Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HflflR ERFDEEL. jissiags FEUILLETON iutestó NUMMER 88. WOENSDAG 1 NOVEMBER 1933. 56e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 88. Telegr.-adres: ECHO, Prijs der Advertertiën 20 cent per regei; minimum 1.50. Bij contract Rink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit züu. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. LOONOPZAND—KAATSHEUVEL. Straatnamen. Gronduerkoop in de St hoolstruat. Een nieuwe straat in Loonopzand. De raad der gemeente Loonopzand kwam Zaterdagmiddag in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van Weth. L. J. v. d. Horst, loco-burgemeester. Secretaris de heer M. A. v. d. Wee. Aanwezig alle leden. Alvorens tot de afwerking der agenda over te gaan spreekt de Voorzitter er zijn bed wezen over uit dat de burgemeester deze ver gadering wegens ongesteldheid niet kan presideeren. Tot zijn genoegen kan spr. zeggen dat de toestand van den burgemeester beter wordt. Hij stelt voor hem nam ns den raad schriftelijk een blijvend en algeheel herstel toe te wenschen. De raad betuigt daarmede zijn instemming. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Aan de orde 1. Aanbieding der gem.-begrooting voor het dienstjaar 1934. De begrooting wprdt in handen gesteld van een commissie beslaande uit de heeren v. d. Hoven, Beerens en N ij kamp. De \oor/.ilter dringt aan op een spoedige behandeling. 2. Schrijven van de Gezondheids commissie zetelende te Waalwijk, waarbij geadviseeid wordt tot on bewoonbaarverklaring van het huis, staande aan de Kloosterstraat no. 112 te Loonopzand, bewoond door C. Broeders en eigendom van P. Swaans. B. en W. stellen voor daartoe te besluiien, met bepaling van den termijn van ontruiming der woning op b maanden. De >aad gaat daarmede accoord. 3. Schrijven van het bestuur der Afd. Kaatsheuvel van den N.Br. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Joseph Hocking. o Nadruk verboden. 11. Of je ons zult bevallen? Kind, wat haal je in je hoofd! Vader is nu al ver liefd op je! Als je hem niet aanstond, had ik het wel direct gemerkt. Dan zou zijn gezicht niet zoo hebben geglommen van hartelijkheid en hij haast geen woord tegen je gezegd hebben. Zoo is hij nu eenmaal. En moeder zou*haar „conversatiema nieren" nebben vertoond. Ik heb op haar gelet, toen je binnenkwam: één minuut heeft ze je bekeken en toen had je het pleit gewonnen. Ze stoof op je af en gaf je een zoen. Nee, hoor, wij zullen het hier met elkaar reuzen-genoegelijk hebben. Daar gaat de etensbel al, vervolgde het hartelijke kind na een korte pauze, toen ze het geluid van een gong hoorde, en we moeten zorgen, dat we niet te laat zijn. Dat is het eenige, waar vader vreeselijk precies op is. Een paar minuten later waren ze in een hooge, ruime eetkamer, die ook al straalde en glansde van licht. Daar heb je het span, zei mr. Elyah, toen het tweetal binnenkwam. En dit is onze Ben. Zeker al wel van gehoord, hè? En pas maar op, de gemoedelijke Yorkshire-man lachte plezierig, een eerste klas lady-killer, die zoon van me. Dat is niet aardig, vader, om me di rect in een slecht daglicht te stellen. Maar het is immers zoo! Enfin, het Chr. Boerenbond, verzoekende een bijdrage te willen verleenen in de kosten van bet beroep tegen de beslissing van de Jachtcommissie, waarbij de vergoeding van den afkoop van hetjachtrecbt is bepaald. Het wil B. en W. voorkomen billijk te zijn dat op basis van de