Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HAAR ERFDEEL „ÏÏGEMJBïMIWID WAALWIJK FEUILLETON Gemeenteraad. Joseph Hockint,. EJ3K< HEUSDEN. Alle leden behalve de heer Ver schuren waren aanwezig. 1. De notulen der vorige vergade ring werden goedgekeurd. 2. Mededeeling van ingekomen stukkenProcesverbaal van kas- opneming bij den Gem.-ontvanger, tevens administrateur v. d. vleesch- keuringsdienst, op 11 Sept., waarbij alles in orde bleek. Besluit van Ged. Staten waarbij de gem.-rekening en die van bet Vleeschkeuringsbedrijf over 1932 zijn vastgesteld. Idem houdende goedkeuring van de wijzi ging in de gem.-begrooting voor 1933. Brief van Ged. Staten ten geleide van een Kon. besluit houdende goed keuring der verordening tot heffing van marktgeld en hondenbelasting. Verzoekschrift van de Ned. Herv. Gemeente om te benoemen tot hoofd der Openb. School een persoon van christelijke beginselen. Verder een besluit van Ged. Staten lot opheffing der Openb. School te Heesbeen, die slechts 18 leerlingen telt. De Raad van Eethen ging daarmee niet accoord en ging in beroep bij de Kroon. Ged. Staten wenschten bij opheffing een gemeenschappelijke regeling tusschen Eethen en Ileus- den betreffende bet toelaten van leerlingen op de school te Heusden. Onder de gegeven omstandigheden is nog geen verzoek ingekomen. 3. Voorstel van B. en W. om den heer Runge uit Zalt-Bommel na overleg met den Inspecteur van het L. O. aan te wijzen tot waarnemend hoofd der Openb. School te Heusden (vac. Verhoeven). Met alg. stemmen werd de heer Runge benoemd 4. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener gemeenschappelijke regeling met Drunen, aangaande het toelaten van leerlingen uit die ge meente (afd. Wolfshoek) op de O. L. School te Heusden. De Voorzitter zegt dat er practisch geen gebruik van zal worden gemaakt, doch stelt voor een accoord aan te gaan voor f 15 per leerling, wat wordt goed gekeurd. 5. Verzoek van H. W. Lindaert alhier om een staanplaats voor een zweefmolen, en van J. C. Pruis te Almelo om de staanplaats voor een vischkraam op de kermissen in 19341936 aan hen onderhands te verhuren, met voorstel van B. en W. De eerste wilde geven f75 per jaar, de tweede f 38.50, doch het voorstel van B. en W. luidde f100 en f50 per jaar. Na discussie, waaraan werd deelgenomen door de leden Meijer en Stap, werd eindelijk toch besloten conform het voorstel van B. en W. 6. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het besluit houdende de vaststelling der door den gemeente ontvanger te stellen zekerheid. De Voorzitter zegt dat de door Ged. Staten gewenschte veranderingen slechts van formeelen aard zijn en stelt voor die aan te brengen om aan het verlangen van Ged. Staten tegemoet te komen. 7. Verzoek van C. den Dekker te i Veen om ontheffing van 't bepaalde in art. 54 van het motor- en rijwiel- 1 reglement voor zoover betreft wegen binnen de bebouwde kom dezer gemeente, met voorstel van B. en W. De Voorzitter zegt dat dit eenzelfde verzoek is als eertijds gedaan is door de fa. v. Halder om in de bebouwde kom te mogen rijden met een wagen breedte van meer dan 2.10 M., en stelt voor het gevraagde toe te staan, wat geschiedt. 8. Voorstel van B. en W. tot vast stelling eener nieuwe winkelsluitings verordening. De Voorzitter deelt mee wat in een arrest va* den Hoogen Raad is uitgemaakt omtrent de redenen tot vaststelling van ver schillende bepalingen en stelt voor de nieuwe verordening daarnaar in te richten. Dit wordt goedgekeurd. 