5#> r Vrijdag oor BABY niemand leleursiell. N.S.B. en Fascisme. No. 86. Woensdag 25 Oct. 1933. 56e Jrg. TWEEDE BLAD. ii. 't Is van algemeene bekendheid dat wij Nederlanders steeds veel hebben gevoeld voor buitenlandsche producten. Dat weten zelfs de Waal- wijksche Schoenfabrikanten die lan gen lijd hun schoenen moesten voor zien van een vreemden naam, om ze makkelijker verkoopbaar te maken. Met het importeeren van den Nat Socialistischen en Fascistischen geest hebben de leiders naar onze meening zich toch wel erg vergist. In de eerste plaats loopen wij nuchtere, bezadigde Hollanders, niet zoo gauw warm voor wat holle frazen en fantastische leuzen. Troelstra heeft dat destijds ook moeten erken nen, en wij meenen dat het Neder landsche volk, in al zijn lagen, heden geen spijt heeft dat het toen z'n hoofc koel heeft gehouden en wars gebleven is van elk onbezonnen experiment Wij laten ons niet zoo makkelijk verleiden door wat vlaggenvertoón en hoerageroep. Een parademarsch vinden wij heel aardig, maar hij doet ons niet het strijdlustige bloec in de aderen opbruischen. Wij houden niet van concentratie kampen. Wij zijn een te rechtvaardig volk dan dat wij mannen die in alle oprechtheid en in volle plichtsbese hun volk hebben gediend ook a is het onder een ander regiem zonder vorm van proces broodcloos zouden kunnen maken of opsluiten zeils zonder ons te bekommeren om het bestaan van achtergebleven vrou wen en kinderen. Wij zijn nog niet verwaand genoeg om te durven beweren dat ons Hol- landsche bloed, ook al is het mis schien wat beïnvloed door melk en kaas, edeler zou zijn dan het bloed van een neger die zich voedt met pisang en sago. Wij zijn te gezond van hersens dan dat wij ons zouden laten ver leiden door heidensche waanideeën, door een fanatiek nationalisme waar van we, in beide stroomingen, de laatste stuiptrekkingen voor een ge- wissen dood constateeren. De groote lijn van cultuur en beschaving ligt in het ideaal van een vredelievende samenleving van het geheele menschdom en niet in een fanatieke opwekking en opvoering der heidensche hartstochten van volkeren en rassen. In de tweede plaats pleit het niet voor de appreciatie die de heeren importeurs van Nationaal Socialisme en Fascisme schijnen te hebben voor het Nederlandsche volk. Beide stroomingen zijn slechts een verdoovingsmiddel legen de psychose van critiek, angst en ontevredenheid die de algemeene wereldcrisis op het geheele menschdom heeft gelegd. Dat de heeren Baars en Mussert op ons Nederlandsche volk eenzelfde verdoovingsmiddel willen toepassen, dat men heeft moeten gebruiken voor landen die economisch en moreel aan den rand van den afgrond stonden, wijst er op dat zij eene zeer ver nederende meening moeten hebben voor het innerlijke wezen en de innerlijke kracht van ons volk. Het Italiaansche volk, dat door verschuivingen van belangrijke fac toren in het Europeesch economische stelsel reeds voor den oorlog veel was verzwakt, was door een aan het volk opgedrongen oorlog gekomen in een staat van bijna volslagen anar chisme. De geweldige rampen die het Duit- sche volk sedert 1914 hebben ge troffen, hadden Duitschlands kracht volkomen gebroken en het Duitsche volk was rijp voor alles. Beide landen waren tot stervens toe ziek in al hun geledingen, het volk was vol wanhoop. Zij hadden behoefte aan hoop, aan leuzen, aan iets waaraan zij van nature behoefte hadden, en waaraan zij zich vastklampten als een ver drinkende aan een stroohalm. De herinnering aan vroegere kracht en roem moest innerlijke binding bren gen, waarin de laatste kracht moest worden gezocht om de vreeselijke gevolgen van oorlog en crisis te bestrijden. Maar zoover is het met het Neder landsche volk toch nog niet geko men Zeker, wij lijden allen onder de crisis en de toekomst