Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HflflR ERFDEEL mM8& FEUILLETON t Gemeenteraad. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Pry's der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. WASPIK. Burg. Armbestuur en Woning- bouwvereeniging. Een tele gram aan den Minister. De raad der gemeente Waspik vergaderde Vrijdagavond ten raad- huize onder voorzitterschap van burgemeester P. Dekkers. Afwezig de heer A. Brokx. Aan de orde 1. Mededeelingen. Van Ged. Staten is ingekomen de goedkeuring op de Bouwverordening die inmiddels reeds is afgekondigd. Toestand van Burg. Armbe stuur en Woningbouw. B. en W. hebben de kas opgeno men bij den gemeenteontvanger en den secretarispenningmeester van het Burg. Armbestuur. Resp. hadden deze in kas f 4737.18 en f 272.32. De heer van Dongen vraagt of de controle op het Burg. Armbestuur door den controleur reeds is afge- loopen. De Voorzitter antwoordt dat de controle, evenals dat vroeger het geval was, door B. en W. geschiedt. Dit is ook volgens de gemeentewet. De heer van Dongen heeft inder tijd naar een meer uitgebreid rap port gevraagd over den toestand van het Burg. Armbestuur en van de Woningbouwvereeniging, doch nog steeds is een dergelijk rapport niet ingekomen. De Voorzitter zegt dat het voor het Burg. Armbestuur onprettig is dat sommige zaken in openbare vergadering worden medegedeeld, b.v. betredende achterstallige pach ten. Daarom heeft de raad indertijd goedgevonden de controle uit te oefenen in den geest zooals thans gebeurd is. De heer v. Dongen ziet dit be zwaar in, doch zou graag zien dat de rapporten dan ter inzage werden van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Joseph Hocking. o Nadruk verboden. o 1. HOOFDSTUK I. DE TREV ANIONS. Nancy Trevanion was ruim 21 jaar. Zij was een stralend vroolijk meisje en lot den tijd, dat dit verhaal begint, wist zij nauwelijks wat verdriet beteekcnde. 't Lot was haar bijzonder vriendelijk ge zind geweest. Zij genoot een volmaakte gezondheid, had vele vrienden en was de lieveling van de streek, waar zij woon de. Zij was meer dan gewoon intelligent en de oude Felix Trevanion, haar vader, had haar niet alleen naar een van de beste scholen van het land gezonden, maar had bovendien gezorgd, dat zij naar Newnham College kon gaan, dat zij met cere doorloopen had. Hoewel zij volgens de onberedeneerde en onredelijke ge bruiken van de oudere Engelsche univer siteiten geen graden had kunnen beha len, had zij diploma's gekregen, die meer innerlijke waarde hadden dan de meeste graden, behaald door leden van de be voorrechte sexe. Toen zij, na het verlaten van Newn ham, op Trevanion Court terugkwam, werd zij door haar kennissen niet alleen als bijzonder intelligent, maar bijna als een wonder van geleerdheid beschouwd. Niet; dat Nancy trotsch was op haar suc ces in de studie, zij was niet zoo'n soort meisje. Ze was trotscher op haar handi cap in goif en haar kwiekheid hij het tennissen dan op de geleerdheid, die zij gelegd. Vooral dringt hij erop aan den raad een beter inzicht legeven 1 in den algemeenen stand van zaken bij de Woningbouwvereeniging. De Voorzitter zegt dit toe. Spr. j deelt nog mede dat B. en W. van den Minister 'n brief hebben gekregen betreffende de Woningbouwvereeni ging, zij hebben dezen doorgezonden aan het bestuur dier vereeniging met het verzoek om van antwoord te dienen. Zoodra dit antwoord is in gekomen zal spr. het in de verga dering ter sprake brengen. Hij ver wacht dat ook in het accountants rapport over