9. Circulaire van Ged. Staten ten geleide van een ontwerp-regeling der op de bezoldiging van ambtenaren van den Burg. Stand toe te passen vermindering etc. De Voorzitter zet het ontwerp uiteen, waaruit hleek dat in onze gemeente (kleiner dan 5000 zielen) 25 pCt. zou moeten worden gekort en dat de bond van Gemeenteambtenaren en de vereen. Arka adviseeren niet op 't voorstel in te gaan. B. en W. stellen voor dat voor Heusden zal worden gekort 15 pCt., waarmee de raad accoord ging- 10. Verzoek van J. de Kok om aan hem bouwgrond te verkoopen en wel op het Wilhelminaplein naast het transformatorenhuisje. B. en W. stellen voor er niet op in te gaan omdat er een zekere misstand zou ontstaan etc. De leden Schmiehusen en Stap zijn er tegen. ^Veth. de Haan zegt dat ook elders bouwgrond te koop is. In stemming gebracht wordt hel voorstel van B. en W. verworpen met 42 stemmen. Alleen de beide Wethouders stemden voor. Met de Kok zal nu worden onderhandeld over den koopprijs. 11. Verzoekschrift van de bewo ners van de omgeving van 't Burgt- plein om aldaar den weg door bitu- mineeringjstofvrij temaken, met voor stel van B. en W. Deze stellen voor in 1934 aan 't verzoek te voldoen met het oog op de kosten ad plm. f1300, die door een geldleening kunnen worden verkregen. Alsdan l zal voor de aflossing een zoo lang mogelijke termijn worden gesteld. Het lid Meenhorst vond een straat weg voordeeliger, wat bestreden werd door den Voorzitter. Het voor stel wordt aangenomen. 12. Vaststelling kohier honden belasting 1933. Dit wordt vastgesteld op f 500 met een belasting van f 5 op luxe en van f2 op werk- of waakhonden. 13. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener nieuwe bouwver ordening. Volgens de gewijzigde Woningwet is de raad verplicht een nieuwe Woningwet in 't leven te roepen. De Voorzitter wijst op de modelverordening van een commissie uit de Vereen, van Ned. Gemeenten. Deze is reeds bij de Gezondheids commissie ingediend, die enkele wijzigingen voorstelde en die de leden allen hebben thuis gehad, waarop het lid Meijer zegt dat ze te laat is uitgereikt. Na nog een toe lichting van den Voorzitter wordt deze goedgekeurd. 14. Aanbieding der gem.-begrooting en die van het Vleeschkeuringsbedrijf beiden over 1934. Met toestemming van den raad wijst de Voorzitter aan tot leden van de Commissie van Onderzoek de heeren Schmiehusen, Meijer en Meenhorst. 15. Verzoek van H. Grijns om ontheffing van rioolbelasting over 1933 van perceel W 90. De Voorzitter zegt dat het pand niet het geheele jaar onbewoond was, zoodat 't niet in aanmerking komt voor ontheffing. 16. Verzoek van het bestuur der Godshuizen om een subsidie van f6000. De Voorzitter wenschte den finantieelen toestand der Godshuizen te willen bestudeeren en stelt voor het verzoek aan te houden, wat dan ook gebeurt. 17. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gem.-begrooting 1933. Met toestemming van den raad worden enkele posten ten bedrage van f353.15 bijgeschreven. 18. Verzoekschrift tot verkrijging van vermindering van schoolgeld. Dit zal worden behandeld in geheim comité. Rondvraag. Het lid Meenhorst wees weer op den slechten toestand van den Denier en wilde dien laten dempen. De Voorzitter herhaalde hierop wat hij reeds vroeger had gezegd en stelde liet lid M. voor te willen komen met een gespecificeerde opgave van de te maken kosten. Daar niemand iets meer had, werd de openbare bijeenkomst gesloten en ging de raad over in comité generaal ter behandeling van punt 19. HERPT. Vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 29 Sept. 1935, des voormiddags 11 uur. VoorzitterH. J. van Eggelen, Burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger van 4 September, waaruit blijkt dat alles in orde is bevonden, wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van II.H. Ged. Staten, inzake de bezoldigingen der ambte naren van den Burgerlijken Stand. B. en W. stellen voor met dit ontwerp accoord te gaan, waartoe wordt besloten. