Kwaliteitswerk.' GOED DRUKWERK Waalwiilistbe Stoomdrnbkerl) Antoon Helen - Waalwijk. eischte, aantal leerlingen wordt be reikt. Daartoe wordt besloten. De heer Spapens dringt er op aan. dat al het mogelijke zal worden ge^ daan om den cursus voor smeden te doen doorgaan daar het voor de jon gens jammer zou zijn als zij voor hun vakonderwijs naar 's-Bosch of Tilburg zouden moeten. De heer v. d. Waerden vraagt of de nieuwe schoolgeld regeling oorzaak kan zijn van de vermindering van het aantal leerlingen der Tcekcnschool. De Voorzitter zegt dat de school vroeger steeds een zeer groot aantal leerlingen had, doch dat de kwaliteit van velen nogal te wenschen over lief, het geen den voortgang van het onderwijs geen goed deed Spr. verwacht dat door de verhooging van het schoolgeld juist de slappen zullen weg blijven voor de ernstige leerlingen vindt hij de verhoo ging niet heel bezwaarlijk. Natuurlijk heeft de verhooging van het schoolgeld invloed op de vermindering van het leerlingental Weth. Smolders wijst nog op de be paling die de Minister gemaakt heeft, dat geen jongens die nog een dagschool bezoeken het onderwijs aan de teeken- school mogen volgen. Ook hierdoor zijn velen weggebleven. De heer v. d. Waerden vraagt of B. en W. de bevoegdheid hebben het schoolgeld te verlagen als dat in voor komende gevallen wenschelijk zou zijn De Voorzitter antwoordt ontkennend en zegt dat het schoolgeld naar rato van het inkomen wordt bepaald. Rioleering. 4. Voorstel tot gedeeltelijke rio leering van de spoorsloot nabij den overweg Stationsstraat-St. Antonius- straat. De heer v. Haren is van meening dat de toestand dringend verbete ring eischt. Spr. wijst erop dat dit ook op andere plaatsen het geval is. Zoo zijn verschillende woningen van de bouwvereenigingen en van het gem. woningbedrijf nog niet aan de rioleering aangesloten. Zij loozen hun vuil in open slooten die vuil nispoelen worden. Spr. vraagt dit onder het oog te zien. De Voorzitter zegt dat er in de hegrooting voor 1934 nog geen reke ning mee is gehouden. Wanneer geld eschikbaar is zal in deze toe standen verbetering worden gebracht. De heer v. d. Geld zegt dat om wonenden zeer veel last hebben van de ratten die in de spoorsloot huizen. Het voorstel wordt succesvol leiderschap kan terugzien en nog steeds frisch naar geest en lichaam met onvermoeide toewijding zijn taak blijft verrichten, is een voorbeeld, dat wij allen ter harte moge nemen en dat in een zakenblad als het onze met eere moet worden genoemd, te meer, waar door overgroote bescheidenheid van den Jubilaris dit zeldzame feit voor de buitenwereld onopgemerkt bleef en overeenkomstig zijn wensch bij de herdenking alle uiterlijk hulde, betoon achterwege bleef. Het zeldzame jubileum was voor ons aanleiding om ons naar Waalwijk te begeven, waar de hoofdzetel der maat schappij gevestigd is, en wij hadden aldaar niet alleen het voorrecht den Jubilaris zelve te mogen ontmoeten, doch daarna ook met zijn naaste medewerkers een onderhoud te hebben, waardoor wij in staat zijn den lezer een karakteristiek te geven van dezen nestor in onze Nederlandsche zaken wereld. strookje grond aan de Min. LoefT- straat aan H. Klerx. De heer van Haren vindt het prae- advies over deze kwestie niet duide lijk. De Voorzitter licht toe dat dit besluit een rectificatie is van het vorige, toen de overgelegde teekening niet in orde \Vas. De raad gaat hiermede accoord. 6. Voorstel tot wijziging der be- grooting voor 1933. Aan de lijst van af- en overschrij vingen worden nog toegevoegdde opbrengst van het oude raadhuis f1087.— en de eerste termijn rente aflossing van de som benoodig'd voor de rioleering der spoorsloot f 113.40. 