Een mooie uriisuraag. Een avond van Vlaamsche Humor. N.S.B. en Fascisme. Zaterdag 11 November Dr. ERNEST CLAES No. 90. Woensdag 8 Nov. 1933. 56e Jrg. TWEEDE BLAD. Slot. Toen Thorbecke aan het Neder landsche volk in 1848 een nieuwe grondwet gaf, waarbij aan het Ne- derlandsche volk in het algemeen en vooral aan het Katholieke volks deel vrijheid op sociaal, economisch en politiek gebied werd verzekerd, kon hij dat doen, omdat in dien tijd het Nederlandsche volk met een ctiristelijken geest was behield. Sinds dien is, voornamelijk door het opkomend marxisme en een de moraliseerenden wereldoorlog, die christelijke grondslag in ons volk sterk ondermijnd, het materialisme heeft de massa aangegrepen. Egoisme en stof vergoding zijn einddoel ge worden van 's menschen strevingen. Op sociaal, economisch en politiek gebied is sindsdien de vrijheid in velerlei opzicht misbruikt tot het voeren van den Klassenstrijd, tot het zich onbeperkt verrijken ten koste van de Gemeenschap, tot het ondermijnen van het wettig gezag. Wij zijn het volkomen met ieder weldenkend Nederlandsch Staats burger eens dat aan het misbiuik der bij onze bestaande grondwet gewaarborgde vrijheid, voor eens paal en perk moet worden gesteld dat de partijen die deze vrijheid stelselmatig en doelbewust misbrui ken alleen om den klassenstrijd te propageeren en het wettig Gezag te ondermijnen, het voortbestaan onmogelijk moet worden gemaakt. In dezen critieken tijd is elk mis bruik der vrijheid, vooral in dit opzicht, een misdaad tegenover de Gemeenschap. Doch voor de vervulling van den gerechtvaardigden eisch tot beteu geling van het vrijheidsmisbruik, is het niet noodig, zooals het Nationaal- Socialisme en Fascisme beweren, dat de vrijheid van den mensch geheel wordt opgeheuen; men zou dan integendeel in het tegenoverge stelde uiterste vervallen, dat minstens even onrechtvaardig en gevaarlijk zou zijn. - Het is te dwaas om te beweren, zooals Nationaal-Socialisten en Fas cisten dat doen, dat het parlemen taire stelsel de schuld is van de alg. crisis die we thans beleven. Zeker het parlementaiie stelsel kanoogen schijulijk in tijden als nu, waarin het noodzakelijk kan zijn, op zeer korten termijn maatregelen te treffen, bezwaren hebben, doch ook onze grondwet laat de mogelijkheid voor aanpassing aan dergelijke toestan den volkomen open. Ook daarvoor is dus de nieuwe geest absoluut overbodig. Het vakverenigingsleven dat ook al een steen des aanstoots voor onze Nationaal-Socialisten en Fas cisten is, heeft hier in Nederland zeer zeker veel bijgedragen tot moreele, sociale en economische verheffing van de Nederlandsche arbeiders in het algemeen. Den jongeren, die makkelijker schijnen te worden aangetast dooi den NationaalSocialistischen en Fascistischen geest, ontbreekt ten eenenmale de leeftijd ter beoordee ling, doch wie in staat is eene vergelijking te maken tusschen soci ale toestanden van nu en die van 25 3U jaren geleden, zal moeten toegeven dat in deze kwarteeuw, onder parlementair beleid en onder invloed van het vakverenigingsleven, vooral op sociaal gebied, een ge weldige vooruitgang heeft plaats gehad. Zeker er zijn fouten gemaakt en die zullen er gemaakt worden zoo lang er op de wereld menschenwerk wordt verricht. Bovendien zijn ge maakte fouten achteraf zoo gemak kelijk te constateeren. En achtera is critiek zoo goedkoop! Zelfs de domste man van de straat loopt ervan over! Doch opbouwen der Maatschappij is zwaar werk en wie zich de hand op het hart legt zal moeten erkennen dat er in Nederland, onder parle mentair democratische leiding, in de laatste 25 jaren ontzettend veel goeds is tot