bijurage welke van alle andere eigenaren wordt gevraagd, ook door de gemeente in de te maken be roepskosten wordt geparticipeerd, nu bij een eventueele toewijzing van het beroep, ook de gemeente in de daaraan verbonden vooideelen deelt. Voor deze gemeente loopen deze uitgaven over plm. 2U H.A. 10.40 per H A. of f3. Lie beer Boestenberg acht deze uitgave in het belang der gemeente. Hij vraagt echter ol niet de moge lijkheid oestaat dat het tot een lange procedure wordt, die de gemeente laLr nog meer zou kunnen kosten. De Voorzitter zegt dat dit is uit gesloten, daar het Gerechtshof aan- stonns in hoogste instantie zal be slissen. 4. Belegging van gelden. Overeenkomstig de desbetreffende bepalingen der Lager Onderwijswet lb-iU is door de besturen der U.K. Jongensscholen te Kaatsheuvel een waarborgsom gestort van L4U.2UU. Evenals voorwut betreft de overige waarborgsommen, gestort door de besturen der Byz. Scholen te Berkdijk en Loonopzand, steden B. en W. voor dit bedrag te beleggen bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, die voor deze beleggingen een aparte rekening op hare balans heeft. Het bedrag dier belegging blijft ten allen tijde voor de gemeente disponibel, om het te resliluceren zoodra de gemeente daartoe ver plicht is. Van het geld wordt 4 pCt. rente genoten. Voorts is nog over het loopende jaar een' bedrag van fz03o.2u te beleggen, vormende den afkoop van de vergoeding welke de gemeente jaarlijks ontvangt wegens alkoop van vroegere tolheffing. B. en YV. stellen voor Vuor dit laatste bedrag 2 aandeelen der Bank van Ned. Gemeenten te koopen, die een div.dend geven van b pCt. De raad gaat daarmede accoord. kon slimmer met je zijn. Daar is moeder ook, dan hoeven we niet langer te wach ten. Ik veronderstel, dat die twee deern tjes vanavond naast elkaar moeten zitten, hè? Maar alleen vanavond, hoor! En nu vooruit maar, want ik begin waarachtig wee in m'n maag te worden. En Elyah nam zyn plaats aan het hoofd van de tafel in. De lieele omgeving was nieuw voor Nancy; de sfeer van royaliteit en weel de, die hier overal in huis hing, beklem de haar bijna. Ze voelde zich haast over stelpt door den rijkdom van elk ding hier. Het kostbare eiken ameublement, de groote eettafel met 't kostbare, prach tige Chineesche porcelein erop, het hoo ge, zware buffet met het vele glanzende zilver, het mollige karpet onder haar voeten, de zacht-gecapitonneerde stoe len; alles straalde weelde en degelijken welstand af. Het vormde zoo een scherpe tegenstelling met de vaalheid en de kaal heid van het huisraad op Trevanion Court, dat de rijke pracht haar byna ver blindde. Ze had zich nog nooit zoo sterk de tegenstelling gerealiseerd tusschen de zen rijkdom van het industrieele Noor den van Engeland en de schrale, bijna zielige bekrompenheid, waarin haar va der had moeten leven. Toen Jessie Briggs beweerd had, dat Nancy een reuzen prettigen tijd zou heb ben, had ze geen woord teveel gezegd. Nooit in haar leven had het meisje zoo vel hartelijkheid ondervonden, als tij dens haar verhlyf op Woodroyd, de villa van Mr. Briggs. Het scheen wel of alle leden van het gezin wedijverden om het haar naar den zin te maken en zooals Jessie voorspeld had: voor ze het wist, was er al ruim een week voorbij! Ze maakten allerlei prettige uitstapjes in de omstreken, maar Elayh Briggs vond toch, dat ze ook wat moest zien van hel machtige industrieele leven in de beide graafschappen Yorkshire en Lancashire. Hij nam haar mee naar een paar fabrie ken en legde haar uit wat de wolfabri- cage en de wolhandel voor de wereld beteekende. Hij reed ook met haar naar Oldham in Lancashire, een van de lee- Straatnamen. 