Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON hflflR ERFDEEL, i 3 IDOOREKVARIMG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN, Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO, Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Coup. Handelsvereeniging van dm Noordbrabantschen Chr. Boerenbond. Aan het verslag van de coöp. handelsvereeniging van den Noord brabantschen Chr. Boerenbond over het verslagjaar 1 Juli 193230 Juni 1933 wordt het volgende ontleend: Op het einde van het verslagjaar waren 257 afdeelingen van den N. C. B. bij de handelsvereeniging aangesloten. In het afgeloopen jaar kwamen verschillende uitbreidingen tot stand. In Veghel werd o.a. een nieuwe maalderij in gebruik gesteld en te vens een nieuwe silo, welke 2000 ton kan bergen, gebouwd. Op 30 Juni 1933 waren in ex ploitatie 214 pakhuizen, waarvan 98 ressorteeren onder het hoofd kantoor en de overige onder de bijkantoren Breda, 's-Hertogenbosch, Maaskant (Ravestein—Cuyk), Nij megen, Steenbergen en Hulst. De omzet bedroeg 344,952,253 K. G. (34,495 wagons), vertegenwoordigen de een waarde van f 15,343,682.67. De omzet bedroeg 2785 wagons minder dan het vorig jaar, wal hoofdzakelijk is te wijten aan terug gang van de artikelen mais en Thomasmeel. Het bedrijf gaf over het afgeloo pen jaar bevredigende resultaten. Bij een behoorlijke afschrijving, kon nog een winst worden gemaakt ten bedrage van f 37,099.83. Heffing op paarden- m lamsvleesch. Naar de Tel. verneemt, zal bin nenkort ook op lamsvleesch en paardenvleesch een geringe heffing worden ingevoerd. Het gebiuik van deze vleeschsoor- ten is sedert de invoering van de heffing op rundvee, belangrijk toe genomen. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Joseph Hocking. o Nadruk verboden. 9. Daar moet je Polkinghorn voor be danken, zei de notaris grimmig. Jack Beel had al uitgemaakt, dat het huis en de boerderij niet meer dan 7000 zou ha len en eerlijk gezegd, ik had het ook niet gedacht. Die 1100 pond meer hebben het voor je gedaan! Ik voor mij geloof niet als je me de waarheid vraagt dat je verstandig hebt gedaan door die oude dingen vast te houden; er waren een paar antiquairs op de veiling, die er een flinke duit voor hadden willen geven. Dan zou je een beetje geld in han den hebben gehad en dat is in jouw om standigheden toch ook wat waard. Wat je nu hebt is maar een schijntje; als je 300 pond over hebt, is het mooi. Ik had ook niet gedacht dat er meer schulden waren, dan we wisten. Je vader moet geen begrip van de waarde van geld hebben gehad. Het lijkt veel op ver kwisting Zegt li dat alstublieft niet, viel ze hem in de rede, ik kan niet verdragen, dat iemand iets kwaads van hem zegt. Voor mij heeft hij zich er zoo ingewerkt! Per slot van rekening voel ik me een „rijke vrouw", zei ze met een poging tot een glimlach. Ik heb de dingen, die ik dolgraag wilde houden; ik heb wat geld in handen èn, wat het meeste van alles beteekent, ik heb het recht om binnen vfif jaar ons oude huis terug te koopen. De oude man glimlachte droevig: Denk je heusch, dat je daaraan wat hebt, kind? Misschien niet, maar in elk geval maakt het me nu gelukkig. Ik heb het ge voel, dat de plaats nog niet reddeloos verloren is, of alle banden er mee nog Tijdelijke korting der Indische pensioenen. Thans is een wetsontwerp inge- diend tot tijdelijke korting der In- dische pensioenen, onderstanden en j gagementen van gewezen Indische landsdienaren, locale ambtenaren