de bouwvereeniging mededeelingen zullen worden gedaan, daar deze de gemeente heel wat schuld heeft bezorgd. De heer Verschure meent dat het rapport over de kas van het Arm bestuur al uitgebreid genoeg is. Hij vraagt welke gegevens de heer van Dongen nog meer verlangt. De heer v. Dongen zegt dat hij een beter inzicht wil krijgen in den stand van zaken. Het is niet zijn bedoeling persoonlijke aangelegen heden te leeren kennen. De heer v. d. Rijken is de mee ning toegedaan dat de raad geen goed standpunt inneemt ten opzich ten van het Burg. Armbestuur, daar hij zich niet heeft in telatenmetde interne zaken van deze instelling, De Voorzitter moet dit toegeven maar veronderstelt dat het Burg. Armbestuur geen bezwaar zal heb ben om meerdere gegevens te ver strekken. Hij wijst erop dat aller minst de bedoeling voorzit iemand van het Armbestuur onaangenaam te zijn. De heer v. Dongen vraagt zich af waar de controleur voor noodig was als de raad zich niet met de zaken heeft in te laten. De heer v. d. Rijken zegt dat deze slechts den stand der kas te contro leeren heeft. Voor de rest kan de raad er buiten blijven, althans in den loop van het dienstjaar. De heer v. Dongen vreest dat het dan met het Burg. Armbestuur precies zoo zal gaan als met de Bouwver eenigingals men een jaar wacht alvorens aanmerkingen te maken aan de universiteit had opgedaan. In het kort, Nancy was een innemend, gezond meisje, dol op pleizier. Zij was een tamelijk goede musicienne, danste goed, kon uitstekend paardrijden, terwijl zij bovendien nog bijzonder aardig tee- kende. Meer dan eens hadden artisten van haar schetsen gezegd, dat zij een groote belofte inhielden en zij hadden er bij haar op aangedrongen, dat zij deze gave niet verwaarloozen zou. Het was dan geen wonder, dat Nancy een vroolijk hu meur had. Zfj hoefde alleen maar in den spiegel te kijken om te weten dat zij heel knap was. En uit het feit, dat meer dan één jongeman haar met verlangende blikken had aangekeken, en voortdurend haar gezelschap zocht, leidde ze af, dat ze waarlijk begenadigd was onder de ster velingen. Tot opeens de slag viel. Toen zij op een ochtend naar beneden kwam om Ie ontbijten, zag zij dat haar vaders plaats aan de tafel ledig was. Vader is laat, merkte zij op tot den ouden Adam Trebilcock, die, zoolang als zij zich kon herinneren, gefungeerd had als butler en algemeen factotum in huis. Ik ben bang, dat uw vader niet goed in orde is, miss Nancv, antwoordde de oude man met ongeruste stem. Niet in orde? Wat bedoel je? Hij zag er slecht uit, toen ik hem zijn warm water bracht, antwoordde de oude man, en hij zei, dat hij niet naar beneden kwam om te ontbijten. Komt hij niet naar beneden? Dan ga ik direct naar hem toe. Pardon, miss Nancy; hij zei juist, dat hij hoopte, dat u dat niet zou doen. Hij vroeg of u gewoon hier beneden ont bijten wilt en dan boven op zijn kamer wilt komen. Hij schijnt iets te hebben wat hem hindert, miss Nancy. Wat bedoel je in Godsnaam? De uitdrukking van zijn gezicht be viel me niet, zei de oude getrouwe met bevende stem, en er was zoo'n vreemde uitdrukking in zijn oogen. Zonder verder iets te zeggen, vloog Nancy de kamer uit en was in een oogen- blik bij het bed van haar vader. Wat is er met u, Vader, riep het komt men te laat. De heer Verschure merkt op dat B. en W. bij de controle steeds een juist inzicht krijgen in den stand van zaken. Zou er dus iets niet in orde zijn, dan zou de verantwoor ding voor B. en W. zijn en niet voor den raad. De Voorzitter zegt dat de