is nog duister. Maar dat is voor ons nog geen motief om ons te wagen aan een onbezonnen experiment waarvan we met zekerheid kunnen zeggen dat het, vroeg of laat, moet eindigen in een catastrophe. Ons muntwezen is gezond, zoo zelfs dat meerdere meenen dat het lijdt aan overgezondheid. Onze landbouw is door de Regee- ringsmaatregelen behoed voor eene catastrophe die juist te nationalisti sche strevingen van ons omringende landen dreigden te veroorzaken. Middenstand, Handel en Industrie lijden geweldig onder de wereld crisis, doch in 't algemeen zijn deze innerlijk gezond. We moeten bij de Regeering erop aandringen dat zij spoedig ook hier maatregelen treft ter ondersteuning. De crisis kan de Regeering niet voorkomen wat zij doen kan is slechts een noodverband leggen. Ook het Nationaal Socialisme en Fascisme kunnen ons niet voor de gevolgen van de wereldcrisis be- noeden, wel eerder deze verscherpen. W ij hebben een sociale wetgeving, zooals geen enkel land ter wereld. We hebben een gezond en krachtig volk dat, zonder veel ophef en re clame, geweldige prestaties toont. Denken we sleciits aan de demping der Zuiderzee, aan de geregelde luchtvaartverbmdmg op lndië, die met een stiptheid wordt uitgevoerd alsof het eene busverbinding Waal wijkDen Boscn betrof. Ais zooiets eens in Duitschland of Italië ge beurde I Neen we zijn niet zoo ziek dat we een uitheemsch verdoovingsmiddel behoeven, waarvan bovendien de waarde voor ons Nederlanusche volk zeer problematisch is. Het Bestuur der H.K. Kiesvereen Waalwijk. jFKUVÜNUIAAJl, iNHEUWö. Waalwijk, 25 October 1933. «Jaarmarkt ie Waai wijlt op Uuuderüag 26 October Ons Kantongerecht. Zooals blijkt uit een uitvoerig be richt elders in dit blad, stelt de minis ter van justitie, mr. van bciiaik, voor een tweetal rechtbanken en een groot aantal kantongerechten op te henen Daaronder prijkt, zooals wij vroe ger reeds voorspelden, ook het Kan (.ongerecht Waalwijk. De bedoeling is uat alle plaatsen uit dit Kanton zui len ondergebracht worden bij 't Kan tongerecht Den Bosch, behalve de ge meente Boon op Zand, die naar het Kanton Tilburg verhuist. Wij kunnen dit voorstel ook van de zen minister ten zeerste betreuren doch meenen, dat onder de huidige omstandigheden niet veel ten deze zal worden bereikt. Wij hadden bovenstaande juist ge schreven toen ons de tijding bereikte, dat het Wetsontwerp reeds in de Ka nier behandeld was en aangenomen en daarmede het doodvonnis van Waalwijk's Kantongerecht reeds was neteekend. Vlugger heeft onze Tweede Kamer wel zelden gewerkt. Vrijdag verscheen de wijziging van het wetsontwerp Don- ner door minister van Schaik en Maandag was de zaak reeds beklon ken. Ais alles zoo vlot van stapel loopt als hier, waar het toch ging over de belangen van duizenden en duizenden, dan staat ons nog heel wat te wack ten! Wij weten dat er bezuinigd moet worden, maar ais dat allemaal moet gaan ten bate der steden en ten nadee- le van vooruitstrevende plaatsen, ten nadeele van het platteland, dan be treuren wij dat ten zeerste; waar toch ook wel een andere goede weg moge lijk was. Daar is echter niets aan te doen, want de Eerste Kamer keurt het wets ontwerp natuurlijk ook goed. Wij brengen intusschen een woord van hulde en dank aan onzen verte genwoordiger, mr. Frans Teulings te Den Bosch, die gedaan heeft nu en vroeger, wat mogelijk is, alsmede aan zijn tien medestanders van het amen dement. Dat hij zijn amendement niet kon handhaven tegenover het „non possumus" van Minister v. Schaik, die het zelfs „onaanneembaar" verklaar de, dus ernstig dreigde, kunnen wij in deze omstandigheden begrijpen. Intusschen zeggen wij met nadruk Waalwijk let op uw saeck", vandaag het Kantongerecht, morgen: de Ge zondheidscommissie, overmorgen. Laat allen zoo krachtig mogelijk