ANTON ui; ar KOLSiEFEn men is de Keuken GOED. mm onzB hoörworst mi Kolsteren-Laeante N.S.B. en Fascisme. Brief uit Waspik. BIJ ONS IN VOORRAAD H. de Bont-v. Huiten No. 89. Zaterdag 4 Nov. 1933. ótie Jrg. up I! DERDE BLAD. God schiep eerst den mensch, toen het gezin. Een veelvoud van gezinnen heeft daarna de Maatschappij ge vormd, niet omdat de mensch zich van zijn vrijheid wilde beroofd zien, doch uitsluitend om heter de gemeenschap pelijke belangen te kunnen behartigen. Het individu is derhalve primair aan de maatschappij. De staat is de terri toriale eenheid eener maatschappij. De maatschappij resp. de Staat is, volgens de katholieke leer, middel om het individu te helpen zijn tweeledig doel, zijn stoffelijk en geestelijk wel zijn, te bereiken. De Staat is er dus voor het individu en niet het individu voor den Staat. De Staat heeft leiding te geven bij en zorg te dragen voor de gemeenschappelijke belangen van de in eene maatschappij vereenigde indivi duen. Het Nationaal-Socialisme en Fascis me draaien de zaak juist andersom. Zij beschouwen den Staat als doel en het individu als middel om het welzijn, het aanzien en de macht van den Staat te dienen. Aan het welzijn van den Staat, moet de vrijheid van het indi vidu, 't grootste goed van den mensch, worden opgeofferd. Zelfs de Gods dienst wordt slechts voor zoover aan vaard als hij den Staat dienstig kan zijn. Godsdienst is dus in den heil staat een zuiver opportunistische fac tor geworden; ook hij is slechts mid del om aan den Staat dienstbaar ge maakt te worden. Het beginsel van het Staatsabsolu- tisme, van de Staatsalmacht is in zich onvereenigbaar met een gezonden volksinvloed op het Staatsbeleid. De Staat krijgt bij Nationaal-Sociaisme en Fascisme dictatoriale macht en dit wordt nog meer onaanvaardbaar wan neer men bedenkt dat de Staat niet de Staat is, doch dat de partij, i.e. Na- tionaal-Socialistisch of Fascistisch, den Staat vormt en dictatoriale macht be zit. Nationaal-Socialisme of Fascisme beteekent dus zuiver „partijdictatuur". Evenals in Italië en Duitschlad zou den hier natuurlijk de ministerposten door den leider worden toebedeeld, al leen aan bekende partijleden, want op bouwende critiek kent men in den ab- soluten Staat al evenmin. De Natio- naal-Socialistische of Fascistische raad beschikt alzoo. over alles; het parle ment wordt afgeschaft of opzijgezet, elke volksinvloed uitgeschakeld. Ook de Katholieke gedachte zal zich niet meer in de politiek kunnen uit leven, want het partijwezen heeft in den absoluten Staat geen plaats. En al beweert men duizendmaal dat de vrij heid van Godsdienst onbeperkt zal blijven bestaan, het beginsel zelf van het Nationaal-Socialisme en Fascisme, maakt een dergelijke stelling onhoud baar, want het beginsel is zuiver ma terialistisch. Dit is reeds duidelijk gebleken èn bij de talrijke botsingen die gedurende het Fascistische regiem in Italië met de R. K. Kérk ziin voorgekomen, èn uit de heidensche theorieën die sedert het Nationaal-Socialistisch bewind in Duitschland het licht hebben gezien. We behoeven slechts te herinneren aan de wet omtrent het Arische ras; de wet op de sterilisatie waarbij op absoluut problematische gronden, men den mensch, tegen zijn wil, zijn aller hoogste goed kan doen ontnemen; de toelating der Euthanasia, waarbij het den mensch geoorloofd zou zijn, zich in bepaalde gevallen, het leven te be korten alsof niet God alléén het be schikkingsrecht toekomt over 's men- schen leven. Wij halen deze feiten niet aan om te beweren dat onze Nederl. Nationaal- Socialisten of Fascisten tot dezelfde theorieën zouden vervallen, trouwens wij beschouwen een gezond stel Hol- landsche hersens te nuchter voor der gelijke theorieën wij willen alleen maar aantoonen dat de grondslag van Nationaal-Socialisme en Fascisme ave rechts en heidensch is, en dit ook