Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON hflflR ERFDEEL, I LJlïtËöS NUMMER 84. WOENSDAG 18 OCTOBER 1933. 56e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN, Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. DUSSEN. Ged. Stalen bevelen de open bare school op ie heffen. De raad gaat in beroep. De raad der gemeente Dussen, vergaderde Maandag te zes uur onder voorzitterschap van burgemeester Snijders. Afwezig de heer v. Dijk. De notulen der vorige vergadering worden vastgesteld zonder wijzigin gen. Aan de orde 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Hieronder zijn Verslag over de Volkshuisvesting over 1932. Proces verbaal van kasopname bij den gemeente—ontvanger. Rapport van de Commissie van Toezicht op het L. O. De commis sie heeft geen reden voor opmer kingen, alleen acht zij het gewenscht eenige lokalen een nieuw verfje te geven. In totaal tellen de lagere scholen 617 leerlingen. Schrijven van den N.C.B., den R.K. Middenstandsbond, R.K. Werk- liedenbond e.a. aangaande dans gelegenheden. Dit stuk wordt ter inzage gelegd. Volgens den voorzitter heeft het geen haast, daar van «danswoede» in deze gemeente nog niet gesproken kan worden. De overige stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Opheffing O. L. School. Van Ged. Staten is ingekomen een schrijven waarbij zij bevelen de openbare lagere school te Dussen op te heffen. Hun inziens is deze opheffing gewenscht en noodzakelijk in verband met den financieelen toe stand van het rijk en de gemeente. Tevens bevelen Ged. Staten dat met de gemeente Eethen een over eenkomst wordt aangegaan tot toe- van „De Echo van het Zuiden". Naar liet Engelscli van Joseph Hocking. o Nadruk verboden. o 7. John Trefry zei een oogenblik niets. Hij wist, evenals iedereen in de streek, dat Jack Beel een hypotheek had op Tre- vanion Court en er op blufte, dat hij hier heer en meester zou worden. De oude schurk, riep John einde lijk. Ik heb het gevoel als zou ik hem kunnen vermoorden. Waarom? Om op den dag van je vaders begra fenis te komen.en.en ik kan er eenvoudig geen woorden voor vinden! Hij vertelde, dat hij van plan is om Trevanion Court aan den jongen Jack te geven. Het is schande! En die knul komt hier zeker wonen? Ik vermoed van wel, zei het meisje, terwijl ze eventjes huiverde. John Trefry bleef een poosje zwij gen en vroeg toen opeens: En wat ben jij van plan te gaan doen, Nancy? Nancy antwoordde niet direct. Niette genstaande haar belofte aan haar vader, had ze nog geen bepaalde plannen ge maakt. Alles leek haar nog zoo onwezen lijk. Ik was nergens op voorbereid, be gon ze ten slotte. Ik zat in Cambridge en had geen flauw idee er van, hoe de za ken hier eigenlijk stonden. Ik dacht, dat alles marcheerde zooals het moest. Va der heeft me nooit in vertrouwen geno men. En ik had evenmin gedacht, dat hij lating van kinderen uit Dussen op de openbare school te Meeuwen. De heer Smink kan zich niet met het voorstel van Ged. Staten veree nigen. Ged. Staten maken zich te gemakkelijk van de zaak af. Men moet op het standpunt staan dat alle ouders openbaar onderwijs blij ven prefereeren en hun kinderen dus naar Meeuwen zullen zenden. Zoolang de ouders zich daarover nog niet hebben uitgesproken, mag men volgens spr. niet aannemen dat zij hun kinderen naar bijzondere scholen zullen sturen, zooals Ged. Staten doen. Spr. vreest dat het de gemeente nog geld zal kosten. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten hun besluit genomen hebben, en dat verzet den raad dus niet meer zal baten. De heer Smink stelt voor tegen het besluit in beroep te gaan. Spr. ziet er geen bezuiniging in maar gelooft dat het een persoonlijke zaak is. Hij wijst erop dat het ver voer van kinderen naar Meeuwen geld zal kosten. De Voorzitter zegt dat van het raadsbesluit geen letter is geschreven. B. en W. staan buiten de zaak. Ged. Staten hebben zelfstandig hun be sluit genomen. Als de heer Smink dergelijke dingen zegt meet hij met bewijzen komen, maar die zijn niet te levei en. De heer Jongbloets is voor het voorstel van den heer Smink. De heer Smink merkt op dat het hoofd der school zijn bezwaren aan den burgemeester heeft kenbaar ge