sa menwerken om te behouden wat we hebben, laat staan nog te krijgen wat we krijgen kunnen. Het is ten hoogste tijd! Tenslotte ook: Plattelanders let op uw saeck; men ziet het hier weer, alles naar de steden 's-Bosch, Tilburg, Bre da, ten koste van Waalwijk, Heusden en Oosterhout! Ook op dit punt zal nadere aaneen sluiting of voeling houden van ge meentebesturen ten plattelande noo- dig worden! Gisteren kwam in de Tweede Ka mer reeds het wetsontwerp omtrent de indeeling der rechtsgebieden aan de orde. Het Kamerlid Teulings verdedigde een amendement tot behoud van het Kantongerecht te Waalwijk. Minister van Schaik verklaarde het amende ment onaanvaardbaar, waarna 't werd ingetrokken. Het wetsontwerp werd daarna zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Hiermee is dus het Kantonge recht te Waalwijk opgeheven (na goedkeuring in de Eerste Kamer), als ook Heusden en Oosterhout. Moderalor-godsdienstleeraar dr R. K. H. H. S.— H. B. S. Z. D. Exc. de Bisschop van s Bosch heeft benoemd tot Mode rator der R.K. Hoogere Handels schoolH.B.S. de weleerw. heer J. van Rooij, nieuw benoemd kapelaan aan de parochie van St. Jan. Z.Eerw. is tevens door 't Hoofd- van O. M. O. benoemd tol leeraar in godsdienstleer en kerkgeschiede nis aan deze school. Benoemd. De adjunct commies Huijgen, werk zaam ten kantore der directe belas tingen alhier, is met ingang van 1 November benoemd tot commies te Maastricht. Pater L. Vos M.S.F. Pater L A. W. Vos, die vroeger kapelaan was in de parochie van den 4. Antonius alhier, is benoemd tot kapelaan te Goirle. Bevordering. De heer W. Pulles Azn., thans adjunct-referendaris der posterijen i en telegrafie en telefonie is benoemd tot referandaris 2e klas der poste rijen, telegrafie en telefonie. Handels-Hoog eschool. Aan de R.K. Handels-Hoogeschool voor Sociale en Economische weten schappen te Tilburg slaagde vodr het candidaats examen mej. Riet Cobben te Breda. f J. Broeders, f Zondag is te v.m. Besoijen in den ouderdom van 90 jaren, na een kortstondige ongesteldheid overleden de heer Johannes Broeders, penning meester van het Kerkbestuur der parochie van O. L. Vrouw. Met den heer Broeders is een alge meen geacht en bemind ingezetene van Waalwijk heengegaan. Vee heeft hij voor de inwoners van Besoijen gedaan. Lange jaren was hij lid van den raad der vroegere gemeente Besoijen en gedurende 29 jaren heeft hij als wethouder zijn krachten aan het gemeentebestuur gegeven. De functie van Kerkmeester heeft de overledene niet minder dan 42 jaren bekleed. Hij was begiftigd met het Gouden Kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Veel goed heeft de heer Broeders in zijn leven gedaan Het is bekenc dal in vele armoedige huisgezinnen door zijn milddadigen steun veel leec verzacht is en dat liefdadigheids vereenigingen, patronaten e.d. steeds op zijn steun konden rekenen. Ook in bet vereenigingsleven was de heer Broeders een graag geziene persoonlijkheid. Velen zullen zich zijn levendige belangstelling in de liedertafel «Oefening en Vermaak» herinneren, en tot op heden was hi voorzitter van de in café Pompe gevestigde sociëteit. Hij was een trouw lid der Waal- wijksche Looiersvereeniging en ontbrak nooit op de vroegere Looiers- beurs. De overledene heeft zich vele dankbare vrienden gemaakt. Hij ruste in vrede. De Centrale (H. L. S.). Naar wij vernemen zijn de moei lijkheden in de Centrale, die nog van looierszijde dreigden, thans ge heel opgelost en hebben deze thans allen het formulier voor 't lidmaat schap der Centrale (H. L. S.) ge- teekend. Deze kwestie betrof deconlingen- teering van leder, die wij nu in de toekomst met zekerheid kunnen verwachten. De actie der Centrale kan nu voor goed beginnen. Alg. Groene Kruis. A.s. Donderdag om half acht houdt het «Groene Kruis» in