in zijn uitingen toont; dit zou het hier event, niet minder doen. Men zal ons tegenwerpen misschien dat bijv. het Nationaal-Socialisme in Duitschland, toch het Communisme heeft uitgeroeid. Indien onderdrukken gelijk zou staan met uitroeien is dit zeker voor de Europeesche beschaving een weldaad. Wanneer men echter thans in Duitschland ziet hoe vroe gere steunpilaren van het Communis me thans fungeeren als steunpilaren van het nieuwe regiem, dan moet men toch tot de overtuiging komen, dat zij een van beiden ziin of mogelijk bei den, uit zuiver utiliteitsoverwegingen. Met geweld verandert onen geen le vensbeschouwing. Dat kan men alléén bereiken door geestelijke ontwikkeling; zeker niet door in de plaats te stellen een levensbeschouwing die even mate rialistisch is als het Marxisme. Wie precies wil weten hoe het Duit- sche Nationaal-Socialisme denkt over den Godsdienst, leze eens het boek van Rosenberg, de geestelijke leider van den Fuhrer, welk boek ook door Hit- Ier werd „goedgekeurd", vóórdat het werd gepubliceerd, 't Is hemeltergend hoe daar laster en beschimpingen wor den uitgekraamd aan het adres van den Godsdienst en zijn bedienaren. Is het bovendien niet bedroevend dat de jeugd die Katholiek of Christe lijk georganiseerd is, bij openbare werkgelegenheid blijft uitgesloten. Is het te verwonderen dat de Paus nog deze week in het openbaar uiting gaf aan zijne bezorgdheid voor de Ka tholieke jeugd en den Godsdienst in 't algemeen in Duitschland? Niettegenstaande alle mooie belof ten waarmede de leiders van Nat. So cialisme en Fascisme de massa tracht te paaien, is en blijft het beginsel van beide materialistisch, waarbij conflic ten, met welken Godsdienst ook, niet kunnen uitblijven. Daarom, Katholieken van Waalwijk, niemand beter dan de R.K. Staatspar tij, de sterkste partij in Nederland, Uwe partij, kan Uwe belangen behar tigen. Helpt mede den Nationaal-Socialis- tischen- en Fascistischen geest te stui ten vóór het te laat is. Laat Uwe laks heid varen en versterkt de gelederen van Uwe partij, dat is, vooral in de moeilijke tijden die we thans beleven, voor ieder dure plicht. Het Bestuur der R. K. Kies- vereeniging, Waalwijk. Waspik, 2 November 1933. Geachte Lezer, November zet in met storm- en re genvlagen, 'n collectie als nooit te vo ren. We plassen door onze straten, (zonder afwatering) en we verheugen ons, dat althans op het Vaartje weer een flinke wegverbetering is tot stand gekomen. Bij een betere afwatering zouden wij over onze straten over het algemeen niet te klagen hebben, maar tot heden zou het eigenlijk steeds mooi zoiper- of vriesweer moeten zijn. Het laatste hebben we weer spoedig te wachten en velen vragen zich af hoe 't er met onze nieuwe ijsbaan bijstaat; of ze tijdig gereed zal wezen, en of we voor ons guldentje contrebutie nog de zen winter zullen kunnen profiteeren. Men is met de werkzaamheden begon nen, maar zooals ik reeds in een mij ner vorige brieven schreef is het wel een beetje laat in 't jaar voor grond werk. De aannemer heeft dit vermoei delijk al wel ondervonden. De gesteld heid van den toch al moerassigen bo dem wordt er niet beter op, terwijl loozing van overtollig water bijv. in het afwateringskanaal, op dit peil niet doenbaar meer is. Over die ijsbaan is al heel wat te doen geweest. Aanvan kelijk bestond het voornemen de werk zaamheden te doen uitvoeren „in werkverschaffing", zooals men dat op vele plaatsen ziet gebeuren. In de Raadsvergadering kwam een voorstel om aldus te besluiten, om daarna de baan kant en klaar aan het Bestuur der IJsclub over te dragen. We hoor den er bij vertellen dat de begrooting, door de Heide Maatschappij opge maakt, ongeveer 3000.bedroeg, afgezien nog van het feit, dat derge lijke werken bij oplevering heel vaak nog duurder zijn. Verschillende Raadsleden sputterden dan ook wel wat tegen, maar