LOTISICO middelen een bedrag van f1500. worden gebruikt voor extra afschrij vingen, en een bedrag van 1 151)00.- voor ombouw van het net. De tarieven zijn niet hooger dan in andere plaatsen. De begrooting voor- het grond bedrijf sluit in den gewonen dienst op f 9100 en in den kapitaaldienst op f3800.met tekorten van resp. f2500.en f 40i'0.— in gewonen en kap. dienst. Voor pachten is ge raamd f7ü0—voor bewerking van grond f3()0. In het algemeen constateert de commissie ten slotte dat een zuinig en voorzichtig economisch beheer dringende eisch blijft. Een lichtpunt is het dat ondanks de enorme steun bedragen geen belastingverhooging noodig is De commissie adviseert de be groolingen ongewijzigd vast te stellen. De Voorzitter zegt toe een be grooting van den Vleeschkeurings- dienst te zullen aanvragen. Ook voor aanschaffing van een vloerkleed voelt spr. veel. Hij deelt nog mede dat dezelfde subsidiën zijn uitgetrokken als verleden jaar. De heer v. d. Loo maakt bezwaren tegen het subsiclie aan het ooglijders- gesticht te Rotterdam, waarover hij klachten heeft gehoord. De Voorzitter zegt dat voor deze 'subsidie kostelooze behandeling wordt voorgeschreven, De heer Jansen merkt op dat de belastingbetalers weer f500.- moeten opbrengen voor het N. C. C. Er gaan stemmen op tot oprichting van een coöperatieven winkel, maar de men- schen die daarmee schermen mogen, aldus spr., wel eens bedenken wat de belastingbetalers hebben op te brengen. De Voorzitter heeft ook gehoord dat de R.K. Werkliedenvereeniging een coöperatieve winkel wil beginnen. Als dat werkelijk zou gebeuren zou spr. het zeer treurig vinden, alleen al omdat hij weet dat de midden stand een zeer moeilijken lijd door maakt. In de jaren toen de arbeiders het slecht hadden werd zeer terecht uit sociaal oogpunt een beroep ge daan op de welwillendheid van alle anderen. Die steun is toen verleend, voor de werknemers is zeer veel ge daan ten koste van de opofferingen van anderen. Daarom mag nu volgens spr. omgekeerd een beroep gedaan worden op het meeleven der arbeiders met anderen en het zou te betreuren zijn als den middenstand door de coöperatie de genadeslag gegeven werd. Het gaat er voor spr. op lijken dat de Werkliedenver. van de idee uitgaatieder voor zich en God voor ons allen, iets wat men in vroeger jaren niet gedaan heeft. Weth. Sassen gelooft niet dat de werknemers zelf achter deze bewe ging ziten en meent dat deze uit gaat van anderen, die trachten de ver liezen die de coöperatie elders geleden heeft te dekken door hier een afdee- ling te slichten. Spr. bestrijdt de coöperatie, die in Duitschland een kracht van het Marxisme genoemd wordt, omdat de samenleving erz.i. fevoelige klappen door moet krijgen. )e coöperatie zaait volgens spr. niets dan klassenstrijd en klassenhaat, en daarmede kan men de maatschappij niet opbouwen. De Middenstand heeft hard te kampen en moet niet bemoeilijkt worden door dergelijke instellingen, die bovendien nog niet «kaufman- nisch» zijn opgezet. De heer Jansen maakt de op merking dat hij gesproken heeft als raadslid, en niet als «meneer Jansen.» De Voorzitter. Men moet in Geer- truidenberg blijkbaar met alles re kening houden. De begrooting wordt vastgesteld. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van: a. Verordening tot heffing van 100 opcenten op de gemeente fondsbelasting (belastingjaar 1934 1935) b. Verordening op de invordering van opcenten van de gemeente fondsbelasting. Conform ontwerp wordt besloten. 