r^VTrnni Gratis proef-Aanbod van KRUSCHEN No. 89. Zaterdag 4 Nov. 1933. 56e Jrg. TWEEDE BLAD. CSemeenferaad. DRUNEN. De beyruoting vastgesteld. Drunen knjgt waterleiding. WegenVi.rbetenng. De raad van ürunen vergaderde Maandagavond ten raadhuize onder voorzitterscnap van burgemeester Mr. R. v. d. Heijden. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering met den Christelijken groet deelt de Voor zitter mede dat hij het publiek slechts ten getale van 15 man op de tribune heeft toegelaten, daar hij nog grootere belangstelling het op den duur on houdbaar zou zijn in zoo'n lokaal te vergaderen. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld, nadat door de heeren de Wijs, W. v. d. Wiel en v. Drunen opmerkin gen gemaakt waren. De heer van Drunen stemde tegen vaststelling. De heer W. v. d. Wiel zegt naar aanleiding van een verschenen inge zonden stuk, dat hij in de vorige vergadering gezegd heelt dat op de Waalwijksche Vakschool per jaar en per leerling slechts 5 k 10 paren gemaakt worden, en niet «slechts 5 paren» zooals in de notulen staat. Spr. zegt dat hij in het geheel niet de bedoeling had iets van de Waal wijksche school te zeggen, hij heeft daarvoor alle waardeering. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Begrooting 1934 van den Keu ringsdienst voor Waren te 's Bosch h. adres van den N.C.B. inzake aanvulling der Alg. Politieverorde ning met bepalingen betreffende het dansvraagstuk. De Voorzitter zegt dat B. en W. het adres apprecieeren en beperkende bepalingen willen stellen. Zij vinden echter de in het adres genoemde bepalingen te omslachtig en zullen in de volgende vergadering voor stellen de door de Vereen, van Ned. Gemeenten gemaakte uniformrege ling over te nemen. De heer Verhoeven hoopt dat de te maken bepalingen zachtzinnig zullen zijn. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. c adressen van de Algemeene R.K. Amhlenarenvereeniging en de Afdeeling Noordbrabant van den Nederl. Bond van gemeente-ambte naren betreffende de salarisverlaging der ambtenaren van den Burger lijken Stand; Op voorstel van B. en W. worden deze adressen voor kennisgeving aangenomen. De heer Verhoeven stemt daartegen. d. hesluiten van Ged. Staten, tot verdaging hunner beslissing omtrent de vastgestelde bouwverordening voor deze gemeente; e. besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit tot opheffing der O. L. School; f. besluit van Ged. Staten tot goedkeuring der overeenkomst met de gemeente Heusden tot toelating van kinderen uit deze gemeente tot de O. L. School aldaar; g. besluit van Ged. Staten tot vaststelling der gemeenterekening en rekening G.E.B. over 193J h. Schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling, dat de ver ordening tot helfing van schoolgeld voor het O.L. Onderwijs is goedge keurd bij Kon. besluit. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Waterleiding. 2. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een gemeentelijke regeling met 's Hertogenbosch en i Vlijmen voor de levering van water. De Voorzitter geeft nog een toe lichting op de aan de leden gezon den concept-regeling. B. en W. zijn hij hun berekening uitgegaan van het aantal toegezegde aansluitingen. Ruim 30 pCt. der woningen zal volgens den uitslag der enquête worden aangesloten. Spr. gelooft echter veilig te mogen aannemen dat veel meer dan 30 pCt. der woningen zal worden aan gesloten, hij weet tenminste dat er verschillende menschen zijn die graag zullen aansluiten, maar dat liever niet op papier zetten. Is dit werkelijk het geval dan zal de reserve, die gevormd zal worden, zeer groot zijn. Zouden h.v. het eerste jaar 40 pCt., het tweede jaar 50 pCt. en het derde jaar 55 pCt. der woningen zijn aangesloten, dan zou er in deze 3 jaren al f215700.