Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HflflR ERFDEEL. Hoofdfufa.JóietpijH VELO S zijn niet duur ,0e Echo van hel Zuiden" FRUILLETON Winkelnieuws. MGDRDfiPABAM) Mol Gaat Voor. WUjrthacdi's Hoeder AARZEL NIET KOOP HET BESTE I MOL blijft goedkooper. Dit blad verschijnt UITGAVE: Prijs der Advertentiën WOENSDAG en ZATERDAG 20 cent per regel; minimum 1.50. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. WaaLWUKSCHL STOOMDRUKKERIJ KNTOON T1ELEN Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Telefoon No SM Telegr.-adres: ECHO Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. EEN NIEUWE KOERS. HET BELEID VAN COLIJN'S REGEERING. WASCHMACHINES van af fl. 30 W8INGM4CBINIS van af fl. 13._ HET blad voor Waalwijk en He I.anastraat. NUMMER 89. ZATERDAG 4 NOVEMBER 1933. 56e JAARGANG. isltyksrkr en Laiigstraatsrbe 1 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD Thans het geheele bedrijfsleven achter de regeering- zegt dr. Kortenhorst. „Een nieuwe koers", zoo luidt de titel van een artikel van dr. Korten horst in de „R.K. Werkgever", waar in hij op de eerste plaats wijst op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer: Het doel, dat de A.R.K.W.V. zich als eerste étappe had gesteld, is in dit voorloopig verslag ten volle be reikt: alle desiderata der R.K. Werk geversbeweging samen met die der andere groepen, hebben de volledige belangstelling der Kamer gehad. Een forsch geluid klinkt uit deze kolom men op, een pleidooi voor regenera tie van onze staatsinrichting, voor grondige herziening van onze han delspolitiek, voor eenheid in de lei ding en decentralisatie in de uitvoe ring, voor volledige inschakeling dei- sociale organisaties in het recon- structiewerk. Dan vervolgt hij Is dus, wat het algemeen staats beleid betreft, door dit uitmuntend voorloopig verslag de eerste loop graaf genomen, met de beide andere ontwerpen zijn wij reeds een stuk verder. Was misschien de Memorie van Toelichting op de gewijzigde Crisis- in voerwet nog wat vaag en aarze lend, na het overleg met de Kamer commissie voor overleg met de Re geering omtrent vraagstukken van handelspolitieken aard, zijn twee hoogst belangrijke zaken vast ko men staan. Vooreerst dat de Regee ring vast besloten is met alle ener gie actieve handelspolitiek toe te passen en vervolgens dat het weren van overmatigen invoer van buiten- landsche goederen nu ook export vermindering en daling van de bin- nenlandsche koopkracht aanleiding zal zijn voor contingenteering zal van ..De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Joseph Hocking. o Nadruk verboden. Kwaliteit onze grondslag Kwaliteit ons parool Kwaliteit ons succes Kwaliteit ons symbool. gaan gelijken op het weren van „on- gewenschten" invoer. Het feit, dat reeds thans naar ons bekend is een aantal nieuwe contingenteeringsmaatregelen zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding bevinden, bewijst wel, dat het niet bij woorden blijft, maar i dat daden worden gesteld. Belangrijk is verder de erkenning des Ministers dat contingenteering op basis van het gewicht de voor keur verdient boven de contingen teering op basis van wisselende en voor ontduiking vatbare waarden. Het zal de taak der industrie zijn om in elk bijzonder geval de tech nische moeilijkheden, die zich daar bij voordoen, uit den weg te helpen ruimen. De Minister heeft in het inondelijk debat daaromtrent een welwillende houding aangenomen. Het zal ook voldoening wekken, dat de „veelal tijdroovende" proce dure ter behandeling van de aan vragen veranderd zal worden, zoodat tot snellere afdoening kan worden gekomen. In de derde plaats de handelspo litieke verhouding tot Duitschland. We hebben de stellige overtuiging, dat anders dan in 1925 en 1933 Duitschland een partner tegenover zich vinden zal die, zonder een mo ment te vergeten, dat beide landen het grootste belang hebben bij een goede verstandhouding, zich niet meer op genade of ongenade over geeft. Het woord van waardeering aan de onderhandelaars van dit jaar zal in het bedrijfsleven zonder twijfel weerklank vinden. Zooals te ver wachten is, zal Dr. Hirschfeld een groote rol spelen bij de voorberei ding en het overleg zelf. In zijn han den achten wij nu hij over vol doende ruilobjecten beschikt de belangen van ons land veilig. Thans dient het geheele bedrijfs leven, boeren zoowel als industriee- len, arbeiders zoowel als werkgevers, onverschillig tot welke politieke richting zij behooren, achter de Re geering te gaan staan. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig verslag der Rijksbegroo- MAATSCMAPPy VAM VERZEKERING OP MET L ting, zegt de regeering o.m. het volgen de: De regeering wenscht nog eens te herhalen haar in Juni j.l. afgelegde verklaring, dat het zittend ministerie in de Christelijke volksaspiraties, die gelukkig een sterk en bestendig ele ment in ons volksleven vormen, een bron van kracht ziet. De regeering merkt verder op, dat de beweging, thans hier en daar onder het volk merkbaar, waarop door de leden die op herziening aandrongen wordt gedoeld, gegrond is op een bij velen nog slechts vaag begrip van een corporatieven staat, een begrip dat, in zijn meest gangbare beteekenis, de re- geèring volstrekt verwerpelijk acht. Ter beoordeeling van dat begrip heeft de regeering de voorlichting eener staatscommissie niet noodig. Zij heeft daarover een gevestigd oordeel. Anders staat zij tegenover de ont wikkeling der maatschappij in corpo ratieven zin. De regeering wil aan die i ontwikkeling naar mate der mogelijk heden medewerken, maar aan den an deren kant wenscht zij er tegen te waarschuwen om zich niet te spoedig gevangen te geven aan de leuzen van den dag< Voor zooveel de regeering nochtans zou oordeelen, dat wijzigingen in de Grondwet noodzakelijk zijn om in an dere richting verbeteringen in het staatsbestuur tot stand te brengen, zal zij niet aarzelen daarvoor te zijner tijd voorstellen in te dienen. De regeering verklaart zich bereid te bevorderen den drang tot sterker saamhoorigheids- gevoel, ook op staatkundig terrein. Van de indiening van voorstellen tot wijziging der Grondwet, waar deze noodzakelijk blijkt voor een doelma tige werking van het staatsbestuur, is zij geenszins afkeerig. De regeering is bereid in velerlei op zicht aan gerechtvaardigde eischen van den middenstand tegemoet te komen. Inzake een wettelijke regeling van het cadeaustelsel deed de middenstands- raad in den loop des jaars een concreet denkbeeld aan de hand, waarover ad vies van den Nijverheidsraad is ver zocht. bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist i nmmimiim nu im ifwu^r—i——j—rw— Het ontwerp eener steunregeling voor ten gevolge van de crisis in li- quiditeits-moeilijkheden geraakte mid- denstandsbedrijven zal niet lang meer op zich laten wachten. Voor het euvel der uitverkoopen wordt een voorontwerp in gereedheid gebracht. In zake vereenvoudigde regeling voor het langs gerechtelijken weg in- casseeren van kleine vorderingen is oVerleg tusschen betrokken departe menten gaande. De regeering is bereid alles te doen wat in haar vermogen ligt om de werk gelegenheid te verruimen. Zij is voor nemens de versnelde bruggenbouw door te zetten en heeft daartoe een plan ontworpen, waarbij samenwer king met particulieren wordt gezocht en dat, indien het slaagt, intrekking van het aanhangige desbetreffende ontwerp ten gevolge zal hebben. 12. Dat wel, maar ze heeft ons geen en kele bijzonderheid gezegd. En we hebben daar niet naar gevraagd, we dachten niet dat we daar het recht toe hadden. Het was onze zaak niet, ons met jouw leven te bemoeien, niet, dat we het niet graag zouden weten, maar we dachten er niet over het ooit te vragen. De Yorkshirer sprak ruw en toch was ieder woord van hem fijngevoelig. Elyah Briggs was in Leeds een arme jongen ge weest, hij had zijn geld gauw verdiend, maar deze plotselinge rijkdom had hem absoluut niet grof en protserig gemaakt, en ofschoon hij in de society misschien geen goed figuur zou slaan, was hij in zijn hart op en top een gentleman. Ik wil u graag vertellen, begon Nan cy, en ik ben er zeker van, dat u mij zult begrijpen. Drie maanden geleden kende ik geen zorgen. Ik wist, dat mijn vader geen rijk man was, maar ik wist niet, dat hij eigenlijk geen penny bezat. U moet weten, dat we in een mooi, oud huis woonden, dat eeuwen aan onze familie behoord heeft. Ik had