5. Ingekomen stukken. Het veizoekschrift der kasteleins wordt opnieuw aangehouden. Naar aanleiding hiervan is een request ingekomen van een 60-tal inwoners van Geertruidenberg, waar in tegen eventueele vermindering der belasting voor caféhouders wordt geprotesteerd. Ook deze brief wordt in handen der Commissie gesteld. Van de Godshuizen verzoek om toekenning van het recht van over weg op den dijk bij het N. C. B. pakhuis ten behoeve der perceelen van de Godshuizen. De Voorzitter heeft den toestand ter plaatse onderzocht. Het lijkt spr.de beste oplossing dat dé N. C. B. de Godshuizen gebruik laat maken van den te maken oprit. Doet de N'.C.B. dit niet dan zal hij zijn oprit korter moeten maken, zoodat er voldoende plaats blijft om de Godshuizen een eigen oprit te laten maken, In elk geval wil spr. de Godshuizen recht van overweg op den dijk geven. De heer Dirven gelooft niet dat de N. C. B. bezwaar zal hebben tegen een gemeensehappelijken oprit. De heer Timmermans dringt er op aan dat de gemeente bij deze vergunning altijd haar zeggenschap behoudt. De Voorzitter zegt dat het recht van overweg tot wederopzeggings toe wordt gegeven. Van verschillende R.K. instellingen in het diocees den Bosch is een adres ontvangen waarin wordt aan gedrongen op strengere bepalingen betreffende het dansen. De Voorzitter is 't met de strekking van het adres eensde overheid heeft te waken tegen de nadeelige gevolgen van het dansen. In de nieuwe politie-verordening zijn reeds voldoende maatregelen getroffen. Spr. vindt de in het adres voor gestelde bepalingen wel wat verre gaand. Weth. Sassen waarschuwt tegen excessen op kleedinggebied en meent dat in deze de pers ook niet vrij uitgaat. In dit verband denkt spr. ook aan het gevaar der vestiging van Bata in ons land. Dit leidt immers tot centralisatie van een groote massa menschen, die tot problemen leidt die om oplossing vragen. Weth. de Kroon. Laat ze die dan ter bevoegder plaatse oplossen De heer Timmermans ontwikkelt algemeene bezwaren tegen het adres. Spr. vindt het eigenaardig dat de invloed der christelijke opvoeding nog zoo weinig is doorgedrongen dat de rechterlijke macht moet ingrijpen. De Voorzitter merkt op dat ook in het adres gezegd wordt dal de ouders in deze tekort schieten. Als er gedanst wordt zooals hier tot nog toe steeds is geschied, dan meent spr. content te mogen zijn. De heer Jansen vindt het «witte voetjes—zoekerij» dat deze vereeni- gingen zich tot onderteekening van een dergelijk adres leenen. Spr. meent echter dat aan deze zaak aandacht geschonken dient te worden. Indertijd is door een buiten gemeente verzocht het aantal bals hier te beperken. Aan dien wensch is gevolg gegeven, maar nu ziet men dat in die buitengemeente meer ver gunningen voor bals gegeven worden. De kwestie zou indertijd door de beide Wethouders onderzocht wor den, doch spr. heeft er weinig meer van gehoord. Spr. wil liever eerst afwachten wat de groote steden zullen doen. Hij raadt de heeren aan eens 's avonds naar de stad te rijden, dan ziet men walgelijke scènes van men schen die uit de kleine plaatsen trekken om in de steden te gaan dansen. Er moet voor gezorgd wor den dat de jongelui niet uit de plaats gestuurd worden. Dirven. Wat ze in Rotterdam doen gaat ons niet aan. Wij hebben te zorgen voor onze eigen menschen. Jansen. Juist daarom moeten wij onze menschen van de groote plaat sen vandgan houden. De Voorzitter is het met de ziens wijze van den heer Jansen eens. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. De Ned. Jeugdherberg-Centrale verzoi kt om een garantiestelling voor een leening van f6000, die noodig is om de kazerne alhier tot jeugd herberg te verbouwen. De kosten der leening zijn slechts f390 per jaar, terwijl de te verwachten inkom sten veel hooger zullen zijn. Boven dien wordt ten behoeve der gemeente een verzekering gesloten, zoodat er aan dezen borgtocht hoegenaamd en risico verbonden is. De Voorzitter stelt daarom voor op het verzoek in te gaan. De heer Jansen vreest dat 'tvoor de hotelhouders geen voordeel zal zijn als de menschen in de Jeugd herberg kunnen overnachten. De Voorzitter meent dat er voor de hotels niets verloren gaat, daar de menschen die in de Jeugdherberg overnachten anders toch niet in een hotel zouden komen. De heer Jansen vreest dat er in de toekomst toch schade uit zal voortvloeien. Spr. gelooft dat er in de Jeugdherberg ook sigaretten ver kocht worden. De Voorzitter ontkent dit. Besloten wordt aan het verzoek te voldoen. De Afd. Geertruidenberg van den N.C.B. verzoekt om beschikbaar stelling van een lokaal in de Openb. School voor een landbouwcursus. Weth. Sassen vraagt of op de cursus misschien ook de coöperatie behandelt wordt. De heer Dirven gelooft dat het bij zuivere landbouwkwesties blijft. De Voorzitter wil den N.C.B. fl per avond laten betalen als vergoe ding voor vuur en licht. De heer Dirven meent dat de gemeente de kosten van vuur en licht wel als subsidie kan geven. Besloten wordt dat de N.C.B. de verlichtingskosten zal vergoeden en de verwarming zelf zal verzorgen. Van de R.K, Werklieden vereen. is een verzoek ingekomen om den werkloozen een toeslag voor huis huur en voor brandstoffen te geven. De Voorzitter zegt dat de minister bepaald heeft dat weer een kolen- toeslag gegeven mag worden ten bedrage van f 1 per week. Vorig jaar is deze uitkeering verstrekt van 9 Jan.21 Maart, doch dit jaar kan waarschijnlijk reeds in de tweede helft van November begonnen wor den. Er zal eenzelfde regeling ge troffen worden als vorig jaar, met bons waarop men alle'en in de ge meente kan koopen. De ïaad gaat daarmede accoord. Wat betreft de huurtocslag merkt de Voorzitter op dat deze belangrijke kosten voor de gemeente zou met zich brengen. In totaal is op de begrooting voor werkloozensteun f28.500 uitgetrokken. Er moeten ook grenzen zijn. Teveel wordt nog gedacht dat de gemeente alleen te zorgen heeft voor de groote groep werkloozen. Echter moeten niet vergeten worden de belangen dei- kleine groepen, die alles te betalen hebben. Daarom durft spr. niet te adviseeren dezen huurtocslag toe te staan, temeer daar er voor gewaakt moet worden dat de steunnorm onder het loonpeil blijft. Spr. meent dat meerdere werk loozen, bij meer activiteit, de laatste weken wel in het boerenbedrijf had den kunnen werken. Ook toen een nieuw bedrijf personeel vroeg waren er maar al te weinig die zich daar voor bleken te intresseeren. In vergelijking met die van andere plaatsen maakt de steunregeling van Geertruidenberg geen kwaad figuur. De heer Jansen betoogt dat de werkloozen een open oog moeten hebben voor de toekomst en alle werk aangrijpen. Op het verzoek om huurloeslag wordt afwijzend beschikt. Hierna sluiting. De N. R. A. Het Amerikaansche volk is er op het oogenblik in oeconomisch op zicht nu niet zoo gunstig aan toe. Volgens een bericht van Maandag uit Washington heeft een hoogge plaatst regeeringsambtenaar, Hop kins, verklaard, dat op het oogen blik in de Unie mee'rdan 14.000.000 personen afhankelijk zijn van lief dadigheid en naar hij vreest zal dat aantal in den loop van den winter nog wel met een millioen toenemen. De regeering poogt, naar men weet, door toepassing van de N.R.A. ver betering te brengen in het lot van de groote massa. Tot dat doel werd de National Recovery Administration in het leven geroepen en voor aller lei takken van bedreijf werden arbeidsvoorwaarden opgesteld van welker naleving door werknemers en werkgevers beiden veel ver wacht wordt. Maar alles komt er natuurlijk op aan, of inderdaad naar serieuze toepassing wordt gestreefd en of arbeiders