Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. NflflR ERFDEEL S VËLO'S zijn niet duur FEUILLETON Winkelnieuws. Voor. e De van der Lubbe's. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Een zielige figuur, die van der Lubbe We hebben eigenlijk diep mede lijden met den jongen. Niet omdat we zijn ideeën zoo sympathiek vin den nog minder zijn politieke wandaden bewonderen. Medelijden hebben we met hem om de gewel dige desillusie, welke hij zichzelf heeft bereid. In zijn onnoozelheid. Van der Lubbe is een van die vele duizenden, die juist genoeg ver standelijken geest hebben om door drongen te geraken van de onvol maaktheden, welke de maatschappij aanhangen en van de nooden, welke er mee samengaan. De geest schiet echter tekort om de oorzaken van dat alles vast te stellen, om te on derscheiden ook, of de onvolmaakt heden voortkomen uit het maat schappelijke stelsel, dan wel uit de onvolkomenheid van de individuen, die tesamen de maatschappij vormen. Het maatschappelijk stelsel krijgt van alles de schuld, omdat zulks voor hen de eenvoudigste oplossing van een moeilijkheid beteekentstel sels zijn nu eenmaal gemakkelijker te critiseeren dan een duizendkop pige massa van menschen, wier fou ten sterk uiteenloopend zijn en die bovendien stuk voor stuk bereid zijn om zich desnoods te weren. Het weinig concrete begrip »stel- sel« krijgt dus de schuld. Al die duizenden van der Lubbe's zijn eiken dag en elk uur, ieder op zijn manier, bezig om dat stelsel te ondermijnen en er uiteindelijk wat »beters« ook al weinig concreet aangegeven voor in de plaats te brengen. De meesten van die stelsel-verbrekers en bouwers van nieuwe maatschap pijen, zijn roerige gasten, die elkaar niet verdragen. Ze loopen van de eene partij naar de andere, splitsen zich in groepjes en schakeeringen en eindigen tenslotte met de volko men isolatie van hun persoon en MOL het laagste in prijs, MOL het hoogste in kwalitett, MOL brengt sorteering, MOL biedt vakkunde en ver. trouwen, MOL blijft goedkooper. eigen stelsel. Ze zijn sterk in de critiek, die van der Lubbe's. En ze haken allemaal naar het stellen van de daad, als ze er de kans maar toe konden krijgen of zich den benoodigden moed durf den aanleenen. Ze zouden dit af schaffen en datze zouden zus bre ken en zóó bouwen. De oplossing van de moeilijkste maatschappelijke vraagstukken is maar kinderspel, als men ze hoort. Doorgaans krijgen ze gelukkig geen gelegenheid om hun zotte experimenten te vertoonen alleen als er een geestelijk volkomen gedésequilibreerd raakt, dan zien we de ongelukken gebeuren. Zooals na de brandstichting in den Duitschen Rijksdag door den Nederlandschen van der Lubbe. Stukken heeft dat jongmensch gemaakt niets dan brokken. Precies het tegenoverge stelde effect heeft hij bereikt van wat hij wilde. Hij heeft de Nazi's aan de macht geholpen zijn vrienden zuch ten in gevangenis of concentratie kamp en ze vervloeken hem om zijn «misdaad tegenover het proletariaat En van der Lubbe, die droomde dat zijn daad het begin zou zijn van een groote proletarische overwin ning, hij buigt zijn hoofd nu in schaamte. Hij, die zich zooveel had voorgesteld van de vlammende rede voeringen, welke hij zou houden als hij zijn daad moest verantwoorden, welke heel de wereld in de revolutie ter proletarische ontvoegding zou storten hij staat daar zielig voor zijn rechters en voor een groo- tendeels medelijdend wereldaudi torium enhij buigt zijn hoofd nog dieper, tot op zijn borst, en de eenige redevoering, welke hij in staat is om te houden, is een stamelend »ja« of »nee«. Och arme 1 Om dezen van der Lubbe kunnen we alleen maar huilen. Maar wat moeten we dan met die duizenden andere van der Lubbe's, die menschen, die je op elke ver gadering ontmoet, in elke spoor coupé, op het balcon van iedere tram, in de scheersalon, in de wachtkamer, in het café, op kantoor en werkplaats? Je weet niet, of je lachen moet om ze of huilen. Ook zij kennen geen moeilijkheden. Colijn is een nul en de