nooit op gemerkt, hoe vaal en armoedig alles eigenlijk was; ik dacht nooit aan die din gen. Het was mijn huis en ik was ervan overtuigd, dat ik er mijn hcele leven zou blijven. Ik was bijna 21 jaar, toen ik te Cambridge afstudeerde en daar mijn va der nooit met me over de toekomst sprak en ik zelf er nooit aan dacht, dat mijn vader gauw zou kunnen sterven, is er zoo iets nooit in mij opgekomen. Later zeiden de menschen, dat hij verkeerd ge daan heeft, dat hij wel voor mijn toe komst had dienen te zorgen, maar, maar Ze veegde haar betraande oogen af en ging na een oogenblik voort: hij stierf plotseling, juist op den dag, dat hij me vertelde, dat op ons huis een zware hypotheek rustte, en dat, als alles ver kocht zou zijn, en zijn schulden werden betaald, er geen stuiver voor mij zou overblijven. Arm kind, arm kind, zei Elyah Bnggs bewogen. Ik geloof, begon Nancy met groote moeite, dat Trevanion Court vroeger een groote bezitting is geweest ,maar in de latere jaren, ik weet niet wanneer dat begon, werd het eene stuk na het andere verkocht, tot er maar tweehonderd acres overbleven; die en het oude huis. En ik moest alles verkoopen. Ik moest toch alle schulden betalen. Ja, dat moest zeker, zei Mr. Briggs. Nu, iedereen is betaald, tot de laat ste cent. En er bleef niets voor jou over, ver onderstel ik? Ik bezit driehonderd pond, zei het meisje. Het is een schande, hoorde Nancy Mrs. Briggs zeggen. O. ik ben rijk genoeg, antwoordde het meisje haastig, ik bezit niet alleen dat geld, maar ik ben kerngezond, en ik heb een goede opvoeding gehad. Maar ik wil mijn eigen brood verdienen, dat eisch ik van mezelf. Dat is alles wat ik u wilde vertellen. Maar er is geen enkele reden, dat nu te doen, hield Elyah vol. Maar ik moet het, antwoordde het meisje. Het is al drie weken geleden, dat ik van huis ging, en ik voel, dat ik tijd verlies. Mijn vader liet mij een legaat na, ziet u. Een legaat, zei Elyah, niet begrij pend. Geen erfenis in den gewonen zin des woords, het is een legaat dat beteekent, geld verdienen, en natuurlijk moet ik daar meteen mee beginnen .Mijn drie honderd pond zullen gauw op zijn, als ik er niets bij verdien en ik verlang er naar er mee te beginnen. Heb je al iets bedacht? vroeg Elyah. Het is mij vandaag ingevallen, ant woordde het meisje, plotseling viel het mij in, terwijl ik naar u en Mr. Barra- clough luisterde over Oldham. Ik be greep toen ineens, dat een groot deel van wat ik geleerd heb, onbruikbaar bleek te zijn. |i$}j Wat bedoel je daarmee? Ik begreep, dat de kennis van La tijn en Grieksch en geschiedenis en een boel andere dingen van geen belang voor me zijn op het oogenblik. Ik begreep, dat je een academische graad behaald kunt hebben en toch niet in staat zijn, je brood te verdienen. Ja, dat is waar. Onze Ben haalde ook een graad, maar ik merk niet', dat hij er iets aan heeft in de wol-branche. Of misschien toch wel, hij kan de firma vertegenwoordigen, omdat hij naar Ox ford is geweest, nietwaar Ben? Ben gaf geen antwoord. Hij had het heele gesprek gevolgd, zonder een woord te zeggen. Er waren twee dingen, waar ik al tijd veel belang in stelde, ging Nancy voort en ik hoop. dat die me van dienst zullen zijn; ten eerste ben ik goed op de hoogte van chemie. Het is misschien vreemd van een meisje om daarop te po chen, maar toch is het zoo. Een van de professoren te Cambridge zei me, dat ik er bepaald aanleg voor had. En dan is er nog iets, dat ik niet op school geleerd heb: ik heb een goed oog voor kleuren en ik kan goed teekenen. Dat is zeker zoo, onderbrak Jessie haar, iedereen bewonderde je schilde rijen en teekeningen op St. Andrews. Elyah Briggs schudde het hoofd. Schilderijen, zei hij smalend, er zijn een massa van die artisten, die ternauwer nood droog brood verdienen. Ik ben bang dat je daar niet van zult kunnen leven, meisje. Ik bedoel niet gewone schilderijen, zei Nan cv. In een van de fabrieken, die we vandaag bezichtigden, worden cre tonnes, gebloemde stoffen, gordijnen en dat soort dingen gemaakt. Ik moest er aan denken, hoe armoedig en afgezaagd die patronen waren en toch vertelde Mr. Greenwood me, dat hij zijn ontwerper hier honderden ponden per jaar voor be