Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HflflR ERFDEEL, PHU1LLE rülN £e*t gevatte koude HlifHltaccU's Poeder Waalwijksche Steenkolenhandel DOOR ERWLING E&.W NUMMER 90. WOENSDAG 8 NOVEMBER 1933. 56e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. By contract llink rabat. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. in ons bezit zyu. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Gemeenteraad. GEERTRUIDENBERG. De begrooting vastgesteld. Coöperatie en Middenstand. Geen belasting verhoog ing. - Kolen toeslag voor werk- loozen. De gemeenteraad van Geertruiden- berg vergaderde Vrijdagmiddag ten raadhuize onder voorzitterschap van burgemeester Bianchi. Aanwezig alle leden. De notulen worden goedgekeurd nadat de heer Jansen er eenige aanmerkingen op heeft gemaakt. Wetli. Sassen deelt mede dat de begrotingscommissie nog geen ge legenheid heeft gehad om het adres der caféhouders aan een onderzoek te onderwerpen. Aan de orde 1. Vaststelling 3e kohier Honden belasting dienst 1933. Wordt vastgesteld conform ont werp. 2. Wijzigingen begrooting Stedelijke Godshuizen dienst 1933. Naar aanleiding der besprekingen in de vorige vergadering is van het College van Regenten der Godshuizen een brief ingewomen, waarin wordt medegedeeld dab het college bereid is naast de subsidie van f ÏOOÜ.aan het R.K. Armbestuur, den gemeente arts een toelage van f5U0.toe te kennen.Tevens wordtin het schrijven gezegd dat de regenten den brief van den burgemeester het best meenden te kunnen beantwoorden door het toezenden der begrooting. De Voorzitter zegt dat over deze kwestie reeds voldoende gesproken is. Nu de Godshuizen, ondanks hun eigen financieele moeilijkheden, f 5U0 voor het salaris van den gemeente arts willen afstaan, wil spr. voor stellen daarmede accoord te gaan. Spr. ziet in dat ook het armbestuur, van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Joseph Hocking. Nadruk verboden. 13. Toe, breng me niet in de verleiding Ik zou zoo graag blijven, maar het is be ter om het niet te doen. Ik zal heel mak kelijk een goede kamer huren, dan voel ik me pas vrij en onafhankelijk. Het meisje heeft gelijk, vond Elyah. toen zijn vrouw wilde protesteeren. Ik begrijp wat ze bedoelt en ik bewonder haar hierom. We willen haar allemaal graag hier houden, maar ik ken onze Jessie. Eén dag heeft ze zin om hierheen te gaan, den anderen dag wil ze daar heen, dan heeft ze weer lust om een paar dagen vrij-af te nemen en het einde zou zijn, dat Nancy geen tijd zou overhouden om te doen, wat ze zich heeft voorgeno men. Neen, het is beter, dat ze weggaat. Maar stel je voor op zoo'n afschu welijke kamer! zei Jessie. Denk eens aan, dat je daar heelemaal in je eentje moet zitten, en die lange avonden, het is om gek te worden. Ik zal niet gek worden. Ik zal ge lukkig zijn als een prinses als ik zal slagen. En ik zal slagen, voegde zij erbij, met schitterende oogen. Ik dacht, dat je onderwijzeres wilde worden, of zoo iets dergelijks, zei Mr. Briggs. Onderwijzeres. Daar kun je geen droog brood mee verdienen! Het is heel aardig en wel, maar je krijgt er niets voor betaald. En toch begrijp ik Nancy niet heelemaal. Je zei, dat je vader je een erfenis heeft nagelaten, die betee- kende veel geld verdienen. Hoeveel wel? Tien duizend pond, minstens. Tien duizend pond!, riep Mr. dat in moeilijkheden zit, geholpen moet worden, daar anders ue armen de dupe zouden worden. Spr. blijft de meening toegedaan dat voor de Godshuizen de vergoeding der ver- plegingskosten van armlastigen, waar toe ook het salaris van den gemeente arts gerekend kan worden, op de eerste plaats moet komen. Spr. hoopt dat de Godshuizen daarmee bij de volgende begrooting rekening zuilen houden. De heer Jansen merkt op dat de Godshuizen nu inzien dat datgene wat wordt gegeven aan den gemeente geneesheer ten goede komt aan de armen. Spr. had liever gezien dat men de bijdragen aan het R.K. Armbestuur en aan den gemeente arts beiden op