GROOT CONCERT OP MAANDAG 13 NOV. 1933, NA AFLOOP BAL. IN .MUSIS SACRUM" door de Konink. Liederlafel Souvenir des Montagnards te Tilburg en de Liedertafei „Oefening en Vermaak" te Waalwijk. Aanvang 8 uur. Entrée 11*— p. persoon. Honoraire leden van „Oefening en Vermaak" hebben v r ij entrée met eene dame. Frauduleus aardappelenuervoer. De politie alhier maakte weer enkele bekeuringen voor 't vervoer van aardappelen zonder vervoer- bewijs. Een woesteling. Zondagmiddag vervoegde zich zekere H., die onder den invloed van sterken drank verkeerde in het café van dhr. L. Leijtens. Toen hem een borrel geweigerd werd, werd hij zoo woest, dat hij de vrouw van den kastelein een trap gaf, die zoo gevoelig aankwam, dat medische hulp moest worden ingeroepen. Buiten gekomen koelde de dronk aard zijn woede, door een der ruiten van het café in te slaan. De politie heeft proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt. De film waar eenieder over spreekt DE BLOEM VAN HAWAY wordt in de LUXOR vertoond. Int. Tentoonstelling „Stad Tilburg 193b". 'Het Tilburgsche Tentoonstellings comité is reeds druk in de weer met de voorbereiding van de groote in ternationale tentoonstelling die in 1934 in Brabant's centrum gehouden zal worden. Thans is een goed verzorgd pros pectus verschenen, waarin alle me- dedeelingen betreffende de grootsch opgezette onderneming te vinden zijn. De tentoonstelling, die geopend zal zijn van 28 Juni tot en met 31 Juli is in vijf afdeelingen' verdeeld Machines, Nijverheidsproducten, Producten van Kunstnijverheid, Kunst en Toerisme. Elk dezer af deelingen is weer onverdeeld in een groot aantal groepen. Het gebouwencomplex, naar teekening van architect Jan van der Valk, zal aan de Enschotsche straat worden opgetrokken. Vlak ernaast komt het attractie-terrein Venetië.» Het secretariaat der Tentoonstelling is gevestigdRaadhuisstraat 1, Tel. 1934. V. V. V. Tilburg Vooruit. De actieve Tilburgsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer «Tilburg Vooruit» heeft ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een gedenkboek uitgegeven, dat is samengesteld door den heer L. G. de Wijs. In het goed verzord werkje schreven Mr. dr. Vonk de Both, burgemeester van Tilburg, Baron Kraijenhoff, Voorz. der A. N. V. V. en de heer van Deventer, Directeur der A. N.V. V., voorwoorden. Voorts wordt dooi den samensteller uitvoerig het ver leden der vereeniging geschetst, waaruit blijkt van welke beteekenis de V.V.V. voor Tilburg geweest is en nog steeds is. De jubileerende vereeniging onze gelukwenschen. Een korte nabeschouwing over de Tentoonstelling te Drun n. Het weekblad van den N.C.B d.d. 27 October 1933: Een leerzame voorlichting verschafte de RKJ.B. van den kring den Bosch, door het organiseeren van de tentoon stelling te Drunen. Bescheiden van opzet, maar daarom niet minder voorbeeldig en interessant is men daar uitgekomen. En hiermede juist zijn de boeren en tuinders in groote mate gediend. De gulle dank van den Voorzitter, gebracht aan de heeren Ir. van Meel en v. d. Broek, Directeur der Winterschool te Boxtel, is volop verdiend. De diverse inzendingen zijn in de pers naar waarde geprezen. Geven we heel in het kort, wat „De R.K. Boeren- en Tuindersstand" schrijtt: „Door een 14-tal afdeelingen waren verschillende inzendingen schoone land- en tuinbouwproducten opgesteld, terwijl door de veiling „De Langstraat*, de C H.V de proef boerderij te Boxtel, de Boerinnenbond niet te vergeten, en verscheidene individueele leden de tentoonstelling met prachtige inzendingen werd opge luisterd. Bijzonder interessant waren de resultaten der kunstmestproef. velden, welke waren aangelegd met het doel, het verschil te zien tusschen de werking van kalksalpeter en am- moniaksalpeter Leerzaam waren ookde mooie resultaten der gehouden ge- wassenwedstrijden. Van