7. Aanbieding der Gemeente— begrooting voor 1934 en der daarbij behoorende bedrijfsbegrootingen. Overgegaan wordt tot de benoe ming eencr commissie van onder zoek. Tot leden dier commissie worden gekozen de heeren v. Haren, Passier en Klijberg. De vergadering wordt daarna ge sloten. De raad blijft' in geheim comité bijeen ter behandeling van reclames straatbelasting. PROVINCIAAL NIEUWS. J. Timmermans Wzn. „De Zakenwereld" wijdt, onder den titel „Een zeldzaam jubileum in de verzekeringswereld" het volgende ar tikel van het 75 jarig jubilé, van den heer J. Timmermans Wzn. alhier: Wij hebben hier met vreugde en groote waardeering gewag te maken van een zeldzaam jubileum in de verzekeringswereld. Op 19 Augustus jl. herdacht de heer J. Timmermans te Waalwijk, den dag, waarop hij voor 75 jaren werd benoemd tot Directeur der N.V. „Noord-Braband", Maat schappij van Verzekering op het Leven, gevestigd te Waalwijk, van welke instelling de jubilaris thans in zijn honderdste levensjaar nog steeds actief Hoo/d-Directeur in functie is. De lezer weet, dat wij in dit blad er principieel geen gewoonte van maken om jubilea te bespreken, hoe verdienstelijk deze dan ook vaak mogen zijn Doch er zijn uitzonderingen, waarvoor elke regel moet wijken en wij meenen, dat zulks hier het geval is. Een honderdjarige zakenman, die die op vijf en zeventig jaren van De heer Timmermans werd geboren 25 Mei 1834 en is dus thans in zijn honderdste levensjaar. In Mei 1914 op zijn 80sten verjaardag gewerd hem de onderscheiding te worden benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Timmermans bezoekt nog dagelijksch het kantoor, waar ook de hierbij gepubliceerde foto werd genomen. Zooals gezegd mochten wij uit het onderhoud met zijn mede- werkers zoodanige indrukken opdoen, dat wij in staat zijn een beeld van den Jubilaris als zakenman te geven, dat voor onze lezers zijn meest markante eigenschappen in het licht zal stellen. Voor alles zijn de kenmerkende eigenschappen van dezen zakenleider stiptheid, orde en ordelijkheid. Hij is een man van grooten eenvoud en soberheid in alles en de eischen, die hij aan anderen stelt, stelt hij in de eerste plaats aan zichzelf. Regelmatig als de klok was en is steeds zijn dag-indeeling. Als een aardige en tevens karakteristieke bijzonderheid zij hier vermeld, dat hij het kasboek van de „Noord-Braband" persoonlijk gehouden heeft en alle kasposten persoonlijk behandeld heeft onafge broken gedurende bijna 50 jaren. Een volledige serie kasboeken, alle met dezelfde accurate hand geschreven, van 1866 tot einde 1932 zijn in het archief der maatschappij aanwezig. Een accurate en nette hand eischte hij ook van anderen. Personeel en agenten dienden en dienen nog steeds regelmatig, net en ordelijk te schrijven. Slordige schrijvers en slechte stylisten hadden bij hem nimmer kans. Of schoon hij zich natuurlijk met de invoering der schrijfmachine had te verzoenen, bleef in zijn hart toch altijd een tegenkanting tegen dit moderne hulpmiddel, omdat daardoor net en accuraat handschrift meer en meer in de verdrukking raakte. Wat waard is geschreven te worden, moet volgens den heer Timmermans ook goed geschreven worden, d.w.z. in een goed geredigeerden, ordelijk geschreven brief. Kattebelletjes en briefkaarten zijn voor hem uit den booze. Bij de onderteekening vaneen brief behoort de naam duidelijk lees baar te zijn en een onleesbare hand- teekening ontsnapt nooit aan zijn aan dacht en hij laat die nimmer voorbij gaan zonder een of andere critische opmerking. „Alles op tijd" is een stelregel, die voor den heer Timmermans bovenaan staat. Niet een „paar minuten" te laat zijn op kantoor, maar ook niet op een vergadering of andere bijeenkomst. Hij zelf was tot vóór kantoortijd, die s ochtends om 8 uur begint, aanwezig en hij vertrok nooit, voordat het ge- heele personeel vertrokken was en hij zich overtuigd had, dat alles .in