haai Wijkgebouw een algemeene verga dering, om de meening van hare leden te hooren over verhooging van de contributie, hetgeen nood zakelijk is, wil het Bestuur met hare werkzaamheden op denzelfden voet kunnen doorgaan. Vervolgens houdt Zuster Schutte uit Utrecht een zeer intressante lezing met lichtbeelden. De schitterende opnamen en de enthousiaste toelichtingen van de spreekster» beloven een gezelligen avond. Saneering in het Bakkersbedrijf. Door de Bakkersvereenigingen van Waalwijk en Drunen was gisteravond in Musis Sacrum een vergadering be iegd, waartoe alle bakkers uit dt Langstraat, vanaf Vlijmen t.m. Geer- truidenberg, waren uitgenoodigd. De heer Th. Festen, voorzitter der Waalwijksche vereeniging, die de bij eenkomst presideerde, sprak het wel komstwoord, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot den spreker mr. Broekhuizen uit Den Haag. Mr. Broekhuizen, rechtskundig ad viseur der Centrale Bakkerij Commis sie heeft daarna een uiteenzetting ge geven van den toestand in het bedrijf. Hij wees op de noodzakelijkheid van saneering en legde er den nadruk op, dat deze niet beoogt een verhooging der broodprijzen, doch slechts 't voor komen van abnormaal lage prijzen, die het bakkersbedrijf niet loonend maken. De Centrale is in het leven ge roepen om tegen deze lage prijzen in te grijpen. Ook de concurrentie der coöperatie werd door mr. Broekhuizen besproken. Spreker legde de aanwezi gen een contract voor en gaf hierop 'n uitvoerige toelichting. Het contract, waarin zijn geregeld de maatregelen die voor de saneering noodig zijn, werd door bijna alle aan wezigen, een honderdtal, ondertee kend. De heer Festen heeft daarna de bij eenkomst gesloten met een dankwoord aan mr. Broekhuizen. Gilde St. Crispijn en Crispinianus. Maandag hield bovengenoemd gilde, |dat z'n zetel heeft bij den heer J. van der Meijs, alhier, zijn jaarlijkschen gil- dedag. Na gezamenlijk de H. Mis te hebben bijgewoond, ging het in optocht naar het gildehuis voor een gemeenschap pelijk ontbijt, waarna het prijsschie ten begon. De uitslag hiervan was, waarbij de jaargemiddelden in aan merking werden genomen, als volgt: le prijs .T. de Leijer Jzn. 164 pun ten; 2e prijs J. v. d. Meijs 163 p.; 3e J. de Leijer Sr. 157 p.; 4e A. van der Gouw 154 p.; 5e M. Bakkers 149 p.; 6e Duquesnoy 122 p.; 7e J. den Teu- ling 121 p.; 8e G. de Graaff 97 p.; 9e Luxor-Bioscoop Zaterdag en Zondag AKtJV OKDRA in haar grootste triomffilm VV'IJ garamdeeren U dat deze lilin Toegang 16 jaar Bespreekt tijdig uwe plaatsen bij Wed J. v. Broek van Ree. De films der Luxor a*- b 1 ij v e n beier. L. van Es 87 p.; 10e Verhagen Sr. 64 achtPn p.; lie J. Segers 63 p.; 12e N. v. Don- gen 34 p. Des namiddags werden de wedstrij den voortgezet, deze werden geopend door den Beschermheer, den Burge meester, die het eerste schot loste. Des avonds had een gezamenlijk diner plaats, waarna een feest-avond, die verzorgd werd door leden en bijge woond door honoraire leden en dona teurs met hunne dames. Het ging er buitengewoon gezellig en prettig naav toe en het was een waardig slot van dezen mooien, jaarlijkschen feestdag. Heden, op 25 October, bestaat het Gilde St. Crispijn en Crispinianus 95 jaren. Huisverkoop. In café Snijders heeft Notaris Christ gisteravond in het openbaar verkocht het pand van mej. v. d. Broek op de Markt, dat was ingezet op ƒ5200. De koop werd gemijnd door den heer H. de Ruijter-Moonen, alhier, voor de som van 6200.Naar wij verne men ligt het in de bedoeling het pand lot café te verbouwen. Wij volstaan daarom met te zeggen dat de verschillende rollen weer in uitstekende handen bleken te zijn en een zeer goede vertolking kregen. Vooral het spel van Mej. BakkerVerhoeven verdient een extra vermelding. De aanwezigen, jammer dat de belangstelling