Gratis proef-Aanbod van KRUSCHEN ne middelen; spr. ziet daarvoor echter geen kans. Up net oogenbnk draagt het Ryk 75% bij in bet verlies der Bouwver. De heer Deesbeen zou perceelen wiLcn verkoopen als zich gelegenheid voordoet de prys le krijgen uie ae gemeente er zelf voor betaald heeft. De Voorzitter is het daarmee eens, bij zou er een bord willen plaatsen, waarop men kan zien, dat het terrein te koop is. De heer v. Wagenberg merkt op, dat het gewenscht is, dat de gemeente zeg genschap heeft, welk soort woningen er gebouwd wordt. De Voorzitter zegt, dat dit het geval is. Besloten wordt het terrein te koop aan te bieden. 2. Voorstel van B. en W. om aan jeug dige werkloozen gelegenheid te geven tot het volgen van een cursus te 's-Bosch. De kosten bedragen ƒ3.50 per werk- looze in het jaar 1932, het Rijk draagt 75 pel. by. B. en W. willen de gelegen heid open stellen mits er een voldoend aantal werkloozen deelneemt. Zijn er te weinig, dan wordt het te duur. Op het oogenblik hebben zich nog geen gegadig den aangemeld. De heer v. d. Griendt zegt, dat er wel enkele deelnemers zullen zijn. Spreker hoopt, dat een flink aantal deelnemers uit deze gemeente zal opkomen. De Voorzitter zegt, dat de Werklieden- vereeniging de deelname kan stimulee- ren. B. en W. bepalen dat minstens 5 deel nemers naar Den Bosch gaan. De heer v. Wagenberg wil de limiet gesteld zien op 10. Hij wijst op het groote nut van den cursus. De Voorzitter wil de limiet niet te hoog stellen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. 3. Stemming over het voorstel-Boom inzake subsidie aan de vereeniging Stier- houderij. Naar aanleiding van een vraag van den heer Boom zegt de Voorzitter dat B. en W. de toepassing der subsidie in sa menwerking met de vereeniging regelen. Het voorstel-Boom wordt met 56 st. verworpen; tegen stemden de heeren v. Heesbeen, v. Buul, v. Wagenberg, v. Hal der, v. Helvoirt en v. Engelen. 4. Beroep van A. v. Vught tegen de beslissing van B. en W. tot weigering van de verzochte bouwvergunning. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het beroep niet ontvankelijk te ver klaren, daar de nieuwe bouwverordening pas 1 November ingaat. Volgens spreker is hier wel degelijk sprake van nieuwbouw, en daarom zijn de bepalingen van nieuwbouw hierop toepasselijk. B. en W. zien hier een mooie gelegen heid om dit verkeersobstakel aan den Dijk uit den weg te ruimen. Daarom wi1- len B. en W. aan de overzijde een terrein ophoogen van 2 maal de grootte als dat wat v. V. thans heeft en hem dit in ruil geven. Bovendien willen zij v. Vught een bijdrage van 300.geven om de muren der oude woning te laten afbreken. Spr. meent dat deze uitgave gerechtvaardigd is om een verbetering in de plaatselijke situatie te krijgen. De heer v. Heesbeen vindt het plan van B. en W. goed, maar de vraag is, wel ke kosten v. V. zal krijgen, als hij aan de andere zijde wil bouwen. Spreker vindt het onverantwoordelijk de man daartoe te verplichten, men tast er het eigen domsrecht mee aan. Spr. vindt het punt niet zoo gevaarlijk en vreest dat er meer kans op ongelukken is, als de woning weg is, en de auto's met grootere vaart kunnen rijden. De draai zou wat ruimer gemaakt kunnen worden. De Voorzitter merkt op, dat het aan geboden terrein voor v. V. veel gunstiger is als dat wat bij thans beeft. Daarom zal v. V. door het voorstel van B. en W. geen schade berokkend worden. Dhr. v. d. Griendt vraagt, wat de op- hoo^ing kost. Spr. vraagt of het niet mo gelijk is bet zand door de boeren gratis te laten rijden. De Voorzitter gelooft niet, dat dit hier mogelijk is; de kosten schat spreker op pl.m. 500.