en patroons zonder sabotage of verzet de regeering hel pen in haar streven. Voorloopig blijkt het dat er zoowel in groote als in kleine dingen ontduikers zijn van de N. A. R. Maar daar neemt het publiek geen genoegen mee, en ook de door een werkgever of door een werknemer gedupeerden laten zich geen sabotage van de Act te hunnen nadeele welgevallen. Zelfs zijn er bureaux geopend, waar de lieden, die over de toepassing of liever over de niet toepassing van de Act te klagen hebben, terecht kunnen met hun klachten. Men heeft er n.l. kantoren voor ingericht, waar de klachten worden aangeno men, geregistreerd en onderzocht. Bespreking over hervatting der ontwapeninsoiiderhandelingen Göring is Maandag naar Rome gegaan. Men vermoedde, dat Musso lini en Göring zouden zoeken naar een formule, waardoor een hervat ting van de ontwapeningsbesprekin gen met medewerking van Duitsch land mogelijk zou worden. Mussolini acht het nutteloos om te pogen een ontwapeningsconventie tot stand te brengen zonder Duitsch land, maar hij gelooft, dat Duitsch- lands houding in hooge mate door psychologische overwegingen inge geven is. Consternatie om een film in Duitschland. Rijksminister Darré, tevens leider der Duitsche boeren, heeft zich heftig gekeerd tegen een film .Gij zult niet begeeren", die volgens hem een valsch beeld geeft van het karakter der Duitsche boeren, hun zeden en hun leven. De eerste vertooning van deze film heeft op 30 October plaats gehad. De hoofdpersoon is een boerenjongen, die het type zou hebben van den brandstichter Marinus van der Lubbe, een jongeman met bolsje wistische neigingen, en een der figuren die een beleediging zijn voor den boerenstand in Duitschland. (f De Duitsche soldaat wil vrede en daarom wapens. De rijksweerminister, generaal von Blomberg schrijft in de „Berliner Boersen Ztg," o.m.: Duitschland wil vrede. Geen staats- man ter wereld heeft zijn vredeswil nadrukkelijker tot uiting gebracht dan de Duitsche rijkskanselier. Wij, Duit sche soldaten volgen hem. Wij, Duit- sche soldaten, hebben de verschrik, kingen van den oorlog leeren kennen, beter dan welke andere soldaat ter wereld. Wij, Duitsche soldaten, weten, dat een oorlog in de toekomst een volkeren.oorlog zal zijn Wij, Duitsche soldaten, willen derhalve met Adolf Hitler den vrede. Deze vredeswil geeft ons het recht, te eischen, dat men den Duitschen soldaat de wapenen geeft, zonder dewelke hij den vrede niet kan hand h»ven, de wapenen, die hij noodig heet ter verdediging van zijn vader- land. Ford behaalt een overwinning. Ford heeft een overwinning behaald door zijn verklaring, dat de toepassing van de automobielcode met haar 35 urige arbeidsweek hem zal noodzaken tijdelijk 45 000 arbeiders te ontslaan. Generaal Johnson heeft n.l een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat als Ford arbeid wenscht te geven aan zijn menschen, de N R.A bereid zou zijn, te overwegen of een afwijking van de automobielcode kan worden toegestaan. Mussolini's kabinet gewijzigd. Blijkens een officieele mededeeling heeft Mussolini zijn kabinet gereorgani seerd. Hij zelf heeft nu ook de mints teries van Luchtvaart en Marine in handen genomen. Balbo is benoemd tot gouverneur van Lybië. »Eeuw van vooruitgangafgeloopen. De wereldtentoonstelling te Chicago, de .Century of Progress*, die op 31 October haar poorten heeft gesloten, is door niet minder dan 22.000.000 personen bezocht Omstreeks 12 000 000 bezoekers kwamen uit de Verecnigde Staten zelf, de resteerende 10.000 000 uit 73 andere landen. Van de Amerikaansche be zoekers kwamen uit den aard der zaak de meesten uit de nabuurstaten van Michigan. De financieele resultaten zijn even eens buitengewoon gunstig geweest, te meer daar de kosten, welke aan de tentoonstelling waren verbonden, reeds vóór de opening waren gedekt. Het Rijksdagpioces. Zaterdag heeft minister—president Göring in het Rijksdagproces ge tuigd. Hij hield een rede van drie uren, in den geest van een verkie zingsredevoering, die in hoofzaak tegen de communisten gericht was. Na deze rede ontspon zich een woordenwisseling tusschen Göring en JDimitrof, die ermee eindigde dat de Bulgaar weer werd buitengezet. 