niet grooter was, hebben van 'n mooien tooiieelavoni genoten. Bij een volgende uitvoering verdient „Kunst en Vriendschap' zeker een volle zaal. Louis Davids vroolijk tooneel. Maandagavond heeft Louis Davids met zijn kleinkunstgezelschap in Musis Sacrum een vroolijke avond gegeven. De belangstelling was onge veer even groot als voor de uitvoering die het gezelschap hier verleden jaar gaf, maar was toch nog niet in even redigheid met het vele mooie wat hier geboden werd. Hoofdzaak was natuurlijk Louis Davids zelf, die weer een aantal van zijn nieuwste levensliederen ten ge- hoore bracht, over het algemeen van het vroolijke genre, dat de toe hoorders een 'gulle lach ontlokte, maar enkele ook met een meer ernstige inslag. In zijn conferences was Davids weer de gezellige ver teller, vol grappen en rake opmer kingen, waarbij er echter ook waren die we op den duur nu niet zoo konden apprecieeren. Fred Roner verraste ons dooi- zijn buitengewone vaardigheidde goochelkunsten die hij uithaalde waren werkelijk zoo verbluffend, dat het publiek er eenvoudig paf van stond. Kate Schnitzer, de Weensche operette-zangeres, zong aardige lied jes, Hollandsch met Duitsch accent. Vooral haar imitatie van filmgroot heden als Mariene Dietrich en Gitta Alpar was raak en geestig. Een groot succes was het optreden van de «Harmony Kings», de drie wereldberoemde Londensche neger zangers. De bijzondere melancholiek van deze negerzang kwam wel het best uit in het op verzoek gezongen «Stormy Weather», waarvoor de Kings een extra hartelijk applaus in ontvangst hadden te nemen. Davids gezelschap heeft ons een prettige avond bezorgd, die een veel grooter bezoek verdiend had. Schoolbezoek. De leerlingen der 4e en 5e klas H. H. S. alhier brachten heden onder geleide van den directeur Drs. de Vries, de leeraren Drs. van Imbeeck en Ir. Charpentier een bezoek aan de Coöperatieve Suikerfabriek te Zevenbergen. De reis ging per auto-bus van den heer Mulders-Sars. Lezing Dr. Ernest Claes. De Waalwijksche Ontwikkeling9club heeft den datum der lezing van Dr. Ernest Claes verschoven van Maandag 13 op Zaterdag 11 November, zulks in verband met het winterconcert der iiedertafel .Oefening en Vermaak", dat op 13 Nov. gegeven wordt. Waalwijksche Concoursbond. De Waalwijksche Concoursbond houdt op Zaterdag 28 Oct. in café Wed. v. Vugt een algemeene verga dering, O m. komen aan de orde de verslagen van secretaris, penningmee9- ter en controleurs en de verkiezing van een voorzitter en een 9de afge. vaardigde. „Kunst en Vriendschap De tooneelvereeniging „Kunst en Vriendschap", die zooals men in ons blad heeft kunnen lezen is omgezet in een reizend tooneelgezelschap, heeft Zondag in café van Cromvoirt te v.m. Baardwijk haar eerste uit voering als zoodanig gegeven. Wij mogen zeggen dat de opvoering van het dramatische tooneehverk van Cor. Hermus „De familie Loberg" tot een succes geworden is. Daar wij bij de eerste opvoering van dit tooneehverk de vertolking al uit voerig besproken hebben, kunnen wij ons van die taak thans ontslagen Schietwedstrijd B. V.L.Afd. Baardwijk Op den jaarlijkschen schielwedstrijc van den Bijzonder Vrijwilligen Land storm afd. Baardwijk, werden de prijzen behaald als volgt 1 P. van Woensel 96 punten (47), 2_C. de Jong 96 (42); 3 Th. Pulleus 95 (47); 4 A. van Thuijl 95 (45); 5 E. de Vries 936 A. de Beer 917 W. van der Mee 89 8 Adr. Kleijberg 88; 9 J. Verhoeven 86; 10 L. van der Sanden 85 (45); 11 J. Baijens 85 (38)12 Chr. Kleijberg 84 13 Adr. Maas 83 (46); 14 Joh. Kleijberg 83 (41); 15 B. Kolsteren 78; 16 H Mulders 7617 P. van der Velden 74 18 Cor. Krol 7119 Adr. de Jong 62 Te behalen punten 100. De tus- schen geplaatste cijfers zijn de 5 kampschoten van degenen, die het zelfde aantal punten hadden gescho ten. Hiervoor waren 50 