—. Dhr. v. Wagenberg vindt de kosten voor de gemeente bezwaarlijk. Z.i. is v. V. met deze ru'l veel beter af. De Voorzitter bevestigt dit en wijst er op dat v. V. thans afhankelijk is van de gemeente, omdat de loods op gemeente- terrein gebouwd is; zegt de gemeente die toestemming op, dan moet de loods worden afgebroken. Dhr. Berkelmans vindt het gewenscht, dat B. en W. eerst met de betrokkene onderhandelen. Dhr. v. Heesbeen vreest, dat men voor de waterkeering nog een muurtje zal moeten bouwen. De Voorzitter zegt, dat dit niet het ge val is. Spr. keurt het af, dat de menschen uit dit geval een slaatje trachten te slaan. Weth. van Buul gelooft, dat de gemeen te winst op dit terrein zou maken, als zy bet als bouwterrein te koop stelde. Dhr. v. Halder wil de schadeloosstel ling aan v. V. op 500.stellen. Spr. verwacht dat de ophooging van het ter rein minder zal kosten als de Voorzitter schat. Dhr. v. Wagenberg wil zeker niet meer dan 300 betalen in verband met den toestand der gemeente-financiën. Besloten wordt de zaak aan te houden om eerst met den betrokkene te onder- hande'en. 5. Vczoek van de R.K. Middenstands- vereeniging tot verlaging der biljartbe lasting. B. en W. zijn het met het adres eens, de kasteleins betalen 60.voor hun biliart. Echter had het besluit voor 1 September moeten val'en. en moet het adres tot volgend jaar blijven liggen. 6. Vaststelen" der gemeentc-trgroo- ting 1934 met inbegrip van die van het G.E.B. De Voorzitter deelt mede, dat de kor ting op de uitkeering volgens de G.F.B. voor deze gemeente slechts 1 pet. of 200 bedraagt. Dhr. v. Wagenberg vraagt of de belas tingen zoo hoog moeten blijven en of het gewenscht is de salarissen te verlagen. De Voorzitter zegt. dat verlaging der belasting niet mogelijk is, temeer daar in 1933 slechts 5000.is uitgetrokken voor steunverleen;ng. terwijl 5000 meer is uitgegeven. Voor salarisverlaging wil spreker het rapport der Rijkscommissie afwachten. Dhr. v. d. Griendt hoopt, dat 1934 be tere toestanden zal brengen en dat de post voor steunvcleening niet geheel zal behoeven te worden aangesproken. De Voorzitter hoopt ook op verbete ring, want op den duur kunnen de ge meenten den druk niet volhouden. Over al moeten nieuwe belastingen worden geheven. B. en W. zullen zoo zuinig mogelijk be heer voeren. De begrootingen worden zonder stem ming aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. tot verhoo ging der opcenten op de Pers. Bel. B. en W. stellen voor 200 Opcenten te heffen. Dit voorstel wordt aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. tot verhoo ging der opc. op de Gem. Fondsbelasting. B. en W. willen 100 Opc. heffen. De Raad gaat daarmee accoord. Dhr. v. Wagenberg merkt op, dat de belastingen zeer hoog zijn, hooger als elders. De Voorzitter merkt op, dat de steun- verleening en subsidies aan werklozen kassen zeer groote bedragen verslinden. 9. Begrootingswyziging. De overschrijvingen gaan bijna uits'u'- tend naar den post: subsidie voor werk lozenkassen. De (Voorzitter wijst er op, dat het voor een eemeen'e als deze onhoudbaar wof't als het Rijk deze subsidie maar steeds blijft verhoo^en. De gemeente heeft daar geen zeegenschap over. Spr. beeR er over aan de Ver. van Ned. Gemeenten geschre ven. De wij'ieing wordt goedg°keurd. Na Rondvraag sluit de Voorzitter de vergadering. SPORT. De Zuidelijke le klassers en de l.V.C.B. Er gingen geruchten als zouden onder handelingen gevoerd worden tusschen de Zuidelijke eerste klasse K.N.V.B.