f750.had gesteld en niet de eene op f 15UU.en de andere op 1 oUU. Weth. de Kroon beschouwt den gemeente-arts met zoozeer als armen- dokter, maar als dokter die verplicht is alle inwoners der gemeente te helpen. De Voorzitter vindt deze gedachten- gang niet juist, de gemeente heeft aangesteld een arts belast met de armenpraclijk. VVetn. de Kroon betoogt dat de Godshuizen voor groote moeilijk heden slaan. I De heer Timmermans verheugt zich er over dal de actie, die in den raad gevoerd is, tot resultaat heeft gehad dat de belastingbetalers van Ueertruidenberg foUU.minder zui len behoeven te betalen. Spr. herin- nert eraan dat hij in de vorige vergadering heelt opgemerkt dat, als de gemeente het salaris vau den armenuoklerbetaalde,dit er practisch op zou neerkomen dal alle belasting betalers van Ueerlruidenberg de subsidie van het bijzonderarmbestuur zouden opbrengen. De Voorzitter stelt als principe dat de Godshuizen eerst hun laak ais Burg. Armbestuur moeten volbren gen en pas daarna subsidie mogen geven aan bijzondere armbesturen. De heer Jansen vraagt of B. en W. met de Godshuizen een onderhoud gehad hebben. Briggs uit. Kom, kom, meisje, praat geen onzin. Ik zal het krijgen; riep het meisje uit. Maar wat wil je met al dat geld doen? Ik zou u het graag vertellen, maar ik kan het niet. Ik ben het aan de nage dachtenis van mijn vader verplicht, zei ze langzaam. V Maar denk eens aan, kindje-lief! Tien duizend pond is een massa! Als je een jongen was in plaats van een meisje, zou het nog mogelijk zijn, maar nu.... Ik zie er geen gat in. Neem aan, dat je als ontwerpster slaagt, en een salaris van vijfhonderd pond per jaar kunt verdie nen, hoe kun je daar dan tienduizend van overhouden? Maar ik moet! Daarom wil ik di rect beginnen. En hoe wil je aan werk komen. Ik wil zoo gauw mogelijk op ka mers gaan wonen. Ik heb geld genoeg om een kamer te betalen en dan ga ik de teekeningen van de beste ontwerpers be- studeeren. Daarna wil ik het zelf pro- beeren. Juist, zei Elyah nadenkend, en daar- na? Dan ga ik naar de beste fabrikan ten. Misschien wilt u mij daarbij helpen, zei het meisje na een oogenblik. U zult me wel een introductie willen geven en dan word ik vanzelf toegelaten bij de fa brikanten. Ik wil niet, dat ze het aanne men als het onbruikbaar is, zei ze, de gedachten volgend van den Yorkshirer, dat zou ik niet kunnen verdragen. Uit vriendschap voor u zouden ze dat mis schien doen, maar Je kent de fabrikanten uit Yorkshire en Lancashire niet. Zaken zijn zaken en al kwam de koning in eigen persoon, dan zou nog niemand zijn teekeningen aannemen, als ze er geen verdienste in zagen. Ik zal je alle introducties geven die je noodig hebt, maar dit is alles wat ik voor je doen kan. Dat is alles wat ik noodig heb!, riep Nancy uit. En als je niet slaagt? vroeg Mrs. Briggs. Wat gebeurt er dan. I)an zal ik iets anders probeeren, was het antwoord. Ik zal mijn best doen tot ik slaag. De Voorzitter antwoordt dat hij met den voorzitter van het C. v. R. gesproken hééft en de zienswijze van den raad heeft kenbaar gemaakt. Weth. de Kroon merkt nog op dat de Secretaris der Godshuizen vrijuit gaat inzake het niet beantwoorden van den brief van den burgemeester, daar hij hiertoe geen opdracht gehad heeft. De raad gaat met het voorstel der Godshuizen accoord. Begrooting. 3. Vaststelling gemeentebegrooting dienst 1933 en de daarbij behoorende bedrijfsbegrootingen. Namens de Commissie van Onder zoek brengt de heer Timmermans verslag uit. Spr. betoogt dat de gemeente zooveel mogelijk doet voor de ondersteuning der werkloozen, met het gevolg dat een zeer zware belastingdruk op de inwoners rust. De belastingen zijn vrijwel tot het maximum opgevoerd. Spr. doet dan eenige mededeelin- gen omtrent de begrooting. Van het batig saldo van den dienst 1932 (f 16333.80) is reeds f5000.