volle vrijheid houdt. Spr. vindt dat de gemeente moeilijk zelf de ex ploitatie op zich kan nemen. De heer Roestenberg vindt ook dat het niet op den weg der gemeente ligt een ijsbaan te exploiteeren. Spr. vraagt echter of ook de vereeniging »Loonopzands Belang« hier geen medewerking wil verleenen. De heer Snoeren vindt het ge- wenscht dat ook met L. R. overlegd wordt. De Voorzitter zal met dezen wensch rekening houden. Spr. oppert de mogelijkheid uit deze beide vereeni- guigen een ijsclub samen te stellen. De raad is in principe voor over dracht der exploitatie. Subsidie Burg. Armbestuur. 9. Voorstel om het subsidie van het Burgerlijk Armbestuur metf4500, voor het jaar 19 >3 te verhoogeu. Overeenkomstig de gegevens welke per 21 Oct. 193a werden verstrekt, zou voor het loopende jaar door het Burgeilijk Armbestuur nog over een ontvangst worden beschikt van f2033. Daarentegen zijn de uilgaven voor het nog resteerend gedeelte van het jaar te becijferen op pl.m. f 0500.—, zoodat in ronde som f4500.moet worden gesuppleerd om de rekening sluitend te maken. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. De Voorzitter zegt dat het Arm bestuur op zware lasten zit. Men moet het Armbestuur niet beschou wen als elke andere liefdadigheids instelling. Andere vereenigingen zijn zichzelf baas, doch het Armbestuur is verplicht hulp te verleenen waar die noodig is. Vooral de vergoeding van ziekenhuiskosten eischt zware offers. De vraag isWaar moeten de f 4500.vandaan komen Gelukkig valt de gtmeenterekening dit jaar nogal mee, de inkomsten zijn f .12000 meegevallen. Daarvan kunnen f4500 worden besteed voor het Armbestuur, f4400.voor meerdere subsidie aan werkloozenkassen, en de rest zal noodig zijn voor de verhooging der uitkeeringen in werkverschaffing en steun. De heer Roestenberg kan met het voorstel meegaan. Spr. meent dat er nog een vacature in het Arm bestuur is. De Voorzitter ontkent dit. De heer Roestenberg acht het gewenscht dal bij de volgende ver kiezing ook een arbeider in het Armbestuur komt, daar het ge wenscht is dat de leden van dit college goed in arbeiderskringen ge oriënteerd zijn. De heer v. d. Hoven vraagt of reeds velen zich bij een dokters fonds verzekerd hebben. De Voorzitter zegt dat het Ge meente-bestuur in de Kaatsheuvel- sclie Courant een advertentie ge plaatst heeft om dit te bevorderen. De moeilijkheid is echter dat men het Armbestuur voor feiten stelt, waarvan de consequentie aanvaard moet worden. Menschen die niet verzekerd zijn komen in het uiterste geval toch om vergoeding. Wat moet het Armbestuur dan doen? Moet men de menschen die strikt geholpen moeten worden laten staan Als men de verantwoordelijk heid heeft durft men dergelijke ver zoeken niet af te wijzen. Bovendien moet het Armbestuur de helpende hand reiken voor menschen, die langer in het Ziekenhuis moeten verblijven als de verzekering uitkeert. De heer Grootzwagers vraagt of de mogelijkheid bestaat dat de menschen die geholpen worden een verklaring moeten teekeuen dat zij zich zullen verzekeren. De Voorzitter zegt, dat dal al ge beurd is; ook daarbij doen zich echter vele moeilijkheden voor. Het raadsbesluit is, naar spr. meent, niet in uiterste consequentie door te voeren. De heer Beerens wil over deze kwestie in besloten vergadering nog meer zeggen. De Voorzitter zal daartoe straks gelegenheid geven. Het voorstel wordt aangenomen, lü. Behandeling wijziging Ambte naren- en Werkliedenreglement. Rechtstoeslandverordening voor den Secretaris, den Ontvanger en de Ambtenaren van den Burgerli|ken Stand en het