-c.ubs en het bestuur van den l.V.C.B. en waarin tevens werd medegedeeld, dat de KNVB- eerste klassers het volgend seizoen zou den uitkomen, in een eere-afdeeling van den katholieken landelijken voetbalbond. Volgens een vanuit Eindhoven ver spreid bericht, zouden alle eerste klas sers, uitgezonderd PSV en NAC, hebben toegezegd over te gaan naar de R.K. Or ganisatie. Het bericht bleek echter onjuist, of zeker voorbarig. DE VOETBALCOMPETITIE. Plaatselijke wedstrijden te Til burg en Eindhoven. Wanneer zal W.S.C. zich herstellend Baardwijk en RWB gaan uit. Na de rustdag van verleden week staat ons thans weer een belangrijke competi tiedag te wachten. Van de twee plaatse lijke ontmoetingen, die in de eerste klas op het programma staan, is die in Til burg tusschen Willem II en Longa wel de voornaamste. Het gaat hier tusschen twee der kop stukken. Wij gelooven dat Willem II deze maal de beste kansen heeft. In Eind hoven dreigt een nieuwe nederlaag van PSV, dat bij haar stadgenoote zelfs in haar beste jaren struikelde. BW en NAC zullen hun thuiswedstrijden waar* schijnlijk winnen, doch op de Zuid-Lim- burgsche derby valt minder peil te trek ken. We wachten al enkele weken op een herstel van WSC. De Waalwykers moeten trachten het terreinvoordeel uit te buiten, al zal dat tegen een ploeg als TAC niet meevallen. De Venlosche staartclubs zullen morgen uitknobelen wie van ben onderaan blijft haneen. Van 'n dergelijke wedstrijd valt moeilijk iets te zeggen. Roermond en Helmond maken een goede kans om hun thuiswedstrijd tegen De Valk en Helmond te winnen. De 3e klas-tegenstanders Baardwijk en RWB trekken broederlijk naar 's-Bosch. Waarschijnlijk heeft Baardwijk het het gemakkelijkst bij de Bossche Boys. RWB komt tegen een nieuwe en onbekende te genstander DEVO, die echter tegen TOP al goed gedebuteerd heeft. Capelle gaat in Oss op bezoek en mag heel blij zijn als dat reisje een punt oplevert. Het programma luidt als volgt: le klasse. Tilburg: Willem IILonga. Eindhoven: EindhovenPSV. Den Bosch BWMiddelburg. Maastricht: MVVBleijerheide. Breda: NAC—NOAD. 2e klasse A. Axel: AxelHero. Roosendaal: RBC—Alliance. Vlissingen: VlissingenDe Baronie. Oosterhout: TSCTerneuzen. klasse B. Venlo: VOS—VVV. Waalwijk: WSC—TAC. Roermond: RoermondDe Valk. Helmond HelmondWilhelmina. 3e klasse C. Breda: BoeimeerNOAD 3. Tilburg: Gudok—SBOV. 3e klasse D. Oss: TOPCapelle. Den Bosch: Bossche BovsBaardwijk. Den Bosch: DevoRWB. W. S. C. W.S.C.—T.A.C. Het is nu al een maand geleden dat WSC op eigen terrein gespeeld heeft. By het sobere resultaat dat de competitie wedstrijden tot nu toe gebracht hebben, is bet een troost te bedenken, dat bij de vier gespeelde wedstrijden er drie op 'n vreemd terrein gespeeld werden, en dan nog wel tegen ploegen die we gerust als kampioenscandidaten mogen bestempe len. liet is thans aan de WSC-ers om te bewijzen dat er, ondanks de geleden ne derlagen nog geen reden is, om zich over het lot van WSC overdreven bezorgd te maken. Als er een weinigje meer geluk bij komt als in de vorige ontmoetingen, kan WSC tegen TAC een heel goed fi guur slaan. De tegenstander van morgen staat be kend als een ploeg die zich telken jare opnieuw onderscheidt door haar groote serie gelijke spelen. Zelfs de sterkste ploegen ondervinden, dat het welhaast onmogelijk is het tegen deze Tilburgsche club verder te brengen. Dit pleit voor de sterke verdediging van TAC, die we ge rust van eerste klas gehalte durven noe men. Doelman Mes kan als het ware een wedstrijd op zijn eentje winnen, liever gezegd gelijk spelen, en niet voor niets werd deze sneler dan ook herhaaldelijk in het Zuidelijk elftal gekozen. De WSC- aanval zal ondervinden hoe moeilijk het is in zijn doel een gaatje te vinden. Men make echter niet de conclusie dat de voorhoede der Tilburgers dan wel van mindere kwaliteit zal zyn. Met name het binnentrio is bijzonder sterk, namen als van Gooi, Mes en v. d. Goor hebben