MM Langsiraiers z: DIT BLAD daadhet Roomsche leven moeten wij uiten. Halfslachtigen hebben we genoeg, maar we moeten menschen hebben die een daad stellen. Ook gij zult offers moe ten brengen, eerst dan wordt uw daad mooi, ais gij voelt dat gij er zelf voor lij den moet, aldus Z.E. De adviseur wilde aan de dankwoorden er geen meer toe voegen dan dank aan God, die ons de harten nog omhoog laat houden. Na een persoonlijk dankwoord van den Voorzitter aan het adres van den Adviseur, werd de vergadering met den j Chr. Groet gesloten. 's Middags te 4 uur vond een demon- stratie plaats van de Elshoutsche Rijver- eeniging. (Voor de toegekende prijzen zie men verder 2e Blad). INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Mijnheer de Redacteur Al is voor velen de tijd zwaar, toch geloof ik dat we onder alles de oogen niet mogen sluiten voor al het goede wat hij ons thans ook toewerpt. Het wordt vaak als een grief uit gesproken dat de werkelooze in de stad het financieel beter stelt dan de arbeider op het platteland. Mogelijk doet de regeering goed aan haar poging om de tegenstellin gen die op dit punt er in meerdere opzichten zijn, weg te nemen. Laten we van den anderen kant dankbaar zijn dat tot heden ons volk in staat bleek zoo goed voor onze werke looze medemenschen te zorgen. Bij alle zorgen en druk die er thans heerscht zullen er ten slotte toch maar weinigen zijn die op de plaats willen terug gaan staan waar we voor 25 jaar geleden stonden. De weldaden en voorbrengselen die de huidige maatschappij aan biedt komen ten slotte ten goede aan het volk in al zijn geledingen. Zie b.v. naar de Besoijensche straat. Alle gemakken die de tijd in den schoot werpt komen ten goede van de laag lot hoog, Voor 25 jaar liep men door de modder, thans leggen zich de voortbrengselen der moderne industrie, zoodat ieder die er door gaat de vrucht er van smaakt. Ik dacht aan dit alles, lezende in Uw blad dat het aan B. en W. ge lukt is, trots crisis en totstandkoming van publieke werken, den raad een begrooting aan te Rieden die sluit zonder belasling-verhooging. Laten we hopen dat het gegeven mag zijn op dezen weg te kunnen voortgaan, omdat hierin nationaal en internationaal medevoelen tot uitdrukking komt. Als beste medicijn tegen den geesel der werkloosheid wordt aanbevolen, productief werk. Met genoegen las ik dat 't in het voornemen ligt door te gaan met het ombouwen van 't bovengrondsch net o.a. ook in v.m. Besoijen. Hier door wordt zeer zeker in een drin gende behoefte voorzien. Over 't smalle troittoir in de Besoijensche straat kan men zonder gevaar met een kinderwagen niet overheen. De eindindruk (mogelijk opper vlakkig) die de begrooting in Uw blad bij mij achterliet was, dat er wel plaatsen zullen zijn die er tot heden toe slechter afkomen dan Waalwijk. Hoogachtend, Geachte Redactie. 't Is heel begrijpelijk dat het punt in de laatste raadsvergadering be treffende de verlaging der salarissen ambtenaren Burgerlijken Stand bij 't publiek nog al met belangstelling is gevolgd. Dat was nu de eerste daad, waarover al zoolang te doen is geweest, n.l. verlaging van sala rissen, waar in handel en industrie verdiensten en loonen zoo geweldig zijn teruggeloopen. Men zou er zich eenerzijds over kunnen verwonderen, dat dit voor stel van Gedeputeerde Staten niet met beide handen werd aangegrepen, waar dit college toch ook wel weet wat het doet en hier een bezoldi ging van een positie aanpakt die voor 't werk en de verantwoording veel te hoog betaald werd, vooral waar de burgemeester zelf toe gaf dat het werk nog door andere ambtenaren wordt