Wachtgeldreglement. De Voorzitter zegt dat het in hoofdzaak wijzigingen betreft die reeds door den raad zijn goedge keurd, en die thans in een besluit zijn samengevat. Bovendien zijn enkele aanvullingen voorgesteld. De Ver. »St. Paulus», vereeniging van personeel in Overheidsbedrijven, heeft geschreven dat zij met het Werkliedenrcglement accoord gaat. De heer Vrinten vindt 10 vacantie- dagen voor de werklieden in dezen tijd wel wat veel. De Voorzitter zegt dat dit door den raad zelf is vastgesteld en vindt het niet gewenscht daarin nu weer wijziging te brengen. De heer Beerens vindt de vacantie heel billijk en ziet niet in dat deze bekrompen zou moeten worden om dat den gang van zaken in andere bedrijven minder goed is. Het werkliedenreglement wordt vastgesteld. De Ambtenarenvereeniging heeft aanmerking gemaakt op den vacan- tietijd van den secretaris, die op 21 dagen is gesteld. Volgens de veree niging is dit te kort. B. en W. vinden het echter niet gewenscht daarin wijziging te brengen. Het Ambtenaren—reglement en de rechtstoestandsverordening worden vastgesteld. Aangaande de voorgestelde wacht geldenregeling merkt de voorzitter op dat deze iets gunstiger voor de ambtenaren is dan de rijksregeling. Voorgesteld is bij ontslag 6 maan den het volle salaris uit te keeren 6 maanden 85 pCt., 5 jaar 70 pCt., 5jaar 60 pCt. en de volgende jaren 50 pCt. In de rijksregeling krijgen de ambtenaren slechts 3 maanden hun volle salaris. De Ambtenaren vereeniging wil na een jaar hel wachtgeld op 70 pCt. stellen en hel daarop houden. Voorts verzoekt de R.K. Politie bond St. Michael 12 maanden het volle salaris uit te keeren. De heer Nij kamp vraagt of het geen aanbeveling verdient de rijks regeling over te nemen. De heer Roestenberg zegt dat dan ook de minder gunstige bepalingen der rijksregeling zullen moeten wor den aangenomen. De Voorzitter acht het gewenscht aan het voorstel van B. en W. vast te houden, vooral daar er in ver schillende adressen op is aangedron gen de termijn, waarin het volle salaris wordt uitgekeerd langer te stellen. De heer Grootzwagers vraagt of behalve de kosten van geneeskun dig onderzoek van secretaris en ont vanger ook de kost» n van verpleging voor rekening der gemeente komen. De Voorzitter zal dit onderzoeken. Ook het Wachtgeldreglement wordt ongewijzigd vastgesteld. Verkoop grond Schoolstraat. 11. Verzoek van de Gez. M. en C. Damen te Kaatsheuvel om aankoop van 17 M. grond in de Schoolstraat te Kaatsheuvel. Voor dezen grond welke in het midden ligt tusschen de vroegere onderwijzerswoning en de R.K. Jongensschool werd een bod gedaan van f1700, in welk bod tevens is begrepen de overdracht van de spie grond, gelegen ten Oosten van het huis dat door den heer G. van Dam bewoond wordt. Naast deze f1700 krijgt de gemeente bovendien de vrije beschikking (eigendom) over 20 M. grond van den tuin van de Gez. Damen, ge legen tegen de school. Deze beschikking is voor de ge meente van groot belang, wijl alleen te dier plaatse de school tot uitbrei ding kan komen. Weliswaar bestaat daaraan voor het oogenblik geen behoefte, doch het is alleszins ge wenscht dat, nu de gelegenheid zich voordoet, op dit perceel de hand wordt gelegd, speciaal voor 't geval dat te eenigertijd tot een U.L.O. School kan worden gekomen. Naast deze compensatie krijgt de gemeente voor haar bouwterrein een vergoeding van f 100 per M., waarmede B. en W. zich kunnen vereenigen, nu de diepte van het teirein niet meer dan 12 M. is. Zooals boven aangegeven is daar onder tevens begrepen de spie grond, gelegen ten Oosten van