in het Zuiden een goeden klank. De ach terhoede van WSC kan dus weer op eeni- ge warme visites rekenen. De voorhoede van WSC is voor dezen wedstrijd geheel nieuw opgesteld. Chr. Aarts is uit de achterhoede gehaald om de rechtshinnennlaats in te nemen. Hij wordt achter door P. van Meeuwen ver vangen. Wij zijn benieuwd wat deze sa menstelling zal opleveren. Den WSC-ers een aanmoediging voor den kamp te geven, is welhaast overbo dig. Vooral zouden wy hen op het hart willen drukken zich niet te laten ont moedigen door een eventueelen achter stand. Als er met de oude geestdrift ge werkt wordt, is het niet onmogelijk, dat er een puntje in Waalwijk blijft. Dat zou al een mooi resultaat en een goede reha bilitatie zijn. Het elftal van TAC is als volgt opge steld Doel: H. Mes. Achter: B. Heerkens, A. Goossens. Midden: H. v. Beers, A. Smulders, A. Simons. Voor: A. Leppers, A. v. d. Goor, Th. Mes, A. van Gooi, A. Willemsen. De wedstrijd begint om half 3. Scheidsrechter is de heer Seegelaar uit Breda. Men gelieve er rekening mee te houden dat per 1 October j.l. alleen de GROENE en GELE donateurskaarten geldig zijn. De nieuwe donateurskaarten voor de pe riode 1 October '33 t.m. 30 September '34 ziin aan het loket op het speelterrein ver krijgbaar. WSC 2 is vrij van competitie. WSC 3 gaat in Heusden op bezoek. Volgende week speelt WSC weer thuis en wel tegen Helmond. R.K.V.V. HEC. HEC 1 ontvangt a.s. Zondag Uno Ani mo uit Loon op Zand. Deze vereeniging is voor HEC geheel onbekend. Reden te meer om den geheelen wedstrijd door flink aan te pakken en vooral den te genstander niet te onderschatten. Oogen- schljnlijk behoort Uno Animo tot de ^vakkere zusjes die in deze afdeeling spelen. Dit mag echter voor HEC geen reden zijn den wedstrijd te licht op te nemen. HEC-ers, dus Zondag eens flink aangepakt, opdat ge a.s. Zondag de 3e overwinning kunt behalen. De wedstrijd wordt gespeeld op het HEC-terrein en zal aanvangen om half drie. HEC 2 ontvanet DES 3 u't Kaatsheuvel. Ook deze vereeniging is. blijkens de ne derlagen. welke zij heeft geleden, een der zwakste clubs der afdeeling. Toch zal HEC 2 alle krachten moeten inspan nen om de overwinning te behalen. HEC-ers, doet bet nu eens beter dan ver leden week. Zorgt er nu eens voor, dat ge de overwinning behaalt. Deze wedstrijd wordt eveneens ge- sneeld op het HEC-terrein en begint om 12 uur. We kunnen het voetbalminnend pu bliek gerust aanraden deze wedstrijden bij te wonen, daar men er van overtuigd kan zijn een snannenden fairen strijd te kunnen aanschouwen en ook kan men dan nog eens genieten van echt voetbal. We roepen daarom aRe voetballiefheb bers, en vooral de Roomsch-Katholieken van Waalwijk en omgeving toe: allen Zondag op naar het HEC-terrein. Gij steunt biermede de R.K. Voetbalsport in Waalwijk. JULIANA. Zondag moet het le elftal een uitwed strijd gaan spelen in Den Bosch tegen Bossche Boys. Dit is een geheel onbeken de tegenstander voor onze geel-zwarlen en het is "dan ook moeilijk een voorspel ling te wagen omtrent den uitslag. Wij vertrouwen dat de Juliana-spelers zich vanaf het begin met veel vuur in den strijd zullen werpen om ook deze wed strijd met succes te beëindigen. Met spanning zien wij dan ook den uitslag tegemoet. Juliana 2 speelt ook in Den Bosch te gen een onbekenden tegenstander, Nive- ma. Onze reserves hebben ook de compe titie op schitterende wijze ingezet en ook Zondag zal er weer wel alles opgezet worden om de punten te bemachtigen. Vertrek per autobus voor beide elftal len om half 1 bij het clublokaal W. van Helvoirt. R. W. B. Voor a.s. Zondag is voor RWB weder om een uitwedstrijd ingelast, n.l. tegen DEVO in Den Bosch. Deze vereeniging