en j bijzondere leerkrachten. De korting bedraagt voor pensi oenen, onderstanden en gagementen van f 2200 of meer 's jaars, zeventien ten honderd. Ambtenarenwet. Vrijdag heeft de Tweede Kamer de door min. de Wilde voorgestelde wijziging der ambtenarenwet aan genomen. Dit wetsontwerp heeft ten doel, alle regelingen van lagere organen, welke op de rechtspositie der amb tenaren betrekking hebben, onder de directe controle der regeering te brengen. Zoo treedt de Kroon in de taak, welke in geval van nalatigheid of wanbeleid van het bevoegd gezag tot dusver door den Commissaris der Koningin of door Gedeputeerde Staten werd vervuld. In het bijzonder tegenover de gemeenten wordt aldus aan de regeering meer gelegenheid geboden, excessen op het stuk van de salarieering te weren. Onderhandelingen te Berlijn vertraagd. Bij de tusschen de Nederlandsche en Duitsche gedelegeerden gevoerde onderhandelingen in zake het trans fermoratorium en de regeling der scrips is men te Berlijn niet tot een algeheel accoord kunnen geraken. De heeren dr. H. M. Hirschfeld, mr. L. A. Bies, en mr. W. Cnoop Koopmans, zijn Zondag naar Neder land teruggekeerd ten einde de regeering van een en ander op de hoogte te stellen. Hiermede zijn de onderhandelingen echter niet afge broken, daar zij, naar vermoed wordt, reeds binnen enkele dagen te Den Haag weer zullen worden opgevat. De datum, waarop "da Duitsche delegatie naar Nederland vertrekt, is echter nog niet vastge steld. Crisisrundvee in blik. De Beverwijksche conservenfa- briek n.v. heeft met de crisis-rund- veecentrale een belangrijk contract afgesloten omtrent de verwerking van rundvleesch iot vleesch in blik. In den loop van deze week zal met de verduurzaming van liet crisis rundvee worden aangevangen. De ambtenaren moeten zich onthouden van openbare actie tegen de overheid en haar beleid. Wij ontvangen het volgende af schrift van een besluit van den ministerraad. De raad van ministers, overwe gende dat in deze woelige tijden de ambtelijke plicht medebrengt dat de ambtenaar de overheid in haar zware taak steune en haar moeilijk heden berokkene noch in noch buiten de uitoefening zijner bedie ning, beslist, dat de ambtenaar zal zich hebben te onthouden van elke openbare actie tegen de over heid en haar beleid. Het bestuur van de centrale van vereenigingen van personeel in 's rijks dienst heeft in verband met het besluit van de regeering, luidende „dat de ambtenaar zich j zal onthouden van elke openbare actie tegen de Overheid en haar beleid" aanalle instanties van de centrale medegedeeld, dat het openbaar salariscongres van Zater dag a.s. in den Dierentuin te's-Gra- venhage niet zal doorgaan. Het Rijk en de Gemeente-financiën. De regeering dringt er bij de colleges van Ged. Staten op aan, dat zij een scherper toezicht op de financiën der gemeenten zullen uit oefenen en aan hun wettelijke taak in dit opzicht de, door de omstan digheden geboden, uitbreiding zullen geven. niet verbroken zijn. Hij hoort voorloopig nog niet absoluut aan dien vreeselijken ouden man. Hebt u die duivelsche vreug de op zijn gezicht opgemerkt, toen hei huis hem werd toegewezen? Opeens mee gesleept door haar diepste gevoelens, riep het meisje uit: Ik zal terughebben wat eeuwen aan mijn familie behoord heeft! Ik zal het! En van al die mooie dingen in huis zal hij met zijn handen moeten afblijven! Wat ben ik toch blij, dat ik die conditie heb gesteld. Maak je niet blij met een doode musch, zei