5. Voorstel tot het geven van straatnamen. B. en W. hebben zich voorgesteld om aan de Telefoonstraat te Kaats heuvel een anderen naam te geven, evenals ook aan de zijstraten, welke met de Telefoonstraat in verbinding staan. Zij stellen voor om de straat, loopende vanaf het Plein tot aan de Gasthuisstraat te heeten »\Vilhel- minastraat» en het Plein »Wilhel- minaplein». De straat loopende vanaf de Te- lefoonstraal tot de Gasthuisstraat bij J, van Heeswijk, te heeten Prins Hendrikstraat»de nieuwe verbin dingsstraat te heeten «Julianastraat». Voorts de straat loopende vanaf de Hoofdstraat tot het Piein te h- eten Mgr. Völkerstraat», als een blijvende herinnering aan het lang durig en werkzaam pastoraat te dezer plaatse van den Pastoor. De heer Beerens had voor de arbeiderswijk liever enkele- andere namen gezien. Zoo zou hij inplaats van Wilhrlminastraat liever zien Leo XIII—straat, en voor het plein Schaepman—plein. Bovendien zou hij liever een meer belangrijke straat naar Mgr. Völker heeten, b.v. de Peperstraat, die tóch slechts een zinledige naam heeft. De straat van- lykste steden van Engeland, maar mis schien wel de welvarendste. Hier woon de een van zijn vrienden; eigenaar van een groot aantal fabrieken. Vooral een daarvan maakte een overstelpenden in druk op haar. Ze had er geen idee van hoeveel weef getouwen er wel in bedrijf, hoeveel vlij tige handen er wel aan het werk waren. Ze ervoer dat deze onvriendelijke zwart- berookte stad van onschatbare beteeke- nis was voor de welvaart van Engeland en relaties onderhield niet de verste uit hoeken der aarde! Elyah Briggs liet niet na tegen het meisje de lof te zingen van de beide graafschappen en van den machtigen polsslag van leven en. bedrijf, die daar klopte. Op den terugweg naar Levds, dien avond, was Nancy weinig spraakzaam. Ze was nu bijna drie weken de gast van Elyah Briggs en ofschoon Jessie met den meesten nadruk beweerde, dat ze nog in geen maanden aan weggaan mocht den ken, ze voelde dat het haar plicht was aan dit verblijf spoedig een eind te ma ken. Maar waar moest ze naar toe? Wat kon ze beginnen? Ze dacht aan de belof te, die ze haar vader gedaan had op den dag van zijn dood. Hoe moest ze die in Godsnaam vervullen? Hoe meer ze er over nadacht, hoe hopeloozer ze het ging vinden. Maar haar gesprek van vandaag met Elyah en de groote fabrikanten uit Old ham, hadden haar op een idee gebracht. Ze meende een weg te zien om haar eigen brood te verdienen en.misschien. Ze was verloren in haar gedachten, terwijl de groote auto heuvel op, heuvel af ging en toen ze eindelijk Woodroyd bereikten, voelde ze zich als iemand, die uit een diepen droom wakker schrikt. Wil je niet wat voor ons zingen, Nancy?, vroeg Mr. Briggs, toen ze na het diner in de ruime, gezellige salon bij el kaar zaten. Zoudt u erg boos zijn, als ik het niet deed, mr. Briggs?, vroeg ze. Ik zou liever wat met u praten. We doen, waar je zin in hebt, hoor af het plein naar de Hoofdstraat zou dan Kloosterstraat kunnen heelen. De Voorzitter acht het gewenscht in de straatnamen ook de gehecht heid aan het Koninklijk Huis te doen uitkomen. De heer Beerens zou daartoe de Hoofdstraat en de Verlengde Hoofd straat om loopen in Wilhelmina- straat, welke naam