taald. U weet heel goed, dat de smaak der menschen veranderd is: wat ze vroe ger mooi vonden is nu uit de mode. Ik heb geen verstand van zaken, maar ik heb een idee, dat Liberty in Londen zoo groot is geworden, alleen omdat ze den smaak van onzen tijd begrepen hebben en artistieke onderwerpen hebben ge maakt. Heb ik liet u niet gezegd, barstte Ben plotseling uit. U weet heel goed, dat we nooit zaken konden doen met de groote Londcnsche firma's, omdat onze patronen zoo leelijk zijn. Toen ik bij die groote tapijtfirma in Knightsbridgc kwam, lachten ze me uil om de teekening Aan ons groot tapijt. U hield vol, dat al ios afhing van de kwaliteit. Wie koopt er tegenwoordig leelijke patronen? En toch hield u vol, dat de oude Pilkens goed •genoeg ontwierp, hoewel hij net zooveel gevoel voor kleur heeft als een koe. Maar ik kan hem toch niet aan den dijk zetten, zei Elyah. We hebben elkaar als jongens gekend en hij heeft alles met me doorgemaakt. Ik kan hem toch niet laten leegloopen. Het zou voordeeliger voor ons zijn geweest als u hem gepensionneerd had, zei Ben; we hadden naar een goede ontwerper moten uitzien, dan zouden onze goederen niet als oude rommel be schouwd worden op de markt. De Yorkshirer zweeg. Ben's woorden hadden indruk op hem gemaakt. En denk ie, dat jij iets goeds zou kunnen maken?, vroeg hij plotseling. Ik geloof het bijna zeker, antwoord de Nancv. Twee artiden van beteekenis hebben gezegd, dat ik werkelijk talen» heb om te teekenen. Natuurlijk kan het onzin zijn, maar ik moet bekennen, dat ik bij mijzelf aan veel mooior-2 dingen heb gedacht, dan die ik vandaag gezien heb in de fabriek van Mr. Barraclough. Het kleine gezelschap zweeg opnieuw. Ben ging terug naar den schoorsteenman tel en stak een nieuwe cigaret aan. i Mrs. Briggs schudde moedeloos 't hoofd j terwijl Mr. Briggs in gedachten verzon- j ken scheen. En denk je daarvan te kunnen le ven, Nancv?, vroeg hij plotseling. Ik zou het in elk geval kunnen pro- beeren, antwoordde het meisje. Ik heb er lang over nagedacht. Tk weet zeker, dat ik twee jaar kan leven van mijn 300 pond en ondertusschen .Tuist, ondertusschen, viel Mr. Briggs haar in de rede. Tk moet toegeven, lieve kind, dat we met dat karpet geen succes gehad hebben: Ben heeft je de oorzaak verteld, maar je weet wel. dat zoo'n ont werp niet in één dag opkomt? Je moet er een groote routine in hebben. Ja?, vroeg Nancy. Is het niet eer der een kwestie van gevoel, van intuitie? En ik weet zeker, dat jij die bezit, Nancy, riep Jessie uit. En alles komt even prachtig uit: je kunt bij ons wonen, terwijl jij je ontwerpen teekent; ik hen er zeker van, dat je het in orde maken zult, vadertje! We hebben zooveel ka mers over, die nooit worden gebruikt: we konden best een voor Nancy inrich ten. Ben's oogen schitterden, terwijl zijn zuster dit plan opperde, maar hij had. nog altijd geen woord gezegd. Natuurlijk zal ik alles voor je doen, waartoe ik in staat ben, zei Elyah, en of schoon ik je niet graag laat weggaan, moet ik toegeven dat het voor jezelf het beste is om te doen wat je hebt gezegd. Je bent een kranige meid. Ik hen niets bijzonders, antwoord de Nancy; ik vind alleen, dat het niet meer dan vanzelfsprekend is om je eigen brood te verdienen. Maar je moet hij ons blijven, vond Jessie: dat is in orde! We kunnen best een van de kamers op de bovenste ver dieping voor Nancy in orde maken, niet waar, moeder? Daar zou ze kunnen wer- ken. Tk geloof niet, dat ik daar gebruik van kan maken, zei Nancv, voor Mrs. Briggs een woord had kunnen zeggen. U weet niet, hoe lief ik het van u vind, maar ik mag mezelf niet zoo aan u op dringen. Bovendien, wil ik leeren op mijn eigen beenen te staan. Tk wil zien of ik ergens goed voor ben in de wereld. Ik zou een gevoel hebben, of ik niet deed wat ik vader heb beloofd, als ik hier bij u bleef. Misschien is het dwaasheid van me, maar ik ben vreeselijk hooghartig en hoewel ik het heel prettig zal vinden als ik u altijd mag blijven opzoeken, wil ik toch niet anders behandeld worden, dan of ik een heel gewoon meisje ben. Maar je moet in elk geval bij ons blijven tot Kerstmis, hield Jessie vol. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1