gedaan. Men zou dus zeggen dat er niets tegen deze vermindering is en f 300- f 350 nog een mooi honorarium is. Anderzijds moet men hier de toe stand nemen zooals hij is en was en moet men ook de billijkheid in acht nemen. Toen de tegenwoordige functionaris, die een goede positie bekleedde, naar de tegenwoordige functie solliciteerde is hem voorge steld dat deze functie zooveel op bracht, die zooveel en die zooveel is in totaal zooveel. Dat vormde tesaam een salaris waarop hij solli citeerde en benoemd werd. Zoo is de toestand en niet andersof het nu juist is geweest of niet, doet thans niet terzake. Is het nu dan billijk te gaan zeg gen Gij moet in de algemeene sala riskorting deelen, maar nu gaan we van een der bijbetrekkingen die te samen het geheel vormen, afzon derlijk nog eens 50 pCt. of f 300 af nemen. Ik geloof dat men dan handelt in strijd met de billijkheid, hoe goed men 't geld ook gebruiken kan in j deze tijden en ik meen dat men ver plicht is dit aan Ged. Staten duidelijk te maken. Zoo zie ik de zaak en achtte het wel gewenscht die even aan uwe lezers mede te deelen. De persoon van den functionaris blijft hier geheel buiten kwestie, 't gaat hier over de zaak, over 't princiep en men diene personen van zaken te kunnen onderscheiden. Daarenboven geniet de functiona ris van den persoon in kwestie, zeer zeker zoo de algemeene hoogachting der ingezetenen, dat men hem gaarne alle goeds gunt, maar afgescheiden daarvan, recht blijft recht en billijk blijft billijk. Mijn dank. WAALWIJKER. Wat is Plicht Met groote verwondering heb ik het raadsverslag gelezen van j.l. Vrijdag, over eene vermindering salaris op een bijpost van den Secre taris. Vreemd als men de Verkiezings rede leest van Minister Colijn. Men zou gezegd hebben dat in eens alle bijposten, dubbele traktementen, te hooge traktementen uit de wereld gingen wat natuurlijk noodzakelijk is in elk geval, 't Gaat toch niet aan nu er honderdduizenden zonder be staan loopen er nog duizenden loo- pen met te hoog salaris. Dat er te veel ambtenaren loopen, is, zoolang toch gesteund moet worden niet zoo erg zoolang het traktement binnen de grenzen blijft. Hier gaat het nog niet om een bijpost zelf, maar om een verminde ring der vergoeding van een bijpost op aandringen van Gedeputeerde Staten. Wat zal er geoeuren als straks een verzoek komt van Gede puteerden om eene verlaging over de geheele linie met schrapping van al de bijposten? Natuurlijk hetzelfde. Met geweld wil men den weg van 't facisme in. BERTRAND. edurende de maan September 1.1. werd in de Rijkspost spaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd f 4732.64 en terug betaald f2499.00. Het aantal inlagen bedroeg 73, dat der terugbetalingen 31. yJ De bij de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse beroepen predikant, motie met algemeene stemmen aan genomen De provinciale meeting, belegd door het Comité van Actie voor het Openbaar Onderwijs, gevormd door Volksonderwijs, het Ned. Onder wijzers Genootschap, de Bond van Ned. Onderwijzers, de Vereen, van MULO, de Ned. Ouderraad bij het Waspik, 29 September 1933. Geachte Redactie, U gelieve onderstaande regelen in Uw blad te willen opnemen. Opportunisme. Onze Gemeenteraad heeft weer eens voor de zooveelste maal een politiek gevolgd die zich liet leiden door gelegenheidsgronden. 