den Boerin nenbond waren ^vier^afdeelingen van de partij. Prachtige bloemen, heerlijke keukenprestaties en allerlei andere huishoudondernemingen mochten ge zien worden". Buiten op het terrein waren slechts een paar stands aangebracht Ze trokken aller aandacht. Geen leergierige boer, oud of jong, die niet stil bleef staan^bij de mooie demonstraties, van de moderne en practische landbouwwerktuigen van de heeren Jos. Martens uit Lieshout en P Heesters uit Haaren. Niet minder belangstelling werd gegeven aan de Boom. en Rozen- kweekerij „Brabantia", van L. Peters Zn. uit Berlicum, Op een klein veldje waren bijeen gebracht de meest ge vraagde handelsfruitboomen in soorten en vormen, met zwaar schot, goed gevormd en ziektevrij. Deze bekende kweekerij biedt het bijzonder belangrijk voordeel, dat ze zich gesteld heeft onder de contröle van den Ned. Alg. Keuringsdienst ^N.A.K) uitgevoerd door den N.C.B. Deze conti óle heeft groote beteeke nis, wijl de koopers gewaarborgd zijn te betrekken, wat ze verlangen te be kometv, Fruitteelers kunnen bij hun aankoop niet te hooge eischen stellen. Rijksmerken bieden hun dengeweusch ten waaroorg. Zóó is deze tentoonstelling er een geweest, die er zijn mocht. Pompeuze indrukken bood ze niet. Wat ze echter wél bood, was voor lichting verschaffen en technische ontwikkeling. Hier worden niet, zooals voor eenige jaren nog geschiedde, massale hoopen van de allergrootste en mooiste producten, die met groote omzichtigheid uitgezocht waren, ten- toongesteld, maar er werd uitsluitend methodisch tewerk gegaan, zoodat tenvolle beantwoord werd aan de redelijke eischen van tentoonstellen. Al wie op deze tentoonstelling iets anders zocht, werd teleurgestelc engelukkigl DRUNEN. In de j.l. gehouden vergadering v m de leden van het Zangkoor werd besloten dit jaar hun feestdag niet te vieren, zooals ge woon, doch dit op intieme wijze te doen. 's Morgens wordt een H. Mis opgedragen, 's avonds bijeenkomst in het Patronaat alwaar dan de huldiging zal plaats hebben van de zilveren jubilarissen J. IJpelaar en W. Kogels. Ook vernemen wij nog dat Frans Brok, reeds vijftig jaren als zanger zijn functie vervult. Besloten is inplaats van een uit gebreide feestelijkheid als gewoon bij gelegenheid een pleizierreis te maken. DRUNEN. Mej. Th. v. Weert, raakte Maandagmiddag met haar hand bekneld tusschen een wasch- machine. Haar hand werd als 't ware afgerukt. Dr. v. Seters' was spoedig aanwezig en moest het eerste ver band leggen; daarna is de vrouw per auto naar het ziekenhuis te 's Bosch gebracht. ELSHOUT. Men meldt ons dat bi de gehouden drijfjacht werden ge schoten met 5 geweren niet minder dan 27 hazen, 84 fasanten, 3 snep pen, en een groot aantal konijnen. Deze drijfjacht was georganiseerc door den heer Verhoeven onder leiding van den jachtopziener de Man te Elshout. NIEUWKUIJK. Op Zondag 12 en 19 November a.s. zal door de Lie dertafel «Oefening baart Kunst» in de zaal van den heer de Bont, de eerste groote winteruitvoering wor den gegeven. Gezien het rijke pro gramma zal ongetwijfeld aan velen wederom een genotvolle avonc worden verschaft. \J Op 5 December a.s. houdt de Biljartclub «Oefening en Vermaak» gevestigd in café de Bont haar jaar- lijksch teerfeest. O.m. zullen er onder linge wedstrijden gehouden worden waaraan mooie prijzen zullen worden Deschikbaar gesteld. - De door het crisis—comité ge- louden collecte langs de huizen ïeeft f 67.60 opgebracht. - Gedurende de afgeloopen maand werd aan het postkantoor alhier voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 9259.31, terugbetaald f 10761.95.^/ SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Je raad der gemeente Sprang— Capelle komt in vergadering bijeen op Vrijdag 10 November des na middags te 3 uur. Aan de orde komen 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 31 Augustus 1933. 