Brief uit Waspik. No. 85. Zaterdag ^1 Oct. 1933. 56e Jrg. t Het afscheid vaiTPastoor Sanders als leeraar en moderator der H. H. S., H. B/S. DERDE BLAD. Waspik, 18 Oct. 1933. Geachte Lezer. Het tooneelseizoen is in onze ge meente geopend met het opvoeren van het bekende werk „Offers der zee* hetwelk in de Harmoniezaal werd gegeven door een Hoilandsch tooneel- gezelschap. Het werkelijke beroepsspel wist ons te boeien, en bet gezelschap zou zeer zeker een goeden indruk hebben achtergelaten, ware het niet dat dit stuk gevolgd was door de klucht «Zijn Edelachtbare*. Want.... dergelijk werk moge boven de Moerdijk dan al succes hebben, wij Brabauters passen er voor, en onze Waspikkers die bij iets moois zoo enthousiast en zoo gul kunnen applau- diseeren, hebben hier door hun terughoudendheid openlijk getoond dal ze er niets van moesten hebben. Voora de damesrol en de rol van geestelijke waren zoo maar op 't kantje al, zoodat we maar hopen voortaan van dergelijke „moderne" blijspelen verschoond te blijven. Wij gelooven dan ook wel dat de iniatiefnemer voortaan eerst zelf de te geven stukken zal keuren, in plaats van dit aan een impressario (wist deze nu nog niet wat men hier in Waspik verlangt?) over te laten. En we geloo ven ook niet dat er een hartelijk „tot weerziens" gesproken zal zijn Neen, geef ons dan maar „Entre Nous" waarvan we te voren weten dat hel gebodene de grenzen niet overschrijdt. Wanneer zien we onze Waspiksche spelers weer op de planken in schrille tegenstelling met boven, genoemd winteravondamusement was de boeiende en ondeihoudende ver telling van Drs. Th. van Br. die ons Maandagavond in de Ned. Herv. Kerk wist te verhalen, van de bitteie ellende en armoede, die in Rusland en de Siberische gevangenkampen te aan schouwen is. De vele hoorders, waar onder velen uit naburige plaatsen, kwamen zeer onder den indruk en zullen thans wel overtuigd zijn van de zegeningen van de communisti- schen heilstaat. Konden wij U vorige keer nog niets vertellen omtrent de plannen van het bestuur der IJsclub, thans is reeds het maken eener baan aanbesteed en is men al met de eerste werkzaamheden begonnen. Hoewel bijna gelijk aan de begrooting, zal de aannemingssom toch wel niet zijn tegengevallen, want we hoorden verschillende deskundigen beweren, dat er voor f390.— maar een schraal stukje brood in kan zitten. Enfin, al is het dan misschien een karig loon, er zijn toch weer enkele menschen voorloopig mee gered. Zoo ook met de te maken afdamming van de Gantel, al vreezen we dan dat we voor zulk werk eigenlijk al een beetje te laat in 't jaar zijn. Naar weverder vernamen is op de scheepswerven wegens slapte, al weer volk ontslagen, zoodat het er voor die menschen weer niet zoo mooi bijstaat. Onze gemeente is in de algemeene malaise heusch niet misdeeld Ondanks alles echter schijnt er voor de winkeliers weer werk aan den winkel te komen, en zal men weer gaan trachten evenals vorige jaren een winkelweek op touw te zetten. De eerste vergadering hiervoor is intus schen al gehouden en de groote vraag is nu maar, welke origineele reclame er nog is, om die van 't vorig jaar te overtreffen. We hopen maar weer dat een en ander goed moge slagen Het brengt weer zijn bijzondere drukte mee, tot eenieders voordeel. En tot slot wist Hercules 2 ons te verrassen, door te W aspik-Boven tegen W S C een gelijk spel te forceeren. We hadden toch zeker een kleine overwinning voor de thuisclub ver wacht. Het meest interesseerde het ons bij dezen wedstrijd dat het eindelijk mogelijk is geworden een plaatselijke ontmoeting te kunnen bijwonen. Wil Hercules 1 ons nu niet teleurstellen, dan zien we hen a s. Zondag bij de inzegening van het terrein, volledig in 't veld. ADEPT. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 20 Oct. 1933. Koopt In Waaiwi)k. Steunt de Waalwllksche handel en Industrie. W. B. Pastoor Sanders' atscheld van de R.K. H.H S. Donderdagmiddag heeft pastoor Sanders afscheid genomen van de R.K. H.H.S. en H.R.S. alhier, waar aan hij sedert de oprichting als gods dienstleeraar en moderator was ver bonden. De afscheidsplechtigheid had plaats in de Gymnastiekzaal der school, en werd bijgewoond door de heeren J. v. Iersel, J. Tieten en W. Eibers van Van rechts naar links: Wethouder Eibers, lid plaatselijk bestuur; Drs. G. de Vries, directeur der school: Pastoor Sanders; J. van Iersel, voorzitter plaatselijk bestuur; J. van Loon, secr.jpenningm. hoofdbestuur O. M. O.; Jan Tielen, secretaris plaatselijk bestuur; (Mr. R. v. d. Heijden, lid plaatselijk bestuur was wegens ambtsbezigheden verhinderd.) het Plaatselijk Schoolbestuur, de heer J. v. Loon secr.-penn. van het Hoofdbestuur der vereeniging »Ons Middelbaar Onderwijs in Noord- Brabant», directeur en verschillende leeraren der school, de leerlingen en vele oud-leerlingen. Deken van Riel, Dr. Moller en Mr. R. v. d. Heijden hadden bericht van verhindering gegeven. Nadat een afscheidslied gezongen was sprak de heer J. v. Iersel namens het Schoolbestuur. Hij verwelkomde de aanwezigen en richtte zich daarna als volgt tot pastoor Sanders Den afscheidsgroet welke wij U heden als Moderator dezer school brengen is vreugdevol en toch eenigszins weemoedig. Vreugdevol, omdat wij overtuigd zijn dat Uwe benoeming als pastoor te Vught, welke wij eene onderschei ding noemen, U de gelegenheid zal geven Uwen priesterlijken arbeid nog verder te ontplooien en uit te breiden met denzelfden ijver, waar van wij hier steeds de dankbare getuigen zijn geweest, en welke arbeid ontegenzeggelijk tot uitbrei ding van het katholieke leven en tot het geestelijk en ook tijdelijk welzijn van Uwparochiezal strekken. Deze afscheidsgroet is echter ook eenigszins weemoedig wanneer wij bedenken en nagaan het vele goede dat wij steeds van U hebben mogen ondervinden en waarop wij heden niet meer kunnen rekenen. Ik wil nu van Uwe verdiensten voor Waalwijk geen opsomming doen, maar toch ben ik verplicht Uwe groote verdiensten voor de Hoogere Handelsschool op speciale wijze te memoreeren, niet alleen voor het godsdienstonderwijs dat U aan zoovele leerlingen gedurende tal van jaren hebt verstrekt. De finantieele steun echter welke U gedurende al de jaren vanaf de oprichting hebt geschonken, is alleen aan ons bestuur bekend en daar ik weet dat het U verlangen is hier over niet officieel uit te wijden, zal ik alleen zeggen dat U dezen finan- tieelen steun in al die jaren con amore hebt gegeven. Als stoffelijk bewijs van erkente lijkheid bood spr. een prachtige mas sale staande klok aan. Spreker gaf voorts namens het bestuur de oprechte verzekering dat in dankbare herinnering zullen blij ven de vele jaren dat pastoor San ders als moderator zitting heelt ge had in het bestuur. De bestuurs leden willen dan ook niet nalaten als herinnering een klein bewijs van sympathie te overhandigen bestaande uit een zilveren roomstel. Spr. eindigde met den wensch dat de goede God pastoor Sanders vele jaren zal beschermen om te werken in den wijngaard des Heeren, tot heil en welzijn van de parochie Vught en van hemzelf. Als woordvoerder der leerlingen trad daarna naar voren de heer II. Hojfmans. Thans Z.Eerw. Heer Pastoor, zoo zeide hij, begroeten wij U in ons midden, niet meer als onze hoog geachte Moderatoren Leeraar,maar als nieuwe herder van eene schoone en welvarende parochie, waar een heerlijk arbeidsveld U wacht, om daar met Uwe nog jeugdige kracht Uwe