't Ging n.l. over het uit te brengen advies aan Ged. Staten om ambtenaren met een dubbele Rijksbetrekking in hun salaris te korten. Ik maak me sterk dat 90° 0 onzer bevolking, waarvan de Raad toch de vertegen woordiging is, voor dit advies zou stemmen, maar de Voorzitter, was zoo handig, tevoren te vertellen, dat deze regeling dan van toepassing zou zijn op de Gemeentesecretaris. Hij ware zelf geen goed ambtenaar, als hij niet alle mogelijke argumen ten uit den hoek had gezocht, om te trachten een afkeurend advies van den Raad te bemachtigen. Argumenten overigens, die nietszeg gend waren, maar toch op de leden hun uitwerking niet misten. Zoo is het bijv. al heel gewoon, als iemand zelf de premie voor zijn levensver zekering of pensioen betaalt. De voorzitter trachtte dit voor te stellen als een salariskorting. Dat een ambtenaar het druk heeft is moge lijk, maar laat men hem de gemaakte overuren dan extra uitbetalen. (Wat zegt UZijn er zooveel volontairs dat van overuren geen sprake is?) Of laat hij slechts één in plaats van twee betrekkingen vervullen, dan is ten 1ste die drukte en dus ook die verantwoording niet zoo groot, ten 2de is dan de voorgestelde korting niet noodig, en ten 3de krijgt er weer iemand meer een kans om zich door het leven te slaan. De crisis dwingt ons allen en ook de ambtenaar zal een offertje moeten weten te brengen. Ik durf te ver onderstellen, dat het advies goed keurend had geluid, als er niet iemand uit onze gemeente bij be trokken was geweest. Maar het gaat toch niet op om een salarisregeling af te keuren, enkel en alleen omdat er iemand bij betrokken is, die steeds voor iedereen klaar staat, en daarom alom geacht en bemind, in een woord populair is? De gedach- tenloop der massa gaat momenteel in fascistische richting, om nog niet eens te spreken van het andere uiterste. Door het blijvend bestaan van dubbele baantjes, onverschillig of de betreffende ambtenaren ons genegen zijn of niet, zal de vloed golf die thans reeds breede lagen van ons volk omspoelt, nog woester worden, totdat Aan wie dan de schuld? Mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de plaatsing X. Ds. J. Cuperus te Mastenbroek, ont-9Pen.jj: Onderwijs, het Landelijk ving ook een beroep naar de Ned. i voor de Openb. School, het Herv. gemeente te Den Bommel,Ned. erbond van V akvereenigingen terwijl onze vroegere predikant, Ds. i f11V akcentrale, gehouden J. H. Koster thans te Montfoort, voor Jf Hertogenbosch op Zaterdag 30 een op hem uitgebracht beroep naar j ^eptember 1J33, gehoord de hespre de Ned. Herv. Gemeente te Nieuwe kingen, overwegende: Tonge bedankt heeft. Vorige week Donderdag brand den door tot nog toe onbekende oorzaak een tweetal schelven koren, eigendom van den landbouwer G. v. A. aan de Nieuwevaarten staande achter zijn woning, af. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bepaalde zich tot het uiteen halen der bran dende massa. Gelukkig dat er weinig of geen wind was, want anders was het gevaar voor uitbreiding niet denkbeeldig geweest. Naar wij vernemen, was het koren niet verzekerd, zoodat het voor den betrokkene een heele schade is. De Postduivenvereniging „De Luchtvaart" hield j.l. Zondag een groote concourswedvlucht vanuit Mons, waarvoor behalve de ge wone prijzen een groot aantal extra prijzen waren uitgeloofd en waarvan de uitslag als volgt luidt: M. de Jong 1, 8, 23, 29,49 W. de Meter 2 H. Dekkers 3,31, 38 P. de Roon 4 P. Nieuwenhuizen 5,18,19, 30, 50; A. Raaijmakers 6, 11, 54; P. Verhagen 7, 10, 16; G. Treffers 9, 45, 46 A. Spierings 12, 22,48, 62, 63; J. van Doornik, 13, 14, 24, 42; C. Rosenbrand 15, 27, 53,55; L. de Haan 17, 34, 35, 58; J. Versteeg 20, 21, 33, 44, 64, 67; W. Versteeg 25; C. Verhagen 26, 60A. Versteeg 28, 37, 41, 66; W. Mandemakers 32; A. de Jong 36, 40,51,52; C. Broeks 39, 56G. Stam 43P. Bakkeren 47, 57, 61, 65 en H. Dalmeijer 