stand gebracht. Er is dus geen enkel motief aanwezig om een gezonden volks invloed op het staatsbeleid en een vrij vereenigingsleven onmogelijk te maken, zooals Nationaal-Socialisme en Fascisme dat willen. Een gezonde volksinvloed, zelfs een opbouwende critiek, een stuw kracht van benedenaf op het regee- ringsbeleid, een cultureel vereeni gingsleven, een uitleving der chris telijke gedachte in de opvoeding der jeugd, in vergadering en pers kan niet anders dan guustigen in vloed hebben op de ontwikkeling onzer Nederlandsche volksgemeen schap. Met behoud der bestaande en rechtvaardige vrijheid van ons volk, moet gestreefd worden naar het uitroeien der misbruiken die van de vrijheid, vooral door sommige partijen, in het verleden zijn ge maakt. Daarvoor is het echter niet noodig, dat wij overloopen tot degenen die op het sterfbed van het liberalisme zijn bekeerd. Daarvoor hebben wij onze begin selen van rechtvaardigheid en naas tenliefde, waaraan de wereld reeds sedert 2001) jaren beschaving en cultuur dankt. Daarvoor hebben wij, reeds lang vóórdat hier in Nederland een Mus- sert of een Baars dachten aan Nationaal-Socialisme of Fascisme, de richtlijnen van Quadragesimo Anno, voor den ombouw der Maat schappij in corporatieven zin. Daarvoor hebben wij onze R.K. Staatspartij die, zooals blijkt uit haar Manifest van 16 Oct. j.l., met krachtige hand aanstuurt op uitvoe ring der in Quadragesimo Anno aangegeven richtlijnen tot hervor ming der Maatschappij. Daarvoor hebben wij onze Regee ring die volkomen blijk geeft den geest des tijds te begrijpen en, hoe wel zij verklaart, zich niet te zullen laten verblinden door een leuze van den dag, krachtig regeert en hare groote verantwoordelijkheid draagt in volle plichtsbesef tegenover volk en Vaderland. Ook de Regeering wil streven naar een organisatorischen opbouw der Maatschappij, waarbij dus de Maatschappij niet blijft ingedeeld in klassen, doch in organisaties of corporaties van de verschillende bedrijfstakken in ons Vaderland. Moeten wij er niet trots op gaan dat ook de christelijke partijen en zelfs een groot gedeelte der linksche groepen zich volkomen met de beginselen van Quadragesimo Anno, ter hervorming der bestaande Maat schappelijke verhoudingen, kunnen vereenigen? Prof. de Vries heeft zeer terecht gezegd, dat de Nationaal-Socialisten en Fascisten den weerschijn van den ondergrond (het Nationalisme) zou den beschouwen als de dageraad. Laten wij ons door dienzelfden weerschijn niet bedriegen! Wij moeten voortgaan op den weg die gebleken is de juiste te zijn. Wij moeten, niettegenstaande alle strubbelingen en moeilijkheden die zich in het leven steeds zullen blijven voordoen, blijven vasthouden aan onze rechten die wij als mensch hebben bonen den Stoat; onze rechten die wij als Katholieken hebben om onze Katholieke gedachte in het openbaar ver eenigingsleven uit te leven; een gezonden volksinvloed op ons regeeringsbeleid; een krach tige Nationale Regeering onder de gezegende leiding van onze geëerbiedigde Koningineen doelbewust en onverbiddelijk streven naar internationale ont wapening, naar internationale samenwerking voor vrede en economisch herstel. Daarvoor is het noodig dat wij alle afbrekendecritiek opzij zetten, dat wij ons weten te verheffen bonen den geest van ontevredenheid en verbittering die alleen onzen geest kan verduisteren en ons beletten zal het groote probleem dat ons allen bezig houdt, duidelijk en objec tief te kunnen zien. Daarvoor is het noodzakelijk dat wij onze R.K. Staatspartij steunen, die sedert het tijdstip dat Schaepman haar stichtte eenwaarop een Roomsch Katholiek nog als een