Toegewijd aan Handel? Industrie en Gemeentebelangen. hflflR ERFDEEL. I SFIRALO FEUILLETON Winkelnieuws. Mol Gaat Voor. EN TOCH MOL blijft goedkooper. O ERWXÏNG. FC NUMMER 85. ZATERDAG 21 OCTOBER 1933. 56® JAARGANO. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. By contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en •Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Het manliest der R.K. Staatspartij. Het bestuur onzer R.K. Staatspartij heeft van de week, zooals wij Woensdag meedeelden een krachtig manifest uitgegeven, hetwelk voor de partij richtsnoer beoogt te zijn in den huidigen tijd van onzekere economische en politieke strevingen. Wij willen hier nog eens een korte samenvatting geven. Het manifest is een nadrukkelijk betoog voor behoud van de demo cratie. «Daarom aldus lezen we stelt de katholieke partij zich met beslistheid te weer tegen eiken vorm van dictatuur». De groote katholieke beginselen op staatkundig gebied worden in liet manifest samengevat in de woordenGod Gezag Vrijheid. De Katholieke Staatspartij ver klaart zich nog eens nadrukkelijk voor medezeggenschap van het volk, maar een geordende. In practijk en i wetgeving moeten wijzingen worden aangebracht, waardoor uitwassen I bij die samenwerking worden afge sneden. Het economisch regeerings beleid moet er op gericht wezen, dat het binnenlandsch verbruik meer worde ingesteld op de eigen productie onze internationale han delsbetrekkingen behooren op het stelsel der wederkeerigheid le worden gefundeerd. Werkverruiming en werkverschaffing behooren niet af hankelijk te worden gesteld van een sluitende begrooting. Bij den nieuwen maatschappelijken opbouw moet de klassenstrijd voor goed ter zijde worden gesteldaan de beroeps standen moet hun plaats worden gegeven in een corporatieve maat schappij. Het gezag moet met beleid volle kracht worden beschermd voor de bijzondere positie van ons nationale koningschap moet worden gewaakt. De christelijke grondslagen van den staat moeten worden be- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Joseph Hocking. o Nadruk verboden. o zult U bij MOL beter slagen. Zoo de kwaliteit, zoo de dracht Geeft op kwaliteit daarom acht. 8. Maar toch koesterde menigeen van hen den verzwegen wensch om eigenaar van Trevanion Court te worden. Het wonen op de plaats zou ze een onmiskenbare waardigheid in de buurt verschaffen en buitengewoon streelend zijn voor een boersch gevoel van zelfvoldaanheid. Vandaar dat er onder de verzamelde boeren een opgewonden stemming heerschte die door Nancy's tegenwoor digheid niet weinig werd verhoogd. Ze had zoo iets jeugdig-hulpeloos over zich en tegelijk zoo iets onmiskenbaar aristo cratisch dat het onwillekeurig sprak tot het gevoel van romantiek dat op den bo dem dezer simpele zielen lag. Waarom was ze eigenlijk gekomen? Ze voelden allen dat deze uren een foltering voor haar moesten zijn. Zij was een Tre vanion; wellicht de laatste van haar ge slacht en dus moest de verkoop van het huis van haar voorouders haar wel het gevoel geven of ze op de pijnbank lag. Het duurde niet lang of de afslager kwam binnen, gevolgd door notaris Handy en een paar mindere goden. Zoo dra de notaris Nancy in het oog kreeg, ging hij op haar toe. Waarom ben je hier gekomen, Nan cy? Kunt u het niet begrijpen? Ik kon niet anders! Ik heb het gevoel, of dit de begrafenis is van iemand die mij heel lief was. Daarbij zou ik toch ook niet wegge bleven zijn! Kom in elk geval bij me zitten, zei de oude notaris, toen een paar ruwe ke- veiligd door een krachtige gezins politiek en bestrijding van de open bare zedenverwildering. Regelingen worden bepleit tegen het cumuleeren van inkomsten uit openbare ambten. De Katholieke Staatspartij zal in eigen gelederen geen verzwakking of halfslachtigheid dulden ze eischt sterke aaneensluiting en daarnaast uitsluiting uit het partijverband van degenen, die actie voeren in en door middel van andere organen dan die, welke daartoe bij partij reglement of door het partijbestuur zijn aan gewezen. (Deze alinea