3e minister-president riep hem nog na: «Wacht maar tot wij je buiten de macht van dit gerechtshof heb- jen.» Het eigenaardige was dat de ver dachte deze maal niet op bevel van den rechtbank-president, maar op jevel van getuige Göring werd bui tengezet. De speciale verslaggever van de Telegraaf weet het volgende te be richten Naar wij vernemen zou de Russi sche regeering overwegen via haar gezant te Berlijn bij de Duitsche regeering te protesteeren tegen de door minister Göring Zaterdag j.l. voor het Rijksgerecht gehouden rede. Wij vernemen, dat ook van de zijde van de Spaansche regeering een démarche in voorbereiding zou zijn, daar Göring in zijn rede, naar iet gevoelen der regeering te Madrid, zich eveneens op beleedigende wijze over Spanje heeft uitgelaten. Indringers dood gevonden BINNENLAND. Rijkssubsidie voor den Gemeentelijken Werkloozensteun. De minister van Binn. Zaken heeft aan de gemeentebesturen een schrij ven gezonden inzake het rijkssubsidie voorden gemeentelijken werkloozen steun. Wij ontleenen er 't volgende aan Teneinde echter voor het vervolg tot een Financiering van deze uitga ven te geraken, welke in verband met de nog beschikbare middelen verantwoord is, acht de regeering zich verplicht reeds thans ter kennis van de gemeentebesturen te brengen, dat de Rijksbijdrage voor het jaar 934 in totaal op een belangrijk lager niveau zal moeten worden gebracht. Op de rijksbegroot ng voor het I dienstjaar 1934 is voor dit doel een )edrag van f 46 millioen uitgetrokken 1933 f75 millioen). Tot dit bedrag, dat niet voorver- looging vatbaar is, zal derhalve noodgedwongen in 1934 het totaal der Rijksbijdragen aan de gemeenten in de kosten der werkloosheids bestrijding beperkt moeten blijven. De gemeenten zouden n.l. als subsidiebedrag voorloopig in de begrooting voor 1934 moeten ramen het 46,75e gedeelte van de Rijks bijdrage, die zij over 1933 zullen ontvangen, na aftrek van 't gedeelte van die bijdrage, dat wegens de garantiebepaling wordt ontvangen. De regeering ontveinst zich geens zins, dat bij een dergelijke verlaging der rijksbijdrage de gemeentefinan- ciën, indien de uitgaven gelijk zouden blijven, geheel zouden vastloopen. Zij is er zich dan ook van bewust, dat deze noodzakelijke verlaging van de rijksbijdrage gepaard moet gaan met een zoodanige verlaging dei- uitgaven, dat het aandeel der crisis uitgaven hetwelk per saldo ten laste der gemeente blijft, ook op de ge- meentebegrooting gedekt zal kunnen worden. De gemeentebesturen zullen daar toe bij het vaststellen der gemeente- begrootingen voor 1934 dezelfde gedragslijn moeten volgen, welke de regeering bij het opmaken der rijksbegrooting voor dat jaar heeft toegepast. Zij zullen de uitgaven voor steunverleening en werkver schaffing (de laatste, voor zoover deze naar hun aard niet op den kapitaaldienst behooren voor te komen) moeten brengen ten laste van den gewonen dienst der ge- meentebegrooling en er desondanks voor moeten zorgdragen, dat het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven, wat den gewonen dienst betreft, gehandhaafd blijft. Blijft daarna een tekort op den gewonen dienst bestaan, dan zal dit gedekt moeten worden door verlaging der uitgaven. Ook voor de