de vroegere onderwijzerswoning, welke voor de gemeente geen bijzondere beteekenis heeft. Weliswaar heeft deze een straatbreedte van plm. 6 M., doch loopt de achterwaartsche lijn spoedig dermate terug dat deze door de gemeente nimmer voor bebouwing in aanmerking te brengen is. De opbrengst van dezen verkoop, evenals ook die van de in de Gast huisstraat te Loonopzand te ver- koopen perceelen, kan worden aan gewend voor aflossing op geldlee- ningen. De heer Snaphaan betoogt dat de 6 M. grond aan de straatzijde voor de gemeente geen, doch voor de Gez. Damen zeer groote waarde hebben. Daarertegen hebben de 20 M. grond die adressanten willen afstaan voor hen in het geheel geen waarde. Daarom vindt spr. de prijs van f1700 beslist te weinig. Hij kent personen die er meer voor willen geven. De Voorzitter kent deze personen ook, doch als aan hen de grond verkocht zou worden kreeg de ge meente niet de beschikking over de 20 M. grond, die voor schooluitbrei- ding kunnen noodig zijn Was deze ruil er niet bij inbegrepen, dan zou den B. en W. nooit met den voor gestelden prijs genoegen hebben er straks wel op terug- De heer Beerens merkt op dat het perceel van 20 M. voor de gemeente waardevol is, doch niet voor de Gez. Damen. Met het perceel aan de straatzijde is het juist andersom. Spr. ziet daarom in deze ruil het beste middel om beide perceelen tot waarde te brengen. Spr. wijst er op dat de gemeente voor schooluitbeiding steeds op den grond der Gez. Damen blijft aan gewezen. De heer Snaphaan. Waarachtig nietAls wij den grond niet voor dezen prijs geven zullen de Gez. Damen komen. De Voorzitter merkt op dat de heer Snaphaan de zaak bekijkt uit het oogpunt van adressanten, men moet zich echter op het standpunt der gemeente plaatsen. De heer Maas vraagt of het niet gewenscht is meer grond beschik baar te krijgen voor schooluit— breiding. De Voorzitter zegt dat de 20 M. voldoende zijn. De heer Snaphaan merkt op dat aan de overzijde grond verkocht is voor f200.per M', wat precies 100 pCt. meer is dan de gemeente hier krijgt. De heer Nijkamp vraagt of in de eerstvolgende jaren uitbreiding der school noodig is. De Voorzitter zegt dat de school voorloopig groot genoeg is. In de toekomst zal uitbreiding z.i. nood zakelijk zijn. De heer Roestenberg zou er veel voor voelen ook een perceel van Schrauwers aan te koopen om een flink bouwterrein te krijgen, in de huidige slechte omstandigheden gaat dat echter moeilijk. Spr. vindt den geboden prijs niet te laag. De heer Grootzwagers meent dat het perceel als bouwterrein niet zoo heel gunstig is, daar de bouw aan allerlei bepalingen gebonden is. De heer Snaphaan. Toch ken ik iemand die er onmiddelijk f300.— meer voor wil geven. De Voorzitter. Hebt u een voor stel te doen De heer Snaphaan. Ik stel voor den grond niet voor dien prijs te verkoopen, omdat anderen er meer voor willen geven. De heer Nieuwsladt raadt aan te trachten de grond van de spie te ruilen tegen de 20 M. grond van Gez. Damen. De verkoop van de 17 M. kan dan afzonderlijk worden afgehandeld. Daartoe wordt besloten. Straa taan leg Loonopzand. 