meer passend is. De heer v. d. Hoven is voor al- geheele herziening der straatnamen De Voorzitter zegt toe in de vol gende veredeling een nieuw voor stel te zullen doen, en daarbij reke ning te zullen houden met den wensch van den heer Beerens. Spr. meent echter dat ook aan het Kon. Huis namen onileend moeten worden. De heer Vrinten vraagt zich af waarom de straatnamen nu weer allemaal veranderd zouden moeten worden, voor 2 jaar is dat ook al gebeurd. De Voorzitter vindt dat er nu juist een mooie gelegenheid is om verbetering te brengen waar deze noodig is. De heer Nieuwstadt wii straat namen die al 100 of meer jaren be staan, niet wijzigen. Dit leidt z.i. slechts tot verwarring, daar de bur- g rij zich niet gauw aan de nieuwe namen zal aanpassen. De heer Snoeren meent dat er in de gemeente geen straten met den zelfden naam mogen zijn, ook al is de eene in LoonopZand en de andere in Kaatsheuvel gelegen. De heer Grootzwagers merkt nog op dat het niet wenschelijk is de verbindingsstraat Gasthuisstraat— Telefoonstraat te noemen naar iemand die nog in leven is, dat zou schande zijn als die persoon zijn straat zou zien, want deze is een modderpoel gelijk. Het voorstel wordt aangenomen. Bijz. Vrijiv. Landstorm en Burgerwacht. Aangehouden adres van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm te Berkdijk om subsidie. De Bijz. Vrijw. Landstorm van Berkdijk telt 3.' leden, die regelmatig in de school oefenen. B. en \V. stellen voor de afd. f 25 te geven. kind, antwoordde de gemoedelijke Yorkshire-man. Maar waar wou je over praten? Over een manier om mijn brood te verdienen, over mijn toekomst. Ik moet zien, dat ik aan het werk kom en liefst zoo gauw mogelijk. HOOFDSTUK VI. Nancy is hoopvol gestemd. Neen, neen, herhaalde Elyah Briggs, we zijn niet van plan om naar je te luiste ren. Je bent ternauwernood hier, je moet minstens een maand blijven voor je aan weggaan mag beginnen te denken; niet waar moeder? Natuurlijk, baamde Mrs. Briggs har telijk. Wij zijn van je gaan houden en we zouden je niet graag laten gaan Bo vendien zijn we je nog heel wat schuldig omdat je zoo lief bent geweest voor on ze Jessie, toen die voor hel eerst op St. Andrews kwam. Ze was toen ïog maar een kleine peuter, die niemand daar ken de, terwijl jij al tot de groote meisjes be hoorde. Ja, daar heeft Jessie ons alles van verteld. Ze voelde zich zoo eenzaam als een pelikaan in de wildernis, maar je bent lief en hartelijk voor haar ge weest. Bovendien willen we je graag voor ons plezier hier houden. Ze verveelt ons nog lang niet, wat Elyah? Vervelen!, riep de Yorkshire man uit. Om je de waarheid te zeggen, heb ik nog nooit iemand zoo graag in mijn huis gehad en ik zeg je nog eens: je mag er niet aan denken van ons weg te gaan. Ben Briggs, die al dien tijd bij den schoorsteen een cigaret stond te rooken, zei geen woord, maar luisterde aandach tig naar wat er gezegd werd. Het was blijkbaar, dat Ben meer dan gewoon be lang stelde in dit gesprek. Wat Jessie be treft, ze ging zonder te spreken bij Nan cy staan, terwijl haar oogen zich met tranen vulden. Het is heel erg lief van u, bracht Nancy met moeite uit, en ik zal uw goed heid nooit vergeten. Maar ik moet ook aan de toekomst denken, Mrs. Briggs. De heer Beerens bekijkt deze kwestie in verband met het volgende agenda—punt. Spr. zou van desub- sidiën van dc Kaatsheuvelsche en Loonopzandsche Burgerwacht elk f 1U willen afnemen en de bespaarde f 25 geven aan de Bijz. Vrijw. Land storm van Berkdijk. De Voorzitter zegt dat het adres bij de begrooting nog kan worden bekeken. Aan de subsidies van de Burgerwachten kan niet meer getornd worden, daar deze voor dit jaar reeds zijn toegekend. Het adres wordt aangehouden. 