bestrijding van de werkloosheid zullen dus op het gemeentebudget geen hoogere uit gaven geraamd kunnen worden dan op dat budget uit gewone middelen kunnen worden gedekt. Wanneer voor de werkloosheidsbestrijding een bedrag moet worden uitgetrokken, dat naar het oordeel van 't gemeente bestuur ontoereikend is om de uit gaven in het jaar 1934 te bestrijden, zal de ondergeteekende gaarne, zoo spoedig mogelijk, een gemotiveerde berekening tegemoet zien van het tekort. Deze berekening en de daarbij te voegen toelichting zullen moeten aantoonen, dat inderdaad het budget geen gelegenheid biedt om een groo- ter bedrag aan werkloosheidslasten te dragen, dan waarmede de begroo ting voor 1934 werd bezwaard. Aan deze voorwaarden zal niet zijn voldaan, wanneer uit de stukken niet blijkt, dat de heffingen in de gemeente zoo hoog als voor de ge meente ptactisch mogelijk is, zijn opgevoerd en dat op de verschil lende categorieën van uitgaven als jaarwedden en loonen, onderhoud gemeente-eigendommen en werken, subsidies, onverplicht onderwijs, armenzorg enz. een zoodanig bedrag is bezuinigd als in verband met de crisismoeilijkheden noodzakelijk is. De nieuwe koers in de S.D.A.P. In het rapport der commissie Albarda, die te beoordeelen had of een nieuwe tactiek voor de S.D.A.P. wenschelijk is, wordt er de nadruk op gelegd, dat de S.D.A.P. uitsluitend langs wettigen weg haar doeleinden wil bereiken. Hieromtrent wordt o.m. ezegd Een poging tot gewelddadige actie zou slechts leiden tot een verplette rende nederlaag, «tengevolge waar van niet alleen de organisaties dei- arbeidersklasse, maar ook haar rechten en vrijheden en zelfs haar moed en vertrouwen voor langen tijd verloren zouden gaan.» Waar de zaken zoo staan is een zoogenaamde revolutionnaire pro paganda, die de verwachtingen van een gewelddadige omwenteling wil wekken, een gevaarlijk spel met levens en belangen. Zoodanige pro paganda is ook niet bevorderlijk voor den groei der Partij. Zij jaagt duizenden in de armen der tegen standers en zij doet de Partij slinken tot een machtelooze secte. Zij be vordert slechts de kansen van het fascisme. Zoolang de democratische wegen nog voldoende begaanbaar zijn, zal de sociaaldemocratie zich van de democratische methoden bedienen. Slechts als de tegenstanders de legale wegen versperren of onbegaanbaar maken, kan de beweging genood zaakt zijn ter wille van haar doel tot andere methoden haar toevlucht te nemen. In het hoofdstuk over Koningschap en nationale gedachte maakt de Verkrijgbaar voor 60 NORTH STATE bonnen (240 punten) een LOTISICO TERMI1N- POLIS. Speel op iedere 60 pakjes NORTH STATE sigaretten Lotisico. Practiscli dezelfde prijzen als twintigje Staatsloterij van F 3.60. Prijzen van F 100 000 F 50 000 F 30.000, F 25.000. F 15.000, F 10.000, F 5.000, F 2.000, F 1.500^ enz.'enz.' Bonnen aan: NORTH STATE, SCH1EKADE 12-14, ROTTERDAM. BUITENLAND. In de fouragepakhuizen van den Heer Jel- lesina te St Nicolaasga vonden de ratten zooveel voedsel als ze wilden en brachten den eigenaar groote schade toe. Op aanraden van een drogist werd een proef genomen met Rodent en het resultaat was verrassend. „Ik ben nu zoo goed als geheel van ratten bevrijd" schrijft genoemde Heer ons daarna, .en had het geiuk met één doosje 120 ratten te dooden." Zulke successen zijn niet zeld zaam, eiken dag doodt Rodent duizenden ratten en muizen. Indien dit ongedierte Uw eigendommen vernielt, koop dan nog heden een doosje Rodent, gebruik het op de voorgeschreven manier en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. Enkele doos 50 ct., dubbele doos 90 cent liv.p.: Firina B. Meindersma - Den Haag. A 44

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2