12. Voorstel inzake verkoop van bouwterreinen. Indertijd werd tot den raad het ver/.oek gericht tot verkoop van een perceel grond aan G. Hoesen te Loonopzand en werd de ver koopsom door den raad bepaald op f60.per M'. Zulks in verband met den voor genomen aanleg van een nieuwe straat werd de verdere behandeling eenigen lijd uitgesteld, wijl Hoesen het nader verzoek had gedaan een hoekperceel te krijgen. Thans evenwel is hij daarop teruggekomen en vraagt hij het perceel naast C. van Hest te Loon opzand, ter breedte van 10 M. langs de s-raat, in koop. Het daarnaast liggende perceel zou J. Ileuer te Loonopzond wen- schen te koopen, die een straat breedte van 7 M. verlangt. B. en W. stellen voor de beide perceelen tot een diepte van 35 M. te verkoopen. Indien daartoe besloten wordt blijft er i\og 15 M. over, waarna de nieuwe straat kan vallen. Ten aanzien van deze straat hebben B. en W. overleg gepleegd met de N.V. Stoomschoenfabriek »Neerlan- dia« die in ruil voor haar perceel aan den Hoogen Steenweg (ter breedte van 10 M. en een diepte van plm. 81 M.) de tegen beschikking vraagt over 62 M. bouwterrein. De Voorzitter zegt dat thans de verbindingsstraat Hooge Steenweg Gasthuisstraat is geprojecteerd. Ze loopt over perceelen van de gemeente, van v. Broekhoven en van de N.V. »Neerlandia,» Ook v. Broekhoven vraagt als vergoeding bouwterrein aan deze straat. Spr. gelooft niet dat de straat noodig is om bouwterrein te ver krijgen. In de Gasthuisstraat is nog genoeg terrein vrij, maar daartegen schijnt men 'n antipathie te hebben. Ook als verkeersweg acht spr. de straat niet noodzakelijk. Wethouder van Lier moet toe geven dat de straataanleg niet nood zakelijk is. Hij acht deze echter wel gewenscht daar de gemeentegrond dan tot bouwterrein wordt. Spr. vermoedt dat er in de nieuwe straat druk gebouwd zal worden. De heer Snoeren vindt de straat wel noodzakelijk. Volgens spr. kan de gemeente er nooit schade door lijden, alleen kan zij er voordeel mee behalen. Als er gelegenheid is om te bouwen zal daarvan een druk gebruik gemaakt worden. Spr. wijst erop dat het in de toekomst misschien onmogelijk zal zijn om de verbin dingsstraat nog te leggen. De heer Roestenberg is van meening dat het werk gewenscht is om de werkloozen aan het werk te kunnen houden. Spr. vraagt of de condities vaststaan. De Voorzitter zegt dat de N,V. »Neerlandia» den prijs heeft vastge steld en haar condities niet meer wenscht te wijzigen. Spr. heeft er geen bezwaar tegen dat de raad in principe besluit de straat aan te leggen. Na een toelichting door den ge meente-opzichter op het project gegeven, wordt daartoe besloten. B. en W. zullen nog met »Neer- landia» onderhandelen en daarna een definitief voorstel doen. I evens wordt besloten een percee grond naast_ van Hest, van 10 M breed en 35 M. diep te verkoopen aan Hoesen en niet aan van Heuer. Weg verbetering. 13. Bespreking verbetering straat weg loopende vanaf de Telefoon straat naar J. Maas. Ten aanzien van dezen weg is alleen dan een practische verbete ring mogelijk indien deze op behoor lijke en reeds vroeger uitgepaalde breedte wordt gebracht. De belendende eigenaren zijn even wel niet bereid den daarvoor noodigen grond gratis af te staan, doch ver langen daarvoor een vergoeding welke ieder hunner daarvoor heelt bepaald en dat over pl.m. f 250.— loopt. In de wegencommissie waren de meeningen over het al of niet geven van de gevraagde vergoeding ver deeld. Terwijl men eenerzijds daarmede zou kunnen instemmen, nu de ver betering van dezen weg als object van werkverschaffing zou kunnon dienen, was men anderzijds van oordeel dat door de voorgestelde verharding van den weg de waarue van den naastliggenden eigendom niet onbelangrijk vermeerderde, wijl daardoor toch bouwterreinen worden gecreëerd en vond men het niet anders dan logisch en billijk dan dat de grond voor de verbetering althans werd afgestaan. De Voorzitter zegt dat B. en W. het niet in den haak vinden dat de gemeente f 250.