meer en meer noodig heb ben, en vooral haar leeren te zijn: ka tholieken van de daad. Hoe meer de vrouwen overtuigd zijn van hun groote kracht om de huisge zinnen nader tot God te brengen, des te beter. Als de Vrouwenbond dit doel wil bereiken, dan is het ook voor de geestelijken een aangename plicht, daartoe zooveel mogelijk hij te dragen. Heeft de Vrouwenbond in de 127* jaar rvan zijn bestaan iets goeds kun nen doen, zoo ging spr. voort, dan dan ken wij dit niet alleen aan den Advi seur, doch ook aan de andere geeste lijken van Waalwijk, die ons streven steeds hebben gesteund. Het groote werk is echter gedaan door 't bestuur, dat zijn de dames die hun werk gedaan hebben niet uit plicht, maar uit zelf opoffering. Zij hebben zich uit liefde gegeven aan hun heusch niet gemak kelijke taak. Daarom is het voor mij, als adviseur en als pastoor, een plicht de bestuursleden van thans en vroe ger dank te brengen voor het groote werk dat zij in die 127* jaar hebben gedaan. Vooral dankte spr. de beide jubilaressen, mevr. Donkers en mej. Verwiel, die 127* jaar de lusten en las ten der vereeniging mede gedragen hebben. Spr. bood beiden een bloemen mand aan. Namens den Vrouwenbond bracht spr. tenslotte nog dank aan pastoor Buijs, aan het gemeentebestuur, vooral voor den steun aan de kookschool, aan de K.J.V., aan welke hij verzekerde dat ook de Vrouwenbond een innige sa menwerking op prijs zou stellen, aan Mevr. de Roy van Zuidewijn en de an dere belangstellenden. Nadat de secretaresse nog voorlezing had gedaan van eenige schriftelijke fe licitaties, was het officieele gedeelte van den, avond afgeloopen. De tooneelclub zorgde voor de vroo- lijke noot op het programma, door de opvoering van het blijspel „In Hooger Sferen", de geschiedenis van een fa milie die een oogenblik haar wensch, rijk te worden, in vervulling ziet gaan, om tenslotte weer naar de vroegere kringen terug te keeren. Geen wonder dat er hartelijk ge lachen werd om de vele komische ge beurtenissen die er op de planken voorvielen. Vooral het spel van de ver tolkster van den hoofdrol droeg daar toe het zijne bij. Het was half twaalf toen de verga dering werd gesloten, nadat mevr. Donkers nog een dankwoord had ge sproken en er nog een lied gezongen was. II I ei ai HET BESTUUR DER JUBILEERENDE VEREENIGING Zittendde jubilarissen, de HoogEerw. Deken van Riel, adviseur; Mevr. Donkers, presidente en Mej. Alida Verwiel, penningincesteresse, die 12§ jaar in 't bestuur zijn.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6