gemeente zal moeten bijpassen als het Arm bestuur voor een tekort staat. Hij vindt het daarom zeer begrijpelijk dat de heer v. Dongen op de hoogte wil blijven, al stellen B. en W. alle vertrouwen in het Armbestuur. Spr. wijst erop met welke moei lijkheden het Burg. Armbestuur te kampen heeft nu de groote revenuen de landpachten zoo beduidend ver minderd zijn. De heer v. d. Rijken vindt dat het voldoende is dat er geregeld controle op de kas wordt gehouden. B. en W. kunnen den raad dan tijdig inlichten indien dit noodig mocht zijn. De heer Verschure is hel hiermede eens. Werkverschaffing. Een opmerking van den heer Smits over de financiën van het Burg. Armbestuur geeft den voor zitter aanleiding een woord te zeggen over de moeilijke positie waarin de gemeente verkeert. Reeds is f 100.000 uitgegeven aan werkverschaffings- steun en dat alles is met eigen mid delen en geholpen door rijkssubsidie gefinancierd. Wat in de toekomst gebeuren zal weet spr. niet. B. en W. hopen de menschen te kunnen blijven helpen. In elk geval kan spr. wel zeggen dat het noodig zal zijn weer nieuwe belastingen te gaan heffen, zooals b.v. de straatbelasting, onverschillig of het rapport der rijksaccountants al of niet gunstig is. De heer Jac. Smits zou het zeer jammer vinden indien geen werk verschaffing meer in het leven ge roepen zou kunnen worden. Dat zou z.i. voor iedereen beter zijn. Van de steungelden eet men slechts droog brood, terwijl in werkverschaffing tenminste nog tot f 14 verdiend kan worden. De Voorzitter zegt dat er nog steeds twee werkobjecten hangende zijn, n 1. het aanleggen van een ijsbaan en het verhoogen der kaden van 2 polders in het O verdiep. Spr. heeft meermalen op spoed aangedrongen, doch thans van den minister een telegram ontvangen waarin wordt medegedeeld dat hij nog niet over deze objecten kan beslissen. De heer v. Dongen' acht het wen- schelijk dat de gemeenteraad bij den minister telegrafisch op spoed aan dringt. Hij doet daartoe een voorstel. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Gemeente-rekening. De Voorzitter stelt dan aan de orde 2. Voorloopige vaststelling der gemeente-rekening over 1932. Het nadeehg saldo bedraagt f 8835.95. De heer v. d. Rijken brengt na mens de commissie den secretaris dank voor zijn hulp bij het nazien der rekening en stelt voor deze voor- loopig vast te stellen. Spr. vraagt of het den voorzitter al bekend is of het rijk het tekort van f G495 zal bijbetalen. De Voorzitter zegt dat daarover nog geen beslissing gevallen is. Ged. meisje, buiten zichzelf van schrik, toen zij het gezicht van den man zag. Felix Trevanion sprak niet en lag met oogen, die gloeiden van angst in zijn doodsbleek gezicht, naar zijn dochter te staren. Vader, zeg het me toch, riep het meisje weer, terwijl ze bij het bed kniel de en den man kuste. Er is niet veel te zeggen, zei de zie ke moeilijk. Ik wist al maanden dat dit zou komen, maar ik had niet gedacht, dat het al zoo gauw zou zijn. Al zoo gauw? herhaalde het meisje. Wat bedoelt u daarmee? Nancylief, ik ben bang, dat ik niet meer lang zal leven. Je moet niet schrik ken, lieveling, maarik ga sterven. Ik zal direct dokter Stephens roe pen. zei ze doodelijk verschrikt en vloog naar de deur. Twee minuten later was ze weer bij hem. De dokter zal binnen het uur hier zijn, poogde ze hem gerust te stellen en die zal u wel weer heclemaal opknappen. En vertel me nu alles, vadertje! Ze had in die korte oogenblikken haar zelfbeheersching teruggevonden na den schok, die de eerste aanblik