— zou moeten be talen, terwijl de eigenaars door deze verbetering de beschikking krijgen over mooie stukken bouwterrein. Van andere zijde beschouwd is hier een mooi object voor werkverschaf- fiing. Spr. wijst erop dat eerst met ir. Geene onderhandeld zal moeten worden, om te zien of de voorge nomen verbreeding niet in strijd is met het uitbreidingsplan. Spr. vraagt den raad wat in dezen gedaan moet worden. De heer Roestenberg meent dat de kwestie zakelijk bekeken moet worden. Spr. vindt het standpunt der grondeigenaren niet billijk en had niet verwacht dat deze die hou ding zouden aannemen. Weth. v. Lier vindt het beter eerst ir. Geene te hooren. De Voorzitter acht het gewenscht dat B. en W, weten hoe de raad tegen de kwestie aanziet. De heer Snaphaan vraagt of der gelijke gevallen al meer zijn voor gekomen. De Voorzitter zegt dat verschil lende stukken grond zonder vergoe ding zijn overgedragen. Aanvankelijk vroeg men zelfs een nog veel hooger bedrag als nu; maar f 250.— is als minimum genoemd. De heer Grootzwagers .vreest dat hier een precedent gesteld zou wor den dat het de gemeente daarom wel eens meer als f250 zou kunnen kosten. De heer Vrinten vindt dat het werk alleen voor de grondeigenaren van belang is. De Voorzitter bestrijdt deze mee ning z.i. zal deze weg in de toe komst zeker bebouwd worden. De heer Maas zegt dat er in het geheel niet over gesproken zou be hoeven te worden als het geen gemeentebelang betrof. Spr. vraagt of de weg niet op de oude breedte verbeterd kan worden. De heer Roestenberg denkt dat de eigenaars niet zoo kortzichtig zullen zijn dat zij aan hun eisch blijven vasthouden. Besloten wordt de vergoeding niet te betalen. De wegencommissie zal overwegen of de weg op de huidige breedte verbeterd kan worden. Rondvraag De Voorzitter stelt voor de vragen voor de rondvraag voortaan schrif telijk in te dienen, opdat B. en W. deze kunnen overwegen en dan op de vergadering mondeling van ant woord dienen. Daartoe wordt besloten. De heer Snoeren vraagt een betere regeling van »het stempelen» voor de Loonsche werkloozen, die thans daarvoor naar Kaatsheuvel moeten komen. Spr. ziet er geen bezwaar in de veldwachter dat werk weer te laten doen, evenals vroeger. De Voorzitter zegt dat deze zaak tot de competentie van B. en W. behoort. Bij B. en W. zit geen kwade wil voor, maar zij moeten ervan verzekerd zijn dat de controle safe is. De veldwachter kan niet steeds op een bepaalde tijd zitting houden. Spr. zegt toe dat B. en W. de zaak zullen overwegen om tot een betere regeling te komen, waardoor de werkloozen gebaat zijn en waardoor de controle safe is. De heer Beerens vraagt opnieuw of geen steun kan worden verstrekt aan die menschen die gebrek lijden door crisisomstandigheden, doch die buiten de steunverleening of werk verschaffing vallen. Spr. zou voor deze zeldzame gevallen een crediet van f30U willen beschikbaar stellen. Na eenige discussie over dit punt wordt op voorstel van den Secretaris besloten f3(JU meer subsidie te geven aan het Burg. Armbestuur, dat dit bedrag dan weer kan verstrekken aan een commissie die voor derge lijke gevallen in het leven kan wor den geroepen. B. en VV. zullen dienaangaande nog een voorstel doen. De heer Roestenberg protesteert er tegen dat de elite van de plaats gebruik maakt van de gelegenheid tot het kosteloos sluiten van een huwelijk. Spr. vraagt daartegen maatregelen. Voorts vraagt spr. er bij fabrikan ten op aan te dringen arbeiders uit eigen plaats te nemen. Spr. dringt aan op verlichting van den weg naar Dongen. De Voorzitter neemt van een en ander nota. De laatste opmerking verwijst