DE Woensdag 1 november EEI fill M OllElE Hl. ASPIRIN N.S.B. en Fascisme. LUXOR-B10 SCOOP R. D. B.-THEATER AHA... laatste voorstellingen ieoen rkeuHtaüclt No. 88. Woensdag '1 Not. *83. 56e Jrg. IV. De economische toestand van Ne derland is verre van rooskleurig. De leiders der Nationaal Socialistische en fascistische beweging zullen ook daar in Verbetering brengen. Zij moeten daarbij echter niet uit hel oog ver liezen, dat de economische toestand van Nederland geen Nationaal doch zuiver mteriHiuuiiual probleem is. lnplaats san dal de na.ionalislische beweging in de ons omringende landen heeft meegewerkt tol ver- belering der economische verhou dingen, heeft deze den toestand eerder verscherpt. De uicening dat men zichzelf daar economisch groo- tendeels kon redden, heelt maalre gelen doen treffen die later ook aan andere landen tegenmaatregelen heb ben opgedrongen door oen drang naar zelfbehoud. Men kan niet on gestraft producten van zijn Buurstaat weren, zonder tol de biltere ervaring te komen, dat men dan ook zijn eigen producten onverkoopbaar maaki. Dok Nederland vindt zich thans in dezen maalstroom meegesleurd en hoewel getracht is én bij het verdrag van Oucliy én op de Don- densche wereldconferentie de wereld terug te brengen tol een gezond internationaal goederenverkeer, het fanatieke nationalistische egoisme, dat geen oog meer had voor hel algemeen wereldbelangmaakte elke poging lot samenwerking nutteloos. NVe bevinden ons in een zuivel internationalen economischen oorlog waarbij eik wap^n dat terwille van hel nationale behoud, ofdoornatio nale zelfzucht, wordt gehanteerd, meer andere economische wapens uitlokt. Uit zelfbehoud wordt Nederland uiteindelijk gedwongen aan dezen strijd mee te doen, en ook wij zullen ertoe moeten overgaan zooveel doen lijk de nationale behoefte aan te passen aan de nationale productie en omgekeerd. Wij beschouwen deze wending ech ter ais een kwaad en niet als een beginsel. Bij Nationaal Socialisme en Fas cisme is nationalismedoorgevoerd tot in de uiterste consequenties, beginsel. En de doorvoering van deze concequenlies zullen een volkomen vrij internationaal go eu eren verkeer, naar onze overtuiging, bemoeilijken. Nu kail men alle mogelijke natio nale middelen te baat nemen die men zich bedenken kan, om de economische crisis te bestlijden. De economische toestand is ahéén te verbeteren door een onbelemmerd inttriialionaal ruilverkeer van goe deren en van diensten. De heele wereldeconomie, de hedendaagsche techniek der produc- tie-en distributiemiddelen, de welen- schap zijn zoodanig uitgegroeid dat men, met middeieeuwsche methoden, geen gezonde economische toestand in het tegenwoordige wereldbestel kan bereiken. Al zou ook bijv. in Duitschland sedert het Nat. Soc. bewind eenige innerlijke opleving te bespeuren zijn, de export neemt regelmatig af, zoouat de opleving alléén kan gelden het binenlaiidscu verbruik, hen volk dat inteert ver armt, gaat dus economisch achteruit. In dit verband zullen ook hier het Nationaal Socialisme en Fas cisme, niet nalaten illusies te wekken bij den middenstand. Ook in Duitsch land heeft men dit gedaan door vooral het grootwinkelbedrijf te doodverven. Met een politieke geste is de middenstand niets gebaat. De middenstand is een schakel tusschen producent en verbruiker. Voornamelijk door de onmoge lijkheid van een vrije internationale afzet der geproduceerde goederen, gaat het beide groepen slecht, ver mindert beider koopkracht. De tusschenschakel, het distributieappa raat, de middenstand, kan het aan ook evenmin goed gaan. Dat