VOOR DE KEUKEN. Hij meende daar wat eten te vinden. In den nacht van 30 op 31 Mei 1.1. had hij dezelfde kuur uitgehaald aan de directiekeet van het in aan bouw zijnde ziekenhuis te Schijndel. Daar had hij geen grooteren buit kunnen maken dan wat pennen, potlooden en sigaren De eisch luidde tegen verdachte 10 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. Scheefhals, den Bosch, schilderde verdachte als een slachtofierder werkloosheid en pleitte clementie. Uitspraak 10 Oct. Poging tot oplichting. De strafzaak werd behandeld tegen C. v. V. 23 jaar, koopman te Veghel, verdacht dat hij in April te Loon— op—Zand getracht heeft A. Reijnen voor een bedrag van f 3 op te iich- ten door zich voor te doen als in specteur van rijwiel registers en op die manier den man drie pop af te persen. De pseudoambtenaar was niet verschenen. De zaak werd 14 dagen uitgesteld. In de jaren van groei. We zien het graag, dat onze kin deren flink etendegelijk voedsel, dat met smaak wordt genuttigd, is voor hen één van de voornaamste voorwaarden voor krachtige ont wikkeling. In de meeste gevallen laat de natuurlijke eetlust niets te wenschen overzelfs is er wel eens reden voor, om te verhoeden, dat de ver orberde porties te groot worden vrij gemakkelijk bereikt de verstan dige huismoeder dit doel, door de kostjes niet al te licht te maken, maar ze liever eenigszins aan den zwaren kant te houden. Een stevige erwtensoep b.v., een maal van spek- pannekoeken, een stamppot, waarin niet te spaarzaam met vet is omge gaan het zijn alle voorbeelden van voedsel, dat goed verzadigend werkt. Daarnaast echter moet ook ge dacht worden aan de groote betee- kenis, die de vitaminen en zouten hebben juist tijdens den groei van het lichaam. En ook aan dien eisch is gemakkelijk te voldoen een ste vige boterham (bij voorkeur van bruin brood) met een flinke portie smakelijke sla, waarin liefst één van de groenten in rauwen toestand voorkomt; een ruim gebruik van tomaten gedurende de maanden dat deze vrucht overvloedig voorkomt het dagelijks verstrekken van de een of andere vrucht, die in den bepaal den tijd van het jaar voordeelig te krijgen is al dergelijke middeltjes helpen mee om de voeding aan haar doel te laten beantwoorden. Ze mo gen dus zeker niet beschouwd wor den als overbodige luxe (een opvat ting, die vroeger veel voorkwam maar ze moeten wel degelijk wor den meegeteld onder de noodzake lijke levensbehoeften voor de op groeiende jeugd. Stevige erwtensoep (voor 4 flinke eters van 1416 jaar). 750 G. (V/2 pond) groene erwten, 500 G. (1 pond) aardappelen, 5 L. water, 4 preien, flink bosje selderij, 4 Maggi's bouillonbokjes, 200 G. (2 ons) spek, ongeveer 30 G. (3 afgestreken eetlepels) zout. Wasch de erwten en laat ze in de 5 L. water een nacht weeken. Breng ze met hetzelfde water aan de kook, laat ze gaar koken ongeveer (l'/2 uur) en voeg er dan het zout, de gesnip perde soepgroenten, het in dobbel steentjes gesneden spek en de in blokjes gesneden aardappelen bij. Laat alles samen verder gaar koken en gelijkmatig gebonden worden (nog ongeveer 1 uur) nu en dan de erwten tegen den wand der pan fijn wrijvende. Los tenslotte de bouil lonblokjes in de soep op. Geef bij elk bord soep een llinke snee brood. BUITENLAND. Verandert Dnitschland zijn houding tegenover de Joden De Duitsche rijksminister van economische zaken heeft een ver ordening uitgevaardigd, waarin hij doet opmerken, dat in het bedrijfs leven het maken van onderscheid tusschen arische en niet-arische of niet geheel arische firma's en dit speciaal bij het aanknoopen van commercieele betrekkingen, niet