orde", behoorlijk verzorgd en gesloten was. „Afwerken" is de regel, die hij zijn geheele leven in practijk heeft gebracht en waarvan hij de toepassing ook van anderen eischt. Onmiddelijk doen wat er te doen is en wat nu gedaan kan worden, zooveel mogelijk dus dagelijks alles bij en als het niet anders kan, dan maar wat vroeger beginnen en wat later eindigen. Arbeid en plichts. betrachting, dat is nummer één, en daarna eerst komen rust en ontspan ning. „Repos ailleurs" is een gezegde, dat hem zeer vaak over de lippen komt. Schertsend pleegt hij van het werk te spreken als van een perpetuum mobile. Werken moest men eigenlijk altijd en ontspanning is eigenlijk luxe. Dat zulks in de practijk niet is door te voeren, daarvan is hij zich natuurlijk wel bewust, doch de uitdrukking tee- kent de mentaliteit van dezen stoeren werker, die inderdaad steeds in werken de hoogste bevrediging in dit leven heeft gevonden. Met spaarzaamheid en vlijt bouwt men huizen als kasteelen, zou de wapenspreuk van den heer Timmer mans hebben kunnen zijn. Hij heeft gebouwd, niet alleen zijn eigen nuttig en welbesteed leven en de welvaart der zijnen, doch ook en in de eerste plaats de groote instelling, waaraan hij zijn hart heeft verpand, de maatschappij, die een zoo eervolle plaats inneemt in het verzekeringswezen in ons land Geef uit wat noodig is. koop en schaf aan, wat noodig is, maar doe geen uitgave, ook niet de geringste, „zoo maar", ongemotiveerd of uit gewoonte, uit sleur, omdat anderen dat ook doen. Aldus de Jubilaris. En die regel geldt voor hem zoowel in zaken als in zijn particuliere leven, ook in vacantie- en ontspanningstijd. De moderne kantoor inrichting met tafels en stoelen en allerlei comfort en gemakken had niet zijn onverdeelde instemming; de vroegere lessenaar waaraan men stond bij het werk, eventueel en desnoods afgewisseld door eens even gebruik te maken van een kantoorstoel, dat had zijn voorkeur. De houding bij het werk was hem aanduiding en teeken van de wijze, waarop het werd uitgevoerd. Een loome, hangende of half liggende houding kon nimmer genade in zijn oogen vinden en hij wist dan wel altijd het passende woord te vinden om herhaling te voorkomen. Voor wat den buitendienst betreft, waren er enkele punten, die hij nooit verzuimde met agenten te bespreken. De Concerentie moet eerlijk zijn, pleegde hij steeds te herhalen. Werk zoo hard je kunt, maarmet eerlijke middelen. En bij de productie niet al te veel ijver. Zeg van je eigen maatschappij het goede, dat ervan te zeggen valt, maar zeg van de andere geen kwaad. Wees coulant in zaken, zoek geen moeilijkheden, maar wees vlot. Aan absoluut ongerechtvaardigde eischen kan en mag natuurlijk niet worden toegegeven, maar beter is 't een „kwestie" te voorkomen dan ze uit te vechten. In op tijd je premies. De agent meet bij de verzekerden regelmatig als een klok zijn bezoek brengen. Ze moeten weten hoe laat 't is, want dan komt hij! Doe uw uit betalingen op tijd en zoo spoedig mogelijk; de verzekerden hebben daar recht op en het geeft hun vertrcuwen en zekerheid. Overhaast je niet in zaken, overweeg een zaak en is ze goed, doe ze dan. Bij twijfel onthoud je. Door deze weinige bijzonderheden zal niettemin voor den lezer het karakter van den jubilaris in groote lijnen geteekent staan. Hij was en is inderdaad wat men noemt een man van den ouden stempel, doch zulks dan niet in de lichtelijk geringschat, tende beteekenis, dié men soms aan deze kwalificatie hecht, doch in den besten zin des woords Juist zijn ouderwetsche deugden van stiptheid, plichtsbesef en arbeidslust hebben hem en zijn maatschappij groot gemaakt en tot voorbeeld voor velen, die in onzen modernen, jachtenden en razen den tijd het tot hun schade en schande meenden zonder die eigenschappen te kunnen