— reserve gevormd zijn, of f 10.000. meer dan thans becijferd is. Dan zou er ook geen sprake van kunnen zijn dat de gemeente iels voor haar rekening zou moeten nemen. De voornaamste voordeelen van de voorgestelde regeling noemt spr. 1 de gemeente krijgt geen nieuwe lasten, een garantie hiervoor kan niet gegeven worden maar men mag het veilig aannemen, daar de wijze waarop de raming is opgezet eiken tegenvaller uitsluit 2 er komt geen verplichte aan sluiting; 3 'de gemeente krijgt een groot voordeel, vooral ook ten aanzien van het blusschen van branden. Vooral op het laatste voordeel legt spr. den nadruk. Op afstanden van 80 M. zullen brandkranen worden gelegd, en ook in de uithoeken der gemeente zullen overal standpijpen kunnen worden aangesloten. Spr. wijst erop dat de brandweer zou kunnen volstaan met een wagentje waarop slangen en een standpijp, dat achter een fiets gehangen kan worden en dus snel verplaatsbaar is. Verhoeven. Wij hebben niets noodig, maar Waalwijk heeft toch ook zijn groote sto-mihrandspuit. U praat wel van dat kinderwagentje in Oisterwijk, maar andere plaatsen moeten er toch nog wel een stoom spuit op nahouden. De becijfering is mooi, maar wie zal daarvoor garant blijven? De Voorzitter merkt op dat het zeer wel noodig kan zijn dat hij groote branden een groote spuit assistentie komt verleenenin dat geval heeft men het voordeel dat deze direct op de waterleiding kan worden aangesloten. Verhoeven. Ook den Bosch heeft toch nog z'n brandspuiten. Alles moet van den Bosch komen. Hadd* n wij nog maar enkele maanden ge wacht, dan hadden we het werk Zonder schriftelijke toestemming is eenige DE ..ROBINSON—SERIE". Het lot van een edelman. In de nabijheid van St. Domingo, aan de Oostkust van Middel-Amerika, ligt het eiland Tortuga. Dit eiland was in de zeventiende eeuw de ver zamelplaats van de zoogenaamde «boekaniers», iieden, die in een slechten reuk stonden en die hoofd zakelijk van roof en jacht leefden. De bosschen van St. Domingo en Tortuga waren in dien tijd even ontoegankelijk als rijk aan wild en het kwam niet zelden voor, dat een troep boekaniers jarenlang rond zwierf in deze wouden. Volgens de gebruiken van die eeuw hielden de boekaniers steeds een aanzienlijk aantal slaven, die zij zich verschaften uit de manschap pen en passagiers van gekaapte schepen. Deze slaven werden door hun meesters heel, heel wreed be handeld. Onder deze slaven bevond zich ook een edelman uit Silezië, die in handen van boekaniers gevallen overname uit deze rubriek verbod' n. was. Wegens een gering verzuim, werd hij eens door zijn heer zoo mishan deld, dat hij bewusteloos op den grond viel en daar voor dood werd achtergelaten. Toen hij na uren, misschien na dagen, weer tot bewust zijn kwam, bevond hij zich in een ondoordringbare wildernis, Wanho pig probeerde dezwaar gewonde den weg naar het kamp der boekaniers terug te vinden want hoe verschrik kelijk het lot van een slaaf ook was, het scheen hem toch beter, dan rond te zwerven in de wildernis. Maar hij vond het kamp nieten wat erger was, hij had geen enkel werktuig, geen wapen, zelfs geen mes bij zich. Alleen zijn hond was bij hem gebleven. Drie dagen lang gebruikte de onge lukkige spijs noch drank.De vruchten die in rijken overvloed in het woud groeiden, durfde hij niet te eten, uit angst dat ze vergiftigd war:n. Bovendien door het jarenlange leven onder de boekaniers, was hij alleen aan vleeschvoeding gewend. misschien door werkloozen kunnen laten doen. Als u voor f 1000 garant blijft ga ik ermee accoord. De Voorzitter zegt dat de Drunen- sche werkloozen bij het grondwerk zullen worden tewerk gesteld. De heer W. v. d. Wiel kan zich in dezen tijd zeker niet met het voorstel vereenigen. De becijfering is heel mooi, maar spr. neemt niet aan dat 30 pCt. der menschen voor de waterleiding geteekend hebben. Op de circulaire stond dat men zich door zijn handteekening tot niets verplicht en daarom hebben ver schillende menschen volgens spr. «voorde aardigheid» geleek* nd, waar zij nu berouw van hebben. Waterleiding vindt spr. in zich een prachtig iets, maar nu ieder achter uit gaat en er vele menschen zijn die de kosten van de waterleiding niet zullen kunnen betalen, meent spr. dat bet ongewenscht is met het voorstel to komen. Volgens spr. is het ondenkbaar dat binnen 8 jaren 70 pCi. der woningen zal zijn aan gesloten, want de menschen diegoed water hebben denken er niet aan zich aan te sluiten. De gemeente moet voor de heele zaak garant blijven en moet alles betalen, ook zelfs de reparaties. Op de begrooting is op vele posten, zoo b.v. 