2. Ingekomen stukken. 3. Goedkeuring begrooting Burger ijk Armbestuur Capelle voor 1934. 4. Voorloopige vaststelling ge meenterekening dienst 1932. 5. Aanbieding begrooting dienst 934. 6. Verkoop gemeente-eigendom men. 7. Wijziging verordening tot hef fing van opcenten op de Personeele jelasting vastgesteld 31 Aug. 1933. 8. Onderhandsche verhuring van gemeente - eigendommen. 9. Mededeelingen. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Voor de verkiezing van één ouder ling en één diaken bij de Geref. Kerk alhier, wegens periodieke aftreding van de heeren A. C. Fijan en .1. Verbeek, werden door de Kerkeraad de volgen de tweetallen gesteld: voor ouderling J. W. Genuït Sr. en J. Verdoom; voor diaken W. M. Dalmaijer en A. B. v. d. Hoeven. De Studieclub van den Chr. Be sturenbond Sprang-Capelle vergaderde j.l. Maandagavond in de zaal van de Chr. Volksbond alhier. Na opening op gebruikeijke wijze en notulen werd door G. Braspenning Jr. een onderwerp ingeleid over: „I)e wet telijke arbeidersbescherming. Op deze inleiding volgde een aangename en leerzame bespreking. Het lid H. Chabot Jr. was, bereid op de volgende vergadering in te leiden: „De beteekenis der collectieve arbeids overeenkomst". De vergadering werd met dankgebed gesloten door G. Bras penning, nadat de leider had opgewekt de propaganda-vergadering van bet C.N.V. op Maandag 13 Nov. in het Ge reformeerd Kerkgebouw te Vrijhoeve- Capelle bij te wonen. CAPELLE. Voor de met 1 Jan. a.s. vacant komende betrekking van Jemeente-veldwachter alhier hebben zich niet minder dan 81 sollicitanten aangemeld. v/ Het aantal tewerkgestelden bij de gemeentelijke werkverschaffing bedroeg in de afgeloopen werk; week 88. Het 2e elftal der voetbalver- eeniging »Capelle« speelde j.l. Zondag voor de le klasse B. V. B. op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart een competitie wedstrijd tegen »Nivea« uit 's-Bosch, welke wedstrijd door de gasten met 3 2 gewonnen werd. I De plaatselijke A.R Propaganda club houdt a.s. Donderdag des avonds 7 uur een ledenvergadering in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje. Op deze vergadering zal door een der leden een inleiding gehouden worden over het onder werp »Werkstaking«. Een rondreizend gezelschap artisten gaf j.l. Zaterdagavond 7 uur op het terrein bij de haven een openlucht voorstelling, welke ondanks het gure weer veel belangstelling trok. De Coöp. Aankoopvereeniging voor Capelle, Vrij hoeve-Capelle en Sprang houdt a.s. Donderdag 9 dezer des avonds 7 uur in de zaal van den heer J. Treffers aan het Bruggetje een algemeene ledenvergadering. Als eenig punt vermeldt de agenda Aanschaffen veevoeder, hulpmest stoffen, pulp, kolen, enz. Daartoe uitgenoodigd door de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging op G. G. trad j.l. Maandagavond 7 uur in de Ned. Herv. Kerk alhier als spreker op Ds.Teeuwissen uit Brugge. Een zeer groot aantal belangstellen den volgde met gespannen aandacht de van het begin tot het einde boeiende rede van dezen rijk be gaafden spreker. CAPELLE. De afd. Langstraat van het Ned. Bijbelgenootschap hield in de Geref. Kerk alhier een ver gadering. Ds. Jonker uit Werkendam hield een opwekkende rede, die met aandacht werd gevolgd. De opkomst was vanwege de weeromstandigheden niet groot. Daartoe uitgenoodigd door de Jongel. Vereen. Immanuel alhier trad Maandagavond in de Ned. Herv. Kerk als spreker op Ds. Teeuwisse van Brugge, welke in een uitvoerig betoog het Jodenvraagstuk behan delde. Het kerkgebouw was dicht bezet. VRIJ H.