door te voeren is. Het maken van een dergelijk onderscheid met het doel niet-arische firma's te boycotten zou noodzakelijkerwijs tot ernstige storingen van 't economisch herstel aanleiding geven, wat een ongun- stigen invloed op de arbeidsmarkt zou uitoefenen. De minister voegt er aan toe, dat zoowel volgens zijn meening als volgens die van den rijksminister van propaganda geen reden bestaat handelend op te treden tegen een firma, zoolang deze niet tegen de wettelijke bepalingen handelt of zoolang haar houding niet in strijd Vrijhoeve-Capelle tegen het bevel van Ged. Staten dezer provincie tot opheffing der Openbare Lagere school te Vrijhoeve-Capelle, alsmede het beroep, ingesteld door de ouders of verzorgers van schoolgaande kinde ren op de O. L. school in de Nieuw- straat tegen het bevel tot opheffing dezer school, werden j.l. Woensdag in openbare zitting van den Raad v. Staten behandeld. Voor den Raad der gemeente Sprang-Capelle werd het beroep toegelicht en verdedigd door den heer J. Michaël en namens de ouders of verzorgers door den heer Klaas de Vries, algemeen se cretaris van Volksonderwijs te Am sterdam. Bij het snoeien van lindeboo- men had A. K. in de Dreef het ongeluk uit den boom te vallen. Daar hij klaagde over hevige pijn, werd geneeskundige hulp ingeroe pen. A.s. Zondagmiddag 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk op te treden Ds. Guittart uit Raamsdonksveer. 's Mor gei^ half tien Ieesdienst. Naar we vernemen zal de Chr.gemengde zangvereeniging »Hal- lelujah« in den aanstaanden winter twee uitvoeringen geven, n.l. één in de Ned. Herv. kerk te dezer plaatse en één in de Ger. kerk aan het Bruggetje. Het eerste elftal der voetbal vereen iging »Capelle« speelt a.s. Zondag een thuiswedstrijd voor de 3e klasse K.N.V.B. tegen »Bossche Boys«. Gezien het verloop van de competitiewedstrijden van beide elf tallen, verwachten wc a.s. Zondag een match van twee gelijkwaardige elftallen, zoodat het aan spanning niet zal ontbreken en we ieder sportliefhebber kunnen aanraden dezen wedstrijd op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart bij te wonen. Aanvang half drie. Het tweede elftal speelt voor de DRUNEN. Binnen korten tijd le klasse B.V.B. eveneens eenthuis- zullen de huisvlijtoefeningen weer wedstrijd en wel tegen R.W.B. 2 uit beginnen voor jongens en meisjes. Besoijen. Ook groote jongens die lid zijn van I J de Congregatie kunnen dit jaar1 t. gemeente-ontvanger van daaraan deelnemen. i ^prang-Lapelle zal a.s. oensdag c y_lw Urf nir |4 Oct. des nam. van 24 uur zitting Kerk alhier wederom in" alle H l10"?61?, °P voormali? ra:,dhuis Mieca„ i m tie Kom dezer gemeente. Missen gecollecteerd met open schaal t b ten bate van het Crisis-Comité 1 Donderdagavond omstreeks Ook in de Ned. Herv. Kerk wordt lien uur brandde er ee» Paar hooi voor dit doel een collecte gehouden en slï?° ,°PPer? af hij den landbou- \j( Aa .- wer D. Achterberg op de Nieuwe Jongenscongregatie Vaart. Vlak er voor stond hel huis i- de tooneel- met de schuur, maar die wist men rt,t /5 Hi, W, krachten ge- geiukkig vrij le houden. Het hooi m,?