- naar het loopende dienstjaar over geschreven, /oodat deze begrooting met een batig saldo van f 11333.80 kan beginnen. Zij sluit op f 152 445.13. Belastingverhooging is niet voorge- i steld. De commissie vindt het billijk dat ook de hoogere ambtenaren in de algemeene salarisverlaging worden betrokken, doch allereerst vindt zij het noodig dat de onbillijke verhou ding die er nog altijd bestaat in de salarieering in Holland en Brabant wordt opgeheven. Blijkens het rapport verkeeren het grootste deel der straten en pleinen en ook de plantsoenen en wandel plaatsen in goeden toestand. De commissie vraagt een duidelijk overzicht van het werk van den Vleeskeuringsdienst te Raams- donksveer, waarvoor een bijdrage van f200.is uitgetrokken. Voorts adviseert zij tot aanschalfing van een vloerkleed in de raadszaal, daar deze ook a\s trouwzaal dienst doet. Voor steun is uitgetrokken f 15000, voor subsidie aan werkloozenkassen f 45l)0, voor werkverschaffing f8u00 en voor bijdrage aan het N. C. C. f500.De commissie dringt aan op werkverschaffing. De begrooting voor het G. E. B. sluit op f27657,05 in den gewonen en op f4810.in den kapitaaldienst. Het geraamde winstsaldo is f 1500.— De tarieven zijn onveranderd ge bleven. Dank zij de gezonden toe stand van het bedrijf, kon uit zijn is spoedig verdreven met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Maar waarom wil je van ons weg gaan?, vroeg Jessie opnieuw. Daar kan ik de reden niet van inzien. Ze heeft gelijk, zei Mr. Briggs. Ze moet ergens zijn, waar ze baas is over haar tijd. En ik kan haar hierin ook hel pen, geloof ik. Heb je mij niet verteld, moeder, dat Mary Judson, de dochter van Amos Judson, een jong meisje zocht om mee samen te wonen? Mary Judson! riep Mrs. Briggs ver ontwaardigd uit. Die is minstens vijf-en- dertig en ze is leelijk als de nacht! En zuur als azijn op den koop toe. Zou je willen dat Nancy daarmee ging samen wonen? Een oude vrijster! En met zooveel kuren alsof ze op den eerste April gebo ren was! lachte Jessie. Ze heeft een goed hart, protesteer de Elyah, en ze woont in een mooi, klein huisje. Ze is heel verstandig bovendin, en ik ben er zeker van, dat ze Nancy goed zal kunnen huisvesten. Spreek met haar maar eens over chemie; ik zou niets verwonderd zijn, als ze daar ook ver stand van had! Een rare snijboon, herhaalde Mrs. Briggs, net als haar vader was. En wat was het eind van het liedje? Hij liet Mary niets meer na dan dat kleine huisje en een boel stinkende scheikunde dingen en dat kleine laboratorium. En ze zeggen, dat Mary net zoo is. Ze zeggen, dat ze eiken avond tot laat in den nacht zit te lezen, of proeven doet. Hoe kun je Nan- cy daarmee opschepen? Elyah Briggs lachte vroolijk. Alles is waar wat je daar vertelt. Mary is een zure, oude vrijster, geen man die haar heeft willen hebben, maar wat komt dat er op aan? Nancy zegt, dat ze niet bij ons wil blijven wonen en ofschoon we haar allemaal dolgraag zouden willen houden, moet ik haar toch gelijk geven. Maar waar moet ze heen? Ze wil werk zoeken als ontwerpster, maar ze kent er eigenlijk nog niets van, ze heeft ervaring noodig, practijk en een rustige plaats om te werken. Waar kan ze dat krijgen? Ze bezit weinig geld en ze hoort niet tot de genen, die van liefdadigheid willen le ven. Jullie weten heel goed, dat de kost huizen in Leeds bitter weinig voor haar geschikt zijn, en toevallig kennen we Ma ry Judson. Haar vader stierf een paar Telephoon 216 Telephoon 216 f 2.40 2.30 f 1.40 EN GROS TELEPHOON 216, EN DETAIL Door deze maak ik aan mijn geachte clientèle bekend, dat onder staande prijzen zijn vastgesteld door de P r ij z e n-C ommissie, afd. Noord-Brabant en Limburg en welke geldig zijn vanaf 6 Nov. j.l. Afmeting Anthraciet 80/,0 30/S0 WILLEM SOPHIA f 2.30 WILHELMINA f 1.80 2.20 WALES 3.00 VOOR DE KEUKENKACHEL HENDRIKNOOTJES WILHELMINA EIERKOLEN VOOR CENTRALE VERWARMING BRECHCOKES afmeting e0,80 4°/60 30/40 en PARELCOKES 80 cent per mud afgehaald of thuisbezorgd. Bovenstaande prijzen der Anthraciet zijn berekend niet per mud doch per 70 K.G. fr. huis. Alle soorten kolen en cokes