59. De extra prijzen bestaande in luxe- en huishoudelijke artikelen, werden gewonnen door: M. de Jong le, W. de Meter 2e, H. Dekkers 3e, P. de Roon 4e, P. Nieuwenhuijzen 5e. A. Raaijmakers 6e, P. Verhagen 7e, G. Treffers 8e, A. Spierings 9e, J. van Doornik 10, C. Rosenbrand lie, L. de Haan 12e, J. Versteeg 13e, W. Versteeg 14, C. Verhagen 15e, A. Ver steeg 16e, W. Mandemakers 17e, A. de Jong 18e, G. Broeks 19e, G. Stam 20e, P. Bakkeren 21e, H. Dalmeijer 22e, J. Blom 23e, H. Rosenbrand 24e P. Sterrenburg 25e, terwijl het en uitgeloofde konijn gewonnen werd door M. de Jong. Door den voorzitter werden de in het clublokaal Dinsdag- aan de prijswinnaars uitge- dat aanneming van de in het ontwerp van wet, ingediend bij Kon. Boodschap van 9 Aug. 1933, voorge stelde vervroegde invoering van de leerlingenschaal, zooals die is vast gesteld bij de wet van 30 Dec. 1932 (Staatsblad No. 689), groote schade zal toebrengen aan en desorganisatie veroorzaken in het Lager Onderwijs op alle scholen, Bijzondere zoowel als Openbare, dat de dreigende opheffing van een groot aantal Openbare Scholen, als gevolg van de circulaire van Z.E. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van 20 Juli 19 53, een aanslag beteekent op het Openb. Onderwijs, die in llagranten strijd is met het recht, dat ook voor ouders, die Openbaar Onderwijs voor hun kinderen verlangen, dient geëerbie digd te worden, van oordeel, dat het van het grootste belang is, zoowel voor het Bijzonder als voor het Openbaar Onderwijs, de vervroegde invoering van de verhoogde leerlingenschaal in geen geval eerder te doen plaats vinden dan aan het einde van het op 31 Dec. 1934 loopende schooljaar of schoolcursus, protesteert met alle kracht tegen de wijze waarop door genoemde circulaire van regeeringswege wordt aangespoord tot het aan het Open baar Onderwijs ontnemen van zijn rechtmatige plaats, daarmee de positie van het Bijzonder Onderwijs versterkende, dringt er bij Regeering en Volks vertegenwoordiging met klem op aan: a. het ingediende wetsontwerp te wijzigen in den zin als aangegeven in de adressen van Volksonderwijs van 4 Sept. 1933 en van het Comité van Actie voor het Openbaar Onder wijs van 29 Sept. 1933, b. te bevorderen, dat bedoelde circulaire alsnog worde ingetrokken, en voor zoover mogelijk de niet te verdedigen benadeeling van het Openbaar Onderwijs worde hersteld, en besluit deze motie ter kennis te brengen van de Regeering, de Tweede Kamer der Staten Generaal en de Pers. werden gepredikt door den Weleerw. Pater Mauritius, assistent der St Theresiakerk. Op welsprekende wijze vermeldde de gewijde redenaar de groote deugden van de kleine H. Theresia en wekte hij de talrijke aan. wezigen op tot vereering van die Heilige. In verband met dit triduum werd op 1 1 Maandag in de St. The resiakerk een algemeene H. Commu nie gehouden van de schoolgaande kinderen. Met een plechtig Te Deum werd het triduum Dinsdagavond ge. sloten. Voor den Vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 14 runderen en 26 varkens. Wegens het beëindigen van den Zomertijd zal in beide kerken voor- taan op Zaterdagen worden biecht- gehoord van des namiddags 4 tot 7 uur. GEERTRUI DEN BERG. Alhier is een wandelsportvereeniging opgericht onder den naam „De Vooruitgang". Zij die lid wenschen te worden kunnen zich aanmelden bij J. Hansen, Havenl8. Bij den landbouwer S. te Made werd in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l een achttal kippen ont vreemd. Van de daders geen spoor. Het onderzoek naar de daders wordt echter onder leiding van den chef van politie den heer Akkermans, met