heele regee ring is een stelletje zwakzinnigen volgens die alweters. Elke maatregel van hoogerhand wordt hecritiseerd en in drie woorden hebben ze je duidelijk gemaakt, waarom het weer zoo idioot was, wat de regeering uithaalde. En ze vertellen met twee woorden, hoe het anders en beter kan. Als zij het maar eens voor het zeggen hadden En ze meenen het De sukkels... Die geen snars begrip hebben van de tallooze en ontzettende moeilijk heden, welke achter iederen alge- meencn maatregel verborgen liggen, omdat het in een gemeenschap niet mogelijk is individuen te helpen zonder andere individuen te scha den. Elke steunmaatregel kan ten slotte niet anders beteekenen dan het overhevelen van een beetje welvaart van den een naar den ander. Ter betere verdeeling. Maar volgens de duizenden van der Lubbe's zijn al die dingen uiterst eenvoudig. Maar als ze ook eens voor de verantwoordelijkheid konden worden gesteld als ze moesten uitvoeren, wat ze naar voren brengen, wat zou de glorie van hun gedachte dan spoedig en reddeloos ondergaan onder een berg van moeilijkheden en be zwaren 1 Stamelen zouden ze nog slechts als die ongelukkige jongen daar in Leipzig. Het hoofd zou ze op de borst zakken ze zouden nog slecbts kunnen staren op den grond en nog slechts kunnen leven op de ver wachting, dat die grond zich zou openen, opdat ze er in verdwijnen kunnen. WASCHMACHINES van at 11.30.- WRINGM A CHINES van af 11 13.- BINNENLAND. Ned. Ii.K. Middenstandsbond. Woensdag en Donderdag hield de Ned. R.K. Middenstandsbond te Breda zijn algemeene vergadering en congres. De eerste bijeenkomst is geopend door den voorzitter, den heer Jos. E. A. M. Meyring. Na de openingsrede van den voor zitter heeft mr. J. van Hellenberg Hubar het verslag aangeboden over de werkzaamheden sedert het vorige congres van September 1931 te Venlo. Begonnen werd daarna met de behandeling en vaststelling van het beginsel- en werkprogram voor den Nederlandschen R.K. Middenstands bond, aan de hand van een prae- advies, uitgebracht door dr. Jos. van Beurden te Heeswijk. De middagzitting van de algemee ne vergadering van den Nederland schen B.K. Middenstandsbond werd vereerd met een bezoek van mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda. Initiatief van Nederland in Joden-vraagstuk. De Nederlandsche delegatie schijnt thans definitief besloten te hebben, de kwestie der Duitsche uitgeweken Joden voor de veertiendeAssemblée te Genève te brengen. Naar alle waarschijnlijkheid zal minister De Graeff dit voorstel indienen tijdens de rede, die hij aan het einde dezer week voor de plenaire zitting zal houden. Zie onze Etalage K. E M. I. Zie onze prijzen K. E. M. I. Voor elk wat wils K. E. M. I. Nog groote voorraad Gordijnen K. E. M. I. Zoowel Vitrage als Overgordijnen K. E. M. I. Nog keur van gega randeerde meubelen K. E. M. I. Prachtige karpetten van le Fabriek K. E. M. I. NUMMER 79. ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1933. 56e JAARGANG. Waalwüksebe en Langstraatscbe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Joseph Hocking. Nadruk verboden. o Onder het dak van het oude huis moesten zich historische tafereelen heb ben afgespeeld, want meer dan eens had den koningen van Engeland er onder overnacht. De lange rij Gotische spits- boogramen waren alom bekend om hun fijne schoonheid en het prachtig uitzicht op oude hoornen met breed-uitgespreid gebladerte, dat men er uit had. Trevanion Court mocht thans een een voudig landhuis geworden zijn en niets meer dan datde glorie van een eeuwenheugende traditie kon niemand het ontnemen. Dit alles vloog door Nancy's brein, terwijl ze naast het bed zat en op den dokter wachtte. Het was waar dat er van den ouden roem van de familie niet veel meer over was, maar zij was een Treva nion en ze woonde nog altijd in den ouden zetel van het geslacht. Eindelijk kwam de dokter en het meis je zag direct aan zijn gezicht hoe ern stig hij den toestand van haar vader in- zag. Wil je ons een paar minuten alleen