voornamelijk het grootwi kelbedrijf tot slechie toestanden bij den middenstand zou hebben geleid, moet met alle beslistheid van de hand worden giwezen. Het groot winkelbedrijf is een zuiver econo misch verschijnsel van de maat schappelijke evolutie, zooals dat zich bij het productieproces reeds groo- tendeels heeft voltrokken tot welzijn der geheele Maatschappij. Wij be doelen hierbij alleen het massupr - duclie-pruces als zoodanigdus niet de misbruiken die daarbij hebben plaatsgegrepen en die hebben geleid tot een geweldige wan» ei houding tusschen productie en verbruik. Als typisch voorbeeld voor be doelde evolutie kan men stellen de beide plaatselijke industrieën, de leer- en schoenindustrie. In 187o behoorden beiden tot de midden- standsbedrijven. Er waren toen ca. 50 leerlooierijen en evenzooveel schoenmakerijen. Wie toen had durven voorspellen dat 50 jaren later dit groote aantal bedrijven zou zijn teruggebracht tot resp. 7 en 8 grootbedrijven, met een gemiddelde productie per week als toen per 5 en 6 maandt-n, zou zeker ook den ondergang van Waalwijk heb ben vastgesteld. Wie echter vandaag een vergelij king zou maken met het aantal gezinnen dat toen en nu in beide bedrijftakken direct en indirect,een bestaan vindt, zou tot verrassende cijfers komen. Goedkooper en vlugger produ- ceeren komt de gemeenschap en dus ook de betreffende industrieën ten goede en dit moet ook bij hel distributieapparaat het geval zijn. Toen ook in Duitschland de leuze tegen de warenhuizen zijn dienst had gedaan, is deze al heel spoedig bij den ouden rommel opgeborgen, en vandaag koopt ook iedereen (Mal waar hij voor zijn geld 't beste en meeste krijgen kan, wat ook econo misch alléén juist is. In Italië wordt zelfs het grootwin kelbedrijf door den staat gesteund De middenstand lijdt hoofdzakelijk, zooals bovengezegd aan de indirecte gevolgen van e- n onmog lijk ge maakt internationaal goederenver keer; hoe meer we ons nationaal zullen gaan instellen, hoe grooler onze nationale verwaandheid wordt met al z'n consequenties, hoe min der kans er zal bestaan dal onze nationale koopkracht zal toenemen, hoe minder ook de kans wordt dat de middenstand economisch zal verbeteren. Zeker er bestaan in den midden stand innerliike toestanden en prak tijken, die de gezondmaking van den middenstand tegenhouden. Daar bij moet de Regeering ingrijpen en zij zal, zooals blijkt uit het manifest tier U.K. S aatspartij v.»n lb October j.l, in een kort tijdsbestek hiertoe moeten overgaan. Daarvoor hebben wij geen nationaal-socialisme en Fascisme noodig, daarvoor is het wel noodig dat elk Katholiek kiezer, op het oogenblik, dat de R.K. Staats partij een historische taak te vervullen krijgt, achter deze partij pal staat. i)e geweldige belangen die Neder land heeft bij den afzet van zijn koloniale producten en zijn eigen landbouwproducten op de wereld markt, de overwegende belangen die het heeft als doorvoerland bij de groote scheepvaart, en bij den uit voer van zijn industrieproducten dwingen Nederland, wil het econo misch gezond blijven, en dus ook een economisch gezonden midden stand blijven behouden, zich als middelpunt van internationale be langen te handhaven en wars te blijven van alle overdreven nationa listische tendenzen. Het Bestuur der R.K. Kies vereen. Waalwijk. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 1 Nov. 1933. Werk ver «ctialfina. Met ingenomenheid hebben wij het initiatief-voorstel van den heer Jacq Spijkerman in de laatste raadsver gadering tot ins'elling eener com missie voor werkverschaffing gezien. Degenen die onze berichten en artikelen over dit onderwerp gevolgd hebben, zullen begrijpen dat wij dit plan ten zeerste toejuichen, vreemd als wij 't steeds gevonden hebben dat B. en W. of althans zeker de meerderheid van B. en W, voor dit belangrijke vraagstuk blijkbaar niets voelden. Wij twijfelen er niet aan of de commissie zal weldra voldoende vverkobjecten vinden, die met succes ter hand kunnen worden genomen en werkelijk productieve objecten zelfs. Daar zijn er door den heer Spijkerman al genoemd b.v. een sportpark e.m.a., doch wij wachten dat gaarne af. Het deed ons genoegen dat wet houder Eibers den initiatief nemer direct krachtig hij viel, terwijl het ons wel eenigszins verwonderde dat wethouder Smolders zich omtrent dit belangrijk punt niet uitsprak en meende »de al of niet wenschelijkieid van werkverschaffing in 't midden te moeten laten.» Dat de rapporteur der commissie de lieer Klijberg gelooft dat »ver- beteiing van wegen in geen geval als werkverschaffings-object in aan merking zal kunnen komen" beg' ijpen wij niet; le. omdat toch vele buiten wegen dringend verbetering behoe ven, wij noemen o m. den weg naar Galgenwiel, de Zeine aan Oost- en Westzijde, de dijk, die prachtige wandelwegen konden zijn. En ten tweede omdat die buiten wegen en daarlangs gelegen water- loopen bij deskundige leiding en voorgang zoo uitstekend door werk- loozen in orde gemaakt kunnen worden. Wij hebben daarvan zulke uit nemende oorbeelden in naaste om geving. Wij mogen nogmaals ad- viseeren daar eens een kijkje te gaan nemen en inlichtingen in te winnen, die men zeker gaarne zal verstrek ken en wij gelooven dat hij en an deren dan wel tot andere gedachten ten deze zullen komen. P.T.T.-dienst op 1 November a.s. Allerheiligen Op 1 November a.s. (Allerheiligen- feestdag) is het kantoor voor den post dienst na 14 uur gesloten. De laatste bestelling en de laatste lichting der bij-brievenbussen zal niet worden uit gevoerd. Tot 19 uur bestaat gelegenheid om te telegrafeeren en te telefoneeren uit de openbare spreekcel in het postkan toor; terwijl er dan ook gelegenheid zal worden gegeven om de post af te halen, welke omstreeks 18 uur ten kantore aankomt. Girozaken met „spoedbehandeling" •en telegrafische postwissels, enz., kun nen als gewoonlijk den geheelen dag behandeld worden. Een en ander geldt ook voor de agentschappen in Baardwijk en Be- soijen. WOENSDAG Allerheiligen) 6 uur en half negen de fenomenale circu>fi'm Zingend en mtisiceerend. Toegang 16 jaar. Benoemd. Tot vice-voorzitter van het R. K. Zangkoor der St. Clemens-kerk alhier, in de vacature van wijlen den heer L. Burmanje, is door den Z.Eerw. heer pastoor benoemd de heer Chr. Thijs- sen. t Feestdag R. K. Werkliedenvereeniging. De R. K. Werkliedenvereeniging al hier heeft Zondag haren jaarhjkschen feestdag gehouden. In de parochiekerk van St. Jan werd 's morgens om 7 uur voor de leden een H. Mis opgedragen. Vanaf den Gildenbond trok de Vereeniging, met het vaandel voorop, naar de kerk. Een zeer groot aantal leden naderde tot de H. Tafel. 