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het ambtenaren-reglement. De wijziging betreft de bepalingen aangaande de bezoldiging bij ziekte. Ook zijn er enkele wijzigingen om te voorkomen dai ambtenaren met revolutionnaire ideën in dienst der gemeente zouden komen. De wijzigingen worden aanvaard. Voorstel van Burgemeester en Wethouders van vaststelling van een bouwvereeniging. Er is eene nieuwe bouwverorde ning ontworpen welke in hoofdzaak bestemd is voor kleine gemeente en noodig was volgens de woningwet. De Gezondheidscommissie heeft enkele wijzigingen aangebracht. Nadat de heer v. Herpt eenige vragen heeft gesteld wordt de ver ordening vastgesteld. Wijziging der gemeente—begroo ting 1933. De raad gaat met dit voorstel NUMMER 80. WOENSDAG 4 OCTOBER 1933. 56e JAARGANG. De Echo van hei Zuiden, Waalw|j6sclie en Langstraatsebe €onrant» Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele ryk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertenticn 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD M6AT5CHAPpy VAM VERZEKERING OP MET LEVEN van „De Echo van het Zuiden". Naai' hol Engelsch van o Nadruk verboden. Maar ik wil het, vadertje; ik wil het. En weer zag ze die lichtende vreug de in zijn oogen. Maar iedereen moet betaald wor den! Er kwam een strenge klank in zijn stem. Er zal nooit mogen gezegd worden, dat een Trevanion ooit iemand iets is schuldig gebleven. Iedereen zal betaald worden. Weer .-loot hij zijn oogen en zijn lippen trilden. God vergeve me als ik verkeerd ge daan heh, hoorde ze hem mompelen, maar ik houd zooveel van 't oude huis, het is het huis van mijn geslacht.... En opnieuw verviel hij in stilzwijgen. Er gingen minuten voorbij zonder dat een van heiden iets zei. Ze hield maar steeds de hand van den zieken man in de hare geklemd en keek met oneindige ieederheid op hem neer. Het lijkt zoo weinig, zoo'n paar woorden, zei hij, maar je hebt me toch onuitsprekelijk gelukkig gemaakt. Ik dank je, lieveling, ik dank je.... misschien is het verkeerd van me, maar ik had 't ge voel, dat ik niet rustig kon sterven als ik moest denken, dat het huis in vreemde j handen kwam. Wil je me nu een poosje met rust laten, lieveling? Ik hen zoo moe, i ik wil rusten. Een minuut later sliep hij zoo rustig als een kind. I Vódrde zon dien dag onderging, was j Felix Trevanion gestorven. Hij was rus- lig, bijna gelukkig heengegaan. De laatste bewuste blik in zijn oogen was op Nancj gericht geweest; zijn laatste woorden waren vrijwel onverstaanbaar, maar Nancy had ze toch nog kunnen hooren. Mijn kleine meid.... mijn kleine meid, hadden zijn trillende lippen ge fluisterd, ze is alles wat ik nalaat maar zij zal het doenzij zal het doen Heilige uren tevoren had hij getracht haar zijn toestand uiteen te zetten en zijn wenschen kenbaar te maken, maar be halve dat hij haar gezegd had. waar de papieren, die betrekking hadden op het huis, lagen, had hij haar niet veel meer kunnen vertellen. Gedurende de dagen, die verliepen tus schen het overlijden van haar vader en de begrafenis, had Nancy geleefd als in een droom; niets drong in zijn wezen lijke gestalte tot haar door. Ze wist dat er een groote, donkere