punten te behalen. Op een nader te houden feest ver gadering zullen de prijzen worden uitgereikt door den plaatselijken leider. Dood gevonden. In den dam naast de woning van den autoverhuurder M-S. in de Stationsstraat werd Zondagavond laat het lijk gevonden van den 77 jarigen slager D die enkele kamers in dezen dam bewoont. De ontboden geneesheer constateerde Jat D. aan hartverlamming gestorven was. Aanrijding. Op den hoek GrootestraatMr. van Coothstraat had Zaterdagmiddag te 3 uur een aanrijding plaats. De luxe wagen van den heer Z. uit Raams- donksveer werd in de flank aangere den door een H.B.-bus, tengevolge van het feit dat de bus-chauffeur den luxe-auto geen voorrang verleende. De wagen van den heer Z. werd ernstig beschadigd. De politie maakte proces-verbaal op van het gebeurde. Gisteravond te 6 uur had op den hoek Mr. v. CoothstraatGrootestraat een aanrijding plaats tusschen twee fietsers, waarvan ook de een de ver keersregelen juist en de andere niet in aanmerking nam. Jammer genoeg was de eerste de dupe ervan, daar z'n voorwiel danig gehavend werd. Installatie Pastoor Lamb. Alph. Sanders te Vught. Vrijdagavond had in de parochie kerk St. Petrus te Vught tot de uiterste hoeken gevuld met geloo- vigen de installatie-plechtigheid plaats van den nieuwen herder dei- parochie den zeereerw. heer pastoor Lam. Alph. Sanders in tegenwoor digheid van zeer vele geestelijken van Vught en den omtrek. Om 7 uur arriveerde de nieuwe pastoor op de pastorie, vergezeld van de Waalwijksche geestelijkheid. In de straten nabij de parochiekerk hadden velen de vlaggen uitge stoken. Om halfacht haalden de katholieke Verkenners, onder leiding van hop man Verbruggen, den nieuwen pas toor van de pastorie af en bege leidden hem naar de kerk, aan den ingang waarvan pastoor Sanders werd afgehaald door een langen stoet geestelijken, voorop de deken van Boxtel de hoogeerw. lieer J. Spierings, die de installatie-plechtig heid zou verrichten en de twee ge tuigen de zeereerw. heeren N. van Riel, deken en pastoor van Waalwijk en pastoor G. van den Hout. Na het zingen van het Veni Creator geleidde Deken Spierings den nieu wen pastoor naar het hoofdaltaar en las daar den benoemingsbrief voor. Vervolgens legde de nieuwe pastoor geknield voorliet hoogaltaar den eed af. Daarna overhandigde de Deken den nieuwen pasfoor de sleutels der kerk. Na de verschillende liturgische plechtigheden beklom Deken Spie rings den kansel. Hij herdacht in zijn predicalie eerst het werk van den vorigen pastoor Mgr. van Oss., en richtte zich daarna tot pastoor Sanders. Vervolgens heelt pastoor Sanders gesproken. Gevoelens van vreugde bestorm den hem, en hij zou uen lolzang van de 11. Maagu willen uitjubelen: Magnificat anima mea Donnnuui. Mijn ziel verheft den lieerl - De nieuwe herder dankte God, die hem lot Zijn priester^heelt uit verkoren, om de menschen le bren gen tot God. liij dankte ook Z. H. Exc. Mgr. Diepen, die hem deze schoone parochie lieell toegedacht. De nieuwe herder herdacht dan zijn grooten voorganger, die zooveel voor deze parochie lieeil gedaan en wcnscht, nat Mgr. Van Uss nog veie jaren moge genieten van zijn rust. Is spr. verheugd, hel der ie mogen zijn van «en der schoonste parocmes uit het bisdom, van den anderen kant is hij zich bewust van de groote zorg en verantwoordelijkheid, die op hem komt drukken. iNiet zonder schroom en huivering aanvaardt hij dit pastoraat, maar nij vertrouwt op God. De nieuwe herder zal zijn pasto raat stellen onder dc inaciitige. be scherming van den Prins der Apos- leien, den 11. Petrus, uen Patroon dezer parochie, en nep ailer mede werking in. In zijn slotwoord smeekte ue nieuwe pastoor den zegen van God al over de geheele parochie. Met den zegen van het Allerhei ligste werd de plechtigheid