/dLe". was „iel vertekend. is met de eer van den koopman. Goebbels tot de Volkenbonds journalisten. De Duitsche delegatie heeft de Volkenbondsjournalisten tot zich ge- noodigd om een redevoering van minister Goebbels aan te hooren. Een boycotbeweging is niet gelukt. Het was stampvol bij de Duitschers en slechts enkele Franschen en Engelschen zijn uit protest weggebleven. Goebbels deed een prijzenswaardig beroep op de buitenlandsche pers, opdat door haar medewerking de openbare meening der wereld toch niet zoo eenzijdig over het nieuwe Duitschland blijve oordeelen als thans het geval is. Hel proces te Leipzig. De verhooren zijn te Leizig voort gezet over de brandstichtingen in 't stembureau, het raadhuis en het slot. Daar v. d. Lubbe zoo goed als niet spreekt moeten telkens de politie-ambtenaren gehoord worden, die na de brandstichting v. d. Lubbe het eerste verhoor hebben afge nomen. Vrijdag zou het proces tot 4 Oct. worden verdaagd. Gesloten banken in Amerika. Naar door een hooggeplaatst amb tenaar der schatkist werd meegedeeld, zullen alle nog gesloten zijnde banken in de Vereenigde Staten worden ge- machtigd, vóór 1 Januari a.s. haar loketten te heropenen, dan wel geli quideerd worden. De kwestie der minderheden. In zijn rede voor de Assemblée voor den Volkenbond, heeft sir John Simon nog gezegd, dat de Volken bondsraad, ingevolge de minderheids verdragen speciale verantwoordelijk heid heeft, om te zorgen voor een onpartijdige behandeling van diegenen, die, wat godsdienst, ras en taal betreft, verschillen van de heerschende meer. derheid. kunnen zich aanmelden bij het bestuur der Congregatie. VLIJMEN. Een kindje van Hub. Boom had het ongeluk een pot kokende koffie van de tafel te trek ken, met het noodlottig gevolg dat de inhoud over hoofd en lichaam kwam. De toestand is zeer ernstig. RAAMSDONK. Op Zondag 1 Oct. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer L. C. Klijn zijn onderwijzers loopbaan begon. Na achtereenvolgens onderwijzer te zijn geweest in Beuningen, Gaan deren en Etten, werd de heer Klijn in 1919 benoemd tot Hoofd der R.K. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. Jongensschool te Raamsdonk(dorp), gemeente alhier hoopt a.s. Zondag waar de jubilaris tot op heden nog des morgens half tien en des nam. j als zoodandig werkzaam is. half drie op te treden de heer Vermaas, godsdienstonderwijzer te Rotterdam. J.l. Dinsdag bracht Ds. J. Cu perus uit Mastenbroek, beroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente le dezer plaatse, een bezoek ter kennismaking aan onze gemeente. Onder leiding van enkele leden van het kerkbestuur en den kerkeraad werden de pastorie en het kerkge bouw bezichtigd. Z.E. hoopt a.s. Dinsdagavond voor deze gemeente in het kerkgebouw in den dienst des Woords voor te gaan. Raamdonk (dorp) -heeft meester Klijn leeren kennen als een voor treffelijk onderwijzer en opvoeder waaraan de ouders de belangen hunner kinderen veilig kunnen toe vertrouwen. Geen wonder dan ook dat Raams- donk(dorp) gemeend heeft dezen dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbij gaan, maar meester Klijn een gepaste hulde te moeten brengen. Wij wenschen den jubilaris dan ook van harte geluk met zijn zilveren jubilé en hopen dat we hem in - i i Raamsdonk(dorp) mogen houden, - In de j.l. Dinsdagavond in hetwat zcker de wensch is van alle café van den heer J. Quir.jns aan ieerlingen en ouders, den Vaarlkant gehouden gecomb.- Hieronder laten we het feest- neerde vergadering van de besturen programma volgen. Het feest wordt der gemengde zangvereeniging »t £iet6 a.s. Zondasg maar Maandag 2 October gehouden. Rozeknopje« en het muziekgezel schap »Kunst na Arbeid« is besloten Om 8 uur v.m. Plechtige H. Mis, de trekking van de door deze ver- waar0nder algemeene H. Communie eemgingen georganiseerde verloting van de k;nderen ten bate van het Fonds tot stichting 10 uul. Huldiging van den juin en instandhouding van een muziek- Iaris in het st. f.eogebouw. Felici- jent, niettegenstaande nog met alle taties van Schoolbestuur, personeel verkocht zijn op den