't onder- boud der wegen, te veel besnoeid om belastingverhoogingte vermijden. Daarom meent spr. dat het niet op z'n plaats is het er thans maar op te wagen, op risico dat de gemeente straks duizenden zal moeten bij passen. De Voorzitter verzekert dat 30 pCt. vóór waterleiding heeft geteekend. De grapjes zullen, naar spr. meent, wel tot de uitzonderingen behooren, daarvoor verdient de bevolking van Drunen voldoende vertrouwen. De normale reparatiekosten komen voor rekening van de gemeente 's Bosch. De heer de Wijs hoort met ver wondering de woorden van den heer v. d. Wiel. Indertijd is er gesproken over schoolreisjes voor kinderen, daar was hij ook tegen, maar toen de radio-distributie aan de orde was, was hij een groot voorstander. Toch kost die f2U.— van aanleg en bovendien 50 of 75 cent per week, dat kunnen de arbeiders dus wel betalenMaar voor het water zouden zij geen geld hebben, ofschoon het heel wat voornamer is. Spr. is van meening dat de gemeente dit aanbod moet aannemen, omdat zich zoo een gelegenheid wellicht nooit meer zal voordoen. Spr. wijst ook op de omstandig heid dat de premies der brandver zekeringen hier zeer hoog zijn, sommige huizen kunnen zelfs niet meer verzekerd worden, ook daarin zal naar spr. verwacht verbetering komen. Spr. ziet geen enkel bezwaar tegen de waterleiding en hoopt dan ook dat elk raadslid er zijn stem aan zal geven. De heer van Drunen begrijpt niet dat er boeren zijn die de water leiding kunnen steunen. Hij heeft nog geen enkelen boer gesproken die er voor te vinden was. Spr. wijst op de talrijke waterleidingzaken op de Kantongerechten en concludeert daaruit dat hij nooit zijn stem aan dit voorstel zal kunnen geven. Hij vermoedt trouwens dat het toch wel op verplichte aansluiting zal uit- loopen, omdat waarschijnlijk een Na drie dagen rond gezworven te hebben, stuitte hij op een troep wilde zwijnen. Gelukkig wierp zijn hond, die eveneens door den honger gekweld werd, zich op een jong zwijn, dat hij dood beet. Maar de man had noch vuur omhetvleesch te braden, noch een mes om het dier in stukken te snijden. Plotseling viel hem in, dat hij een vuursteen in zijn zak had. Met veel moeite slaagde hij er in, in den buik van het doode dier met den scherpen steen een gat te maken en de ope ning met zijn vingers te vergrooten. En toen het hem niet gelukte een vuurtje te maken met zijn steen, moest hij zijn honger stillen met rauw vleesch. Van dezen dag af aan, oefenden heer en hond zich steeds op gemeen schappelijke jacht en weldra ging dit zoo goed dat ze geen angst meer hoefden te hebben voor honger. Eens op een dag stiet hij op een wilde hond die juist haar jongen voedde. Jammer was het dier echter zoo wild, dat hij het moest dooden Ook de zwakkere jongen doodde bij, terwijl hij de andere meenam en grootbracht. Nu hoefde hij zich in het geheel niet meer ongerust te maken over zijn voeding, want zijn goed gedresseerde honden jaagden zooveel wild voor hem, als hij maar noodig had. Hij raakte zoo gewend aan zijn rauwen vleeschkost, dat hij geen verlangens meer had naar ander voedsel. Ongelukkig verloor hij op een dag zijn vuursteen en of schoon hij er dagen lang naar zocht, kon hij dit kostbaar bezit niet meer vinden. Voortaan moest hij dus wachten tot zijn honden het gevan gen beest opengescheurd hadden. In den eersten tijd was de woud- looper genoodzaakt geweest, zijn honden het bosch op goed geluk te flink percentage der toezeggers zich zal terugtrekken De Voorzitter twijfelt er geen moment aan dat het niet tot ver plichte aansluiting zal komen. Het is altijd moeilijk berekeningen te maken, maar als spr. zich ooit bij een berekening safe heeft gevoeld, dan is het thans. Alles is aan den lagen kant gehouden, het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening schat een veel