hij naar de lichtcommissie. De heer C. Dingemans vraagt nog inlichtingen omtrent de werking der Crisis-Rundvee-Centrale, die dooi den Voorzitter verstrekt worden. De vergadering wordt daarna gesloten. DRUNEN. De gemeentebegrootinj. B. en W. hebben den Raad aange boden een overzicht van de begroo ting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het jaar 1934 en de be grooting van baten en lasten van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf en van het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur over hetzelfde jaar. Wij onlleenen daaraan: Gemeentebegrooting. Ondanks de hooger geraamde uit gaven, wat voor eenige posten van de Begrooting der gemeente onvermijde lijk was, en ondanks de vermindering van sommige inkomsten, zijn wij er in geslaagd zonder belaslingverhooging een sluitende begrooting samen te stel len. Om dit te kunnen bereiken was het noodzakelijk de uitgaven zooveel mogeiijk te beperken en een deel der kosten van werkverschaffing, voorzoo ver n.l. het object van werkverschaf fing door de bewerking vermoedelijk in waarde zal stijgen, op den kapitaal- dienst te brengen. Vermindering van uitgaven werd o.a. ook bereikt door vermindering der door de gemeente te verleenen subsidies en wel voor de plaatselijke subsidies met 20%; voor die buiten de gemeente met 25%. Voor Werkverschaffing werd uitge trokken een bedrag van ƒ7100. waarbij op een Rijksbijdrage van 50% in de loonen worclt gerekend. De sub. sidie aan het Burgerlijk Armbestuur, die voor 1933 op ƒ5000.was be groot, werd nog met ƒ500 verhoogd tot 5500.De bijdrage aan de werk loozenkassen ingevolge het Werkloos heidsbesluit 1917 moest eveneens wor den verhoogd en gebracht op een be drag van 2500.De inkomsten uit pachten en huren en opbrengst van hout, werden 2300.lager geraamd, zonder echter door deze lagere raming vooruit te willen loopen op een even- tueele pachtvermindering over 't jaar 1934. De opbrengst der belastingen is overeenkomstig de gegevens van den Inspecteur der Directe Belastingen voor 1934 geraamd op ƒ22701.te gen ƒ20321.in 1933. Als winst uit het G.E.B. wordt aan de hand van de uitkomsten der laatste jaren en in ver band met de aangeboden begrooting van het bedrijf gerekend op 6000. In verband met ons voornemen de totaal verouderde legesverordening te herzien en binnen korten tijd een nieu we verordening aan Uwen Raad aan te bieden, werden de inkomsten uit de legesheffing met 250.verhoogd. Op. onvoorzien kon een bedrag ge bracht worden van 1345.89, waarna de begrooting van ontvangsten en uit gaven sluit met een totaal bedrag van 102.416.56. Bcgrooting G.E.B. Gezien de inwerkingtreding sinds 1 Januari 1933 van de nieuwe beheers regeling, is de afschrijving op de ma terialen hooger dan voorgaande jaren. Waar nu naast deze hoogere afschrij ving zoo spoedig mogelijk het reeds geleden kapitaalsverlies op 't net dient te worden ingehaald en de gemeente begrooting thans niet sluitend te krij gen zoude zijn met een kleinere winst uit het bedrijf, hebben wij den prijs voor het licht gebracht van 32 cent op 34 cent per K.W.U. De prijs voor kracht blijft 17 cent per K.W.U. Ten aanzien van een grootere afname van stroom voor krachtverbruik is door ons rekening gehouden met de volgen de prijzen: 1—2000 K.W.U. per jaar, 17 cent per K.W.U. 2001—3000 K.W.U. per jaar, 16 cent per K.W.U. 3001—4500 K.W.U. per jaar, 15 cent per K.W.U. 4501—6500 K.W.U. per jaar, 14 cent per K.W.U. 65019000 K.W.U. per jaar, 13 cent per K.W.U. -I Bij Ruwe Handen Pnrol

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2