vastge- del. R K. Jonge„sschool, leerlingen m i ''Paan- en oud-leerlingen, met aanbieding De trekking, welke zal geschieden van de cadeaux ten overstaan van Notaris R. Mid- Door hel Knapenkoor zullen onder delkoop zal dus plaats hebben op Ieiding van d'en heer j Nollen Maandag 2 Octobei a.s. des avonds eenige meerstemmige liederen worden 8 uur op het voormalig raadhuis in gezongen met begeleiding van piano de Kom dezer gemeente. §001. ^ej. A de ^roon 8uit G^eI.g. Gezien de verschillende prachtige 2 uur n.m. Opvoering van het pi ijzen, welke aan deze verloting blijspel »de Indianenclub« door zijn verbonden, vertrouwen we wel, eenige jongens en zang door het dat de onverkochte loten alsnog Knapenkoor in het St. Leogebouw. voor a.s. Maandagavond verkocht - - zullen zijn. Tot een uur voor de 7 uur. Serenade door de Harmonie »St. Bavo«. - - - -De leiding van de feestelijkheden leden van beide vereemgmgen te is in goede handen. Mevr. J. Kok trekking zijn ze nog bij debestuurs- verkrijgen. Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat zij, die nog onverkochte is de Presidente der feestcommissie. RAAMSDONKSVEER. Op Zondag loten in hun bezit hebben, deze 24 September j.l. nam de heer J. uiterlijk Zaterdagavond moeten in- Doel, Directeur van het Post-.Tele- leveren bij den penningmeester van graaf- en Telefoonkantoor alhier, het voorloopig comité tot stichting afscheid van het personeel van zijn en instandhouding eener muziektent, kantoor en de daaronder ressor- den heer E. Colet. teerende hulpkantoren en stations. - De beroepen, ingesteld door NamI?ns ,^et Person?el, ™erd« den Raad der gemeente Sprang- heer D-Kommers het woord en Capelle en de ouders of verzorgers overhandigde den scheidenden Di van leerlingen der O. L. school te ''ec™reen fraaie vulpen met vul- 1 i potlood in etui, als blijk van hoog achting en erkentelijkheid voor de prettige en hartelijke wijze waarop l de Directeur steeds met zijn perso- neel heeft samengewerkt. Ook Mevrouw Poel werd een j herinnering aangeboden bestaande 1 uit een keurig uitgevoerde foto in lijst van de directeurswoning en kantoor. Met den heer Poel vertrekt een voortreffelijk ambtenaar, die zich in den korten tijd van zijn verblijf te Raamsdonksveer, door zijn vriende lijke voorkomendheid en eenvoud in omgang een blijvende plaats heeft veroverd in de harten van zijn personeel. Op Vrijdag 29 September a.s. zal in hotel de Reijer een voordracht met lichtbeelden plaats hebben over de Bestraling Geneeswijze. Onge twijfeld zal voor deze leerzame voordracht, die om 8 uur aanvangt, veel belangstelling zijn. Op den Iveizersdijk is dezer dagen een heerenrijwiel onbeheerd aangetroffen. Inlichtingen te be komen bij den Chef-Veldwachter. Besloten is alhier tot oprich ting van een ijsbaan en wel aan den Rijksweg, in de nabijheid van de Dongebrug aan den kant van de Waterbemaling. Lidmaatschaps kaarten zijn vanaf heden verkrijg baar bij den Secretaris—Penningm. den heer J. P. G. van der Meer, Wilhelminalaan H 24, tegen den prijs van f 1.— tot 7 October a.s. en f 1.50 tot 15 November a.s. Gezinskaarten f2.