maakt. Z.i. had daaraan aandacht besteed moeten worden. De Voorzitter. Die brief heb ik ten overvloede tegelijk met het raads besluit aan Ged. Staten overgelegd. U moet hier niet komen om dingen te zeggen die niet juist zijn, en ons dergelijke dingen in de schoenen te wrijven. liet voorstel Smink om in beroep te gaan wordt met 6—4 stemmen aangenomen. Tegen de heeren T. v. d. Pluijm, M. v. d. Pluijm, v. Dijk en v. Daal. De Voorzitter stelt voor uit de voorstemmers een commissie van redactie te benoemen diehet be roepschrift opmaakt. De heer Smink. Als de gemeente secretaris maar medehelpt. De Voorzitter zegt dit toe. In de commissie worden benoemd de heeren Smink, Koekkoek en v. d. Zouwen. Subsidieverzoeken zijn ingekomen van de Vereeniging voor Gezinsver pleging te Almkerk. voor het Con- sulatie-hureau, en van de R.K. Re- classeeringsvereeniging. Besloten wordt deze subsidiën tot eenzelfde bedrag uit te trekken als vorig jaar. Ged. Staten hebben een schrijven gestuurd betreffende het Armbestuur, waarin nogmaals wordt aangedron gen op het sluiten van een verzeke- ring tegen diefstal of verduistering. Voorts wenschen Ged. Staten in eenige andere bepalingen van het reglement wijzigingen te brengen. De heer Smink vraagt of het voor de reorganisatie van het Armbestuur wel noodig is deze besluiten te nemen. De voorzitter zegt dat de verze kering later toch gesloten zal moeten worden. De kosten zijn slechts zeer gering zoodat deze geen bezwaar vormen. zoo gauw zou sterven en zoo plotseling. Maar och, John, ik moet er jou niet mee lastig vallen. Ik zou je zoo graag willen helpen, antwoordde hij. Ik ben alleen maar bang dat ik niet veel voor je kan doen, maar als er iets is wat ik voor je doen kan. dan wil ik het dolgraag. Dat weet je toch, nietwaar? Ik heb hier niemand tot wien ik me wenden kan, zei Nancy, terwijl ze in de ruimte staarde. Vader had weinig vrienden in de huurt, hij zei, dat hij ze niet noodig had. Natuurlijk heb ik nota ris Handy als ik wat te vragen heb, maar die woont in Truro en verder heb ik niemand. Zooals je ziet, ben ik zelfs op den dag van mijn vaders begrafenis zon der vrienden en zonder tehuis. Dat wil zeggenzoowel de oude als de jonge Jack hebben me de voorwaarde genoemd waarop ik hier kan blijven.als ik wil. Ze lachte bitter. Als ik niet zooveel verdriet had, ging hel meisje voort, geloof ik, dat ik het als een goede mop zou kunnen be schouwen. John Trefry begreep wat ze bedoelde. I)e aspiraties van den jongen Jack ten opzichte van Nancy Trevanion waren in de huurt geen geheim. Je wilt toch niet zeggen, dat hij de brutaliteit heeft gehad om aan zoo iets zelfs maar te denken, laat staan om er over te praten! Waarom?, zei het meisje bitter. Hij bezit practisch gesproken alles en Maar dat moet je niet doen; dat mag je niet doen! riep John verschrikt uit; dat zou heiligschennis, dat zou een misdaad zijn! O, ik wilde dat ik je toch helpen kon! En wat hen je verder van plan?, vroeg hij na een pauze opnieuw. Wat kan ik doen? Dat in elk geval nietalles behalve dat! Beloof me dat je het niet zult doen. Kijk eens, Nancy; ik heb een paar honderd pond overgespaard en.... Neen John, viel ze hem in de rede. Ik vind het vreeselijk lief van je, maar dat kan ik niet aannemen. Bovendien is het niet noodig. Maar beloof me dan dat je het. voorstel van Jack Beel niet zult aan- nemen. Ik was nog liever doodnu weet je het! Maar ik ben in elk geval van plan zoo lang mogelijk hier te blijven. Hoe bedoel je? Wel, het huis wordt verkocht, de meubels, alles; ik ben van plan te blij ven tot dat gebeurd is. Zoolang de plaats van mij is, al is het dan ook alleen maar in naam, wil ik er nog zooveel mogelijk aan hebben. Dat ben ik volkomen met je eens, zei de jonge man gretig. Maar daarna, Nancy, wat ga je dan doen? Er kwam een afwezige blik in haar oogen. Dat weet ik nog niet, zei ze aar zelend. John Trefry kwam vlak hij haar staan; hij scheen een wanhopig besluit geno men te hebben. Nancy, zei hy een beetje stamelend, ik ben maar een arme kerel die niet veel in de melk te brokkelen heeft en ik ben 5 hang dat ik nooit te veel zal presteeren, i maar Het meisje liet hem niet uitspreken. Ik denk, zei