minderwaar dige Staatsburger gold, ons heeft geleid tot de groote emancipatie der Katholieke gedachte in ons Staats kundig leven. Daarvoor is het noodig dat wij ons in deze zeer moeilijke omstan digheden als één man scharen, achter onze R.K. Staatspartij die thans een historische taak te ver vullen krijgt bij de nieuwe ordening der Maatschappij, een taak die van historische betetkenis zal zijn in de geschiedenis van ons Vaderland. Het Bestuur der R.K. Kiesnereen. Waalwijk. Abonneert li op het Waalwijksche en Lang- straatschebiad.dat ook voor Uwe advertenties het aangewezen or gaan is, omdat 't in deze plaats en streek alge meen gelezen wordt. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 8 Nov. 1933. Wij kondigen een zeer in teressante prijsvraag aan, van belang voor onze winkeliers en zakenlieden en voor onze lezers. Er zullen aardige geldprijzen aan verbonden worden. Wij hopen spoedig nadere bijzonderheden te kunnen ver melden. DE ADMINISTRATIE. St. Nicolaas-cullecte. Zooals ieder jaar, zal naar wij vernemen »Waalwijks Belang» haar St. Nicolaasfeest, speciaal bestemd voor behoeftige hui-gezinnen en kinderen, ook ditmaal wederom or- ganiseeren. De vereeniging zal voor dit doel wederom een St. Nicolaas-collecte langs de huizen doen houden, waar voor verschillende dames zich steeds steeds zoo welwillend beschikbaar stellen Hoe verder een en ander geregeld wordt, zal nader gepubliceerd worden Wij achten het gewenscht, op ver- .zoek van W. B. dit thans reeds te publiceeren, omdat anderzijds nu reeds een inteekenlijst wordt aange boden waarvoor de opbrengst be stemd is voor 't geven van een voorstelling aan schoolkinderen. Men verzoekt ons te melden dat deze collecte en voorstelling niets te maken hebben met 't St. Nicolaas feest van W. B. en waar dg dames- collectrices vorigjaar op verschillen de plaatsen moesten hooren»dat men reeds gegeven had voor het St. Nicolaasfeest der kinderen», is deze nadere uiteenzetting wel ge wenscht. Men kent nu de juiste situatie en kan daarnaar handelen. R.K. Kiesvereeniging Wij herinneren eraan dat de R.K. Kiesvereeniging morgenavond in den Gildenbond een vergadering heeft belegd, waarop dr. Schaepman uit Nijmegen zal spreken over Fascisme en Nationaal-Socialisme. Waar dit onderwerp op bel huidige oogenblik van zoo groot belang is en zoo algtmeene belangstelling geniet, verwachten wij dat het in den Gildenbond morgenavond vol zal zijn. Bekroond. Op den grooten nationalen Voor drachten en Duettenwedstrijd, uit geschreven door de Kon. Erk. Tooneel vereen. «Onze Vrije Uren« te Breda, ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, behaalde de heer H. van Engelen alhier in de afd. solo's den eersten prijs met speciaal compliment der Jury. Hel was een uiterst zware strijd waaraan de beste krachten deelnamen, o.a. Grapen- daal uit Jutphaas en van Deelen uit Nijmegen. In de afd. duo's behaalde dhr. van Engelen eveneens onder zeer zware concurrentie met dhr. C. Vermeeren den tweeden prijs met een enkel punt verschil. Alle andere deelnemers in deze afdeeling waren gemengde duetten, terwijl de derde prijswinnaars met hen 80 punten verschilde. D. V. S. V. De tooneelvereeniging I). V. S. V. Ont panningsclub van di- R.K. Werk- liedenvereeniging, heeft ond r leiding van den heer Jac. M. Didden in studie genomen het tooneelspcl in 4 bedrijven »De Vloek van een Roeping» van den bekenden tooneel- schrijver Jan Oüijk. Wi nkelsluilings nerorden ing. Naar wij vernemen is de konink lijke goedkeuring verleend aan de verordening, regelende de afwijkin gen van de Winkelsluitingswet voor deze gemeente. Mij. tot Nul nan het Algemeen. Voor een volle zaal werd in Hotel Verwiel voor de leden van het de- SPREEKT over Boeken en Bengels". IN DE ZAAL VAN HOTEL VERWIEL Entrcé 11.