richt zich tegen de links-extremistische Stor- mers). Ook zullen zij worden uit gesloten, die hun staatkundig streven gronden op eenige andere beweging. (Deze bepaling richt zich tegen fascisme en nationaal-socialisme). Het eenige, hetwelk in boven weergegeven manifest minder duide lijk is, achten we de zinsnede, dat den beroepsstanden hun plaats moet worden gegeven in een corporatieve maatschappij. Uit een rede van Dr. Kortenhorst maakten we op, dat de Staatspartij vóór een Grondwets herziening is, welke van de Eerste Kamer een lichaam maakt, waarin de verschillende standen en belan gengemeenschappen zullen zijn vertegenwoordigd. De Tweede Kamer echter wil men een zuivere volks vertegenwoordiging laten, gekozen naar de beginselen van 't algemeen, enkelvoudig kiesrecht. Men zal hegrijpen dat de katho lieke bladen zich ingenomen toonen met het heldere manifest, waarvan we kunnen verwachten, dat het reis zich naast het meisje kwamen neder zetten. Daarop nam hij haar mee naar de kleine verhooging achter in de zaal en bracht haar een stoel. Jack Senior en Jack Junior waren na tuurlijk aanwezig en voelden zich per sonen van gewicht. Voordat hij de zaal was binnengegaan, had de oude Jack met luider stemme over zijn hypotheek ge sproken en verzekerd dat hij zorgen zou dat hij en niemand anders eigenaar van het huis zou worden. Zijn hooge toon schrikte verschillende andere rijke boeren niet af om ook flink mee te bieden. Ik zou welereis willen weten wat de meid hier doet, fluisterde oude Jack tegen zijn zoon. De jonge Jack bleef het antwoord schuldig en keek met omfloerste oogen naar het meisje, terwijl hij bedacht, dat het krijgen van het meisje, niet als van het huis een kwestie van opbieden was. De afslager begon met eenige onkie- sche opmerkingen, die hij zelf en een deel van zijn auditorium nochtans heel geestig schenen te vinden, over het doel der bijeenkomst. Daarop prees hij, met de welsprekend heid zijn beroep eigen, het object van den verkoop aan. Trevanion Court was de woning van een adellijke familie, welker oorsprong tot in een ver verleden reikte. Hij weidde uit over den rijkdom van het bouwland, over de kunstwaarde van het huis en over de glorie, die het bezit van zulk een historische woning den koo- per zou verleenen. Daarop werden de voorwaarden van den verkoop voorgele zen. De meesten daarvan waren de in de streek gebruikelijke, maar plotseling ging er een uitroep van verbazing door de zaal en kwam er een blik van verwonde ring in de oogen van de aanwezige boe ren. Tk moet aan de bekende, gebruike lijke voorwaarden, kondigde de afslager aan, er twee toevoegen van bijzonderen aard. Ten eerste: dat de verkooper zich het recht voorbehoudt, om binnen den ter mijn van vijf jaar, te rekenen vanaf den datum van vandaag, het huis en het daar bij behoorende land, terug te koopen voor een bedrag van 10.000 pond sterling. Er i den links- en rechts-extremistische 1 partijen den wind uit de zeilen zal j nemen en eischen, dat de partij op de doorvoering van haar nieuw l opgesteld programma zal staan, desnoods als de huidige regeering niet zou willen medewerken door Kamerontbinding te forceeren. Nu nog eenige persstemmen over het manifest De juiste richting. »De katholieke openbare meening heeft tijdens de betoogingen, de verwarring en toenemende politieke spanning lang gewacht op een duidelijk woord van de R.K. Staats partij. Thans is het geschreven en wordt het gelezen. Het maakt indruk in het land en zal de naaste toe komst van het staatkundig leven der Katholieken beheerschen« schrijft »De Tijd«. Het partijbestuur geeft met een krachtige leiding een sterk en onmiddellijk program, ook voor zwakken en halfslachtigen een richting en houvast. De dissiden ten en -— hopen we toch eens verstandig geworden mopperaars kunnen nu hun besten wil toonen. Het Manifest roept achter de vaan van God, Gezag en Vrijheid alle Katholieke Nederlanders en vooral de jongeren, die nu niet meer voor de ruiten moeten blijven kijken of er tegen tikken, maar hun actie mobiliseeren