ze, dat ik de invitatie van een oude schoolvriendin zal aanne men. Die had me al zoo vaak gevraagd om te komen logeeren, maar ik heb me er altijd zoo'n beetje afgemaakt. Vanoch tend kwam er weer een uitnoodiging en ik denk dat ik het nu zal aannemen. Hoe lang blijf je weg? Dat weet ik niet. Ze heeft me voor onbepaalden tijd gevraagd. Natuurlijk kan ik er niet zoo heel lang blijven, maar het zal toch wel lang genoeg zijn om op mijn gemak te overleggen hoe ik het zal doen. Het zal doen?, vroeg John verbaasd. Wat zal doen? Nancy gaf geen antwoord; de belofte die ze haar vader gedaan had, scheen haar te heilig om er zelfs met haar besten vriend over te spreken. Ze wilde haar hopen en vreezen, haar plannen en ver wachtingen voorloopig geheim houden. Wat doen? bleef hij aandringen. O, niets, John. Niets wat jou inte resseeren zou. Ik interesseer me voor alles wat jou betreft, Nancy! Het is afschuwelijk dat ik zoo arm én luaohteloos ben. Nahcy, De door Ged. Staten voorgestelde l wijzigingen worden in het reglement aangebracht, i 2. Vaststelling van reglementen op den rechtstoestand van den Secretaris, den Ontvanger en de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Van verschillende vereenigingen van Ambtenaren zijn brieven inge komen waarin aanmerkingen op het ontwerp-reglement worden gemaakt. B. en W. hebben er geen bezwaar tegen aan deze bezwaren tegemoet te komen. Aldus gewijzigd worden de regle menten vastgesteld. 3. Bezoldiging Ambtenaren van den Burg. Stand. Ged. Staten vragen het gevoelen van den raad over de verlaging van de salarissen van ambtenaren van de Burg. Stand die tegelijk burgemees ter, secretaris of ontvanger zijn. In deze gemeente zal de korting 25 pCt. bedragen. Hierover zijn brieven ingekomen van enkele Ambtenaren-vereenigin- gen, waarin bezwaren tegen deze verlaging worden aangevoerd. B. en W. stellen voor met het voorstel van Ged. Staten accoord te gaan. Dit voorstel wordt aangenomen. 4. Vaststelling van verordeningen op de helling en invordering van keurloonen. De keurloonen bedragen volgens deze verordening f 2.75 voor var kens, f 5.50 voor groot slachtvee, f 3 voor kalveren, t 1 voor schapen of nuchtere kalveren. Voor alge- keurde beesten wordt geen slachtgeld betaald. De heer v. d. Zouwen vraagt of de keurloonen ook voor huisslach tingen gelden. De voorzitter zegt dat dit niet het geval is, althans niet voor varkens. De heer Smink vindt dat de zaak te omslachtig wordt en dat voor dit kleine bedrijf nog een administra teur noodig is. De voorzitter zegt er nogal wat te administreeren is. De heer Smink vindt het ook te omslachtig dat de keurloonen ter secretarie betaald moeten worden. vroeg hij na een kleine pauze, als je ooit geld noodig hebt, of behoefte hebt aan een vriend, dan zul je toch bij mij komen is het niet? Ja, dat zal ik, was het welgemeende antwoord. En Nancyals ooitals Hij stamelde verlegen en bleef opeens steken. Hij wilde haar zeggen wat zijn hart vervulde, haar aanbieden om haar een tehuis te verschaffen. Maar zijn ge voel van eer weerhield hem. Ofschoon de oude Trevanion jarenlang op den rand van het bankroet had geleefd, was zij opgevoed met eischen, die hij voor loopig niet zou kunnen bevredigen. Hij zou haar niet kunnen geven waarop zij door haar persoonlijkheid en opvoeding recht had, tenminste voorloopig nog niet. En bovendien: zou ze eigenlijk iets meer dan oppervlakkige vriendschap voor hem voelen? Hij was altijd beschouwd als een drooinerigen, onpractischen jon gen, die nooit succes in de wereld zou hebben, tenminste niet wat de menschen succes noemen. En zoo bleven de woorden, die hem op de lippen lagen, onuitgesproken en toen hij een paar minuten later wegging, was het met de herhaalde verzekering, dat zij onder alle omstandigheden op hem reke nen kon. De volgende week werden in de heele streek biljetten aangeplakt, dat het huis en de pachthoeve, bekend als Trevanion Court, publiek zou worden verkocht in De Zwarte Stier, in het stadje Tolgarrick, op Woensdag 1 Juni, terwijl de inboe del zou worden geveild den Donderdag d.a.v. in het huis zelf, waarbij ook de le vende have en de landbouwgereedschap pen onder den hamer zouden