-, Donateurs vri|. Aanvung 8'/4 uur. Plaatsbespreken bij Sigarenmagazijn Fa. Wed. TH. C. PULLES Het Bestuur der Waalwijksche Ontwikkeling«club Werkeloosheid. De lijst van werkeloozen inge schreven op 't bureau van Arbeids bemiddeling onzer gemeente bevat einde October 237 namen tegen 269 einde September, dus een verminde ring van 32. Tot deze vermindering droegen speciaal bijLederbewerkerkers die van 180 op 156 en kleermakers die van 21 op 4 terugliepen. Onder de 237 ingeschreven waren 186 geheel en 51 gedeeltelijk werke loos. Ernest Claes te Waalwijk Zooals reeds eerder gemeld, is het de Waalwijksche Ontwikkelings club mogen gelukken, als eersten spreker voor het winterseizoen te engageeren den bekenden Vlaam- schen schrijver Dr. Ernest Llaes. Moeilijk kon zij een betere keuze gedaan hebben. Hier volge zijn korte levensloop Geboren te Sichem 1885, werd Ernest Claes bij Namen in 1914 zwaar gewond en naar Duitschland in gevangenschap gevoerd, waar hij evenwel wist te ontsnappen, om opnieuw in het leger te dienen. Uit dezen oorlogstijd zijn de mooie »Oorlogsnovellen«, «Namen 1914 en »Bei Uns in Deutschland«. Beroemd werd hij vooral in onze streken door zijn kleurige »Sichemsche Novellen« en bijzonder door het smakelijk en levendig ge schreven boek »L)e Witte«. In zijn werk deed Ernest Claes zich kennen als een onderhoudend en gezellig causeur, die ons intens botit, als hij vertelt van zijn Vlaamsche volk, maar die voor ons, Brabanders, vooral beteekenis heeft gekregen door zijn gezonden humor, die onzen eigen aard zoo na ligt. Aan belangstelling zal het dan ook zeker op deze lezing niet ont breken het zal een avond zijn van echt Vlaamschen humor, waarvan eenieder zonder uitzondering voor lüü pCt. zal genieten. parlement Langstraat van het Nut j en belangstellenden een filmavond gegeven. Vertoond werd de Russische film .«Generallinie» van Eisenstein. Dit werk, oorspronkelijk als propa ganda voor de Russen zelf bedoeld, laat op imposante wijze zien hoede I organisatie der nieuwe productiewijze in Rusland plaats heeft. Wij genieten de film echter niet als een verheerlijking van 't nieuwe j Rusland, maar als een der beste producten van de ongeëvenaarde i Russische filmkunst. Het was een mooie avond, die ook door vele leden uit andere Nuts-departemenlen werd bijgewoond. Liedertafel »Oefening en Vermaak». Voor de opvoering van het groot- sche toonwerk «Scènen aus der Frilhjof—Sage van Max Bruch, op het le Win terconcert der Liedertafel a.s. Maandag 13 Nov. le geven, had j.l. Zondag een gezamenlijke repe titie plaats in Tilburg met de Kon. Liedertafel «Souvenir des Monlag- nards». Under leiding van den heer Ger ritsen gaven de vereenigde lieder tafels, tezamen ca. 100 zangers, ons iels geweldigs te hooren. Het werk zit er door lange, ijverige studies puik in, terwijl ook de samenzang van Tilburg met Waalwjjk niets te wenschen overlaat. Bij »en dergelijke bezetting komt een werk als Frilhjof» eer-t ten volle tot zijn recht. Ook de bezet ting der soli is bij mej. Anny Otten en den heer H. van Loon in goede handen, evenals de begeleiding dooi den heer J. Vasters-ivendts, direc teur der muziekschool te Tilburg. Door de ijverige zorgen der lie dertafel «Oefening en Vermaak» staat het kunstlievend publiek a.s. Maandag een genotvolle avond te wachten. Verrijzenis A.s. Zondag zal het Zang-en Kna penkoor uit Reusel in het Patro naatsgebouw te v.m. Baardwijk een opvoering geven van het myster'e- spel van Rector van Berkel, «Verrij