kracht voortgezet Voor een goed bezette bijeen- komst had in het r k parochiehuis de kernvorming plaats voor de r.k. staats partij, afdeeling Geertruidenberg. De voorzitter, de heer G du Pont, opende de vergadering met den ch ristel ij ken groet, heette allen hartelijk welkom en zette het doel en streven uiteen van de kern, welke ontzagelijk goed werk kan verrichten, vooral in dezen tijd, waarin men verbrokkeling tracht te krijgen in de roomsch— katholieke eenheid. Tot deze kernvorming zijn door het hoofdbestuur der r.k. staatspartij ver schillende plaatsen aangewezen, waar. onder ook de afdeeling Geertruiden berg. Het doel is een kring te vormen van personen die zich met het doel, de werkzaamheden der op de hoogte en meer Met een woord van dank aan den inleider voor zijn heldere uiteen- zetting van de voor het Openbaar \J Onderwijs dreigende gevaren, werd sportterrein aan de deze meeting door den voorzitter gesloten. y Onder overgroote belangstelling had j.l. Maandag 2 Oct. des avonds 8 uur op het voormalig Raadhuis in de Kom ten overstaan van No taris R. Middelkoop de trekking plaats van de door de gemengde zangvereeniging »'t Rozeknopje« en het muziekgezelschap »Kunst na Arbeid« georganiseerde verloting ten bate van het tonds tot stichting en to|ioeJ' nJft instandhouding van een muziektent. Na een openingswoord van den heer J. Michaël, voorzitter van het prijzen avond reikt. Op het Willem van Gendsvaart speelde het eerste elftal der voetbalvereeniging »Capelle» j.l. Zondagmiddag haai den competitiewedstrijd voor de 3e klasse K. N. V. B. en wel tegen «Bossche Boys» uit 's Hertogenbosch waarbij Capelle na een llink gespeel den wedstrijd haar eerste overwin ning in d*it seizoen wist te behalen. Beide ploegen pakken van meet af goed aan en het spel gaat aan vankelijk van doel Capelle iets meer aanvallend. De verdedigingen weten evenwel prachtig stand te houden, totdat een paar muziekgezelschap »Kunst na Arbeid« minuten voor rust de midvoor van Werden de prijzen getrokken. De ?Un I eerste prijs een heerenrijwiel, viel op Capelle met een mooi schot club de leiding bezorgt 1Met dezen stand breekt de rust aan. Na de thee is Capelle verreweg de sterkste en na 20 minuten weet een buitenspeler van Capelle, die prachtig naar binnen gezwenkt is, den voor sprong te vergrooten. Bossche Boys probeeren het zoo nu en dan nog eens met gevaarlijke uitvallen, doch deze leveren niets op, zoodat het einde kwam met een 20 over winning vuor Capelle. Capelle II speelde voor de le klasse B. V. B. een thuiswedstrijd tegen R. W. B. II uit Besoijen, welke wed strijd door de reserves met 31 verloren werd. Door het Comité van Actie voor het Openbaar Onderwijs, ge vormd op initiatief van het hoofd bestuur van Volksonderwijs, werd j.l. Zaterdag 30 Sept. des nam. 3 uur onder leiding van den heer J. P. v. Pelt, hoofdbestuurslid van Volks onderwijs te Breda, in het Casino te 's Hertogenbosch een protest vergadering gehouden, die werd bijgewoond door verschillende voor standers van goed openbaar onder wijs uit de geheele provincie, waar onder ook velen uit deze gemeente en omgeving. Na een inleidend woord van den voorzitter kreeg de heer R. J. Smit, hoofd eener Bijz. Neutrale School en hoofdbestuurslid van Volks onderwijs te Helmond het woord, die een keurige rede hield waarin hij de gevaren die het onderwijs, en in het bijzonder het openbaar onderwijs bedreigen, belichtte. Na deze uiteenzetting, welke door de aanwezigen met de meeste aandacht werd gevolgd, werd de volgende nummer 949, waarvan de bezitter de heer W. de Man te Kaatsheuvel was. De