stellen. Wij meenen ook namens onze lezers te spreken, wanneer wij den honderd, jarige onze hulde brengen en hem een aan voldoening rijken levensavond wenschen, in harmonie met zijn wel besteed leven. Heropening. Heden zal de heer L. van Well- Appels, Grootestraat nabij de Mr. v. Coothstraat, zijne geheel gemoderni seerde zaak heropenen en dit drukke deel der Grootestraat is weer een mooie winkel rijker geworden. Het pand is werkelijk op zeer smaakvolle wijze en practisch verbouwd en de etalage-ruimte met z'n geweldig eta lage-raam en mooi bewerkt wit glas in de bovenlichten, maakt een uit stekende indruk en geeft den onder nemer gelegenheid het publiek een keur van artikelen in manufacturen, tricotages, pelterijen, mode-artikelen en babykleeding te laten zien. Als men dan nog de prijzen in aanmer king neemt, lijdt het geen twijfel of inwoner en vreemdeling zullen ook binnen een kijkje gaan nemen in deze van ouds bekende en vertrouw de zaak en ieder zal er wel iets van z'n gading vinden. Wij wenschen den heer v. Well alle succes met z'n moderne onder neming. Verfraaiing. De oude boerderij met schuur op den hoek Min. LoeffstraatBaard- wijksche straal (Westzijde), die nog altijd den ingang van de nieuwe Baardwijksche straat ontsierde, is thans door den bewoner verlaten en zal binnen niet te langen tijd worden gesloopt. De nieuwe eigenaar de heer H. Klerx-Sommers zal dan ter plaatse een ruim modern winkel pand doen bouwen. Ongetwijfeld zal dit een groote verfraaiing geven aan den entrée dezer nieuwe straat, die in enkele jaren reeds grootendeels is bebouwd en zulk een keurig aspect heeft gekregen. Collecte. De schaalcollecte Zondag j.l. ge houden in de parochiekerk van St. Clemens voor een nieuwe R.K. kerk te Engelen bracht f107 op. Holitie-diploma. Het diploma van »St. Michael» werd behaald door den heer M. J. Nijssen, agent van politie alhier. Vonnis bevestigd. De Rechtbank te 's-Bosch bevestig de het vonnis van het Kantongerecht te Waalwijk, waarbij W. H. de G., slager te Waalwijk, veroordeeld werd tot 10.boete wegens overtreding dér vee- en vleeschverordening. Dus is de Keuringsverordening te i Waalwijk toch wel in orde? KATHOLIEKE ILLUSTRATIE. 67ste Jaargang No. 52. Deze laatste aflevering van den 67sten jaargang vervult alreeds een beloften voor den 68sten. In 't bij-1 voegsel »De Witte Raaf» is n.l. reeds 1 het nieuwejeugdnummer »Het Made liefje» opgenomen. Tusschen de actualiteiten behandelt P. S. »Jasina, het paradijs der volkskrachten», Pater Adrian us O.M.C. »Apoetolaat ter Zee», H. J. M. Pol, pastoor, »De H. Stede te Hasselt» en Sch. »Spel wordt ernst». Al deze artikelen zijn met spre kende foto's yerlucht. Naast de pak kende yeryolg—verhalen, die in dit nummer hun einde bereiken, vertelt Paul van de Wa:ter van «Vragende oogen» en schetst Herman Steylen de geschiedenis van een meisje, dat een vriendin zoekt. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). TEGEN GROOTBEDRIJF? te en zorgen, financieele risico's, enz. enz. En als belooning wordt getracht 't resultaat wat door jaren en jaren ar beid is tot stand gekomen, door hetze en anderszins te vernietigen. Laat toch liever iedere middenstander de hand in eigen boezem steken en trach ten door hard werken dezelfde resul taten te verkrijgen, en zich niet door nijd en afgunst laten beinvloeden om af te breken wat een ander met zoo veel zorg heeft opgebouwd. U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dankend voor de verleende plaats ruimte in Uw blad, Hoogachtend, Een middenstander, die wèl de zon in het water kan zien schijnen. Meer en meer wordt er geageerd, te gen grootbedrijven, speciaal van de zijde van den middenstand. Steller dezes, zelf middenstander zijnde, kan zich met die agitatie niet <len bestuurder, weïke ernstig