schaduw over haar leven was gevallen, omdat haar va der van haar was weggenomen, maar alle dingen waren verward en vaag voor haar. Maar toen de begrafenis voorbij was, moest ze toch de realiteit onder de oogen zien. Notaris Handy, die zijn leven lang een vriend van den ouden Felix was ge weest, kwam hij haar en opende het tes tament. Het was maar een kort document, alles was aan Nancy nagelaten. Het huis, de 200 acres land, die er bij hoorden, de inventaris, de oogstalles was voor haar.nadat de schulden betaald wa ren Zal er nog een penny over zijn, na dat alles betaald is? vroeg ze veeibetee- k en end aan den ouden rechtsgeleerde. De notaris wachtte even voor hij ant woord gaf en schudde toen langzaam 't hoofd. Ik ben bang van niet. Je vader schijnt je op de hoogte te hebben ge bracht. Inderdaad, was het rustige ant woord. Het lijkt wreed om het te zeggen nu hij overleden is, zei de oude notaris, maar hij heeft nooit naar mijn raadge vingen willen luisteren. Tk heb hem ge zegd dat, als hij er hij bleef, dat jij naar St. Andrews en naar Cambridge moest, dat het mis zou gaan. Toen hij een rij paard voor je kocht, heb ik hem gezegd dat hij je ruineerde inplaats dat hij je een pleizier deed, maar het gaf allemaal niets. Hij hield vol, dat jij, als een Tre vanion, misschien de laatste van je ge slacht, moest worden groot gebracht in overeenstemming met je ouden naam. Zonder eenigen twijfel had hij het bij het verkeerde eind, maar 't is zeker, dat hij alles deed uit onbegrensde liefde voor jou. Hij heeft geen penny voor zichzelf uitgegeven; het was altijd voor jou. Je denkt toch niet hard over hem, kind? Hard denken.... over hem? Haar stem trilde en ze veegde haastig 'n paar tranen weg. Hij was een trotsch man, ging de notaris voort en ofschoon hij altijd vrien delijk en voorkomend tegen iedereen was kon hij toch nooit vergeten dat hij een Trevanion was. Ik geloof, dat dat een soort obsessie voor hem geweest is; voor al de laatste jaren van zijn leven. Dat was dan ook, geloof ik, de reden, waar om hij Adam Trebilcock altijd als butler heeft aangehouden, ofschoon hij hem heelemaal niet noodig had. Eigenlijk was hij ook niet in staat om hem te houden, maar hij deed het toch. Hij was een ech te Trevanion. Er heeft nooit een recht schapener en eerlijker man geleefd dan hij, maar men zou kunnen zeggen, dat hij in zekeren zin onrechtvaardig en niet heelemaal nobel heeft gehandeld. In- plaats dat hij gezorgd heeft, dat je be hoorlijk leven kon, ben ik bang, dat je zonder één cent achterblijft. Het is alle- maal zijn familietrots geweest. Er zal toch genoeg overblijven om iedereen het zijne te geven, nietwaar?, vroeg het meisje met iets angstigs in haar stem. Ja. Iedereen zal zoo goed als zeker tot de laatste shilling kunnen worden betaald. Het is mogelijk, dat er een paar pond overblijft, maar veel zal het in elk geval niet zijn. Dat iedereen zijn geld krijgt is het cenige wat me schelen kan, antwoordde het meisje. Maar je vader heeft zijn doel voor hij geschoten, ging de oude heer voort. Deze oude plaats, waar hij zoo aan ver knocht was, zal |e moeten opgeven; hij wilde Trevaion Court in de familie hou- den en heeft het door zijn eigen manier van doen onmogelijk gemaakt. Nancy knipoogde zenuwachtig, maar ze zei niets. Zelfs deze oude vertrouw de van de familie hoefde niet te weten, wat ze haar vader beloofd had. Nadat de notaris weg was, verdiepte ze zich in de papieren, waarover haar va der gesproken had. Bijna als in 'n koorts, maakte zij een lijst van de schulden en berekende