van haar vader haar gegeven had en was in staat om kalm, ja zelfs opgewekt te spreken. Felix Trevanion drukte de hand, die ze in de zijne gelegd had, krampachtig en keek haar ernstig, maar met diepe teederheid aan. i Nancy, kleine meid, probeer me te vergevenwil je? U vergeven, vadertje? Ik weet niet wat ik zou moeten vergeven! Wat be doelt u? Ik had hef je eerder moeten vertel len, kind, ging hij voort. Dokter Stephens heeft het me al maanden geleden gezegd wat er ging gebeuren. Hij zei, dat ik geen jaar meer te leven had, maar ik geloofde hem niethet leek me absurd. Maar hij heeft gelijk gehad. Zie je dat fleschje daar op tie waschtafel? Geef me tien droppels in twee theelepels water, wil je? Misschien, dat ik me dan wat beter voel. Het meisje deed vlug wat haar vader verlangde en zag, dat er een beetje meer kleur op zijn gezicht kwam. Ik wil je iets vertellen, kind, en ik Staten hebben hun goedkeuring ge geven maar de Minister heeft zijn besluit nog niet genomen. Dit zal wellicht afhangen van den uitslag van het accountants-onderzoek. De heer v. d. Rijken merkt op dat de cijfers van de bouwvereeniging een tekort aanwijzen van f 4800. Krijgt de gemeente dit bedrag terug wat spr. niet verwacht en be taalt het rijk het tekort van f 6495, dan zou er dus nog een hatig saldo zijn. In de Troonrede wordt wel gesproken over huurverlaging, maar spr. vreest dal het rijk daaraan niet veel zal kunnen doen, gezien den moeilijken financieelen toestand. Spr. vraagt zich af wat er per slot van rekening met de Woningbouw vereeniging zal moeten gebeuren. Alleen voor huurtoeslag betaalt de gemeente jaarlijks al f 819. De Voorzitter zegt dat de gemeente op het oogenblik weinig zeggenschap heeft. Misschien krijgt de vereeni ging vergunning om een leening aan te gaan. De heer v. d. Rijken meent dat» de huidige toestand niet kan blijven bestendigdde gemeente heeft geen zeggenschap maar moet wel de tekorten bijpassen. De Voorzitter zegt dat de zaak heelemaal zou vastloopen als de ge meente niet zou bijbetalen. Spr. vindt dat't de beste oplossing is dat de woningen worden overgedaan aan de gemeente en dat deze overlegt op welke manier ze het beste te exploi- teeren zouden zijn. De heer v. d. Rijken zegt dat andere stappen zouden moeten wor den gedaan als men daartoe niet bereid was. Hij vindt het beter de woningen met verlies te verkoopen dan komt er tenminste ooit een eind aan de tekorten. Weth. Vloemans merkt op dat de gemeente reeds bij den bouw der woningen wist dat zij zou moeten bijbetalen; en later is het nog tegen gevallen. De heer v. d. Rijken vindt dit een mooi staaltje van wat bereikt kan worden met voorlichting van het rijk. Het zijn verkeerde woningen en ze moet het spoedig doen, anders is het j misschien te laat. Maar hoe benieuwd ze ook was naar wat ze te hooren zou krijgen, ze bedwong haar nieuwsgierigheid. Niet voor de dokter er geweest is, vader, Toe, doet u nu wat ik u vraag. Straks bent u weer heelmaal opgeknapt. Ze streelde voortdurend zijn hand, maar ze had het gevoel, alsof een ijskoude hand zich op haar eigen hart gelegd had. Felix Trevanion keek haar met een lan gen blik vol liefde aan en sloot daarop met een zucht zijn oogen. Misschien voel de hij zich verlicht door liet uitstel, dat zij hem gaf. Een paar seconden tater was liet alsof hij sliep. Nancy Trevanion hield zielsveel van haar vader. Zij behoorde niet tot de menschen, de een groot vertoon van lief de ten toon spreiden, want als de meeste moderne meisjes vond ze het vervelend