— tot 7 October a.s. en f3.tot 15 November a.s. Dagkaarten f0.50 Niet de werkzaamheden voor de baan zal reeds de volgende week worden aangevangen. De bedoeling is om verlichting op de baan aan te brengen, zoodat dan bij avond ook gereden kan worden. In het bestuur hebben zitting genomen Dr. Ch. Lips, Voorzitter, J. P. G. van der Meer, Secretaris Penningmeester. Leden zijn M. A. Zwets, W. G. de Reijer, J. Simonis- Poppelier, W. Stassar, J. Wieringa, J. Noorlander, Fr. Zijlmans, Arn. van Zwol, G. J. J. M. Simonis, G. P. de Borst en W. Simonis. De 6-jarige A. v. H. werd dezer dagen in de Groote Kerkstraat door een wielrijder aangereden, met het ongelukkig gevolg dat het kind een been brak. Door Dr. Knaap werd het eerste verband gelegd, waarna het kind per brancard naar het R.K. Ziekenhuis is overgebracht. Tot volontair ter secretarie, afdeeling sleunverleening, is benoemd de heer Bossers uit Zwaluwe. Aan hel Nationaal Hengel— concours, dat tegen Zondag 1 Oct. a.s. is uitgeschreven door de Henge- laarsvereeniging »'t Alfje« en zal worden gehouden aan Keizersveer, zullen deelnemen in den korpswed strijd 10 vereenigingen en in den personeelwedstrijd 96 personen. Men kan dus van een ruime deelname spreken. Om 11.45 uur zal vanuit het clublokaal van Boelaars aan den Iveizersdijk worden opgemarcheerd, voorafgegaan door twee tamboers, naar Keizersveer, alwaar om half een hel concours zal aanvangen. De personeelwedstrijd, waarmee zal worden aangevangen en de korps wedstrijd, zullen ieder één uur duren. Na afloop zal om 5 uur in het clublobaal de prijsuitreiking plaats hebben. De visschers die gewoon zijn aan de Westzijde van de brug te visschen, worden beleefd verzocht een andere plaats op te zoeken, om te voor komen dal de deelnemers aan het concours toch maar niet gehinderd zullen worden. Met ingang van 1 October a.s. zal de heer G. A. Blankers, brieven besteller aan het Postkantoor alhier, d*i dienst met pensioen verlaten. Gedurende de vele jaren dat Blankers alhier als besteller is werkzaam geweest, hebben wij hem als een ijverig en gedienstig beambte leeren kennen. Om zijne hulpvaardigheid werd hij door iedereen in de gemeente geacht. Bij het afscheid van 't personeel der P.T.T. dat dezer dagen plaats had, werd hem een prachtige leuningstoel aangeboden. Wij hopen dat hij nog vele jaren van zijn welverdiend pensioen mag genieten. GEERTRUIDENBERG. Woensdag j 1. werd in deze gemeente de H. Kindsheid gevierd. Des middags had voor de kinderen een lichtbeelden- vertooning plaats, welke des avonds om 8 uur voor de grootere menschen werd gegeven. De lichtbeeldenvertoo- ning bestond uit het leven en werken der missionarissen Pater Zuuren gaf hierbij een uiteenzetting en wist door buitengewoon geestige wijze de ver tooning op te luisteren. Nu eens gaf Pater Zuuren een verklaring omtrent de lichtbeelden, dan weer sprong hij achter de piano en zong inlandsche liedjes, of voerde inlandsche dansen uit. Het publiek heeft zitten schater lachen en wist zijn dank te betuigen door een flink oöer voor de missie achter te laten. Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des v.m. 9 30 en des n.m. 2 uur voor te gaan de heer Snaaijer uit Dordrecht. GEMENGD NIEUWS. Moord in den Grooten IJpolder. Donderdagnacht is op het erf van een groote boerenhoeve in den Groo ten IJpolder aan den Hornweg onder de gemeente Amsterdam, de 25 jarige G. v. d. H. door een tot nu toe onbekend gebleven man met een revolver doodgeschoten. De vermoorde was verloofd meteen meisje dat woont in een arbeiders, woning op het erf van bovenbedoelde hoeve. Met dit meisje, haar zuster en dier verloofde was hij naar een bruiloft geweest. De twee jongemannen brachten hun meisjes thuis. Voor het afscheidnemen had v. d. H met zijn meisje zich in een schuur achter het huisje begeven. Het andere paartje had zich achter deze schuur terugge trokken. Volgens de verklaring van het maisje van den verslagene, heeft kort nadat zij met haar jongen in de schuur was, iemand aan de deur geklopt. Gerrit, zoo heette haar verloofde, had toen de deur geopend en