—CAPELLE. Gedurende de maand October werd op de Rijks postspaarbank ingelegd een som van f 1325.74 en terugbetaald f 3587.06. WASPIK. Aan de cursus tot opleiding van patronaatsleiders, die gedurende de wintermaanden in Geertruidenberg wordt gehouden, zullen 4 cursisten uit deze gemeente deelnemen. Op uitnoodiging der Ned. Herv. Jongehngenvereeniging zal alhier a.s. Donderdag 9 November des avonds 7 uur in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden de Weleerw. Heer Ds. Vreugdenhil uit Gorinchem, over het onderwerpKerkhervorming. Zondag j.l. werden onder het Lof wederom 12 meisjes der K.J.V. op plechtige wijze aangenomen, terwijl de eerste 20 meisjes tot de vereeniging K.J.M. toetraden. De voorbereidende oefeningen werden gehouden aoor den Weleerwaarden Pater Aemilianus O.M.C. RAAMSDONK. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur van het waterschap de Ge combineerde Polders Steen van Kloosteroord,P. Timmermans ACzn., te Raamsdonk. RAAMSDONKSVEER. Dezer da gen slaagden alhier de dames Nelly Staps, Marie van Strien en Annie Broeders voor het diploma maat- knippen, in boven en onder kleeding. De geslaagden genoten hunne oplei ding bij Mej. A. Broeders, Leerares Coupeuse. 1/ Aan den aannemer C. J. Ker- stens is opgedragen het bouwen van een woonhuis, voor rekening van H. Paans, aan de Julianalaan. RAAMSDONKSVEER. De Heer P. Timmermans werd benoemd tot controleur bij de Graancentrale. Tot 2en voorzitter van het Prov. Comilé van den Chr. Nat Werkmansbond werd gekozen de heer D. J. de Rooij. Woensdagavond om half 8 acht zal de Prov. Enquetrice van het Groene Kruis als slot van de Moedercursus een filmavond geven voor ieder gretis toegankelijk. De heer J. Faro werd door het Bestuur van het Verenigings gebouw benoemd tot concierge van het gebouw. De afdeeling Raamsdonk van den C. N. W.-Bond zal Zaterdag haar ledenvergadering houden. Tot penningmeester van de Gemengde Zangvereniging «Excel sior» werd gekozen de heer P. de Rooijtot 2e voorzitter mej. D. v. Strien en tot 2e secretaris mej. T. Dubbelman. GEERTRUIDENBERG. Op uit noodiging van de R.K. Middenstands- vereniging, afd. Geertruidenberg, sprak de heer Frans Verhoeven, gedipl. Belastingconsulent te Breda, op Maandag j.l. voor genoemde ver eeniging, over het Nederlandsch Belastingrecht. Spr. vangt zijn lezing aan met de belastingen te beschouwen vanuit een algemeen standpunt door een uiteenzetting te geven omtrent de economische beteekenis der belas tingen, de belastingwetgeving als onderdeel van ons recht en den samenhang onzer belastingwetgeving. Spreker zet uiteen het ontstaan van staat, provincie en gemeente. Handhaving en onderhoud dezer organisatie veroorzaken geweldige uitgaven. Spreker merkt hierbij op, dat deze uitgaven zich niet richien naar het bedrag der gemaakte ont vangsten, zooals dat het geval is bi particulieren, maar zijn in het Staats budget het primaire waaruit men het bedrag der noodige ontvangsten afleidt. Spreker geeft hierbij aan het karakteristieke verschil tusschen Staats- en privaathuishouding. De productieve inkomsten van den Staat als opbrengst van mijnen, fabrieken, domeinen enz. zijn in den rege gering of bestaan niet. Tot dekking der uitgaven blijft dan de eenige weg, ze van die personen en lichamen op te vorderen welke aan het recht van den Staat onderworpen zijn. De bijdrage welke de Staat den en keling of een lichaam als verschul digd opvordert is »Belasting«. Spreker heeft hierbij aan een duidelijk onderscheid van kosten (retributiën) en rechten (douane) daar deze op specialen belastingplicht gebaseerd zijn. Spreker geeft door verschillende voorbeelden weer het principe der rechtvaardigheid in de belastingpolitiek, gericht naar de draagkrachttheorie en vermeld hierbij op de eerste plaats de progressieve- belasting. Belastingrecht neemt de plaats in van het publieke recht en meer specifiek ressorteert het belasting recht onder het administratie-reciit. Bij den samenhang onzer belasting wetgeving doet spreker naar voren komen belasting naar draagvermogen en belasting wegens