onder het motto „Werkverschaffing" behaalde dit voor stel toch alle stemmen. Nadien verna men we hierover niets meer, tot op eens het Bestuur der IJsclub zelf voor den dag komt en de baan laat aanbe steden. Ze kost nu echter geen 3000. maar wordt aangenomen voor 390, zegge en schrijve Driehonderd negen tig gulden! Is het oorspronkelijke nlan nu zoodanig gewijzigd? Of verdient men in de werkverschaffing nu zoo veel meer dan op een vrije aanbeste ding? Of keek de Heide Maatschappij er zoo zwaar tegen aan? Wij weten bet niet, maar we gelooven toch wel dat de IJsclub er nu heel wat voor- deeliger mee uit is. Dat een publieke aanbesteding tegenwoordig geen bui tensporige winst meer afwerpt is in- tusschen weer eens gebleken. Het op- hoogen en verzwaren van kaden aan het Oude Maasje werd voor 82, aegund aan onzen dorpsgenoot Fr. v. d. M„ zijnde de laagste inschrijver. Men rekent dit werk met vijf man in plus minus acht dagen klaar te spelen. Als men echter met November-wee'r per dag gemiddeld voor een halve dag werk verricht, gaat het niet slecht, zoo dat een kind kan uitrekenen dat zulk een werk geen droge boterham meer kan geven. We hopen maar dat het nog eens snoedig beter moge worden. Onze R. K. Middenstandsvereenising is weer een paar nieuwe leden rijker geworden, 't Gaat wel langzaam maar nu men ook van overheidswege hoe langer hoe dringender op organisatie gaat aandringen, schijnt men toch te gaan beseffen dat men er moeilijk bui ten kan. Aannemers, winkeliers en deTgeliike worden er gewoonweg toe gedwongen, wil men tenminste niet van verschillende leveranties, aanbe stedingen, enz. worden uitgesloten. Moreele steun is echter van dergelijke „gedwongen leden" niet veel te ver- wachten en 't is maar gelukkig dat ve len in de vereeniging er tenminste nog een beetje beter over denken. Zoo ga ven op de vergadering van gisteravond niet minder dan twaalf leden zich op, om de Centrale vergadering in Oss te gaan bijwonen. Zie dat moeten we heb ben, wil deze hoogst nuttige vereeni ging kunnen bloeien. Ook midden standers moeten „organisatiemen- schen" wezen en moeten belang stellen in het wel en wee van hun vereeni ging! ADEPT. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 3 Nov. 1933. Hoopt Id WaaiwIJk. Steunt de WaalwIJksche handel en Industrie. W, B. Deurwaarder Tecker. Naar wij vernemen is de heer F. X Tecker, Deurwaarder bij het Kanton gerecht alhier, als zoodanig eervol ontslagen en in gelijke functie benoemd aan het Kantongerecht Ie den Bosch De heer Tecker zal tot de opheffing van het Kantongerecht de zaken hier blijven waarnemen. »Job<( in den Gildenbond. Hel drama van het menschelijk ijden, dat wij dagelijks en overal rondom ons zien, lijden dat zoo dik wijls onverdiend lijkt, inspireerde den beroemden Franschen tooneelschrijver Henri Ghéon tot z'n nieuwste werk .Job In dit spel komt de vraag naar bet „waarom" van het lijden vooral sterk naar voren. Waarom leven dt zondaars, de wetsontduikers, de ge naaide gewetenloozen in welvaart en weelde en waarom moeten tallooze arme eerlijke drommels lijden Dit zijn zeker vragen die in deze tijden vele menschen kwellen. Henri Ghéon geeft hier het ware antwoord, waarbij hij steunt op het heroïeke leven van Job Ghéon beleefde met z'n nieuwste werk da' in 1933 klaar kwam, veel ■.ucces 350 maal is het in Parijs op gevoerd Hoog werd het stuk in de Fransche pers geprezen. Buiten Frankrijk is het s'uk tot heden nog niet gespeeld. Woensdag 8 Nov. bewoners aan de oppervlakte. Er werd uitstekend gevangen, zoodat bijna alle prijzen werden verdiend. Na afloop ontfermde de hoofdcon troleur zich over den gevangen buit en bracht dezen naar 't clublokaal, waar 's avonds om 7 uur het wegen plaats vond. Bij de prijsuitreiking, w« lke om 8 uur werd gehouden, bleek dat H. v. d. Gouw met het grootst aantal (15 stuks) beslag