gevraagd, wie er was. Op dit oogenblik werd van zeer nabij een zaklantaarn op hem gericht. Op hetzelfde oogenblik heeft de onbekende een schot op hem gelost, dat hem trof onder het sleutelbeen. De getroffene dreigde in elkaar te zakken. De anderen hebben hem in de woonkamer geholpen. Toen bleek hij reeds dood te zijn; een slagader was hem doorschoten. De verslagene is niet meer in staat geweest een enkel woord te zeggen dat eenige aanwijzing zou kunnen geven, wie de sluipmoordenaar is. die onmiddelliik ns de daad gevlucht en tot nu toe spoorloos verdwenen is. De politie heeft onmiddellijk de toe gangen tot den grooten IJpolder afgezet en tot vanmorgen vroeg afgezet ge houden, wat echter niet tot het vinden van den dader heeft geleid. Het on derzoek staat onder leiding van den commissaris den heer Thuemann,die echter ook vanmiddag nog tot niets gevorderd was. De heele Groote IJpolder is vanmorgen zonder resul- taat door rechercheurs, van wie eenigen met politiehonden, afgezocht. Het raadselachtige van het geval was, dat de verslagene en zijn aanrander el kander blijkbaar kenden, want duide lijk heeft het meisje in de schuur gehoord, dat haar verloofde den indringer Arie, en dat deze hem Gerrit noemde; terwijl toch in de omgeving geen enkele Arie bekend is, die voor de daad in aanmerking zou kunnen komen en niemand wist, dat de vermoorde iemand van dien naam kende. Er is tot nu toe ook geen enkele aanwijzing in de richting van minnenijd gevonden. DOOR SPIT AAN BED GEKLUISTERD. Kon zich nanwelijks bewegen. Nn dankbaar voor zijn herstel. wIk leed aan spit in den rug", schrijft een man ons, „en wekenlang kon ik mij in bed haast niet bewegen. Ik onderging een behandeling maar de pijn verminderde niet erg. Een vriend van me zei; .Maar man, waarom gebruik je geen Kruschen Salts Neem het eiken morgen en je zult zien dat je die afschuwelijke pijn in je rug kwijt raakt". Toen heb ik het eiken morgen genomen. Ik ben nu aan den tweeden flacon bezig en ik kan weer zoo goed werken als ooit, dank zij Kruschen. Ik vertel allen bekenden over Kruschen Salts. En ik zorg, dat ik altijd Kruschen in huis heb." C. B. Wat is de reden, dat spit, rugpijn, rheumaliek en indigestie zoo spoedig zwichten voor Kruschen Salts De werking van Kruschen op hetgeheele leger van de meest voorkomende kwalen is een open geheim. Dat geheim wordt ontsluierd in de analyse op den flacon voor artsen en ieder ander te zien. Zes levenskrachtige minerale zouten, dat is het geheim, Dezelfde zes zouten, die de natuur noodig heeft voor uw lichamelijk welzijn. Elk van - deze zes zouten heeft een andere werking. Wat het eene niet kan be reiken, dat doet het andere. Zij hebben i een directen invloed op de spijsver teringsorganen, die tot gezond, regel matig functionneeren worden aange spoord. En wanneer uw organisme werkt als een volmaakte machine, zullen spoedig alle klachten vergeten zijn. U zult het heerlijke, vrije gevoel hebben, dat ge van alle dagen kunt genieten, zonder een enkele kwaal of pijn. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten a f 0.90 en fl.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking, de naam Rowntree Han delsmaatschappij Amsterdam voorkomt. Slaapziekte in de Vei. Staten. Sinds eenigen tijd beerscht in de Vereenigde Staten te St. Louis en omstreken een vreeselijke slaapziekte. Reeds tweehonderd personen zijn er aan gestorven. Men is er thans in geslaagd den verwekker te vinden, maar een serum tegen deze ontzet tende kwaal heeft men tot nu toe tevergeefs trachten te bereiken.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 8