's Avonds te zes uur werd in de groote zaal van het vereenigingsge- gebouw de feestvergadering gehou den. Daarvoor was zooals telken jare een groote belangstelling. Op de plaatsen der genoodigden merkten wij o.m. op den HoogEerw. heer Deken van Riel, de Z.E. heeren pastoor Buys en pastoor v. Erp, ver schillende andere H.H. Geestelijken, terwijl ook Weth. Eibers blijk van be langstelling gaf. De Burgemeester had bericht van verhindering gezonden. Nadat de bijeenkomst met den Christelijken groet geopend was, sprak de heer F. Passier een welkomstwoord, in het bijzonder tot de H.H. Geestelij ken en den heer Hendriks, die een korte rede zou houden. Spr. moest er zijn teleurstelling over uitspreken dat zoo weinig leden ach ter het vaandel der vereeniging kerk waarts zijn getrokken. Juist in dezen tijd, vond spr., moeten wij als katho lieken openlijk voor onze principes uitkomen. Het is noodig te laten zien dat er nog mannen van principes zijn en daarom vertrouwde .spr. dat er het volgend jaar niemand achterwege zal bliiven. Het deed spr. genoegen dat een groot percentage deT leden aan de al- gemeene H. Communie heeft deelge nomen. Spr. schetste dan de ontreddering die overal in de wereld te constatee- ren valt; met nadruk wees hij op den toestand in Duitschland, om dan te concludeeren: onze arbeiders moeten werken voor hun katholieke beginse len. Spr. beval de lezing van enkele brochures aan, o.m. die over „de Re volutie van het „Hakenkruis". Spr. deed een beroep op de leden om door bet koopen van bonnen het werk van Herwonnen Levenskracht te steunen. Vele kleintjes maken een groot, en dat is noodig, want de kosten van het nieuwe sanatorium zijn zeer hoog. De voorzitter deed ook een goed woordje voor het lezen van „de Volks krant", en wekte de leden op een of fertje te brengen voor de a.s. St. Ni- colaas-actie, waarvoor in de zaal zou gecollecteerd worden. Hij deelde daar bij mede dat de commissie voor het uitreiken der kaarten op Dinsdag 7 November in de Bibliotheek zal zitting houden. Nadat het strijdlied was gezongen, kreeg de heer Hendriks uit den Bosch het woord om een korte rede te hou den over de coöperatieve beweging. Hij begon met te wijzen op de sane ringsmaatregelen die men den laatsten tijd in verschillende bedrijven heeft genomen, zoo b.v. in het bakkersbe drijf en in den brandstoffenhandel. De mistoestanden die in deze bedrij ven ziin ontstaan, zijn volgens spr. het gevolg van verkeerde vrijheidsbe ginselen. Iedereen is gerechtigd een bedrijf op te zetten, maar waarom zou men dan een groep van arbeiders dit recht willen ontnemen? Spr. is diep overtuigd van de noodzakelijkheid van een goeden, bona-fide midden stand, die zijn economische taak ver vult. Maar die middenstand mag geen chaos veroorzaken. Thans ziet men b.v. dat bakkers hun waren in de bui tenplaatsen goedkooper gaan afleve ren als in hun eigen plaats. De mid denstanders hebben elkaar weggecon curreerd, en nu is de coöperatie de zondebok. Spr. gelooft dat in de toekomst de coöperatie niet meer noodig zal zijn, vooralsnog echter kan en behoeft de arbeidersstand haar nog niet te mis sen. Spr. beperkte zich tot het bakkers bedrijf en herinnerde aan de beraad slagingen die in Utrecht gevoerd zijn, met de bedoeling maatregelen te be ramen tegen het opjagen der brood prijzen, waartoe de vereenigde meel- cabrikanten het initiatief hadden ge nomen in samenwerking met de bak kersorganisaties. Te Utrecht is beslo ten tegen dit opdrijven van prijzen met alle geoorloofde middelen op te treden. Zelfs werd achter elkaar een bedrag van een milliocn gulden toe gezegd voor den bouw van een eigen meelfabriek. Dank zij deze maatrege len behoeven de arbeiders ook in deze plaats, het brood niet duurder te be talen. Spr. wist dat ook hier pogingen in het werk zijn gesteld om de bakkers het saneeringscontract te laten teeke nen. Daarom riep hii alle leden op me- d« te werken om zelf hun zeggenschap te behouden. Dit behoeft echter niet te geschieden door hier een nieuwe coöperatie te stichten, de tijd dat men daartoe in alle plaatsen overging is voorbij. Thans legt