tweede prijs, een theemeubel, werd gewonnen door N. C. van Ommeren alhier met No-820. De volgende prijzen vielen op3e pr. 652, 4e pr. 279, 5e pr. 297, 6e pr. 160, 7e pr. 462, 8e pr. 275, 9e pr. 1287, 10e pr. 1056, 11e pr. 552, 12e pr. 1409, 13e pr. 92,14e pr. 1264,15e pr. 806, 16e pr. 395,17e pr. 1335,18e pr. 200, 19e pr. 515, 20e pr. 1186,21e pr. 406,"22e pr. 241, 23e pr. 34, 24e pr. 707, 25e pr. 281, 26e pr. 1328,27e pr. 271, 28e pr. 1076, 29e pr. 1452, 30e pr. 1042,31e pr. 960, 32e pr. 609.33e pr. 387, 34e pr. 1178, 35e pr. 76, 36 pr. 348, 37e pr. 1432,38 pr. 1193, 39e pr. 839, 40e pr. 886. Na afloop van de groote verloting werden nog een tweetal theeservie zen verloot, die ten deel vielen aan N. Rekkers en W. Molegraaf. Met een woord van dank aan allen, die op eenigerlei wijze aan het welslagen dezer verloting hadden meegewerkt, werd deze bijeenkomst daarna door den voorzitter gesloten. Het aantal tewerkgestelden bij de gemeentelijke werkverschaffing bedroeg in de afgeloopen werkweek twee en negentig. \y Door den rijksambtenaar W. en den rijksveldwachter S. werden 381'/2 K.G. aardappelen, welke frau duleus vervoerd werden per auto door den heer T. uit Tilburg, in beslag genomen. WASPIK. Van Zond3g tot en met Dinsdag werd in de St. Theresiakerk te Waspik-Boven een plechtig triduum gehouden. Des avonds om 7 uur hadden de oefeningen plaats, die het streven r k staatspartij zullen stellen. De secretaris gaf een duidelijke uiteenzetting van de werkwijze, dit aan de hand van verschillende voor aanstaande persoonlijkheden o. a. Prof. Dr. v. d. Heijden en Pater Vrijmoed, die waarschuwen voor de z.g. dicta- tuurstaten. Ongeveer een twintigtal uitgenoodig. den gaven zich op. Aan de afwezigen zou nogmaals een oproeping worden gezonden. Als algemeen leider der kern werd met groote meerderheid van stemmen gekozen de heer P de Wit, die zijn benoeming aanvaardde. De voorzitter wenschte den nieuwen van harte geluk met zijn benoe ming, en gaf zijn vreugde te kennen, dat er nu eens een flinke jonge kracht in de gelederen zal treden, die naar hij hoopt, met Gods hulp vruchtbaar zal werken tot heil der r k. staatspartij. Na eenige gedachtenwisseling werd de vergadering gesloten. 1/ Evangelisatie Immanuel des n.m. half zes Ds. de Bruijn uit Hooge Zwaluwe. Ned. Herv. Kerk des v. m. 10 uur Ds. Zuurdeeg. RAAMSDONKSVEER. Naar we vernamen werd benoemd tot Directeur van het Postkantoor alhier de WelEd. Heer Lammers uit Breda. De Afstandswedstrijd van R'veer over Geerlruidenberg, den Hout, Oosterhout, 's Gravenmoer, Waspik, Raamsdonk-Dorp R'veer had een prachtig verloop. Geen enkele uitvallers -van de 38 deel nemers (sters). Afstand 30 K.M. De eerste aangekomene, deed den weg juist in 4 uur (van 2.15 tot 6 15); de laatste groep kwam om 7 uur aan. Als bijzonderheid zij medegedeeld, dat de le winnaar Geurs des mor gens nog gefietst had van Maarssen naar R'veer. (afstand 57 K.M.) De Moedercursus, die met 2 deelneemsters begon, telt nu reeds 20 deelneemsters, wel een bewijs dat de cursus levensvatbaarheid bezit. St. JOACHIMSMOER. Door twee gediplomeerde leeraressen der »En- said methode voor knippen en naaien zal dezen winter bij voldoende deel name een wintercursus worden ge geven in knippen in café Maas alhier op Donderdag namiddag. De R. K. voetbalver. Blauw Wit alhier, speelde Zondag tegen Roda 2 uit Tilburg en won met 8-1. Wenscht gt| volledig Ingelicht over gebeurtenissen, vergade ringen, uitvoeringen, ver- kooplngen, verpachtingen in Uwe en omlig gende gemeenten ABONNEER T U DAN OP V/

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 3