gejaagd de waarschijnlijke op brengst van alle bezittingen. Ja, notaris Handy had gelijk; de opbrengst van al les zou de schulden niet overtreffen. Zij, Nancy Trevanion, zou niets meer bezit ten. Haar erfenis zou overeenkomstig de gangbare waardeschattingnihil bedragen! Maar er was iets anders dan dat. Ze had haar vader beloofd, dat of schoon Trevanion Court en alles wat er toe behoorde, verkocht zou moeten wor den. zij zou zorgen, dat het weer in de familie terugkwam. Het was deze belofte geweest, waar door hij gelukkig en in vrede zijn hoofd had kunnen neerleggen; het was deze be lofte geweest, die een stille glimlach had gebracht op zijn lippen in zijn laatste oogenblik. En zij zou die belofte houden! Hoe...... dat wist ze op dit oogen blik nog niet: haar kans om geld genoeg bij elkaar te krijgen om Trevanion Court terug te koopen of de hypotheek af te lossen, schenen even ver verwijderd als de avondster. Maar zij had het beloofd en zij zou haar belofte houden. Maar één ding stond voor haar vast: zij zou het zoo doen. dat geen spoor van oneer op haar naam zou komen te kleven. Zjj was een Trevanion en zij moest de tradities van haar geslacht hoog houden. Het was in den vroegen zomer nu en de wereld stond in weligen, geurigen bloei. Ze stond bij de voordeur van haar huis en genoot van het. prachtige panorama, dat zich voor haar oogen opdeed. In den tuin aan haar voeten, nu verwaarloosd en met onkruid overwoekerd, hadden haar voorouders gewandeld. Als kinde ren hadden zij er gespeeld; zij hadden er hun droomen van liefde gedroomd. De portiek waaronder zij stond, met zijn hooge, granieten zuilen, was getuige ge weest van een lange familietraditie. Iedere steen van dit huis verleide de geschiedenis van haar geslacht. Maar het was niet langer haar huis; het was het eigendm van vreemden ge worden. Maar ze zou het terug hebben! Dat was de erfenis die haar vader haar had nagelaten! Maar hoe zou ze het kunnen? Notaris Handy had haar nog geen uur geleden verteld, dat zij, wanneer alles verkocht was, geen penny meer zou bezitten; ze zou om zoo te zeggen, geen dak boven tiaar hoofd hebben. Niet alleen het huis, maar ook de meubels zouden verkocht moeten worden. Ze wist bedroefd wei nig van wat er in de wereld omging, ze was pas een-en-twintig en had tiet groot ste gedeelte van haar jong leven op school en op de academie doorgebracht. Ze was niet opgevoed om in de woelige wereld mee te vechten in den strijd om het bestaan. Ze had een beetje Latijn en Grieksch geleerd en was tamelijk goed op de hoogte van de moderne talen. Ze was geen onverdienstelijke musicienne, maar het was toch niet voldoende om er eenig practisch nut van te hebben. Ze had den naam van goed te kunnen teeke nen. maar daarin had ze toch niet een zoodanige opleiding gehad, dat ze er haar brood mee zou kunnen verdienen. Zoowel op school als op de academie liad ze altijd een groote belangstelling in scheikunde gehad, en ze wist er ook heel wat van, maar ze was overtuigd, dat ze er niet zoo in uitblonk, dat ze er wer kelijk veel geld mee zou kunnen verdie nen. Ze dacht aan meisjes die ze vroeger gekend had, die succes hadden gehad met schri,jven. Eén er van had meer dan duizend pond gekregen voor een roman, die ze geschreven had, maar Nancy wist, dat ze in deze richting absoluut geen ta lent had. Wat moest ze dan beginnen? Plotseling kwam er een hooge hlos op haar gezicht en het scheen haar alsof een stem haar wat in het oor fluisterde. Met een rijken man trouwen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1