parochianen voor te gaan en hen te leiden naar het groote doel van dit aardsche leven. We leefden met U al bijna een jaar in spanning. Ik zal niet de heele rij nagaan, maar ik kan U verzeke ren, de spanning nam toe met elke hemelstijging van een pastoor. Tot tenslotte de oplossing nog onver wacht kwam. Vught 1 Het is een schoone wel varende parochie, waar werkkracht wordt gevraagd, geëischt. Daarom een hartelijke en oprechte geluk- wensch met de verheven taak U beschoren, en ware het niet dat deze hooge eer U te beurt gevallen voor ons Uwe leerlingen een bittere bijsmaak heeft, dan zouden voor zeker onze jeugdige harten met het Uwe ten voile medejubelen. Immers, het aanvaarden toch van Uwe nieuwe en hooge taak sluit in zich een ver trek van hier niet alleen, maar het vooral voor ons zoo droeve neer leggen van Uwe zoo gewichtige func ties aan onze school. En juist dit weerhoudt onzen jubel toon, wanneer wij ons in dit plechtig uur rekenschap geven dat dit tevens ook het laatste zijn zal dat wij als Leeraar en leerlingen te samen zijn, hoe hier onze wegen zich zullen gaan scheiden van de met U zoo gaarne doorploegde en bezaaide terreinen der Godsdienstleer en Kerkgeschiedenis. Toch dringt ook een gevoel van dankbaarheid zich aan ons op en zullen wij steeds blijven gedenken de wijze lessen en raadgevingen die wij van U mochten ontvangen. En 1 het kan niet anders of wij zullen nog vaak aan Uwe lessen terug denken, wanneer eenmaal het zaad in onze jeugdige harten gestrooid en dat daar nog kiemt en sluimert, op latere leeltijd tot vollen wasdom gekomen zal zijn. Temeer zijn wij hiervan overtuigd omdat ook gij Uwe leerlingen wel niet vergeten /.uit, omdat gij immers nog zooveel voor ons kunt doen door zoo nu en dan bij het opdra- gen van het H. Misoffer aan onzen hemelschen Vader ook groei en wasdom te vragen voor het zaad dat gij in onze harten hebt uitge strooid. En wij van onzen kant zullen ook U niet vergeten in ons gebed en op onze beurt den Algoede vragen dat Hij U kracht en sterkte geve voor een goed vervullen van Uwe nieuwe en zware taak, dat Hij U een lange reeks van jaren schenken, Uwe parochianen en U zelve ten zegen. Als materiahseering van de dank baarheid der leerlingen bood spr. een kapstok met kleed aan. »Wel geen erg poëtisch, maar toch een zeer prac- tisch voorwerp», voegde hij eraan toe. Spr. riep pastoor Sanders dan een hartelijk vaarwel toe en hij uitte daarbij de hoop dat Z.Eerw. eiken toekomstigen officieelen schoolavond met zijn tegenwoor digheid zal komen opluisteren. Vervolgens voerde de heer Jos. Ei bers het woord namens de oud-leerlin- Sen- 1.1 Met recht meende spr. te mogen zeggen dat de lessen van Pastoor San ders bij het onderwijs aan de school een der belangrijkste, zoo niet dè be langrijkste plaats innamen. Immers de godsdienstige vorming der leerlingen is toch voor een R.K. school het begin sel dat het geheele onderwijs moet doordringen. Die vorming; hebt U gegeven niet al leen in Uwe godsdienstlessen, zoo ver volgde spr., maar steeds was het voor ons merkbaar dat de geheele geest aan onze school van Uw invloed doordron gen was. Wij waren er daarom van overtuigd dat de R.K. H.H.S. in U een Moderator bezat, die zich met hart en ziel voor de leerlingen gegeven heeft en daarom bij allen gezien en bemind was. Wellicht hebben wij tijdens onze schooljaren nog niet ten volle ingezien welke groote beteekenis Uwe toewijdig zou hebben op ons latere leven; thans echter, nu wij allen reeds enkele jaren in het maatschappelijk leven staan, er varen wij dit des te beter. Het is ons daarom een behoefte U daarvoor hartelijk dank te zeggen. Wij verzekeren U dat ook de oud-leerlingen pastoor Sanders met leede oogen