bij de kernen, die nieuwe energieën loslaten door onze geheele partij I Hel »Huis der Standen De «Nieuwe Tilburgsche Courant« schrijft Het is de vraag of er niet aan leiding was geweest om, gelijk het thans in Oostenrijk wordt bepleit, aan te sturen op een invoering van wat men daar noemt het «Stündehaus« 't Huis derSianden dus, wat dr. Kortenhorst dezer dagen zoo ongeveer in de plaats der Eerste Kanier wilde stellen. Zonder het vraagstuk met het probleem der Eerste Kamer te bezwaren, want 't staat er buiten of ten minste er naast, is alles te zeggen voor een aansturen op een losmaken van het politiek parle ment van de zuiver economische 'bemoeiingen, die ons de corpo ratieve maatschappij moeten brengen. Wanneer de regeering en het parlement weigert. Op welke manier wil de leiding der R.K. Staatspartij de eischen van haar manifest tot gelding brengen, vraagt het «Dag! lad van Noord- Brabant». Het manifest zegt, dat «de partij leiding in volledige overeenstem ming met de fractie in de Tweede Kamer der Staten-Generaal thans voorop stelt een aantal maat regelen, die aan het program 1V133 concrete uitvoering geven«, voor de verwezenlijking waarvan «de leiding der Regeering en de medewerking van het Parlement« gevraagd worden. Wat zal de leiding van de R.K. Staatspartij echter doen, wanneer de Regeering de gevraagde leiding en het Parlement de gevraagde medewerking weigeren Toch niet wachten tot de nor male vier-jarige zittingsperiode der huidige Tweede Kamer vanzelf zal zijn verstreken of tot de huidige Regeering uit eigen be weging de plaats voor een nieuw Kabinet zal ruimen De tijd dringt en de R.K. Staats partij zal o.i. niet mogen aarzelen om desnoods een Kamerontbin ding te forceeren, teneinde de vorming mogelijk te maken van een nationale coalitie op corpo ratieven grondslag«. Tegen de dictatuur. Wel niemand schrijft «De Volkskrant« zal uit het manifest der R.K. Staatspartij den indruk hebben gekregen, dat zij voornemens is het bijltje er hij neer te leggen of haar grondslagen te wijzigen. Zoo kras, zoo kordaat, zoo viei- kant mogelijk verzet het manifest zich tegen de opheffing der parle mentaire zelfstandigheid en tegen eiken vorm van dictatuur. Het is voortreffelijk, dat op dit Behendigheidspel Jeu d'Adresse. lederen dag vanaf 3 uur geopend en inschrijving voor candidaat.lidmaatschap. Vereenigfiag Sociëteit „Groenenberg" Kernemelk&fr. 8 Breda Verzoeke steedslegitimatiepapieren medete brengen is mij van deskundige zijde verzekerd, dat tegen deze conditie geen wettelijk bezwaar bestaat. De afslager keek den notaris aan en deze knikte bevestigend. Aller oogen vestigden zich op Nancy, die heel rus tig bleef onder deze blikken. We hoeven niet bang te zijn dat er van die optie gebruik zal worden ge maakt, hoorde men ouden Jack op luiden toon zeggen tegen een boer die naast hem zat. De tweede voorwaarde is, ging de afslager voort dat de kooper niet mag gedoogen dat er iets verwijderd of ver kocht wordt van het paneel of snijwerk, iets van de oude eikenhouten betimme ring of eenige verandering aan deuren, vensters of den gevel mag aanbrengen of doen aanbrengen; in het algemeen, niets mag doen of laten doen, waardoor de historische waarde van het huis wordt aangetast. Deze voorwaarde vervalt in dien na vijf jaar geen gebruik van de op tie is gemaakt. Weer liet de grove stem van Jack Beel zich hooren, nu luid lachend. Ik begrijp het allemaal best. Maar het heeft allemaal geen steek te beteeke- nen. Toen eindelijk de veiling begon, was de oude Beel de eerste die bood. Vijf duizend pond, kondigde hij zeer luid aan. En vijf honderd, volgde een mede dinger prompt daarop. Ér werd levendig geboden tot een be drag van zesduizend vijf honderd pond bereikt was. Toen volgden de roepen el kaar langzamer en met grootere tusschen- poozen op en steeg het bedrag telkens met vijftig inplaats met honderd. Maar het verlangen om Trevanion Court te be zitten was nog altijd zoo groot dat oude Jack onrustig begon te worden. Hij merkte dat een van de bieders voor al een