vermeerdering van draagvermogen. Tot slot geelt spreker aan welKe belastingen tot taak nebben de onvolmaakte werking van sommige belastingen te corn- geeren. Hierna beiianuelde spreker meer speciaal de Inkomstenbelasting. De heer W. Sassen, voorzitter der R.K. Middenstands vereeniging, dankt de heer F. Verhoeven niet alleen voor zijn zeer leerzame lezing maar ook voor de aangename wijze waarop spreker deze vooi dracht zoo begrij pelijk wist te houden. Met ingang van 1 December a.s. is de assistent-dienstgeleider, de heer A. Bedet overgeplaatst van Nieuw-Namen naar Maue c.a. Door de marechaussées werd tegen d. F. proces-verbaal opgemaakt wegens het vangen van vogeltjes met lijmstokken. Predikbeurten op Zondag 12 November 1963; Ned. Herv. Kerk des v.m. 1U uur Ds. Zuurdeeg. Evangelisatie immanuel des n.m. half zes Ds. van Dijk uit Breda. Door de gemeente-poiitie is tegen L. proces-verhaal opgemaakt wegens het verkoopen van melk zonder voorzien te zijn van een vergunning, uigegeven uoor Burge meester en Weuiouders. DUSSEN. De ZeerEerw. heer H. C. Baekers, oud-pastoor onzer paro chie en thans rustend te St. Oeden- rode is van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. DRUNEN. De oudste inwoner van ons dorp is Zondagmorgen aan een groot gevaar ontkomen. Bij het uitgaan der kerk kwam een auto met ilinke vaart tusschen de kerk gangers door gereden, waarbij de 9±-jarige W. Smits van achteren aan den voet werd geraakt. Hij zou voor over gevallen zijn indien omstaan- ders hem niet hadden opgevangen. Het is te hopen dat het ongeval voor den krassen ouden man geen ernstige gevolgen zal hebben. Voor den Vleeschkeurings- dienst werden in de maand October ter secretarie alhier aangegeven 2U runderen en 45 varkens. Gedurende de maand October werd voor de rijkspostspaarbank op het postkantoor alhier ingelegd 1/791.1U en terugbetaald flO.AÖ3.7ó. HERPT. Bij de gehouden groote juarlijksche prijsverschieting op de mnnenbanen van het Kruisbooggezel schap „Al doende leert men", werden na heftige bekamping, de prijzen be haald als volgt: Kunst: 1 J. A. Verhoeven 48 p.; 2 Jac. Paauw 47 p.; 3 Adr. de Kort C.zn. 47 p.; 4 Jac. Couwenberg 47 p.; 5 A. J. Verhoeven 46 p.; 6 Ad. Verhoeven 45 7 Adr. de Kort Mzn. 45 p.; 8 C. Baaijens 44 p.; 9 Jac. Verhoeven 43 p., 10 M. de Kort Mzn. 43 p. Geluk: 1 Gijs de Kort 66 p.; 2 Arn. de Kort 62 p.; 3 Jan de Hart 62 p.; 4 H. v. d. Pol 62 p.; 5 Leo de Kort 61 p.; 6 Gust de Kort 60 p.; 7 M. Buys 58 p.; 8 Jos. de Kort 57 p.; 9 B Smetsers 56 p.; 10 A. Fitters 55 p. Geluk vrije baan: 1 M. de Kort Nz.n. 64 p.; 2 A. de Kort N.zn. 56 p.; 3 Jac. Paauw 52 p.; 4 Gust de Kort 51 p.; 5 Arn. de Kort 51 p.; 6 A. Couwenberg 50 p.; 7 A. Fit ters 49 p.; 8 Gijs de Kort 49 p.; 9 H. v. d. Pol 49 p.; 10 Jos. de Kort 49 p. Zondag speelde de R.K.V.V. Bra bantia tegen RKVV VOV, Hedikhui- zen. De uitslag was 10 voor Brabantia. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 7 Nov. 1933. Oj) 3 Nov. overleed alhier, in den ouderdom van nagenoeg 95 jaren, de oudste inwoonster onzer stad, mej. de Wed. M. v. Halderen-v. Herpt. Deze week vertoefde hier eeni- gen tijd Z.H. Exc. Mons. van Roosma len, Bisschop van Suriname. Het doel van zijn aanwezigheid was een bezoek aan het R.K. Liefdehuis en den Hoog- Eerw. Heer Deken. In het repetitielokaal hield de Heusdensche Fanfare haar jaarverga dering onder leiding van haren Voor zitter, den heer A. Bax. Na voorlezing der notulen, werd door den Penningmeester rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek dat in dq kas ook de; malaise zich deed gevoelen. Tot stijving er van wordt 'n verloting gehouden. De aftr. bestuursleden, de heeren A. Bax, A. van Genderen, A. de Graag en A. van der Kolk, werden herkozen. Nieuw ge» ozi n werden de aeïien t/

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6