de coöperatieve beweging zich toe op de vorming van groote districtscoöperaties. In Kaats heuvel is een der best ingerichte coö peratieve bakkersbedrijven gevestigd, waarbij Waalwijk zich zou kunnen aansluiten. Deze coöperatie werkt reeds in Waalwijk, en het is nu aan de leden te zorgen dat zij hier een groot debiet krijgt. Laat de bakkerswagen der Kaatsheuvelsche Coöperatie Uw deur niet voorbij gaan, zei spr., dan zult ge hier een nieuwe instelling rijker wor den die ook van beteekenis is voor Uw godsdienstige en zedelijke belangen. De vergadering gaf door applaus haar instemming met deze woorden te kennen. De voorzitter sprak een dankwoord tot den heer Hendriks. Vervolgens voerde de geest-adviseur kap. Beekmans het woord. Hij dankte voor de medewerking en talrijke op komst der leden in de H. Mis en aan de H. Tafel. Daarin zag hij een teeken dat de arbeiders hun taak begrijpen en hii sprak de hoop uit dat dit zoo zal blijven. Spr. vestigde de aandacht op het programma van winterlezingen dat is samengesteld. Daarop staat ook een avond voor fabrieksmeisjes, waarbij behalve de meisjes ook de moeders behooren tegenwoordig te zijn. Hij wees er op dat niet de werkloosheids- uitkeering of i.d. het hoofddoel der organisatie moet zijn, doch de verbe- 6 en 8'/a uur van het beroemde fllmwérk In het tering der positie der arbeiders. Daar om moeten ook de vrouwen medewer ken en lid der organisatie worden. Met genoegen gewaagde spr. van en kele blijken van sympathie die de Jonge Werkman ondervonden heeft. Voor de aanschaffing van een projec tie-lantaarn hebben de patroons hun medewerking betoond door een flinke som te geven. Spr. bracht hen daar voor hartelijk dank. Van een lid der R.K.W.V. hebben de leden elk een doosje ciga'retten ontvangen. £pr. bracht den gever, die onbekend wenschte te blijven, dank. De leden van de J. W. deden dat op hun wijze, door tijdens de pauze een „Hij ,Leve Lang" te zingen. Gezamenlijk zongen de leden hier na een serie liederen uit den bundel, in afwachting van hetgeen de tooneel- vereeniging D.V.S.V. zou bieden. Toen de gong geslagen was richtte aller aan dacht zich op het tooneel. Het was een prettig en onderhoudend stuk dat de tooneelclub dezen avond bracht, een blijspel van den eersten rang „Zuur en Zoet", een werk van de bekende tooeelschrijvers Grosfeld en Nielen. Het behandelt een episode uit het leven van een tweetal schilders, die ofschoon zij elkanders compagnon zijn en er bo vendien een familieband tusschen hen bestaat, allerslechtst met elkaar kun nen opschieten. Een aanbod van een oude tante om een wereldreis mee te maken, doet daar nog het zijne bij. tabletten Is Suikersteel een beminnelijk man, waar wel mee op te schieten valt, Ci troen kijkt immer even zuur en zoekt al maar nieuwe objecten om zijn wo- de te bekoelen. Een aantal studenten stelt zich tot taak de rollen precies om te keeren, zoodat Suikersteel het zure gezicht van zijn neef krijgt en omge keerd. De moeilijke taak wordt in het laat ste bedrijf werkelijk tot een goed einde gebracht. De wijze waarop D.V.S.V. ons deze kluchtige geschiedenis voor zette, verdient allen lof. Vooral de hoofdrollen waren goed bezet; M. Ber- kelmans, als Citroen, bulderde erop los dat het een lust was. De andere hoofdrol bleek bij A. Wijkmans in goede handen. J. van Riel was als de bediende een type dat op ieders lach lust werkte. Ook de overige rollen werden zeer goed vertolkt. Alles bijeen een uitvoering die D.V.S.V. en haar nieuwen regisseur, den heer Jac. Did- den, eer aandoet. Er is dan ook harte lijk geapplaudiseerd. Door