de wereldwijze notaris zacht en vriendelijk. Heb je er een flauw idee van, lieve meid, wat het zeggen wil, om tienduizend pond bij elkaar te krijgen? Besef je niet, dat je jezelf een onvervul bare taak hebt gesteld? Natuurlijk be grijp ik en respecteer ik je gevoelens, maar zou je het je maar niet liever uit 't hoofd zetten? Nooit!, antwoordde het meisje be slist, nooit! HOOFDSTUK V. De familie Briggs. Nog geen maand later was Nancy in Leeds. Zij had de uitnoodiging van haar j oude schoolvriendin, Jessie Briggs, aan- genomen en logeerde nu in een comfor- tabele villa in een van de buitenwijken in de hoofdstad van Yorkshire. Jessie Briggs was een typisch Yorks- hire-meisje, gemoedelijk, goedhartig, ge- noegelijk en niet dom. Haar vader, Elyah Briggs, was een groot textielfabrikant, zeer bemiddeld, die verschillende fa brieken in Leeds bezat. In zijn jeugd was hij arm geweest, maar hij had de voort varendheid en de beslistheid, die bij menschen uit Yorkshire spreekwoorde: lijk is; intelligent was hij ook. zoodat hij snel vooruitgekomen was. Zoo was hij, ondanks zijn eevoudige gevoelens en af komst, thans eigenaar van een zeer groo- te, geriefelijke villa en had liij een in vloedrijke positie in de wolwereld. Hij had zich spoedig goede manieren eigen gemaakt en had zijn kinderen uitstekend onderwijs laten geven. Benjamin, zijn eenigste zoon, in de wandeling Ben genoemd, was niet alleen BUITENLAND. Hit Ier spreekt weer. Op een betooging in Beieren heeft Hitier Zondag een rede gehouden. Hij zeide o m. het volgende: Wij willen niets ander9 dan onze rust en onzen vrede, om te kunnen werken en de wereld moet weten, dat voor dit werk het geheele volk pal staat Wij gaan een zwaren tijd tegemoet en het is noodzakelijk, dat ieder Duitscher zich daarvan bewust i9. Wanneer wij ons volk w.llen voeden, blijlt ons geen andere weg dan de gevolgde. Ondubbelzinnig zeggen wij tot de wereld, wanneer gij ons op uw inter- nationale conferenties wilt zien, wan neer gij on9 in uw Volkenbond wil hebben, dan is dat slechts mogelijk wanneer gij ons volk erkent V\ ij zijn ten allen tijde bereid verdragen te onderteekenen, wanneer zij uitvoerbaar en dragelijk voor ons rechtsgevoel zijn Anders teekenen wij niet Wij willen den vrede, maar de wereld moet ook weten, dat wij op den duur die eeuwige discriminatie en vernedering met verdragen. De tijd i9 voorbij, dat men Duitschers met Duitschers kon verslaan Voordracht van Muckermatin verboden. Een voordracht, welke de bekende Jesuiet prof. Muckermann zou houden, is verboden te Essen Verboden boeken in Duilschland. Gelijk bekend zijn er reeds ver schillende zoogenaamde zwarte lijs ten van boeken in omloop geweest, zoo bijvoorbeeld de lijst, welke ten grondslag lag aan de demonstratieve verbrandingen. Maar er heerschte toch geen zekerheid of die boeken nu nog mochten worden verkocht of op andere wijze mochten worden verspreid. Nu is er, een nieuwe lijst van verboden boeken uitgekomen, welke aan die onzekerheid een einde moet maken, üp die lijst komen o.a. voor: Kirr, Feughtwangler, Kisch, eenige boeken van Sinclair, Traven, Freud, v. d. Velde, Bloch en Hirschveld. Een gerucht wil weten, dat ook Heinrich Heine, of althans eenige werken van Heine op de lijst zouden voorkomen. Stichtte v. d. Lubbe den Rijksdag brand alleen Het Rijksdagbrandproces begon zijn «dag der deskundigen», die hun oordeel moeten geven over de vraag, of v. d. Lubbe den brand alleen ge sticht kan