heeft tegen TOP de competitie met een 31 overwinning ingezet, waaruit men zou kunnen opmaken, dat DEVO een sterke tegenstander blijkt te zijn. Onze jongens weten dus bij voorbaat een goe den tegenstander te zullen ontmoeten. De RWB-ers zullen dus hun beste beentje moeten voorzetten om succes te behalen. Een gewaarschuwd man telt echter voor 2. Wij meenen derhalve een gelijk spel te mogen verwachten. Vertrek wordt nader bepaald. RWB 3RWB 4 voor de colnpetitie of een plaatselijke ontmoeting in eigen huis. Aanvang 12 uur. R.K.V.V. H.V.V. RODAH.V.V, Zondag gaat onze R.K. Voetbalvereen. naar Tilburg om RODA in eigen huis te gaan bekampen. RODA is een der sterk- sten uit deze afdeeling en heeft al drie maal gewonnen, zoo b.v. van Quick in eigen huis en van VIOS met niet minder dan 61. Dus het is voor HVV weer een zware partij en daar zü Zondag met eeni- ge invallers spelen, raden wij de spelers aan, zich van het begin tot het einde met veel vuur in den strijd te werpen. Dan zou er misschien kans zijn on een gelijk spel. Vertrek bij P. v. Dalen by goed weer op de fiets om 12 uur, en anders per bus. DRUNEN. A.s. Zondag zal de voetbalvereeniging TOP een wedstrijd spelen tegen DVO 1 voor de competitie. De wedstrijden voor de overige clubs zijn als volgt: Sporters 1J. v. Arckel. SDO 2Sporters 2. DVO 2—ESC, Elshout. SPRANG. A.s. Zaterdagmiddag zal op het sport terrein van NEO, alhier, een voetbalwed strijd worden gespeeld voor de Zaterdag middagcompetitie van den BVB tusschen de eerste elftallen van NEO, alhier en Neerlandia, Kaatsheuvel. Aanvang 3 uur. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Op denzelfden dag, dat het Comité van Actie voor het Openbaar Onder wijs, met overal behalve in Maas tricht groote belangstelling, zijn meetings in den lande hield, sprak Minister Marchant zijn Jubbegasche rede uit. Ons Comité is dankbaar voor die rede. Elke opheldering omtrent de bekende zoo suggestieve circulaire aan de burgemeesters van een 200- tal gemeenten (indien ook dit aantal aanvechtbaar mocht zijn,dan hadden we ook op dit punt gaarne een ver beterde officiecle mededeeling gehadl) is ons welkom. Uiteraard dit. Niet het minst dus die betreffende het aantal openbare scholen, waar van de opheffing gevraagd wordt te bevorderen. Het is van het hier en daar genoemde aantal „van 500 G00, de helft", zegt Mr. Marchant. „Het zijn er slechts 257". Des te beter: we zouden willen, da'het er minder waren. In 't licht van die 500 600 allicht ontslaan uit de betrouw bare berichten, dat het er in Fries land alleen al 60 zijn, terwijl Neder land 11 provincies telt is 237 al heel wat minder, maar daaronder zijn er van 88, 74, 61, 62, tot zelfs 106 leerlingen. Als we eerder geweten hadden, dat het er niet slechts, maar wel 237 waren, zou onze actie er geen haar minder om zijn geweest. Want, al worden de gewraakte ge tallen hier en daar genoemd, het gaat niet om de aantallen, het gaat om de op deze wijze hoofdzakelijk het platteland ontnemen van zijn openbaar onderwijs, dat hier en daar en door heel den lande wordt weg genomen, ook waar het niet gemist kan, niet gemist mag worden. Niet gemist, omdat tengevolge van die opheffing voorde ouders ten plat telande, die toch ook recht hebben op voor hun kinderen de school hunner keuze, het openbaar onderwijs zoo goed als niet meer verkrijgbaar is, omdat afstanden als van 4 tot meer dan 7 K.M. schering en inslag worden, omdat autobussen-vervoer daarin niet voldoende zal en kan voorzien, óók omdat autobussen-vervoer met maar al te vaak 's middags over blijven, een hoogst bedenkelijk sur rogaat is voor het zich naar hun school begeven van 613 jarigen. (Van allerlei wegen op den