het Kofa-magazijn werd de tooneelaankleeding afgestaan. Na het tweede bedrijf werd gecol lecteerd voor het a.s. St. Nicolaasfeest. W a al wij kso he Zwem vereeniging. De Waalwijksche Zwemvereeniging hield gisterenavond in De Twee Ko lommen alhier haar jaarvergadering. In zijn openingswoord betreurde de voorzitter, de heer Treffers, het, dat de opkomst der leden niet drukker was, gezien de belangrijkheid der agenda. Het is heel mooi, zegt spr., dat men zooveel vertrouwen stelt in het bestuur dat men daaraan alles maar overlaat, maar een beetje meer belangstelling van de zijde der leden op de vergadering was het bestuur wel zoo aangenaam. De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris, den heer Spijkerman, voorgelezen en zonder op merkingen goedgekeurd Jaarverslagen. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer Both, bleek dat de totaal-ontvangsten 1191.99 en de uitgaven 1131.10 hadden beloopen, zoodat er een batig saldo van 60.89 was. De contributies brachten dit jaar het record-bedrag .van 932.op. Aan het jaarverslag van den secreta ris ontleenen wij dat nog geen enkel der 10 jaren van haar bestaan de Zwemvereeniging zulk een in alle op zichten gunstig jaar heeft meegemaakt. Als voornaamste oorzaken hiervoor noemde spr. de mooie zomersche da gen, de grootere waardeering en be langstelling die het publiek gaat aan den dag leggen voor deze prachtige zwemgelegenheid en de goede zorgen van badmeester Frötscher, waarmee allen zeer ingenomen zijn. Gememoreerd wordt de verbetering van den weg naar het bad, waarbij de medewerking van het gemeentebestuur en enkele fabrikanten zeer gewaar deerd werd, het uitdiepen van een ge deelte van het ondiepe bassin, het aan brengen van enkele verbeteringen aan de inrichting en het behalen van het diploma als geoefend zwemmer door 1 dame en 9 heeren. De voorzitter meent dat een woord van dank namens allen wel op z'n plaats is voor dit keurig verzorgd jaarverslag. Uitdiepen. De voorzitter doet nadere mededee- lingen over het uitdiepen van het bas sin voor kinderen en ongeoefenden. Bedoeling was het gedeelte, waar des zomers vaak weinig water staat uit te diepen en het daaruitkomende leem en zand aan te wenden om de smalle, on diepe strook aan den kant van het diepe bassin wat te verbreeden, zoo dat ongeoefende volwassen baders niet i..eer behoeven te gaan in het on diepe bassin voor kinderen. Dat werk je liet zich echter gemakkelijker aan zien dan uitvoeren. Met 3 man zijn ze er 'n paar weken aan het werk ge weest, maar het vordert zeer lang zaam en er is pas 'n gedeelte van 12 a 14 M. van dit bassin uitgediept. Toen moest men, met het oog op de kosten, er voorloopig van afzien. Mogelijk krijgt men, door ieder jaar 'n gedeelte te bekostigen, dit werk in enkele jaren geheel gereed. De heer N. v. Loon vraagt of dit geen object voor werkverschaffing voor de gemeente was. De secretaris antwoordt hierop dat hierover met B. en W. is gecorrespon deerd, met als resultaat dat 2 werk- loozen werden toegewezen om met den badmeester - dit werk uit te voeren. Een van die werkloozen kwam echter al gauw vertellen dat hij dat soort werk niet deed en zijn opvolger had nu 1 eens geen goede schoenen aan voor dergelijk werk of hii had een blaartje op zijn hand gekregen, enz., zoodat het bestuur tenslotte besloten heeft om daarmee niet langer voort te suk- 1 kelen. Met die andere werklooze en TWEEDE BLAD. flrsène lupin BAYEh Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjexakjes van 2 tab). A 10 ets.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5