komen. Het deed Nancy onuitsprekelijk pijn overal in den omtrek de biljetten te zien, maar ze droeg het met volkomen zelf- beheersching en nam het kloeke besluit om zelf bij de verkooping aanwezig te zijn. Ze had het gevoel, dat ze dit aan haar vader verplicht was. Ze had niet kunnen zeggen waarom, maar ze voelde het heel sterk. Hoe droevig het ook was, ze wilde de bittere kelk tot den laatsten droppal laag drinkan. Za bwchöuwda het In Heusden worden deze gelden door den keurmeester geïnd, het geen spr. veel beter vindt. De voorzitter vreest dat de raad daar weinig aan kan doen, daar deze gemeente tot den keuringsdienst Aimkerk behoort. De heer Smink is van meening dat het wenschelijk is deze zaak aan hangig te maken. De voorzitter ziet de bezwaren van den heer Smink niet zoo zwaar in en merkt op dat er thans een dubhele controle is. De verordening wordt vastgesteld. 5. Verlenging van rekening—cou rant—overeenkomsten met de N.V. Bank voor IS ederlandsche gemeenten. Met 31 Dec. a.s. loopt de over eenkomst af. De gemeente had een crediet van f 7UÜU en f 1000. B. en W. willen voor het volgende jaar een gelijke overeenkomst treilen. De raad gaat daarmede accoord. 6. Overeenkomst betreffende de toelating van kinderen op de O. L. Schooi te Meeuwen. Jongbloets. Dat behoeven we niet te behandelen, want we keuren het toch af. Voorzitter. Maar Ged, Staten heb ben het ons bevolen. De heeren moeten het zelf weten. S.nink. Als Ged. Staten hun zin toch doorzetten moeten ze zelf de zaak maar regelen. Ik stel voor de zaak aan te houden. Dit voorstel wordt aangenomen met 71 stemmen tegen de heeren T. v. d. Pluijm, M. v. d. Pluijm, v. Dijk en v. Daal. - 7. Vaststelling aanvullend kohier op de Honuenbelasting. Hel kohier beloopt in totaal f 24. De heer Smmk gelooft dat enkele 2de klashonden wel in de eerste klas geclasseerd kunnen worden, daar ze als losloopend kunnen wor den beschouwd. Het kohier wordt ongewijzigd vast gesteld. 8. Voorloopige vaststelling van de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente. De commissie bestaande uit de heeien v. Balkom, v, d. Zouwen en Herman, brengt hulde aan de betere verzorging der rekening door den als een deel van de erfenis die haar vader haar had nagelaten en zij hoopte tegelij kertijd dat ze misschien een idee zou krijgen die haar de vervulling van haar belofte gemakkelijker zou maken. Ze wist wel dat deze hoop vrijwel fantastisch was, maar diep binnen in haar was de vervulling van haar belofte toch volko men werkelijkheid; het werd een soort religie voor haar. Op den ochtend van de verkooping ging ze naar „De Zwarte Stier". Ze had haar plan aan niemand verteld en toen ze het veilingslokaal binnen kwam, ver oorzaakte haar komst een heele opschud ding. Het was er vol. Want behalve een dozijn aspirantkoopers waren er heel wat nieuwsgierigen. De verkoop van een huis als Trevanion Court was niet zoo alledaagsch. Het was een huis waaraan een lange historische traditie verbonden was en de hoeve kon bij behoorlijke en zaakkundige exploita tie nog wel een opbrengst opleveren die niet te versmaden was. Het was geen huis dat een rijken parvenu, die de allu res van landedelman zou willen aanne men, zou aantrekken en aan den ande ren kant was het ook niet geschikt voor een echten landjonker. Daarvoor was het te veel in verval geraakt en de kooper zou moeten beginnen met een belangrijk bedrag voor herstellingen uit te geven. Bovendien miste het huis de meest pri mitieve gemakken en er was noch gas noch electrisch licht. Neen, geen „gentle man" zou zich er druk op maken, rede neerden de boeren. En als boerenwoning was het huis nog minder aantrekkelijk. De meeste boeren zouden verre de voorkeur gegeven heb ben aan een nieuw huis, hoe leelijk en stijlloos ook. hoven wat ze als een „oud, bouwvallig kavalje" aanduidden. Wat doe je met al dat snijwerk en die versierde paneelen?, redeneerden deze vandalen. Het is er zoo donker als in de hel en als ik het kocht zou ik be ginnen met die raamkozijnen er uit te gooien en flinke openslaande ramen te maken. 6. Wordt vervolgd. Waalwjjkscbe en Langstraatstbe Courant, ooit

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1