hebben, dan wel of hij medeplichtigen heeft gehad. De deskundige, die heden gehoord werd, prof. Josse, meent, dat de vuurzee in de groote zittingszaal slechts kan zijn ontstaan, doordat hoeveelheden brandstof petroleum of benzol binnengebracht zijn, terwijl het vuur z.i. ook op vakkundige wijze is aan gelegd. Prof. Josse achtte het wel mogelijk dat één persoon den brand heelt aangestoken, doch het is z.i. uitgesloten dat de voorbereiding alleen door v. d. Lubbe zou zijn geschied. Door de verklaringen der deskun digen heeft het proces een wending gekregen, doordat de allengs vrijwel algemeen aanvaardde stelling dat v. d. Lubbe alleen den brand heeft gesticht, erdoor geschokt is, De Jupansche ambassadeur te Was hington naar Tokio ontboden. De Japansehe ambassadeur te Washington, heeft order gekregen zoo spoedig mogelijk naar Tokio te ko men om rapport uit te brengen over de Japanscti—Amerikaansche be naar Harrow gezonden maar had ook aan de universiteit gestudeerd, waar hij zeer behoorlijke examens had afgelegd. Ben was nu compagnon van zijn vader en werd als een zeer goede partij beschouwd door verschillende moeders met huw bare dochters. Hij was 25 jaar, niet on knap, behoorde tot de élite der jonge mannen uit de stad enwas onge trouwd. Hij was al een jaar of drie, vier bij zijn vader in de zaak en was er niet weinig trotsch op, dat hij van A tot Z van het „wolvak" op de hoogte was. Ben was scherpzinnig en er steeds op bedacht, de zaken in nieuwe banen te leiden. We moeten met onzen tijd mee gaan, vader, drong hij bij zijn vader aan. De smaak van de menschen verandert voortdurend; het is onze taak om hun smaak te bestudeeren en altijd klaar te zijn om hen te geven wat zij verlangen. Mrs. Briggs, een moederlijke, gezellige Yorkshire vrouw, wilde maar steeds, dat Ben ging trouwen en een eigen huishou den stichtte. Het is toch niks voor jonge mannen die zooveel achterwielen hebben als on ze Ben, om zoo maar te blijven loopen, verklaarde deze gemoedelijke dame meer dan eens tegen haar echtvriend. Ben moet trouwen. Daar heb je nou Alice Lister, die hij maar voor het vra gen heeft; en ze zit er goed bij ook, Alice. Haar vader geeft haar zeker 30.000 pond. Maar Ben geeft toch niet om haar, zei Mr. Briggs. Neen; hij geeft om geen van de meisjes, was Mrs. Briggs antwoord. Hij is als een bij die van de eene bloem naar de andere vliegt, zonder lang bij een te blijven. Jessie was verscheidene jaren jonger dan haar broer en was eerst kort gele den van school gekomen. Zij was Nancy's vriendin geweest op St. Andrew's en had altijd met iets van ontzag tegen haar op gezien. De laatste jaren hadden ze elkaar niet vaak gesproken, daar Nancy van school naar Cambridge was gegaan, ter wijl Jessie de andere klassen had afge loopen. Maar nu ze thuis was, verlangde ze weer erg naar haar afgod; daarom had ze er zoo op aangedrongen, dat Nan cy bij haar zou komen logeeren. Wat is het voor een soort meisje? vroeg Mrs. Briggs den morgen voor Nan cy zou arriveeren. Ze is een schat; antwoordde Jessie enthousiast. Zij was de beste golfspeel- ster op school en had alle pluimen, toen ze van school ging. Pluimen? Wat. moet ze daar nou mee doen? Och, u begrijpt het niet, moeder. Dat zijn de schoolkleuren. O, daar weet ik niks van, antwoord de Mrs. Briggs. Hoe is ze? Ze is vreeselijk knap. Knap in wat? In alle mogelijke dingen. Knap in scheikunde en schilderen en dat soort dingen en ik geloof, dat ze het in Cam bridge