besloten. Pastoor banders is Zondag dooi ei legenwoordigers van organisaties en particulieren begroet. De har monie Kunst en Vriendscnap en »Juiianait brachten aubades. Rechterlijkt muciit. Gij Kon. besluit is benoemd tol subslituul-grUlier bij het Gerechtshof te s-lleitogeiiboscii jhr. mr. E. C. F. N. Verneijen, tnans ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten te 's-Hertogenbosch, Uss, neusden, Waalwijk, Yeghel, Boxmeer, Uirschot en lilburg, ier standplaats Js-Hertogenbosch. L)c Acd. Hero, (jttueeiiie le lilburg. De Nederduitséh Hervormde gemeente le lilburg heelt Aonuag naar 5UU-jarig beslaan op feestelijke wijze herdaent. De dag begon met een wijdingsdienst in de kern, waar in de predikant ds. P. van der Wal, voorging. UiT Li£ji\ liUöbCnEN RAAD. in ue gehouden vergadering van den gemeenteraad le nen .Doscli werd een zeer beiangryk besluit genomen uoor ue aanvaarding van liet -z.g.n. Mortei- pian, waardoor een begin van uitvoe ring zal worden gegeven aan een reeds Moeger ontworpen plan tol vernieu wing en verbetering van een oud stads- gedeeile, waarbij een doorbraak zal worden verkregen van de Keizerstraat langs de Mortel naar de bt. Jomstraal, late. naar den hoofdweg, den bpin- huiswai. Er zullen weer een massa krotten kunnen worden afgebroken en door verkregen terrein een aanmerke lijke stadsveri'raaiing lot stand komen. In hetzelfde plan werd besloten, aan hel ltijk te verkoopen een perceei bouwterrein groot 1648 M2 tegen den prijs van 16.per Meter, totaal J 26.368, met bestemming voor den bouw van een leiefoonfabriek. V oor straataanleg en rioleering werd een erediet toegestaan van 28.50U. Uok uit oogpunt van werkverschaf fing is boven omschreven raadsbesluit van belang. De groep Van, Hoeckel en de Doos van Pandora! 't Draait nog altijd om de wethou- dersverkiezing. De R. K. Raadsfractie, met eene meerderheid van slechts de helft plus één nam bij den aanvang van de zittingsperiode de drie wet- houderszelels tol ziëi>r waaïdoorüé- R.K. groep Van Hoeckel, die zes leden telt, teleurgesteld was, dat niet één ze tel aan deze groep werd overgelaten, 't Vertrouwen aan B. en W. werd op gezegd en de zes w-eigerden zitting te nemen in Raadscommissies. De leden der R. K. Staatspartij vermochten niet de Hoeckelianen te overtuigen, da: de R. K. Raadsfractie het recht liad de wethouderszetels geheel te bezetten en vermochten evenmin bedoelde raadsle den nog te bewegen aan het werk der commissies deel te nemen. Een poli tieke storm woei er van door de voor name Brabantsche raadszaal en weidsch tooverden de vroeden van Den Bosch de mythologische doos van Pandora op het tapijt, waarin na de vlucht van al het politiek rampzalige door verbrokkeling der eenheid de hoop nog achterbleef op een mogelijk herstel! Dat inmiddels uitbleef. Tot onverwacht, terwijl de zetels iii de commissies nog te wachten stonden, de groep Van Hoeckel een draai wilde ne men en de onderhandelingen begon nen om tot eenheid en verzoening te geraken, waarna de vacatures in de commissies zouden worden aangevuld. In de gehouden raadsvergadering ech ter deed de voorzitte: van de R. h- Raadsfractie de mededeeV.ng,, dat de beraadslagingen geen resultaat hadden en, jammer genoeg, de toestand niet in het belang der gemeente nog zou voortduren. De wilde groep der Kuyperianen trok uit het geval partij door zich weer voor de commissies op te dringen, maar kreeg als kleurlooze verzameling geen gehoor. Toen begon het Ifd Kuypers er den draak mee te steken! Hij had „de doos van Pandora" in' z'n actetasch en pakte ze uit! Zoowaar, hij stak een bont blikken theebuske in de hoogte en sloeg over naar de „hoop" op de volgende verkiezing! Ja, verkondigde Kuypers, en de raad gierde het uit, de

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5