hoofdweg, waarlangs de auto bussen ze moeten opnemen, aan komende en wachtende, zijn de kinderen dan als de melkbussen, daar neergezet, om en massa naar de fabriek te worden ver voerd en op gelijke wijze dan weer afgezet.) omdat het schoolverzuim dan weer op de meest bedenkelijke wijze zal toenemen omdat de dorpsgemeenschap door het wegnemen van de openbare school groote schade zal lijden omdat met het huidige snelverkeer de ouders zichzelf niet verantwoord achten hun kleinere en grootere kinderen den langen af te leggen weg te laten gaan omdat honderden ouders van die 237 openbare scholen dan noodge dwongen hun kinderen de bijzondere school in de buurt zullen doen be zoeken omdat de onderwijzer méér, die dan tengevolge van de stijging van het aantal leerlingen door het Rijk aan die bijzondere school moet worden aangesteld, de plaats inneemt van den op wachtgeld gestelden on derwijzer van de opgeheven openbare school en de beoogde bezuiniging dan tot een verhoogde uitgave leidt; omdat de beoogde besparing bij lange na niet zal kunnen worden bereikt, misschien slechts de helft bedragen van wat is berekend omdat honderden onderwijzers werkloos zullen worden omdat de financiëele gelijkstelling van 11)20, bedoeld als een t» gemoet- koming aan de gemoedsbezwaarden voorstanders van het bijzonder onderwijs op deze wijze ten nadeele komt van het openbaar; omdat dit een en ander en nog zooveel deze algemeene opheffing van openbaar onderwijs door Min. Marchant „geen algemeene slachting" genoemd diep gevoeld wordt als een moeilijk, niet te aanvaarden on recht, de ouders der leerlingen van die 237 scholen, aangedaan terwijl de kleine bijzondere school vol gens Mr. Marchant 66 scholen met minder dan 40 kinderen onaan getast blijft, en de openbare met vaak een grooter aantal leerlingen wordt opgeheven. Het aantal door den Minister ge noemd, klopt niet met de door ons Comité aar.gegevene, neen, want ze zijn ook niet vergelijkbaar. De laatste o f f i c i e e 1 e opgave is die van 1929 en vermeldt 10 bijz. scholen met 1-20 leerlingen 73 21-40 230 41-60 279 61-80 Totaal: 592, alle met een aantal leerlingen, gelijkstaandemet of kleiner dan vele der aangewezen openbare. De misleiding door de leiders dei- tegenstand is dus, zacht gezegd, niet van een aard als de Minister meent te mogen uitspreken. Ook het volslagen onverstand van dezelfden is, alweer zacht gezegd, niet zoo groot, als de Minister hun wel toedicht. Zij kennen de wette lijke bepalingen waarlijk wel, die de bijzondere school in deze in heel wat gunstiger positie plaatst dan de open bare, maar in de omstandigheid, waarin nu de openbare school komt te verkeeren, d.w.z. waarin de ouders- voorstanders van open baar onderwijs nu in Nederland worden geplaatst, heeft bij deze een sterk gevoel van Indien U Kruschen nog steeds niet geprobeerd hebt probeer het dan nu eens op kosten van de fabrikanten. Zij hebben thans voor een beperkten tijd een aantal speciale „reuzen" pak ken verkrijgbaar gesteld, waardoor het U gemakkelijk wordt gemaakt de wer king van Kruschen zelf eens te onder vinden. Vraag dus uw apotheker of drogist naar het „reuzen" pak ik 1.60, voor dat deze alle zijn uitverkocht. rechlsonz' kerheid doen ontstaan en hen jammerlijk voor de pacificatie die gunstiger positie van het bij zonder onderwijs doen tegenstaan en tot obstinatie ten aanzien van die financiëele gelijkstelling maakt. Dat is gewoon menschelijk. En nu heeft Min. Marchant in zijn Jubbegasche rede gezegd, dat het „van zelf spreekt, dat ook het euvel der kleine schooltjes bij het bijzon der onderwijs daar zal moeten leiden tot bevordering van concentratie". Welnu, dat zal dan gaan in de richting