zien vertrekken, doch dat zij weten dat het kerkelijk gezag hem tot een nog schoonere taak heeft geroepen. Voor een priester moet het toch een groote voldoening zijn te worden geroepen o mals Herder een parochie te be sturen. Spr. feliciteerde past. Sanders daarom van harte en hoopte dat Gods zegen op zijn arbeid en zijne parochie zal rusten. Als blijk van hooogachting en waar deering bood hij een stoffelijke herin nering aan in den vorm van een rust stoel, in dej hoop dat, als pastoor San ders na zijne moeilijke dagtaak als pastoor een oogenblik in dezen stoel rust neemt, hij nog eens zal terugden ken aan zijne oud-leerlingen, die hem steeds dankbaar blijven. Namens de leeraren sprak vervol gens de directeur der school, Drs. de Vries. Spreker begon met te wijzen op het verschijnsel, dat de wereldoorlog ve len tot zelfinkeer heeft gebracht, dat na 1914 een terugkeer-beweging naar God valt te constateeren, dat bij steeds meerderen het besef doordringt, dat de godsdienst zoowel het fundament als de bovenverdieping van het ge bouw der wetenschap moet uitmaken. Op dit beginsel zijn van den aanvang af de scholen van de Vereeniging „Ons Middelbaar Onderwijs in N.B." inge steld geweest, i Er volgt uit, dat de functie van Mo- derator-leeraar zeer belangrijk is .Te waken voor den goeden geest en de handhaving van het katholieke begin sel in onze school, te zorgen, dat de katholieke leerlingen de school verla ten met een fonds aan godsdienstige kennis, noodig voor de harmonische ontwikkeling van eiken katholiek, het is een schoone en eervolle, maar ook moeilijke en verantwoordelijke taak. U, Mijnheer SandeTs, zoo ging spre ker voort, waart meer dan moderator- godsdienstleeraar alleen: U hebt U op bijzondere wijze van de sympathie van de leerlingen der school weten te verzekeren, ook van hen, die geen godsdienstles van U hebben gehad. Ik overdrijf dan ook niet in het minst, als ik zeg, dat de Directeur en leeraren in hun niet altijd gemakke lijke taak van Mijnheer Sanders als Moderator veel steun hebben onder- I vonden. Wij hebben het ons dan ook tot plicht gerekend niet achter te blij ven bij de vele anderen, die U een stof felijk bewijs van hun erkentelijkheid aanboden. Spr. bood Z.Eerw. een zilveren brood- mand aan. Wij hopen, Mijnheer Sanders, dat deze broodmand nog vele jaren Uw ta fel moge sieren. Ik ben begonnen met de aanspreking van Moderator, ik moet vanaf heden zeggen: Pastoor Sanders. Wanneer U, Pastoor Sanders, later nog eens in de schoone omstreken van Vught wandelt en U ziet in de verte den slanken toren van onze majestueuze parochiekerk, dan zult U zich, naar wij hopen, ook dit nederige schoolge bouw herinneren, waarin U vele jaren lang Uw beste krachten hebt gegeven aan de opvoeding der studeerende jeugd. Wanneer U later weer eens in Waalwijk op bezoek komt, dan hopen wij dat U deze schóól niet zult voorbij gaan, maar dat U zich zult komen over tuigen, Pastoor Sanders, dat wij U nooit zullen vergeten. Pastoor Sanders heeft hierna een dankwoord gesproken. Hij memoreer de daarbij dat zich in de; 17 jaren, dat hij aan de school verbonden was, heel wat heeft afgespeeld. Veel is daarbij wat hem heeft verheugd en wel op de eerste plaats de buitengewone harte lijkheid, vriendschap, sympathie en medewerking, die hij heeft ondervon den van schoolbestuur, directeur en leeraren en leerlingen. Aan dat alles zal hij een aangename herinnering naar Vught medenemen, en hij bracht daarvoor allen hartelijk dank. Er is gezegd dat de taak van mode rator-godsdienstleeraar zwaar en ver antwoordelijk is; het laatste moest spr. onderschrijven, doch niet het eer ste. De taak kan zwaar zijn, maar hier was zij dat niet, dank zij de medewer