hoogere pCt. der aansluitingen. De zaken voor de Kantongerechten hebben alle betrekking op plaatsen waar de aansluiting verplicht is. Dit is vooral in West-Brabant; spr. wijst daarentegen op den toestand in Oost-Brabant, die heel anders is. In Boxtel waren in korten tijd 8ü pCt. der perceelen aangesloten en in Oisterwijk zijn slechts 3 huizen niet aangesloten. Van Drunen. Als de zaak niet rendeert moet de gemeente de kosten betalen en dan komt de last op #de belastingbetalers. Voorzittei. Er is geen sprake van dat er verlies geleden zal worden. Na elf jaren zal zelfs 40 pCt. der ontvangsten zuiver winst zijn. De beer A. v. d. Wiel beschouwt de waterleiding als een grooie uit komst voor Drunen en van heel *at meer belang dan de radio- distributie. Als we ergens onze centen voor over moeten hebben, zegt spr. dan is het hiervoor. Hij wijst op het voordeel der leiding bij brand. Spr. gelooft zeker dat de leiding rendeeren zal. De Voorzitter wijst op de om standigheid dat de gemeente desge- wenscht het bedrijf na 40 jaar kan overnemen, zoodat de winsten dan in de gemeentekas vloeien. Als de kapitaalsuitgaven voor een kleine gemeente niet zoo zwaar waren, dan zou spr. gerust de leiding voor rekening der gemeente laten leggen. De heer van Delft vreest dat bet water voor de boeren te duur zal zijn. Weth. Muskens meent dat het aanbeveling verdient om van de toezeggers een definitieve toezegging te vragen. De Voorzitter zegt dat de men schen, die hebben toegezegd zal worden medegedeeld, dat zij de eerste drie maanden gratis zullen kunnen aansluiten. Spr. twijfelt er niet aan dat iemand zal achter blijven. Het is de bedoeling onmid dellijk te onderzoeken op welke zijwegen de leiding kan worden gelegd. W. v. d. Wiel. Ik had erop ge rekend dat de heer de Wijs mij zou afbreken, dat had hij bij de Vak schoolkwestie al openlijk verklaard. Voorzitter. Ik verzoek u bij de zaak te blijven. W. v. d. Wiel. Dan had de Wijs ook bij de Waterleiding moeten blijven. De radio-distributie kost de gemeente geen cent en daar kunnen niet alleen arbeiders, maar ook anderen bij aansluiten. De radio centrale is geheel vrij en kost de gemeente geen cent, men hoeft er niet bij aan te sluiten als men niet wil. Dat ik er een pleidooi voor gehouden heb is gelogen. De Water leiding is een geheel andere zaak, daar kan de gemeente verlies bij lijden. Men beweert nu wel dat de verzekeringspolissen omlaag zullen gaan, maar reeds lang is er geen laten doorkruisen, net zoolang tot ze wild vondenmaar in den loop der maanden en jaren, raakte hij zoo vertrouwd met de gewoonten van het wild uit zijn «district», dat hij de jacht systematisch kon be oefenen. Hij wist precies, wanneer hij het wild het gemakkelijkst kon vangen. Een andere reden, waarom hij zich niet uit zijn woudgedeelte waagde, was, dat hij niet mter in handen van de boekaniers wilde vallen. Hoe troosteloos zijn bestaan ook was, nu hij eenmaal gelee'd had, hoe aan zijn voedsel te komen, leek het hem verre te verkiezen, boven dat van slaaf. Daar de boeka niers het eiland systematisch afwerk ten, hoefde hij de eerste jaren niet bang te zijn, ontdekt te worden. En omdat ze het gededlte, waar hij zich ophield af hadden gejaagd, in den tijd van zijn mishandeling, zouden ze er werkelijk de eerste jaren niet meer komen. Ras vele jaren lal er kwamen de boekaniers er weer jagen. Een troep piralen verrasten den woudlooper verwilderd hoofd- en baardhaar omgaf zijn gezicht. Hij was gekleed in lompen en over zijn schouder hing een stuk bloedig vleesch, dat hij pas gevangen had, terwijl een dozijn honden blaffend om hem heen sprongen. De heele troep was zoo vieemd en aangrijpend, dat zelfs de ruwe. aan moord en roof gewende boekaniers, er do .r ont roerd werden. Zij verklaarden zich bereid den ongelukkige naar het dichtst bijzijnde kamp te brengen maar hij weigerde zijn vroeger sla venleven weer op te nemen. Liever met zijn viervoetige vrienden het bestaan van een woudlooper verder voeren! Zijn standvas'igheid maakte indruk op de roovers. Ze besloten toen, zooveel