had weten te leggen op den koningstitel en met het zwaarste gewicht op den len prijs. Tweede werd A. Merkx en derde de nestor van de vereeni ging, H. v. Bokhoven, die daarmede getoond heeft zich nog best met de jongere krachten te kunnen meten. De extr» prijzen werden behaald door: 1. A. v. Bokhoven, 2. J. Maas, 3. J. Brekelmans, 4. L. Dekkers. Na afloop der prijsuitreiking ver- eenigden zich de leden met hunne dames in 't vereenigingslokaal, waar onder muziek, zang en voordracht de verdere avond prettig verliep. Een woord van dank aan den heer K. van Es, die belangeloos voor muziek zorgde, past hier zeer zeker. Te snel verliep de tijd en toen 't klokje van gehoorzaamheid tot schei den noodzaakte, behoorde een wel geslaagd concours met een niet min der goedgeslaagden feestavond weer tot het verleden. In den loop van den avond gaven zich een drietal personen als lid op, wel een bewijs dat »Visscherslust« leden trekt. Rijksbijdragen Werkloozen steun. Zooal9 men uit de regeeringsmede deelingen heeft kunnen lezen zal de regeerings bijdrage voor werkloozen aanzienlijk verminderd worden Voor onze gemeente zal die van 45 op 35 °/o komen misschien nog Een leelijke tegenvaller dus weer, waardo r de mogelijkheid van belas tingvrrlaging wel als verloren kan worden beschouwd. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau zijn inlich tingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen Damesrijwiel, rij wielbelastingmerk. Fa. P. T. BIERLAAGH-VAN DE HEIJDEN HOEK RAADHUISPLEIN WAALWIJK. TELEFOON 72. zal de Tooneelvereeniging .Ons Ge noegen* dit stuk in een Nederlandsche bewerking van den Zeereerw. Heer A Verbiezen, in de zaal van de R K. Werkliedenvereeniging geven. Dat het den vertaler-regisseur gelukt is, de acteurs van de tooneelvereeni ging „Ons Genoegen" geheel in de ollen zich te doen inleven, dat er gespeeld wordt met een overtuigd en overtuigend „feu sacré", wordt wel bewezen door de mooie critiek, welke Leo van Landeren schreef over de laatste repetitie uitvoering. Wat een merkwaardig iets is bij dezen kunstavond de éntreeprijzen zijn zeer populair, zóó dat nu werkelijk iedereen er van kan genieten. Moge de Gildenbond overvol zijn van belangstellenden. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen we naar de betreffende adver ■eniie in dit nummer of naar de alfiches. ZATERDAG 11 NOVEMBER een avond van Vlaamsche humor. Dr. ERNEST CLaES over „Boeken en Bengels". Zaal Hotel Verwiel W O C Kamer van Koophandel voor de Langstraat. De Kamer van Koophandel voor de Langstraat zal eene algemeene ver gadering houden op Woensdag 15 November a.9 De agenda volgt nader. Grootestraat Telefoon 109 HET ADRES voor een 364 BFTFRF HFFRFNKLFEDINO Visscherslust. Zondag j.l. hield »Visscherslust«, begunstigd doorideaal vischweer, zijn schaciigd Kegel concours. Naar wij vernemen zal einde van 't jaar op de banen der N V. Hotel .de Twee Kolommen' een groot Ktgel.concours gehouden worden (vrije baan) waaraan zeer belangrijke geld prijzen verbonden worden. Als voorloopige data zijn vastgesteld 24, 25, 26, 30, 31 December en Januari. Ongeval. Toen de heer M. alhier in Den Bosch met zijn wagen plotseling moest stoppen, werd hij van achteren aangereden door een Ford, met het gevolg dat zijn wagen ernstig be onderling najaarsconcours. Omstreeks 9 uur trokken een 52- tal hengelaars naar de «Oude Maas«, waar de wedstrijd zou plaats heb ben. Het bestuur had voor'n prach tige collectie prijzen zorg gedragen, terwijl een viertal eereprijzen door de goedgeefsheid van leden en be gunstigers als extra prijs konden worden vervischt. Op het signaal »visschen« gingen de snaren te water en spoedig ver- J schenen enkele verschalkte water-j huis gebracht. Fabrieksongevak - In-de onmbrenrfafbriek^van Je fa van Gent Co. had Donderdag een ongeval plaats. Bij het overl ggen van een drijfriem geraakte de werk man de B. uit Wijk zoodanig be kneld dat hij zijn arm brak en voorts nog schaafwonnen bekwam. Dr. Kolsler, die onmiddellijk ont boden werd, legde ter plaaise een noodverband en heeft den jongeman daarna naar het St. Nicolaaszieken Dc lijd voor ERWTENSOEP is daar. Wij leveren U dus; Erwten en Spliterwten, Bruine en witte boonen, Capucijners, Kievitsboonen Prijzen van HERO Conserven belangrijk verlaagd. Groolestraat 199 WAALWIJK, Telvph 139. RijkspotLpuai bank. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maai d October ingelegd 158098 44, terugbe- aald 173658.76. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 8162. Middenstandstentoonstelltng Donderdagavond vergaderde het comité voor de alhier te houden Middenstands tentoonstelling. Het dagelijksch bestuur werd als volgt samengesteld Lhr. van Liempt, Voorzitter, C. Marks, Vice-Voorzitter, J. C. van Eijkelenburg, le Secretaris, J. Ver- wiel, 2e Secretaris, J. G. de Leijer, Penningmeester. Het secretariaat is gevestigd Grootestraat 208, Tel. 26. Motorongeluk. Donderdagavond reed de heer O. alhier met zijn lichte motorfiets in de Stationsstraat tegen den fruit- wagen van den heer K. De val liet zich ernstig aanzien en de motor rijder moest worden binnengedragen in de woning van den heer K. Daar bleek echter dat hij er met enkele ontvellingen aan het been was af gekomen. De motorfiets werd ernstig beschadigd. Hit ongeval is te wijten aan het feit dat de motorrijder, die een bril droeg, door den regen verblind was en den wagen niet gezien heeft. BIOSCOOP. De Groote Parade. R. D. D.-lheater. De Groote Parade, de anti-oorlogs- film. die indertijd zooveel opgang heeft gemaakt komt thans als geluids film in het R. D. B. theater. Jim Apperson (Juhn Gilbert) is een van de jonge Amerikanen die naar Frankrijk oversteken om aan den oorlog deel te nemen. In Frankrijk sluit hij in het kwartier vriendschap met de bekende „Bul" en „de Lange" (Tom O Brien en Karl Dane) en hij vergeet er zijn verloofde voor een Fransch meisje. Dan de oorlog, afgebeeld in al zijn verschrikkingen, niet de drie kame raden in het middelpunt. Na den wapedsiilstand gaat Apperson naar huis en het blijft hem volkomen onveischillig als hij ziet dat zijn ver loofde hem ontrouw is geworden. Hij gaat naar Frankrijk terug en vindt daar Melisante Renée Adoiée) terug. De nieuwe veifi ming van dit marhiig wetk i9 nog grooischer dan de vroegere. Die Oder Keine. Luxor Bioscoop. In de Luxor deze we«.k weer een operette fi m van de eerste grootte met Gitta Alpar en Max Hansen in de hoofdrollen. Het is een snijd tusschen de jonge Prin9 Michaëi en de oude Vorst Wenzel om de liefde van de zangeres Eva en de koningskroon van een klein vorstendom Allerlei intriges worden gesmeed en aanvankelijkschijnt Wenzel dank zij de hulp van een petroleum zwendelaar, het pleit te winnen, Eva'9 hulp brengt Prins Michaël echter tenslotte de overwin ning: een dubbele overwinning. Een film die tot de beste in dit genre kan worden gerekend, waartoe de liefelijke stem van Gitta Alpar niet weinig bijdraag'. Biljarlsport. Zaterdag 4 November zal in het café van den heer B. Kamp eene biljart-seance gegeven worden door den hiljartmeester Hasselman uit Ams'er. dam Er zal gespeeld worden een partij biljart van 500 cadre met een voorgift vén 300 cadre. Zijn tegen stander is, J. Reus. - Ook heeft de heef B Kamp een prijs beschikbaar gesteld voor een der belangstellenden die precie9 of het dichtst nabij heeft geraden hoe hoog de serie van Hasselman zal zijn. De Vakschool te Pirmasens. De vakschool te Pirmasens telt voor dit leerjaar in totaal 262 leerlingen, waarvan o.m. dagschool 89 en avond. *chool 95 Het plan voor den nieuwbouw der school geeft aan 3244 M3. nuttige lager. NIEUWE PHILIPS GLOEILAMPEN

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 9