van herstel van dat beleedigd rechtsgevoel als zoodanig wat wij wenschen, ook om der wille der pacificatie zelf. Ons Comité weet wel. dat de op lossing van dit probleem in de hui dige politieke situatie niet zoo een voudig is en het wacht met groote belangstelling af, hoe dit aangekon digd proces dan zal verloopen. Maar intusschen zal het voortgaan met te verzamelen al de gegevens, die er toe kunnen strekken, om den Minister zonder eenige politieke bijbedoeling er van te overtuigen, dat er heel wat van die aangeschre ven scholen onmisbaar zullen zijn, in het belang van het openbaar onderwijs, dat is in 't belang van ouders en kinderen. En deze ge gevens den Minister verstrekken wij weten bij ondervinding, dat Z.E. die aanvaardt om op des te steviger gronden ten slotte zijn beslissing te nemen. Waar Gemeenteraden, veelal in meerderheid voor bijzonder onder wijs, daartoe door 's Ministers circu- lairen aangespoord, de openbare school tegen d< n zin der daardoor in groote moeilijkheden gebrachte ouders wordt opgeheven, daar zal het beroep bij de Wet, hun als recht toegekend, in geen enkel opzicht worden \erkort of zonder meer op zij worden gezet, zegt de Minister. Wij hebben niet anders van Z.E. verwacht en dit op onze meetings doen kennen. „De regeering zal doen, wat ter plaatse inzake opheffing wordt ver zuimd" ook van dit woord nemen wij goed nota. Want in veel ge vallen zal de niet-opheffing door den gemeenteraad dan een daad zijn van te verklaren wil tot behoud op deugdelijke gronden. En dan zal ons Comité, sterk in zijn goed rech', alles in het werk stellen, dat noodig kan zijn om den Minister te overtuigen, dat hier niet moet, niet mag worden ingegrepen. Ten slotteAlles wat kèn, moet worden bezuinigd, dus ook wat elders kan worden bezuinigd", zoo zegt Z.E. Ook van de zijde van ons Comité zijn de zeer belangrijke bezuinigingen die wij meenen, dat zonder te groote schade voor het onderwijs kunnen worden aangebracht, aangegeven. In de adressen aan de Regeering en Volksvertegenwoordiging zijn ze ver werkt en in de pers vermeld. Ons Comité heeft tegen deze geen bezwaar, omdat het wenscht mede te werken aan wat in deze tijden onvermijdelijk is. Wat de openbare school en de belangen van het onderwijs naar zijn meening te na komt, zal moeten worden bestreden met alle kracht. M. de R. Met beleefden dank voor de plaatsing, KLAAS DE VRIES, Voorzitter van het Comité van Actie voor het Openbaar On derwijs. 5 Oct. 1933. BUITENLAND. Groote vloot-uitbreiding spionnen in Engtland. VoIgen9 de „Daily Herald" zullen de begrotingsvoorstellen die thans bij het Engelsche ministerie van oorlog in voorbereiding zijn. aanzienlijk hooger zijn dan verleden jaar. Men overweegt derhalve een pro gram voor den bouw van 25 nieuwe kruisers van de meest t fficiënte klasse. Voorts worden nieuwe zwaar gepant serde linieschepen 25 000 ton, die zijn uitgerust met 30 c.M. geschut ontwor pen. Bij de tegenwoordige prijzen Dit nnk bevnt namelijk den gewonen flacon Kruschen ii 1,60 en nog een apnrten proef- flacon, welke voldoende ls voor ongeveer een week. Open eerst den proefflacon, probeer dezen en wanneer U daarna niet volkomen overtuigd bent. dat Kruschen alles doet wat er van be weerd wordt, ls de gewone flacon nog ongeschon den. Breng dezen terug. Uw apotheker of drogist ls gemachtigd U uw heele uitgave ft 1.60 on middellijk en zonder omwegen terug te betalen. TI hebt Krusehen geprobeerd zonder dat het U iets kostte. Kan het gemakkelijker? Let op dat op het etiket op de flescli, zoowel1 als op «le bul- tenverpakklng de naam Rowntree Handels-Maat schappij Amsterdam voorkomt.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6