wild te schieten, als Indien L' Ivruschen nog steeds niet geprobeerd hebt probeer het dan nu eens op kosten van de fabrikanten. Zij hebben thans voor een beperkten tijd een aantal speciale „reuzen" pak ken verkrijgbaar gesteld, waardoor bet U gemakkelijk wordt gemaakt de werking van Kruscben zelf eens te ondervinden. Vraag dus uw apotheker of drogist naar het „reuzen" pak a 1.60, voor dat deze alle zijn uitverkocht. sprake meer van dat de premie voor huizen met rieten daken omlaag zal gaan. Op het oogenblik slaat alles nog op losse schroeven. Men had moeten bewijzen dat werkelijk 30 pCt. der woningen zal worden aangesloten. Nu baseert men de waterleiding op niets en dat is verschrikkelijk voor een gemeente die in financieelen nood verkeert. De Voorzitter ziet den financieelen toestand der gemeente niet zoo som ber in en heeft voldoende vertrou wen in de bevolking van Drunen, dat hij verwacht dat de toezeggers inderdaad zullen aansluiten. Als de heerW.v.d.Wiel dat vertrouvyen niet heeft, dan kan spr. dat niet helpen. De heer Verhoeven wil de zaak aanhouden, opdat de raad zekerheid krijgt over het aantal aansluitingen. Wat zit er toch achter, dat we zoo geforceerd worden? vraagt spr. Als er corruptie De Voorzitter roept den heer Ver hoeven heftig hamerend tot de orde en zegtU heeft al meer van der gelijke insinuaties geuit, maar dat moet uit zijn, anders zal ik blijvende maatregelen nemen. W. v. d. Wiel. Dat kunt u niet 1 De heer Verhoeven tracht door te spreken, maar de hamer van den Voorzitter overstemt hem. De Wijs. Er zijn verschillende menschen die niets op de waterlei ding tegen hebben, maar die toch niet geteekend hebben. De kwestie is dat er een vuil soort tegenpro- paganda gemaakt is. Was dat niet gebeurd, dan zou het er heel anders uitzien. We kunnen gerust op die 30 pCt. rekenen. De heer v. Drunen begint te spre ken over den geringen post die op de begrooting is uitgetrokken voor on derhoud van wegen. De Voorzitter verzoekt hem zich tot de waterleiding te bepalen. De heer v. Drunen begrijpt niet hoe men aan die 30 pCt. gekomen is en veronderstelt dat de menschen »zoomaar« geteekend hebben. De heer W. v. d. Wiel vraagt het woord. De Voorzitter merkt op dat de heer v. d. Wiel al tweemaal over dit onderwerp heeft gesproken. Als de heer v. d. Wiel toch gaat spreken, ontneemt de Voorzitter hem het woord. noodig was, om hem van zijn be- zitter los te koopen. Zoo keerde de vroegere edelman bij de boekaniers terug en hij werd in het vervolg als huns gelijke be handeld. E. W. Raadsels. x medeklinker .x. Latijnsch woord voorbidt ..x.. woning van een kluizenaar xxxxxxx hoofdstad van België ..x.. damp xonderricht x medeklinker 2 In mijn geheel 1 2 3 4446789 komen pa pieren en dingen die niet meer ge bruikt worden. 1 2 3 4 vod, lor 6 7 8 geen vrouw 9 7 4 tegenovergestelde van berg 6 7 4 dwaas 1 7 3 4 jongensnaam 1 7 3 4 7 meisjesnaam 2 5 6 mag op geen auto of fiets ontbreken Verborgen vogelnamen a. Ik heb de klos, de schaar en de naalden teruggevonden. b. In deze val kunnen de muizen niet dadelijk dood zijn. c. Wij schuilden voor den regen. d. Zij sprak met den graaf en de gravin. 4 De volgende letters, goed gerang schikt, geven iets, waarvoor we allemaal al weer hard voor bezig zijn en waar we erg naar verlangen A, a, c, i, i, 1, n, n, o, s, s, t. Dit i>nk beval namelijk den gewonen flacon kruschen ii 1,60 en nog een aparten proef- flacon, welke voldoende is voor ongeveer een week. Open eerst den proefflacon, probeer dezen en wanneer U daarna niet volkomen overtuigd bent, dat Kruschen alles doet wat er van be weerd wordt, Is de gewone flacon nog ongeschon den. Kreng dezen terug. L'w apotheker of drogist Is gemachtigd U uw heele uitgave ft 1.60 on middellijk en zonder omwegen terug te betalen. L' hebt Kruschen geprobeerd zonder dat het II Iets kostte. Kon het gemakkelijker? Let op dat op het etik?t op dj flescli, zoowel als op de bui- tenverpakklng de naam Itowntrec Handels-Maat schappij Amsterdam voorkomt.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5