zenis,» Dit Paasch-pel heeft ov. ral waar het werd opgevoerd volle zalen getrokken. De beoordeeling in de pers, ook in de Maasbode, was zeer vleiend. Wij ontleenen een passage aan een artikeltje dat de Eindhovensche en Meierijsche Courant er aan wijdde »Ze zingen alles van buiten de jongens, zondir directie en toch wonderlijk schoon van rythme en nuance. Een eeresaluut hoor jon gensDe mannen achter 't tooneel zingen het Gregoriaansch in al z'n rijke vormen, 't Is als een Paasch- jubel van verre monniken. Het roept kloostergangen in U op en milden kloostervrede. De uilvoering met het drieman schap ontwerper, dich er en schil der, die een harmonische eenheid schiepen, waarop ze trolsch mogen zijn. Het werk verdient dan ook dat het in breeden kring bekend worde.» Er staat in Baardwijk dus een bijzondere uitvoering te wachten, die naar wij verwachten de alge- meene belangstelling zal hebb. n, vooral waar het hier een stuk geldt van den oud kapelaan van Berk. 1, den stichter der harmonie »St. Jan.» Antirenolutionaire Kiesnereeniging. Op de Donderdag a.s. te Heusden in 't Wap n van Amsterdam te houden vergadering van de organi satie der Anti—revolutionaire Kies vereeniging in den Kamerkieskring den Bosch, zal o.m. aan de orde komen 8. De Kiesvereeniging Waalwijk vraagt bespreking van a) het cumulatie vraagstuk. b) maatregelen die onze regeering wenscht te nemen tot steun aan den Middenstand. Jubileum—Bal. Door de spaarvereeniging V O-.O. (Vrede onder ons), welke binnenkort haar 12'/,—jarig beslaan hoopt te vieren, zal op Zaterdag 11 Nov. a.s. een bal worden gegeven in de zaal »De Lindeboom» bij den heer P. van Daelen. Behalve de leden verwacht het bestuur dat ook een grool aantal genoodigden dit jubileumbal zullen bezoeken. Een mooi succes. Op het 1.1. Zondag te 's-Hertogen- bosch gehouden internationaal kap- concours behaalde de kapper Jac. van der Aa, Stationsstraat 47, alhier, den 2en prijs, met hetzelfde aantal punten als de le prijswinnaar. Voorwaar een mooie prestatie om van de ruim 40 deelnemers uit binnen- en buitenland als 2e uit het strijdperk te treden. Wij feliciteeren den heer v. d. Aa met dit buitengewoon succes. Hoofdslembureau Kamer van Koophandel. Door B. en W. is het hoofdstem bureau voor de verkiezing van leden der Kamer van Koophandel als volgt samengesteld G. N. van Loon, voorzitter; Ir. Th. H. C. J. Raming, plaats vervangend voorzitter; J. C. van Eijkelenburg, J. van Xuenen en C. Vesters (Kaatsheuvel), leden. Tot plaatsvervangende leden zijn benoemd Mr. R. J. Th. v. d. Heijden te Drunen, C. P. Gijsman te Waspik en J. C. H. M. W. Sassen le Geer truiden berg. Oner tapijten. Is het tapijt 6 5 12 maanden in gebruik, dan verdient het aanbeve ling te kloppen. Dit kan geschieden door het over een stok te hangen en het aan de nclilerziide met een mattenklopper te bewerken. Een prachtig werk'uig ook is de stofzuiger, waarover 't volgende: vermijdt stofzuigers zonder rollen, vermijdt stofzuigers met metalen bek, die men zelf heen en weer moet bewegen, trekt den stofzuiger achteruit over het tapijt tegen de vleug in. Doet dit vooral langzaam en slechts een maal. Schuif daarna den stofzuiger wederom slecht* eenmaal in tegen overgestelde richting over het tapijt zonder de machine zelf een andere stand te geven Ook deze beweging moet zeer langzaam geschieden. K.E.M.I. R.K. Leergangen. Voor het diploma der Vereeniging voor Logopaedie en Phoniatrie slaagden o.m. de volgende cursisten der R K. Leergangen (cursus Tilburg en Breda) Dhr. A. W. A. v. Eulem en dhr. L. J. Hertroys beiden te Kaatsheuvel.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5