king die spr. allerwege ondervond. Pastoor Sanders constateerde dat al len als het ware met elkaar gewed ijverd hebben om hun dankbaarheid en erkentelijkheid in de mooiste stoffe- liike blijken om te zetten. Hij dankte alle gevers in het hij zonder. Vooral voor het geschenk deT oud-leerlingen bleek Z.E. zeer erkentelijk, daar het hem buitengewoon goed deed te zien dat zij hun school en hun moderator niet vergeten hebben. Hij hoopte dat zij zijne lessen in practijk zullen bren gen en wees er daarbij op dat een hecht en overtuigd geloof hen zal hel pen zich door het leven te slaan. Z.E. richtte tenslotte een woord van afscheid tot de tegenwoordige leerlin gen der school. Graag was hij altijd bij de jongelui, en het gaat hem daarom aan het hart dat hij de school verlaten moet, waar hij zooveel liefde, dank baarheid en sympathie ondervonden heeft. Z.E. vroeg de leerlingen voor hem te bidden en verzekerde dat hij gaarne nog eens naar de school zal ko men kijken, als hij daartoe in; de gele genheid is. Pastoor Sanders had voor de leer lingen een verrassing, n.l. vrij-af tot Maandag. De plechtigheid werd hierna beslo ten met een „Hij leve lang". Van alle aanwezigen werd een foto gemaakt. De leerlingen hebben daarna allen pastoor Sanders nog de hand ge drukt en deze onderhield zich nog even met de aanwezige oud-leerlingen. 1 De Waahvijksche winkeliers hebben hier weer eens getoond, dat bil hen prachtige en ook kostbare artikelen te krijgen zijn; al de geschenken waren, naar wij met genoegen vernamen, uit Waalwijk afkomstig. Donaties. Uit de nalatenschap van Mevr. Lucia Cath. Johanna Timmermans- Vroomans, in leven echtgenoote van den heer J. Bernard Timmer mans Wzn., zijn volgens hare be schikking legaten geschonken o.a. honderd gulden aan het R.K. Bur gerlijk Gasthuis (niet R.K. Burgerlijk Armbestuur), zoomede aan verschil lende andere instellingen van lief dadigheid, w.o. het Crisis-comité. Vergiftiging. Onze berichtgever van het bericht omtrent het geval van lysol-vergifti- ging in ons vorig nummer blijkt al heel slecht geörienteerd geweest te zijn, zoodat een rectificatie nood zakelijk is. De baker heeft aan het geheeie geval absoluut geen schuld, waarvan gaarne acte. Zij was zelfs zoo verstandig de pa tiënte direct na de begane fout melk te drinken te geven, waardoor erger werd voorkomen. De moeder der patiente beging de vergissing die goed is afgeloopen. Dr. Kolster verleende direct medi sche hulp, daarin bijgestaan door de Eerw. Zuster Elegonda. Kunst en Vriendschap. Zooals wij reeds eerder meldden zal bovengenoemde vereeniging op Zondag 22 Oct. a.s. des avonds om 7 uur in de zaal van den heer P. v. Cromvoirt alhier, met het schit terend tooneelwerk »De Familie Loberg» voor het voetlicht treden. Waar in v.m. Baardwijk zeer zeker vele tooneelliefhebbers zijn voor wien dit tooneelgezelschap tot op heden onbekend is, durven wij aanraden eens kennis met hen te gaan maken, daar dit zeer ze ker een hoogst aangename kennis making zal zijn. Er is voor elk wat wils. Tusschen een lach en een traan wordt u een ernstige levensgeschie denis van lief en leed uitgebeeld, zoodat u met groote voldoening aan dezen tooneelavond zult terugdenken. Zware eischen worden van de spe lers voor de vertolking van dit werk gevergd. Toch het zal niet teveel gezegd zijn als we zeggen dat de be proefde krachten van K. en V. hun naam zullen hoog houden en uw vertrouwen niet zullen beschamen. In tegenstelling met de gewoonte om een volledige uiteenzetting van het stuk te geven, zullen we volstaan met een korten hoofdtrek ervan te geven Mevrouw Loberg, de zwaar be proefde moeder, wordt door haar

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 9