laten? vroeg hij, nadat hij den patiënt even bekeken had. Een uur later, toen Dr. Stephens weg reed, wist ze dat wat haar vader gevreesd had, juist was. We moeten het beste hopen, had hij gezegd, maar ik ben bang dat het nog een paar uur kan duren, Nancy. Je kunt nu wel weer bij hem gaan; hij wil je bij zich hebben. Maar zorg er zooveel mo- gelijk voor dat hij zich niet opwindt en maak hem zijn laatste uren zoo geluk kig als je maar kunt. Met looden schoenen ging ze langzaam naar de ziekenkamer terug; ze had geen flauw idee, wat hij haar te zeggen kon hebben, maar ze had een gevoel alsof het einde der dagen gekomen was. HOOFDSTUK II. Familietrots. U voelt u nu zeker wel wat beter, hé vadertje, zei ze en trachtte opgewekt te praten, terwijl er een spoortje van haar gewonen, zonnigen glimlach over haar gezicht gleed. Hij gaf geen antwoord, maar trok haar hand in de zijne en keek haar in haar oogen, die vol tranen stonden. Lieveling, lieveling, mompelde hij, het is zoo hard om het je te zeggen. Wat is hard, vadertje? Hij zweeg weer een paar seconden en zei toenIk deed het om je bestwil of om wat ik voor het beste hield. Ik heb gehoopt en gestreden zoolang ik maar kon, maarmaar nu Tob niet, vader, wat er ook is. Ze probeerde nog steeds opgewekt te doen. Het komt allemaal wel in orde. Hij nam met een snellen blik de ka mer op, het armoedige meubilair, het versleten vloerkleed, het verschoten en gehavende behang. Daarop zuchtte hij. Een mooie, oude kamer, niet? vroeg hij. Het meisje antwoordde niet. Dit oude bed, hij keek naar het prachtige, vier-stijlige antieke hed waar op hij lag is ook niet van gisteren of vandaag. Koning Karei heeft erin gesla pen. Maar het zal ook wel verkocht moe ten worden. Verkocht? Waarom vader? Het is zoo hard om het je te zeggen, kinden ik heb het in mezelf op gekropt zoolang ik kon. Ik ben dwaas geweest, erger dan dwaas; ik weet het. Wat hebben oude geslachten te beteeke nen tegenwoordig? Wat heb je er aan dat je stamboom verder teruggaat dan Èduard de Belijder? En toch ben ik er altijd trotsch op geweest. Het is allemaal nonsens en toch ben ik er altijd prat op gegaan. Dit oude huis is met zyn 200 acres land nog niet eens geschikt voor een hoer. Ik zou er met een moderne boerderij, die net groot genoeg was, heel wat beter aan toe zijn geweest. Maar ik heb me hier aan vastgeklemd. Natuurlijk hebt u dat gedaan, vader, daar was immers alle reden voor. Jij houdt ook van het huis, hé kind? Of ik er van houd?, riep het meisje enthousiast. Ik houd van eiken steen, van iedere pilaar, van ieder venster. En die rij oude boomen^ zoo iets bestaat nergens anders op de wereld! Felix Trevanion keek haar met onuit sprekelijke teederheid aan en iets als vol doening kwam in zijn oogen. O, mompelde hij, daar ben ik blij om, misschien zal het je nu makkelijker vallen om me te vergeven. Maar vader, wat bedoelt u in gods naam toch? Wat is er dan te vergeven? Ik heb er voor gevochten om het te behouden, zei hij zacht, hard gevoch* ten. Ik heb me bekrompen en op alles uitgezuinigd om jou een opvoeding te geven zooals je toekwam; ik heb alles gedaan wat in mijn vermogen was, maar het is voor niets geweesthet moet allemaal weg. Ze wilde hem verschillende dingen vragen, maar de woorden konden niet over haar lippen komen. Wat de dokter gezegd had, had haar verbluft, uit het veld geslagen. Ze was volkomen van streek. Nancy, lieveling, ging hij met zwak ke stem voort, ik had altijd gehoopt dat je hier had kunnen blijven wonen, ik had mijn hart er op gezet dat niemand anders dan een Trevanion op Trevanion Court zou huizen, maar.... maar Geef me nog een paar van die droppels, wil je? Ik voel me zoo mat worden. En ik heb je nog zoo'n boel te zeggen. De dokter zei, dat hij uit Truno een verpleegster zou sturen, zei het meisje, misschien kan die u beter helpen dan ik. Neen.... neen. Ik wil geen ver pleegster hebben; ik wil jou bij mij heb ben; jij kunt me beter helpen dan de beste verpleegster. Bovendienals