gewond vereenigen. en bewusteloos was, uit zijn benarde In alle rangenj en standen der maat- positie te bevrijden. Door toepassing schappij zien wij toch steeds dat een van kunstmatige ademhaling wist GEMENGD NIEUWS. Van der Lubbe bekend schuld. De sensatie in het Rijksdagbrand- proces was het moment toen de Presi dent van de rechtbank, dr. Bünger, aan Van der Lubbe de vraag stelde „Bekent gij schuldig te zijn aan de brandstichting in 't Rijksdaggebouw". Aller ooren waren gespitst om het antwoord van den hoofdbeklaagde te hooren. „Ja", mompelde Van der Lubbe nauwelijks hoorbaar. Auto na botsing te water. Donderdag heeft onder de gemeente Boskoop een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een vertegenwoordiger van de N.V. Helinondsche Textiel-Mij. de heer J. A. Muit, wonende te Hilver sum, reed, naar de „Leidsche Crt." meldt, met vrij groote snelhid door 'n bocht in den weg, waardoor hij tegen een boom opbotste, met het gevolg, dat de auto omgekeerd te water geraakte. Personeel van de aangrenzende kwee- kerij verleende hulp en slaagde er in persoon ten opzichte van een anderen persoon van gelijken stand en rang zich door eigen initiatief, hard wer ken, vernuft of anderszins, weet te verheffen boven zijne andere 'rang- of standgenooten. Wij zien dit in de arbeidersklasse, in de midden-klasse, alsook bij de hoo- gere-, geestelijke- en de wetenschappe lijke klasse. Waarom nu juist zoo gesputterd op den winkelier-middenstander, die zijn zaak kon uitbouwen, uitbreiden en misschien een tweede, derde zaak kon openen, enkel en alleen doordat hij meer initiatief, meer durf, meer koop manschap, meer zakelijk inzicht enz. had, dan zijn inede-middenstanders van hetzelfde vak, die ieder voor zich immers in het winkelen met dezelfde voor- en nadeelen te kampen had, met derhalve gelijke kansen. In de Staatsloterij weten we nu een maal, dat niet iedereen de 100.000 kan halen. Bij een wedren is er altijd één de eerste en één de laatste en toch voor allen gelijke kansen. 't Gaat toch niet aan tegen een groot bedrijf of in het algemeen gesproken tegen hen met meer initiatief enz. be hept, zooals hierboven uitgelegd, stel ling te nemen, als het bij ons zelf nu eens niet lukt. In vroegere tijden werd meermalen de arbeid gewaardeerd en met veel lof erover gesproken als iemand zich van den grond opgewerkt had tot een hoo- ge positie, tegenwoordig schijnt dit 'n ondeugd te zijn! De meeste grootbedrijven zijn van uit den grond opgewerkt en dat heeft men niet kunnen verkrijgen met stil zitten, maar veelal met zeer veel moei- men de levensgeesten weer op te wek ken. De inmiddels ontboden geneesheer constateerde schedelfractuur. Het slachtoffer klaagde voorts over pijn in de borst. De patiënt werd van de H. Sacra menten der Stervenden voorzien en naar het St. Elisabethgesticht te Lei den vervoerd, waar hij giseren is over leden. In een kuip met loog gevallen. Dinsdag j.l. had de arbeider M. het ongeluk in de fabriek van de Holland- sche Kunstzijdeindustrie te Breda in een kuip met loog te vallen. Hoewel 't geval zich niet ernstig liet aanzien, is de man gisterenmiddag aan de gevol gen overleden. Hij laat een vrouw en 7 kinderen na. ADVERTENTIëN. Heden overleed na een kortstondig lijden, onze ge liefde Echtgenoot en Vader ARIE NIEUWKOOP in den leeftiïd van 35 jaar en 7 maanden. Uit aller naam J. NIEUWKOOP. PIETER JO Zaandam, 28 Sept. 1933 Prins Hendrikkade 101. Bij schoenen let men op KWALITEIT, maar bij Drukwerk is kwaliteit zeker een eerste vereischte, daar een cachet geeft aan elke zaak en goed drukwerk ook een goed artikel intro duceert. Bestelt dus uw drukwerk daar waar naast KWALITEITSWERK ook BILLIJK WERK geleverd wordt Bestelt uw drukwerk dus bij DE JOODE

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 8