schitterend heeft gemaakt. Nou. nou, zei Mrs. Briggs vriende lijk, wat heeft zoo'n meiske daaraan? Je zei, dat ze arm was? Ja, antwoordde Jessie. Ik geloof, dat de Trevanions eens menschen van beteekenis zijn geweest in West-Engeland, maar ze hebben alles verloren. Uit wat Nancy me schreef, heb ik begrepen, dat haars vaders huis verkocht moest wor den om de schulden te betalen en nu moet ze zelf haar brood verdienen. Wat, schooljuffrouw of zooiets wor den? Ik denk, dat ze een betrekking als leerares zal zoeken. Zooveel is daar niet mee te verdie nen, merkte Mrs. Briggs zuchtend op; ze zag in ieder meisje een toekomstige bruid voor Ben en als echte Yorkshire-vrouw kon ze Ben niet toestaan een meisje zon der geld te trouwen. Arme meid, ver volgde ze, ze zal wel erg verdrietig zijn nu ze haar vader verloren heeft en ver moeid ook. Van Cornwall naar Leeds in één dag. Ze zal zich in Londen ook heb- ben moeten haasten. Dat was waar. Want Nancy was even voor vijven in Paddington aangekomen en moest zich erg haasten om op tijd in King's Cross den trein naar Leeds te pakken. Zij was verdrietig en vermoeid en alhoewel zij bij een oude schoolvrien din ging logeeren, voelde ze zich erg een zaam en verlaten. Met een bedroefd hart was ze van Trevanion Court weggegaan dien. morgen en toen ze tegen een der pi laren van de zuilengang geleund stond en haar blik nog eens had laten glijden over de omgeving, die haar zoo lief was, had zü een gevoel, alsof haar hart breken zou. Het scheen het eind van alles. Ze was vroeg opgestaan en alle kamers nog eens doorgeloopen met het besef, 'dat ze haar niet meer toebehoorden. De meubels wa ren den dag na den verkoop allemaal al weggehaald. De menschen verwonderden zich er over, dat ze tot den allerlaatsten dag gebleven was. De oude Adam Trebil- cock zou huisbewaarder blijven tot de jonge Jack Beel zijn intrek in het huis zou nemen en de oude man had zoolang een kamer voor Nancy ingericht lot ze naar Leeds zou vertrekken. U zult wel blij zijn weg te kunnen gaan, zei de oude man op droevigen toon toen hij haar dien morgen het ontbijt bracht. Het lijkt mij die hier van kind af aan geweest is, net een graf. Ik kan me niet herinneren Zeg maar niets meer, riep het meisje uit, terwijl ze de tranen wegveegde. Ik kan het niet verdragen. Nee, het is vreeselijk voor u, vreese lijk, gaf de oude man toe. En ook vreese lijk voor mij. Ik geloof ook niet dat ik het lang zal maken. Nu meneer dood is en u weggaat, heb ik niemand meer om voor te leven. Zeg dat niet, Adam. Je moet hier toch zijn als ik terugkom. Als u terug komt, miss Nancv? Ja, als ik terugkom. Want ik kom terug, Adam. Je weet dat ik een optie heb om het huis over vijf jaar terug te koopen? De oude Adam zuchtte. Natuurlijk had hij van deze optie gehoord en als ieder een deze bepaling als waardeloos be schouwd. Hoe zou zijn ionge meesteres hoe knap ze ook was, Trevanion Court terug kunnen koopen? Je moet er met niemand over pra ten, ging het meisje voort; maar je kunt er op rekenen, dat ik terugkom. Ja, miss. Je hebt genoeg gespaard om te kun nen leven, niet? Ja, miss, en ik wil u dit wel zeggen, wien mijnheer ook niet betaalde, mij deed hij het geregeld. De menschen zeiden er het hunne van dat hij mij aanhield, maar ik was er blij om. Hij was een Trevanion en de Treva nions hebben altijd een buttler gehouden. Wordt vervolgd. Waalwytscfte en kigstraatselie Conrant,

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1