ze komtis ze al niet meer noodig. Het meisje drukte zijn hand in wanho pig verdriet en haar lippen trilden. Maar overigens heheerschte zij zich volkomen. Nancy, lieve meid, ging Felix voort, je bent doodarm als ik er niet meer hen. Ze antwoordde niet en kon de huive ring, die over haar rug liep, niet tegen houden. Ik steek in schulden, ik steek tot over de ooren in de schulden. Het huis, de boerderij, de inventaris, de oogst, iedere cent (lie ze opbrengen is voor de hypotheek. Ik weet (lat het verkeerd was maar ik heb het voor jou gedaan, kind. Wie is de hypotheekhouder? Ze vroeg het werktuigelijk en het antwoord liet haar eigenlijk onverschillig. Wat kwam het er op aan? Jack Beel, antwoordde hij. Je kent hem. Vijftig jaar geleden maakte hij mijn stallen schoon en verzorgde mijn paar den, maar hij had het instinct om geld te maken en hij heeft geld gemaakt. Han dige kerel! Langzaam maar zeker is hij vooruit gekomen. Hij begon met steenen te rijden voor het ouderhoud van de we gen. Toen kocht hij een machine om steenen te kloppen. Later werd hij mede eigenaar van een cementfabriek. Hij leefde als een bedelaar, maar spaarde geld. Hoopen geld! Nu is hij een man van duizenden. Het was een bittere pil om te slikken, maar ik heb hem geslikt. Hét moest wel. Hij bood me geld te leen aan en in de hoop op betere dagen, heb ik het aangenomen. Toen ben ik gaan speculeeren en heb verloren.... alles verloren. Het huis, de boerderij, het zal allemaal verkocht moe ten worden, om hem te betalen. Er zal geen penny voor je overblijven, arm kind. Ik heb het je nooit willen zeggen. ik kon het niet.... bovendien: ik heb nog altijd gehoopt en gehoopt Er kwam een trek van pijn op het ge zicht van Felix Trevanion en hij hijgde naar adem. Tob er niet over, vader, zei het meisje weer. Het zal werkelijk allemaal in orde komen. Bovendien, u zult wel gauw weer beter zijn. Ze wist wel dat dit laatste niet waar kon zijn, maar in haar behoefte om hem te troosten, ontsnapten de woorden haar. De zorg heeft me langzaam kapot gemaakt, klaagde de oude man. Ik voelde het voortdurend, maar ik wilde het me zelf niet bekennen. Ik wilde het niet inzien zoolang er nog een greintje leven in me was. Het zal heslist in orde komen, trachtte ze hem opnieuw op te beuren; we zullen een weg vinden om het huis te houden. Zul je?, riep hij opgewonden. Zeg het nog eens! Natuurlijk zal ik, zei ze, met een vaag gevoel (lat ze woorden zonder in houd sprak. Maar ze kwamen haar over de lippen in de hevige behoefte van haar hart om haar stervenden vader troost te geven. Beloof het me, Nancy! zei hij wild, terwijl hij koortsachtig haar hand kneep. Beloof het me, lieveling! Het is het huis van de Trevanions, het is het land van de Trevanions! Het is het eenige wat ons uit het verleden gebleven is. Laat het niet uit de familie gaan, lieve ling! Je bent jong en intelligenten mooi. Als het verkocht moet worden, koop het terug, koop het terug lerwille van onzen ouden naam. Ja vader, ik zal het doen. Beloof je het? Ik beloof het u, vader. Een oogenblik zweeg hij en ofschoon er een diepe zucht over zijn lippen kwam glansde er een licht van vreugde in zijn oogen. Maar een paar seconden later zei hij: Heb niet te veel verwachting van je zelf! Het zal niet zoo gemakkelijk zijn, neen, je kunt het niet. Ik heb het gepro beerd en het is me niet gelukt; hoe zou het jou wel kunnen gelukken. Bovendien: het komt er niets op aanhet is allemaal ijdelheid en wind! Wat betee kenen naam en familie? Wat wij zijn, daar komt het op aan, niet hoe we hee- ten. Dat weet ik allemaal en toch het is samengeweven met iederen vezel van mijn lichaamhet gaat zoo ver terug! Eeuwen achtereen hebben Treva- nion's in dit huis gewoond en ik kan er niets aan doenhet is altijd mijn hartewensch geweest, dat ze hier zouden blijven wonen, altijd en altijd en dat geen vreemde dit huis zou bezitten, maar tob er niet over, lieveling, tob er niet over.. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1