zeer ernstige mededinger was, een zekere Polkinghorn, die jaren gele den naar Amerika was gegaan en naar Cornwall was teruggekeerd. Men zei, dat hij geweldig rijk was. Maar Jack Beel was niet van plan zich de begeerde buit te laten ontsnappen. En zoo'n leelijken Amerikaan zooals hij het later uitdrukte gunde hij het hee- lemaal niet. Toen Polkinghorn op 7000 was geko men, verklaarde de man, die eens stal jongen op Trevanion Court was geweest, dat hij er in elk geval nog 500 pond meer voor over had. Goed zoo, Jack, schreeuwde iemand uit het publiek, je bent nog lang niet op den bodem van je kous! Als ik het verdubbel, nog niet, snoefde de boer. De wedstrijd werd nu spannend, elk van de beide mededingers legde er op zijn beurt weer honderd pond op. Nancv volgde den strijd met gloeiende wangen. Rij iedere stijging van de koop som werd haar kans grooter, dat de op brengst de schulden zouden overtreffen en daarbij steeg de mogelijkheid om wat geld over te houden om den strijd van het tcrugkoopen te beginnen en om iets van het meubilair te behouden. Achtduizend pond, zei de „Ameri kaan" kalm. Natuurlijk is dat niet het laatste bod, heeren, constateerde de afslager met blijkbaar genoegen. Het is een histo risch monument, heeren, moedigde hij aan. Wat moet een boer nou met zoo'n ding beginnen? Stuur het naar het Rritsch Museum! grinnikte een van de aanwezigen. En die 200 acres bouwland, dat is ook maar zoo zoo, zei een ander. Een groot gedeelte is bosch en de heele noord kant is niks waard omdat het daar te koud is. Ecu en tachtig honderd, snauwde de stem van den ouden Jack. Blijkbaar was 8000 pond de grens, die de heer Polkinghorn zichzelf uitdrukke lijk gesteld had en eenige oogehblikken later was Jack Beel de nieuwe eigenaar van Trevanion Court. Al had hef me 'tienduizend pond moeten kosten, gekocht had ik het, zei Jack tegen zijn mededinger. Je hebt een kat in den zak gekocht, Jack, zei een oude boer. Ik zou niet meer dan 200 pond per iaar pacht er voor ge ven en dat is rente van niet meer dan 4000. Ja, mengde een tweede zich in het gesprek, en het zal je er nog wel een dui zend er bij kosten om de bijgebouwen te laten opknappen. En dan zijn de bedingen er nog, constateerde een derde. Dat beding is onzin, verklaarde Jack Beel opgeblazen. Waar zou de deern de duiten vandaan moeten halen? Ze is zoo arm als een kerkrot. In elk geval, ik zeg maar, dat de meid nog niet zoo stom is, zei weer een ander, die de kring om Jack heen, was komen versterken. Je hebt nog niet eens recht op de delfstoffen in den grond. Die zijn er niet, gromde Jack, wiens humeur, ondanks het feit, dat hij thans heer van Trevanion Court was, niet be paald zonnig scheen. Over vijf jaar krijg ik meer als de helft van me geld terug voor dat snij- en paneelwerk. Dit laatste zei hij met een uitdagen- den blik in de richting van Nancy, die met den notaris stond te praten, en daar op beende hij de zaal uit. Den volgenden avond zat Nancy alleen met den ouden notaris. Het zijn zware dagen voor je ge weest, kind, zei de oude heer vriendelijk. Het is beter afgeloopen, dan ik ooit had durven hopen, zei het meisje. Na tuurlijk was het allemaal afschuwelijk en ik hen bijna verbaasd, dat ik geen grijze haren heb gekregen, maar het had nog slimmer gekund, dat is ten minste een troost. Als het antieke bed, waar vader in gestorven is, had moeten verkocht worden de tranen kwamen Nancy in de oogen en een heeleboel andere din gen, die geslach'en lang in de familie zyn geweest, dan zou ik, geloof ik, gek ge worden zijn. Maar het hoefde gelukkig niet; die zijn nog van mij. Er was iets als een juichtoon in haar stem. Ja, ze zijn gered. Maar wat heb je er eigenlijk aan? vroeg de notaris nuch- ter. Niets voorloopig; daar hebt u volko men gelijk in; maar het gevoel, dat ze van mij hooren en niet van een ellendi- gen onbeschoften boer! Dat is geen klei nigheid. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwyksciie en Langstraatsdie Oonrant, II I I 1^--

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1