om met haar intiemste gevoelens te koop te loopen. Maar ondanks die schijnbare onverschilligheid, was haar gevoel voor haar vader heel diep geworteld en be schouwde ze hem als haar hesten vriend. Nancy's moeder was gestorven, toen ze nog heel klein was en Felix Trevanion was niet hertrouwd. Felix was trouwens pas laat getrouwd. Hij was eigenlijk het grootste deel van zijn leven onverschil lig voor vrouwen geweest en hij was de vijftig gepasseerd, toen hij met Emily Polperro huwde. Ze was nog een jong meisje enzooals de meeste men schen zeiden.... in hooge mate onge schikt om de vrouw van zulk een soort man te zijn. Twee jaar na het huwelyk werd Nancy geboren en een jaar later was Felix weduwnaar. Of hij in den korten tijd gelukkig was geweest of on gelukkig, had geen mensch ter wereld kunnen zeggen. Hij was nooit iemand geweest, die over zijn eigen dingen sprakhij was gewoon zijn diepere gevoelens te verbergen. Felix Trevanion werd als een van de meest trotsche lieden in Cornwall be schouwd. Zijn naam behoorde tot de oud sten van het graafschap en daarom droeg hij het hoofd hoog en ofschoon hij nooit in staat was geweest een plaats onder de groote landheeren in te nemen, beschouwde hij zich volkomen als hun gelijke, voor zoover hij zich tenminste niet de meerdere van sommige voelde. Op een goed zichtbare plaats in de bi bliotheek hing de stamboom van het ge slacht Trevanion en Nancy had al heel jong geleerd, dat de oorsprong van haar familie zich verloor in een schemerig verleden. Wij, Trevanion's, zijn niet van gis teren of eergisteren, zoo had de oude man zijn dochtertje onderwezen. Voor iemand ooit van die rijke pavcnu's ge hoord had, waren de Trevaion's al men schen van bteekenis. Vergeet dat nooit, Nancy-liefen ofschoon Nancy heelemaal niets bezat dat naar opgebla zenheid of hoogmoed zweemde, was ze toch trots op haar ouden naam. Ze hield ook veel van het oude huis en ofschoon Trevanion Court allerminst aanspraak kon maken op den naam kasteel, was de plaats haar dierbaarder dan eenig ander huis ter wereld haar ooit zou kunnen worden. In den ouden tijd was het het middelpunt van een uitgestrekt landgoed geweest. Een groot park, rijke boerderijen, beboschte heu vels en wijde moeraslanden hadden de Trevanions hun eigendom mogen noe men. Maar die schoone dagen waren voorbij. Trevanion Court, ofschoon nog altijd een van de aantrekkelijkste en vriendelijkste huizen uit het hcele graaf schap, had geenerlei betrekking tot de omliggende gronden. Er hoorden nu nog maar twee honderd acres bij en hel huis heette in de wandeling „De Witte Oli fant". Wat heb je aan zoo'n groot huis?, zeiden de boeren uit den omtrek. Een duur beestje. Het kost alleen maar een hoop geld en brengt geen cent in. Maar dat nam niet weg, dat zoowel Felix als Nancy er met hartstochtelijke genegenheid aan verknocht waren en 't meisje had vaak gezegd dat er geen plaats op aarde was, die met haar ouder lijk huis was te vergelijken. En geen wonder! Het was opgetrok ken uit graniet, dat in den loop der eeuwen heelemaal met mos bedekt was en zoo was het geworden een droom, 'n juweel van architectuur, een gedicht in steen. Aan den voorkant bevond zich 'n zuilengalerij, die de bovenverdieping droeg. Daar hadden in de oude dagen galante ladies heen en weer geflaneerd met nog galantere caveliers aan hun. zijde. Wordt vervolgd. Due JAArUiAINli. He Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Langstraatsche Courant, X- mm

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1