worden prima gezeefd en afgeleverd bij elke hoeveelheid. Bestellingen worden aangenomen bij mij aan huis GROOTE STRAAT 142 en 154. Aanbevelend, ED. VAN TILBURG. Telephoon 216 Telephoon 216 f 1.60 1.60 f 1.30 f 1.30 maanden geleden en liet haar juist genoeg na om in uit huisje te leven. Liet staat op hun eigen grond en is aardig ruim ge bouwd. Voor een paar weken was Mary ziek en toen hebben ze haar aangeraden om een dienstmeisje te nemen. Maar om dat ze daar niet mee overweg kan, ziet ze uit naar iemand, die bij haar wil in wonen. ik moet naar haar toe! riep Nancy. Morgen zal ik haar opzoeken. Ik weet ze ker dat het precies is wat ik zoek. Maar ze is zoo zuur als azijn, hield Jessie vol. Ja, en soms spreekt ze geen woord in een week tijd, beweerde Mrs. Briggs. Maar ze is toch van goede familie, \roeg Nancy. Dat zeker, zei Mrs. Briggs. Er was een tijd, dat de oude Amos Judson een van de eerste mannen in des tad was. Hi) heeft een hoop geld weggesmeten aan die onzin van hem. Hij wilde altijd nieuwe dingen uitvinden, maar er kwam nooit iets van terecht. Wat Mary betreft, ik weet zeker dat ze knap is. De oude Amos heeft haar allemaal vreemdsoortige din gen geleerd en men zegt dat ze nog meer van de scheikunde afweet dan haar va der. Ze is keurig genoeg en ondanks haar armoede houdt zij haar naam hoog. Dan ga ik morgen naar haar toe, zei Nancy opnieuw. Dat kan in elk geval geen kwaad. Gedurende dit heele gesprek had Ben Briggs scherp toegeluisterd, zonder mee te spreken. Hij rooqte de eene sigaret na de andere en gooide ze weg na ze half opgerookt te hebben. Meer dan eens stond hij op het punt zich in het gesprek te mengen, maar hij hield zich in. Had iemand in de kamer notitie van hem ge nomen, dan zouden ze gemerkt hebben hoe opgewonden hij was. Zijn lippen wa ren op elkaar geklemd, zijn onderkaak stak vooruit. Een keer maar had hij zich bewogen van zijn plaats, maar hij stond nog steeds bij den schoorsteenmantel, toen zijn vader opstond om naar bed te gaan. I Goeden nacht, Ben, jongen. I Goeden nacht, vader. 1 Ik ben blij, dat je den heelen avond thuis bent gebleven, Ben, zei Mrs. Briggs terwijl ze hem een kus gaf. 1 Ben gaf zijn moeder een zoen terug en wachtte tot ze de kamer had verlaten. Ben je van plan den heelen nacht hier te blijven staan, Ben? vroeg Jessie, die ook aanstalten maakte om naar bed te gaan. Dat hangt er van af, antwoordde Ben. Waarvan? Jullie hebben allemaal met Nancy gesproken, ik wil Nancy alleen een paar woorden zeggen. Heb je een haf uurtje tijd voor me? vroeg hij het meisje. Zeker, antwoordde ze. Wat wilde je me zeggen? Ik zal het zeggen als Jessie weg is gegaan, antwoordde hij en keek veelbe- teekenend naar zijn zuster. Jessie keek verwonderd naar haar broer; toen ging ze, zonder een woord te spreken, de kamer uit. HOOFDSTUK VII. HET VOORSTEL VAN BEN BRIGGS. Wil je niet gaan zittten? vroeg hij haar kortaf, want Nancy was op een klei nen afstand van hem blijven staan, wach tend tot hij begon te spreken. Zeker wel, antwoordde ze vroolijk. Ik kan me niet vereenigen met je plannen, begon hij, na een oogenblik stil te. Neen? Dat spijt me werkelijk; ik had gedacht, dat je me misschien zou willen helpen. Ik wil je ook helpen, maar niet op deze manier: het is dwaasheid, het is pure onzin. Wat is dwaasheid? Het idee om van ons weg te gaan en veel geld te verdienen. Je zult er nooit toe in staat zijn, nooit. Dus je gelooft niet, dat ik in staat zal zijn mijn eigen brood te verdienen? Ik wil het niet toestaan, dat is alles. Wil je het niet toestaan? Ik ben bang, dat ik je niet begrijp, mijnheer Ben. Waarom blijf je me „mynheer Ben noemen? Ik noem jou och ook Nancy, zonder er „juffrouw" bij te zeggen. Op deze woorden volgde een onaange naam stilzwijgen, tot Ben eensklaps uit barstte: Jij houdt toch van me, is het niet? Wordt vervolgd. n het Zuiden, Waalwybscbe en Langstraatsclie Courant, 20 I 30 12, I 20

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1