7. Adres van het Bestuur der Burgerwacht te Kaatsheuvel om voor de jaren 19331934 een subsidie van f75te willen verleenen en wel in dier voege dat, zulks met het oog op de zeer talrijke deelname f25,— wordt aangevraagd voorden aankoop van patronen en het restant voor prijsverschietingen. Esenal aan de vereenigingen van den Vrijwilligen Landstorm te Kaats heuvel en te Loonopzand, stellen B. en W. voor het subsidiebedrag op f50.te bepalen. Het ledental der Burgerwacht bedraagt 72. De Voorziiier vindt het onge- wenscht nog subsidie te gaan geven voor hel aankoopen van patronen, daar deze door het rijk worden be schikbaar gesteld. Het voorstel wordt aangenomen. IJsbaan. 8. Bespreking exploitatie ijsbaan. Ie dezer zake is een schrijven ingekomen van de Vereeniging «Kaatsheuvels Belang« om te komen tot de oprichting van een ijs>erge- niging. K. B zegt bereid te zijn de exploitatie op zich te nemen. De Voorzitter merkt op (lat B. en W. thans nog slechts een principieel besluit van den raad vragen of hij wenscht dat de exploitatie door de germ en te zeil of door een vereeniging als K. B. geschieden moet. Spreekt de raad zich voor de laatste oplossing uit, dan zullen B. en W. in de vol gende vergadering bepalingen omtrent de exploitatie voorstellen. De heer Snoeien voelt er niet veel voor zijn stem te geven voor hij de condities kent. De Voorzitter zegt dat de raad zijn Daar hebben we voorloopig den tyd mee, zei de Yorkshire-man, met een j zweempje van ongeduld in zyn stem. I Ik ben bang, dat u mij verkeerd be grijpt, begon Nancy opnieuw. Denk alsje blieft niet, dat ik al dezen tijd niet ge lukkig ben geweest. Een maand geleden dacht ik, dat ik nooit meer gelukkig zou kunnen zijn, maar hier heb ik veel van myn verdriet vergeten enen Natuurlijk, meisje-lief, zei de Yorks hire-man vriendelijk, we hehhen je dik wijls gade geslagen als we je zoo alleen zagen zitten, en we hebhen je volkomen begrepen. Natuurlijk voel je je af en toe verdrietig, het zou niet anders mogelijk kunnen zijn, maar je bent hier tusschen goede vrienden, kindje, en ofschoon ik het misschien niet moest zeggen: eH zijn geen betere vrienden op de wereld dan de Yorkshirers. En ik wil u altijd tot mijn vrienden blijven rekenen, antwoordde Nancy, maar ik moet aan de toekomst denken. en ik moet mijn eigen brood verdienen. Ik ben erg arm, voegde zij er aan toe. Hierop zweeg Sir. Briggs even. Het moet gezegd worden, dat hij op armoede niet als een schande neerkeek, maar hij vond dat het ieder zyn plicht was, zich door het leven te slaan. Ik heb nooit over mijzelf en myn omstandigheden gesproken, ging het meisje voort, ik kon het eenvoudig niet, maar ik ben ervan overtuigd, dat u naar me zult willen luisteren. Dat zullen we zeker. Misschien kunt u me wel helpen, voegde Nancy eraan toe. Je helpen, onderbrak Elyah Briggs, ik ben niet iemand uit dezelfde stand ah jy, maar de naam van Elyah Briggs mag er wezen in deze stad. U weet niets van me, viel Nancy hem in de rede, of misschien heeft Jessie al het een en ander verteld. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Wnalwyksclie en Langstraatsdie Courant,

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1